ls Gods woord Vermenigvuldigt 11 ook bedoeld voor deze tijd? STADSNIEUWS Burgemeester van Prinsenbeek ivil de Spoorwegen dagvaarden Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 22 MEI 1959 Prof. Van Rooijen iverpt vraag op Nederlandse bevolking groeit veel te snel (Advertentie) „Wy weten nu met vrij grote zeker heid, dat het inwonertal van Neder land op 1 januari 1981 ergens tussen de 14 en 14.5 miljoen zal liggen, al naar ge lang de komende jaren een matige of eenz eer geringe emigratie zullen op leveren", zo constateerde prof. dr. J. P. van Rooijen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, gisteren te Utrecht op een studieconferentie van het CNV, die gewijd was aan het on derwerp „Volk en ruimte". De geleidelijke toeneming van de be volking er worden iedere dag gemid deld 400 kinderen geboren kan ons gemakkelijk op een dwaalspoor brengen. Men moet er bovendien rekening mee liouden, dat ook het verkeer, de indus trie en de huizenbouw zullen toenemen. Nederland kan naar de mening van prof. Van Rooijen voorts verwachten, dat de Europese integratie een verdere uitbreiding van het aantal buitenlandse vestigingen hier te lande tot gevolg zal hebben, waardoor de druk op de bevol king nog meer zal toenemen. Geboorte beperking De hoogleraar merkte verder op. dat een analyse van de Nederlandse bevol kingssituatie niet los gezien kan blijven van vragen rondom de kwesties geboor tebeperking en -regeling. Op de groei van de bevolking kan de overheid, z.i., geen invloed uitoefenen, omdat de ver antwoordelijkheid voor het aantal kin deren bij de gezinnen zelf ligt. Waar nu vele christenen geneigd zijn. met de hand op de Bijbel een volstrekt afwij zend standpunt in te nemen ten aanzien van geboortebeperking en -regeling, vroeg hij zich af, of de ordonnantie in Genesis 1 „Weest vruchtbaar, vermenig vuldigt u en vervult de aarde", ook nog betrekking heeft op onze tijd. Toen God dit bevel gaf. werd de aarde nog maar bevolkt door één mensenpaar, terwijl de situatie nu wel duidelijk anders ligt. prof. Van Rooijen voelt zich in zijn me nig versterkt door het feit. dat geen der apostelen in het Nieuwe Testament een dergelijke voorschrift over de talrijkheid der huisgezinnen geeft. Dan een kruistocht Wanneer men ervan overtuigd is, dat het „Vermenigvuldigt u" ook nu nog geldt, heeft dit, naar de mening van prof. Van Rooijen, de consequentie, dat men alle geboortebeperking moet ver oordelen, en dat men een kruistocht bestellen Advertentie. BRAND IN KAASFABRIEK In Alkmaar heeft gisteravond een hevige brand gewoed in het inwendige van een kaasfabriek aan de Kanaalkade De vuurhaard bevond zich op de tweede verdieping van het gebouw, dat drie ver diepingen telt, doch de rookontwikke ling was zo hevig, dat de Alkmaarse brandweer er eerst na ruim een uur in slaagde tot het vuur door te dringen. Vier motorspuiten en twee ladderwagens werden ingezet. Met twaalf stralen en enkele nevelblussers spoot men duizen den kubieke meters wate rin het vuur. Met rookmaskers voor trachtten de braidweerlieden de tweede etage te be reiken. Daar woedde het vuur in opge slagen emballage, terwijl ook een 20 cen timeter dikke isolatielaag van houtwol en kurk, tussen vloer en plafond, brand de De aan het bedrijf toegebrachte schade is nog niet te berekenen, doch wordt geschat op enkele tonnen. De pro- duktie zal door schade aan apparatuur en werktuigen geruime tijd stagneren. Sinds enkele weken werd er in de fa briek overgewerkt in verband met een omvangrijke Duitse order. Het bedrijf is verzekerd. De brand werd, naar de brandweer meent, veroorzaakt doordat papier tegen een verwarmingsbuis heeft gelegen. CAUSERIE EN FILM OVER KORSETTEN. (Van een bijzondere medewerkster) Een goed figuur te bezitten en te be houden, is de wens van iedere vrouw. Immers elk kledingstuk, hoe goed ook van model, zal alleen tot zijn recht komen, bij een perfect figuur. Dat dit voor iedereen bereikbaar is, werd gisteravond in de geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal door de firma Vroom en Dreesmann door het vertonen van een film naar voren ge bracht. Vooraf hield de heer Van Bemmel, vertegenwoordiger van de Campcorsetten een causerie. moet ondernemen in Nederland, waar deze eeuw het geboortecijfer onder alle lagen van de bevolking is gedaald. Er is. volgens hem, sprake van bewuste beper king, ook bij rooms-katholieken en ge reformeerden. en dit kan men, z.i., niet zien als en openlijke zonde. Hij voegde hieraan toe. dat men natuurlijk nooit mag zwichten voor „overwegingen uit hang naar luxe". Bij de discussie opperden verscheidene toehoorders bezwaren togen het relati veren van Gods Woord, zoals dat in Ge nesis te vinden is. door te stellen dat dat alleen maar voor een bepaalde pe riode zou gelden. Anderen wezen erop, dat de Europese integratie ook de re creatiemogelijkheden zal kunnen ver ruimen. Angst voor onbewaakte overweg Burgemeester P. Baetcns van Prinsen beek, een plaatsje by Breda, wil de Nederlandse Spoorwegen laten dagvaar den naar aanleiding van de dodelijke ongevallen, die telkens gebeuren op de onbewaakte overweg aan de Steen- akkerstraat. Afgelopen dinsdag heeft deze overweg weer aan twee mensen het leven gekost. In totaal zyn er al acht mensen dodelijk verongelukt, van wie vijf in de laatste drie jaar. Daarnaast is herhaalde ma len op de overweg door een aanrijding aanzienlijke schade aangericht en de gevallen, waarbij mensen op het nip pertje aan de dood ontsnapten, zijn talrijk. Angst! Zo langzamerhand heeft zich volgens de burgemeester bij zijn bevolking een ware angst meester gemaakt voor deze overweg, de gevaarlijkste van de zestien, die er in het dorp zijn. De situatie ter plaatse is niet te over zien. Maar de brieven, die de vroede vaderen van Prinsenbeek van de N.S. hebben ontvangen zijn weinig hoop gevend. Een voorstel om de overweg op te heffen, werd bepaald niet met ge- Juich ontvangen. Per dag zouden de landbouwers in de buurt daardoor vijf kilometer meer moeten afleggen. Het voorstel om z.g. windkrachtheggen toe te passen, vond evenmin instemming, omdat in dat geval de overweg alleen nog maar gebruikt kon worden door voetgangers en fietsers. Te eniger tijd Toen ging men bekijken „of deze overgang te eniger tijd in aanmerking bestellen Advertentie. „Jakhals van imperialisme" Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft gisteren de vroegere Tibe taanse regering ervan beschuldigd dat zij met hulp van buiten het Tibetaanse leger had versterkt met het oog op de onlangs uitgebarsten revolte. Sedert 1951 was het Tibetaanse leger meer dan verdubbeld en op 3000 man gebracht, uitgerust met automatische en zware wapens. De opperbevelhebber, Khemey Sonam Wongdui, was een der leiders, aldus „Nieuw China". Het persbureau noemt Wongdui „een jakhals van het Britse imperialisme". Het beschuldigt hem ervan dat hij een geheime organisatie van 20 militairen had gevormd die Tibetaanse functiona rissen tijdens bezoeken aan China moes ten bespioneren. „Nieuw China" verklaart voorts nog dat het Tibetaanse leger geheel op Britse leest was geschoeid, de officieren gaven hun bevelen zelfs in het Engels. bestellen Advertentie. kon komen voor een automatische knip perlichtinstallatie". Maar dan moest er eerst een woning gesloopt worden. Het gemeentebestuur vond dat goed, mits het de toezegging zou krijgen, dat de installatie inderdaad zou komen. Hierop kwam het antwoord, dat deze toezeg ging niet gegeven kon worden. Het ge meentebestuur van Prinsenbeek heeft daarop besloten juridische hulp in te roepen. Het acht de huidige situatie on houdbaar. De N.S. deelden desgevraagd mede, dat de beveiliging van de overgang te Prinsenbeek een van de vele honderden gevallen in ons land is. Met de auto riteiten van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt steeds nauwkeurig overwogen, welke gevallen prioriteit krij gen. De besteding van de jaarlijkse gel den, die voor het verbeteren van de overwegsituaties ter beschikking staan, moet landelijk worden bezien. 