SJAH VAN HERZIE VANDAAG IN ONS LAND AANGEKOMEN Regeringsverklaring op 26 mei in Tweede Kamer WEERBERICHT De ton is eruit TWEE SOORTEN OVERLEG IN GENEVE TUSSEN DE „VIER" In Amsterdam was er ondanks de televisie een grote belangstelling Zaken Overzeeblijft bestaan Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 MEI 1959 No. 29747 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VORSTELIJKE BEGROETING IN AMSTERDAM De Sjah van Perzië is in Nederland. Tientallen belangstellenden en voorts enige matrozen van de Koninklijke Marine, die de meerploeg vormden, zijn er vanochtend om vier uur in een druilerige motregen getuige van geweest, hoe de kruiser „De Ruyter" met de hoge gast aan boord IJmuiden binnenliep. Omstreeks half acht was de groep belangstellenden aangegroeid tot een mensenmassa van enkele duizenden. Zij hadden een plaatsje ge vonden op de zuidelijke kade van de met bloemenperken en Perzische en Nederlandse vlaggen omzoomde Noordersluis. Tot hun grote teleurstelling wachtten zij echter vergeefs. Toen de machtige oorlogsbodem om precies kwart voor acht de sluis verliet om de tocht naar Amsterdam te beginnen, had de Sjah zich nog niet aan dek vertoond. Het zonnetje liet tlians verstek gaan Omringd door enige patrouillescheep jes en gevolgd door twee havensleepbo ten. passeerde de kruiser de Velsertun- nel om vijf minuten over acht. De twee onderzeebootjagers, die de „De Ruyter" op zijn tocht van Aarhus in Denemar ken hadden begeleid, waren reeds eer der naar de hoofdstad opgestoomd. In IJmuiden waren de ambassadeur van Perzië, Motamedy en jhr. mr. D. G. de Graeff, kamerheer van de Koningin en de Marinierskapel aan boord van de kruiser gegaan. Om precies tien uur meerde „De Ruy ter" aan de Shellsteiger aan de Noord zijde van het IJ achter de westelijke zijde van het Centraal Station. De eer ste. die het schip verliet was de ambas sadeur van Iran, die zich per sloep naar de landingssteiger aan de Prins Hen drikkade begaf. Door de zware bewolking kon de welkomstgroet van de Kon. Luchtmacht helaas niet doorgaan. Uitgeleide Daarna debarkeerde het aanvullend keizerlijke gevolg en begaf zich per sloep naar de Prins Hendrikkade. De commandant van het smaldeel I, kapitein ter zee A. P. Ferwerda en de Deli en Senembah in lioger beroep De N.V. Verenigde Deli Maatschap pijen en de N.V. Senembah Maatschap pij delen mede, dat zy tegen het vonnis van het Landgericht te Bremen van 21 april 1959, waarbij het verzoek tot een z.g. Einstweilige Verfügung tegen de Deutsoh-Indonesisohe Tabak Handels- gesellschaft M.B.H. in Bremen werd af gewezen, bij het Oberlandesgericht te Bremen hoger beroep hebben ingesteld. Ook zullen genoemde Nederlandse maatschappijen thans de Deutsch-In- donesisohe Tabak Handelsgesellschaft M.B.H. in Bremen en de Pusat Perke- bunan Negara Baru (P.P.N. Baru) ten principale dagvaarden tot afgifte van de te Bremen opgeslagen tabak, die afkom stig is van de door de Indonesische wet op de nationalisering van Nederlandse bedrijven getroffen ondernemingen van genoemde Nederlandse maatschappijen, daar laatstgenoemden zich onveranderd als eigenaressen van bedoelde tabak be schouwen. Wihle vernielzucht Kinderen duwden auto het water in (Van onze correspondent) In de Roodborststraat in Rotterdam zuid hebben honderden jongens en meisjes zich gisteravond in een órgie van vernielzucht gestort. Zij sleepten er een sinds enkele maanden aan de Tapuitstraat geparkeerde personenauto naar toe en vernielden het voertuig daar grondig. De zittingen werden op straat geworpen en in brand gestoken. Na het brandje duwden de opgezwiepte jongelui