Brand bij LK.L te Voorschoten Ruim 400 kinderen een dag uit Hervormde jongeren in classis Leiden hielden jeugddag Bloembollencultuur vergaderde vanmorgen slechts één kwartier Koninklijk brons voor S. J. Bizot BRYLCREEM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 mei 1959 Tweede blad no. 29746 Loon naar werken Zamelden f. 9000 voor Leids dierenasiel in Loon naar werken, dat hebben vandaag ruim 400 kinderen, voor het merendeel in Leiden woonachtig, gekregen. Zy hadden in november deelgenomen aan de zilverviootactie ten bate van de bouw en inrichting van een Leids dierenasiel en wisten daardoor voor dit doel een netto-bedrag van circa f9000.— in te zamelen. Voor al hun werken, maar dan moesten zy ten minste dertig artikelen aan de man of vrouw hebben gebracht, kregen zy vandaag een prachtige auto bustocht aangeboden. In totaal hadden 424 meisjes en jongens deze prestatie volbracht. Hengelaars voldaan De bondsbestuurder van de Algemene Hengelaarsbond, de heer A. Dunnewind heeft er in een brief aan Rijkswater staat zijn voldoening over uitgesproken, dat de suggesties die hij aan Rijkswater staat heeft gedaan, namelijk om in Gouda en by andere belangrijke inlaat- punten eerst watermonsters te nemen, alvorens water in te laten, zijn aan vaard. Hij heeft tevens zijn 'tevredenheid betuigd voor het feit. dat Rijkswaterstaat ook heeft toegezegd kleine visvijvers aan te leggen, waarin de reacties van de vis op 'het water kunnen worden bestudeerd. De heer Dunnewind heeft in zijn brief verzocht de vuilnisstortplaatsen zodanig te verplaatsen, dat het water, dat door dit vuilnis verontreinigd wordt, niet onmiddellijk naar de binnenwateren ge zogen kan worden. Ook heeft hy ver zocht voor de tyd dat zulks nog niet is gerealiseerd, de stortingen van vuil slechts op zodanige plaatsen te doen geschieden, dat de onmiddellijke afvoer naar zee verzekerd is. Hij wijst erop, dat het wellicht aanbeveling verdient de stortplaats bij Gouderak uitsluitend te gebruiken voor het storten van droog vuil. Omdat het rivierwater bij Rotterdam een te hoog zoutgehalte heeft, waardoor gevaar voor vergiftiging bestaat indien het bij Leidschendam wordt ingemalen. is de watertoevoer naar Delfland ge stremd. De dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Delfland heeft daarom aan alle betrokkenen verzocht de water- onttrekking aan de Delflandse boezem tot nader aankondiging tot het hoogst noodzakelijke te beperken. „Heilige Geest dringt dwars door ijzeren- en bamboegordijnen been" Onder leiding van een groot aantal leidsters en leiders, waarbij zich uiter aard ook de presidente van de afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, mevr. I. Mak, had aangesloten, vertrokken hedenochtend om 8 uur tien bussen vanaf het veemarktterrein, aan de zijde van de Lammermarkt. Gereden v/erd naar de Westerbouwing om van daar een boottochtje naar Arnhem te maken. Hier werd het Openluchtmuseum bezichtigd. Voorts stond o.a. ook nog een bezoek aan de Juliana-toren en Bergen Dal op het programma. Tijdens een vrolijke onderbreking van de tocht reikte mevr Mak aan drie kin deren, die zich bij deze verkoop bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt een presentje uit. Het waren Victor Lens, P. J. Blokstraat 31, die 246 „adressen" met succes bewerkte, W. v. d. Hoven, Morskade 5, die voor een tweede prijs in aanmerking kwam (165) en Arie Ra- vensbergen te Voorschoten (157) derde prijs. Bovendien ontving Victor een vlag, die hij op zijn beurt weer afstond aan het Voor sport, strand en bad (Van onze speciale