0 Vervolg van pag. 1 Geheime diplomatie Dat was het scherpe einde van een estafette-zitting, waaraan deze keer beide teams, inclusief hun Duitse hulp jes, voltallig deelnamen. Voor het Westen droegen in deze volgorde Couve de Murville, Lloyd, Grewe en Herter het Westelijke stokje naar de eindstreep; slechts bescheiden geassisteerd door Bolz leverde Gromyko een ware Zatopek- prestatie: 'hij sprak 62 minuten en ver beterde daarmede zijn vorige rekord met 3 minuten. Eerder op de zitting hadden de Duitse adviseurs gesproken. De Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, zei, dat praten over het Russische idee van een Duitse confederatie tijd verspillen is omdat, men niet een vrije democratische republiek met een tyrannieke politie staat kan confedereren in een orgaan, dat bij voorbaat door een vetorecht tot verlamming is gedoemd. Zijn tegenvoe ter Bolz, die de rol moet spelen van de brave Duitse Hans, die met afschuw vervult is van Dultslands militaristische tradities, bedreef een kwartiertje natio nale zelfkritiek. Hy vroeg om een schie lijk vredesverdrag omdat de beide Duits- landen zich anders steeds verder in tegengestelde richting zullen ontwikke len. Het algemene beeld van de zitting: Lloyd op zijn soepelst, Couve de Mur ville zo zeer op zijn allerhardst, dat men zich af gaat vragen of de Fransen het overleg willen torpederen, bijvoorbeeld om een akkoord onmogelijk te maken over de stopzetting der kernproeven, dat Frankrijks eigen atomisch geliefhebber zou verhinderen en misschien ook nog om een paar andere redenen. Herter liet zijn tanden zien. Om de indruk weg te nemen, dat hij een doetje zou zijn. Dat is hij bepaald niet. al rijdt deze fijnzin nige levensgenieter met een „guide Michelin" in de hand alle met een of meer sterren gemerkte restaurants in de buurt af. Als Dulles de Spartaan was, dan is Herter de Athener. Na Dulles, de worstelaar, die de Sovjets poogde te vloeren, is Herter veeleer een schermer, die kieren in het Sovjet-pantser zoekt. Tenslotte: het is niet langer een dialoog van doven. We zijn zowaar in het stadium, dat men vooral op eikaars speeches en argumenten ingaat. Het wordt een zy het academisch dis cussie, die zich, tekenend feit, meer en meer op het Sovjet-voorstel gaat con centreren, dat een tastbaarheid heeft, die het gecompliceerde Westelijke pak- pet mist. bestellen Advertentie. Goede bedoelingen (Van onze t.v.-medewerker) Zo op het oog zag het donderdagpro gramma er evenwichtig en tegelijk fees telijk uit .Twee bijdragen voor de Prix Italia 1958 en een galavoorstelling van de Nederlandse Opera, dat kon wat worden. Het werd ook wat, maar toch... Laten we het even met de loep aftasten, want tenslotte is het kijken naar de te levisie een aangelegenheid, die zich in de sfeer van de huiskamer afspeelt, be stemd is en zich leent voor détailbe schouwing. „De wereld van de Vikings" leek ons een.fraai produkt, waarop Zweden te recht trots is, omdat het gewaagt van een lange en roemruchte historie. Van „Oversteek in de winter" kan gezegd worden, dat het een worsteling tegen de natuur verbeeldde, waarvan de overwin nende partij, de mens op het Hazelnoot- trad lang voor de andere gasten binnen. De ontvangst van de hoge gast en het koninklijk gezelschap was vorstelijk. Na de volksliederen ging direct het doek vanéén en zagen we het weliswaar in de 20ste eeuw gemaakte, maar in feite mid deleeuwse stuk, één der eenacters van Puccini's befaamde drieluik, zich voor onze ogen afspeelen en hoorden we het zingen, vol gloed en verve, gesteund door een soepel orkest. Maar tochschreven wij hierboven en wij vervolgen de zin eerst hier, vra gen we ons af, wat de regering of het bestuur der Residentie bewogen heeft de gast uit het buitenland een Italiaans schelmenstuk voor te schotelen, dat in taal .aankleding en sfeer een zuidelijk element in zich sloot aroma had en geen enkel Nederlands Het zijn waarschijnlijk opportunisti sche overwegingen geweest, maar dan toch van secundaire aard. zoals b.v. de beperkte duur van het stuk. Als men ons nu vragen zou, wat hiervan uit t.v.