SER niet onbeperkt laten adviseren KW 7 had meer stemmen dan KW 40 Prinses Margriet doopte gisteren de tankerMohammed Reza Sjah5 SECRETARESSE Diner in ambassade te Wassenaar Prinses kreeg een zeiljacht Peil van sociale kosten bepalen Prijs winnares was slechts vijf minuten van juiste tijdstip af WITTE KRUIS HELPT ECHT! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 mei 1959 Derde blad no. 29750 Plechtigheid op Verolme's Scheepswerf (Van onze correspondent) Enkele minuten van intense spanning volgden op het moment, dat Prinses Margriet de laatste draad doorhakte, waarmee de „Mohammed Reza Sjah", de 33.000 ton metende tanker voor Perzië, nog vast zat op de helling van Verolme's Verenigde Scheepswerven op Rozenburg. De Sjah, Koningin Juliana en Prins Bernhard bogen zich over het platform om te zien hoe meer dan tien meter beneden hen met man en macht werd gewerkt om beweging in het reusachtige schip te krijgen. Prinses Margriet keek in spanning toe en haalde verlicht adem, toen daar terwijl de scheepsfluiten overal rondom gingen loeien met een statige glij het schip het water van de Nieuwe Water weg koos, even als het ware zijn even wicht zocht in zijn element om vervol gens met een zwierige boog recht voor de kant te draaien. De tewaterlating van de tanker, de tweede voor de Na tional Irian Tanker Company in Teheran, was het hoogtepunt van de middag van de derde dag van het staatsiebezoek. Nederlanders door Sjah onderscheiden Z\jne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Perzië heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land een aantal Ne derlanders onderscheiden. In de Orde van de Kroon (Tadj) wer den benoemd toit: Grootkruis: professor dr. J. E. de Quay, voorzitter van de Raad van ministers, minister van Algemene Zaken. Grootofficier: mr. G. van Hall, burge meester van Amsterdam, mr. J. Klaa- sesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland, dr. M. J. Prinsen, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, secretaris-ge neraal van het ministerie van Buiten landse Zaken en mr. G. E. van Walsum burgemeester van Rotterdam. Commandeur: Kapitein ter zee P. Ccol, commandant van „Hr. Ms. de Ruy_ ter, kapitein ter zee P. Ferwerda. com mandant van het smaldeel I, jonkheer D. G. de Graeff, kamerheer i.b.d. van Kare Majesteit der Koningin en cere moniemeester van Hare Majesteit, C. Verolme, president-directeur van Verol. me United Shipyards. In de Homayoun-Orde werden be noemd tot Grootkruis: mr. J. C. baron Baud, grootofficier in speciale dienst van H.M. de Koningin, mr, W. J. G. ba_ ron Gevers, Nederlands ambassadeur te Teheran, mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, luitenant-ge neraal C. F. Pahud de Mortagnes, chef van het militair huis van H.M. de Ko ningin, eerste adjudant van Hare Ma jesteit, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voorzitter van het Comité van Stafchefs, Mevrouw W. A. Repelaer van Driel, ge boren van der Willigen, dame du palais van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, oppercere- moniemeester van Hare Majesteit de Ko ningin. luitenant-generaal H. Schaper, chef van de Luchtmachtstaf, mevrouw G. J. van Wickevoort Crommelin, ge boren jonkvrouwe Teixeira de Mattos, grootmeesteres van H.M. de Koningin. Torenhoog steekt de tanker Mo hammed Reza Sjah" uit boven de velen, die zich gisteren onder de boeg verzameld hadden om er ge tuige van te zijn, hoe Prinses Mar griet het enorme gevaarte doopte en te water liet. Na de hartelijke ontvangst in het Rot terdamse stadhuis, waar een lunch ge bruikt werd, was het hoge gezelschap met het riante salonvaartuig „Erasmus" naar Rozenburg gevaren. De rivier en de havens toonden zich op zijn mooist. Zon en wind speelden met het water en de silhouetten van de schepen, kranen en dokken: een onvergetelijk schouwspel, dat op de Perzische vorst grote indruk moet hebben gemaakt. Langs erehaag Op de scheepswerven lag het werk tij dens het voorbijvaren even stil en de arbeiders vormden een erehaag langs het water. Over de zilverblinkende rivier ging het recht op Rozenburg