Sparta versloeg DWS/A met 0—4 en is Nederlands voetbalkampioen! Dennis Neville heeft het alleen maar gehoopt Sportwagenraces te Zand voort brachten weinig strijd Corrie van den Bosch breekt nationaal record discus GROOTSE OVERWINNING VAN SIMON DE WIT MET TULLA Opgericht I maart I860 Dinsdag 19 mei 1959 Derde blad no. 29746 Meisjes geef een lekkere zoen „Meisjes, geef een lekkere zoen. Op Bok de Korver's voetbalschoen. En.Sparta is kam pioen!!" Zo bezongen de Rotterdammers de heldendaden van hun roodwitte favorieten in 1912. Gisteren was het opnieuw feest in de Spar taanse gelederen. Duizenden Maasstedelingen waren naar het Olympisch Stadion getrokken om de jongens van Dennis Neville Nederlands kam pioen te zien worden in de wedstrijd tegen DWS/A. De puntjes, die Sparta nog nodig had, zijn er uit gekomen. Het werd zelfs een 0—4 score. Maar hoewel deze cijfers een gemakkelijke zege sugge reren, de roodwitten hebben, hoewel zij duidelijk de betere ploeg waren, het bepaald niet gemak kelijk gehad. De strijd was hard en vooral in het begin, toen de Kasteelbewoners het knap te kwaad hadden met hun zenuwen, bood de Amsterdamse ploeg voortreffelijk tegenstand. De ban werd eerst ge broken, toen midhalf Verhoeven na 25 minuten spelen een hard schot loste, dat via de handen van doelman Bouber en de paal in de hoofdstede- Welnu Dennis Neville, de trainer van Sparta, durft er wel voor uit te komen, dat hij het alleen maar gehoopt heeft. In vier jaar tijd naar de top xo lang is hü immers nog pas actief met de Spartanen bezig hij vond het waarschynlijk te mooi om waar te zijn. lijkc touwen caramboleerde. Dezelfde Verhoeven, die kort voor de rust met zo'n gapende hoofd wonde na een kopduel met Klaas Smit het veld moest verlaten, dat verder spelen voor hem onmogelijk was. Maar Verhoevens treffer had de basis voor de zege gelegd en na de hervatting ging het bij Sparta van een leien dakje. Twee treffers van midvoor Daniels en een doelpunt van Wim van der Gijp deden de vreugde onder de Sparta-aanhang op de tribunes hoog oplaaien. Sparta was kampioen van Nederland. Er waren natuurlijk ook van die nuchtere Maasstedelingen, die gewoon zeiden: „hè, hè, ein delijk is het dan zover". Voor hen was dat kam pioenschap allang een bekeken zaak, een „fluitje van een cent". Dat ze bij Sparta—DOS af en toe gewoon even de ogen dicht hebben geknepen, bij SpartaRapid al vóórtijds in de koffiekamer waren te vinden en voor geen geld durfden te kijken naar NAC—Sparta, om maar de meest roemruchte veldslagen van de laatste tijd te noe men, daarover praten zij niet meer. Zij wisten wel, dat Sparta kampioen zou worden. Dennis Neville werd door Sparta als trainer-manager geëngageerd om de roodwitten naar de eredivisie te bren gen. En hoe!! Neville deed het maar meteen met een toen nog afde lingskampioenschap. In de strijd om het landskampioenschap presteerde Sparta niet zoveel, maar dat vond Neville niet zo belangrijk. Het seizoen '56'57 stond voor de deur, het eerste jaar in de nieuwe ere-divisie en dat beloofde een zwaar jaartje te worden. Neville had het goed gezien. Sparta eindigde dat jaar op de achtste plaats. Neerland's voetbalaang.ezicht was al veranderd, al was het alleen nog maar door de concentratie van de beste teams. Hoe hierin uit te blinken, werd voor Sparta's manager de grootste puzzel. Sommige clubs deden het door voor duur geld spelers te kopen. Sparta kon ook niet achterblijven. Het kocht van Volendam Jany Schilder voor een ton. „Waarom nou een spilwerd er toen gezegd. Rinus Terlouw stond