- «land, eveneens alle reden heeft tot oogpunt te zeggen 'is, dan moet ons van rechtmatige ingenomenheid. Als film- produkt was het een gigantische presta tie, maar als t.v.-vertoning duurde het veel te lang. Het had stellig grondig ge coupeerd moeten worden. Bovendien in teresseren alle technische bijzonderhe den, vooral de naamgevingen van aller hande soorten schotsen, ijsvelden en andere riviertoestanden in de grote St. Lawrence ons maar zeer matig. Hiermede was het dokumentaire menu nog niet ten einde, want er viel nog een kwartier te overbruggen, voordat het vorstelijk gezelschap de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zou betreden. Daarvoor werden we dan meegevoerd naar oud Perzië en zeer modern Iran en dat beviel ons best, want eigenlijk was dit wel een levendig en boeiend geval. Over naar Den Haag, waar bleek, dat minister Luns een snelle eter is, want hij het hart, dat we het een rommelig geval vonden, waarvan Ben Mettrop, die de ondankbare taak had onder de beper kingen, die een galafestijn nu eenmaal stelt, het beste te maken, wat er men- aan camerabewegingen en belichting selijkerwijs van te maken viel. Wij ach ten deze uitzending een culturele mis greep en bepaald niet uit chauvinisti sche motieven, maar omdat een publiek, dat voor een groot deel nog in de mu zikale kinderschoenen staat, van deze uitzending een falikante indruk gekre gen moet. hebben van de prestaties, waartoe de leden van onze Nederlandse Opera in staat zijn. bestellen Advertentie. BINNENLAND Het Kurhaus Cabaret, het Scheve- i ninga theatertje, dart, vorig Jaar tijdens het De kleurenfilm, die hierna de aan- i Holland-Festival geheel uitbrandde dacht vroeg, liet ons zien dat er voor elk figuur een korset verkrijgbaar is. Ook voor heren worden gordels vervaardigd. Drie marionetten, door hun slecht fi guur niet meer in staat om 'te werken, zochten hun troost bij de Campspecia- list. Daar zagen zy de vele mogelijkhe den in maat en kwaliteit en ontdekten dat het op het oog nogal ingewikkelde vetersysteem, uiterst eenvoudig is. Zelfs voor de kleine marionetten was er iets te krijgen! Nadat de dames een kopje koffie was aangeboden, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. AMBTSAANVAARDING PROF. Dr. H. P. WOLVEKAMP Prof. dr. H. P. Wolvekamp, benoemd tot gewoon hogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde (experimentele dierkunde) hoopt zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium der Leidse Universiteit. VROUWENBOND N.V.V. Ter afsluiting van de winteractivitei ten hebben de leden van de afdeling Leiden van de Vrouwenbond van het N.V.V. gisteren een excursie gesmaakt naar het vormingscentrum ,.De Vonk" te Noordwijkerhout. Aan de hand van een grondige modernisering en uitbrei ding heropend. Vijfhonderd toeschouwers kunnen er thans een plaats vinden ln een goed geaccommodeerde zaal. die de schouwburgnood ln de Residentie weer Iets minder nijpend maakt. De Haagse kinderpolitie heeft twee scholieren in de leeftijd van 17 Jaar aan gehouden wegens diefstal en heling van een bromfiets. Verder werden een 17-jarl- ge timmerman en een 16-Jarige verkoper ingerekend, die een geparkeerde auto had den gestolen. Tenslotte werden een 17- Jarige elefctriciën en een 15-Jarige scho lier gearresteerd wegen® diefstal van een bromfiets. De Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs, die volgend Jaar haar eeuwfeest hoopt te vieren, heeft gis teren ln Utrecht haar algemene Jaarver gadering gehouden. De voorzitter van de vereniging, prof. dr. H. Smitskamp, zei. dat op 31 december 1958 bij de vereniging 924 scholen waren aangesloten. 