Amsterdam begroette de Keizer der Perzen met gejuich enkanongebulder Chefarine,4 Ondanks het grauwe wolkendek De zuivelcrisis is verleden tijd RECHTZAKEN ERVAREN ABONNEMENTEN COLPORTEUR Met een enkel woord Vier betrouwbare middelen doen wonderen Agenda 5 fe3 WOENSDAG 20 MEI 1959 Vervolg van pag. 1 Het vorstelijk gezelschap schreed na de begroeting op de steiger tussen de erehaag door van de Koninklijke Marechaussee in ceremo nieel tenue met kolbak. Nadat de erewacht van de erecompagnie van het Garderegiment der Grenadiers met vaandel en vaandelwacht, allen in ceremonieel tenue, was geïnspecteerd, betrad het vorstelijk gezel schap het erepaviljoen, waar het zich enkele minuten onderhield met de daar aanwezige autoriteiten. Terwijl een batterij van zes stukken van de elfde afdeling veldartillerie van af het opgespoten terrein bij het Oos terdok iedere vijftien seconden een da verend schot loste, zette vervolgens de feestelijke stoet van rijtuigen zich in beweging voor de intocht in Amsterdam op weg naar het Koninklijk Paleis op de dam. In liet eerste rijtuig namen de Sjah, onze Vorstin en Prins Bernhard plaats. Daarachter volgde een rijtuig, waarin de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, de opperceremoniemeester van de Sjah en die van onze vorstin, als mede haar grootmeesteres gezeten wa ren. De intocht van de Sjah vertoonde uiterlijk veel overeenkomst met die van vorige koninklijke bezoeken. On danks de directe uitzending van de televisie was er veel publiek op de 0 Vervolg van pag. 1 Tweeërlei overleg in Genève Duidelijke taal van Franse minister Couve de Murville Het mag zijn, dat Herter (die alles doet wat in zijn vermogen ligt om de Anglo-Amerikaanse alliantie te herstellen die de wer kelijke kracht van het Westen uit maakt) een voorzichtige toon aan slaat op de conferentie, de Fransen zorgen er wel voor, dat het kans loze Westelijke pakketvoorstel in ieder geval met de vlag in top ten onder zal gaan. Couve stelde vast, dat de Sovjet-Unie het Westelijk voorstel compleet, categorisch zon der voorbehoud en finaal afge wezen heeft, maar hij constateerde ook, dat niet het Westen om deze onderhandelingen verzocht heeft, dat het met recht kan zeggen, dat de Russen met dwangeisen en be dreigingen zijn gekomen en een ernstige crisis in Europa hebben veroorzaakt. Ondanks dat heeft het Westen gepoogd een ernstig plan op te stellen om aan de be duchtheden van de Sovjet-Unie tegemoet te komen. Achter dat plan schuilt geen duistere bedoeling, ten hoogste een overmaat- aan goede wtil. In ruil daarvoor heeft de Sovjet-Unie een oud plan ter tafel ge bracht, dat keer op keer door het Weston onaanvaardbaar is bevonden, dat zelfs geen brokje bevat wat voor het Westen aantrekkelijk zou kunnen zijn. Couve deed zijn aanval op Gromyko als een bokser, die met stoot op stoot zijn tegenstander langzaam murw slaat. Alleen aan het einde, toen hij gereed leek te staan voor een knock out, trok hij zijn vuist terug. De brute openhar tigheid waarmee Gromyko ons plan heeft behandeld, dwong mij tot een dui delijke uitspraak. Ik geloof echter, dat het beter is voorlopig geen conclusies uit onze twee overzichten te trekken". Deur op een kiertje De deur blijft dus formeel nog altijd op een kiertje. Met welke verbazing, verontwaardiging: en spot de twee kam pen eikaars plannen behandelen, er is nog steeds niet met zoveel woorden ge zegd: „Ik verwerp uw voorstel defini tief". Ook gisteren niet. Kort samen gevat brachten Couve de Mfirville, de Westduitser Grewe en Lloyd gisteren het volgende over het Sovjet-ontwerp- vredesverdrag te berde1. het is ook een pakket-voorstel; 2. het discrimineert Duitsland omdat het Duitsland op militair-, politiek- en economischterrein rechten wil ontzeggen, die het Handvest van de V.N. aan iedere staat toekent; 3. het is een dictaat en niet een verdrag, dat door vrije onderhandelingen met een representatieve Duitse regering; vrijelijk tot stand Is gebracht. Couve zei het met harde Franse hel derheid, Lloyd deed het kort, praktisch en voorzichtig, Grewe greep de gelegen heid aan om en passant te bewijzen, dat de Bondsregering Duitser is dan die van kameraad