medewerkster) Mevr. I. Mak. presidente van de Leidse afdeling van de Ned- Ver. tot Bescherming van Dieren, vertelt de kinderen wat hen deze dag te wachten staat. (Foto L.D./Van Vliet) afdelingsbestuur om straks te plaatsen bij het nieuwe dierenasiel. De dank van kinderen en afdelings bestuur ging deze dag speciaal uit naar de heren S. W. Hagedoorn, A. M. Zek- veld en Van der Horst, die alles zo keu rig en vooral ook gevarieerd hadden voorbereid. VERKEERSONGELUK IN HET LANGEVELD (NOORDWIJK) In het Langeveld te Noordwijk raakte een 22-jarige landarbeider uit De Zilk met zijn motor in een zandgat. Mede door de grote snelheid waarmee werd gereden, raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste tegen een passe rende wielrijdster. De 13-jarige Yvonne de Wolf uit Leiden kwam te vallen en kreeg verwondingen aan handen, armen en benen. De motorrijder brak een vin ger en een teen. Hy bleek niet in het bezit van een rijbewijs. De Jeugdraad in de Classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk heeft op de tweede Pinksterdag in de Zendings school te Oegstgeest een jeugddag ge houden. Begonnen werd met een jeugddienst in de Pauluskerk, waarin ds. P. J. Mackaay voorging. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van de classicale jeugdraad, ds. E. Saraber jr., hervormd predikant te Voorschoten. De betekenis van het Pinkstergebeuren ontleende ds. Mackaay aan Handelingen 10. waar sprake is van de ontmoeting tussen Cor nelius en Petrus. Zij waren in het ver haal de schaakstukken, de speler was de Heilige Geest. Cornelius, aldus ds. Mac kaay, hoewel behorende tot het heiden dom, was een begenadigde heiden. Pe trus kwam door deze ontmoeting in de wereld der heidenen binnen en daar werd de eerste stap gezet tot de uitkij- dige zending. Petrus heeft cok de aar zeling gekend en het probleem van de bereidheid zich te laten zenden. In de wereld van vandaag gaat het nog steeds om de bereidheid van de kerk om zich te laten zenden. En zending is thans meer dan ooit nodig. De Heilige Geest dringt dwars door ijzeren en bamboegordijnen en keer op keer komt de roep uit Afrika om hulp bij het onderwijs en de ver pleging. Ds. Mackaay had geconstateerd, dat de bereidheid om voor deze doelein den uitgezonden te worden bij gerefor meerden groter is dan bij nervormden. Uit Afrika is een roep tot ons geko men door miljoenen. Zal het einddoel Mekka, het huis der Islam zijn of het nieuwe Jeruzalem? Spr. hoopte innig dat de roepstem van de Heilige Geest meer en meer zal worden verstaan. Na de koffie zorgde Wika de Vlieger uit Oegstgeest voor zang en volksdans. WERELDDIACONAAT Toen de lunch was gebruikt schaarden meer dan honderd jongeren zich om het spreekgestoelte van de heer H. de Jong uit Wassenaar, die een toespraak hield over het Werelddiaconaat. Vooraf was ds. P. Kloek uit Leiden, a's de vader van de kerkedag in de classis Lelden, hartelijk verwelkomd. De heer de Jong. merkte op. dat het diaconaat aan de gemeente is toever trouwd. Een werelddiaconaat is er nog niet, doch men is wel op de goede weg. Begonnen moet worden met stoffelijke hulp, de poort tot het ontwaken van de oecumenische geest. Wij, oie hier in welstand leven, behoren de geiende ker ken te zijn, hoewel wij op onze beurt ook tot de ontvangende kerken hebben behoord, vooral na de wereldoorlog en tijdens de watersnood in 1952. Daarom behoort een christen wereldburger te zijn. Hoe schrijnend het gebrek en de bittere armoede in grote delen van de wereld zijn wordt nauwelijks besef:. Of zegt het U iets. aldus spreker, dat 