34 meer dan een Jaar daarvoor. Men hoopt bij het 100-Jari.g Jubileum de duizend bereikt te hebben. In West-Berlijn is gisteren nog een arrestatie verricht in verband met de splonageaffalre ten behoeve van Oost- Duitsland. Het totaal aantal arrestaties in West-Duitsland en Wesrt-BerliJn ls daar mee tot 19 gestegen Dr. Keith Glenuan, die de uitvoe ring van het Amerikaanse ruimtevaart- programma leidt, heeft een ondercommis sie van het Congres meegedeeld dat tot eind 1961 47 proefnemingen met ruimte- vaartprojectielen zullen worden genomen. Er zullen vijf raketten worden afgevuurd, met de maan als doelwit, terwijl zes pro jectielen ln een baan zullen worden ge- braoht. die hen voorbij dit hemellichaam Twaalf personen z(jn om het leven moeten brengen. Voor de rest van dit Jaar i gekomen tengevolge van overstromingen, staan zes pogingen tot het lanceren van ia 1 a I,„, i„ rv« i me overling vuvua [ov/or, duwvubi- waarvan de Turkse steden Rize en Trebi- kunstmatige aardsatellleten, een raket van io jaar in „ue vonx volgen. Afrika: ss Jean Laborde (30/5). Inlichtin- zonde te lijden hebben gehad. In Rlze, schot op de maan en een lancering van Na een gezamenlijke broodmaaltijd, gen betreffende de verzendingedata van waar ook êen aantal woningen ls ver- een projectiel ln de oneindige ruimte op werd een strandwandeling gemaakt. postpakketten geven de postkantoren. I nleld, werd voorts een aardschok gevoeld, het programma. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Ar gentinië- ms Montferland (26/6); Austra lië: ms Relfensteln (27/5); ss Strathnaver (28/6); Brazilië: ms Montferland (25/5); Canada: ss Maasdam (27/5); ms Tinde- flell (28/5): ss American Reporter (30/5); Chill: via New York (28/5): Ned Antil len: ms Sarpedon (27/5); Ned. Nw-Gul- BUITENLAND De Amerikaanse luohtmacht ls er gisteren in geslaagd, de neuskegel te ber gen van een Thor-Ableraket, die vier uur tevoren van de basis Kaap Canaveral ln Florida was afgeschoten. De neuskegel was van een „zeer modern" type, aldus de bekendmaking. Een kotter uit Cuxhaven heeft aan de monding van de Elbe een steur van ruim 80 kg gevangen. De vis bracht giste ren op de veiling 815 mark op. In een verklaring, die het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gister avond, na besprekingen tussen de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Pella en diens Griekse ambtgenoot Ave- roff heeft uitgegeven, wordt gezegd dat Italië Griekenland bij zijn economische ontwikkeling zal helpen. In het zuiden van Libanon ls een spionageorganisatie opgerold die voor Is raël werkte, aldus ls gisteren uit Beiroet gemeld. Zeven mensen zijn gearresteerd. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Van 1 Juni af zal het mogelijk zijn ln Frankrijk, de landen van de Franse gemeenschap en andere landen de Sahara op te bellen en omgekeerd. Op genoemde datum zal een centrale in Oewargla. een van de grootste oases, in gebruik worden genomen. De 200.000 officieren en manschap pen van het Amerikaanse leger ln Europa zullen overdag in hun cantlnes geen ster ke drank meer kunnen bestellen. Deze maatregel is genomen om overdadig drankmisbruik omstreeks de lunchtijd te belemmeren. enkele filmstrips gaf mej. Jonkers een nea: ms Schelde Lloyd (28/5): Nieuw-Zee- uiteenzetting van het werk, waarbij zij land: ss Ruahine (30/5): Suriname: ms o.m. wees op de cursus „Tussen school 9bero? van "A£fu£#:,,Jins leven" welke meeles in de leeftiiri Jagersfontein (26/5); Zuldwest-Afrlka: leven weuce meisjes _in ae leeity a sterling Castle (30/5): Br lts-Oost - Op de Jaarvergadering van de Ford Motor Company, heeft de president van de onderneming, HenTi Ford II meege deeld, dat Ford van plan ls om ln het Jaar van de 1960-modeilen een kleine auto op de markt te brengen. Ford heeft hiervoor de naam .Falcon" doen registre ren. Algemeen wordt aangenomen, dat de auto omstreeks medio oktober as. zal wor den geïntroduceerd. Blijkens een bericht dat „Radio Vrij Europa" heeft uitgezonden zal ln Litauen een nieuw alfabet worden ingevoerd: het is het Russische, dat het