Bolz en hij klom langs alle vervoegingen van Dudts en nog Duitser naar het allerduitst. Gromyko kwam daarop met een poging de Westelijke argumenten te ontzenuwen. Het Sovjet plan is geen pakket. Het Westen, dat helemaal geen vredesverdrag wil, pleegt obstructie met juridische argumenten. Internationaal recht is gebaseerd op werkelijkheden. Als de Westelijke politici permissie van de NAVO-generaals los kunnen peuteren, is het Duitse probleem zo in orde. Het Sovjet-plan discrimi neert niet. Wil 'het Westen soms onge limiteerde bewapening van de Duitse revanchisten? Het Westelijk voorstel bevat geen enkele concessie aan de Sovjet-Unie, maar tot slot zei hij: „Laat ons niet over het verleden twisten, maar naar de toekomst zien en contact zoeken in concrete problemen. Het zou pessi mistisch zijn te zeggen, dat alle moge lijkheden tot toenadering uitgeput zijn". En ziet, ook Gromyko's deurtje blijft open, niet voor het Westelijke pakket- voorstel, maar wel voor het overleg achter de schermen, over een beperkt akkoord. Zolang dat overleg voortgaat, kan men In de conferentiezaal niet tot een volledige breuk komen. Er komen dus nog meer woordenstromen uit Genève. Morgen spreken Herter en Lloyd. Om Gromyko, die het Westelijke voorstel niet begrepen heeft, tekst en uitleg te geven, zei de Amerikaanse woordvoerder en hij glimlachte er niet eens bij! been, al kan men zich niet aan de in druk onttrekken, dat de televisie niet alleen voor voetbalwedstrijden, doch ook bij deze feestelijke gelegenheden veel publiek ertoe brengt in de huis kamer de gebeurtenis gade te slaan. Grijze lucht Na de periode van prachtig zomer weer, die ons land de vorige week ge kend heeft, trof de Sjah vanochtend bij zijn aankomst in ons land een geheel grijs bedekte lucht, waaruit kort voor elf hier zelfs enkele druppeltjes regen vielen. Om 11.25 uur zag men ook de paraplu's ontvouwen, want opnieuw viel er enige zeer liohte regen neer. Het daverend welkomstgeluid van de kanonschoten, dat de talrijke duiven in de omgeving van de Dam telkens ver schrikt deed opvliegen, vermengde zich spoedig met het gejuich der duizenden Amsterdammers, die zich langs het met vlaggen en bloemen versierde Damrak hadden opgesteld en hun halzen rekten om niets van het immer kleurrijke schouwspel bij een staatsiebezoek te missen Commando's Toen de stoet de Dam naderde weer klonken de talrijke commando's voor de erewacht, bestaande uit de in rood en zwart gestoken fuseliers van het Garde- regiment Irene voor het paleis en voor de leden van de studentenweerbaarheid, die op het Damplein stonden opgesteld. Terstond nadat de Keizer en het koninklijk paar het rijtuig hadden ver laten speelde het trompetterkorps der cavalerie het Iraanse volkslied. Ver volgens inspeoteerde de keizerlijke gast de erewacht. Langzaam gingen op het dak van het paleis de keizerlijke en koninklijke stan daarden in top op het moment waarop het gezelschap het paleis binnentrad. Enkele ogenblikken later openden twee lakeien de balkondeuren en ver schenen de Sjah. de Koningin en de Prins op het balkon, tot driemaal luide toegejuicht door de honderden od de Dam. De Sjah wuifde vriendelijk naar alle kanten, ook naar de talrijke mensen op de hoge daken van de warenhuizen rond het plein. Met enkele liohte bui gingen naar het publiek verliet de Sjah tenslotte het balkon, gevolgd door Koningin en Prins Krcmslegging Precies kwart voor twaalf verliet de keizerlijke gast met zijn gevolg en de hem toegevoegde eredienst het paleis voor 't verrichten van zijn eerste officiële daad. Door een erehaag, gevormd door leden van de studentenweerbaarheid uit Amsterdam en Leiden in donker blauwe en uit Utrecht in groene uitmonstering begaf het gezelschap zich naar het nationaal monument. Ter begroeting wachtten hem daar op de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall. Mede waren bij deze plechtigheid aanwezig de com missaris van de Koningin in Noord- Holland dr. M. J. Prinsen, de gouver neur van Amsterdam, brigade-generaal G. Dijkstra, de commandant Maritieme Middelen Amsterdam, kapt. ter zee A. H. W. von Freytag Drabbe, de hoofd stedelijke garnizoenscommandant, lui