Penseel Sterke positie voor de KLM tussen Europair en Brits tegenoffensief KW 10, .Everard Christina', van Kennemerland weer eerste Katwijker WEERBERICHT A Zetel van vier sameniverkende maatschappijen komt in Parijs Een voorwaardelijke straf voor ex-burgemeester van Teteringen Haringrace natuurlijk gewonnen door SCH 55, de „Noorderkroon" Pleegde verdachte de aanranding of lag hij die nacht te slapen? Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 MEI 1959 No. 29749 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Op een vergadering van president-directeuren van de Franse, Ita liaanse, Westduitse en Belgische luchtvaartondernemingen is gister avond in Parijs officieel de Europair ten doop gehouden. Er is bij die gelegenheid tevens bekend gemaakt, dat het voorlopige secretariaat van de vier samenwerkende maatschappijen in Parijs zal worden gevestigd. Naar men zich herinnert, trok de KLM, die in februari j.l. niettemin het initiatief in dit verband genomen had, zich onlangs op de voor bereidende conferentie in Den Haag terug, omdat men van Neder landse zijde zich niet kon verenigen met de voorgestelde quota-rege ling. Doordat de verdeling der gemeenschappelijke uitgaven en inkomsten zal worden berekend op de basis van de nationale economie en niet van de tegenwoordige omvang en belangrijkheid van ieder der samenwerkende maatschappijen, werd van de kant van de KLM voor een dusdanige beknotting van haar huidige activiteiten gevreesd, dat men er de voorkeur aan gaf van verdere besprekingen op deze grond slag af te zien. Toch nog een formule voor aansluiting? Van de zijde van de nieuwe Europair wordt het besluit van de KLM nog altijd betreurd. Men hoopt in Parijs echter, dat er alsnog een formule van samen werking zal kunnen worden gevonden, die ook voor de Nederlanders aanvaard baar zou zijn. En die hoop wordt te dui delijker te kennen gegeven, waar van Britse zijde al een tegenoffensief is in gezet. De president der Engelse lucht vaartmaatschappij, Lord Douglas, heeft namelijk momenteel een reis langs de Scandinavische hoofdsteden onderno men en in Parijs ziet men beslist liever niet, dat de KLM in een concurrerende Europese organisatie zou worden opge nomen. Geheime diplomatie herneemt rechten op diner Grote Vier (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 22 mei Geheime diplomatie hernam gisteravond ein delijk haar rechten in Genève, toen de ministers Herter, Lloyd, Gro- myko en Couve de Murville, ieder vergezeld van twee top-adviseurs, in de villa van de Amerikaanse minister hun benen onder één eet tafel staken om onder het diner en later bij koffie en cognac te pro beren tot zaken te komen. Dit was de eerste van een serie van beslo ten bijeenkomsten, die voor de ministers noodzakelijk zijn om hun werkelijke opdrachten uit te voe ren. Die van Kroesjtsjef aan Gro- myko luidt eenvoudig: „Bezorg mij Ascot is... t topkonfektie" Waorom drogen zoveel mannen Ascót-kledrng? Omdat zij heel zeker weten, dot er in de wereld geen betere konfcktle bestaat./ AA Glencheck- ruitkostuums fa grote verscheidenheid van dessins 99.- 119.- 139.- Haarlemmerstroot 175 Overwegend zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: droog en overwegend zonnig weer, behoudens een kans op onweer in het zuiden van het land. Weinig ver andering in temperatuur, matige, af en toe krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 MEI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 21.41 uur: onder: 5.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.27 en 15.56 uur. Laag water te 11.41 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pag. De vier leden van de Europair hebben intussen een akkoord bereikt over het aandeel, dat ieder aan het gemeen schappelijk beheer zal bijdragen. Boven dien zijn de lijnen vastgesteld, die in dit raam gecoördineerd zullen worden. In de landen, die niet in de Europair ver tegenwoordigd zijn, zullen, om te begin nen, de vier bureaus worden samenge voegd om zo op een belangrijke post van de exploitatie aanzienlijk te kunnen bezuinigen. Volgens waarnemers in Parijs zou de KLM in de naaste toekomst wanneer ook het Britse plan vaster vormen heeft aangenomen, wel eens een zeer sterke positie in kunnen nemen, zodra beide groepen de Nederlandse