Langs heel de Waterweg glorieus welkom voor de reuzendok-slepers Hollands Glorie op zijn best Ook in West-Duitsland en België enorme drukte op de grote wegen 1 IN RUIL-ACT IE ENTERPRISE hield stand tegen Quite Heny en Quicksilver S. DINSDAG 19 MEI 1959 In tcind en nevel binnengesleept (Van een speciale verslaggever aan boord van sleepboot ,,Elbe") In de vroege pinkstermorgen, precies op het vastgestelde tijdstip (5 uur 45) wrongen de drie zeeslepers van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst het 54.000 tons, door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aangekochte voormalige dok van de Britse admiraliteit, dat zij uit Portsmouth hadden gehaald, de monding van de Waterweg binnen. Buitengaats hadden zij hulp gekregen van vrij krachtige havenslepers, die terzijde en achter de reus hadden vastgemaakt om hem in bedwang te houden, terwijl de zeeslepers Elbe, Tasmanzee en Schelde de volle kracht van hun ruim achtduizend paardekrachten in de trossen gooiden. Onthoud het Weergaloos staaltje navigatiekunst Een kilte straffe noordoostenwind stond loodrecht op de bakboordswand van de sleep (5200 vierkante meter) en trachtte het gevaarte naar de Maasvlak te te drukken. Een grijze nevel maakte vlak voor het binnenlopen het zicht kort. Maar zonder enige commando, el kaar volledig als een goed ingespeeld team begrijpend en steunend, demon streerden de slepers een weergaloos staaltje navigatiekunst. Om kwart voor zes was het dok, het grootste, dat ooit werd versleept, binnen het noorderhoofd om een triomftocht over de rivier naar Rotterdam te beginnen, het laatste tra ject van een driedaagse sleepreis vol ri sico's en gevaren. Het was Holland's glorie op zijn best. Niet gunstig Vergeleken bij het onder niet te bij zonder gunstige weersomstandigheden aanlopen van de riviermond, die voor een dergelijk breed (60 meter), log en weerspannig object gevaarlijk is, leek de rest een halfzacht karweitje. En toch was die vaart over de stilgelegde Water weg naar Rotterdam een stunt op zich zelf met een gevaarlijk punt bij Maas sluis waar onberekenbare stromingen voorkomen. Kapitein Poot en zijn col lega's van Tasmanzee en Schelde, de ka piteins C. J. Broek en P. J. van der Snoek, hebben het met de rivierslepers geklaard en deze zeldzame reis tot een groot succes gemaakt. Voor het glorieuze welkom van de duizenden langs heel de Waterweg hebben zij weinig aandacht kunnen hebben al stelden zij dit onge twijfeld op prijs. De sleep vroeg al hun attentie. Zonder enig vertoon zijn zij. nadat zij het dok bij de Heysse Haven aan de rivierslepers hadden overgelaten, teruggestoomd naar Maassluis, waar zij nog voor 11 uur afmeerden in de haven. De Schelde werd weer naar zee gezon den voor werk De „Henriette B" in moeilijkheden Het Nederlandse kustvaartuig „Hen riette #B" is zaterdag in de Golf van Bis ca je in moeilijkheden gekomen. Het schip heeft een lading erts aan boord, die is gaan schuiven. Daardoor maakt het schip dertig graden slagzij. Het Britse motorschip „Gartwoörd" was het eerst ter plaatse, nadat de „Henriette B" hulp had gevraagd. De kapitein en twee andere bemanningsleden bleven aan boord van het Nederlandse schip, de andere zes gingen aan boord van de „Gartwood". Later seinde kapitein E. J. van Roon van de sleeipboot „Poolzee" van de rederij L. Smit en Co, dat hij er in geslaagd was de „Henriette B" op sleeptouw te nemen. Hoewel de situatie van het schip zeer moeilijk was. hoopte de „Poolzee" het toch te kunnen klaren en het scheve schip veilig de haven van Brest te kun nen binnenloodsen. De zes mannen, die aanvankelijk van de „Wartwood" op de ..Poolzee" waren overgestapt, zijn later ook weer aan boord van de „Henriette B" gegaan. BRITS JACHT De „Henriette B" was niet het enige schip, dat dezer dagen in moeilijkheden geraakte. De reddingboot „President Jan Leis" moest van Hoek van Holland uit varen om het Engelse jacht „Cinderella" veilig de Waterweg binnen te halen. Het jacht had om assistentie gevraagd, toen 'het zondag ongeveer vier mijl ten westen van de Waterweg met een ge broken stuurinrichting te kampen kreeg. Het Nederlandse tanksdhip „Abida" heeft gisteren geseind, dat het 's och tends drie opvarende had gered van een Argenntijns zeiljacht, dat acht dagen ge leden by de Braziliaanse kust door storm was overvallen en sedertdien stuurloos had rondgedreven. De ..Abida" was op weg van Buenos Aires naar Rio Grande. Aan boord van de Elbe heeft een der bedrijfsdirecteuren van L. Smit en Co., ir. Langelaar, het gezegd: „Onthoud deze reis maar goed. Zo een krijg je maar één keer in je leven". En daarmee was het uitzonderlijke van dit gebeuren volledig getekend. Het laatste gedeelte werd een ware triomftocht. Halfweg de Noorderpier zag het al zwart van de belangstellenden die de kille wind in dit vroege morgenuur en de gladde stenen voor lief namen. En verderop werd het nog drukker. Bij de Seinpost stond een ware mensenmassa en begonnen honderden auto's met hun claxons te loeien. Er werd gezwaaid met zakdoeken. De Zeelandboot Koningin Emma voor de Harwichsteiger streek groetend de vlag Honderden waren zondagochtend ondanks het vroege uur naar Hoek- van-Holland getrokken om de aan komst gade te slaan van het gigan tische dok van 50.000 ton. dat daar na een sleepreis uit Engeland bin nen werd gebracht. Het gevaarte zal een belangrijke aanwinst vor men voor de Rotterdamse dok ruimte. Uitgelopen Sleepbootstad Maassluis was uitgelo pen. Daar gaven de drie zeeslepers om de beurt drie loeiende triomfkreten. In Vlaardingen zag het zwart van de be langstellenden langs het hele rivierfront en bij Schiedam bracht het nieuwe Europoort-restaurant hulde door het strijken van de vlag. De Dockyard-boten van de R.D.M. na men hun plaatsen in aan de voorzijde, toen de Heysse-haven was bereikt. De taak van de drie zeeslepers was geëin digd. Stil begonnen de drie zeeslepers de te rugreis naar Maassluis, terwijl tien rivierboten het dok op de stroom in be dwang hielden om het een paar uur later, met stil water de haven binnen te slepen. Een werk van de vroegere chef van het dok- en havenbedrijf van de R.D.M., de heer C. M. Smits, die men uit de rust van zijn pensionering had gehaald om hem dit werk toe te ver trouwen. Wat hij maar al te graag deed. Oostduitsers waren soepel Drie miljoen Belgen en buitenlanders aan de kust - Opstoppingen op Duitse autobaan (Van onze correspondent in Brussel) De pinksterdagen hebben in België een ware volksverhuizing naar de vakantie oorden veroorzaakt. Aan zee waren de Franse toeristen het talrijkst, ofschoon de