nog steeds als een rots in de branding en men zag hem daar nog jaren staan. Neville keek verder Maar Neville keek verder. Hij zag de omwenteling sneller gaan dan menigeen vermoedde. Het parool van de nieuwe tijd zou worden: jeugd, want jeugd be tekende uithoudingsvermogen, conditie. Een oude getrouwe van Sparta, Ben- ningshof, stond reeds op de nominatie om te verdwijnen. Eigenlijk niet zo heel veel later zou Terlouw volgen. En de enige, die zich zou handhaven, was Tony van Ede. Terecht, omdat Van Ede nog de conditie en de snelheid kon op brengen om niet op z'n jonge clubgeno ten achter te raken. Een frappant voor beeld van het afgelopen seizoen was Pim Visser. Vóór zijn blessure een reso lute back endaarna ploseling een reserve geworden. Zaal had deze Spar taan naar de tweede plaats gedrongen. Zaal, een middelmatige linksbuiten, maar als back een vondst van Neville. Dat hij de kunst verstond zijn mannen te kiezen, heeft hij het afgelopen sei zoen wel bewezen. Wie eens had ge lachen om de „lange" Schilder deed dit nu niet meer. Om de lange ex-Volen- dammer groeide een halflinie en een verdediging, die in ons land een grote renommé kreeg. Teamgeest Een heeft er zich alleen over ver baasd, dat deze spelers in vertegenwoor digende elftallen gekozen, onder hun clubvorm bleven, maar dat was juist het geheim van Sparta. Het clubverband, de teamgeest hielden de Rotterdammers zo onwrikbaar aan de kop van de rang lijst. Door op 26 oktober DOS in Utrecht met 30 te verslaan beklom Sparta de troon om deze sindsdien geen dag meer te verlaten. Natuurlijk was dat ook het werk van de voorhoede, de laatste jaren het zorgenkind van Neville. Hij heeft heel wat moeten experimenteren om de goede samenstelling te vinden. Hij heeft haar gevonden en weer op die basis van ijzeren conditie en uithoudingsvermo gen. Het jonge talent in deze voor hoede vindt men bij Bosselaar en Piet de Vries, maar Neville's mooiste werk- VOETBAL Cor van der Hart geblesseerd Cor van der Hart, de aanvoerder van het Nederlands elftal, is zaterdag avond in de wedstrijd Fortuna '54 FC Luik ernstig geblesseerd. Van der Hart kreeg in deze wedstrijd, die werd gespeeld voor de competitie om de beker van de Landen zonder Grenzen, een trap tegen de enkel. Hij moest van het veld worden gedragen. De ontmoeting Fortuna '54FC Luik, die bij kunstlicht in het Maurïts-stadion te Geleen werd gespeeld, eindigde in een 10 zege voor de Belgen. De uitslag was echter van geen belang meer, daar reeds vóór de ontmoeting vast stond, dat Fortuna '54 de beker voor een jaar in bezit zou krijgen. stuk is eigenlijk Joop Daniels, die zich van een zeer middelmatig voetballer ontwikkelde tot nu één van Nederlands gevaarlijkste midvoors. Daar tussen door „hobbelde" zo op z'n eigen en toch verdienstelijke manier Wim van dei- Gijp, terwijl lest en best de 34-jarige Tony van Ede reeds op twaalfjarige leeftijd bij Sparta gekomen de kroon op zijn carrière heeft gezet. Toch Sittardia De overige wedstrijden in de eredivisie waren alleen nog van belang voor de deelnemers aan de KNVB-toto. Op de ranglijst oefenden de resultaten van gis teren geen invloed uit. Belangrijker was de enerverende eind spurt van de drie kandidaten voor het kampioenschap van de le divisie B. Twee van hen speelden tegen elkaar: Sittardia en GVAV. De Limburgse ploeg, die zolang de ranglijst had aangevoerd en de laatste weken haar voorsprong tot nihil had zien wegslinken, slaagde erin de Groningers met 20 te ver slaan. Het betekende voor Limburgia het kampioenschap en de promotie