Romeinse ver vangt. De vervanging dient in zes laar ge schied te zijn. De reden ervoor is de con clusie die Russische geleerden na een diepgaand onderzoek hebben getrokken: het Rominse alfabet verwekt leesmoeheid, brengt een toestand van zenuwuitputting teweeg, en heeft een schadelijke Invloed op de ogen! Met ingang van 1 Juni zullen motor voertuigen in Zwitserland binnen de be bouwde kom niet sneller mogen rijden dan zestig kilometer per uur. Buiten de bebouwde kom wordt de maximumsnel heid voor bepaalde oategorieën motor voertuigen tachtig en voor andere zestig De Amerikaanse Marine bestudeert op het ogenblik plannen om verouderde slagschepen te verbouwen tot drijvende la nceer pi a a tsen voor kunstmanen in het gebied van de evenaar. Deze kunstmanen zouden )x>ven de evenaar op een bepaald punt blijven staan en men zou ze kun nen gebruiken als tussenstation voor het henaltzenden van tele visie -uirtzendfl ngen over de oceaan of als een keten voor ra dioverbindingen over de gehele wereld. Heta antal inwoners van Oost-Duits- land is in de afgelojien tien jaar met ruim anderhalf miljoen gedaald. Volgens het anti-communistische persbureau „West" bedroeg het aantal Inwoners van de DDR op 31 maart jl. 17.310.670, tegen 18.892.000 ln 1949. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 1800 Harmoniekorps. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Speurwerk. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Heet van de matrijs. 20.30 Sopr. en plano. 21.20 Kunstrubriek. 21.40 Lichtem uziek. 22.10 Gram. 22.25 Musette- ens. en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Kunstoverz 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 PvdA, pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19 00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Bas en piano. 20.36 Europees comm. 20.45 Lloht en schaduw in het leven van Calvym. caus. VARA: 21.00 Licht progr. 22 25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Va demecum. 21.00 Priesterarbeiders. TV- spel, bestellen Advertentie. Atoomspion Fuchs zal in Engeland mogen blijven (Van onze Londense correspondent) Naar verluidt zal de 47-jarige Claus Fuohs, de atoomspion, die in juli uit de gevangenis zal worden ontslagen, wor den toegestaan in Engeland te blijven. Fuchs werd in 1950 tot veertien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Wegens goed gedrag is zijn straftijd op de normale wyze verkort. In november van vorig jaar had Fuohs te kennen gegeven, dat hij na zyn vrijlating naar Oost-Duits- land wilde gaan, doch in het begin van deze maand zou Ihjj het verzoek gedaan hebben om in Engeland wetenschappe lijk werk te doen voor een particulier bedrijf of zelfs voor de regering! Fuchs' nationalisatie kwam bij zijn veroorde ling te vervallen.. Algemeen wordt erk6nd, dat Fuchs een briljant geleerde is, die een groot aandeel heeft gehad in de uitvinding van de H-bom. Fuchs werd in de gevangenis behalve door Britse politde-ambtenaren ook door een Amerikaanse recherche, verbonden aan de ambassade der Verenigde Staten in Londen, bezocht. Fuchs had namelijk enige tyd geleden verzocht om zich in Amerika te mogen vestigen, welk verzoek hy thans echter heeft ingetrokken. Fuohs bevindt zich in de strafgevange nis van Wakefield, waar hy zyn studies heeft voortgezet en lezingen voor zyn medegevangenen houdt. Hy heeft ook een boek geschreven over zijn gevange niservaringen, waarin hy tevens ant woord gee fit op de vraag, waarom hy atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie heeft verkocht. verlovingsringen mandersloot donkerstee* 14 VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 12.25—3.50 en 7—9 uur nam. Clubhuls Westerkwartier (ten Kate- straat): Ledenvergadering Ned. Christen vrouwenbond. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880". 8 u. nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 1.303.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. PrytaneumReceptie zilveren Jubileum Leldsche Sleutel Loge. 56.