Katwijks raad optimistisch ten aanzien van de vissershaven Amerika valt op door „overdreven" zorg voor lichamelijke gezondheid Commissie zeehaven voltallig Alleen primitieveEuropeanen drinken uit helder bergbeekje! br :er!cHï T maart I860 Vrijdag 22 mei 1959 Vijfde blad no. 29749 r. mr. K. P. van der Mandele voorzitter De gemeenteraad van Katwijk kwam gisteravond, onder voorzitter- hap van burgemeester H. Duiker, in openbare zitting bijeen. Het Zangrijkste punt van de agenda vormde wel de benoeming van een jorzitter en twee leden van de Stichtingscommissie „Zeehaven at wijk" ter vervulling van enkele gedurende de laatste jaren ontstane icatures. Zoals te verwachten was namen een aantal raadsleden de Jegenheid te baat om beschouwingen te geven m.b.t. de kansen welke nwezig worden geacht om tot verwezenlijking van de plannen te jmen. Voordat het echter zover was verzocht de heer H. Haasnoot v. d. A.) de voorzitter om tot een besloten zitting over te gaan, iar hij enige mededelingen had te doen, die niet voor publikatie schikt waren. De openbare zitting werd hierop voor vijfendertig nuten geschorst. poedige beslissing een eerste eis heropening was de heer N. J. van jvenbode (C.H.) de eerste spreker, het woord voerde. Hij sprak de hoop dat de voltallige commissie met voortvarendheid aan het werk zal om de grote wens van Katwijk, verkrijgen van een eigen zeehaven, spoedig mogelijk verwezenlijkt te ?en. Het is noodzakelijk deze gelegenheid zo spoedig mogelijk de nieuwe regering aan de orde stellen. De ontwikkelingsplannen rde U-mond, waarbij de vissers- en van IJmuiden in het nauw gt te geraken, achtte spreker een ör van grote betekenis voor de iijkse plannen. Activiteit, voort- ndheid en grote daden worden x>m van de commissie verwacht, heer H. Haasnoot (P.v.dJV.) zich bij de vorige spreker vol- en aan. Zijn fractie geeft haar e wensen mee aan de stichtings missie en koestert in deze tijd, ie jagers van de vissersvloot met «rste nieuwe haring op de thuis- zijn, de vurige wens dat binnen mbare tijd de Katwijkse jagers meer een vreemde, dooh hun haven tot doel zullen hebben heer N. Parlevliet (A.R.) drong aan, dat alles in het werk wordt eld om nog dit Jaar een beslis- van de regering te verkrijgen. t de heer H. J. Grimbergen P.) sloot zich bij de vorige kers aan, evenals de heer L. van Zwan (C.H.), die er bovendien op wees, dat de kwestie vissers in reeds tientallen jaren geleden de orde werd gesteld. Thans is otstandkoming van een haven r nog veel urgenter dan des- omdat de schepen inmiddels gro- jn geworden en ook de overige om- igheden zich sterk hebben gewij- Spoedige beslissing is daarom een eis. nens het college van B. en W. de voorzitter zich volkomen bij esproken e aan. Bovèndien wees hij dat de totstandkoming van de vls- laven niet slechts lokale betekenis doch van nationaal belang moet èn geacht. Tal van andere gemeen- sullen eveneens dankbaar zijn als 'ijk zijn eigen haven krijgt, spe- die gemeenten, welke aan de vaar- tussen Katwijk en Umuiden zijn Ie raad verklaarde zich unaniem loord met de voordracht van B. en Met algemene stemmen werden r benoemd tot voorziter dr. mr. K. ran der Mandele, te Rotterdam, en leden de heren mr. F. G. van Dijk, 's-Gravenhage, en D. Ouwehand l, te Katwijk aan Zee. Schooltandverzorging voorstel inzake het verstrekken ?elden ten behoeve van de sohooï- rerzorging was voor de heer A. (C.H.) aanleiding te wijzen op ringende noodzaak van invoering Katwijkse scholen. Spreker be- zijn erkentelijkheid voor de rarendheid. waarmee dit voorstel ifel werd gebracht. (houder C. van der Plas verklaarde ook B. en W. verheugd zijn dat met de schoolt andverzorging een ing kan worden gemaakt. Hij de schoolbesturen op om hun medewerking te verlenen. Enkele toesturen menen nog voorlopig een chtende houding aan te moeten tl, doch het verheugde spreker dat an deze alsnog te kennen had ge- te zullen deelnemen. Het voor- terd zonder hoofdelijke stemming tard. Riolering aanzien van het te verlenen kre- toor verlenging van de riolering in Duiin meende de heer H. Haas- (P.v.d.A.) bezwaar te moeten ma- tgen het feit dat de kosten van het ten laste worden gebracht van "net standsuitbreiding. Hij achtte dit it, omdat het hier