luchtlyn, die de Britten met auto en al naar Ostende brengst, was versterkt met talrijke extra-vliegtuigen. Op de autoweg van de kust naar Brussel passeerden gisteren tweeduizend auto's per uur. De gendarmerie had twee helikopters, twee vliegtuigen, tweeduizend jeeps, waaronder vierhonderd radiowagens, en achtduizend gendarmes ingezet om het verkeer te regelen. Toch werden er zware verkeersongevallen gemeld, o.m. te Antwerpen, waar een dronken chauffeur een fietser aanreed en toen de vlucht nam. De grote knelpunten kwamen voor op de weg van Brussel naar de Ardennen, zodat het verkeer gisteravond moest worden omgelegd. De gendarmen hebben, naar het hoofdkwartier meldde, veertigduizend werkuren gemaakt. werkzaamheden voor vertraging kunnen zorgen. Ook al plaatst men aan het be gin van deze wegen waarschuwingsbor den met de mededeling, dat men beter een binnenweg dan de zogenaamd snelle autobaan kan nemen dan blijkt, dat het merendeel van de automobilisten, van welke nationaliteit ook. zich niet veel aan deze borden stoort en rijdt rustig door in de hoop wel thuis te komen. Tussen Keulen en Dusseldorf, waar de reparatiewerkzaamheden de grootste omvang hebben en waar over vele kilo meters de autobaan slechts over één weggedeelte beschikt, stond gisteren een kilometerslange slang van auto's en autobussen, die geen meter vooruit kon den komen. Het oponthoud, dat daar door Nederlanders. Dusseldorfers en Noordduitsers kregen moet tenslotte in de uren zijn gelopen, want er was geen ontkomen aan. Men zou de Nederlandse automobilis ten, die tot eind juni naar Duitsland willen gaan, willen aanraden om ten minste op dc terugweg via Aken of Venlo te rijden en de autobaan door het Roergebied te vermijden. In juli en augustus is hier alles al weer nor maal, ook al zal men door de week veel last houden van vrachtwagens met opleggers, die het verkeer ook op de autobanen niet altijd tot een ple ziertje maken. De beide pinksterdagen gingen ook in West-Duitsland met toeristische re cords gepaard. Nog nooit tevoren zijn er zoveel mensen met Pinksteren over de grenzeoi naar en van Duitsland ge gaan als ditmaal. Bijzonder sterk was het verkeer naar Italië. Men schat dat 250.000 Westduitsers met de pinkster dagen naar Italië zijn gegaan. Het aantal Nederlanders Belgen en Denen dat naar West-Duits land was getrokken, was al evenzeer bij zonder groot. Opvallend was de soepel heid tenslotte, waarmee de Oostduitsers het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland behandelden, in het ka der van een rustige Oostduitse politieke houding in verband met de Geneefse conferentie werden de automobilisten zonder veel moeite doorgelaten. Daarvan profiteerde een 21-jarige Oostduitse postambtenaar, die met een grote post autobus rustig van Oost-Duitsland via Oost-Berlijn naar West-Berlijn reed en daar om asiel vroeg! ongewoon De snelheid was op de gewone wegen beperkt tot 80 km per uur. en tot 60 km in de bebouwde kommen. De automobilisten werden voortdurend door speciale radioberichten voor ver keersopstoppingen gewaarschuwd. Men schat, dat drie miljoen Belgen en buitenlanders aan de kust ziin geweest. Velen verschenen daar al cp vrijdag avond. daar in een groot aantal bedrij ven op zaterdag niet meer wordt ge werkt. In Brussel, dat leeggelopen