DE SJAH ZEER ENTHOUSIAST OVER BEZOEK AAN FRIESLAND Een operavoorstelling besloot de tweede dag „HARTELIJKSTE ONTVANGST IN EUROPA JJiner in luisterrijke Treveszaal Van daken juichte men de Sjah toe Millie Perkins komt naar Nederland Winnaars Lexington Prijsvraag naar Kopenhagen. KonScliomvburg als bloementuin „Gianni Schicchi" van Puccini De tram inhalen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 mei 1959 Derde blad no. 29749 „De hartelijkste ontvangst, die ik tot dusver in Europa heb mee gemaakt!". Dit enthousiaste commentaar van de Sjah van Perzië kon Koningin Juliana gisteren aan de burgemeester van Leeuwarden overbrengen, toen de hoge gasten op het punt stonden per vliegtuig Friesland te verlaten. Verrast Luid en enthousiast werd het gezel schap toegejuicht door het publiek. De hoge gast uit Perzië glimlachte verrast door de spontane hartelijkheid. De Sjah, die ter rechterzijde van de Wat was het, dat het hart van de Sjah zo snel veroverde? Was het dat korte, maar bijzonder on gedwongen en gemoedelijk bezoek aan die prachtige Friese boerderij in Jelsum? Of was het de overweldigende belang stelling bij zijn aankomst en later bij het vertrek van de condensfabriek „Friesland"? Of was het misschien meer de spon tane en intieme hartelijkheid, waarmede de hoge Iraanse gast werd toegejuicht, toen hij in Leeuwarden de demonstra ties op het Zaailand bijwoonde, die wer den gegeven door het Fries paarden stamboek en de landelijke rijvereniging „De Oorsprong" uit St. Nicolaasga? De glanzende paarden, de glimmende sjezen en de oud-Friese kostuums vormden een onvergetelijk schouwspel. De duizend koppige menigte de mensen zaten zelfs op de daken van de omringende huizen juichten de Sjah, de Koningin en Prins Bernhard enthousiast toe. Grote indruk Het bezoek aan Friesland duurde slechts enkele uren, maar lang genoeg om dus een grote indruk te maken op Sjah. Toen hy weer op het vliegveld stond, gaf hij uiting aan zijn waarde ring aan de Koningin, die er de burge meester gelukkig mee maakte. Korte tijd later was de Friendship met het hoge gezelschap aan boord weer op de terugweg naar Schiphol .Het toestel hierbij werd geassisteerd door chef- werd gevlogen door de Sjah zelf, die invlieger A. P. Mol. Prachtig versierd Gisteravond zaten de Sjah, de Ko ningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene aan een gala-diner aan ,dat hun door de Raad van Minis ters werd aangeboden. De Treveszaal was voor deze gelegenheid prachtig versierd. Op het glinsterend wit damast was gedekt met een servies van Rosenthal porselein en het tafelzilver van de Tweede Kamer. De tafel, in hoefijzer- vorm, werd opgeluisterd door antieke zilveren kandelaars. In grote zilveren manden was een bloemversiering ge schikt, geheel in i-oze tot zachtrode tin ten gehouden, bestaande uit 'teerroze lathyi-us, dieper roze rozen, rozerode pioenen met hier en daar een takje ixia's. Van de wanden keken de por tretten van de oranjevorsten Prins Willem I, Prins Maurits, Prins Frederik Hendrik, Willem II en Stadhouder-Ko ning Willem III op de galatoiletten der dames en de uniformen der heren neer. Schoonheid Ridderzaal Even na zeven uur arriveerden de hoge gasten. Uit de eerste hofauto stapten de Sjah, Koningin Juliana en Prins Bernhard, uit de tweede auto de Prin sessen Beatrix en Irene. Het gezelschap werd onder een baldakijn van oranje doek, aan de ingang geflankeerd door de Perzische en Nederlandse vlaggen, ontvangen door de minister-president en minister Luns. Even bleven de Sjah en de Koningin staan, terwijl H.M. haar gast wees op de schoonheid van de oude Ridderzaal. Daarna begaf het gezelschap zich naar binnen. De Koningin was gekleed in een robe van goudgele organza met toefjes bloe men geborduurd, waarover zij een nerts cape droeg. Prinses Beatrix droeg een toilet van gebroken wit goudbrocaat met lange rode fluwelen mantel