tenant kolonel F. Rouffaer, en de gene raal majoor der Koninklijke Lucht macht A. J. de Vries. De Sjah legde een fraaie grote krans van rode en witte bloemen, voorzien van linten in de Iraanse kleuren, aan de voet van het monument, waarna hij enige passen teruggetreden groetend gedurende een minuut stilte hulde bracht aan de Nederlandse oorlogsdoden De Amsterdamse politiekapel voerde een koraal uit. Burgemeester van Hall stelde aan de hoge gast de commandant, de heer M. J. Schutte, en enkele leden van de voormalige binnenlandse strijdkrachten voor, die gedurende deze korte doch als altijd indrukwekkende plechtigheid de erewacht bij het monument hadden be trokken. De vele duizenden, die vanaf de komst van de Iraanse gast het Damplein vul den, hieven opnieuw een gejuich aan toen deze omringd door de autoriteiten naar het paleis terugkeerde, waar de hoofden der buitenlandse missies hun opwachting maakten De hoofddirecteur van de Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" ir. J. B. Rit- zema van Ikema heeft gisteren te Leeuwarden verklaard dat de zuivelcrisis 1958 tot het verleden behoort. Hoewel men begin van dit jaar de situatie voor de komende zomer nog zeer somber in zag, is de huidige ontwikkeling toch wel van dien aard, dat de conclusie, dat de zuivelcrisis verleden tijd is, gewettigd is. Produktie en afzet zijn op een gezonde basis gekomen en er wordt thans ge zocht naar een prijspeil dat de garantie prijs van de boeren vrij dicht benadert. STIJGENDE PRODUKTIE Oorzaak van de crisis was de stijgende melkproductie in West-Europa en een consumptie, die, hoewel ook in stijgende lijn, daarmee geen gelijke tred hield. Hoewel deze gang van zaken zich voor lopig nog wel zal voortzetten kan mo menteel, aldus de heer Ritzema van Ikema, toch worden gesproken van een vrij gunstige situatie. Door de vorig jaar opgetreden prijsverlaging zijn de oude voorraden opgeruimd. De oorzaken van de crisis zijn niet verdwenen, maar het is opmerkelijk, dat thans, nu de prijzen van boter en kaas weer stijgende zijn, de consumptie toch niet terugloopt. BEHOORLIJK NIVEAU De afgelopen winter zijn de prijzen weer op een 'behoorlijk niveau gebracht en de vraag naar de produkten is goed. Niet uitsluitend de binnenlandse, maar ook de exportcijfers geven reden tot te. vredenheid. Was de uitvoer van melk- Hevig gevecht bij Tablat In de week van 11 tot 17 mei zijn ln Algerije 861 rebellen buiten gevecht ge steld, terwijl 59 opstandelingen zich heb ben overgegeven. Aan Franse zijde vie len 37 doden, zo is gisteravond door het Franse opperbevel in Algiers bekendge maakt. Een woordvoerder van de Algerijnse regering in ballingschap maakte giste ren in Cairo bekend, dat de opstande lingen in de week van 12 tot 16 mei 439 Fransen hebben gedood en 103 gewond; 14 Franse militairen zijn in die periode naar de opstandelingen overgelopen, ver klaarde hij. In het gebied van Tizi-Oezoe in het gebergte van Kabylië hebben opstande lingen maandagnacht negen militairen en zes burgers vrijgelaten. In de omgeving van Tablat, waar maandag 24 Franse militairen sneuvel den, is nog een hevig gevecht aan de gang. Volgens Franse militaire kringen hebben de Algerijnse nationalisten „aan zienlijke" verliezen geleden. President De Gaulle heeft tien ter- doodveroordeelden gratie verleend. Ze ven van hen zijn Algerijnse opstande lingen, de drie andere gewone misdadi gers. Dit werd gisteren in Parijs uit be trouwbare bron vernomen. Gratiebeslui- ten worden in Frankrijk niet bekend ge maakt. Zware straffen voor brute geweldpleging Conform de els heeft de rechtbank te Arnhem een 21-jarige Nijmeegse ver warmingsmonteur wegens geweldple ging veroordeeld tot een jeugdgevange- nlsstraf van een jaar en acht maanden zonder aftrek. Verdachtes maat, de 20-jarige Nijmeegse wever, werd even eens conform de eis tot een gevangenis straf van een jaar en acht maanden met aftrek veroordeeld. De jongelieden hadden op een decem beravond in een Nijmeegs café twee Oosterbekers ontmoet, van wie een (die over een dikke beurs bleek te be schikken) hun sterk belang inboezemden Zij lokten de beide Oosterbekers mee naar buiten met de bedoeling