Laatste Berichten Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG 20 MEI 1959 Zesduizend jaar oude grafveld ontdekt Reeds geruime tijd worden door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort uitgebrei de opgravingen verricht in het Zuidlim burgse dorp Elsloo. Onder leiding van dr. P. J. R. Modderman, conservator bij de R.O.B., zijn talrijke plattegronden van huizen onderzocht, die bewijzen dat te Elsloo rond 6000 jaar geleden ver schillende dorpen hebben gelegen van de oudste landbouwers en veetelers die men in West-Europa kent. De naar ver houding hoog ontwikkelde cultuur van deze mensen wordt naar de versiering op hun aardewerk de bandkeramische cultuur genoemd. Op zoek naar de uit gebreidheid van de nederzettingssporen te Elsloo is men in de afgelopen week op een grafveld gestoten. In Nederland zijn nog nooit graven van zo hoge ouderdom aan het licht gekomen. Tot- nutoe konden te Elsloo twee graven worden onderzocht. De hierin ter aarde bestelde doden had men enkele kleine, waarschijnlijk persoonlijke bezittingen meegegeven, o.a. een steen, waarop rode oker was fijngewreven. Het is niet uit gesloten dat deze steen gediend heeft om de rode verfstof aan te maken, wel ke misschien gediend heeft om het lichaam van de dode te beschilderen. Een enkel stuk versierd vaatwerk toont aan dat dit grafveld behoort tot de jongste periode van de bandkerami sche nederzetting te Elsloo. LEIDERDORP VOOR SAKOR. De collecte voor de Samen weideend e Kinderbescherming Organisaties, bracht in de week van 11 <t/m. 16 mei jl. in deze gemeente een bedrag van f 109.65 op. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS. De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf St.-Chislain-Hornu. Afstand plm. 192.50 km. Gelost 10 uur met n.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 13.24.22 uur, snelheid 941.22 m. p. min. Aan komst laatste prijsduif 13.44.31 uur, snelheid 858.08 p. min. De prijzen wer den als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1, 9: T. van Santen 2; P. N. van Wis sen 3, 4. 7; A. G. Kleiweg 5: D. Brou wer 6: Pr. Hendriks 8; M. Paardekoo- per 10. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven is vrijdag verhinderd spreekuur te hou den. WARMOND KORFBAL Het eerste twaalftal van de Chr. Korf balvereniging „Warmond" behaalde op de Bondsdag, die gehouden werd te Rotterdam in haar afdeling een eerste plaats. BEEN GEBROKEN In de wedstrijd Docos 7Warmunda 4 had de Warmunda-speler L. v. d. Drift, het ongeluk zyn been op twee plaatsen te breken. Na een behandeling in het Academisch Ziekenhuis is hy naar huis vervoerd. P.V. „WARMOND" Wedvlucht vanaf St..-Ghislain-Hornu over 202 km. In concours 118 duiven; gelost 10 uur. Ie duif 13.39.35 uur, laat ste prijsduif 13.51.32 uur. Dr. J. Venker 1, 2, 7; P. Vogelenzang 3. 5; J. Kortekaas 4, 9; B. Oskam 6; J de Weerd 8; J. v. Seggelen 10. De Muziekvereniging Warmonds Fanfare behaalde op het muziekconcours te Soest ih de eve-afdeling met 282 pun ten een tweede prijs. ZOETERWOUDE RUITERWEDSTRIJDEN ST.-JEANNE D'ARC De R.-K. Rijvereniging „Jeanne d'Arc' organiseerde weer streekwedstrijden voor Zuid-Holland. In de morgenuren werden de dres- suurproeven voor viertallen, achttallen en individuele dressuur afgelegd. De uit slag hiervan was: Achttallen: 1. Oldenbarnevelt uitBer- kel in klasse Z met 96 p., 2. St.