en Prinses Irene een toilet van zachtgroen satijn met een witte brocaat cape, omzoomd met nerts. De Koningin droeg een prachtige diamanten tiara in het haar, de Prinsessen diamanten diademen. De Sjah en Prins Bernhard droegen een rokkoetuum. Het vertrek van de Sjah, het Koninklijk Paar en de Prinsessen Beatrix en Irene van het paleis op de Dam in Amsterdam, op weg naar Den Haag. Koningin was gezeten, had aan zijn rechterzijde mevrouw De Quay, daar naast zat Prins Bemhai-d, naast hem Prinses Irene, die minister Luns aan haar rechterhand had. Aan de linker zijde van Koningin Juliana was de mi nister-president gezeten, die Prinses Beatrix als tafeldame had. Alvorens in de dinerzaal plaats te nemen, gebruikte het gezelschap het apei-itif in de vergaderzaal van de Sta- texx Generaal, naast de Treveszaal ge legen. De hoofdrolvertolkster in de Anne Frank-film, het Amerikaanse meisje Millie Perkins, zal volgende week een bezoek aan ons land brengen. Woens dagavond 27 mei arriveert zij om kwart voor tien met het vliegtuig uit Stock holm op Schiphol, waar zij zal worden verwelkomd door de Nederlandse bal letdanseres Marianne Sarstadt, die ook heeft gedongen naar de hoofdrol in de film. Tezamen wonen zij daarna het slot van de voorstelling bij van de Anne Frankfilm in een Amsterdams theater, waar het Amerikaanse meisje aan het publiek zal worden voorgesteld. Perkins-roos De volgende dag zal Millie Perkins tij. dens een persconferentie in het Amstel- hotel te Amsterdam een naar haar ge noemde roos uit Aalsmeer worden aan geboden. Het ligt in de bedoeling op dezelfde dag ook aan mevrouw Eisenho. wer in het Witte Huis te Washington een boeket van deze rozen ten geschenke te geven. Om elf uur 's morgens zal Millie Perkins een krans leggen bij het monument „De Dokwerker" op het Jo nas Daniel Meijerplein in de voormalige Amsterdamse Jodenbuurt. Daarna bi-engt zij een bezoek aan het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht. Bij ambassadeur 's Middags zal het filmstexretje wor den ontvangen door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young. Nog diezelfde avond woont Millie Per kins drie voorstellingen bij van de film waarin zij de hoofdrol speelt, nl. eerst in Arnhem (een liefdadigheidsvoorstelling voor de Anne Frankstichting), dan in Nijmegen en tenslotte in Heerlen om 23.15 uur. Vrijdag vertrekt zij naar Brussel. Advertentie latick. ksratsighcid bij g:\atw kou. pel in een hanige nlaskc Hk'I^POTHEEK (mtflfvf ICtKltfM» MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Bki hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri", ^Marrhec, influenza, rheumatiek, koortsjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Veckrijgbaar in etuis met 6 fraeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. rheumatie ij gevatte kou foeimarï P'-TfO De winnaars van de ringrijderij in Leeuwarden werden persoonlijk door Z.K.M. de Sjah gecomplimen teerd met hun succes, terwijl zij uit handen van H.M. de Koningin hun prijs in ontvangst mochten nemen. cu.uir Schiphol, 20 mei De Je acht winnaars van de maand april in de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtuig naar Kopenhagen.U ziet ze hier voor het vliegtuig,vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v.l.n.r. Mevr.G.W.Hegeman,Maastricht J. Stom, Amsterdam G. Verheuvel, Ki'impen a.d.Lek Mevr. C. C. de Boer, Zeist America's Tobaccos LEXINGTON F. de Vries, Rotterdam Mevr. Daviena, Delden P. H. Middelburg, Delft Mej. L. Stallaart, Amsterdam U doet toch ook mee? De acht winnaars van mei gaan twee dagen naar Londen! Vraag een afdruk van de pu blicatie met algemene voor waarden aan: Lexington - Postbus 305 Den Haag (Van onze Haagse correspondent) De tweede dag van het staatsie- bezoek van de Sjah werd gister avond op stijlvolle wijze afgesloten met een galavoorstelling van Puc cini's opera Gianni Schicchi