maatschappij in hun resp. kamp zullen pogen binnen te halen. Advertentie. IIlafKl[W®FiT^L|E4l EqNI NIEUWE RUN30-32 TEL24244* Wanordelijkheden in Buenos Aires Driehonderd aanvallers van de politie gearresteerd Gisteren hebben zich in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires uitgebreide wanordelijkheden voorgedaan, die het gevolg waren van botsingen tussen sta kers en politie. Stakende bankemployé's leverden, geholpen door spoorwegarbei ders enige uren slag tegen de politie in dc „Avenue de Mayo", een der voor naamste straten van Buenos Aires. Vanaf een balkon voor de vijfde ver dieping van een huis aan deze straat sloeg een aantal mensen gespannen het verloop van de strijd gade. Deze nieuws gierigheid kwam duur te staan. Het bal kon bezweek onder hun gewicht en stortte op een balkon van de derde ver dieping, waarna beide balkons, met de genen, die zich erop bevonden, onder de strijdenden op straat vielen. Hierbjj ver loren twee personen het leven, terwijl er tien werden gewond. De slag tussen stakers en politie ver lamde het openbare verkeer en bracht de winkeliers er toe hun zaken met ijze ren rolluiken te beschermen. Later op de middag begonnen de wan ordelijkheden opnieuw. Een aantal beto gers wilde zich naar het regeringsge bouw begeven op het tijdstip, waarop president Soekarno van Indonesië, die een bezoek aan Argentinië brengt, al daar werd verwacht. Politieauto's blok keerden de toegang tot de straat, waar aan dit gebouw is gelegen. De betogers stelden zich hierop tevreden met het in brand steken van vijf autobussen langs De rechtbank te Breda heeft de voor. malige burgemeester van Teteringen gis teren veroordeeld wegens valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, tot vier maanden gevangenisstraf voorwaarde, lüjk. De verdachte stond terecht, omdat hij in 1958 als oommies ter gemeentesecre tarie te Dongen door het plaatsen van gefingeerde bedragen en valse handte keningen op uitkeringsstaten van de so- oiale voorzieningsregeling van de ge meente. geld van de gemeente had ge bruikt om een kastekort van f. 3100,—, dat hij had als penningmeester van het Rode Kruis te Dongen, aan te zuiveren. regeringsgebouw zou begeven. Voorts be lemmerden zij bussen het rijden en zij slaagden er in het algemeen in het ver keer te ontwrichten. Ook elders in Buenos Aires lieten de tegenstanders van de regering-Frondizi zich niet onbetuigd. In het winkelcen trum van de stad poogden zij versperrin gen op te werpen, wierpen met stenen naar de politie en gooiden winkelramen in. De politie reageerde hierop met het werpen van traangasbommen. Naarmate de wanordelijkheden zich naar de centrale zakenwijk verplaatsten werden de winkels en zelfs de beurs ge sloten en kwam het verkeer tot stil stand. Versterkte politie-eenheden patrouil leerden thans door de straten van Buenos Aires. Verscheidene bouwvak arbeiders, die de politie met stukken ijzer, marmer en gereedschappen hadden bekogeld, zyn gearresteerd. Het totaal de weg, waarover Soekarno zich naar het aantal arrestaties bedraagt driehonderd. Gisteravond bood de Ministerraad I in de Trèveszaal in Den Haag aan een topconferentie voor een zo laag mogelijke prijs". Die van de Westelijke ministers zo ongeveer: „Voorkom een conflict in Berlijn, schroef de prijs voor onze deel neming aan een topconferentie zo hoog mogelijk op". Dat dit loven en bieden niet in het schelle licht van de publiciteit kan ge schieden, is overduidelijk. Daar, in de officiële zittingen, spreekt men, terwijl het in werkelijkheid om beperkte ak koorden gaat, over alles-omvattende op lossingen van het hevig gecompliceerde probleem der machtsverhouding van Oost en West in Europa, oplossingen, die uiteraard nog onbereikbaar zijn. Dat deed men ook gistermiddag, hoewel Sel- wyn Lloyd, misschien proberend het kli maat voor het tafelgesprek te verbete ren, een uitzonderlijke poging deed om principiële overeenkomsten tussen het Westelijke vredespakket en het Sovjet- russisch ontwerp verdrag met de twee Duitslanden te vinden. Het hielp hem weinig. Gromyko zette de propaganda- kraan eens wijd open, fulmineerde te gen de aanvalszucht van de NAVO. te gen de wraaklust van de Westduitsers en tegen de raketbases in de Bonds republiek. Hij werd zo scherp dat Her ter, tegen zijn