-Hubertus uit Lisse in klasse L met 95 p. en 3 St.-Jeanne d'Arc uit Zoeterwoude klasse L met 90% p. Viertallen: 1. Oldenbarnevelt klasse G met 89% p., 2. St.-Hubertus klasse G met 83% p. Individueel: Ring IV klasse M: 1. mej. Rita Westermaan op Chief Whip met 102% p., 2. J. Westermaan op Ida met 97 p., 3. André van den Burg op Arenko met 96 p., alien van Oldenbarnevelt. Ring III, klasse L: 1. H. Elfering op Bruin van St.-Hubertus met 107 p., 2, mej. Jopie Onderwater op Pêle Mêle van St.-Jeanne d'Arc met 92 p., 3. Bas van den Burg op Bijou met 91 p., 4. mej. Nelly Buitendijk op Mantilla met 90 p. en 5. J. van den Burg op Jopie met 84 p. De laatste drie allen van Oldenbar nevelt. Ring II, klasse L: 1. Arend van der Tas op La Johny met 108 p., 2. Fr. van den Burg op Cronja met 106 p., beiden van Oldenbarnevelt, 3. J. Schrama op Sjaantje met 105% p., 4. M. Duineveld op Nora met 105 p. en 5. J. Rotteveel op Rola met 103 p., alien van St.-Hubertus. Ring I, klasse groen: 1. mej. Nelly Postma op Nel met 88% p., 2. mej. Nelly Rotteveel op Bruin met 85 p., beiden van St.-Hubertus, 3. Kees van der Arend op Astrid met 84% p., 4. Kees Persoon op Victor met 84 p., beiden van Oldenbarnevelt en 5. mej. Ria Vermo- len op Fieta met 79% p. van St.-Hu bertus. De namiddag was gereserveerd voor het springen en de vrijheidsdressuur. By het groepsspringen was de uitslag: 1. Leo Onderwater op Odeegra, P. van Bemmelen op Karei, beiden van St.- Jeanne d'Arc 27% p.; 2. Bas van den Burg op Bijou, Jan van den Burg op Jopie, beiden van Oldenbarnevelt 26% p.; 3. Arend v. d. Tas op La Johny, Gerard v. d. Veld op Majesteit, beiden van Oldenbarnevelt, 26 p.; 4. Gerrit v. Leeuwen op Ninone, Jan Westermann op Ida, beiden van Oldenbarnevelt 24 p. By de vryheidsdressuur was het re sultaat: 1. het koppel Bas en Frans van den Burg met Byou en Cronja van Ol denbarnevelt met 7% p.; 2. Leo de Jong met Nora van St.-Jeanne d'Arc met 7 p., 3. P. van Bemmelen met Karei van St.-Jeanne d'Arc met 6% p. By het individueel springen was de uitslag in afd. B (na debarrage)1. J. v. Leeuwen op Joza van St.-Jeanne d'Arc o ft. tyd 35.02 s.; 2. mej. Nelly Buitendyk op Mantilla van Oldenbarne velt 4 ft. tyd 40 s.; 3. Bas van den Burg van Oldenbarnevelt disqualificatie. Afd. L.M.Z.: 1. B. v. d. Burg op Chief Whip 0 ft. 64.07 sec.; 2. J. v. d. Burg op Jopie 8 ft. tyd 84.05 sec. en 3. G. van der Veld op Majesteit 12 ft. tyd 92 sec., alien van Oldenbarnevelt. By het ryden klavertje drie waren de uitslagen: 1. groep Bruinen, Oldenbar nevelt, Berkel; 2. groep Zwarten, St.- Hubertus, Lisse; 3. groep Zwarten. Ol denbarnevelt, Berkel. De behendigheidswedstryd moest we gens het late uur worden afgelast. Verkoop tabaksartikelen met attracties gestraft De politierechter te Amsterdam heeft vanochtend in zyn uitspraak in een proefproces twee hoofdstedelijke siga renwinkeliers veroordeeld tot f. 100 boete subsidiair 10 dagen hechtenis wegens de verkoop van tabaksartikelen met spe ciale attracties. Een winkelier heeft in maart pakjes shag verkocht. Via advertenties in de kranten was het publiek er op attent gemaakt, dat men by aankoop van zo'n pakje a f. 0.95 recht had op gratis toe gang tot de voetbalwedstrijd Blauw Wit Sparta op 22 maart. Men kon op ver toon van een aangebroken pakje shag van het bewuste merk aan de loketten van het stadion een kaartje afhalen. De andere