Het Israëlische leger is symbool van realiteit en offervaardigheid Nicole Maurey, charmante Fran^aise die veel opgang maakt in Hollywood Indrukwekkende prestatie op de nationale onafhankelijkheidsdag Soberheid, precisie, gevechtsvaardiglieid Intelligent en sympathiek Uniek geval in de rechtspraak VRIJDAG 22 MEI 1959 (Van onze correspondente in Jeruzalem) Precies een minuut voor het aanvangsuur van de militaire parade ter ere van Israëls onafhankelijKheidsdag op 15 mei j.l. kondigde trompetgeschal de aankomst van de staatspresident aan. Op de hoofd tribune stonden Ben Goerion, Israëls grijze minister-president en mi nister van Defensie, en generaal Laskov, Israëls militaire stafchef als één man op, tezamen met de vele hoge eregasten. Het donkere trom geroffel van de erewacht zette in en begeleidde president en mevrouw Ben Zwi. Om klokslag 10 uur had de president zijn plaats ingenomen. De parade begon met een precisie en een stiptheid, welke een der karakteristieken van Israëls elfde militaire défilé is geweest. Volgens plan, op de minuut, suisden de straalvliegtuigen door de lucht, mar cheerden de troepen, donderde het afweergeschut voorbij en reden de Sherman- en Super-Sherman-tanks het kokend hete asfalt langs de acht kilometer lange parade route tot brij. „Dit is een parade van beroepsmilitai ren. Soberheid en precisie, niet het ac cent op gevechtsvaardigheid" De bui tenlandse militaire attaché naast ons, voegde er met onverholen bewondering aan toe: „Een opvallend blijmoedige en sterke jeugd!" Een beroepsleger? We keken naar Ben Goerion. Hij had met een pertinent ge baar de aangeboden hoofdbedekking ge weigerd. Deze veteraan uit Israëls on dergrondse leger scheen, evenals de vaak 12-rijen-diepe en samengeperste menigte van ruim een half miljoen toe schouwers, met vastberadenheid ver moeidheid te verbannen tijdens, de ruim dertig minuten durende militaire parade. Tot middernacht hadden extra- treinen uit Haifa en Jeruzalem de mensen aan de vooravond van dit de- filé in Tel-Aviv afgeleverd. De meesten van hen verzekerden zich in de vroeee ochtenduren van een goede plaats. Zo hebben wij in Londen herhaaldelijk dui zenden. gewapend met stoelen èn .de kens langs de parade-route plaats zien nemen. Het belangwekkende in Israël is, dat ruim de helft van deze duizendkoppige menigte, tot de actieve reserve behoort van een volksleger dat geregeld, ook in tijden van „vrede", hen oproept voor militaire manoeuvres, die wat uithou dingsvermogen betreft de hardheid van een werkelijke oorlog evenaren. Deze overweldigende belangstelling voor de enige parade, welke het leger een maal per jaar organiseert, is een inte ressant verschijnsel. Te meer nu de Is raëliërs niet meer de uitgelaten feest vreugde der voorafgaande jaren tijdens de traditionele onafhankelijlcheidsfees- ten aan de dag leggen. Geen uitgelaten feestvreugde, zoals enkele jaren geleden, toen men tevens de elementen van ver bazing en overmoed over het feit. dat Israël een realiteit was, in alle uitbun digheid moest uitleven. Men schijnt zich hier aan die realiteit gewend te hebben. Alles behalve een sprookje Het leger is het Israëlische symbool van deze realiteit en van de nog dage lijkse offervaardigheid, welke van het leger en de burgerbevolking, vooral aan Israëls lange grenzen geeist wordt. „Indien gij het wilt is het geen sprook je". Het waren de gevleugelde woorden van de geestelijke vader van het Zio nisme. dr. Herzl. Het leger is voor de Is raëliërs alles behalve een sprookje. De militaire parade ondergaat men hier als oe symbolische uiting van nationale eenheid in denken en geest en van of fervaardigheid en loyaliteit jegens de nieuwe staat. Dertig maanden van har de training heeft de soldaat, nodig