naai de eredivisie, want kandidaat nummer drie Stormvogels, kon het op eigen veld tegen KFC niet verder brengen dan een 11 spel. Ovatie voor een onbekende De ovatie was voor een onbekende. Dat was het vreemde van de nationale sportwagenraces, die de Nederlandse Autorensport Vereniging organiseerde op tweede pinksterdag. Twintig ronden lang heeft maandag op het circuit van Zandvoort een onbekende rijder uit Zandvoort felle strijd geleverd met de Alfa Romeo van Goei. Bumper aan bumper kwamen de wagens steeds door, nu eens lag de Alfa Romeo op kop, dan weer was het de MG A van de „onbekende". Het werd een ongelofelijk boeiende strijd die de Alfa, dank zij de gunstiger overbrengingsverhoudingen van zijn versnellingen won. Het verschil was echter maar heel klein, slechts een halve seconde. De man, die verleden jaar tijdens de NAV-races zo teleurgesteld was, over zijn eigen prestatie en daarom nu maar onder de schuilnaam ..Rake'' reed, was echter de grote triomfator. Langdurig werd hij toegejuicht. Overigens hebben de amper 20.000 toeschouwers eigenlijk weinig strijd te zien gekregen. In de meeste races, waar in enkele klassen gecombineerd reden, was het verschil in snelheid tussen de diverse wagens te groot. In de eerste wedstrijd b.v., waarin de speciale toer- wagens tot 2 liter uitkwamen, was de Saab 93 van Henk van Zalir.ge zo op permachtig, dat de man uit Bussum snel al een tiental seconden voorsprong kon nemen en regelmatig naar de over winning reed. Duidelijker nog waren ae versculllen in de race van de sportwagens. Hans Tak had in de training al laten zien dat zijn Mercedes 300 sl. elke ronde zeker 5 sec. sneller was dan de overige rijders. Zonder moeite stuurde derhalve ook Tak zijn wagen naar de zege. Poll passeert hier Van As tijdens de nationale sportwagenrac'es op het circuit van Zandpoort In de laatste race van de dag ontbrak de spanning al evenzeer. Toch zijn de fijnproevers aan hun trek gekomen, want de manier waarop Wim Poll zijn Poll Special over het toch echt niet ge makkelijke circuit stuurde was verbluf fend. Slechts de Ferrari van Hans Tak en de Porsche van De Vogei werden niet door Poll „gelapt". De overige 13 rijders moesten de Hil versummer tenminste één ronde toe staan. De toeschouwers kregen nog een te leurstelling te verwerken, al voor de startvlag voor de eerste maal gevallen was. Kort voor het begin van de races werd bekendgemaakt dat Garel Godin de Beaufort de Nederlandse top-rijder die enkele weken geleden zo prachtig de Grote Prijs van Francorchamps won, niet zou starten. Toen Sparta enige minuten voor het einde de stand op 3-0 bracht kende de vreugde geen grenzen meer. Talrijke supporters stroomden het veld op en namen de spelers op de schouders. Het kostte heel wat moeite om het terrein te ontruimen. In de resterende minuten kwam er zelfs nog een vierde doelpunt. Amateurelftal tegen Engeland Het Nederlandse amateurelftal, dat woensdagavond op het VUC-terrein in Den Haag tegen de Engelse amateur- ploeg speelt, is samengesteld. De keuze- commissie had het plan de pioeg, die on langs in Leeuwarden tegen Frankrijk gelijk (1-1) speelde, ongewijzigd te laten, doch twee spelers bleken niet beschik baar. Donners kan om studieredenen niet spelen en Harm van Dalfsen kon de midvoorplaats niet bezetten omdat hij enkele dagen later met het zaterdagelf tal tegen de Belgen in het veld komt. De samenstelling is nu: Doel: Kous (Hengelo), achter: Kleindijk (ADO) of Schou- wink (S C Enschede) en Claus <Hel- mondia) midden: Wooning (RCH), Van Ier land (Willem 2), Van Bruggen (DFC), voor: Jonk (Volendam), Pelk (Volen dam). Prins (OVVO), De Kreek (Feye- ncord) en Hollander 'DWS/A). De Belg Alsteen leidt de wedstrijd. Atleten reeds vroeg in vorm Fraaie resultaten van Joke Bijleveld Een nieuw Nederlands record discuswerpen dames door Corrie van den Bosch en tal van goede prestaties hebben de nationale atletiekwedstrijden, die op de sin- telbaan aan de Laan van Poot in Den Haag werden gehouden, op geleverd en het is wel duidelijk geworden dat de Nederlandse top atleten, op een enkele uitzondering na, de afgelopen winter niet heb ben stilgezeten. Ofschoon de schuin over de baan staande wind de sprint- en verspringprestaties voor delig beïnvloedde toonden de atle ten reeds vroeg in het seizoen hun bijzonder goede vorm. De 23-jarige Corry van den Bosch uit Oisterwijk droeg de erepalm weg met haar discusworp van 47.54 meter, het geen maar liefst 1.64 meter verder was dan het oude record van Corrie Huy- gens, die nu op de tweede plaats be- Northsea-race (Van onze zeilmedewerker) In de loop van de eerste pink- terdag meerde het ene na het an dere jacht af in de gastvrije haven van de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas". Het waren de jachten die deelgenomen hadden aan de Northsea-race van Harwich naar Hoek van Holland over een baan van 220 mijl. Het begin van deze wedstrijd was bijzonder zwaar en moeilijk, want na de start op vrijdagmiddag werd het eerste gedeelte van de baan gevaren in dichte mist. Het is juist in dat eerste stuk, uit komend van de haven van Harwich, dat men rekening te houden heeft met vele boeien, die de vaarroute markeren. En deze boeien nu waren merktekens van de baan in de mist bijzonder moeilijk waar te nemen. Het was het Nederlandse jacht Tulla van Simon de Wit, dat in deze wedstrijd een grootste overwinning behaalde. De Tulla won in zijn klasse, klasse 3, en maakte tevens de beste gecorrigeerde tijd van alle jachten, hetgeen betekende, dat De Wit. voor de tweede maal ..win ner over all" werd en dus buiten de Maas Cup ook de Cruising Y.C. of Australia Trophy won. Simon de Wit heeft een buitengewoon goede race ge varen en er is door hem en zijn uitste kende bemanning prachtig zeemanschap aan de dag gelegd. Na de moeilijkheden met de mist. liepen de jachten in een vlot tempo naar het lichtschip West Hinder voor de Belgische kust. Vandaar was er een kruisrak naar het lichtschip Smith's Knoll, 80 mijl noordelijker, recht in de wind. De meeste jachten kozen de lange slag over bakboord naar de Engelse wal als eerste en maakten daar bij gebruik van het noordgaande en dus opzettende tij. De Tulla liep over bakboord tot Gal loper en ging daarna in een stuurboord slag uit de kust zee op. Vervolgens weer over bakboord tot onder Lowestoft om dan Smith's Knoll om ongeveer zaterdag middernacht te bezeilen. Enkele uren daarvoor waren de snellere jachten van klasse 1 en 2 reeds het rak naar Hoek van Holland ingegaan. Op dit ruimschootse rak behaalde de Tulla veel tijdwinst door goed navigeren hetgeen hier niet zo eenvoudig is omdat zichtpeilingen niet gemaakt kunnen worden. Het laatste gedeelte van dit 80 mijl lange ruimschootse rak werd door vele jachten nog met spinnaker gevaren. De finish was geprojecteerd voor Hoek van Holland, waar vele grote vracht- en passagiersschepen lagen te wachten, tot dat de Waterweg weer open gesteld werd, zulks in verband met het invaren van een groot dok. Het was een machtig gezicht tussen deze geankerde schepen de zeiljachten te zien finishen tussen de NRW boei