sigarenwinkelier heeft pak jes sigaretten verkocht, waaraan even eens een attractie is verbonden. Op elke sigaret van dit merk komt n.l. een letter voor. Als de koper erin slaagt de letter die tezamen de naam van het merk vor men byeen te sparen en bovendien een slagzin naar de importeur opstuurt maakt hy kans op een vliegreis. WASSENAAR N. W. Eisen benoemd tot burgemeester van Heinkenszand By Kon. besluit is met ingang van 1 juni benoemd tot burgemeester van Heinkenszand de heer N. W. Eisen, alhier. De heer Eisen ls 43 jaar oud. Hy is lid van de KVP en is vroeger in de gemeente-administratie werkzaam ge weest. DS. FRANK BEROEPEN In de vacature ds. H. J. Hionders hééft de Hervormde Gemeente van Wassenaar een beroep uitgebracht op ds. J. J. F. Frank te Utrecht. DUIVENSPORT „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" EerStfepinksterdag werd een wed vlucht gehouden vanuit St.-Ghislain Hornu, afstand plm. 200 km. In con cours stonden 153 vogels, die gelost wer. den om 10 uur. Aankomst 1ste duif om 13.22.31 uur. De uitslag was (eerste tien) J. H. Groeneveld 1, 3, 5, 8; W. v. d. Zwaan 2; J. M. Brederode 4, 7; J. C. B. Brederode 6. 8; L. Fasla 9; J. Parle- vliet 10. Vakantieregeling Leidse slijterijen FIRMA COSTER CONTRA DE GEMEENTE Hedenochtend deed de Economische politierechter in Den Haag uitspraak in de zaak tegen de Leidse firma Coster inzake het zich niet houden aan de vakantieregeling voor sly teryen, welke vorig jaar door de gemeente voor het eerst was vastgesteld. De firma Coster betwistte de rechts geldigheid van deze verordening, omdat deze niet geldt voor de volledige ver gunningshouders (tapperij annex slyte- ry>. De uitspraak luidde twee maal een geldboete van f. 150. waarvan f. 200 voorwaairdeiyk, met een proeftyd van 2 jaar. De advocaat van de firma Coster, mr. M. Teekens, betoogde, dat de vakantie regeling in strijd was met de winkelslui tingswet, aangezien deze verordening economische ongelykheid schept tussen de winkelslyters enerzijds en de café- houder/slyter anderzijds.. Verder merk te mr. Teekens op, dat de gemeenteiyke wetgever niet gerechtigd is de volledige vergunningshouders buiten de vakantie regeling te houden daar de centrale wetgever deze materie in de Winkelslui tingswet uitputtend heeft behandeld. De gemeente maakt z.i. op deze wet inbreuk. Direct na de uitspraak heeft de firma Coster appèl aangetekend. Zo nodig wenst zy deze principiële zaak tot in hoogste instantie uit te* vechten. In verband hiermede 'heeft de Economische politie rechter op verzoek van de raadsman van de firma Coster de boete zo hoog ge steld, dat hoger beroep mogeiyk is. Zweed - gewond op straat gevonden - overleden In het havenziekenhuis te Rotterdam is vanmorgen overleden de 18-jarige Zweedse zeeman Bror Ericsson, Stock holm, opvarende van het Zweedse schip Reine Astrid. Maandagnacht is Ericsson gewond op de Oostzeedyk naby de Admiraliteitskads te Rotterdam aan getroffen. Men vermoedt, dat de Zweed is aangereden. Ontvluchte arrestant weer gearresteerd (Van onae Haagse correspondent) De op 6 mei j.l. op het Haagse Station Staatsspoor ontvluchte arrestant is gis teren in Den Haag weer aangehouden. Hy is overgebracht naar de Strafgevan genis te Arnhem, waar hy voor het ondergaan van een vrijheidsstraf was gedetineerd. Hy was destijds naar Den Haag overgebracht omdat hy aldaar tereent moest staan. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de Eiffeltoren werd in Parijs een groot feest gegeven, waarbij een taart, bekroond door een model van de wereldberoemde toren, aangesneden werd door Maurice Chevalier (links) en Mau rice Gargon. In week van 7 tot en met 13 mei 19S9 GEVESTIGD: T. J. Ras en fam., militair, Irenestr. 16a; P. H. Bon en fam., lan-dibouwk. ingenieur, v. Vollenhovenple:n 24; A. Viseer en fam., studentendecaan RU, Cobetstraat 24; D. J. ter Horst en fam., bouwk. tekenaar, Hoflaan 161; H. W. Hendriks en fam., tex- tieltechnlcus, Scholtenstr. 80; M. T. van Tdor, geb. van de Ven en fam., Corn. Sohuijtlaan 58; G. Erades en fam. verwar- mlngismonteur, Morsweg 44; G. Veeiwliet, geb. Boonstra en fam.. Hoflaan 235; P. J. Overdljk en fam. agent v. politie. Ooster straat 3; W. C. van der Top en fam., adm. employé, Herensingel 2a; G. J. de Regt, Koopman, Hooigracht 55; J. J. Paulus, miillltalr, Groenhazengracht 12;. J. Laros, onderwijzeres, Hugo de Grootstraat 14; C. L. S. Verhuist), 11. verpleegster, Riinburger- weg 10; L. N. van Dijk, journalist, Hoogl. Kerkgracht 31a; A. L. Piederiet, 11. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; P. Groene- boom, Vreewijkstraat 8; R. E. Talhout, rlj'ksamlbtenaar, Sumatrastr. 94; A. M. B. A. Vleeskene, Roodtoor&tstr. 39; A. Post geb. KeljzeT. da Costastr. 58; J. Pulleman, dienstbode Zoeterwoudsesiugel 57b; E. K. Plkaar, LammeneChansweg 72; R. F. van Bochove. J. P. Coemhof 18; H. J. Muller, Stille Rijn 11; J. Thomée, Roodenburger- straat 2; F. van Snazen, Varkenmarkt 7; J. M. de Haas, v. Rlebeeckhof 35; T C. Brouwer, hulp 1. d. huish. Hoge Rilndijk 180a; L. A. Clkot, Terweepark 3: R. Boeiie, spelleldster. Stationsweg 4: J. E. Jolink. kantoorbediende Schelpenkade 10; C. J. Kriek dienstbode v. Limb. St'rumstr. A. C. de Jon?, dienstbode Melchior Treublaan 57; G Fennus Oude RUn 54a: J, M, J. Sicking, Hoosl. Kerkgracht 39a; J. H. M. Zonderop hulp l.d. huish Tul- penstraat 19: L. P. C. van der Linden, commies titulair NS, de Genestetstr 14; G. Jansen meubelmaker Hoogl Kerk gracht 56; A. Gründmann militair. Noorde'nde 2a- A W Koree geb. van der Maat. Ga straat 68; .T de jnn-o-e Kast.anle- kade 14- J. D. van der Wolf. Hoogl Kerk gracht 79: M. E. A. Deiters. Vreewükctr, 30; L. Put+ert 11 annlicf jrVhan de Wltt- straat 55; A. E. T.lefmann vb. Joohmann kleuterleidster 36. VERTROKKEN: W. A Llgtvoet en fam., Gangetje 12. naar Oegstgeest, Hofdyck 74; W. F. Ver- sahoor en tam., Roodeniburgerstr .15 naar Krulnlngen, Dijkstra at 10; J. A. DiJssel- bloem en fam. Hogewoerd 128 naar Voor hout. Irenestraat 11; G. Lljzenga en fam. Herengracht 8a naar Weststellingwerf, Boyierweg 82; P. F. Bongers en fam, Hoogl. Kerkgrt 21 naar s-Gravenhage, Hoerbladlaan 48; L. All-art en fam.. Mors- laan 48 naar Utrecht. Briljantlaan 58; W. J. ,van den Eijnden en' fam.. Morslaan 19, naar Delft, Prof. Evertslaan 97; A, E. J. Lens geb. Reede en fam. Beatrixstraat 33 naar Ede (Geld), Korenbloemlaan 11; M. L. C. O. F. C. L. van Kuljen geb. de Tom be en fam., Medusastr. 29a naar Wasse naar, Rijksstraatweg 348; A. W. F. M. Ouppen en fam., Kanaalweg 23 naar Oegstgeest. Laan v. Aikemade 60; W. Brlër en fam. Boshof 34 naa/r Rotterdam., Koorn- waard 11; J. C. de Rooil. Morskade 13a naar 's-Gravenihage, Hoogstraat 21; A. M. C. J. Govaert. Bakih. Roozenboometr17 naar e-Gravenhage, Vlviënstr. 