was. ver schenen talrijke Nedérlandsc en Duitse bussen en het Atomium werd zeer druk bezocht. In Ostende werd er schande gesproken over het feit. dat het departement van Arbeid, om onbegrijpelijke redenen, een arbeidsvergunning heeft geweigerd aan het bekende orkest van Edmundo Ross. waarvoor in 't Casino reeds vele plaat sen waren besproken. Men stelde zich toen tevreden met de Franse chanson nier Charles Aznavour. In bet Casino van Knokke. waar de roulette lustig draaide, trad Yves Montand op. De toeristische organisaties van de Belgische kust hebben aangedrongen op een speciale campagne om ook de Duit se toeristen naar de Belgische kust te brengen. De Sabena had haar lijnen op Nice en Palma versterkt, terwijl de Belgische spoorwegen 26 extra-treinen inlegden naar de kust. de Ardennen en Parijs. Nederlanders opgehouden op autobaan in Roergebied (Van onze correspondent in Bonn) Op de autobaan tussen Keulen en Dusseldorf zijn gisteren honderden Ne derlandse automobilisten gedupeerd door het feit. dat zij met duizenden Duitsers lange tijd hebben moeten wachten op het doorlaten van de dikke verkeersstroom over een eenbaansweg. Reeds van half vier gistermiddag af kwamen op dit autobaan-gedeelte enor me opstoppingen voor. De Westduitse autobanen in het Roer gebied zijn tot medio juni voorzien van schilden, waarop staat, dat reparatie- Dronken steward sloeg vriend water in en liep door (Van onze Haagse redactie) Op de Pletterjjkade te Den Haag bjj de brug naar Het Zieken en het Spui z(jn twee vrienden vrijdagnacht slaags geraakt, welke vechtpartij ontaarde in een beroving, met poging tot doodslag. De twee mannen verkeerden hevig on der drankinvloed. De een is bewusteloos in ernstige toestand opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal, de ander is als verdacht van de beroving en de poging tot doodslag aangehouden en in ver zekering gesteld. De twee mannen, een 33-jarige we genbouwer uit Rotterdam, die in Den Haag in een logement woont, en een 27- jarig steward uit Delft hadden gister avond een uitgebreide tournee langs tal van café's gemaakt. Zwaar onder drank invloed liepen zij om kwart over één op de Pletterijkade, toen zij plotseling met elkaar begonnen te vedhten. Voorbij gangers zagen, dat de ene vechtende iets uit de jas van de ander griste en deze vervolgens een slag in het gezicht gaf, waardoor de man achterover in het water viel. De ander liep daarna door. Men waarschuwde de politie. Een sur veillerende jeep was spoedig ter plaatse en men begon te dreggen. Na korte tijd haalde men het lichaam van de bewus teloze wegenbouwer uit het water. De man had zoveel water binnen gekregen, dat zijn toestand, mede door het over vloedige drankgebruik, ernstig was. De andere jeepagent was inmiddels op zoek naar de dader gegaan. Een paar honderd meter verderop trof hij deze in derdaad aan. De steward werd ter plaatse gefouilleerd en in zijn zakken vond men een loonzakje met f- 30, waarop de naam van de drenkeling stond, alsmede een aantal foto's van het slachtoffer. De steward werd aange houden Het slachtoffer van de vechtpartij Is gisteravond in het Zuidwal-Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De politie zoekt naar getugen. KERK EN ISRAËLDAG TE WASSENAAR De Hervormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël zal dit jaar op woensdag 8 juli op het landgoed „Ter Veken" te Wassenaar zijn ,.Kerk en Israël-dag" houden. De bijeenkomsten beginnen om 10.30 uur. De dag staat onder leiding van ds. H. Dekker uit Amsterdam. Ds. J. H. Grolle uit Utrecht zal een korte wijdingsdienst verzorgen, waarna ds. M. Enker uit Middelburg en dr. H. Berkhof uit Driebergen zullen spreken, resp. over de onderwerpen: „De staat Israël zoals hij nu is" en „De stad Jeruzalem en de toekomst van Israël". De heer H. Blum uit Amsterdam zal een slot woord spreken. Meetkundigen In de te Gendt gespeelde promo tiewedstrijd om een plaats in de derde klasse tussen Bataven en het Apeldoornse Albatros heeft zich een vreemde situatie voorgedaan. Na het derde doelpunt van de thuisclub, dat de stand op 31 bracht, vond een van de Albatros- spelers, dat de penaltystip wel erg dicht bij de 16-meterlijn lag. HU waarschuwde de scheidsrechter, de heer Van Hasselt uit Tiel, die en kele opmetingen liet doen. Daarby bleek, dat bU het ene doel de 16- meterlijn op 12.85 meter van het doel lag en de penaltystip op 10.35 meter. De Bataven hadden een doelpunt gescoord uit een vrye trap van deze „16-meterlijn" en één uit een strafschop. De andere 16-me- terlijn bleek op 15 meter van het doel te liggen. Albatros tekende na afloop van de wedstrijd protest aan tegen deze onjuiste afmetingen. Reserves KIN V B BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie B: DOS 2Xerxes 2 2—1; RBC 2—UVS 2 3—1; Velox 2— NAC 2 1—4; Fortuna VI. 2—DOSKO 2 6—4; ONA 2—Elinfcwijk 2 1—2; EBOH 2 DHC 2 0—3. AMATEURS Res 3e-klasse A: LFC 3—UVS 3 4—2. Res. 3e-klasse B: UVS 4—Laakkwar tier 3 10. ZATERDAGVOETBAL Res. 2e-klasse: Kozakken Boys 2 ARC 2 0—1; NSW 2—SSS 2 3—0; Zwart Wit 2—TSB 2 5—2. Res. 3e klasse A: Leiden 2—RCL 2 1—1; SHS 2Rijnsb. Boys 3 4—2; Sem per Altius 2Ornas 2 31. CRICKET lste klasse A: HCC 1 (165 voor 7. w.v. de Villeneure 101 not out) HCC 2 (162); ACC (116) Hermes DVS (163); Quick (H) (86) Rood en Wit (187 voor 6); HCC 2 (152 voor 9) VOC (60); Quick (H) (51) HCC 1 (141 voor 8). lste klasse B: HBS (162) Excelsior (199); P.W. (152) Haarlem (153 voor 6); VVV (122 Quick N (153 voor 6). 2de klasse C: CCG (162 voor 8, gesl.) Krekels (52); Groen Geel (100> HDVS 2 (121). 2de klasse E: Haarlem 2 (167 voor 9) Ajax, L (149); HDVS 3 (40) RW 4 (70). Watervrienden winnen tweekamp tegen Krefeld De Leidse Watervrienden hebben za terdag in een ontmoeting uitsluitend toegankelijk voor leden, de watervrien den uit Krefeld ontmoet. De ontmoeting bracht geen bijzonder goede verrichtin gen zeker niet bij het waterpolo, waarbij bleek dat deze sport in de Duitse ver eniging nog nauwelijks beoefend wordt. Alle doelpunten werden door de Leidse Watervrienden gemaakt zelfs het enige tegenpunt (71). Het beste resultaat bij het herenzwem- men werd bereikt door Joop van der Hulst, die de 50 meter schoolslag in 36.6 zwom en de honderd meter in 1.21.6; bij de dames verrichtte Gerda Jonker de beste prestatie; de 100 m. rugslag in 1.27.6. De tweekamp werd uiteindelijk gewon nen door de Leidse Watervrienden, die g Nog slechts l/m 23 mei Grandioze Uw oude fototoestel is 1 7*°,10.-o»15.