ONDANKS HET KOELERE WEER TOCH DRUKKE PINKSTERDAGEN Sjah van Perzië thans op weg naar Nederland WEERBERICHT Enorme aanloop uit nabuurlanden WEER MYSTERIEUZE MOORD IN „DONKER" AMSTERDAM Hedenmorgen is de loggervloot ter haringvangst uitgevaren! Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 MEI 1959 No. 29746 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Slngei 1. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T KATWIJK MISTE VASTE KLANTEN Na de heerlijke lentedagen sinds Hemelvaart was het pinksterweer bepaald kil en winderig. Het heeft echter de mensen binnen en buiten onze landsgrenzen niet kunnen tegenhouden. Het is opnieuw zeer druk geweest op de Nederlandse wegen. Enorm was weer de aanloop uit de nabuurlanden. Zaterdagavond was de Amsterdamse hotelruimte reeds „uitverkocht". Maar de grote stroom toeristen kwam eigenlijk zondag pas. Toen werd het als het ware een wedstrijd, wie de openstaande bedden in het midden en het westen van het land nog zou kunnen bezetten. Rotterdam, Utrecht en Arnhem waren spoedig vol. Vele gasten werden doorgestuurd naar Het Gooi en het Sticht. Den Haag kon de toeloop nog juist opvangen. Verkeer eiste tol Opnieuw bleek echter, dat het grote Duitse bezoek zich niet alleen meer op het westen concentreert. Velen blijven in de mooiste delen der oostelijke pro vincies hangen. Maar ook de zee was nog zeer in trek, ondanks de koude, felle bries. Het was niet zo, dat men „over de hoofden kon lopen", maar het bezoek is zeker niet teleurstellend geweest. Over het algemeen was het aan de kust en in de grensstreken op eerste pinksterdag drukker (warmer) dan op tweede pink sterdag. Katwijk Alleen in Katwijk aan Zee is het ge durende het pinksterweekeinde niet zo druk geweest als normaliter verwacht had kunnen worden. Of dit geheel te wijten is geweest aan het minder gun stige weer?, men durft het in Katwijk niet te zeggen. Inderdaad waren de weersomstandigheden niet zodanig, dat een verblijf aan het strand erg aanlok kelijk was. Maar in Katwijk vreest men toch, dat de watervergiftiging in de Zuidhollandse wateren ook van invloed is geweest op dit matige bezoek. Men is bepaald niet enthousiast over de wijze, waarop is omgesprongen met de belan gen van deze badplaats. In sommige be richten leek het er soms op of Katwijk levensgevaarlijk was en de dode visjes op het strand voor het opscheppen la gen. Niets is minder waar. Alleen in de uitwatering van het Katwijkse Kanaal mag zoals altijd niet gezwommen worden en voor het overige kan men gaan en staan waar men wil, zonder enig risico. Gelukkig dringt dat nu ook weer meer en meer tot het publiek door. Maar toch, in het kantoor van de V.V.V. heeft men gisteren de mensen gemist, die anders op de pinksterda gen de kamers komen bespreken voor de komende zomer. Zij behoren tot de trouwste gasten met Pinksteren. Maar Dit jaar lieten zij verstek gaan.... In Leiden was het wel zeer druk. Zeer duidelijk kwam dat tot uiting, toen gisteren op de Beestenmarkt legio auto's stonden geparkeerd. Velen droe gen Duitse nummerborden. Wolkenvelden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MEI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 17.53 uur; onder: 3.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.00 en 13.29 uur. Laagwater te 9.02 en 21.40 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Het zeldzaam mooie zeilweer bracht het afgelopen lange week einde heel wat drukte op de Kaag. waar de zeilers zo op elkaar moesten letten om aanvaringen te voorkomen, dat er weinig tijd over bleef om te genieten van zon, wind en water. Record Keukenhof De drukte in onze streken concen treerde zich thans niet meer op de bol lenvelden, die hun kleuren verloren heb ben. Maar toch kreeg Keukenhof in deze laatste dagen nog ruim 25.000 bezoekers en sloot daarna tot voorjaar 1960 de poorten met een record aantal bezoe kers van ongeveer 660.000 entrees in dit tiende jaar. Andere attracties kregen nu ook enor me aantallen gasten te verwerken. Avi fauna te Alphen aan den Rijn meldde 27.000 bezoekers, De Efteling bij Kaats heuvel 35.000, het Haagse Madurodam 26.000 bewonderaars, voornamelijk uit eigen land. Het nationale park Kennemerduin bij Bloemendaal werd door 27.000 bezoekers aangedaan en in Giethoorn was de drukte uit vele windstreken enorm. Zo kunnen we nog even doorgaan. Overal in het land duizenden bezoekers. Over het algemeen kan men wel zeg gen, dat de belangstelling uit Duitsland het grootst was, maar ook het aantal Belgische. Franse en Engelse bezoekers was aanzienlijk. Daarnaast neemt het bezoek van Amerikaanse militairen uit Duitsland en van Scandinaviërs gelei delijk toe. Deze voor de toeristenindustrie zo aan trekkelijke drukte heeft echter ook zijn tol geëist in de vorm van enkele mensen levens. Zaterdagochtend reeds reden twee jonge Duitsers op een bromfiets te Woudenberg tegen een boom. De bromfiets begon te slingeren en vloog enkele meters verder weer tegen een boom. Het kostte een 17-jarige jongen uit Dortmund het leven. Zyn duopassa gier werd ernstig gewond. Boze beer verwondt dierenpark - eigenaar De ongeveer vijftige jarige neer F L. Put. eigenaar van een vogel- en dieren park aan de Zwolseweg te