Gebr. Huisman Hotelaccommodatie in Nederland onvoldoende IN AMERIKAANSE OGEN „Er is te weinig van liet goede" J. VAN ZIJP Fa. H. Walenkamp en Zonen Knoeien met onkostennota's Ex-commandant van parketgroep thans zelf in verdachtenbankje Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 mei 1959 Derde blad no. 29747 „Denk nu niet» dat alleen Nederland een hoteltekort bestaat. In Londen, Hawai, Tokio, Hong kong en Calcutta is het minstens even erg. Maar als we over Europa praten, dan zijn het werkelijk Lon den en Amsterdam, die vooral in het grote reisseizoen een onmoge lijke figuur in hotelaccommodatie van het betere genre slaan". Deze mening werd geuit en onder schreven door de heren Max Allan, voorzitter van de „American Associa tion of Travel Agents, „Asta", de in vloedrijke organisatie van reisbureau ondernemers in de Ver. Staten en Ca nada, Dick Kerr, vice-voorziter, R. W. Hemhill en R. H. Hering, bestuursleden van de ASTA. „In de komende jaren komt een vloed van toeristen met grote straalvliegtui gen de Oceaan over. Wij weten nu al niet, waar we de mensen in Londen en Amsterdam onder moeten brengen, laat staan in de naaste toekomst. Voor de oorlog duurde een reis om de wereld vier maanden, waarvan slechts 30 nach ten in een hotel en de andere nachten aan boord van een schip werden door gebracht. In oktober beginnen wereld reizen met straalvliegtuigen voor 90 da gen met 86 logiesnachten in hotels. De retourvlucht New-York-Amsterdam zal nog geen etmaal vergen. Waar naar toe? Maar waar moet de toenemende rel- zigersstroom in de naaste toekomst wor den ondergebracht in Amsterdam? Wij weten het niet. Het is uw vraagstuk, maar als het niet wordt opgelost moeten wij noodgedwongen Nederland gaan overslaan", zo werd in vele toonaarden gezegd. „Nederland, met zijn prachtige toe ristische potentieel en dankzij land- sehaps- en stedeschoon en internatio naal voelende bevolking is een ideale in valspoort voor toerisme in Europa, maar verliest jaarlijks nu reeds hon derdduizenden dollars, omdat wij onze klanten er niet bergen kunnen. Voor de meer luxueuze groepsreizen kunnen wij in Nederland in het reisseizoen al geen onderdak meer vinden en van indivi duele reizigers krijgen wij percentueel reeds te veel klachten om als zakenlie den reizen in en via Nederland met een gerust hart te kunnen verkopen. Moeilijk financieren Nu. weten wij heel goed, dat het ho telfinancieringsvraagstuk moeilijk 's en in het straaltijdperk met zijn te ver wachten enorme reizigersaanbod nog moeilijker zal worden. Hoe men in Ne derland dit vraagstuk wil oplossen is een Nederlandse zaak, waarbij gedacht kan worden aan belastingfaciliteiten, subsidies of overheidsgaranties. Vergeet niet. dat tevreden toeristen ook nieuwe zakelijke contacten kunnen opleveren. Deze verklaringgen werden ten over staan van persvertegenwoordigers afge legd in een kleine zaal van Waroeng Djempol te Scheveningen na een uit gebreide ontvangst, die door de staats secretaris van Economische Zaken, dr- G. Veldkamp aan de in ons land verga derde ASTA-bestuursleden in Hotel Kas teel Oud-Wassenaar werd aangeboden. Alleen te weinig „Denk nu niet", zo haastten de zegs lieden van de ASTA de aanwezige jour nalisten te verklaren", dat we de be staande accommodatie onvoldoende vin den. Nederland heeft uitstekende eerste klasse en luxueuze hotels, maar er zijn er te weinig. Het is een zekere troost dat in Amsterdam en Rotterdam waar schijnlijk Hilton-hotels gebouwd zullen worden, maar die capaciteit zal nog lang niet voldoende zijn. Wij hebben naast de betere klassen hotels ook eenvoudiger accommodatie nodig met een behoor lijke kamer, een goed bed. tafel, douche, toilet en hangkast, hotels met een vier honderdtal kamers. Immers de komende stroom „luxe"-toeristen uit Amerika zal gevolgd worden door een veel grotere stroom toeristen, die dankzij een toe nemend inkomen, langere vakanties en binnen enkele jaren mogelijke prijsver laging van Oceaanvluchten tot een goe de driehonderd dollar. Europa willen be zoeken en daarbij graag in Nederland als een van de ..oude landen" zullen willen vertoeven. Maar waar moeten we die mensen laten