aanvankelijke bedoeling in, het woord nam om hem terecht te wijzen! Herter zei. haast dreigend: „als wij op deze conferentie zo gaan denken en praten, dan vinden wij in de ge schiedenis van de laatste tien jaar stof genoeg om zeer lang te praten. Het Westen heeft een verdedigingsstelsel op gebouwd in antwoord op zekere Sojvet- acties. Deze scheldpartijen zouden tot diepe geprikkeldheid en zeer ernstige spanningen op de conferentie kunnen voeren". Perzische vorst een diner aan. I mevr. De Qaay, Z.K.M. de Sjah, de Quay en H.K.HPrinses Bea- .n.r. Z.K.H. Prins Bernhard, H.M. de Koningin, prof. dr. J. E. trix. NIETS VOOR ZICHZELF Dit kastekort was ontstaan, doordat hij, als organisator van acties op sociaal- oharitatief terrein, de opbrengsten van deze acties had verhoogd. De verdachte had zelf geen cent voor zichzelf benut. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat bijna f. 3000,gebruikt zijn voor goede doeleinden en het resterende kleine bedrag is opgegaan aan vergade- ringskosten en andere onkosten. De officier van Justitie vond deze vals, heid in geschrifte, door een ambtenaar gepleegd, zeer ernstig, al had de ver dachte er dan zelf geen voordeel van, genoten. Naar de motieven van deze handelwijze tastte de officier in het duis ter. Kennelijk heeft de verdachte tekort aan financieel inzicht gehad en te wei nig betrouwbaarheid. Hij eiste drie maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. TE WEINIG RUST De verdediger, mr. J. Jacobs uit Breda, meende, dat er in deze zaak door allerlei publikaties in de dagbladen te weinig rust is geweest. De verdachte is fout ge weest, maar men moet dit toch niet te zwaar laten wegen. Op vele gemeenten worden dergelijke administratieve han delingen gepleegd, die in feite valsheid in geschrifte opleveren. Verdachte heeft zeer veel goed werk verzet en een fout gemaakt. Pleiter ging nader in op het leed, dat uit deze zaak is voortgevloeid voor de verdachte en diens gezin. De rechtbank deed op verzoek van de raads man na de zitting uitspraak. Advertentie SCHILDER MET SIKKENS-TJALIEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren] bij pnstbus 2 lelde» Slot pag. 2 Over 2 jaar nieuwe Scheveniiigse Pier (Van onze Haagse correspondent) Dit najaar zal gelijk reeds is ge meld met de bouw van een moderne Pier in Scheveningen begonnen kunnen worden, die dan het oude zeewandel- hoofd zal vervangen. Voor de financiering van de Pier, die ruim honderd meter noordelijker zal worden gebouwd dan het oude wandel- hoofd, behoeft geen beroep op de ge meente Den Haag te worden gedaan. Particulieren zullen het bouwwerk, dat naar verwacht, in april 1961 gereed komt, financieren. Militair om het leven gekomen in een zwembad Gistermiddag is in het Sportfondsen- bad te Apeldoorn de 20-jarige dienst plichtige militair, C. J. Kooyman uit Den Haag op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was gelegerd in de legerplaats De Wittenberg te Harmeien. Op zeker moment zag men het lichaam van de jonge man op de bodem van de bak liggen. Men dook onmiddellijk om het naar boven te brengen en paste direct kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Aangenomen wordt, dat K., die bekend stond als een geoefend zwemmer, tijdens het zwemmen een hartverlamming heeft gehad. Het ongeluk gebeurde tijdens het zogenaamd militair zwemmen, toen het personeel van het Sportfondsenbad geen verantwoording droeg voor de gang van zaken in het bad. Advertentie HEBT U MORGEN f92 BIJDEHAND? De haringrace 1959 is natuurlijk gewonnen door de sterke SCH 55 „Noorderkroon" van rederij A. van der Toorn, die om even over half tien de haven van Scheveningen binnenliep. Het schip had 110 kantjes aan boord, waarvan er één aan de Sjah is aangeboden. De spanning was er dus vanmorgen in IJmuiden wel een beetje af, maar toch ver keerde men nog steeds in het onzekere over de komst van de eerste logger in IJmuiden. Er waren enkele schepen op weg, die niet ver van elkaar verwijderd waren. Tenslotte, om kwart voor elf meerde de SCH. 72 „Tonny" van de rederij Vrolijk. Heel kort daarna, om pre cies 6 minuten over elf, meerde de eerste Katwijker, de KW 40, „Everard Christina" van de rederij Kennemerland, die ook vorig jaar als eerste Katwijker de wisselprijs van het Leidsch Dagblad