2/3 van de wereldbevolking in armoede leeft. Hij vertelde een en ander over de kerk-tot-kerk en de land- tot-land or ganisatie uitgaande van de Wereldraad van Kerken. In het bijzonder bepaalde spreker zijn jeugdig gehoor bij de nood van de ont heemden. Op een wijze die niet naliet diepe indruk te maken, sprak hij over de praktische problemen, bracht ver schillende gevallen onder de aandacht en las tevens verschillende brieven voor van ontheemden, die nu geholpen zijn. Ze spraken duidelijker taal dan een lan ge redevoering. De heer de Jong heeft de vrees, dat men het probleem der ont heemden zo interessant vindt, dat de nood van de individuele mens op de achtergrond raakt. Het gaat bij hulp verlening om de mens zelf. om de slachtoffers zoals in Madagascar en in Tibet. Hij spoorde aan tot meer daad werkelijke hulp want bidden alleen is niet voldoende. In verband met dit onderwerp werd een filmdocumentaire vertoond. Ook was er gelegenheid tot sport en spel. De deelnemers aan deze jeugddag zorgden voor een allerprettigste stemming. Het slotwoord werd gesproken door ds. Gijs- bers. jeugdpredikant. Geen discussie, geen besluit over beurs (Van onze correspondent) De vergadering, die de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur vanmorgen in het Haarlemse Concertgebouw aan de beurskwestie heeft gewijd, heeft amper een kwartier geduurd. Over de plannen tot modernisering van het Haarlemse Krelagehuis of over plaatsing van de beurs en zetel van bloembollencultuur naar Hillegom, heeft de vergadering niet gerept. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is even aan het woord geweest om een belangrijke mededeling te doen en de stemmenverhouding ter kennis van de afgevaardigden te bren gen. Nadat een afgevaardigde van de afdeling Wassenaar nog een opmerking had gemaakt, werd de vergadering onder gejoel gesloten. De voorzitter deelde mee, dat de Kroon het raadsbesluit van Haarlem om gedu rende veertig jaar f35.000.— beschik baar te stellen voor een gedeeltelijke compensatie van het exploitatietekort, had geschorst. Tevens deelde jhr Van Nispen mee, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geen goedkeuring hadden verleend aan het besluit van de Hillegomse gemeenteraad om f 125.000.— beschikbaar te stellen voor de aankoop van een terrein te Hillegom voor de aanleg van een proef- en monstertuin. STEMMENVERHOUDING „Thans zyn grote bedragen waar schijnlijk onnodig voor onze vereniging verloren gegaan. De goede verstaanders zullen begrijpen, wat ik op dit ogenblik zou willen zeggen. Maar het heeft geen zin om hierover nu nog iets te zeggen. De beslissing over de plannen kan toch niet worden genomen," aldus de voor zitter. Hierna gaf spreker een overzicht van de stemmenverhouding. Vóór de motie Wassenaar om de plannen uit te stellen en zich over een goedkopere op lossing te beraden, werden van de 2320 stemmen 11": vóór de motie uitgebracht, 1063 tegen en 83 blanco. Zou deze motie zijn verworpen, dan zou het plan tot vernieuwing van het Krelagehuis zyn aangenomen met 1461 stemmen vóór. 728 tegen en 131 blanco. Het Hillegomse plan zou 695 stemmen vóór, 1494 stem men tegen en 131 blanco stemmen heb ben verkregen. Ten aanzien van de con tributieverhoging wordt de stemming in de afdelingen als volgt: vóór: 663 stem men, tegen: 410 stemmen en blanco: 1247 stemmen. PROTEST De voorzitter: „Het hoofdbestuur zal zich nader beraden. Ik sluit de verga dering". Afgevaardigde van Wassenaar: „Ik protesteer tegen de gang van zaken. Wij zy hier niet gekomen om naar huis te worden