- waard. ff Inlichtingen bij uwfotohandelaar 34 punten scoorden, waartegenover de Duitse vereniging 49 punten stelde. Na afloop reikte de voorzitter, de heer De Kruis, de prijzen met een toepasselijk woord uit. Men bleef met een praatje en een dasnje nog geruime tijd allerge noeglijkst bijeen. De vooriaamSte uitslagen waren: 50 meter vrije slag jongens: 1. M. Linssen (Krefeld) 33.6; 2. H. Schaub (Krefeld) 35.1; 3. C. v .d. Bos <LWV> 35.4. Idem meisjes; 1. M. van Velsen (LWV) 38.2; 2. I. Spruyt (LWV) 40.2; 3. H. Janssen (Krefeld) 45.3. 50 meter rugslag jongens: 1. M. Ver mond (LWV) 40.2; 2. J. Reyken (LWV) 43.8; 3. W. Kukler (LWV) 46.7. Idem meisjes: 1. .1 Flaman (LWV) 40.8; 2. L. Snel (LWV) 43.2; 3. L. Bink (LWV) 52.7. 50 meter schoolslag jongens: 1. J. van Hulst (LWV) 36.6; 2. W. Smit (LWV) 38.-; 3. H. Janssen (LWV) 41.3. Idem meisjes: 1. N. van Iterson (LWV) 50.5: 2. L. Bink (LWV) 531; 3. A. van Delft (LWV) 53.6. 100 meter vrije slag heren: 1. P. Dool (LWV) 1.08.4; 2. W. Hamacher (Krefeld) I.09.5; 3. K. Voskuil (LWV) 1.12.2. Idem dames: 1. J. Montfoort (LWV) 1.22.3; 2. G. Jonker (LWV) 1.25.3; 3. M. van Vel sen (LWV) 1.27.3. 100 meter rugslag heren: 1. J. Eimans (Krefeld) 1.23.3; 2. H. Kerkvliet (LWV) 1.26.8; 3. W. Kukler (LWV) 1.33.2. Idem dames: 1. G. Jonker (LWV) 1.27.6; 2. A. Sira (LWV) 1.34.-; 3. I. Flaman (LWV) 1.35.8. 100 meter schoolslag heren: 1. J. v. d. 1. LWV I 2.34.4; 2. Krefeld 2 53.5; 3. 1.25.3; 3. H. Tergieten (Krefeld) 1.28.4. Idem dames: 1. J. Montfoort (LWV) 1.22.3; 2. G. Jonker (LWV) 1.25.3; 3. M. van Velsen (LWV) 1.27.3. 5 x 50 meter vrije slag estafette heren: 1. LWV I 2 43.4; 2 Kreefld 2.53.5; 3. LWV II 3.20.6: 4x 50 meter schoolslag dames: 1. LWV 3.02.4; 2. Krefeld 3.14.5. Monty's Boy-prij6: 1. Sooiveralne Maire (G. J. Onrust) (1-24.1); 2 Quite Heny; 3. over; 3. Uranus. Tot. w. 4.60. pl. 2.30; 1.80, 43.20, koppel 6.40, cov. 5.30. Monsieur Axklt-prljs1. Enterprise (M. Vergay) (U28.5); 2. Quite Heny: 3. Quicksilver S. Tot. w. 3.40, pl. 1.10, 1.0O, 1.10, koppel 10.40, cov. 5.80. De rennen; MarJollno-prijs: 1. Igmatius (A. Bur- rell); 2. Charger; 3. First Trial. Tot. w. 7.pl. 250. 1.30, koppel 5.90. cov. 6.40. Sceptre-prijs; 1. Marialva n (F. Del- brasslnne); 2. Ungersma; 3. Leone. Tot. w. 1.50 (stal), pl. 150, 2.koppel 4.50, cov. 3.50. Admiraal Togo-prfjs1. Kandahar (F. Vandeuren); 2. Mangala; 3. Paljas als 2e aankomende teruggesteld naar de derde E laats. Tot. w. 1.10 (staJlj, pl. 1,10, 1.10, oppel l.?0i, cov. l.OCt Total 'otale omzet f. 127,836,50. Kandahar won iveer op Duindigt Ray Jewel eerste in Grote Pinksterprijs (Van onze medewerker) Grote verrassingen deden zich op de eerste pinksterdag te Duindigt gehouden koersen niet voor; de eindstrUd was in vele gevallen echter wel büzonder spannend. In de internationale draverü nam Sammy Mars (De Vlieger) de leiding voor Tarantella, Enterprise, Gao B en Quite Heny. Na een baanronde kwam de favoriet Quicksilver S sterk naar voren, fouteerde even, doch lag spoedig op de derde plaats. De strijd was fel, doch halverwege het rechte eind kwam Quick silver weer van de benen, terwijl ook de nog steeds leidende Sammy Mars in galop viel. Toen sprintte Enterprise (Vergay) en deze stelde in 1.24.2 de zege veilig voor Quite Heny en Quicksilver S. De openningsdraverij werd een mooie overwinning voor Hans ten Hagen met Volann Erebus. Deze sympathieke pi keur, die nogal eens pech had, boekt de laatste tijd meerdere successen. Nu reed hij Volann Erebus met overleg naar een 1.29.