al vorens hij gevechtsvaardig is. aldus de Israëlische legerleiding. De reservisten moeten tot hun 40ste levensjaar jaar- lil ks als minimum dertig dagen op komen! Zij slapen dan, evenals de an dere dienstplichtigen, onder de blote hemel en op de harde grond. Dekens zijn verboden in het leger. Tijdens deze trainingsperiode is de soldaat meer op zichzelf en eigen initiatief aangewezen dan b.v. een soldaat in Amerika, aldus Amerikaanse militaire experts. Hernaal- delijk vinden oefeningen plaats waar aan réservisten deelnemen, die binnen 48 uur na de oproep, in gevechtsconditie behoren te liggeja. Het merendeel der manschappen in de Egvptische-Israëli- sche Sinai-oorlog van 1956 maakte deel uit van Israëls reserve-leger. Zij bleken de hardheid van een woestijnoorlog aan te kunnen. Een onverwacht succes was de strijdlust en het uithoudingsvermo gen van de nieuwe immigrant. Het leger bindt samen Het leger speelt een belangrijke, zo niet overheersende rol, in de mtegratie van deze in elf jaar, verdrievoudigde burgerbevolking. De zeer zelfbewuste jonge boeren uit de collectieve nederzet tingen verlaten dan vaak voor het eerst voor een langere tijd hun landbouwbe drijf. Zij ontdekken de stadskinde ren, de grote wereld en de nieuwe immigrant, uit Marokko, Polen of Ame rika. Men onderschat in het leger zeker niet de positieve invloed .welke van deze De tanks trekken door Tel-Aviv. gedwongen samenkomst der vele stam men Israëls in een nauw werkverband uitgaat. Aan de culturele activiteiten in Israëls leger wordt geen inspanning en geld gespaard. Geregeld treden goede orkesten en toneelgroepen „ergens in Is raël" voor de manschappen op. De nieu we immigranten, die het Hebreeuws niet machtig zijn. ontvangen verplichte les uren in deze landstaal, in bijbelkennis, nationale geschiedenis en aardrijkskun de Ruim veertig procent der gcrecruleer- den bestaat uit immigranten onder wie zich in het begin een niet gering aantal analfabeten bevindt. „Ergens in Israël" hebben wij herhaaldelijk volwassenen, dodelijk vermoeid maar ijverig, hun schriften met opstelletjes en gramma tica-lesjes, met onhandige stijve vingers zien volschrijven. Iedere nieuwe immi grant, die geen beroep heeft, heeft het recht tot een gedegen vak-opleiding tij dens zijn diensttijd. Politieke versplin tering, een gevaarlijk kenmerk in de Israëlische samenleving, duikt in de diensttijd niet op, evenmin trouwens als de niet minder gevaarlijke discriminatie tussen verscheidene volksgroepen. De gemiddelde leeftijd van een com pagniesaanvoerder is 23 jaar. van een bataljonscommandant 32 en van de Is raëlische militaire staf. 33 iaar. Vlotte omgang Even opvallend als de discipline tij dens de diensturen is de vrijheid in de sociale omgang tussen officieren en manschappen van het Israëlische leger Dit is mogelijk. Juist omdat net leger in feite geen beroepsleger is. Een probleem is, welke posten de generaals moeten in nemen. die op jonge leeftijd de wens te kennen geven, het militaire leven vaar wel te willen zeggen. Ir. Dori, Israëls eerste militaire stafchef, had zijn oplei ding in de ondergrondse jeugdbeweging ontvangen. Hij is sedert jaren de presi dent van de Technische Hogeschool te Haifa. Zijn opvolger, generaal Yadin, heeft als archeoloog de internationale aandacht op zich gevestigd. Generaal Dayan. Israëls aanvoerder in de Sinai- oorlog. gaf als commentaar op zijn be sluit om de actieve dienst vaarwel te zeggen: „Ik ben nu 42 jaar en vind het welletjes. Uiteindelijk heb ik nooit be roepsmilitair willen zijn". Beroepsprestafie Het leger gaf ditmaal, volgens de me ning van buitenlandse militaire experts, een beroepsmanifestatie. En velen on der de toeschouwers, die trots het lintje van de