logeren als onze ver tegenwoordigers in de zomermaanden nu reeds moeten bidden en smeken om logies? En wat voor logies krijgt men dan soms nog? Dubbel percentage Wij kunnen volledig begrijpen „aldus een bloemlezing uit de woordenstroom van deze grote reisbureau-ondernemers" dat de hotellerie hier en elders worstelt met het kostenvraagstuk en slechts on gaarne tot nieuwbouw overgaat En toch zal die ook op ruime schaal in Neder land nodig zijn, wil uw land tenminste van het enorme reispotentieel in Ame rika en Canada in de naaste toekomst profiteren. Daarbij zal het ene initia tief het andere stimuleren. Voor de oorlog lag 35 procent van de wereld voor het toerisme open. nu het dubbele percentage. Wij kunnen onze cliënten alleen daarheen sturen, waar we zeker zijn. dat zij het naar hun zin zullen hebben, staar u ook niet blind op een kort seizoen. Er zijn middelen genoeg te bedenken om het te verlengen. Dat is een kwestie van inventiviteit. Men doet het elders ook en met goed succes. Natuurlijk willen wij reizen verkopen, hoe meer hoe liever, maar dan moet een land ook „verkoopbaar" zijn en dat is Nederland en met name Amsterdam Kroesjtsjef naar Albanië Premier Kroesjtsjef zal van 25 mei tot 6 juni een bezoek aan Albanië brengen, aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. De Albaanse premier Enver Hodja had Kroesjtsjef uitgeno digd. Het bericht is in de vorm van een telegramwisseling tussen de beide pre miers in de Russische ochtendbladen van vandaag verschenen. 'met Schiphol als eerste continentale eindstation in Europa op het ogenblik bepaaldelijk niet. Nogmaals, Nederland ligt in toeristisch opzicht schitterend en is voor bezoekers bijzonder aantrekke lijk. Maar zolang de logiesaccommodatie niet voldoende voorhanden is. zal pro paganda voor toerisme naar Nederland boter aan de galg gesmeerd zijn," aldus de mening van deze leidende figuren uit het Amerikaanse reisbureau-wezen. ArKertentle rC>/x^, °c\r-v Bent U een stoere „tege n-de-wind-in-trapper" Ja? Neem dan beslist géén SoleX! Want de SoleX zal U verwennen hij' brengt U in weer en wind zonder enige inspanning overal naar toe, zonder U noemenswaard ben zine of onderhoud in reke ning te brengen! Ja, de SoleX is een betrouwbare èn een zuinige brom-fiets! SoleX de enige brom-fiets die trouw bleef aan het vei lige principe van „fietsen zonder trappen"! nü 375.- 91425 6 Advertentie. Showroom: LEIDEN Hogewoerd 6668 TELEF. 31292 Advertentie. Uw SOLEX-dealer voor LEIDEN is Rijwiel- en Motorhandel HAARLEMMERSTR. 295, LEIDEN Advertentie Exclusief SOLEX-dealer voor LEIDEN: TURFMARKT 5 TEL. 20050 LEIDEN Griekenland deed geen stappen tot bemiddeling De Griekse regering heeft geen con crete stappen gedaan om de betrekkin gen tussen Turkije en Joego-Slavië en die tussen Turkije en de VAR te verbe teren, zo heeft gisteren een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Athene meegedeeld. Hij noem de het echter vanzelfsprekend dat de Griekse regering een toenadering tussen genoemde landen met voldoening zou zien, omdat Athene met genoemde lan den goede betrekkingen onderhoudt en omdat een dergelijke toenadering de vrede ten goede zou komen. De woordvoerder zei dit naar aanlei ding van persberichten, dat volgens ge zaghebbende diplomatieke kringen te Athene premier Karamanlis onlangs zijn Turks% ambtgenoot Menderes zou hebben toegezegd, te zullen ijveren om genoemde landen nader tot elkaar te brengen. „Henrietta B" nadert Brest De kapitein van de sleepboot „Pool- ■zee", die de „Henriëtte B" op sleeptouw heeft, heeft geseind, dat zijn sleep waar schijnlijk behouden zal kunnen worden. De Henriëtte B, die 30 graden slagztf maakt door een verschoven lading erts, moest door slecht weer geloodst worden. Het is thans echter aan het opklaren. Er zijn tremmers aan boord van de Hen riëtte B gegaan, en zij hebben zich in het ruim begeven waar de verschoven ertslading ligt. Zij zijn er in geslaagd de lading te verplaatsen. De slagzij van de Henriëtte B zou goeddeels opgeheven zijn. De sleep vordert met een snelheid van vier tot vijf mijl per uur de haven van Brest. De afstand tot Brest bedraagt nog 95 mijl. Standbeeld