aan, waar voor de werf van Verolme een enorme erepoort was gebouwd, bijna acht meter hoog en veertien meter breed. Daar wachtte Prinses Margriet op het hoge gezelschap. Zij was per auto naar Ro zenburg gekomen, dwars door het nieu we Botlekgebied waar honderd politie mannen voor een afdoende verkeers regeling zorgden. Tussen moeder en dochter volgde een allerhartelijkste be groeting. De burgemeester van Rozen burg, de heer J. C. Aschoff en de direc teuren van de werf, de heren Verolme en De Booy, begroetten er het gezel schap. Met opstapwagens werd de rit naar de helling gemaakt, waar op tribu nes tweeduizend gasten een plaats had den gevonden om de stapelloop te zien. met haar vader het had bezichtigd, woei het om. Ook de Sjah bood haar een ge schenk aan. Het was een kostbaar hals snoer met een hanger. Na de plechtig heid hief het gezelschap het glas cham pagne om te drinken op een goede vaart. In een van de hallen begon een grote receptie, waarop o.a. vele vertegenwoor digers van rederijen en oliemaatschap pijen waren. Het koninklijke en keizer lijke gezelschap voer intussen met de Erasmus naar Maassluis, vanwaar de reis met auto's verder ging naar het paleis in Amsterdam. Diner Honderden belangstellenden juichten 's avonds de Sjah en het koninklijk ge zin bij hun aankomst bij de Iraanse ambassade in Wassenaar, waar de Iraanse Keizer ter ere van de Koningin en de Prins een diner heeft aangeboden. Prinses Beatrix en Prinses Irene wa ren eregasten aan dit diner. Lang voor de aankomst van de hoge gasten vorm de zich voor het met de Perzische en Nederlandse vlaggen versierde en met tientallen lampen verlichte toegangshek van de ambassade een brede haag toe schouwers. De oprijlaan van de ambas sade was geflankeerd door rijen lam pions. Om tien minuten voor negen tien minuten later dan het programma aangaf arriveerde de Sjah in een hofauto, begeleid door een motorescorte en met vijf volgauto's, waarin zijn gevolg had plaatsgenomen. Zes minuten later volgde de hofauto met Koningin Juli ana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene. Aan het diner werd behalve door de Sjah en de leden van het Koninklijk Huis deelgenomen door 40 gasten. Onder hen waren de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst, mi nister-president prof. De Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns en de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten, allen met hun echtgenoten. De enig volledige 10-maandscursus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telef 26558 Vreemd, héél vreemd. Het parket van de Westduitse open bare aanklager en het Bureau voor de bescherming van de grondwet stellen een onderzoek in naar een op 20 april j.l. te Kehl gehouden bijeenkomst, waarop leden van de brandweer het feit zouden hebben herdacht, dat Hitier zeventig jaar geleden werd geboren! Kehl ligt aan de Rijn, tegenover het in Frankrijk gelegen Straatsburg. De zaak is aan het rollen gebracht door de regeringscommissaris van de stad, dr. Müller, die aan het hoofd der gemeente staat omdat de raad het al een half jaar niet eens is kunnen wor den over de benoeming van een burge meester. De hoofdtafel tijdens het diner, i aan het Koninklijk Paar. en de i bood. Naast de Koningin minister dat de Sjah van Perzië gisteren\ Prinsessen Beatrix en Irene aan-1 president prof. De Quay. Centraal-Sociaal Werkgevers Verbond: Het Centraal-Sociaal Werkgevers Verbond acht het minder juist, dat de SER in zijn adviezen ook beleidsvraagstukken ten aanzien van arbeidsvoorwaarden betrekt. Deze adviezen van algemene aard dienen zich te beperken tot aanbevelingen betreffende de sociaal-economische gang van zaken, maar het onderhandelen over beleidsbeslissingen ten aanzien van arbeidsvoorwaarden kan beter langs organisatorische weg geschieden. Bovendien betreurt het verbond het, dat de regering de laatste tijd bij adviesaanvragen wel eens heeft nagelaten de SER voldoende concrete aanduidingen te geven, van de maatregelen, die zij voornemens is te treffen. Daardoor werd immers het vinden van een oplossing voor netelige beleidsvraagstukken