gestuurd". De voorzitter: „Ik wil u niet naar huis sturen. Als u hier wilt zitten, moet u dat weten. Uw afdeling heeft het uitstel van de plannen veroor zaakt. Verder praten heeft nu geen zin". Hierna dreunde de bestuurstafel on der een ferme hamerklap In samenwerking met het Modehuis Gejo (jumpers en vesten) en de firma Peels (schoenen), beide gevesrigd aan de Haarlemmerstraat, hield de firma Van Delft gistermiddag tot drie maal toe in een tent op het Schuttersveld een sport- kleding- en badpakkenshow. Vier man nequins, die elk een van de meest voor komende maten vertegenwoordigden, toonden een gevarieerde collectie sport en strandkleding. De lange, zevenachtste en driekwart pantalons waren meestal onderaan de pijp voorzien van kleine splitjes. welke bijna onmisbaar zijn, omdat de pijpjes zo nauw zijn. Voor het eerst zagen we hier de Do- rustrui", een kledingstuk, dat bij de moderne jeugd sterk favoriet blijkt te zijn. Het is een dwars gestreepte trui zo als Dorus, bekend van radio en televisie, die op het toneel pleegt te dragen en zij wordt veelal gecombineerd met een spijkerbroek. Er waren ook verschillende combinaties van terlenkapantalons met wollen, orlon of katoenen jumpers in contrasterende kleuren. Gezellige strandpakjes met wijde rok jes of pofbroekjes waren er te kust en te keur. Op dit gebied zagen we enkele pakjes van Italiaanse snit. Het prak tische van deze pakjes is dat ze dank zij een speciaal procédé, we zouden ">aast kunnen zeggen „vlekvrij" zijn. Men kan er van alles." ja zelfs inkt. op morsen. Na even spoelen in koud water zijn de vlek ken verdwenen. De pasvorm van deze pakjes is zonder meer voortreffelijk. Wij noemen tenslotte nog de kleur rijke en gezellige serie badjasjes, w.o. vooral de modieuze lichtblauwe tunica van katoenen badstof opviel. Twee dochtertjes van de heer Van Delft zetten deze middag haar eerste voetstapjes op het pad der mannequins en lieten enkele strandpakjes voor de jongsten zien. De firma Peels bracht een kleurrijke collectie schoenen en een grote verscheidenheid strandsandalen. Mevrouw Ank de Wolf-Brouwer licht te deze show op gezellige wijze toe. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. gen. II mej. W. L. Bekink (Den Haag) eu de heren A. K. C. Burger (Den Haag); R. N. J. Cupédo (Noordwijk). D. M. Ferdi- nandusse (Den Haag), W. H. Godfried (Den Haag), J. Gorrée (Den Haag), W. lh. Huijsinga (Den Haag), Th. J. P. Kouwenhoven (Den Haag). H. Muste (Dordrecht). Th. A. Ruys (Wassenaar), S J. Solomon 'USA). W. A. P. Spren- gers (Rijswijk). P. Stoop (Rotterdam). J. Ch. Vermaak (Den Haag) en P. W. Woittiez (Leiden); doet. ex. gen. II mej. A. J. Saman (Den Haag) en de heren Th. J. J. M. Bloem (Voorburg). S. F. C Heerma van Voss (Leeuwarden). K. Hermsen (Leiden); G. M. Hochwald, 'USA) en R. E. Treurniet te Willem stad (Curagao); semi-artsex. de heren J. de Boer (Den Haag) en I. Spodek (USA); Artsex. de heren P. A. G. M. Beelen (Voorburg) en D. J. Happée (Leiden). Op de avond van de eerste pink sterdag brak brand uit in een op slagplaats van de Internationale Kunststoffen Industrie te Voor schoten. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een houten loods, waarin verpakkingsmateriaal lag opgeslagen. Om even over zeven werd de brandweer gewaarschuwd en al spoedig waren vier mannen van de vrijwillige brandweer op het terrein van de brand. De overige leden, van wie er enkelen uit de kerk gehaald moesten worden, wa ren eveneens spoedig ter plaatst. Aangezien de fabriek van de l.K.I. vele brandbare stoffen bevat rukte men met groot materiaal uit. Door snel optreden wist men het vuur te beperken tot de houten loods, die geheel verloren ging. De straffe wind was gelukkig gunstig, zodat ae belendende hallen niet veel ge vaar liepen. Het vuur vond gretig voedsel in het papieren en karton nen verpakkingsmateriaal, waarbij een sterke rookontwikkeling optrad. De foto geeft een overzicht van de blussingswerkzaamheden. (Foto L.D./Van Vliet) the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N V. Voor engros Jacq. Mot N.V.-Amsterdam. Veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. De heer S. J. Bizot. conducteur-trein- geleider bij de N.Z.H.V.M. werd vanmor gen in het Stadhuis ontvangen, daar hij veertig jaar in dienst is van deze ver voersmaatschappij. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak hem toe. erop wijzend, dat de houding van de conducteur bepaalt, hoe het reizend publiek denkt over de vervoersmaat schappij. Wat de heer Bizot betreft, de maatschappij kan er zich in verheugen, dat men destijds hert. besluit heeft ge nomen de heer Bizot in dienst te nemen. Hij heeft zich een plichtsgetrouw en ijverig employé getoond, die bovendien altijd zeer voorkomend en behulpzaam optrad. Na nog gesproken te hebben over „de verdwijnende tram" en zich gewaagd te hebben aan enige toekomst voorspellingen ten aanzien van het ver voer, speldde de burgemeester de heer Bizot de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst, als officiële erkenning van de regering voor de verdiensten van de jubilaris. De heer Bizot was tijdens deze hul diging vergezeld van zijn echtgenote, zoon en schoondochter. De directeur van de N.Z.H.VM., de heer J. Jurrissen sprak daarna nog enige woorden van gelukwens, waarbij hij hem de bronzen draagmedaille van de onderscheiding overhandigde. Bij deze plechtigheid waren voorts tegenwoordig de chef van de Vervoersdienst, de heer Th. Heten, de chef van 'het vervoerskantoor te Leiden, de heer Th. Thomas, en enige Leidse employé's. De jubilaris is ook in het verenigingsleven geen onbekende. Jaren lang is hij reeds secretaris van „St.- Raphaël", de R.-K. Bond van Vervoers- personeel. afdeling Leiden en secretaris van de plaatselijke stichting van het Mgr Mutsaerds Herstellingsoord. De rest van deze feestdag werd in huiselijke kring doorgebracht. ^/pC-ooi haar Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke bekOOrt Haar glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en i gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - I bestrijdt roosvorming. De burgemeester speldt de Koninklijke onderscheiding op (Foto L.D. Van Vliet) Ir. A. J. Grandjean te Baarn, in genieur der lste-klasse van het Bos wezen en voorzitter der Houtvesters- vereniging, is bevorderd tot hoofd inspecteur. De heer A. J. Grandjean, is een zoon van ir. J. B. Grandjean, oud leraar in de wiskunde aan de Gem. H.B.S. te dezer stede. Onze stadgenoot ,de heer C. P. Vroege, is aan de Rijksuniversiteit ce Utrecht geslaagd voor het semie-arts- examen. Ambtsaanvaarding van prof. dr. N. G. v. Kampen Dr. N. G. van Kampen, eertijds woon achtig te Leiden, die is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de theoretische kernfysica zal op maandag 25 mei zijn ambt aanvaarden. Hedenmorgen omstreeks half tien geraakt eop de Oude Ryn de 7-jparige F. van Es te water. De heer W. Prins, werkzaam bij de Fa. Van Zyp, aarzelde geen seconde en begaf zich gekleed te water. Hy mocht het genoegen smaken de kleine behouden op het droge to brengen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3