als hobbelpaard Te Delft is het beeld „jongetje op hobbelpaard", dat in het kader van de etadsverfraaiing, in het Wilhelminapark werd geplaatst, van zijn sokkel gevallen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt, dat de houding van sommige ouders niet vreemd is aan deze vernieling. Het is herhaalde malen geconstateerd dat ouders hun kinderen op de nek van het paard voor het jon getje zetten. Het beeld was van de Delftse beeldhouwer H. J. Tieman en stond sinds december van het vorig jaar in het park. Zware eis: één jaar gevangenisstraf Een gebroken man heeft gisteren in wat de president zelf „een beschamende zaak" noemde voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan. Een man, die jarenlang in het Paleis van Justitie de scepter zwaaide over de voorgeleiding der gevangenen en die nu zelf wegens malversaties met onkostendeclaraties in de verdachtenbank moest plaats nemen: een 62-jarige adjudant der Rijkspolitie uit Amsterdam, voormalig commandant van de parketgroep in het Paleis van Justitie. Jarenlang had hij op de declaraties meer transporten van gevangenen en daarvoor gemaakte tram- en buskosten vermeld, dan inderdaad vervoerd waren en jarenlang had hij een te hoog aantal middagvoedingen en kosten daarvan voor de gevangenen genoteerd. Ten slotte bleek, dat hij zich ook nog aan verduistering in functie had schuldig gemaakt: thuis trof men bij hem enkele bussen poetsmiddelen, wat sponzen en zeemlappen aan, die hij uit het Paleis van Justitie had meegenomen. Feestelijk afscheid De officier van Justitie nam de ver- daohte bovenal kwalijk, dat hij zich bij zijn pensionering het vorig jaar door zijn hoogste superieuren bij zijn zeer feestelijke afscheid heeft laten toespre ken en bewieroken, dat hij cadeaus had geaccepteerd, in plaats van met de stille trom te vertrekken. Hij wist immers, dat hij daarop na wat hij gedaan had geen recht had. Volgens de Officier had verdachte maandelijks gemiddeld f. 50 tot f. 70 aan zijn malversaties verdiend, zodat dit bedrag in de loop van de ten laste gelegde periode van ruim 4 jaar tot circa f. 3500 moet zijn opgelopen. De fraude kwam aan het licht- toen ver- dachtes opvolger in de maanden na ver- dachtes vertrek bemerkte, dat hij veel minder onkosten maakte. Wel werd tijdens het vooronderzoek ernstig over voorwaardelijke seponering van de zaak gepraat, doch het feit, dat. hier de com mandant van de parketgroep zelf on eerlijk was geweest, gaf de doorslag. Verdachte, die 2 weken in voorarrest heeft doorgebracht, moest terecht staan. Voorbeeld stellen In deze vertrouwenspositie, zo meende de Officier, moet ieder vergrijp gevoelig worden gestraft als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Daarom eiste hij 1 jaar met aftrek van het voorarrest. „Deze overdachte is zoals in het psychiatrisch rapport vermeld staat aan zijn carrière te gronde gegaan", hield de verdediger de rechtbank voor. „Hij is in de na-oorlcgse periode op deze voor hem totaal ongeschikte post terecht gekomen in de sleur van een periodieke bevordering, waarbij het Rijk helemaal Onverwachte aanval op de Chinese kusteilanden De plotselinge beschieting door cle Chinese communisten, zondag j.l., van het nationalistische kusteiland Matsoe heeft de vraag doen reizen of de com munisten een plotselinge slag zouden willen slaan, terwijl de ministerconle- renitie in Genève aan de gang is. Vol gens een militaire woordvoerder van de nationalisten op Formosa hebben de communisten 350.000 a 400.000 man op het vasteland tegenover de nationalis tische kusteilanden Quemoy en Matsoe samengetrokken. Vanwege het nationalistische minis terie van Defensie in Taipeh is ver klaard, dat een aanzienlijke vergroting van de vuurkracht der troepen op de eilanden een eventuele communistische aanval zou kunnen doen mislukken on danks de vermindering der garnizoens sterkte. waarop van Amerikaanse zijde Is aangedrongen. De Amerikanen zou den spoedige levering van nieuwe wa pens aan de nationalisten overwegen In Amerika weet men verkeers problemen op grootse wijze op te lossen. In het centrum van Los An geles in Californiëop twee na de grootste stad van de