otterdam bereidt Sjah geestdriftig welkom Eén op zeven Westduitse gezinnen spaart thans voor een eigen huis Kon. onderscheiding J. van Hove Het LEIDSCH DAGBLAD Cultureel akkoord ondertekend Aandeel van de kleine spaarders is zeer groot Van staatswege wordt krachtige hulp verleend Parijs mag make-up niet langer verwaarlozen, bepaalt minister VRIJDAG 22 MEI 1959 Veertig jaar in gemeentedienst Veertig jaar in dienst van de Ge meentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, was vanmorgen aanleiding tot een korte, maar hartelijke huldiging ten stadhuize. De heer J. van Hove, chauffeur-monteur, was het middelpunt van de toespraken, die alle getuigden van bijzondere waardering. Wethouder mr. J. Drijber wees op het feit, dat de heer Van Hove zijn loop baan bij de gemeentereiniging is begon nen bij de vuilverbranding. Hij maakt een goede kans ook hier weer zijn laat ste jaren in dienst van de gemeente door te brengen. De vuilverbrandingsinstalla tie immers werd al lang geleden als ver ouderd afgeschreven, maar nu keert de gemeente toch weer tot deze vorm van vuilvernietiging terug. Dit wil niet zeg- OEGSTGEEST HALVE EEUW ORANJEVERENIGING Op 1 juni zal het bestuur van de Oranjevereniging van 3-5 uur recipiëren in verband met haar 50-jarig bestaan. Het gemeentebestuur stelde voor dit doel de raadzaal beschikbaar. Dit valt niet te verwonderen, daar er van de zijde van de plaatselijke overheid grote sym pathie en waardering is voor het werk van de O.V. Er is onlangs een huldi gingscomité opgericht onder voorzitter schap van de heer M. E. Elshof, terwijl daarnaast een erecomité in het leven is geroepen. Het huldigingscomité heeft een rondschrijven gericht aan de bur gerij om een bijdrage te willen geven voor de aanbieding van een passend ge schenk aan het jubilerende bestuur. Een goede gedachte is het geweest om hierbij ook de jeugd in te schakelen. Morgenmiddag kunnen de kinderen van 2 tot 4.30 uur hun bijdrage deponeren in een bus staande voor de Twentsche Bank aan de Geversstraat. Gezien het feit, dat de O.V.-besturen in de achter liggende 50 jaar steeds en vooral de kinderen hebben betrokken in de jaar lijkse feestviering, zal het de Oegst- geester jeugd daartoe wellicht aan gespoord door de ouders een eer zijn ook een steentje te mogen bijdragen aan het jubileumgeschenk. Raadsstukken In de eerstvolgende raadsvergadering welke gehouden wordt op 27 mei a-s., komt o.m. aan de orde de naamgeving van straten en lanen in de uitbreiding nabij de Wijttenbachweg (het z.g. Flo raplan Voorgesteld wordt de nu aan gelegde wegen de volgende namen te geven: de weg in het verlengde van de Floralaan Floralaan en de overige we gen Irislaan, Akeleilaan, Resedalaan, Lelielaan, Salvialaan, Begonialaan en Rozenlaan. Onlangs werd overgegaan tot de vast stelling van een „Destructieverorder'ing voor de gemeente Oegstgeesl" overeen komstig het ontwerp, zoals nit door de directeur van het Openbaar Slachthuis was toegezonden. Daar bij G.S. ver schillende bezwaren werden geopperd, is na een bespreking van deskundigen een nieuw ontwerp vastgesteld, waarvan mag worden aangenomen, rlat dit door G.S, zal worden goedgekeurd. Inzake wijziging in de bepaling om trent gratificatie bij een ambtsjubileum wordt voorgesteld wijziging in het Amb tenarenreglement aan te brengen. De regeling wordt dan: De beloning is bij 2o-jarige diensttijd in overheidsdienst een gratificatie gelijk'aan een bedrag overeenkomende met de helft van de bezoldiging, vermeerderd met de va kantietoelage, waarop de ambtenaar in de maand van zijn jubileum aanspraak heeft: zij is bij 40- en 50-jarige dienst tijd in overheidsdienst een gratificatie gelijk aan een bedrag overeenkomende met de gehele bovenbedoelde bezoldi ging en vakantietoelage over de betrok ken maand". HUUR IRENE Het gebrek aan ruimte voor het gym nastiekonderwijs wordt met