Sjah ontving Leids boek over de archeologie van zijn land Directeur van uitgeverij Brill boocl eerste exemplaar van een wetenschappelijk werk aan Jfj "NEUROTONIC" J TINY HIJMANS - LEIDEN - WINT ZILVEREN MODINETTE-RING Werk van Haagse kunstenaars in trappenhuis van Academiegebouw VRIJDAG 22 MEI 1959 Audiëntie in Paleis op de Dam In het Paleis op de Dam te Amsterdam ontving de Sjah van Perzië vanochtend voor zijn vertrek naar Rotterdam een geschenk uit Leiden. Dit geschenk, aangeboden door de uitgeverij E. J. Brill, bestond uit het eerste exemplaar van een hier uitgegeven werk over de archeo- logie van Iran, dat wetenschappelijk van bijzondere waarde is. Het in een zeer fraaie roodleren band gevatte exemplaar werd de Sjah overhandigd door de directeur van de uitgeverij de heer F. C. Wieder, de adjunctdirecteur de heer B. A. van Proosdij als redactiesecretaris van de reeks publikaties waarin dit werk verscheen, en de schrijver, prof. dr. L. vanden Berghe uit Gent. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ook de cultuurhistoricus en de archeoloog naar deze provinciale afbakeningen te werk gingen. Ook in het thans verschijnend^ boek worden de „provinciale" culturen afzonderlijk behandeld, doch daarnaast is in dit werk voor het eerst een po ging gedaan tot een synthese tussen deze min of meer apart staande cultu ren. Hierdoor wordt een grote bijdrage geleverd tot een meer samenvattend begrip van de Perzische cultuurgeschie denis. een verrijking welke door de ar cheologen ongetwijfeld bijzonder zal worden toegejuicht. De technische verzorging van de uit gave is voortreffelijk. Uiteraard spreekt dat het meest uit de 173 pagina's zeer fraai afgedrukte foto's, waarvoor de Sjah vanochtend reeds bijzondere in teresse aan de dag legde. Kort voor zijn vertrek naar Rotter dam in gezelschap van het Koninklijk Paar werden drie delegaties door de Sjah in audiëntie ontvangen, namelijk een betrekking hebbende op havenwer ken, een afvaardiging van de drukkerij Enschede te Haarlem en de reeds ge noemde Leidse delegatie. Nadat de heren Wieder, Van Proosdij en Vanden Berghe door adjudant-gene raal N. A. Rost van Tonningen aan de Sjah waren voorgesteld, richtte laatst genoemde, die vele malen in Perzië heelt vertoefd door archeologisch on derzoek. zich in het Perzisch tot de Sjah met een korte uiteenzetting over de wetenschappelijke betekenis van het aan te bieden werk. De Sjah antwoord de verrast, dat hij het bijzonder op prijs stelde op zo voortreffelijke wijze in zijn landstaal te worden toegesproken. De heer Wieder bood het boekwerk aan, waarvoor de Sjah, ondanks het feit dat slechts weinig tijd voor de audiëntie be schikbaar was, grote belangstelling toonde. Het uit wetenschappelijk oogpunt zeer belangrijke werk, waarvan het eerste exemplaar aan de Sjah werd aangebo den, en waarvan de ui'tgave geheel toe vallig juist nu tijdens dit bezoek werd Egypte houdt een schip met Israëlische lading vast De havenautoriteiten van Port Said hebben gisteren het 2.756 ton metende Deense vrachtschip „Inger Toft" aange houden. De „Inger Toft" was op weg van Haifa (Israël) naar Hongkong en Japan, met een lading cement en potas. In de Israëlische pers was deze reis een „proefneming" genoemd. De Ver. Arabische Republiek heeft n.1. het Suez kanaal voor Israëlische schepen geslo ten verklaard. In februari en maart zijn in het Suezkanaal uit Israël afkomstige ladin gen aan boord van een Liberiaans en een Westduitse schip in beslag genomen doch nadien hebben twee schepen die uit Haifa afkomstig waren het kanaal ongehinderd kunnen passeren. Voorts verluidt dat Israël onlangs aan ce secretaris-generaal van de Ver. Na ties. Dag-Hammarskjöld, had gevraagd of hij wilde streven naar definitieve Egyptische toezeggingen dat Israëlische ladingen aan boord van niet-Israëlische schepen het Suezkanaal zouden kunnen passeren. Middenstand ongerust Het bestuur van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen heeft aan de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de volgende brief ge zonden: „Met verontrusting nam ons verbonds- bestuur kennis van in de dagbladpers verschenen mededelingen