uitsluitend de van de wijk „De Koestal" be- «n de kosten dus ook ten Laste van onden in deze wijk hadden moe- wnen. De voorzitter achtte deze rijze in principe wel juist, doch geval gaat zij niet op, omdat het en hoofdriool betreft, dat dus ten staat aan de gemeente in haar De heer J. N. Ouwehand (C.H.) in verband met dit voorstel aan spoedige verwezenlijking van de en tot stichting van een rioolwa- "eringsinstallatie, waarop wethou- P. Bloot antwoordde, dat een ijke installatie zeer kostbaar is, een deugdelijke voorbereiding on- •rlljk geacht moet worden. De e is nog bij het Hoogheemraad- Rijnland in studie en de resul- tooeten worden afgewacht vooral- gemeente stappen in deze rich- ton ondernemen. Ook dit krediet Mema zonder hoofdelijke stem- toegestaan. goedkoper terecht. Hij verzocht daarom van gemeentewege de bouwspaarders volledig voor te lichten, desnoods door middel van een folder, over alle moge lijkheden welke er zijn om geldleningen te verkrijgen. De heer H. Haasnoot (PvdA) achtte het echter voldoende wanneer van gemeentewege siechts werd gewezen op de mogelijkheid elders gel den te verkrijgen; de verdere voorlich ting is dan de taak van de banken. Wethouder C. van der Plas wees erop dat kandidaten volkomen viij zijn in P. van der Mandele hun keuze van hypotheeknemer. Er blijkt thans ook in ruime mate van particuliere banken gebruik te worden gemaakt. Wanneer zich echter bouw spaarders ten raadhuize melden met de uitdrukkelijke wens om van de diensten van het Bouwfonds gebruik te maken dan kan de gemeente niet anders doen I gadering. dan hen die gelegenheid geven, omdat de raad tenslotte zelf besloot om inder tijd bij het fonds aan te sluiten. De voorzitter wees er tenslotte nog op, dat het Bouwfonds zelf de aange slotenen wijst op de mogelijkheid om elders geldleningen te sluiten, waarbij zij dan voor het overige van alle facili teiten van het fonds gebruik kunnen blijven maken. Wegwijzers Bij het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A-N.W.B. i.v.m. wijziging en aanvulling van de bewegwijzering in de gemeente, wezen de heren N. Parlevliet (AR) en N. J. van Duijvenbode (CH) erop, dat bui ten de gemeente op de wegwijzers van de A.N.W.B. de aanduiding Katwijk veelal ontbreekt, terwijl de kleinere buurgemeente Noordwijk wel vermeld wordt. Zij verzochten stappen te on dernemen om hierin verbetering te brengen. Wethouder mr. J. van der Plas kon, als voorzitter van VVV, me dedelen dat over deze kwestie door VVV reeds contact met de A-N.W.B. was opgenomen. Er is een rapport over deze kwestie in voorbereiding, waarin op de bezwaren wordt inge gaan. De heer N. Parlevliet (AR) vroeg voorts nog waarom de nieuwe plaatsing van de wegwijzers niet in de verkeerscommissie was behandeld. De voorzitter antwoordde hierop dat deze commissie uitsluitend de ver keersregelingen te behandelen krijgt, waaronder de bewegwijzering niet kan worden gerekend. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school werd benoemd de heer G. Rekveld te Amsterdam Rondvraag Bij de rondvraag wees de heer N. J. van Duijvenbode (CH) nogmaals cp de grote gevaren welke schuilen in het in tensieve zandzuigen voor de Uitwate ring. Hij drong aan om terzake op korte termijn de nodige maatregelen te ne men. De heer dr. G. W. Overdijkink (CH) vroeg om bij de ontwikkeling van het uitbreidingsplan Hoornes reeds vroeg aandacht te schenken aan de straat namen in dit gebied. Spreker beval aan om hiervoor in de plaatselijke historie te grijpen en hierover advies te vragen aan de commissie voor de oudheid kamer. Verder verzocht de heer Overdijkink te worden ingelicht omtrent de stand van zaken m.b.t. de plannen voor de bouw van een bad- en zweminrichting en de stichting van een bejaardencen trum. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) sprak zijn afkeuring uit ovei het feit, dat het kantoor van VVV op eerste pinksterdag geopend was. Het betreft hier een gebouw dat gehuurd is van de gemeente en in het contract is na drukkelijk als voorwaarde gesteld dat het bureau op zondagen gesloten zal zijn. De overige voorstellen, waarvan wij in ons blad van woensdag j.l. reeds uitvoe rig melding maakten, werden alle zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Te ruim tien uur sloot de voorzitter de ver- Bouwfonds voorstel tot het verlenen van ddss telling op door enkele bouw- 'ers aan te gane Hypothecaire togen ontlokte wederom de. gebruikelijke, kritiek op de te N.v. Bouwfonds Nederlandse toten in rekening gebrachte ren- jtotages. Ditmaal was het de heer 'tomermans (CH) die de tarieven S achtte. Op de particuliere geld- kunnen gegadigden thans veel De KW. 40 „Everard Christina" I nen als eerste Katwijkse logger, stoomt de haven van IJmuiden bin- (Foto L.D./Van Vliet) De eerste vaten worden in Katwijk I streeks half een. aan Zee gelost, vanmiddag om- (Foto L.D. Schipper Simon Kloos in de brug (Foto L.D./Van Vliet) (Van onze correspondent in Washington) Walvisconferentie in juni in Londen De eerste vaatjes Hollandse Nieu we van de KW. 40 worden in IJmuiden gelost. (Foto L.D./Van Vliet) De conferentie van de vier landen (Engeland, Nederland, Noorwegen en Japan» over de walvisvaart in het Zuid poolgebied is vandaag te Tokio geëindigd zonder dat men tot een overeenstemmin is kunnen komen. In een communiqué, dat na afloop van de laatste bijeenkomst werd uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de vier landen vóór de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale commissie voor de wal visvaart van 22 juni a.s. nogmaals te Londen bijeen zullen komen ter bespre king van de kwestie der vangstcontin- genten. REUKLOZE UI De smaak is gebleven, maar de reuk is verdwenen. Dit zijn de eigenschap pen van een nieuwe Canadese ui. Hij heeft de aparte smaak van een ui, maar- het bekende luchtje is er af. POLEN De Poolse haringschepen, die in de Noordzee vissen, hebben thans de haven Lerwick op de Shetlandse Eilanden als aanloophaven. Een schip geladen met tonnen en zout is 24 april van Gdynia (Polen) vertrokken naar Lerwick. Op de thuisreis zal dit vaartuig haring naar Polen vervoeren. In Washington is een grote conferentie begonnen over de lichame* lijke gezondheid van de bewoners dezer aarde. De Amerikaanse commissie die het werk van de Wereld Gezondheidsorganisatie (World Health Organisation, WHO) steunt, heeft deze serie bijeen komsten georganiseerd. De vele Amerikanen, die aan deze conferentie deelnemen, moeten met veel voldoening constateren, dat hun eigen land in gezondheidszorg zeer gunstig afsteekt bij vele andere landen ter wereld, en daar velen van hen bezield zijn met idealisme, zullen zij propageren, dat de medische zorg in het niet-Amerikaanse deel van de wereld krachtig bevorderd zal worden. En volkomen terecht. De wereld kan stellig profiteren van veel wat men in de Verenigde Staten op hygiënisch en medisch gebied tot stand heeft gebracht. Hygiëne in motels op de spits gedreven Wanneer wij hier dan ook iets laten merken van de ironische houding, die aan vele niet-Amerikanen eigen is ten aanzien van wat zij beschouwen als „overdreven" hygiëne en wat erg angst vallige medische voorzorg in Amerika, dan betekent dat bepaald niet, dat wij niet 2»uden erkennen, dat de Verenigde Staten het ver gebracht hebben in hun zorg voor het menselijk lichaam. Maar soms wordt vooral de hygiëne naar de smaak van niet-Amerikanen wel wat ver doorgevoerd. Neem bijvoorbeeld het avondmaal in de kerken. Hier vindt men het erg on hygiënisch om gezamenlijk uit één be ker te drinken. Vandaar dat men in de kerk een soort dienblad laat rondgaan waarop voor iedereen een afzonderlijk glaasje met druivesap staat. Misschien vindt deze methode geleidelijk ook in Europa navolging. Zij mag dan redelijk zijn, maar er wordt op die manier toch veel symbolische waarde opgeofferd aan ietwat benauwd aandoende voorzichtig heid. Een heel andere plaats waar de hy giëne op de spits gedreven wordt is het Amerikaanse motel. Natuurlijk is het plezierig, wanneer zulk een logeergele- j genheid goed schoon is, maar vaak drijft men de hygiëne wat heel ver. De glazen zijn „voor uw gezond heid" in cellefaan gewikkeld, in de bad kamer vindt iedere nieuwe gast een nieuw papieren matje teneinde geen in fectie aan de voeten op te doen en een bepaald soort zetel in die badkamer is na te zijn schoongemaakt „ver zegeld" met een papieren band, zodat een nieuwe gast, na het zegel te heb ben verbroken, zich daar met een