de auto de Lepelaarsingel in. Met be hulp van een takelwagen is het vehikel uit het water gehaald en naar de politie overgebracht. Het is gebleken, dat de wagen, die al aardig op jaren was. enkele maanden had buitengestaan zonder te zyn ge bruikt. De eigenaar had de bedoeling zelf het wagentje op te knappen, maar er was nog steeds niet veei van geko men. De politie stelt een onderzoek in naar de aanstichters van de baldadigheid. Opklarend De Bilt verwacht tot donderdagavond: In het zuiden van het land aanvanke lijk plaatselijk een bui. Overigens gelei delijk afnemende bewolking en morgen byna overal droog. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 MEI Zon op: 4.39 uur; onder: 20.35 uur; Maan op: 19.15 uur; onder: 4-13 uur. Hoogwater te Katwijk te 1 51 en 14.19 uur. Laagwater te 9.54 en 22.29 uur. commandant van de „De Ruyter", ka pitein ter zee P. Cool, deden de Sjah uitgeleide. Toen de commandosloep af stak speelde de Marinierskapel het Iraanse volkslied. Terwijl de gehele bemanning in para- deerrol stond - zowel langs de verschan sing als op de dekken, zelfs tot in de toppen van de masten - en de sloep op 20 meter afstand midscheeps van de „De Ruyter" dobberde, weerklonken 21 sa luutschoten. De Sjah stond rechtop in de boot, het gezicht gekeerd naar de vuurmonden op de kruiser en nam groe tend het eresaluut in ontvangst, Nadat het laatste schot over de havencomple xen was weggedreund werd de keizerlijke standaard met de Perzische Leeuw die sinds maandag in top had gewapperd, langzaam gestreken. De sloep zette koers naar de vaste wal, de Prins Hendrikkade. In lichtblauw Vijf minuten eerder dan verwacht wa ren daar voor de St. Nicolaaskerk per auto de Koningin en Prins Bernhard ge arriveerd. Onze Vorstin was gekleed in een lichtblauw deuxpièce met een brede grijze bontstola. Zy droeg een iets don kerder getint hoedje en grijze schoenen. De Prins verscheen in het ceremonieel generaals tenue der Garde Grenadiers. Terwijl de Kapel van de Grenadiers het Wilhelmus ten gehore bracht, stap te het Koninklijk paar uit de wagen en betrad het speciaal voor de feestelijke aankomst van de Sjah voor de ingang van de St.-Nicolaaskerk gebouwde en van Perzische vlaggen voorziene ere- paviljoen, waar zij de daar aanwezige autoriteiten begroette. Om zes minuten voor elf verlieten Koningin Juliana en Prins Bernhard het paviljoen en schre den over de met tegels geïmiteerde lo per naar de landingssteiger. Lenig Om elf uur precies gleed de comman dosloep onder de geopende ophaalbrug voor de linkerzijde van het Centraal Sta tion statig het water tussen kerk en Centraal Station binnen. In een oogwenk meerde het kleine vaartuig en de Sjah stapte lenig van boord,, nog voor de sloep stil lag. Hij drukte onze Vorstin en Prins Bernhard ae hand, waarna het gezelschap de kor te trap besteeg, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het Iraanse volkslied in zette. Met de Koningin tussen zich in beluisterden de Sjah en Prins Bernhard, beiden stram groetend, het volkslied, waarna onze Vorstin allereerst de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, aan de keizerlijke gast voorstelde. Ook de Commandant Zeemacht Neder land, de gouverneur der hoofdstad, als mede de ambassadeur van Iran en diens echtgenote, de ambassadesecretaris en leden van de hofhouding werden aan de Sjah voorgesteld. Slot op pag. 2 Toespraken van de Prins in Amerika Prof. Beel heeft geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Bakker over redevoeringen, die Prins Bernhard in april te Vegas en Dallas in Amerika heeft gehouden, o.tn. over de NAVO. Prof. Beel zegt