Verenigde Staten, werd dit complex van via ducten in vier verdiepingen ge bouwd. om een eind te maken aan veelvuldige verkeersopstoppingen. In de binnenstad rijden naar schat ting dagelijks drie miljoen motor voertuigen. niet op de capaciteiten let". Volgens pleiter miste verdachte de hoedanighe den die voor de positie van een com mandant vereist zijn en kon hij absoluut geen administratieve werkzaamheden verrichten. Een ramp Deze zaak heeft van verdachte een gebroken man gemaakt... Geen erger ramp had over zijn familie kunnen komen. In deze zitting zijn zijn eigen vroegere ondergeschikten als getuigen a charge tegen hem gehoord. Pleiter vroeg tenslotte een geheel voorwaardelijke straf. Tijdens de zitting werd nog opge merkt, dat verdachte een tweede hands auto en een televisietoestel bezit. Aan terugbetaling van de schade was hij nog niet begonnen. Hij zat de hele ochtend met gebogen hoofd voor de groene tafel op een stoel, keek nimmer op of om en gaf fluisterende antwoorden. ,Jk bied mijn excuses aan voor wat ik heb ge daan. Ik hoop, dat er nog genade voor recht bestaat", waren zijn laatste woor den. De uitspraak volgt op donderdag as. om half tien. Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporen de werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vyf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. G.S.W.-lonen omhoog De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. heeft besloten de basis-uurlonen in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders met vier cent te verho gen. Dit brengt mede, dat de maximaal toegestane uurverdiensten met vijf cent stijgen. Een en ander betekent, dat het weekloon van de G.S.W.-arbeiders zowel in de sociale werkplaatsen als op de openlucht objecten gemiddeld met ruim twee gulden omhoog gaat. Met deze verhoging, welke volgende week maan dag ingaat wordt bereikt, dat de afstand tussen het basisloon van de G.S.W.- regeling en het richtlijnloon, dat door het College van Rijksbemiddelaars voor ongeschoolde arbeiders wordt aangehou den wordt verkleind. De verhoging vindt mede haar grond in de feitelijke loon ontwikkeling in het bedrijfsleven gedu rende de afgelopen jaren, aldus deelt het ministerie mede. Vliegtuigongevallen bij strijdkrachten In 1958 verloren tengevolge van vlieg tuigongevallen bij de Marine 10 mensen het leven. Bij de luchtmacht verloren 14 het leven en werden zeven mensen gewond, aldus blijkt uit het antwoord van de minister voor Defensie op senrif- relijke vragen van heren Lankhorst en Van der Veen. leden van de Tweede Kamer, over de verliezen aan mensen levens en materiëel tengevolge van vliegtuigongevallen. In 1958 verongelukten van de Neder landse marine tijdens de vlucht drie propeller vliegtuigen en van de luchtmacht 22 straalvliegtuigen en twee propeller vliegtuigen. In 1954 verloor de Marine 10 vliegtui gen. waarbij twee doden en drie gewon den te betreuren vielen. De luchtmacht verloor in dat jaar 19 vliegtuigen. 22 mensen verloren het leven en vier raak ten gewond. De schade die ge:eden werd aan bezittingen van de staat, voorname lijk aan vliegtuigen, wordt geraamd op f 2.777.000 in 1954 en f 946 000 in 1958. De schade geleden door de Lucntmacht en door de andere NAVO-landen bedroeg in 1954 f3.500.000 en in 1958 f4.604.000. De schade, die derden leden als gevolg van vliegtuigongelukken van de Marine bedroeg in 1954 f8.600 in 1958 nihil. De Luchtmacht (tezamen met de andere NAVO-landen) veroorzaakte in 1954 een schade aan derden van f 105.000 en in 1958 f22.300.