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Receptie 50-Jarig be staan „Trouw en Durf". 34.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond 50-Jarig bestaan „Trouw en Durf". 8 uur nam. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. „Hollandsche Constructiewerkplaat sen". 10.30 uur voorm. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. Ned. Electrolaschmij. 11.30 uur v.m. Leiderdorp Speeltuin „Zijlkwar tier" opening clubhuis. 2.30 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert, 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hova's getuigen „Is Jezus Christus de be loofde Messias?". 4 uur nam.; Wachttoren studie 5 uur nam. In den vergulden Turk: Wijdiingsdienst Rozekrul6ersgenootschap. 10.30 uur. v.m. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Zwart-witprojectie van ten toonstelling te Karlstad. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.-excursie achter het fluwelen gordijn o.l.v. H. de Wilde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Film over het kankervraagstuk.. Sprekers prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. A. Schaberg, m.m.v, Leids Studentencabaret. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Programma „d'Op- rechte Amateur". 8 uur. nam. Prediker: Spr. evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. School Medusastraat 24: Tentoonstel ling van werkstukken Gem. Bedrijfstech- nische school. 79 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur v. Bezinning. 12.501.20 uur nam. Geregraoht: Opemluohtsamenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Medusastraat 24: Tentoonstelling van werkstukken Gem. Bedrijfstechnische School. 912 uur voorm. en 24 en 79 uur nam W(jkgebouw LevendaalLedenvergade ring Centrale AR-Kiesvereniging. Spreker D. J. Brouwer over Reformatie. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing en film over het Kinderdorp Pestalozzi. 2.30 uur nam. Schouwburg: Operetteklasse Mij voor Toonkunst. „De pruik van de Koning". 7.30 uur nam. Speelweide Hoflaan: Ingebruikneming Herv. Centrum Boshulzerwtjk. 8.30 u. nam. Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders naar Vuurtoren te Noord- wyk. 7.30 uur nam. VOOR ZATERDAG 23 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Radio Rallye 1959. 10.05 V. d. kleuters. 10.20 Gram. 10.25 Radio Rallye 1959. 10.30 Ben Je zestig? 10.55 Radio Rallye 1959. 11.00 V. d. zieken. 11.46 Gram. 11.55 Radio Rallye 1959. 12.00 Middagklok-noodklok12.03 Metropole- ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb med. 12.33 Radio Rallye 1959. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 13.56 Radio Rallye 1959. KRO:14 00 V. d. Jeugd. 14.10 Accord.duo. 14.30 Gram. 14.45 Radio Rallye 1959. 15.40 Boekbespr. 16-50 Radio Rallye 1959. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Viool, altviool en contra bas. 17.40 Fllmmuz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strij'kork. 18 30 V d. jeugd. 18.45 Vragen beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.26 Lichtbaken, caus. 19.40 Kamerork. en solist. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Een cultureel winterprogramma sa menstellen, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij lulden de zondag in. Aansl.: Avond gebed en lit.kal.; 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor U en Uw gezin, oaus. '9.05 Gym v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Gram. 10.50 Ca baret. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Pia norecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 13.40 Muzlekfclosk. VARA: 14.05 V. d. Jeugd 14.40 Madri gaalkoor. 15.05 Boekbespr. 15.25 Kamerork. en solist. 16.20 Van de wieg tot het graf. caus. 16.35 Kinderkoor. 16.55 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.45 Hammond-trio. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout 20.35 Metropole ork. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Gram. 22:00 Sportkron. 22.30 Zlgeunerork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gr. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerber. NCRV: 20.20 Plus of min. 21.00 Cabaret. 21/15 Scherzo. 22.15 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Crlcketrep. 12.25 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gevar. muz. 15.10 Hoorspel. 15.10 Crlcketrep. 15.45 Ork.conc. 16.45 V. de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport 18.46 Gevar. muz. 19 30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21 00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Katnermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. gevar. miuz. 13.00 Crlcketrep. 13.36 Gevar. muz. 13.45 Sport. 14.10 Gevar. muz. 14.30 15.00 en 15.15 Crlcketrep. 15.30 Gev. muz. 15.50 Crlcketrep. 16.15 Ork.muz. 16.45 Crlcketrep. 17.00 Sportrep. 17.15 Sportquiz. 17.45 Cricket. 18.35 Jazz. 19 00 Journ. 19.30 Nws. en dansmuz. 20 00Ork.conc. 21.00 Ge var. muz. (Om 21.30 Nws.) 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.) 23.5624.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 13.00 Nws. 13.25 Jazzmuz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Volksliederen. 16.30 Planore cital. 17.00 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Klankb. 21.45 Nws 22.10 Ortc.conc. 22.45 Gram. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazz muz. 2.155.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.36 Amdré Ohenier, opera 16.00 Gram. 20.05 Operamuz. 23.05 Ork. conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13 00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accord, muz. 15.15 Volksmuz. 15.45 Accord.muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Orgeloonc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.16 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 11.35 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Verz. progr. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17j10 Gram. 17.20 Operamuz. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progT. 22.00 Nws. 22 10 Gram. 22.15 Jazzmuz. 22.56 Nws. 23.55 Idem. BIOSCOPEN Rev .Met bloed geschreven". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Strijd om het heelal". Trianon ..Pikant verlof ln Parijs". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luvor Meisjes in gevaar", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9j15 uur. Zondag 2.30. 4.46. 7 en 9.15 uur. Lldo ..Zondaars ln spijkerbroek" (Les tricheurs) 18 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9J15 u. Casino „Achter gesloten gordijnen" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 3-1 augustus). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur AVOND- EN NACHTDIENSTEN DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) z-°- •SS ypenburg /lissingen 1018 t bew. ono 1015 Vfissingen vryw. onb. o 1014 Eelde vrijw. onb. o 1020 Twente vrijw. onb. ono 1017 De Bilt lioht bew. ono 1016 Eindhoven vryw. onb. ono 1015 Z. Limburg licht bew. no 1014 - fc E-3 3 12 3 11 12 12 V j: p- *3 2 3 se E c3! Helsinki half bew. nw 2 4 0 Stockholm regen wzw 2 6 0.1 Oslo licht bew. windstil 14 0 Kopenhagen lioht bew. o 6 8 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 8 0 Londen geh. bew. o 4 13 11 Amsterdam lioht bew. ono 8 14 0 Brussel liciht bew. o 2 13 3 Luxemburg zwaar bew. no 4 12 3 Parys regen nno 6 15 0.1 Bordeaux geh. bew. wnw 2 14 0 Grenoble regen windstil 13 1 Nice regen ono 2 17 26 Beriyn onbewolkt ono 4 9 0 Frankfort geh. bew. nno 5 14 0 München geh. bew. o 5 14 4 Garmisch P. lioht bew. windstil 10 2 Zürich zwaar bew. nno 2 12 2 Genève geh. bew. zzw 1 11 0.6 Locarno geh. bew. windstil 15 6 Wenen regen nnw 4 13 17 Innsbruck licht bew. v.and. 1 12 0 Rome regen zo 5 21 1 Ajaccio regen windstil 17 Madrid regenbui windstil 11 0.1 Mallorca licht bew. nw 4 17 0 Algiers zwaar bew. w 5 17

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2