in zyn antwoord met instemming van deze redevoeringen kennis te hebben genomen. Voorts merkt prof. Beel op. dat Zijne Konink lijke Hoogheid niet namens de Neder landse regering heeft gesproken. Het is uit grondwettelijk oogpunt 'liet in strijd met de positie van de Prins der Neder landen. dat Zijne Koninklijke Hoogheid dergelijke redevoeringen houdt. Prof. Beel kan moeilijk aannemen, dat aan de in bona fide persorganen ver schenen verslagen betreffende de in houd van de onderhavige redevoeringen een tendentieuze en op meer dan één punt onjuiste weergave zou zijn te ont lenen als in de vragen van de heer Bakker is vervat. Treilers uitgevaren ter haringvangst Vanmorgen om 10 uur is een aantal treilers ter haringvangst uitgevaren. Het aantal was aanzienlijk minder dan aan. vankelijk was opgegeven door het Pro- duktsohap voor Vis en Visprodukten en uit IJmuiden vertrokken zodoende de SCH 171, de IJM 28 en de VL 7. Veel kans maken deze schepen niet voor het winnen van de haringrace tenzij de log gers vannacht niet voldoende vangen om naar huis te gaan. De loggervloot maakte gisteren en in de afgelopen nacht goede vorderingen. De sterkste schepen hebben de schepen met zwakkere motoren van de eigen combinatie op sleeptouw genomen, zodat alle tijdig op de visgronden tussen de 57 en 58 paden n.b., kunnen komen. Met spanning wacht men thans op de eerste vangstberichten. In de Staatsloterij is vanochtend de hoofdprijs van 100.000 gulden uitgeloot. De ton viel op lot no. 19168. De verschillende series van het lot waarop de honderdduizend is gevallen, zyn verkocht in Middelburg, Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage en Haarlem. Zware regenval in Zuid-Afrika kost 37 mensenlevens Tengevolge van zware regenval heb ben zich in Natala en aangrenzende delen van de Kaapprovincie overstro mingen voorgedaan, welke tot dusver aan tenminste 37 mensen het leven hebben gekost. Intussen hebben deze overstro mingen de omvang van een ramp, aan genomen, aldus het Zuidafrikaanse pers bureau Sapa. Men vreest, dat als de ver bindingen met afgesneden plaatsen her. steld zullen zijn, het dodencijfer tot 75 zal zyn opgelopen. Premier Venvoerd heeft militairen en helikopters bij de hulpverlening ingeschakeld. De mate riële schade wordt geschat op tientallen miljoenen guldens. DULLES' KRACHTEN BLIJVEN AFNEMEN De krachten van oud-minister Dulles blyven afnemen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren bekendgemaakt. De pa tiënt slaapt veel als gevolg van de pijn stillende middelen, die hem worden toe gediend. In kringen van het ministerie maakt men zich ernstig bezorgd. De naaste familieleden van de oud minister, onder wie zijn vrouw, twee zoons en een dochter, verblijven in Washington, waar de patiënt in het Walter Reed hospitaal wordt ver pleegd. 55 De Tweede Kamer der Staten- Generaal is tegen dinsdag 26 mei om één uur 's middags bijeengeroe pen om de verklaring van de nieuwe minister-president, prof. mr. E. de Quay aan te horen. Het is de bedoeling, dat in dezelfde vergadering over de re ming en de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie worden overgedragen aan het departement van Algemene Zaken. Het is de bedoeling, dat de heer W. K. N. Schmelzer als staatssecretaris van Al gemene Zaken zich speciaal met deze onderwerpen zal bezig houden. De departementen van Oorlog en van Marine worden samengevoegd tot één departement van Defensie. Het departe ment van Landbouw. Visserij en Voed- Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (KVP) Landbouw en Visserij: mr. V. G. M. Marynen (KVP); Sociale Zaken: dr. C. J. M. A. van Rooy (KVP); Defensie: de heer S. J. van den Bergh (VVD) Vice-premier en Verkeer en Water staat: de heer H. A. Korthals (VVD); Binnenlandse Zaken: mr. E. H. To- xopeus (VVD); Financiën: prof. dr. J. Zijlstra (AR); Volkshuisvesting en Bouwnijverheid: mr. J. van Aartsen (AR) Economische Zaken: mr. J. W. de Pous (CH); Staatssecretaris: dr. G. M. Veldkamp (KVP) Justitie: mr. A. C. W. Beerman (CH). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. geringsverklaring zal worden be raadslaagd. Zo nodig zal de vergadering op 27 mei worden voortgezet. Zoals wy nog in een gedeelte van onze oplaag van gisteren hebben kunnen ver melden zijn de nieuwe ministers gister morgen door H M. de Koningin in Huis ten Bosch beëdigd. Ook de heer S. J. v. d. Bergh was daarbij aanwezig. In ver band met zyn benoeming tot minister van Defensie is hy met ingang van gis teren afgetreden als vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever NV en als lid van de Raad van Bestuur van Unilever Ltd. K.B.'s getekend Ook zijn gisteren de Koninklijke be sluiten getekend, waarbij de Bezitsvor- selvoorziening zal alleen heten: depar tement van Landbouw en Vissery. Het ministerie van Zaken Overzee blijft voorlopig bestaan. De heer H. A. Kort hals neemt het beheer over dit ministe rie ad interim waar. Hij wordt tevens vice-minister-president. Nieuwe teams De lijst van minister en staatssecreta rissen ziet er als volgt uit: Minister-president en minister van Algemene Zaken: prof. mr. J. E. de Quay (KVP). Staatssecretaris van Algemene Zaken: de heer W. K. N. Schmelzer (KVP) Maatschappelijk Werk: mej. dr. M. A M. Klompé (KVP); Ondenvys, K. en W.: mr. J. M. L. T. Cals (KVP); Gisteren heeft Koningin Juliana in het Huis ten Bosch premier De Quay en de nieuwe ministers be ëdigd. De beëdigden op het bordes van het Haagse paleis van links naar rechts de heren mr VG. M. Marijnen (Landbouw), mr. A. C. Beerman (Justitie), S. J. van den Bergh. (Defensie), prof. dr. E. de Quay premier en Algemene Za ken), J. W. de Pous Economische Zaken). H. A. Korthals (Verkeer en Waterstaat)mr. E. H. Toxo- peus (Binnenlandse Zaken) en mr. Chr. J. M. A. van Rooy Sociale Zaken), Hedenochtend is de Sjah van Perzië in Amsterdam voor een staatsiebezoek aan ons land aange komen. Deze vorst doet. zoals nog onlangs werd onderstreept in het bericht van onze Londense correspondent ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah aan Engeland. een ernstige poging zijn land op de hoogte van deze tijd te brengen. Iran (Perzië) is onder leiding van de Sjah met grote stappen op mars naar nieuwe verhoudingen, die passen bij de de mocratie. Spot en hardheid in de conferentiesaal voortdurend overleg achter de schermen (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 20 mei De ministers van de Grote Vier in Genève heb ben het druk, want er zijn zo langzamerhand twee soorten overleg, twee conferenties aan de gang. Er is enerzijds het privécontact op officieuze ontmoetingen in de ochtend en eterijtjes in de avond, waarop men praktische overeenkomsten inzake Berlijn, stopzetting van kern proeven, agenda en datum van de topconferentie tot stand probeert te brengen, er zijn anderzijds de officiële middagzittingen, waarop Oost en West eikaars plannen bespotten, eikaars argumenten om draaien, elkaar om de oren slaan met vergeten uitlatingen van vroeger en juridische spitsvondigheden van nu. In feite discussies van acade mische aard, waaraan experts in volkenrecht genoegen kunnen beleven, maar die een overeenkomst geen stap dichterbij brengen. Ijverig zoeken naar een beperkt akkoord Ook gisteren na