betreffende bepaalde voornemens om de afdeling sociale bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen van het ministerie van Sociale Zaken over te brengen naar het ministerie van Maatschappelijk Werk. Het verbondsbestuur ziet in de uit voering van deze voornemens een prin cipiële wijziging in de tot heden be staande situatie en acht een dergelijke wijziging niet in het belang van de mid denstanders. die van deze regeling ge bruik moeten maken. Een overgang van de sociale bijstandsregeling van het ministerie van Sociale Zaken naar dat van Maatschappelijk Werk betekent, dat de sociale bijstandsregeling in de charitatieve sfeer wordt betrokken. Naar de mening van het verbonds bestuur zou dit laatste een teruggang betekenen van verworvenheden op so ciaal gebied. Het verbondsbestuur dringt er dan ook ernstig op aan. de op dit punt be staande situatie te handhaven". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petronella Geertruda Maria, dr v. J. Nobel en C. C. E. Berkhout; Rudolf Ed ward, zn v. J. J. Hansen en M. Souvereln; Willie, dr v. C. van Dijk en L. Klok; Ca rolina Suzanna, dr v. M. P. Sips en D. Fakkel; Govert Pleter. zn v. M. de Jong en L. Herweijer; Johannes, zn v. M. H. de Vreede en M H van Strater; Elisabeth Maria, dr v. B Chaudron en M. E. Nie- vaart; Marlke. dr v. W. J. Lancel en G. G. El) gen daal; Hendrlous Cornells, an v. P. Siera en H. G. Meeuwissen; Franclscus Adrianus Maria, zn v. H. van Akkeren en M. C. Straathof. GETROUWD W. Ravensbergen en S. Schellingerhout; F A. de Boer en A. M. van Winden; H. J. Mink en G. Vervoorn; L. F. J. Van Steen bergen en C. T. oude Alink; J. E. Kok en J. A. Otten; A. G. P. van Ruitenberg en G. Bek; A. Keijzer en A. Heruer; M. Weljs- ters H. A. de MeUer; J. Sommellng en H van Tol; A. W. Verboon en J. C. Smlt- tenaar: L. F. van Steenbergen en J. J. Sohreuder: J. van Kessel en J. Springer; C. W. J. Robbers en A. T. >Tekeman; S. B. Neijman en A. M. A. de Boi J. S. A. Pels en J. van Heijmlngen; F. de Gast en C. J. J. Douwes; W. Heemskerk en M. van Steenbergen OVERLEDEN: J. Keereweer, 76 Jr. man; G uc tsoer, 76 Jr, man; B. Rijlaarsdam, 92 Jr, man; J. van Muiden. 85 Jr, man. voltooid, behandelt de archeologie van Iran van de oudste tijden tot de Islam. Het verschijnt als zesde deel in de serie Documents et Monuments Orientis An- tiqui onder supervisie van prof. dr. W. F. Albright te Baltimore (USA) en prof. dr. A. de Buck te Leiden, terwijl de heer B. A. van Proosdij als redactiesecretaris van deze reeks optreedt. Dit Perzische deel is onder de titel .Archéologie de llran Ancien" samengesteld door prof. dr. L. vanden Berghe. hoogleraar aan de Universiteiten te Gent en Brussel. Het is voorzien van een voorwoord van de hand van een andere beroemde ken ner van de Perzische oudheid. R. Ghirshman, hoofd van de Franse ar cheologische dienst in Iran. De zeldzame rijke historie van dit Oosteree land, oppervlakkig bij velen enigszins bekend door de aanrakings punten met de grote klassieke culturen om de Middellandse Zee en de bijbelse geschiedenis, heeft door de jaren heen grote belangstelling van Franse en Bel gische archeologen getrokken, die het min of meer als een eigen werkterrein beschouwen. Zij hebben dit terrein zeer intensief bewerkt, vooral sinds de der tiger jaren. Het thans verschijnende werk over de Iraanse oudheidkundige onderzoekingen heeft de resultaten van talloze expedi ties samengebracht in beschrijvingen en een zeldzame collectie foto's van unieke kwaliteit. Sommige van deze illustraties waren reeds alom bekend, doch zeer vele van de door de schrijver zelf genomen foto's worden in dit boek voor het eerst gepubliceerd, waarmee de fotodocumen tatie met betrekking tot de Perzische oudheid in bijzondere mate wordt ver rijkt Niet echter alleen hierin ligt de grote wetenschappelijke waarde van deze pu- blikatle, ook in een ander 'aspect. De culturen van Perzië worden getekend door de geografisohe verdeling van het land. Cultureel gezien hadden de pro vincies door de eeuwen heen slechts losse onderlinge banden waardoor zij een geheel eigen karakter behielden. Advertentie Als U met aambeien snkkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zyn daarbij overbodig. De complete kuur (f 1.47) is verkrijgbaar ln iedere apo theek of drogisterij. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Nederl. Recht de heren L. Wolfsbergen (Rot terdam). H. Cohen Jehoram (Delft) en P. van Schilfgaarde (Den Haag); kand. ex. Ned. Recht de heer J. J. C. Taets van Amerongen (Den Haag). EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs. K. en W. zijn bij de in 1959 te houden eindexamens van de rijks-, gemeente- en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers (essen) als gecommit teerden benoemd de heren J. B. Vol kers, A. van Daalen, J. Machielsen (voorzitter), R. van Neer, F. de Haan, M. J. de Jonge, H. A. Vriend, J. L. C. de Wilde, B. Swanenburg, A. van Kapel Jr. en mej. M. Veldhuyzen allen te Lei den. de heren J. H. Krooshof te Voor schoten, R. A. J. v. d. Berg te Wasse naar, J. G. A. Smorenburg te Voor schoten, J. C. Kloosterman te Katwijk, L. Schipper te Alphen aan den Rijn, P. Niessing te Wassenaar, B. van Luyn te Oegstgeest, A. Boogaard te Oegstgeest en A. G. F. van Holk te Oegstgeest. Advertentie Vrolijk feest niet quiz van Mies Bouwman De Leidse modinettes - het waren er duizend - hebben gisteravond met Mies Bouwman, Mieke Telkamp en Willy AI- berti en het quintet van Harry de Groot in de Stadsgehoorzaal vrolijk feest ge vierd. Een feest, dat werd aangeboden door het Sociaal Werkgeversverbond voor de Confectie-industrie en waarop de Leidse Tiny Hijmans, na deelgeno men te hebben aan een door Mies Bouw man met veel enthousiasme geleide quiz - althans voor Leiden en omgeving - werd uitgeroepen tot Miss Modinette 1959. Een intelligentie-test bezorgde haar deze overwinning en de daaraan verbon den zilveren Modinette-ring. Drie schilders, wier werk een typerende indruk geeft van moderne kunstuitingen Er beslaan nog altijd heel wat misverstanden In de heerlyk-lichte ruimte van het trappenhuis in het Academiegebouw, Rapenburg 73, zijn thans de werken van drie Haagse schilders geëxposeerd: van Johan de Haas, Will Leewens en Jan Roede. Dit is de zesde en voor dit sei zoen tevens laatste tentoonstelling onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum en het Studium Generale. van wat jongere kunstenaars (De Haas en Leeuwens zyn midden dertig, Roede is een tiental jaren ouder) van hun werk laten zien. Roede spreekt mogelijk nog het meest aan by hen, die de voorkeur geven aan niet-abstracte werken. Zijn schilderijen munten uit door grote sug- gestiviteit: werken als „Wachten" en „Wachten op vader" (zie de reproduktie) geven, met schijnbaar eenvoudige mid delen, uitdrukking aan een bepaalde psychische toestand, die men direct ven uitzonderlijke, zelfs indrukwekkende re sultaten te bereiken zijn. bewijst bijv. een „Compositie" van Johan de Haas als no. 4, een uiterst gevoelig schildery, dat men naar eigen inzicht kan interprete ren, indien men daar althans behoefte aan heeft. Dit bewonderenswaardige stuk werkt inspirerend, ondanks de schijnbaar sombere kleur en naar de witte wand, waartegen het hier op zeer gelukkige wyze is geëxposeerd, keert men telkens terug om de uiterst fijne kleurnuances te genieten. Velen leven in de veronderstelling, dat moderne schilderijen" - waaronder dan abstracte werken worden verstaan - in een bedenkelijk korte „bevlieging" wor den neergekladderd. Wie van het tegen deel overtuigd wil raken, lette eens op de doorwrochte stukken van Leewens, zoals „Hommage la bouteille", waarop zichtbaar „geploeterd" is. De gouaches van deze kunstenaar zijn van een iets vroegere datum en veel lichter van kleur Zoals bekend - in ons blad van 7 en 14 maart schreven wij daar uitvoerig over - houdt de Stichting Vakopleiding Confectie-industrie zich enkele Jaren in tens bezig met de opleiding van modi nettes, waarbij tevens wordt gelet op de algemene vorming van deze meisjes, die, zoals deze Stichting zegt „het vak in haar vingers" hebben. Belangstellend kijkt de Sjah het wetenschappelijke werk in. dat hem hedenochtend werd aangeboden. Van links naar rechts de Sjah, de schrijver prof. Vanden Berghe, de heer Wieder en de heer Van Proosdij. (Foto L.D./Van