in de wacht sleepte. schepen, maar een uur voor hij de ha ven van IJmuiden binnenvoer, had hij de SCH 72 gezien en toen wist hij dat de kans verkeken was dat hij de eerste in IJmuiden zou zijn en dat hij daar mede dus ook de prijs van de gemeente Velsen verspeelde Schipper Kloos won wisselprijs L.D. Vlak achter de KW 40 bevond zich de KW 7, die ook al eens eerder de wissel prijs van het L.D. won, doch dit jaar net iets te laat was. Schipper Simon Kloos was niet ontevreden over dit re sultaat. Hij had lang in het onzekere verkeerd over de positie van de andere Desondanks is dit een mooi resultaat voor schipper Kloos en zyn mannen. Zij wonnen toch maar de „Katwykse" haringrace. Schipper Kloos, die zelf een blijvend aandenken krijgt in de vorm van een klein model van de wisselplaque'tte, plus f 200 voor de bemanning, vertelde ons vanmorgen in IJmuiden dat hij met twee andere schepen van de combinatie had gevist op 56.40 NB en 1.10 OL, de overige hadden een 20 mijl zuidelijker gevist. Zelf had de KW 40 maar 2 kant jes gevangen en de overige 45, die hij aan boord had waren afkomstig van de andere schepen van de combinatie. Tij dens het vissen was het goed weer ge weest .maar gedurende de thuisstoom was de wind oostelijker geworden en dat had minstens een uur gescheeld. Gister morgen om 6.45 uur v.m. was men gaan stomen voor een afstand van 265 mijl. Maandag a.s. zal het schip weer van uit IJmuiden vertrekken met aan boord een bemanning van 16 man, van wie er 3 uit Noordwijk en 13 uit Katwijk komen. Direct nadat de KW 40 gemeerd lag is men begonnen met het lossen van de haringvaten, die op een vrachtwa gen werden geladen om direct naar Katwyk te worden gebracht. Van middag werd de eerste afslag van dit seizoen gehouden in „Vuurbaak". Heeft de 40-jarige Hoornse fabrieksar beider in de nacht van 22 op 23 novem ber van het vorige jaar getracht een 16- jarige scholiere aan te randen of heeft hij die nacht in bed in het huis van zijn ouders liggen slapen? Op deze vraag zal het Amsterdamse Gerechtshof over veertien dagen het antwoord moeten geven. De procureur-generaal jnr. W. B. J. Aberson, achtte gisteren, evenals op 17 februari j.l. de Alkmaarse Rechtbank, de schuld van de verdachte bewezen en vroeg, evenals de officier van Justitie in Alkmaar de maximumstraf voor de ten laste gelegde poging tot aanranding en bedreiging met doodslag, namelijk twee jaar gevangenisstraf. Door de Alkmaarse Rechtbank was een jaar en drie maan den opgelegd. NIET BEWEZEN De verdediger ,mr. K. J. Denijs, achtte daarentegen de naar voren gekomen fei ten niet voldoende om het bewijs te le veren en vroeg vrijspraak. Het meisje was na een schoolfeestje alleen naar huis gegaan. Btf de ingang van het Wilhelminaplantsoen was zij op een man gestuit, die zij onderweg al en kele malen had opgemerkt. De man greep haar beide polsen vast. „Toen viel ik achterover en begon te schreeu wen. De man legde zijn hand op mijn mond en zei: „Als je schreeuwt wurg ik je". Het meisje had zich op weten te richten, maar de man hield haar bij de arm vast en sleurde haar mee over de verlaten weg in een doodlopende steeg. Toen was er een bromfietser voorbijge- Dan kunt u morgen al sportief en ge distingeerd naar de laatste mode gekleed gaan! Ja, met Brixon! Zie de unieke Brixon-collectie sportcolberts in tweed en kamgaren en kies dan meteen een bijpassende pantalon in kamgaren of in die prachtige plooi en vormhoudende Polyester wonder- vezel Tergal, Terlenka of Trevira. Al leen Brixon garandeert u herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijven de distinctie! Hoogstraat - Leiden komen, waarop de aanvaller hard was weggelopen. HERKEND Een student, die by de bromfietser achterop had gezeten, had zy het ver haal verteld. Aanvankelijk geloofde hij het niet, maar hij had haar toch naar huis gebracht. Met een aantal foto's voorgelegd van mannen, die eerder bij zedendelicten betrokken waren geweest, had zij zonder aarzelen de foto van de fabrieksarbeider aangewezen. Ook bij de confrontatie had zfj verdachte herkend. Verdachte zelf ontkent echter die nacht op de bewuste plaats te z\jn ge weest. „Ik was pas met proefverlof thuis en gedroeg my netjes. Elke avond was ik op tijd thuis".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1