het jaar nijpender. De lagere scholen, die er de laatste jaren bij gekomen zijn, kunnen niet of niet volledig geholpen worden. Nu heeft de Kerkvoogdij der Hervorm de Gemeente zich in beginsel bereid verklaard het gebouw Irene tijdelijk in gebruik te geven voor gymnastiekonder wijs. Er is een nieuwe vloer gelegd. De huurprijs bedraagt f6,— per uur, in clusief de kosten van verlichting, ver warming en reiniging. Er worden aeen vaste toestellen, waarvoor bevestiging aan vloer, wanden of plafond nodig zou zijn, geplaatst. Er zal voor een bedrag van ongeveer f4300,losse toestellen worden aangeschaft. Er kan een bedrag van f60.000, worden geleend voor de bouw van twee vaklokalen der vglo-school Duinzicht. Dit bedrag zal niet voldoende zijn om de kosten geheel te dekken. Vertrouwd wordt dat t.z.t. de ontbrekende geldmid delen ter beschikking komen. KLEUTERSCHOOL In verband met de bouw van een christelijke kleuterschool heeft de ge meente aan het schoolbestuur aange boden een terrein aan de Piet Heinlaan, hoek Hazenboslaan. De oppervlakte be draagt ca. 2400 m2 en de prijs is f33.50 per m2. Ingevolge het uitbreidingsplan mag 15% van het terrein worden be bouwd. doch dit blijkt onvoldoends. Het percentage wordt voor dit geval ver hoogd tot 20%. Wethouder mr. J. Drijber wenst de jubilaris geluk met zijn Konink lijke onderscheiding. gen, dat alles op den duur toch weer by het oude terecht komt. Veel is intussen technisch, maar ook sociaal gezien, ver anderd. Met grote ijver en toewijding heeft de heer Van Hove steeds zyn werk verricht en dit blijkt ook wel uit zijn loopbaan. Het verheugde de wethouder daarom te kunnen meedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Van Hove te onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De directeur van de gemeentereiniging, de heer H. Hoorn, wenste de heer Van Hove, diens vrouw en dochter geluk met deze on derscheiding, die hij van harte verdiend noemde. Hy overhandigde de jubilaris een enveloppe met inhoud en het ver erend getuigschrift van het college van B. en W. De heer C. Vermeer, voorzit ter van de Personeelsvereniging legde het accent op het aangename dikwijls humoristische karakter van de heer Van Hove. Namens collega's overhandigde hij een geschenk. De jubilaris sprak tenslotte een dankwoord. Opening herv. wijkcentrum Boshuizerwijk De datum van de opening van het wijkcentrum van de Herv. Wykge- meente „Boshuizerwijk" is definitief vastgesteld op donderdag 28 mei. Van 7 uur nam. af zal Jong K. en G. een muzikale mars door Leiden-zuld- west maken om aan het gheel een ex tra feestelijk tintje te geven. Tussen 8.30 en 9.15 uur nam. vindt de officiële opening plaats, waarbij enkele toespraken worden gehouden. Na 9.15 uur is het gebouw voor alle be langstellenden te beziohtigen. VOLA KWAM BUEEN Een gering aantal leden van de Ver eniging van Oud-Leerlingen der Am bachtsschool kwam gisteravond in ae kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bijeen om te luisteren naar een lezing over ruimtevaart. Spreker was de heer S. J. M. Munster, uit Papendreoht. Deze behandelde in het kort de oorsprong van de ruimtevaart en sprak tevens over de mogelijkheden, die er in de toe komst op dit gebied liggen. Verder wees hij op de moeilijkheden, die overwon nen zullen moeten worden wanneer een mens in een satelliet en in de damp kring treedt. De kans om voor een lan gere perioden te verblijven op de pla neten van ons zonnestelsel achtte spre ker gering (er is geen zuurstof), maar men zal ongetwijfeld trachten ook een ander zonnestelsel te bereiken. De mo gelijkheden zouden daar groter kunnen zijn. Na de pauze werden dia's vertoond. De nieuwe voorzitter van de Vola, de heer De Bree leidde deze bijeenkomst. CORRESPONDENTIE G. den D., te Leiden Leiden via Utrecht naar Helvoirt, 112 km.; via Rotterdam 119 km. Bij het uitbaggeren van een sloot nabij het Veilingebouw aan de Zoeter- woudseweg heeft men een granaat ge vonden. Het personeel van de hulpver leningsdienst (voormalige mijnoprui- mingsdienst) is van deze vondst op de hoogte gesteld. Teneinde aan het werk van de drankbestrijding nog meerdere uitbrei ding te geven wordt momenteel onder auspiciën van het Leids Drankweer- comité de Blauwe Week-collecte ge houden. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken F» (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek wordt enorm gespaard: niet slechts om met het gespaarde geld later een auto of een ijskast te kunnen kopen maar ook om op niet al te lange termijn in het bezit te komen van een eigen huis. De „Eigenheimer'' zoals men de bezitters van een eigen huis hier noemt vormen thans een groep personen die in aantal bijzonder talrijk zijn. Een op de zeven Westduitse gezinnen heeft namelijk een bouwspaarcontract! De Westduitse particuliere bouwspaarinstellingen gaat het bepaald voor de wind. Het vorige jaar sloten zij 40 percent meer contracten af dan in 1957. In totaal bezitten zij thans meer dan 2.5 miljoen bouw- spaarcontracten met een totaal waarde van 37.5 miljard mark! Wan neer men uitgaat van een gezin met gemiddeld drie kinderen, dan spaart thans 14 percent van de Duitse bevolking voor het eigen huis. Het wordt opvallend geacht, dat het aandeel van de kleine en heel kleine man bij deze spaarders zo bijzonder groot is: van alle bouw- spaarders bestaat 40 percent uit arbeiders, 18 percent uit kantoor bedienden en 11 percent uit ambtenaren. zonder in bepaalde streken in Zuid- Duitsland, vooral in Zwaben, wordt werkelijk enorm gespaard en is bijna ieder gezinshoofd uit op een eigen huis. Bijna de helf t van alle Westduitse bouw- spaarcontracten is in handen van Zwa- bische families uit de deelstaat Wurtem. berg! Maar ook in Beieren en Hessen is dit sparen zeer populair. In het Roer gebied en de industriekernen in Noord- Duitsland moet er meer moeite gedaan worden om bouwspaarcontracten af te sluiten, maar zelfs hier waar het geld gemakkelijk pleegt te rollen voor auto's ijskasten en dergelijke consumptie-arti. kelen spaart men toch geducht. pas zijn afgesloten en waar op nog Ja renlang moet worden gespaard, voordat de spaarders in aanmerking komen voor een huis. BEURSOVERZICHT Internationals in herstel Nieuwe eigenaars sparen extra-hard Opvallend is voorts dat hij, die pas een nieuw huis heeft gekregen, de nei ging heeft meer te sparen voor het reeds verkregen maar nog niet geheel betaal, de bezit, dan degene die nog niet zo ver is. Daarbij wordt van staatswege het „bouwsparen" intens gestimuleerd met een z.g. spaarpremiewet, waarbij hij, die kan bewijzen dat hij spaart voor een eigen huis bij een erkende bouwspaar- kas, grote belastingfaciliteiten krijgt. Overigens duurt het meestal nogal een tijd voor hy, die spaart voor een eigen huis bij een bouwspaarkas, in aanmer king komt voor een nieuw huis. Die pe riode loopt van 22 tot 24 maanden. Dat wil zeggen, dat men eerst een bepaalde som gespaard moet hebben en daarna nog eens bijna twee jaar moet wachten voor men in aanmerking komt voor het ,zelf bouwen". Zwaben bovenaan de lijst Men spreekt thans in West-Duitsland van de „golf van de Eigenheimer", zoals men na 1945 de eet-, de textiel-, de reis- en andere golven heeft gehad'. In het bij. Ook de Maasstad heeft vandaag de vorstelijke bezoekers op hartelijke, bijna uitbundige wijze ontvangen. Er hing een heel aparte feestelijke sfeer in de stad, reeds van vroeg in de morgen af. Overal hingen de vlaggen, vooral langs de rou te, die de auto's met het vorstelijke ge zelschap van de gemeentegrens volgden naar het Stadhuis. Rijen dik stonden de Rotterdammers langs de straten. Op het pleHi voor het stadhuis was het reeds vroeg een dringen geweest. De beste plaatsen waren al heel snel bezet en waarlijk