en een finishschip. In klasse 1 won een nieuw Engels jacht Ramrod (gezagv. S. B. Slater) en in klasse 2 eveneens een Engels jacht Mindy (gez. Norman Davis). Het best ge plaatste Nederl. jacht in deze laatste klasse was de Corabia van mr. J. Kars. UITSLAGEN Klasse A (3270 voet rating): 1. Ramrod (G.B.), S. B. Slater en R. Mc. Lcughlin, 29 uur 23 min. 46 sec.; 2. Wijvern 2 (België), W. R. Murdock, 29.42 093. Sonata (G.B.), D. W. Morphy 29.49.51: 5. Dione (G.b.), J. W. Avery, 30.32.34. Dit jacht werd le in de kruiser afdeling van klasse 1. Klasse 2 (2538 voet rating): 1. Mindy (G..B.), Norman Davis, 29.39.28; 2. Moonlight 2 (G.B.), D. M. Mitchell, 30.04.12; 3. Blue Jacket (G.B.), David J. Maw, 30.12.49; 4. Sea Feather (G.B.), It. cdr. G. G. W. Hayhoe, 30.14.54; 5. Cora bia (Ned.), mr. J. Kars, 30.15.11. Klasse 3 (1925 voet. rating): 1. Tulla (Ned.), S. de Wit, 28.53.31; 2. Rummer (G.B.), C. R. Holban, 29.07.01; 3. Vashti (G.B.), J. M. Laing, 29.07.49; 4. Belmore (G.B.) T. W. M. Steele, 29.17.54; 5. Gal loper (G.B.), Vernon Powell, 29.25.39. Zilveren Molentoernooi In het kader van het Molentoernooi van LFC staat voor woensdagavond op het programma de wedstrijd SHSLFC. De inzet van dit duel is de 3de en 4de prijs. TENNIS Om de Daviseup Voor de 2e ronde van het Daviscup- toernooi werden de volgende resultaten verkregen: Zuid-Afrika-Coiumbia 5-0. RoemenieNieuw-Zeeland 3 2. Polen Brazilië 2-3, ZwedenChili 2-3, Indie Phillippijnen 4-1, BelgiëItalië 1-4. landde met 45.38 meter. Beloftevol wa ren de resultaten van de 18-jarige Joke Bijleveld. Als een hinde snelde zij over de baan en zegevierde over de 100 meter in 11,7 sec voor Nannie Haase in 11,8 sec. Hannie Bloemhof die de gevolgen van haar ziekte nog lang niet te boven is moest zelfs Ine Terlaak-Spijk voor la_ iten gaan. Bij het verspringen zorgde Joke Bijle veld voor een verrassing. Met haar laat. ste sprong van 6.16 meter nestelde zij zich op de tweede plaats van de rang lijst aller tijden. Achter Fanny Blankers- Koen, die gespannen haar verrichtingen volgde, maar voor Wemmy Spierenburg- Scholtemeyer die dit jaar reeds tot 6.13 meter kwam. Haar trainer Bram Leeu wenhoek, die zün pupil met argusogen volgde, vertelde dat Joke Bijleveld tij dens de training van de afgelopen week zelfs 6.27 meter had gesprongen, hetgeen een belofte inhoudt voor de komende wedstrijden. Bij de heren toonde zich Hans Smit de beste sprinter van het ogenblik, of schoon zijn tijd van 10.5 sec iets werd geflatteerd door de sterke wind schuin in de rug. De Leidenaar Frans Beker bracht het op dit nummer tot een. vijfde plaats in 11,2. De Rotterdammer Kees Koch, die de afgelopen weken zijn re cord op kogel en discus scherper stelde was ook nu weer met 15.86 meter op kogel en 52,88 meter op discus de beste, terwijl Albert Hofstede met een sprong van 7.20 meter op het ogenblik versprin ger nummer één van Nederland is. Frans Kunen op de 5000 meter eerste in 15 min 02.6 sec, Mijndert Blanker- stein eerste op de 1500 meter in 4 m'n 02.7 sec en Hen'k Haus eerste op de 80O meter in 1 min 56.6 bleken op deze af standen in Nederland nog steeds niet te slaan. JOKE BIJLEVELD tijdens een van haar sprongen. A.V. Holland werd tweede op de Zweedse estafette 400—300200—100 m). Alleen in V. en L. moesten onze stadgenoten hun meerdere erkennen Tijdens 1.58.7 en 2.02.2 FSV (Eindhoven) werd op de streep door de Leidenaren geklopt: 2.02.3. De oranjebroeken kwa men uit met de formatie: Selier—Beker SmitVan Venetiën.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5