Vliet) ta's en het quintet van Harry de Groot. Gezamenlijk hebben zij er een enthou siast feest van gemaakt, waarmede de modinettes en haar supporters zich uit steken amuseerden. Voor Tiny Hijmans betekent dit echter nog niet de laatste strijd, want zij zal zich nu moeten meten met haar vakge noten in een provinciale kamp, waaruit de landelijke finalisten te voorschijn moeten komen. Het mag nog wel eens gezegd worden, dat iedereen welkom is. De tentoonstel ling is dus niet gereserveerd voor toe schouwers uit de academische sfeer! Deze laatste vermelding is daarom be langrijk, omdat de moderne werken van deze kunstenaars hier zeer goed tot hun recht komen. Het aantal geschikte ex positieruimten, ook elders in den lande, is immers, buiten de officiële musea, niet dik gezaaid, zodat het verheugend is, dat men hier zonder bezwaar even kan binnenlopen om kennis te nemen het schilder^ kan aflezen. Juist dit ken merk, de grote overtuigingskracht, plaatst deze schilderijen boven goedkope uitdrukkingen als „zo kan ik het óók". De primitieve, bijna zou men zeggen: infantiele wijze van expressie is slechts schijn. Men moet waarlijk een zeer be kwaam kunstenaar zyn om zo recht streeks als hier geschiedt te vertolken wat met de „voorstelling" gezegd wil zyn. Het werk van De Haas en Leewens is in veel sterkere mate dan dat van Roede non-figuratief. Dat door deze werkwijze WACHTEN OP VADER" door fan Roede (Foto L.D./Van Vliet) Er is, voor wie zich openstelt voor mo derne kunst en bereid is het wezen van dit interessante werk tot zich te laten doordringen, zeer veel te genieten op deze tentoonstelling. Wie waarlijk op de hoogte wil blijven van het werk van te genwoordige kunstenaars, verzuime deze expositie niet. Zij is deze maand en de gehele maand juni te bezichtigen. Aan de gisteravond georganiseerde bij eenkomst was reeds in dertien in Lei den en omgeving gevestigde bedrijven een voor-quiz voorafgegaan met als re sultaat, dat negen modinettes overble ven. Aan „de tand" gevoeld door een ook nu weer enthousiaste Mies Bouw man, plaatsten drie meisjes, t.w. de da mes T. Hijmans, Roebos en Mieke v. d. Post, zich in de finale. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op totdat Tiny Hijmans van de firma G. Biesot het winnende doelpunt scoorde. Met de zilveren modi- nettering. welke de heer P. J. J. v. d. Kraan (Maison Jean Pierre) haar aan de vinger schoof, werd zij tevens met vele geschenken overladen. De tweede prijs ging naar mej. Roebos uit Alphen a. d. Rijn, terwijl Mieke van der Post uit Leiden zich als derde plaat ste. In de jury, welke Mies Bouwman deze avond terzijde stond, hadden zit ting de dames H. H. E. Henderson, di rectrice van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg, R. H. A. Palache, hoofd van de afdeling vrouwenbemidde ling van het Gew. Arbeidsbureau en de heer J. C. F. Coers, gemeentelijk inspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding. Deze vrolijke modinette-manifestatie, welke uit zal groeien tot een jaarlijks festijn, werd afgewisseld met zang van Willy Alberti, de zanger van het Ita liaanse lied, en Mieke Telkamp, de Cori- De heer P. J. J. van der Kraan schuift de zilveren modinettering aan de vinger van Tiny Hijmans. In het midden ziet Mies Bouwman belangstellend toe. (Foto L.D.'Van Vliet) CHR. KWEEKSCHOOL Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is de eindexamen commissie voor de Chr. Kweekschool al hier als volgt samengesteld. Th. Duchateau, te 's-Gravenhage, voorzitter; Alb. Boogaard te Oegstgeest; J. C. van der Schaft te 's-Gravenhage; mevrouw N. G. J. van den Toorn—Dan- ner te Münster/Westf. Duitsland; J. Combrink te Amsterdam; E. Cornet te Rijswijk; J. L. C. de WUde te Leiden; mej. A. A. Bezemer te 's-Gravenhage; Fr. W. v. d. Spek te 's-Gravenhage en B. Swanenlburg te Leiden en voor het exa men in het vak spreekonderwijs: P. Th. van Wel te Alverna. BAPTISTENGEMEENTE In de plaats van de heren H. Schou ten sr. en P. Zaalberg, die zich niet her kiesbaar stelden, zijn tot ouderling der Baptistengemeente gekozen de heren J. D. v. d. Bos en L. Punselie..

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4