22; W. Eng- berts, Haagweg 29 naar Zuid-Afrika; C. J. Ranselaar, Apothekers dijk 3 nr Utrecht, IJsselstelnlaan 21; M. E. Krul, Brees-tr. 137 naar Oegstgeest. Weth, Spaargarenstr. 42; C. Helfensteijn. Waardgracht 24 naar Oegstgeest, Haarl trekvrt 27; B. Kijk In de Veg, Sumatratastr. 40 naar Meppél, Zuid einde 5; W. S. de Reuver geb. Assele, Vijf Meilaan 61 naar Iran; H. J. Doorenbos, a/b wa llgg. Sohelpenkade naar Haarlem, Kenaupark 8; M. M. de Langen geb. van Dlemeni. v. Baerleatr. 12 naar Rotterdam, Meiland 21; G. van Hoorn, Morsstr. 62-64 naar Oldebroek, C 37-111; C, van Dam, Riinsburgerwe-e 10 naar Voorburg, Kon Julianalaan 175; E. M. J. Mank. Oost- dwarsffraoht 9a naar 's-Grnvenha(re, Riouwstr. 50; A. C. Cramer, Oude RUn 54a naar Oegsteeest Könlner'rmelaan 17; P J. C. Nagt°gaa.l, Rreestr. 12ila naar Su riname; M G. Raar Kam Orvneslaan 51 naar Katwiik, Parklaan 56; A. W. Schreurs. d« S'-tterln Ma naar Den Helder. Javastr. 108; A. Profijt. Bnchuizerkade 63 naar Doorn, Mariniersweg 7; A. C. Danlëls geb. Langezaal Lomiboks+r. 64 naar Den Haag Stateniln 17; C. P. G. de Jeu, Ch de Bourb<"*"hof 40 naar A-neldoorn, Deventer- sestr. 459; J. F. de Wit Thnrbeoke<*tr 41 naar N'imwn, VcmdeMr. 32- C. P Bot man, Tlh. Slegenbrek^r 8 naar Amster dam L. Counerusstr 38-h«: M. van Aarem Herenstr. 122 naar Emm-en Pr'n^enln 13; A. Bremmer Stilde Pijn 6 Warr^'e'd, Werk^eveldweg 2: G J, HeecWk J. Lle- ven-^tr, 13 naar Oegstgeest, Deutzstr. 11; A. Peddemors gb. Laffra, A. v. Burenhof 24 naar Chtaa. Boos op Adenauer Psychopaat wilde Westduits parlement in as leggen (Van onze correspondent in Bonn) Een dertigjarige psychopaat, een schil der uit Brunswyk, meldde zich gister morgen bij de politie te Bonn met de mededeling, dat hy een brandje in het Bondshuis, het gebouw van het West- duitse parlement aan de Rijn, had ge sticht, „Ik heb myn opdracht uitge voerd", voegde hij er aan toe. In de nacht van maandag op dinsdag had nameiyk een politiepatrouille vlam men in het archief van het Bondshuis ontdekt. Daardoor kon de kleine brand, die zeker had kunnen uitgroeien tot een ramp voor het gehele parlement, in de kiem worden gesmoord! Van veel schade is geen sprake: een paar archiefkasten zyn slechts verkoold, wat boeken en tijdschriften verbrand. De dertigjarige brandstichter is ondanks zyn geestelyke gestoordheid tamelijk slim te werk ge gaan. Hij heeft eerst in een bosje gele gen en de politiewacht gadegeslagen. Vervolgens sloeg hij een ruit in en klom hy het parlementsgebouw binnen. In het archief stak de man daarna een paar kranten aan, de vlammen werden evenwel direct daarna door de politie ontdekt, maar de brandstichter kon on gezien ontkomen. Geen uur daarna meldde hy zich evenwel by de politiemacht in het Bon ner stadhuis. Daar bleek dat de man werkloos en dakloos was. Sedert 1949 heeft hij al vijf jaar in psychopatische inrichtingen gezeten, waarheen hij bin nenkort zeer waarschynlijk weer zal ver huizen. Hy was onlangs uit Spanje ge wezen, omdat hij geen paspoort had. Hy had zich met het in brand steken van het parlementsgebouw op de regering- Adenauer willen „wreken", omdat men hem geen paspoort en geen werk had gegeven, zo verklaarde hij te Bonn. Van enigerlei wraakneming met een politieke achtergrond is, aldus de politie, geen sprake. Ook bestaat er geen samenhang met de brand, die enkele