te veel aan dit advies college overgelaten, met alle moeilijkheden van dien. Kritische geluiden Het is overigens op meer terreinen, dat het Verbond in het jaarverslag over 1958 een kritisch geluid laat horen. Dat ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat Telefoon 21375 Leiden bijvoorbeeld in de loop van verleden jaar van verschillende kanten is aangedron gen op het nemen van maatregelen tot het waardevast maken van niet in de wettelijke, maar in de vrijwillige sfeer toegezegde pensioenen, acht men ten on rechte gedaan. Weliswaar ligt de oor zaak van dit verlangen voor de hand: de ontwaarding van de munt in de loop van de laatste tientallen jaren heeft er toe geleid, dat de koopkracht van de vrijwillig toegezegde pensioenen is ge daald, doch in plaats van met vereende krachten te pogen verdere muntonwaar- ding in de toekomst tegen te gaan, wordt de weg van de minste weerstand gevolgd. Men wil niet de oorzaak, maar wel de gevolgen bestrijden. Bij voorbaat Krit.iek-bü-voorbaat wordt geleverd op het gebied van de arbeidstijdverkorting. Het zou namelijk volgens het Verbond Haringprijsvraag voor de lezers Een groot aantal abonnees heeft een voorspelling gedaan met be trekking tot de aankomst van de eerste Katwijkse haringlogger in IJmuiden. Bij het nazien van de talloze inzendingen bleek dat niet de KW 40 favoriet was, maar de KW 7 „Arend", die in werkelijkheid juist iets achter de KW 40 binnen kwam, zoals wij gisteren reeds schreven. De tijden liepen ver uiteen en varieerden van woensdag middag tot maandagmorgen, maar de meesten hadden toch wel op vrijdag gerekend. Spannende minuten Majestueus lag het fiere schip nog op de helling: ruim 202 meter lang, 26 me ter breed en 14 meter hoog. „Ik doop u Mohammed Reza Sjah en wens u een behouden vaart", sprak Prinses Margriet en zij wierp de fles champagne tegen de boeg van het schip Daarop volgden de spannende minuten, dat de tanker nog even bleef vastzitten. Toen gleed hij statig onder het gejuich van allen te water. De heer Verolme heeft zijn grote vreugde uitgesproken over het feit, dat zijn werf deze opdracht voor Perzië heeft mogen uitvoeren. Als aandenken bood hij de Sjah, die overal veel belang stelling voor toonde, het bijltje waarmee Prinses Margriet de laatste beletselen had weggenomen. Het is een zilveren bijltje, met goud afgezet en versierd met briljanten. Sprakeloos Prinses Margriet stond sprakeloos, toen de heer Verolme haar een doop- ge'schenk aanbood: een echt jacht, een vrijheidsklasser, dat de naam „Azida", het Perzische woord voor vrijheid, draagt. Het jacht dat 5.40 meter lang is, zal bij wedstrijden kunnen uitkomen onder het zeilnummer 750. Het stond op een gras- yeld opgesteld, maar net toen de Prinses w Het uur van aankomst is niet precies geraden, maar men was er wel heel dicht bij. Ria van Schie, Kon. Wilhel- minastraat 16B, te Katwijk aan Zee had 11.11 uur geraden en was daarmede maar vijf minuten van de juiste tijd af. Zij kreeg de hoofdprijs van f 50. Eén minuut kan zeer belangrijk zijn en dat blijkt uit de inzending van de heer J. Berkhey, Tademastraat 16 te Katwijk aan Zee, die meende dat de KW. 40 om 11-12 uur binnen zou lopen. Die ene minuut verschil kostte hem f25.want nu kreeg hij de tweede prijs van f25,„Tijd is geld!" De ove rige prijswinnaars waren iets verder naast het juiste tijdstip, doch bleven nog wel dicht in de buurt. De volledige uitslag van onze prijs vraag: „Welk Katwijks schip brengt als eerst de Hollandse Nieuwe in IJmuiden aan en op welk tijdstip meert het aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden?" luidt als volgt: Eerste prijs van f 50,Ria van Schie Kon. Wilhelminastraat 16B, Katwijk a. Zee. Tweede prijs van f25,J. Berkhey, Tademastraat 16, Katwijk aan Zee. Derde prijs van f20,H. Schaap. Meerburgkade 8. Katwijk aan Zee. De prijzen van f 10.zijn toegekend aan: Wed. A. Ouwehand-Zuiderduin. v. d. Vegtstraat 24. Katwijk aan Zee; A. M. Schaap. Adrianastraat 51, Katwijk aan Zee: H. v. d. Plas. Gasrhuissteeg 1, Katwijk aan Zee: G. van Duvn. Adria nastraat 78. Katwijk aan Zee: A. v. d. Bent. Jan van Galenstraat 2^. Katwijk aan Zee. De prijzen van f 5,tenslotte zijn toegekend aan: Mevr. Kromhout-de Vries. Tramstraat 10. Katwijk aan Zee; J de Roode. Piet Heinlaan 6c. Katwijk aan Zee: M. Zuiderduijn. Cattensrra'at 37. Katwijk aan Zee; Mevr. A. v. d. Meij Schoolstraat 52. Noordwijk aan Zee; K. Wagter. Peperstraat 5. Katwijk aan den Rijn; Mevr. J. M. Halewijn. Baron van Waessenaarlaan 48, Katwijk aan den Rijn; J. de Jong, Meerbürgkade 110. Katwijk aan Zee; J. de Best. Westpad 15A. Katwijk aan Zee; F. Guijt, ïïes- sr-nstraat 29. Katwijk aan Zee; J. van der Plas, Varkevisserstraat 120. Katwijk aan Zee. De prijzen worden aan de winnaars toegezonden. Er bestond grote belangstelling voor de eerste afslag van de Hol landse Nieuwe te Katwijk aan Zee. Met kennersblik bekijkt men het zeebanket. De prijzen per kantje varieerden van f 180 tot f214. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) ernstig moeten worden betreurd, indien in afwijking van de duidelijke en una niem gegeven uitspraak van de SER, de arbeidstijdverkorting in het Nederlandse bedrijfsleven zou worden toegepast, an ders dan geleidelijk en ook daar, waar de omstandigheden deze maatregel niet zouden motiveren. Een dergelijke ont wikkeling zou alleen maar kunnen lei den tot een beperking van produktie en in zeer veel gevallen tot een verhoging van de produktiekosten. Tenslotte acht men het aan schuldige nalatigheid van de overheid te wijten, dat zulke aanzienlijke tekorten zijn ont staan bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en het invaliteits- en ouder- domsfonds van de nog bestaande inva liditeitswet. Tekorten als deze hebben zich niet geopenbaard bij fondsen, be heerd en gefinancierd door het bedrijfs leven, te weten werkgevers en werkne mers. Het kan volgens het Verbond dan wel haast ook niet anders, of de overheid zal voor de rentelast dan wel de delging van de schuld van de voorgenomen in schrijving ten laste van de overheid van 3.85 miljard gulden Nederlandse werke lijke schuld haar budget gedurende een lange reeks van jaren moeten belasten, hetgeen fiscale gevolgen heeft. Investeringsruimte Het Centraal-Sociaal Werkgevers-Ver bond merkt in het verslag op dat de „ruimte" in de nationale bestedingen, in hoge mate een investeringsruimte is, die bij een weder intredende expansie er toe zal leiden, dat de aanwezige liquide mid delen met name voor investeringen in vaste activa en voorraadinvesteringen zullen dienen te worden bestemd. Loon beleid Het CSWV neemt het standpunt in - zoals bekend mag worden verondersteld - dat uit een oogpunt van verruiming der bestedingen dit jaar slechts plaats is voor maatregelen van zeer beperkte strekking die de loonsom per werknemer kunnen beïnvloeden. Akkoord wordt ge gaan met zodanige loonwijzigingen, dat) een zekere vrijheid wordt gelaten ten aanzien van enige afrondingen en aan« passingen in verband met de in een be drijfstak meest wenselijk geachte loon- structuur. Sociale lasten Met betrekking tot het sociale verze keringsstelsel wordt opgemerkt, dat nog op punten, waar aperte achterstand be staat, wijzigingen moeten worden door gevoerd. doch dat de kinderbijslag-voor zieningen daar door het CSWV niet on der worden gerekend. De sociale kosten - inclusief vrijwillige voorzieningen - liggen thans op 1/4 tot 1/3 van de totale loonsom, terwijl in een aantal bedrijfstakken zelfs 50 of meer bereikt wordt. Het CSWV is dan ook van oordeel, dat het dringend gewenst is om aan de hand van een totaal-overzicht van de sociale kosten te komen tot nader be raad over het peil daarvan. Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Vossenplaag op de Veluwe Onder de gemeente Brummen werden in de afgelopen week door jachtopzie ners zes vossen neergelegd. In de bossen van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in de gemeente Rhe- den werden in drie weken tyd niet min der dan 24 vossen geschoten of uitge graven. Bij een hol vond met 150 cadavers van wild en gevogelte en zelfs van katten, die de vossen buit hadden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11