eerst de potig uitziende vriend van de beursbe- zitter buiten gevecht te stellen om daarna hemzelf op hun gemak te kun nen uitschudden. De uitvoering van plan nummer één strandde evenwel al dadelijk en letterlijk op de harde sche del van de Oosterbeker. Bij de Waal brug sloeg de monteur hem on vernacht met een straatsteen tegen het hoofd. De .poteling" viel echter niet neer, doch verweerde zich onmiddellijk, waarop de twee Nijmegenaren het hazepad kozen. poeder naar Engeland tot dusver beperkt tot een totaal van 600.000 ton, thans is de limiet todh in elk geval tot 30 april opgeheven. Ook in de condenshandel -heeft zich ten opzichte van vorig jaar een gunstige wijziging voorgedaan. Er is meer vertrouwen in de markt en de pro duktie is aanmerkelijk hoger dan die van vorig jaar. l|llll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!llllll!llllll Advertentie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniini'111 iiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiüiiiiiiiiiiii Gevraagd door de N.V. LEIDSCH DAGBLAD Schriftelijke sollicitaties met opgaaf van leeftijd, opleiding, waar gewerkt, politieke en godsdienstige groepering, liefhebberijen enz., aan de directie van de N.V. LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. Illlllllllllllllüllüllllllllllülillllüllllüllll BINNENLAND Onder grote belangstelling van bur gerlijke en militaire autoriteiten is gister middag het vierde militair tehuis van het Humanistisch Thuisfront De Woldberg te 't Harde legerplaats Oldebroek ge opend. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard, het ere-voorzltterschap van de raad van toezicht van het Nederlands Op leidingsinstituut voor het Buitenland te Breukëlen te aanvaarden. Het landgoed „Beeckesteyn" te Vel- sen. dat sinds de oorlogsjaren in staat van verval verkeert zal worden gerestaureerd. Het gemeentebestuur van Velsen heeft gisteren van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het miinlsterie van O. K. en W. bericht ontvangen dat een bedrag van f. 540.000 besohikbaar zal worden gesteld. Dit is 90 pet van de ge raamde kosten. De gemeente Velsen heeft eohter ook van Hoogovens een toezegging ontvangen voor een bedrag van f. 100.000 voor de restauratie De buitengewone zitting van Provin ciale Staten van Brabant, die zou worden gehouden op 22 mei. is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zoals bekend, was prof. De Quay op 1 mei 12£ jaar commissaris van de Koningin ln de provincie Noord Bra bant. Ter gelegenheid daarvan zou een buitengewone statenzlttlng worden ge houden, maar die werd uitgesteld tot 22 mei in verband met de kabinetsformatie. Nu prof. De Quay premier geworden is moet de buitengewone zitting wederom worden uitgesteld in verband met het be zoek van de Sjah van Iran aan Nederland. - De totale tonnage van de Nederland se koopvaardijvloot steeg in het afgelo pen Jaar ruim 5% en bedraagt thans 4.5 miljoen brt. Hoewel de tonnage der we- reldvloot relatief sterker toenam, n.l. met 7%, behield Nederland zijn 7e plaats op de wereldranglijst. De gemiddelde leeftijd bedraagt voor de Nederlandse vloot 11.6 Jaar, voor de wereldvloot echter 13.7 Jaar. Als eerste muziekvereniging ln den lande ls de Kon. 's-Gravenhaagse Politie- muzlekverenlgl-ng „Onderling Kunstge not" gepromoveerd naar de onlangs Inge stelde ere-afdellng. Dit ls het gevolg van de uitstekende prestaties, die de Haagse politiemensen tweede pinksterdag lever den tijdens een door de Kon. Ned. Fede ratie van Muziekverenigingen te Asperen georganiseerd concours. BUITENLAND Een onlangs opgetrokken gebouw van e verdiepingen te Genazzano nabij Rome 16 maandag Ingestort kort nadat de zeven gezinnen die het gebouw bewoonden, hun appartementen hadden verlaten. Het grootste deel van hun bezittingen ls ver loren gegaan. De Italiaanse ambassadeur ln Boe karest heeft geweigerd een Roemeens pro test tegen de aanleg van Amerikaanse ra ketbases ln Italië, aan zijn regering te overhandigen. Neil Mcelroy heeft dinsdag na een onderhoud met president Elsenhower ver klaard, dat hij van plan is voor onbe paalde tyd als minister van Defensie aan te blijven. Aanvankelijk was hij