weken gele den in een deel van het Bonner pers dorp, dat tegen het parlementsgebouw is gelegen, heeft gewoed. De oorzaak van die brand was een defect in een elektrische leiding. „IJ en uw kinderen kunnen rustig gaan slapen" „Als wy niet van mening waren ge weest dat de conferentie te Genève goe de resultaten zou opleveren, zouden wy niet bereid zijn geweest er aan deel te nemen". Dit heeft premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie gisteren gezegd tegen Ame rikaanse zakenlieden uit Florida, die hem in Moskou een bezoek brachten. „Maar om succes te hebben moet men Zich grote inspanningen getroosten", al dus Kroesjtsjef. „Een Russisch spreek woord zegt dat men een ton zout moet opeten om iets moeilyks te volbrengen. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen veel zout moeten opeten voor hun besprekingen met succes bekroond zul len worden". De Russische premier verklaarde dat de Russen, zo dit nodig mocht zyn, be reid zyn om meer dan een ton zout op te eten. „Maar mochten de ministers er niet in slagen om het zout by de eerste poging op te eten en te verteren, dan zullen nieuwe pogingen gedaan moeten worden. De toestand in de wereld is er- barmelyk. Men moet een einde maken aan de koude oorlog", aldus Kroesj tsjef. Hij noemde voorts het Westelyke voor stel inzake Berlijn onredelijk. Het komt in feite hierop neer dat de Oostduitse regering afstand zal moeten doen van dc Oostduitse hoofdstad, aldus de Rus sische premier. De Russische premier sprak voorts nog over de Amerikaanse en Russische be wapening. „Kortgeleden", aldus Kroesj tsjef. „heeft president Eisenhower ver klaard, dat de V.S. een fase zyn Inge gaan, die ligt tussen het tydperk van de luchtvaart zoals men die tot nu toe heeft gekend en het komende tijdperk van de raketten. Wij hebben deze fase echter al vier jaar geleden bereikt. De V.S. zyn op dit gebied nog niet zo ver als wy. Kroesjtsjef voegde hier echter met na druk aan toe dat de Sovjet-Unie geen oorlog wil en er ook geen een zal be ginnen. „U en Uw kinderen kunnen rus tig slapen, want ik kan U verzekeren dat de Sovjet-Unie nooit een oorlog zal ont ketenen". Beneden-Kongo gevaarlijk na geval van kannibalisme (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische pers in Kongo heeft veel aandacht besteed aan een geval van mensenetery, dat dezer dagen voor het gerecht van Coquilhat werd berecht. Twee inlanders en hun echtgenoten hadden een negerin gedood, die niet uit hun gebied afkomstig was. Zy werd „volgens de plaatselijke gebruiken" in stukken gesneden en met toevoeging van allerlei kruiden gaar gekookt en opge peuzeld. Het gerecht heeft de beide mannen veroordeeld tot levenslange hechtenis en hun echtgenoten tot resp. 15 en 20 maanden dwangarbeid. Twee jonge knapen, die aan de maaltijd had den deelgenomen, werden tot resp. 2 en 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof van appel heeft de straffen echter verminderd. Tien jaar dwang arbeid voor een der mannen, terwyi de straffen van de vrouwen werden ver minderd tot 6 en 8 maanden dwang arbeid. De jongens werden tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld. Sedert die affaire wordt de streek van Karawa door de negers als onveilig be schouwd. In Beneden-Kongo is gisteren een groepje van zes blanken door een me nigte van duizend negers aangevallen en mishandeld, daar een