niet alleen door jongeren. Op het brede trottoir stond de ere wacht van het Korps Mariniers, met het vaandel en de vaandelwacht, alsmede de Marinierskapel. Toen de hoge bezoekers en hun gevolg de auto's hadden verla ten inspecteerde de Sjah eerst deze ere wacht. Daarna kwam de burgemeester, mr. G. F. van Walsum naar buiten om de Sjah, de Koningin en Prins Bernhard te ver welkomen. In het stadhuis werden voor gesteld mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de Rot terdamse wethouders en enkele militaire autoriteiten. De Sjah en de Prins waren beiden ge. kleed in een Marine-uniform, de Ko ningin droeg een robe, imprimé op een terra kleurig fond. Zij had een turkoise hoed op. BLOEMRIJK Het stadhuis was aan de binnenzijde ryk met bloemen versierd. In de raads zaal wachtten de vele genodigden reeds op het hoge gezelschap. Nadat de gasten waren voorgesteld had onder het genot van een aperitief een geanimeerd ge sprek plaats. Een groot kwartier later begaf men zich in de grote Burgerzaal aan tafel. Hier werden de bezoekers verrast door stemmig orgelspel en een waarlijk imposante versiering. Tijdens de maaltijd bracht burgemeester Van Wal sum toosten uit op de Sjah, de Konin gin en Prins Bernhard. Het hoogtepunt van het aldus begon nen bezoek aan Rotterdam zal vanmid dag plaats hebben op de scheepswerf WASSENAAR KWART EEUW IN GEMEENTEDIENST Morgen is het 25 jaar geleden, dat mej. A. M. van de Lecq in dienst trad bij de gemeente Wassenaar. Haar werk vindt zij in het raadhuis, in de huis houdelijke dienst. KLEUTER BRAK BEEN In Duinrell kwam de 2-jarige Nico Smeenk, wonende te Den Haag, zodanig te vallen, dat hij zijn linkerbeentje brak. Het ventje is. nadat door dokter Bogaarts eerste hulp was verleend, per amibulance-auto naar het r.-k. zieken huis St.-Joannes de Deo te Den Haag overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Janneke E.. dr v. J. J. Zouten dijk en W. C. de Keijzer; Angelina, dr v. A. S. de Bode en G. Goederee; Adnana Agatha dr v. J. van Veen en J. A. Oomen; Bernardus J., zn v. J. B. Grundeken en A. de Groot; Pleter, zn v. P. Pont en M. E. Ouwerkerk; Peter H.. zn v. P. Vijfwin kel en Joetimah; Margaretha M.. dr v. M. M. Houdijk en H. J. A. Roefs; Harmen J., zn v. P. C. van Drunen en G. van den Vlekkert; Robbie zn v. J. C. van de Weerd en A. M. Slnteur. Ondertrouwd: P H. van Wissen en J. M. van der Velde; T. de Bruin en E. Jong kind; P. Kiewiet de Jonge en M. L. E. van Gils; A. J. Engel en E. £leton. Getrouwd: A J. Kools en A. M. Beek; C. Quik en M. Spoelstra; P. J. N. Ouds hoorn en M. van Gelder; J. J. Jesse en T. Twlgt; B. Dekker en J. S. H. Knoops; J. P. van den Berg en M. J. van den Born. van Verolme, waar Prinses Margriet om streeks half vijf de tanker „Mohammed Resa Sjah" te water zal laten. Naast de helling is plaats gemaakt voor 20.000 toe schouwers. De itribune „De doopvont" is echter gereserveerd voor de koninklijke gasten. FILMSTUDIO Vanmorgen hadden de vertegenwoor digers van de Perzische film druk werk in de grote zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Door het geratel van de camera's en het ge flits der lampen had dit plechtige ver trek wel iets weg van een studio, waar de Nederlandse en de Iraanse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Luns en Ali Ashgar Hekmat, een stuk film scenario zaten vorm te geven. En toch betrof het een ernstige aangelegenheid, want de beide heren tekenden een cul- tueel akkoord tussen de beide landen. Er werden hartelijke woorden by gespro ken. Minister Hekmat gewaagde van oude banden, die nauwer werden aan gehaald en daar hij dit volkomen on verwacht in het Engels deed inplaats van het Frans zag zyn Nederlandse col lega zich genoodzaakt zijn zorgvuldig bestudeerde toespraak in het Frans al sprekende ln het Engels om te zetten. Hetgeen hem uitstekend gelukte. GEMOEDELIJK Ook na