redevoeringen van Couve de Murville, de Westduitser Grewe, Selwyn Lloyd en Gromykokwam men niet verder dan een herhaling van de diametraal tegenovergestelde basis positie. Moskou zegt eerst een vredes verdrag met de twee Duitslanden en dan hereniging te willen. Het Westen be weert eerst een hereniging en dan pas een vredesverdrag te wensen. Die im passe duurt voort en zal wel voort bly ven duren. Maar dit gebeurt er achter de scher men: a) de onderhandelingen over een tijde lijke oplossing voor Berlijn gaan voort, het officiële Westelijke dementi ten spyt; Lloyd had Gromyko al enige Wes telijke concessies aangeboden: bereid heid de Oostduitsers als vertegenwoor digers van de Russische bezettingsmacht op Berlynse toegangswegen te aanvaar den, stopzetting van propaganda in de Personenauto door een trein overreden Twee doden in Prinsenbeek Gistermiddag tegen half vijf is een personenauto, bestuurd door de heer Mi- chielsen, handelaar in afvalstoffen te Prinsenbeek, op de onbewaakte overweg bij Steenakker (gem. Prinsenbeek) in het baanvak Rotterdam-Breda, gegrepen door een personentrein. De schoonvader van de heer M., de heer Vermeeren uit Prinsenbeek, die mede in de auto zat, kwam onmiddellyk om het leven. De heer Michielsen werd met een schedel- basisfractuur opgenomen In het St.-Ig- natiusziekenhuis te Breda, waar ook hij later aan de gevolgen van deze ver schrikkelijke botsing overleed. De brokstukken van de auto lagen na het ongeluk over een afstand van twee tot driehonderd meter verspreid. stad, enige vermindering van de Weste lijke troepensterkte, garantie van V.N. of Grote Vier voor de vrijheid van West-Berlyn: Gromyko heeft Lloyd in middels voo< het volgende alternatief gesteld: 1) totale terugtrekking der Westelijke troepen; 2) toevoeging van Russische eenheden aan de Westelijke troepen in West-Berlyn; 3) een gar nizoen van neutrale troepen. Gromyko wenste in geen geval handhaving van de huidige toestand. Die standpunten liggen zeer ver uit elkaar, maar zij lijken toch niet onoverbrugbaar. Gister avond spraken Gromyko en Lloyd er verder over bij een gezamenlijk diner. bhet Brits-Amerikaans-Russisch contact om de slepende conferentie over stopzetting der kemproeven weer op gang te helpen en daarmee een moge lijk vruchtbaar agendapunt voor een topconferentie te scheppen werd giste ren door Lloyd, Herter en Gromyko voortgezet; de Westelijken presenteerden een voorstel tot algemene stopzetting in fasen en in het bijzonder een wens tot bestudering van kernontploffingen op grote hoogte. Het overleg kwam nog niet tot een besluit. Maar de Ameri kaanse minister van Defensie Mcelroy komt de delegatie der Verenigde Staten versterken; het wordt dus ernst. Verplicht nummer c) hoezeer men aan een topconferen tie denkt, blijkt uit de boodschap, die Couve de Murville namens De Gaulle aan Herter overhandigde. De Gaulle wenst geen conferentie in Amerika (San Francisco) en Herter zou zich daarbij hebben neergelegd. De algemene prog nose is nu: Genève in de maand juli. Dat waren de praktisehe en nuttige bezigheden, die de ministers zoals iedere dag om half vier des middags moesten onderbreken om op de officiële zitting het verplichte nummer voor te ryden. Deze hogeschool van het fraaie, maar ietwat steriele woord, die zo langzamer hand een beetje belachelijk begint te worden, werd gistermiddag gered door Couve de Murville, die een rede hield vol Gallische logica en in grote Franse stijl. Het was een harde noot, Couve had zyn inspiratie tijdens het pinkster- bezoek aan Parys bij De Gaulle gehaald. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1