—. Mr. A. A. Struycken ontvangt Venezolaanse onderscheiding De minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken is door de Venezolaanse regering onderscheiden met de Orde van de Bevrijder. De ere tekenen van deze orde werden mr. Struycken gistermiddag door de ambas sadeur van Venezuela, de heer J. Alfredo de la Rosa, uitgereikt tijdens een ont vangst, die de heer en mevrouw Rosa in villa „Dennendreef" in Wassenaar gaven. De heer De la Rosa heeft, alvorens de eretekenen te overhandigen, hulde gebracht aan mr. Struycken voor de wijze waarop hij in zijn vroegere ambt van gouverneur der Nederlandse Antil len ertoe heeft bijgedragen de vriend schapsbanden tussen Venezuela en Ne derland te versterken. Hy zeide dat de Venezolaanse regering door deze onder scheiding ook uiting heeft willen geven aan haar gevoelens van vriendschap 'jegens Nederland. De 21-jarige Italiaanse beeld houwer Gilverto Giammei werkt aan een marmeren borstbeeld van Paus Johannes XXIII. Het model vervaardigde hij aan de hand van schetsen, gemaakt tijdens audiën ties van de Paus. Nieuwe basis voor De Gaulle is cle V S- kunstmanen Op het eiland Wallops voor de kust van Zuid-Virginië (aan de Amerikaanse Oostkust) zal in de komende maanden een nieuwe basis voor het lanceren van kunstmanen worden gebouwd. Van deze basis zullen kleine satellieten voor wetenschappelijk onderzoek worden ge lanceerd. Voorts is zaterdag in Washington ver nomen, dat de Ver. Staten van plan zijn met Australië te onderhandelen over toestemming om op het eiland Man us, nabij de evenaar in de Stille Oceaan, eveneens een basis voor het lanceren van kunstmanen in te richten. Van deze basis zou een satelliet in een evenaars- baan kunnen worden gebracht als on derdeel van een wereldomvattend stelsel van televerbindingen door middel van kunstmanen. Staatssecretaris van Marine vertrok Vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman heeft gistermiddag zijn functie van staatssecretaris van Marine neergelegd. In het navolgende afscheidswoord heeft de scheidende bewindsman zich gericht tot het personeel van de Koninklijke Marine „Nu ik bij de totstandkoming van een nieuw kabinet mijn functie van staats secretaris heb neergelegd, stel ik er prijs op met een enkel woord afscheid van u te nemen. Gedurende tien jaren heb ik het voorrecht gehad deel uit te maken van de leiding der Koninklijke Marine. In die tijd heb ik die Marine zich zien herstellen van een door de oorlog zwaar gehavend vechtinstrument tot het mo derne, goed geoefende krijgsmacht on derdeel dat zij thans is en waarop wy allen trots zijn. Het was een lange en soms moeilijke weg, die wij samen zijn gegaan Maar zij leidde tenslotte naar het gestelde doel: een Marine, die een waardige vertegenwoordigster is van ons land op alle zeeën en in de familie dei- Westerse bondgenoten, en de krachtige uitdrukking is van vaste wil van het Ne derlandse volk om zijn vrijheid en zelf standigheid te bewaren. Dit is slechts mogelijk geweest door u aller plichtsbe trachting en toewijding aan de zaak der Koninklijke Marine. Ik ben u allen, mili tairen en burgers, daarvoor zeer dank baar. Ik ben er van overtuigd, dat gij in de toekomst op die zelfde loyale wijze uw steun aan de marineleiding zult blijven geven. Ook in dagen dat weer en wind tegen zullen zitten. Juist dan zult gij tonen, dat het u er voor alles om gaat om op waardige wijze de Nederlandse vlag te tonen en zo nodig te handhaven daar waar uw regering dit nodig acht. Vergeet nooit, dat het Nederlandse volk trots op u wil zijn. Mijn beste wensen voor de toekomst vergezellen u en uw gezinnen. Ik heb het steeds als een eer beschouwd één der uwen te mogen zyn". Cursus bestrijding radioactiviteit By ruim honderdvijftig instanties van politie. Justitie, douane en Kon. Marechaussee zijn gisteren een acht honderd ambtenaren van deze dien sten en dit wapen met een spoedcur sus over de afweer tegen de gevaren der radioactiviteit in vredestijd be gonnen. De lessen worden uitgegeven door de organisatiestaf van de Politie Brabant Rit als voorbereiding op de praktische oefening met als onderwerp „radio activiteit", die tijdens de Politie Bra bant Rit op dinsdag 16 juni en woens dag 17 juni zal worden gehouden. Als adviseurs bij de samenstelling van deze lessen traden twee Nederlandse deskun digen op het gebied der radioactiviteit op, de algemeen directeur van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid, dr. J. Spaander en het hoofd van de afdeling radioactiviteit bij dit instituut, dr. L. Strackee. Na overleg met de directeur- generaal van de Volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam werd het mogelijk gemaakt de voorlichting op basis van vrijwilligheid ook aan de opsporings ambtenaren, niet PBR-deelnemers, te