-zege. Victor van Oranje (Verhoeve) ontnam kort voor de streep de tweede plaats aan Vliegende Hollander. Bij de driejarigen zegevierde de van de kop vertrokken X Mighty Lord (Bloemsaat) in 1.28.5 km.-tijd. Xema S (Geersen), die 40 meter moest geven, kon in de eindstrijd de leider wel opzij, maar niet voorbij komen, doch toonde een mooie 1.26.9 km.-tijd. Xanthl Con Dios werd derde. Bij de amateurs nam de Leidse heer rijder Doeven met Quadrupes kort na de start de leiding voor Tortelduif S en Titus Saint. Quadruipes vergrootte ge leddel ijk zijn voorsprong en scheen re gelrecht op de zege af te stevenen. In het rechte eind werd hij echter inge lopen en terwijl de leider aan de bui tenzijde door Unworthy (Porsius) werd aangevallen, die in 1.27.2 km.-tijd won, ontnam Sweetheart Julia B aan de re lingzijde Quadrupes zelfs nog de tweede plaats. Upita, met de Katwijkse leerling Mat- thijs Lange op de sulky, nam in de Grote Pinksterprijs het conjmando op zich. Vorstin Kitty was tweede, doch die werd spoedig uitgeschakeld. De koploop- ster hield lang stand, maar viel toen ver terug en de uitstekende Way Jewel (Bloemsaat) boekte zijn zesde achter eenvolgende overwinning voor Vrijdag (Kooyman) en op afstand Umberto. In de door 15 paarden betwiste Mon ty's Boyprijs stuurde Onrust Souveraine Maire naar de zege, zij het in niet al te beste draf. Vlekloos Hanover (Kooy man deed nog een poging de leider te onttronen, zonder resultaat evenwel Zelfs kwam diens tweede, plaats nog in gevaar, doch op foto bleek Vlekloos een neusje voordeel op Uranus (Eerenberg) te hbben. die de enorme cote van f43.20 voor de plaats bracht. Voor Kandahar is momenteel in Ne derland vermoedelijk geen tegenpartij te vinden. Met Vandeuren in het zadel won hij nu weer met overmacht de Ad miraal Togo-prijs voor Paljas (Van der Kraats). Aangezien de laatste in bocht Mangala (Delbrassinne) echter zwaar had gehinderd, werd deze teruggesteld en werd Mangala tweede. Een verrassing was de zege van Ig natius (Burrell) in de Marjolino-prijs, die op de streep een hoofd voordeel had op de favoriet Charger (v. d. Kraats). Op 21A lenste volgde First Trial. De Sceptre-priis werd van de kop af gewonnen door Marialva II (Delbras sinne). Leone, die lang op de tweede olaats lag. moest die tenslotte nog met twee lengten aan Ungersma prijsgeven. De uitslagen lulden: Merel S-priis: 1. Volan Erebus (H. C. ten Hagen) (1.29); 2. Victor van Oranje; 3. Vliegende HollanderTot. w. 2.30; pl. 1.30. 1.90. 1.50. 6jI'0. COV. 7.20. Midwavman-pr. 1. X Mighty Lord (N. J. Bloemsaat) (1.28.5): 2. Xema's; 3. Xanthl Oon Dios. Tot. w. 3.10. pl. 1.90. 1.30. kop pel 3.70.00V. 4.10. Miss Zelda-priis: 1. Unworthy (W. Por sius) (1.27 2): 2. Sweetheart Julia B: 3. Quadruples Tot. w. 2 30 pl. 1.80, 2.70. 1.90, koDpel 10.70 cov. 10. Grote Pinkster-Drils: 1. Way Jewel (N. J. Bloemsaat) (125.6): 2. Vrijdag; 3. Um berto. Tot. w. 1.70. pl. 1.20. 1,10, koppel 2.30, cov. 2.60. Koersen Alkmaar De uitslagen van de gisteren gehouden koersen: UECT-prfjs: 1. Wanita van Barke (C. J. Blokdijk (1.32.7); 2. Willy Z; 3. Vio lette. Tot. w. 3.40. pl. 1.30. 