Sinai-oorlog op hun burger pak je droegen, hebben urenlang, woestijn wind, zon en vermoeidheid getrotseerd om het leger, waarvan ze nog steeds deel uitmaken, toe te juichen. Zijn de Israëliërs militaristisch? Ve len hebben het zich ook nu weer her haaldelijk afgevraagd. Zij zijn gewend militair paraat te wezen. Tc-en menig oorlogscorrespondent zich tijdens de Si nai-oorlog verwonderde over de vaak verregaande nonchalance welke de sol daat in zijn kleding aan de dag legde, hebben we ons herhaaldelijk dezelfde vraag gesteld. Is hij werkelijk een ge boren militair? In die nonchalance lijkt de Israëliër zijn natuurlijke afkeer te gen uiterlijk militair vertoon te willen uiten. Maai- als zoals thans weerde eenheden in perfecte formatie en mili taire precisie langs de hoofdstraten van Tel-Aviv trekken, dan identificeert iedere Israëliër zich het krachtige ritme der voorbijmarcherende troepen. Dan wordt het leger een symbool van natio nale eenheid en succesvolle integratie. Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van „Margriet" te houden! Voor filmopnamen in ons land Zonder dagvaarding veroordeeld Voor het Gerechtshof in Amsterdam heeft een zaak gediend, die naar de procureur-generaal opmerkte „uniek is in de Nederlandse rechtspraak". „Hier is iemand veroordeeld op grond van een dagvaarding, die niet bestond", zo luidde de merkwaardige uitspraak van deze magistraat. Verschenen was een 45-jarige tand arts uit Barneveld, die bij verstekvonnis van de Utrechtse politierechter was ver oordeeld tot een boete van f 50 we gens mishandeling van een negenjarig meisje in zijn spreekkamer. Hij zou het meisje hebben geschopt en geslagen. Tegen de dagvaarding, die door het openbaar ministerie in Utrecht tegen hem was uitgebracht, had verdachte een bezwaarschrift ingediend. De wet be paalt dat door het indienen van een bezwaarschrift de dagvaarding van rechtswege vervalt. Het bezwaarschrift was echter op de griffie te Utrecht tij dens een verhuizing van de burelen zoek geraakt De rechtzaak is in Utrecht echter op grond van die dagvaarding gewoon doorgegaan, omdat de politie rechter van het bestaan van het be zwaarschrift niets afwist. De tandarts werd bij verstek tot f 50.boete ver oordeeld. De procureur-generaal eiste daarom gisteren vernietiging van het vonnis en nietontvankelijkverklaring van de offi cier van Justitie in Utrecht. Na in raad kamer te zijn geweest deelde de presi dent van het Hof mee, dat de wet in deze exceptie (veroordeling op grond van een ongeldige dagvaarding) niet voorziet. Het Hof zal over 14 dagen be slissen hoe in deze nu verder te han delen. Sergeant-majoors van het Israë lische leger, met de vaandels van hun eenheid, openen de parade. Calvijnherdenking te Amsterdam Kerkelijke en andere functionarissen, studenten en oud-leerlingen hebben vanmiddag in de Woestduintcerk te Am sterdam de openbare zitting van de se naat der Vrije Universiteit bijgewoond, beiegd ter herdenking van Johannes Calvyn en diens academie ter gelegen heid van het feit, dat 450 jaar geleden deze reformator (op 10 juli 15U9> in Noyon werd geboren en dat deze 400 jaar geleden zijn academie in Genève stichtte. Na de opening van de senaatszitting door de rector-magnificus prof. dr. G. C. Berkouwer sprak prof. dr. D. Nauta, hoogleraar in het kerkrecht, de alge mene en vaderlandse kerkgeschiedenis, de historiografie en de methodologie der der Kerkgeschiedenis aan de V.U., een rede uit met als titel: „Calvijn en zijn academie in 1559". Prof. Nauta wees erop, dat het jaar 1559 in Calvijns elven een hoogtepunt heeft gevormd, doordat zijn werk toen een afsluiting vond. In dat jaar ver scheen de laatste bewerking van Cal vijns institutie in het latijn. Daarnaast kan men, volgens