de sherry bleven de cineasten het beeld beheersen. De beide bewinds lieden waren toen wel zo goed om nog even tezamen te poseren, terwijl de an-zwarte auto verdwenen Nederlands elftal Bondscoach EIek Schwartz heeft het Nederlands elftal, dat woensdag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Schotland zal spelen, als volgt sa mengesteld: Doel: De Munck (DOS)achter: Wiersma (PSV) en Kraay (DOS)mid den: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV) voor: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (I eijenoord), Canjels (NAC), Van der Linden (DOS) en Mouljjn (Feyenoord). Reserves: Pieters Graafland (Fe(je- noord), Brull (Rapid JC), De Koning (Sparta) en Cor van der G(jp (Fetfen.). dere hoge genodigden, zoals de Iraanse ambassadeur, de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen toezagen. Langs een erewacht van Koninklijke Marechaussees in ceremoniëel tenue, be gaven de ministers zich vervolgens naar de uitgang. Maar in de hal hield de heer Luns zijn Iraanse ambtgenoot nog even staande. „Wilt U de jongedames niet even begroeten?" vroeg hy, wijzend op de jeugdige verschijningen, die o'> de 'trap het vertrek stonden gade te slaan. De heer Ali Ashgar Hekmat glimlachte en zwaaide wat stroef met de hoge hoed. De eerste luitenant van de Kon. Mare- stond opgesteld, besloot bij zoveel ge- chaussee, die in de houding in de hal moedelykheid maar op zyn gemak te gaan staan. De lagere marechaussees echter presenteerden de sabel, 'toen de beide heren in de richting van een grote Maar eigenaren willen eerst hoger huur! (Van onze Parijse correspondent) Frankryks jonge en energieke minister van Opbouw, Pierre Sudreau, heeft zojuist een veror dening uitgevaardigd waarachter men overi gens de lange vinger van generaal De Gaulle zélf meent te herkennen met het doel Parijs en ae overige Franse steden een proper en ordentelijk aanzien te hergeven. Er mankeert daaraan van daag zeker nog wel wat. Niet alleen dat hele wij ken elke dag dreigen in te storten volgens de plannen van Sudreau zullen ze trouwens gelei delijk aan worden opge ruimd ook de huizen die nog wèl in het gelid en recht op hun funda menten staan, zien er meestal allersmerigst uit, omdat de eigenaars uit de lage huren nu een maal geen geld kunnen putten om van tijd tot tijd ook de verfkwast of alleen maar een boender eens te laten hanteren. We hebben al wel eerder opgemerkt, dat er op het Franse huizenbezit, ten gevolge van een demago gische woningpolitiek, sinds ettelijke generaties ware roofbouw wordt ge pleegd. En de gevolgen van die roofbouw laten zich ook heel duidelijk aflezen van de puien. Het is bekend, dat die grauwe en vieze muren vooral generaal De Gaulle die van netheid houdt, een doorn in 't oog zijn. Een der redenen waarom hij van het Elysée naar het Chateau des Vincen- nes wil verhuizen, is, dat hij meent dat zélfs het rijke centrum van de stad wegens een onver zorgd aanzien niet in harmonie verkeert met de hoge waardigheid vim zijn functie van presi dent der republiek. Nu is het moeilijk huis heren lasten op te leg gen waarvan men beslist weet dat ze door de huur opbrengsten van hun bezittingen onmogelijk kunnen worden gedekt. De regering streeft wel iswaar naar een juister verhouding tussen hum- en huizenwaarde, maar voorlopig is dat even wicht nog op geen stuk ken na bereikt. De rege ring is voor het ogenblik daardoor afhankelijk van het redelijke inzicht en de goede wil van de huis eigenaren, op wie dan ook alleen nog maar een vriendelijk beroep op me dewerking is gedaan. Er zal met «t&ele wijken in het bijzonder rond 's generaals residentie, het Elysée worden be gonnen, waar nu een eer ste experiment met een zorgvuldiger make-up wordt gewaagd. Maar in tussen heeft het stads bestuur van Parijs ook al een stok achter de deur geplaatst door een oud decreet van Napoleon III uit 1852 