voorne mens geweest, zich ln de loop van dit laar uit de regering terug te trekken. On langs ls echter zijn plaatsvervanger, Do nald Quarles. onverwachts overleden. In middels ls de minister van de vloot. Tho mas Gates, benoemd tot opvolger van Quarles. Anastas Mlkojan de eerste vice-pre mier van de Sovlet-Unie. heeft gisteren te Moskou van gedachten gewisseld met de minister van Openbare Werken ln de pro vincie Egypte van de Verenigde Arabische Republiek. Deze minister. Moesa Arafa is naar Moskou gekomen voor overleg Inzake de bouw van de stuwdam ln de Nijl bij Assoean waarvoor de Russen een plan hebben gemaakt en een krediet van 400 mllloen roebel (ongeveer 370 miljoen gul den) hebben toegezegd. Minister Arafa verklaarde „ln beginsel" Ingenomen te zijn met het Sovjet-plan. Wanneer in 1961 ln het Zuld-Afrika het tiendelige muntstelsel wordt Inge voerd. zullen de bestaande munten niet overhaast worden Ingetrokken. Uiterlijk en gewicht van de nieuw in te voeren mun ten zullen niet van dat der huidige ver schillen maar de waarde zal er ln cents op worden aangegeven. De halve kroon zal geleidelijk uit de circulatie worden ge nomen. De nieuwe tiendelige munteenheid zal „rand" heten en de penny van thans wordt als „cent" het honderdste deel daarvan, aldus meldt de Zuidafrikaanse voorlichtingsdienst. De vulkaan „Stromboli" op het ge lijknamige eilandje ln de Tyrrheense zee bij Sicilië, die altijd matig actief is, is gisteren tot uitbarsting gekomen. Uit de krater stroomde gloeiende as naar bene den. waardoor de heesters op de hellingen vlam vatten. De hevige eruptie veroor zaakte ook een springvloed. Door de zware schok sneuvelde vele ruiten ln de twee aorpjes aan de kust van het eilandje. Een groot deel van de 1.200 bewoners van deze dorpen raakte ln paniek en maakte de boten gereed om te vluchten. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. mevr. Golda Melr, ls dins dag per vliegtuig uit Tel Avlv vertrekken voor een reis van zeven weken naar acht Latijnsaanerikaanse landen. Zij zei te ho pen dat het bezoek zou bijdragen tot het versterken van de vriendschapsbanden tussen Israël en Zuid-Amerika Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zijn gisterochtend met het luxueuze Griekse schip „Agamemnon" de haven van Napels binnengevaren voor een officieel bezoek aan Italië. De meeste der paviljoens van de vo rig Jaar ln Brussel gehouden Wereldten toonstelling zijn thans verdwenen. Het Atomium zal zeker nog tien jaar de om geving blijven beheersen. De betonnen „pijl" van de burgerlijke bouwkunst blijft ook nog een Jaar staan. Het Noorse pavil joen, dat aan België ls geschonken, wordt niet afgebroken. Het Franse en het Rus sische paviljoen zijn verkocht en zullen worden gesloopt. Het Amerikaanse pavil joen ls tot openluchttheater Ingericht. Een stortbui heeft ernstige overstro mingen veroorzaakt in de stad St.-Joseph ln de Amerikaanse staat Missouri. Een vloedgolf van twee meter hoogte baande zich een weg door de hoofdstraat van de plaats. Auto's werden weggesleurd en win kelruiten Ingedrukt. Een aantal mensen moest van de daken worden gered. Er staat een strook van zeven kilometer on der water. Van slachtoffers ls geen mel ding gemaakt. De Joegoslavische regering heeft dinsdag besloten tot veranderingen in het strafrecht waardoor het strafstelsel wordt verzacht. De besluiten zulien later ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. De levenslange gevangenisstraf wordt afgeschaft en vervangen door een maximum van 20 Jaar. De Juridische be voegdheid om de burgerrechten na een ge vangenisstraf te verminderen komt te ver vallen. De doodstraf zal alleen voor tegen de staat gerichte activiteit kunnen worden gegeven. De Libanese Kaïmer heeft de terug roeping van Charles Mal I k, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN, geëist. HU heeft het Israëlisch paviljoen op de Internationale Handelsbeurs te New York bezocht en bij die gelegenheid een heildronk op „de vrede ln het Midden- Oosten" uitgebracht. De Libanese Kamer wil dat hi) hierover zal worden onder vraagd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zal de volgende maand een