spreker, evenzeer de totstandkoming van de academie in 1559 als een afsluiting van zijn levenswerk zien. Calvijn heeft in die Stichting een groot aandeel gehad. Hij heeft zich daarvoor zoveel moeite getroost, dat men met recht mag spreken van zijn aca demie. De bedoeling van het stichten der academie was vooral het voorzien in de praktische behoefte aan predikanten, vooral in Frankrijk. Doch daarnaast had de academie een plaats in Calvijns op vatting over heel het samenlevingsver band. Hij verwierp n.l. elke gedachte, als zou er tussen het evangelie en de wetenschap een tegenstelling bestaan, aldus prof. Nauta. Vervolgens sprak prof. dr. H. Smits kamp, hoogleraar in de algemene en va derlandse geschiedenis van de nieuwe tijd en de geschiedenis der geschied- beschrijving aan de V.U., over; „Calvijns academie en de Nederlanden", De producent, David E. Rose, is Engels. De hoofdrolvertolker, Robert Taylor, en de regisseur, Richard Thorpe, zijn Amerikanen. De voornaamste vrouw in het gezelschap, Nicole Maurey, is een Frangaise. Die drie nationaliteiten kwa men deze week naar Nederland voor de opnamen van een film. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling deze produktie ,,Huis van de zeven vliegen" te noemen, maar de reclamemensen zagen meer brood in havikken. In de filmwe reld kraait hun haan koning en dus zal deze film te zijner tijd on der de titel „House of the seven hawks" op het witte doek ver schijnen. Bewoners van Wou- brugge kunnen dan wellicht be- I kende plekjes herkennen, want een I aantal opnamen zal in dit lieflijke, j landelijke dorpje worden ge- I maakt. Er staat nog een bekende naaim op de lijst van medewerkers. Linda Christiah, de veelbesproken actrice va<n Neder landse afkomst, die kortgeleden nog ae sensatie van het filmfestival te Cannes vormde, is ook van de partij. In deze film is haar aandeel echter zeer beperkt. De belangrijkste vrouwelijke rol ligt in handen van de aantrekkelijke, sympa thieke Niooie Maurev Balletlessen Deze welgeschapen, thans roodharige schoonheid werd 33 jaar geleden gebo ren aan de voèt van de Eiffeltoren. Toen haar kleine beentjes nog maar nauwe lijks vast genoeg op de grond stonden, lieten haar ouders haar al balletlessen volgen. Wellicht droomden zij van een tweede Pavlova. Maar gelukkig, daar naast bezaten zij ook voldoende werke lijkheidszin om ook in ander opzicht oe ontwikkeling van hun aanvallige doch ter niet te verwaarlozen. In die jaren werd ook de basis gelegd voor hét voor treffelijke Engels, dat Nicole thans spreekt. Maar in die dagen was er niets, dat wees op een artistieke loopbaan voor Nicole. Zij heeft deze ook nooit geambieerd. De film heeft héér gevonden. Bij toe val. Het was Henri Mahe, die haar ont moette. toen hij op zoek was naar een 15-jarig meiske, dat de titelrol zou kun nen vervullen in een Frans sprookje „Blondine". De intelligente Nicole leek hem daar genipt voor. De oude rot in I het vak kreeg gelijk. Het werd een groot succes. De sneeuwbal ging aan het rol len. De ene rol na de andere volgde. Onder andere speelde Nicole met George Guetary in „De zwarte ruiter" Toneelvorming Maar mee dat al had zij geen tijd om iets te doen aan enige artistieke vor ming Het getuigt van gezond verstand, dat zij besloot haar filmloopbaan voor lopig te onderbreken en lessen te gaan volgen aan het Parijse Conservatorium. Maar het meisje, dat overdag studeerde, kon men 's avonds op de planken van de Parijse theaters vinden. En in de vakantietijd in de filmstudio's. Daar was voor haar altijd wel iets te verdie nen. Zo werd zij bekend op het toneel en op het witte doek. Toen echter reikte haar populariteit niet verder dan de Franse grenzen. Vandaag de dag eist Bing Crosby nog de eer voor