op te graven, dat de huiseigenaars ver plicht tenminste een6 in de tien jaren de buiten muren van hun huizen te doen reinigen en zo mo gelijk te verven. Het ant woord van het verbond der huiseigenaren ligt wel voor de hand: ruim honderd jaar geleden werden er nog huren be taald waarmee een huis heer fatsoenlijk uit kon komen. Laat ons dus eerst de huren drastisch mogen verhogen. Ook in ons eigenbelang zorgen wij dan wel voor een redelijk onderhoud. De discussie is tot dusver op dit punt blijven steken, en een helder en blin kend opgepoetst Parijs zien wij persoonlijk ondanks de verordening- Sudreau en de stok van de prefect de eerste jaren toch nog niet voor ons geestesoog verschij nen. Steun voor de conjunctuur Economisch gezien acht men dit alles een uiterst gunstig teken. Immers, waar veel gespaard wordt in alle lagen der bevolking voor een eigen huis, daar zal de bouwnijverheid steeds voldoende werk hebben en wel over een lange reeks van jaren. De bouwnijverheid bepaalt in zeer belangrijke mate de conjunotuur, is althans een animator voor de algemene conjunctuur. Het is hierom, dat in al lerlei politieke kringen de woningbouw- premie met belastingverlichting zo wordt geprezen. En men verwacht dat een snelle liberalisering van de woning markt, het totaal vrijgeven van de hu ren, er toe zal bijdragen dat nog meer mensen over aullen gaan tot het sparen voor een eigen huis al was het maar, omdat in dat geval de huren zullen stij gen en het steeds lonender wordt een eigen huis te bezitten. Er wordt trou wens in West-Duitsland al geducht ge bouwd. Dat blijkt uit het volgende over zicht van per jaar gebouwde woningen: 1950: 360.000; 1952: 440.000; 1954: 550.000; 1955 550.000; 1956: 570.000; 1957: 550.000; 1958: 510.000. Volgens de wet op de woningbouw van 1950 wordt 75 percent van alle wonin gen met staatshulp voor de sociale wo ningbouw gebouwd; 15 percent wordt gebouwd met steun van belastingfacili- teiten en de rest wordt vrij gefinancierd. De kapitaalmarkt nam in 1958 voor de bouw van 510.000 woningen met 5.44 miljard deel aan de bouwkosten ter grootte van 12.6 miljard mark. De bouiw- spa ar kassen droegen hiervan 38 percent bij. En niets duidt erop, dat deze spa ar- golf voor een eigen huis binnenkort aal afnemen. Daarvoor beschikken de bouw- spaarkassen over te veel contracten, die Amsterdam, 22 mei. De internationale waarden waren van daag, bij tamelijk levendige handel, in herstel en haalden een groot deel van de gisteren geleden koersverliezen in. De stimulans tot dit herstel ging min of meer uit van Wallstreet waar de koers daling van eergisteren niet werd voort gezet. Dit was voor de Europese beurzen een gunstig teken aan de wand, waar van gretig gebruik werd gemaakt om tot aankopen over te gaan. Dit geschiedde op het Damrak weliswaar niet op grote schaal, in verband met het naderende weekeinde, maar de vraag was toch vol doende, om over vrijwel de gehele linie hogere koersen tot stand te brengen, vergeleken by de slotkoersen van de vo rige dag. De vraag kwam hoofdzakelijk van herbeleggingszyde, terwijl ook het buitenland met kooporders in de markt was. De Philipsaandelen werden op ca. 638 verhandeld waardoor de koerswinst ca. vier punten bedroeg. De Stockdivi denden Philips waren een paar gulden hoger. Unilevers herstelden op 5641 ruim vier punten. Kon. Olies noteerden op 167.40 gld circa 60 cent boven de slotkoers van donderdag. Aku's werden ex 8 pet slotdividend op de opening verhandeld op 313 3/4. De slotkoers van gisteren was 318 cum slotdividend. In het verdere beursverloop werd nog in Aku's 312 gedaan. Aandelen KLM kre gen een lagere, doch de dollar-obligaties een iets hogere adviesprijs. In de Staatsfondsen werd wederom flink gehandeld in de nieuwste 4V4 lening. De enorme omzet in deze obli gaties van gisteren ad nom. f. 20.484.000 zal vandaag echter beslist