verstrekken. Van deze mogelijkheid is in ruime mate gebruik gemaakt. Deze Nederlandse aanpak van de ge varen der radioactieve straling in vre destijd trekt in internationale opspo-i ringskrtngen grote belangstelling. clandestiene leider van de U.N.R. (Van onze correspondent in Parijs) Ruim een maand na dato is nu pas een uittreksel gepubliceerd van een ge heim congres, dat de Unie voor de Nieuwe Republiek, op het ogenblik Frankrijks grootste politieke partij, op 14 en 15 april j.l. in Parys heeft gehou den. Bij die gelegenheid heeft de pre mier. Michel Debré, die met de huidige vice-minister president Jacques Sou- stelle tot de oprichters en voornaamste leiders van de UNR behoort, verklaard dat de volledige pacificatie van Algerije het hoofddoel is van zijn podtiek. Eerst daarna zouden de Algerijnse re bellen hun pretenties inzake onafhan kelijkheid kunnen en moeten laten va ren. Debré toonde zich voor de besloten kring van zyn geestverwanten in zijn analyse van de toestand en de vooruit zichten voor Algerije ontegenzeglijk aanmerkelijk minder libertaal dan hij zich de laatste maanden bij publieke redevoeringen wel eens voordeed. Over onderhandelingen, of tenminste con tacten met de FLN, op welke noodzaak generaal De Gaulle herhaaldelijk ge wezen heeft, sprak Debré. volgens het verslag, met geen enkel woord. Over de banden, die de UNR met het staatshoofd, generaal De Gaulle, onder houdt. deed de secretaris-generaal. Cha- landon. op zijn beurt enkele hoogst in teressante mededelingen. Chalandon. die men over het algemeen niet tot de na tionalistische ultra's in de UNR pleegt tc rekenen, karakteriseerde zijn bewe ging als een liberale en dynamische partij, die onder alle omstandigheden alle regeringen zal moeten ondersteu nen. Charles De Gaulle noemde de secre taris-generaal de „clandestiene leider" van de UNR, een tamelyk opmerkelijke omschrijving, nu Intussen bekend is ge worden dat onlangs de links-georien- teerde Gaullisten zich op persoonlijk verzoek van de generaal eveneens tot een concurrerende partij hebben geor ganiseerd. die mogelijk, clandestien, dus ook wel door de president der republiek geleid zou kunnen worden. Maar in de clandestiniteit zyn wel meer mysteries voorgekomen! Chalandon legde ook nog de verkla ring af. die men niet helemaal een ont hulling zou durven noemen, dat de Vijfde Republiek nu niet meer volledig op het parlementarisme rust. Een pre sidentieel bewind is het nieuwe stelsel volgens de secretaris-generaal echter evenmin, al vergeleek hij generaal De Gaulle dan ook met de militaire en dus tevens clandestiene chef jegens wie de leden van de UNR zich vernou- den als geheime agenten De UNR moet er zich, zo hield Cha- ladon zijn partijgenoten voor. dan ook altijd op voorbereid houden Dat ze door De Gaulle, zodra het landsbelang dat eist, openlijk gedesavoueerd zouden kunnen worden. Hoe geheim en dubbelzinnig ver schillende uitlatingen ook mogen zijn, niettemin lijkt het ons goed dat de lei ders van de UNR hun beraadslagingen achter gesloten deuren blijkbaar na lang aarzelen ten minste uit hun eigen mond vernomen dat het nieuwe regime op grond van de gangbare democrati sche opvattingen onmogelijk beschouwd, begrepen en gewaardeerd kan worden. knecht stak boerderij in brand Uit een verhoor van de twintigjarige knecht van de landbouwer J. Lun^che aan de Groningerweg te Beize (Dr is komen vast te staan, dat het bijna vol ledig afbranden van diens boerderij op vrijdagavond j.l. het gevolg is geweest van brandstichting. De knecht, die gees telijk niet normaal is, heeft omstreeks de tijd dat hij de varkens moest voeren in de bijschuur in een vlaag van ver standsverbijstering aldaar vuur ge maakt. De snel oplaaiende vlammen sprongen later over op de boerderij, die eveneens bijna met de grond gelijk werd gemaakt. Slechts zeer weinig huisraad en kleding kon worden gered. De knecht, die in geen enkel opzicht haat tegen zijn baas koesterde, is weer op vrije voeten gesteld. De landbouwer heeft hem uiteraard wel moeten ont slaan. De knecht is naar zijn ouderiijke wooing in Bedum (Gr.) teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5