gerust hart kan neerzetten Elk jaar een onderzoek Veel Amerikanen trekken gedurende de weekeinden de natuur in. Maar zij blijven op hun hoede. Zij nemen vrijwel altijd een plastic kleed mee om de hou ten picknick-tafels te bedekken en het zijn meestal meer de „primitieve" Euro peanen, die het risico nemen om rustig water te drinken uit een helder berg beekje. Een Amerikaan zal dat water liever koken, maar de niet-Amerikaan is heel blij om eindelijk weer eens fris water te drinken zonder de chloorsmaak van de stadswaterleiding Maar, er wórdt hier goed voor het menselijk lichaam gezorgd. Amerika heeft één arts op iedere 790 inwoners en én verpleegster (al acht men deze te schaars) op iedere 500. Er zijn nog al tijd delen van de wereld, waar maar één dokter is voor 50.000 mensen en in Azië of Zuid-Amerika komt het voor, dat er slechts één verpleegster is op 4000 in woners. Veel vaker dan in West-Europa laten de Amerikanen zich van top tot teen medisch onderzoeken. Zulk een onder zoek duurt ongeveer anderhalf uur. De arts en zijn assistente maken een car diogram en een röntgenfoto van de pa tiënt en hier jn Washington betaalt men 40 dollar voor aulk een onderzoek. In Nederlands geld is dat ongeveer 150 gulden. Vele artsen raden hun oudere patiënten aan zich ieder jaar op die manier te laten onderzoeken en leggen er de nadruk op, dat het van groot be lang is om bepaalde ziekten, bijvoor beeld kanker, zo vroeg mogelijk te ont dekken. Velen redeneren hier: „Als ik mijn auto ieder jaar grondig laat nakijken, dan moet ik dat toch zeker ook voor mijn lichaam doen"!I Ziekenhuizen uitstekend voorzien maar onrustig Het is alles heel logisch en waar. En toch kan een Europeaan er vaak nog moeilijk aan wennen, dat zijn lichaam als een soort auto nu en dan met aller lei schitterende machines wordt ge test'. De arts leest af wat die machines vertellen, hij verdwijnt soms als het ware achter zijn toestellen en het di recte, menselijke contact kan daaronder lijden Ook de nieuwe ziekenhuizen heb ben prachtige apparatuur. Maar als wij daar nu en dan vrienden bezochten, leek ons de sfeer aldaar niet bevorder lijk voor het herstel van een patiënt; geen buitenlucht, hoge temperatuur, deur naar de gang altijd open en voort durend door luidsprekers oproe pen aan dokters. Naar onze smaak be slist niet de juiste sfeer voor wie koorts heeft of zich zwak voelt. De Amerikanen schijnen minder last van zulke dingen te hebben en kunnen er met voldoening op wijzen, dat de ge middelde leeftijd in hun land gestegen is tot 70 jaar, terwijl zij in Noord-Rho- desië 28 is, in India 32 en in Egypte 39. Dat hartziekten en kanker betrekkelijk sterk zqn toegenomen in de Verenigde Staten laat zich ten dele verklaren nit het feit, dat de mensen tegenwoordig zo veel ouder worden. Maar sommigen van de hartpatiënten en van hen die klagen over maagzweren, moeten hun ziekten toch wel wijten aan het geforceerde levenstempo en aan het soms overda- ditr-goede voedsel. Er is veel te zeggen vóór het leven in Amerika, maar ook wel iets ertégen. NIEUWE UITGAVEN Engelandvaarders, complete uitgave In uitgave ln één deel van de trilogie Enge landvaarders strijders en verzet en vic torie. 12e druk. Uitg.: NV A. Roelofs van Goor, Meppel. Het bedolven prieel, door Frlts Huël. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. BOEREN OP HET GEVOEL Mr. Taylor, die op 19-Jarige leeftijd tijdens de eerste wereldoorlog blind werd, boert sindsdien op een gemengd bedrijf van 20 ha., dat sedert kort met 60 ha. werd uitgebreid. Met behulp van zijn vrouw en 20-ja- rige zoon, leidt hij het bedrijf, dat naast bouwland ook melkveehouderij en kal koenenteelt omvat. Verder verricht hij veel reparaties aan gebouwen en ma chines zelf. Zijn vrouw zorgt voor de boekhouding en de kippen; zijn zoon voor het vee en de grondbewerking. Zelf doet hij alle in- en verkopen en gaat daarvoor geregeld naar de markt, begeleid door zijn geleidehond Mr. Tay lor noteert alle gegevens op een zak- brailleschrijfmachine: thuis heeft nij nog een grote dergelijke machine staan. Kortom, deze blinde man is een vol waardig lid van de maatschappij en voelt zich daar heel gelukkig bij.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7