niet worden benaderd. Niettemin was er gedurende de gehele beursduur handel in deze hoek bij prijzen die beneden de vorige slotprijs lagen. De stemming voor de overige staatsobligaties was eveneens iets luier. Scheepvaarten kalm. Cultures prijshou dend zonder meer. Claims Kon. Papier werden voor het laatst verhandeld. De adviesprijs bedroeg f. 17.50 tegenover een theoretische waarde van f. 15.75. Hierdoor kan de emissie als geslaagd worden beschouwd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 mei. Londen 10.61%—10.62%: New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.92^—3.92ft; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.57%— 7.57%; Frankfort 90.25—90.30; Stock holm 72.94—72.99: Zürich 87.34%— 87.39% j Milaan 60.81%—60.86%Kopen hagen 54.79—54.84; Oslo 52.98%—53.03% Wenen 14.58—14.59; Ankara 3.77—3.77% Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23% 1325%. als 't Jongs* moot zijn! Beurs van Amsterdam Vrijdag 22 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 100f| Ned. '59 4%101ft 100% Ned. '53 3% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 92}I 93 Ned. '51 3% 95% B 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% L 88L Ned. '64 3% 89 88 V4 Ned. '55 I 3% 89 88% Ned.'55 II 3% 92 9-1 %L Ned. '37 3 90 80% Dollarlng '47 3 92 Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 98% 97% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90f2 Ned. W3. 6% 111% nift ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 41% Nat. Handelsbank 152% 153% Ned. Handelmy. 226% 225 Amst. Rubber 86 V, 87 54 seuembab-;::;:::;:: Barbel's Patent Yv.j 32^0 31^'A Calvé Delft certkqq 585% Deli Mij .en (Ver.) 159 05 159 80 Kon. Pap v. Gelder 23g 238 Hoogovens cetaqr 40714 Mü'ler en Co. N.B. 315 Ned Kabelfabr. 407 412 63454 638 Philips pret 265 264'S Unilever con 562% Wilton Peyenoord ,07 207% Biliton 2de r *>54% 256% Dordtse Pet. gew 7435i 728 ex d. Kon. Olie It. 20.—-1 i67.30exd. 168.70 i?eJ? 2°—166.75exd. 167 45 Holl Amer Hir 154 154 Java China Paket 138.4 137 KAJJM 101 10A Kon Ned. Stmv My 14714 14ft 14 Kon Paket My {«i? J524 Stoomvaart My Ned Ï40,? 14114 Nievelt Goudr cert. {352 126 Ned Scheepv Unie 135^ j33^ NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dair '47 (3%) 3 96 96 Idem '48 (3%) 100 95 R'dam '52-1 (4%) 100 100 Idem "37 I-IH (3%) 94% idem "38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 99 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98ft 98% Premieleningen A'dam '53 3 99 99% A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 81% 82 A'dam*56 II 2% 95% 95% Eindhoven »54 2% 83 Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 91% 91% Idem H 2% 93% 93% R'dam '52 I 2% 92 92 Idem n 2% 92 L 92iL Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl. 1957 2% 97% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 201.50 200.50 Amst. Bank 284% 284% H.B.U. cert. 232% 232% Rott. Bank 260% 260 Twentsche Bank 240 239 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 370 374B Borneo Sum. H. My. 64 63 Ned. G. en Sp. fabr. 255 262 Kon Ned. Grofsm. 133 135 Internatio127 128 Int. Kunststoffenind 53% 54% Leidse Wolspinnery 364 360 Rott. Droogdok My 608 608 Sikkens Lakfabr '53 560 558 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 120% 119 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29% 29% Intern. Nickel 92% 92% Anaconda 66% 67 ft Bethlehem Steel 51 52 Cities Service 57% 57Vi General Motors 5111 51H Kennecott112% 113 Republic Steel 70% 72% Shell Oil 87% 88% Union Pacific 34% 35 Un States Steel 93% 94% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK. 21/5 Edelmet Kon. AA 80 78% Pref wa Idem 88% 89L 302 305 Holl Constructie 395GB 394 Ing bur v Bouwnyv 222% 221 Ver Touwfabrleken 256 256 Wernlnk's Betonm 127% 123% Van wyk Tetlel 66GB 66% 106%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9