1.40, 1.50, gek. 8.oov. 4. Grand Circuit-prijs: lste afd.: 1. Xltty Erebus (P. M. Smit) 1.20.4); 2. Xlphon L; 3. Xenla Scott P. Tot. w. 1.90. pl. 1.60, 2.50, gek. 6.90, cov. 4.2>0. Gel'lnotte-prljs1. Vaandrig (K. Woud- stray (1.29.5); 2. Wordly Hanover; 3. Vera Jariolain-prijs: 1. Triton Erebus (J. Wa genaar) (1585); 2. Uganda; 3. Trabant. Tot. w. 2.pl. 1.40, 2.10. gek. 10.90, cov. 5.20. Jamln-prijs: 1. Victor Emanuël (A. R. Nottelman) (1.27.6): 2. Un Gaman; 3. Sleger. Tot. w. 1.70. pl. 1.40. 1.90. gek. 4.20, cov. 3.70. Kopenhagen-prijs. Voor amateurrijders 1. Vanity Hanover (G. v. d. Wal) (1.27.8); 2. Vtellna Norton; 3.S.O.S. Tot. w. 2.90, pl. 1.40 1.20, gek. 2.40 cov. 5.10. Stockholm-prlis; 1. Uple Soott P (A. G. Heslkes) (1.27.6); 2. Uranle; 3. Seigneur Bascom. Tot. w. 17.70. pl. 2.90. 150. 1.40, gek. 17.60. cov. 4. Brussel-prijs: 1. Tarzan Hollandia G (L J. Heyman) (1.25.9); 2. Tourterelle; 3. Typhoon. Tot. w. 35.90. pl. 3.50. 1.70 1.50. gék. 36.60 cov. 3.00. Grand Circuit-pr. (2e afd.): 1. Xanthos Narciso (J. Wagenaar) (1.34.7): 2. Xavero: 3 X Norton Tot. w. 8.40. pl. 2.80, 2.40. gek. 0.80. cov. 3.30. Totalisatoromzet: f. 137.826,50. Sportsplinters —Donderdagavond wordt ln Zand- voort de hockeywedstrijd Nederland B- Denemarken gespeeld. Zondag heeft Peru te Lima voor 60.000 toeschouwers een 4-1 overwinning op Engeland behaald, na bij rust met 2-0 te hebben voorgestaan. Met deze zege heeft Peru zijn prachtige resulta ten bevestigd in het jongste kampioen schap van Zuid-Amerika toen de Pe ruaanse ploeg met 5-3 won van Uruguay en 2-2 speelde tegen Brazilië. De wedstrijd voor profs en onaf- hankelijken, welke maandag in het Limburgse Siebengewald werd gereden, is een overwinning geworden voor Piet Steenvoorden uit Heemstede. De etappewedstrijd om de Grote Prijs van de Midi-Libre is gewonnen door de Belg Jean Brankart. De Neder lander Jo de Haan bezette in het eind klassement de zevende plaats met een achterstand van bijna 5 minuten op de winnaar. De voetbalwedstrijd tussen de na tionale teams van Zwitserland en Por tugal die zaterdag in Genève werd ge speeld. is met 4-3 door de Zwitsers ge wonnen. Maurice Trintignant (Fr.) heeft aan het stuur van een Cooper de Grote Prijs van Pau voor formule 2 wagens gewon nen. In de finale van de Franse beker competitie heeft Le Havre met 3-0 van Sochhaux gewonnen. De ruststand was 2-0. Het junioren Pinkstertoernooi van Blauw Wit is gewonnen door de jeugd van New Castle United, die in de finale met 2-0 van West Bromwich Albion won. De Oostduitser Gustav Adolf Schur, wereldkampioen der amateurs op de weg 1958, heeft een etappe-wegwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau gewonnen. De beste Nederlander was Ab Oeldermans, die de vierde plaats bezet in het alge mene eindklassement. Tijdens een voetbalwedstrijd te Beiroet tussen een Armeens elftal en een Libanese ploeg, die werd bijgewoond door de minister-president van de Li banon, M. Rachid Karame, ontploften twee ladingen dynamiet. Onmiddellijk werd het stadion ontruimd, terwijl alle toeschouwers werden gefouilleerd. Er waren geen slachtoffers. De Hagenaar Bram Kool heeft met zestien seconden voorsprong op een groepje van drie renners de zesde Ron de van de Haarlemmermeer gewonnen. Kool legde de 180 km af in 4 uur 31 min. 58 sec.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4