in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Tezamen met vele auto riteiten heeft het voorstelijk gezel schap genoten van de voortreffe lijke artistieke prestaties van de Nederlandse Opera. Reeds voor negen uur vulden de ge nodigden de zaal, die omgetoverd was in een feeëi'ieke bloementuin, waarvan de roze kleuren van de lathyrus zo prachtig uitkwamen. De avondtoiletten van de dames, ver fraaid met schitterende juwelen, de zwart-witte rokkostuums van de heren met de decoraties, de blinkende unifor men, zij alle droegen er toe bij de aan blik tot een visueel festijn te maken, dat niet naliet grote indruk te wekken. Uniek gebeuren Zowel uit hoge regeringskringen, uit kringen van militaire gezagsorganen en gemeentebesturen als uit het Corps Di plomatique waren vertegenwoordigers gekomen om met hun aanwezigheid dit unieke gebeuren luister bij te zetten en hun eerbied te betuigen aan de keizer lijke gast en zijn koninklijke gastvrouwe. De spanning, die reeds lang voor de komst van de vorstelijke personen als een onafwendbaar fluïdum tot in alle hoeken van de zaal doorgedrongen was, en door de gewichtige bedrijvigheid van de televisiemensen extra betekenis kreeg, steeg tegen half tien ten top. Een ieders blik was gericht op de koninklijke loge, waarin de lampen elk moment konden aangaan. Ovaties Nog 15 minuten duurde het voordat deze belangrijke gebeurtenis plaats had. De aanwezigen rezen uit hun zetels en Na het diner werd in de Kon. Schouwburg de operavoorstelling .Gianni Schicchi" van Puccini bijgeivoond. Op het eerste balkon tijdens de volksliede ren van links naar rechts: H.K H. Prinses Beatrix. Z.K H. Prins Bernhard. Z.K.M. de Sjah. H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Irene. 'Wil1!*]1! i1TTT^ daar schreden binnen onder de toneij van het Iraanse volkslied, gevolgd door die van het Wilhelmus Koningin Ju liana, de Sjah van Iran, Prins Bernhard» Prinses Beatrix, Prinses Irene en hun gevolg. Staande werden de laatste klan ken aangehoord, waarna een ieder zqjn plaats innam om de uitvoering van dö opera gade te slaan. Puccini's Gianni Schicchi is een van de weinige korte werken die het opera repertoire kent. De beperkte tijdsduur (minder dan een uur), het vrolijke ge geven en het feit dat de Nederlandse Opera het reeds verscheidene malen op gevoerd heeft, zullen wel de reden van deze keuze zijn. Er werd gespeeld met een verve en animo, die na afloop mei een luide ovatie werden beloond. BEVROREN MELK In de Amerikaanse stad Miahigan blijkt de afzet van bevroren melk succes te hebben. De bevriezingstijd van de melk neemt 24 uur in beslag, waarna de papieren flessen met de bevroren melk aan de klanten worden afgeleverd. Voor het vervoer worden daarbij nor male, geïsoleerde bestelwagens gebruikt, waarin bij uitzonderlijk warm weer droog ijs wordt gestor.t. Als regel vindt de aflevering om de 2 of 4 weken plaats. Vanzelfsprekend dient de afnemer ln het bezit te zijn van een flinke huis- houdkoelkast om de bestelde hoeveel heid daarin te kunnen opslaan. Wat de consumptie van bevroren melk betreft blijkt dat het beste pro- dukt wordt verkregen na een nacht bewaren op kamertemperauur. De melk is dan volkomen ontdooid, maar moet vóór gebruik nog wel even worden ge schud. De afnemers zijn tevreden over het produkt. In een straat met éénrichtingsverkeer mag de tram niet altijd links worden ingehaald, want, zeg de ANWB: Ook voor een dergelijke straat geldt de alge mene regel, dat een rijdende of stil staande tram aan de rechterzijde moet worden gepasseerd. De ANWB waarschuwt, dat slechts ln het geval, dat de ruimte tussen de tram en de rechte: rijbaankant te gering is om de tram rechts voorbij te rijden, mag door de bestuurder van een mo torvoertuig de tram links worden inge- De andere partners hechten echter veel bslucg aaa da owrt» punten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11