Europeaan een inlandse vrouw had doodgereden. De gendarmen hebben op het nippertje kunnen beletten dat de blanke chauf feur gelyncht werd. In een verklaring heeft de gouver neur-generaal van Kongo intussen be vestigd, dat de verkiezingen voor de gemeenteraden, de gewestelijke raden en provinciale raden voor het einde van dit jaar zullen worden gehouden. Een aantal jonge intellectuele negers zal aan de universiteit van Leopoldstad een versnelde opleiding krygen om later bij het gouvernement-generaal hoge functies te bezetten, aldus verklaarde de gouverneur-generaal dr. Hendrik Cor- nelis. Men wil klaarbiykeiyk door deze maatregel een herhaling van de onlus ten van januari j.l. voorkomen, maar de geesten zijn in Beneden-Kongo nog zeer onrustig. Gevreesd wordt dat de verkie zingen aanleiding zullen geven tot nieuwe onlusten. BEURSOVERZiCHT Philips willig; Kon. Olies vast Amsterdam, 20 mei De handel was vanmiddag door elkaar actief. Er waren twee gebeurtenissen die de aandacht vroegen en wel de eerste verhandeldag van stocken Philips en de inschrijving op de f. 200 miljoen of meer 4 1/4 Staatslening 1959 tot de koers 93 1/4 Van de internationale waar den trokken de Philipsaandclcn de grootste aandacht. Het was in deze hoek, vooral by de opening, zeer druk terwyl er gedurende de gehele beursduur flink gehandeld werd. De aandelen openden op 650, ex 5% bonus uit de agio-reserve, tegen gisteren als slotprys 665 cum stock. De stocken deden circa f. 324. In de morgenuren werd voor de aandelen 644 tot 651 betaald en voor de stocken f. 323 tot f. 326. Tydens de officiële beurs daalde de koers van 650 tot 647 wegens middenkoersaanbod om tegen het slot weer wat aan te trekken. De arbitrage kon niet veel uitrichten, dit in tegen stelling met de niet-officiële ochtend- handel. toen voor rekening van Zwitser land gekocht werd. Tegen het einde van de middagbeurs kwamen nog wat koop orders van het buitenland binnen. Di rect na Philips moeten Kon. Olies ge noemd worden. Deze aandelen stegen van f. 171.90 tot f. 172.30. De slotnote- ring van dinsdag was f. 170.80. De aan delen noteerden circa een gulden boven NIEUWE UITGAVEN. De kinderen van de dief, door M. Smits Esperstedt. Ultg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Maria Callas oogstte een over weldigend succes bij haar optreden in Hamburg. Het publiek stormde naar voren om de grote sopraan hulde te betuigen. pariteit New York. De vaste stemming voor de Olie-aandelen werd gebaseerd op de goede eerste kwartaalcijfers van het concern, die binnenkort worden ver wacht. Unilevers en AKU's lieten het vandaag leiyk zitten. Het koersverschil van deze aandelen, vergeleken bij de slotkoers van dinsdag, was van weinig betekenis. De KLM-papieren werden on veranderd geadviseerd. De vaste stemming van gisteren voor de Scheepvaart aandelen was vandaag verdwenen. De tendentie was nauwelyks prijshoudend. Op de Cultuurmarkt was weinig te doen. De aandelen bewogen zich op het vorige slotniveau. Op de beleggingsmarkt was de in schrijving op de nieuwe staatslening het gesprek van de dag. De belangstelling voor deze lening was zeer groot. Een bijkomende factor was dat de beurs het nieuwe kabinet gunstig beoordeelde. Overigens was de stemming voor de Staatsfondsen verdeeld. Walvisvaarten kregen opnieuw een hogere adviesprys. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 mei Londen 10.01 10.61%; New York 3 77%—3.77%; Montreal 3.92A—3.92ft; Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.57— 7.57%; Frankfort 90.25%—90.30%; Stock holm 72.93—72.98; Zürich 87.34—87.39; Milaan 6O.8OV260.85%; Kopenhagen 54.7454.79; Oslo 52.94%—52.99%: We nen 14.57%14.58%; Ankara 3.76-H 3.77^; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.22%—13.24y4. Beur§ van Amsterdam Dinsdag 19 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 101 y4 101% Ned. '59 4% IOIt's IOIiV Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 80 81% Ned. '47 3% (3) 93% 93iV Ned '51 3% 95% 95% B Ned. '53 (3%) 94 93% Ned '56 3% 937/s 93% Ned '48 3% 89% Ned '54 3¥4 90 89% Ned. '55 I 3% 90 89% L Ned. '55 n 3¥* 92% 92% Ned. '37 3 89 90% Dollarlng '47 3 92 92 Investeringscert 3 97-^ 97% Ned 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93 92% Grootboek 46 3 90H Ned. W B 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 43y4 41% Nat. Handelsbank 154 154% Ned. Handelmy 225 226exd. Amst. Rubber 88% 89 H.VA142'/a 141% Senembah 176 176 A.K.U 322% 319% Berkel's Patent (v.) 265 270 Calvé Delft cert 605 603 Deli My .en (Ver.) 159.35 158.70 Kon Pap v Gelder 234 238 Hoogovens eet 513 510 Mtiller en Co N. B 309% 310 Ned. Kabelfabr 400 412 Philips 665 648%exst Philips pref 271 268%exst Unilever 582 579% Wilton Feyenoord 205 207% Biliton 2de r 254 254% Dordtse Petr gew. 740 749% Kon. Olie (f.20.—) 171.90 173.70 Idem (50 f 20 -) 170 80 172.80 Ho)l Amer iyr 153v<j 153% Java China Paket 139 139% K.L.M 13o 131.50 Kon Ned Stmv Mfi 150 150% Kon Paket Mij 135i/ 134 Stoomvaart Mij Ned j^3 149% Nievelt Goudr eert i28y4 129% v Ommeren eert 248 247% Kon Rott Lloyd jgg 141 Ned Scheepv Unie 136^ NIET-AuTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'darr 47 (3%) 3 95 idem '48 (3%) 95 95 R'dam '62-1 (4%) 100 idem *37 I-m (3%) 94% idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N W B. '52 (4y4) 98 9© Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98A Premieleningen A'dam '53 3 99% 90 A'dam '51 2% 88 87 A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 83 Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 12% 91% 91% Idem II 2% 95 95 R'dam '52 I 2% 92% 92 Idem n 2% 93% Idem '57 2% 100% 100^8 Utrecht ^2 2% 92 90 Z.-Holl 1957 2% 97 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 201 201% Amst. Bank 285 284 H.B U eert235 233 y4 Rott Bank 260 260 Twentsche Bank 245 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 365 B 370B Borneo Sum. H. My. 66% 66% Ned. G. en 6p. fabr. 255 2 54 V4 Kon. Ned. Grofsm. 139 137L Internatio131 128exd. Int. Kunststoffenlnd. 51% Leidse Wolspinnery 360 364 Rott. Droogdok My. 608 606 Sikkens Lakfabr '53 560 560 Tieleman en Dros 8 8% Ned My Walv.vrt. 121% 122% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29 y4 Intern. Nickel 92 91 fj Anaconda 67IJ 67% Bethlehem Steel.... 52% 52 Cities Service 57% 57% Genera] Motors 51% 52y4 Kennecott113 113% Republic Steel 71 70¥2 Shell Ol) 86% 87% Union Pacific 33% 34 V2 Un 8tates Steel 94% 94% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen K 19/5 Edelmet Kon AA 73 79%GB Pref w.a idem 79 82GB Electrolas B 302 Holl Constructie 382 390GB Ing our v Bouwnyv 223 221 ¥2 Ver Touwfabrieken 254 255GB Wernink's Betonm 128 127% Van Wyk Tetlel 66% 65 103GB 100%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9