officieel be- zodk aan de Ver. Ararblsohe Republiek brengen. Hij is door president Nasser uit genodigd. De keizer, die 36 Jaar geleden voor het laatst Egypte bezocht, wordt cir ca 20 Juni In Cairo verwaoht. De handelsbesprekingen, die ln Mos kou door een Engelse delegatie met de regering der Sovjet-Unie worden gevoerd, zijn blijkens mededelingen van Engelse functionarissen ln een moeilijke fase ge komen. De functionarissen verklaarden echter niet ontmoedigd te zijn door de ontwikkeling der onderhandelingen. In het aan de Perzische Golf gelegen sultanaat Koeweit zijn meer dan vierhon derd personen gearresteerd, die van com munistische bedrijvigheid worden besehul- "wd. Het grootste gedeelte der arrestanten bestaat uit Palestijnse vluchtelingen en uitgeweken Irakezen. Degenen, van wie kan worden aangetoond, dat zij zich aan communistische activiteit hebben schuldig gemaakt, zullen uit Koeweit worden ge zet. De 16-jarige John Jayne. die zijn ouders, broer en zuster met een jachtge weer heeft doodgesohoten. Is gisteren ln Auburn (New York) veroordeeld tot een gevangenisstraf, variërend van 20 Jaar tot levenslang. De rechter verklaarde dat hij de overheid zal verzoeken Jayne nooit meer op vTije voeten te stellen. De dochter van ex-president Harry Truman. Margaret Clifton Daniël heeft dinsdag bet levenslicht geschonken aan een zoon. Het is haar tweede kind. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat Tokio binnenkort met Hongarije, Roemenië en Bulgarije onderhandelingen zal beginnen om te komen tot hervatting van de diplo matieke betrekkingen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV.: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Fan- fare-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Rep. Staatsiebezoek v. d. SJaih v. Iran. 20.15 Radiophilharm. ork. en solist. 20.55 In 't voetspoor van Johannes Cal-vijn, klank beeld. 21.40 Een goed woord voor een goede zaak. 21.45 Geestelijke liederen. 22.15 Vocaal ens. en muzikale caus. 22.45 Avondoverdeniking. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.15 Zaalsportultsl. 23.2024.00Pla- tennleuws. Hilversum II, 298 m. VARA.: 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Act. 18.30 Orgelspel. 18.45 De Chris ten in de veranderde samenleving, caus. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Gram. 19.15 Re- geringsuitz.De B.B. van binnen en van bulten: Mr. L. Tielenius Kruythof, direc teur v. d. stichting bevordering bescher ming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA.: 20.00 Nws. 20.05 Tus sen de regels door, caus. 20.15 Dit is Uw leven .caus. 21.10 El Rey que rablo, Zar- zuela. 22.15 Sportpraatle. 22.20 Sopr. en plano. 22.35 Rep. v. Staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistlsoh nws. ln Espe ranto. I Advertentie De 4 middelen verenigd in Chefarine„4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaar* heid wel afdoende bewezen. Tezamen werken zij nóg beter dan elk afzon derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan neer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschild voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. WOENSDAG Academie Faculteit der rechtsgeleerd heid (voor afgestudeerde Juristen e.a.) Spr. prof. mr. F. M. baron van Asbeck ever „De volkenrechtelijke bescherming van de mens, schijn en wezen" .7.45 uur nam. Doezastraat2a; Voorlichtingsavond Gew. Arbeidsbureau over Canada. 8 uur nam. Garenmarkt; K. en O.-excursie naar Naarden en het Naardermeer. 8 u. voorm. Geregracht: Openluchtsamenkomet Bap tistengemeente. 8 uur nam. St. Anthonlusclubhuis. Leerlingen-uit voering Balletschool. Herry Hendrlchs. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (foyer)Geluidsfilm en cau serie „Camp, symbool van gezondheid en levensvreugde". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Lezing S. J M. van Munster over Ruimtevaart. 8 u. nam. Wassenaar: Kasteel Oud-Was senaar. Anjerfondsavond. Delfts© toneel groep „De Flits" voert „Nachtlepetitie' op. 8 uur nam. VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 12.253.50 en 79 uur nam. Clubhuis Westerkwartier (ten Kate- sitraat)Ledenvergadering Ned. Christen- vrouwenbond. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880" 8 u. nam. Rapenburg 27: Afscheidsreceptie mr. M- A. V. Slingenberg. 4.30-6 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don-Bosco-school. 1.303.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Prytaneum: Receptie zilveren jubileum Leidsche Sleutel Loge. 56.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Receptie 50-Jarig be staan „Trouw en Durf". 34.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond 50-Jarlg bestaan „Trouw en Durf". 8 uur nam. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. „Hollandsche Constructiewerkplaat sen". 10.30 uur voorm. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverg. N.V. Ned. ElectrolaschmiJ. 11.30 uur v.m. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert, 2.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (grote zaal)Film over het kankervraagstuk.. Sprekers prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. A. Schaberg, m,m,v, Leids Studentencabaret. 8 uur nam. BIOSCOPEN Rcx: „Kasim, de bandiet van Zhobe". 14 jaar. Werkdagen; 2.30, 7.15 en 9.15 uur; pinksterdagen. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 u. Trianon: „Tarzan vecht voor zijn leven". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u., pinksterdagen. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In het district Purari in Australisch Nleuw-Gulnea heeft maandag een groep ln de bergen levende kannibalen een over val gedaan op het dorp Matuari en de plaatselijke politieagent gedood en opge geten. De kannibalen achtervolgden daar na de dorpelingen, die naar een kamp van de Australische oliemaatschappij ln het nabijgelegen Bwata vluchtten, voordat zij zich ln de bergen terugtrokken. De po litieagent, Obu, had melding gemaakt van moeilijkheden in het dorp. Jordaanse defensieautoriteiten heb ben gisteren de veroordeling bekendge maakt van 23 communisten, die waren gearresteerd in het gebied van Nabloes. De strafmaat varieerde van huisarrest tot ze ven jaar gevangenisstraf Eerder deze maand was bekendgemaakt dat de Jor daanse vellgheidsdien6t het centrum van de communistische activtelt in Jordanië had vernietigd door het vinden van het geheime hoofdkwartier te Nabloes en door arrestatie van. vele leidende partijleden. TELEVISIEPROGRAMMA, NTS.: 20.00 Jo-urn. en weeroverz. VARA.: 20.20 Mensen, dingen, nu....! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Jazz muziek. 21.10 Cabaret. VOOR DONDERDAG 21 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed) en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 850 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10BO Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 12.00 Middagklok noodklok 12.08 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Liohte muz. NCRV: 14.00 Omr.ork. en solist. 15.10 Gram. 15.40 Idem. 16.00 BiJbeloverdenfclng. 16.30 Vlooi en plano. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. een weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Koorzang. 19.30 Radlökrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Amus.muz. 20.30 Dagboek uit de wildernis rep. 20.45 Lichte muz. 21.10 Periodieke Parade. 21.2-0 Gram. 21.35 Rep. v. h. Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. 21.45 Gianni Schicohl, opera. 22.45 Avon-doverdenQolng. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportultsl. 28.20-24.00 Gram. Hilversum-II, 298 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.-00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen-wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. Hl.15 Gram. 11.45 Die won der van Afrikaans, caus. 12.00 Amis. muz. 12.3-0 Land- en tui-nib. meded. 12.33 Bal-1- roomork. 12.45 Het Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of Ïram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 4.00 Sopr. en plano. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Pianorecital. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.30 Aimusmu-z. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Hammondorgel en zang. 17.45 Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Amus. muz. 18.45 Sportpraatle. 