zich op de poorten van Hol lywood voor haar geopend te hebben. Met producer William Perlberg en re gisseur-auteur George Seaton reisde hij naar het land van Marianne om iemand te vinden voor de film .Little boy lost". Eén blik op Nicole was voor Bing vol doende. Zij of niemand. Maar Nicole zei ja. Bing was in de wolken en getuigde: „Dit meisje is een combinatie van Rita Haywordth, Mariene Dietrich en 'n boe rendochterJa zeker want ze is net zo fris en onbedorven". Ongetwijfeld dus een zeldzame verschijning in het Matergouden Amerikaanse filmcentrum. Prettig persoon Nicole's ster flonkerde snel hoog aan het Amerikaanse filmfirmament Ze speelde met Danny Kaye in .Me and the colonel", met Alec Guinness in „The scapegoat" en met Jeff Chandler en Fess Parker in ,The jayhawkers". Maar al die successen hebben haar prettige en pientere persoonlijkheid niet kun nen bederven. Toen haar eens gevraagd Niooie wil echter niet de schuld op Bri gitte Bardot werpen. Ze zegt: „Iedereen doet het. De producers, de regisseurs en niet te vergeten het publiek. Ze eisen seks. Dan is de recette goed, dan staan de mensen in de rij. Maar geloof mij, zelfs seks wordt vervelend als er niets anders is". Nicole geeft toe, dat ze menige rol van de hand heeft gewezen om deze redenen. Ze haalt de schouders op. werd de mannen te vergelijken, die zij tegenover zich had gevonden in haar laatste films, redde zij er zich handig uit zonder iemand te kwetsen: „Ik zou zeggen dat zij allemaal gelijk waren in hun vriendelijkheid en charme en zeer uiteenlopend in hun natuurlijke mense lijke verschillen. Wilt U nog meer weten?" Maar Nicole Maurey kan ook zeer ge decideerd zijn. Dat bleek wel, toen zij haar mening gaf over Brigitte Bardot. Haar „roem" werkt misleidend, meelit Nicole. Zij bezorgt de Franse actrices een slechte naam. „De wereld denkt, dat wij het werkelijke acteren aan die vorm van „spelen" hebben opgeofferd... Nicole Maurey stapte na haar aankomst in ons land op Schiphol in een gereedstaande auto. die haar naar Den Haag zou brengen. „Voor mij is het wel opwindender ge kleed te acteren. De aantrekkelijkheden van een vrouw moeten mysterieus blij ven". Een bijzonder goed" passende ja pon? Goed. Maar-dan nog alleen, wan neer het een wezenlijk onderdeel van het verhaal is. En verder weigert zij te gaan: „Een badscène heeft nog nooit een Oscar gewonnen!" TOTALE STAATSLENING OP BIJNA 1.2 MLJARD GULDEN VASTGESTELD Het ministerie van Financiën deelt mede dat het bedrag van de 4% pet. lening 1959 ten laste van de Staat dei- Nederlanden, waarvan de storting in geld moet geschieden nader is vastge steld op f400 miljoen. Aangezien de in schrijvingen, waarop de storting in geld moet geschieden, dit bedrag overtreffen, wordt hierop 42 pet. toegewezen. Voorts is van het recht op deelneming, verleend aan de inschrijvers, die zich verbinden te storten met schuldbewijzen en/of inschrijvingen in het schuldregis ter van de 3 pet. Nederlandse Staats lening per 1962-64, gebruik gemaakt tot een nominaal bedrag van f790.780.000. Het totaalbedrag van de lening wordt derhalve vastgesteld op X1J90.780.000. VAKIA IEDERE AARDAPPEL EEN STEMPEL In Idaho in de V.S. is men begonnen met het stempelen van aardappelen, waardoor te herkomst duidelijk wordt aangegeven. Iedere aardappel krijgt door een stempelmaohine een stempel mee. Op deze manier wil men de Idaho Russet een aardappelras onder scheiden van Russets uit andere staten van de V.S. Zowel de groot- als de kleinhandel blijken dit handelsmerk te waarderen. De bezwaren, die in bepaalde kringen hiertegen bestaan (uitvloeien van stem pelinkt, onduidelijk afdrukken) probeert mem door verbeteringen ondervangen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5