18.55 De gesproken brief. 19.00 V. d. kl-iid. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phil. ork. en solist. 21.10 De God van het oerwoud, hoorsp. 22.30 Ber. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fi'lm. 21.15 Pauze. 21.3-02230 Gianni Schicohl, opera. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.con-c. 12.50 Caus. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Qulzprogr. 13.40 Gram. 13.55 Crioketuitsl. 14.00 Dansork. 14.30 Vragenbe-an-tw. 15.00 Liohte muziek. 15.45 Ouders en kinderen. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 KlauQob. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Discussie. 21.46 Kamermuz. 22.30 Gesprek. 23.00 Nws. 23.0623.36 Pianorecital. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en Srogr. v. d. arb. 13.00 Ork.oonc. (Om 13.30 ws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 1-5-00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 1-5.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Uitsl. v. races en or-k.conc. 17.30 Nws. en gevar. pTOgr. 18.45 Hoonsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hereengym. 20.00 Where are vou now? 20.30 Nws. en brlevenbeantw. 21.00 Gevar proer. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23:5524.CO Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 LlOhte muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Barokm/uz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.35 Operetteconc. 21.00 Documentair progr. over Berlijn. 21.45 Nws. 22.-10 Da-nemuz. 23.15 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 ODerettemuz. 14 05 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.00 Kamermuz. 18.30 Gram. 2-0.00 Ork .conc. 22.25 en 23.3-5 Gram. 23.5324 00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. muz. 12.3-0 Weer ber. 12.34 Gram. 1255 Koersen. 13.00 Nws. 13,1-1 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15 00 School radio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Koorzang; 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Volksliederen. 19.50 Pol. oaus. 20 00 Gram. 20.20 Idem. 20.40 Academie der disooflelen. 2-1.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Uni versiteit. 22.30 Gram. 22.5'523.00 Nws. 484 m.: 12.30 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 14.30. 15 30 en 16.05 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 19.30 Nws. 2-0.00 Gevar. pr. 22.00 Nws. 22.10 Or gel conc. 22.55 Nws. Casino: „Wonderman". (14 Jaar). Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur: pinkster dagen: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; donder dag: „Oklahoma". Lldor „Les trlcheurs" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; pinksterdagen; 2 30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „Liebelei' (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; pinksterdagen; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 urn- Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Bij geen gehoor btf Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder regen Ypenburg regen Vlissingen geh. bew. Eelde geh. bew. Twente geh. bew. De Bilt geh. bew. Eindhoven geh. bew Z.-Limburgzwaar bew. 1 P, Ét ■sa H a a ono 1016 12 12 ono 1013 13 12 nno 1014 13 10 ono 1016 10 9 ono 1014 11 11 ono 1014 11 11 ono 1013 13 13 nno 1-013 13 12 S 10 S a C- CM Helsinki half bew. w 5 8 0 Stockholm onbe-wolkt w 4 11 0 Oslo lioht bew. o 1 10 0 Kopenhagen zwaar bew. no 8 8 1 Aberdeen zwaar bew. n 2 7 0 Londen geh. bew. nno 4 9 1 Luxern-burg motregen ono 6 12 2 Amsterdam geh. bew. no 1 12 0.2 Parijs mist no 2 10 11 Bordeaux geh. bew. n 2 11 4 Nice zwaar bew. no 1 14 3 Grenoble Ucht bew. windstil 12 0 Brussel onbewolkt n 2 17 0 Berlijn geh. bew. no 4 12 7 Frankfort half bew windstil 14 0.1 München half bew. ozo 1 13 0.1 Zürlch mist nnw 1 10 0 Genève onbewolkt windstil 12 1 Locarno onb wolkt windstil 11 3 Wenen zwaar bew. windstil 16 0 Innsbruck onbewolkt windstil 11 0 Rome onbewolkt windstil 16 0 AJaccio onbewolkt ono 2 13 0 Algiers onbewolkt zo 2 26 0 Madrid regen nno 3 11 28 Mallorca zwaar bew. ono 6 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2