Apeldoorn is zondagochtend omstreeks tien uur ern stig gewond bij een door hem onder nomen poging om twee vechtende beren van elkaar te scheiden. Toen de heer Put het hok van de beren wilde betre den en het hok had geopend om een einde te maken aan de vechtpartij, kwam een der beren naar huiten. Hij richtte zijn woede op de heer Put. Twee buren van de heer Put hebben hem. met behulp van een bijl en een ijzeren slaaf, ontzet. Ze slaagden er in de beer in het hok terug te drijven. De heer Put is levensgevaarlijk ge wond opgenomen in 't ziekenhuis, waar hij vannacht overleden is. Bij Sittard slipte zaterdagmiddag op de rijksweg een 26-jarige scooterrijder uit Cuyk-St. Agatha. De man vloog met zijn hoofd tegen de wegrand en was cp slag dood. Zijn achterop zittende broer kwam met inwendige kneuzingen vrij. Gisteravond is te Stuivesant een 64- jarige landbouwer bij het onvoorzichtig oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. Zaterdagochtend vroeg had op rijks weg 12 onder Woudenberg een aanrij ding plaats. Een uit Dortmund afkom stige auto werd gesneden door een even eens uit Duitsland afkomstige auto. De beide wagens raakten elkaar en de in gehaalde auto sloeg over de kop. Daar bij werd de bestuurder, de 25-jarige H. Neumeier uit Dortmund, gedood. Een van de drie passagiers werd gewond. Alle vier inzittenden van de wagen ble ken doofstom te zijn. Een 15-jarig doof stom meisje uit Veenendaal moest de politie bij het onderzoek behulpzaam zyn. Gisteren is om ongeveer 23.45 uur de 59-jarige heer J. Pelle uit Brakel onder Zuilichem door een uit de richting Zalt- bommel komende auto aangereden, ten gevolge waarvan hy is overleden. Gisterochtend om vijf uur vond men naast de ryksweg Raalte-Nijverdal een cp de kop liggende, totaal vernielde auto. Even verder vond men in een sloot het lijk van de bestuurder, de 31-jarige mr. A. M. M. Jurgens uit Oldenzaal. Op het fietspad lag een 2-jarig meisje, dat hoewel totaal verkleumd, ogenschijnlijk geen ernstige kwetsuren had opgelopen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Laffe rassennioord in Londense stadswijk Kleurling door bende met een mes neergestoken (Van onze correspondent in Londen) In het sedert de rassen-onlusten van vorige herfst beruchte Nottinghilldis- trict in West-Londen, heeft een groep nozems in de nacht van zaterdag op zondag een 32-jarige kleurling, Kelso Benjamin Cochrane, afkomstig uit Ja maica, overweldigd en met messteken zo ernstig gewond, dat hy kort na aan komst in het ziekenhuis is overleden. Dit nieuwe drama heeft de openbare mening in Engeland diep geschokt. Het is een symptoom van door fascistische groepen kunstmatig aangewakkerde ras- senstryd. Sir Oswald Mosley, de Engelse Mussert, probeert de sociale spanningen, opgewekt door de immigratie van dui zenden kleurlingen uit het arme Ja maica, die in Londen werk hebben ge vonden of hopen te vinden, politiek uit te buiten. Na de relletjes van vorig jaar is het politietoezicht in deze buurt verscherpt, maar de politie kan natuurlijk niet overal tegelijk zijn. De haveloze omge ving van Nottinghill met zijn vele ver vallen huizen vormt een uitgelezen oord voor het jeugdige straatgespuis. Onder het groepje, dat Cochrane aanviel, wa ren jongens van ten hoogste vijftien of zestien jaar. De aangevalene, die met een arm in gips liep, kwam juist van het ziekenhuis, waar hij zich had laten behandelen. Hij stond bekend als iemand die hard werkte en zou in juni gaan trouwen met een leerling-verpleegster. De bende nozems, die plotseling uit een leegstaande winkel te voorschijn kwam, sneed hem de pas af en met de kreet, „he, Jim Crow". Het was met deze uit roep dat vorig jaar de straatgevechten waren begonnen, waarbij niet minder dan tweeduizend personen waren ver wikkeld. De aanval op Cochrane was voorbij in een paar minuten. Hij werd stervende op het trottoir aangetroffen. Cochrane wordt beschreven als een be daarde jongeman, die teruggetrokken op zyn kamer woonde. Hij had zaterdag avond laat zijn woning verlaten om de dokters te vragen de pijn in zyn arm te stillen. Zij hielpen hem, maar terug kerend kreeg hij vlak bij zijn woning een mes in de borst gestoken. Zyn dood heeft een golf van haat onder de ge kleurde bevolking tegen de blanken doen oprijzen. Een vrouw met vrij grote kracht gewurgd Opnieuw is Amsterdam opgeschrikt Singel en de Herengracht nabij de To door een mysterieuze moord op een vrouw van lichte zeden. Even na twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag werd de politie van het bureau War moesstraat in de hoofdstad gewaar schuwd dat in een woning aan de Berg straat, een nauwe doorgang tussen de Gisteravond uit Denemarken vertrokken De Sjah van Perzië is gister avond om acht uur Nederlandse tijd aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" uit de Deense haven stad Aarhus naar Nederland ver trokken. De Sjah wordt morgen ochtend in Amsterdam verwacht. Zaterdagochtend reeds liep „De Ruy ter", geëscorteerd door de jagers „Drenthe" en „Limburg" de haven van Aarhus binnen. De kruiser meerde af aan de kade in het centrum van de stad. Een kapel van de Koninklijke Deense Landmacht en talrijke belang stellenden waren ter begroeting aanwe zig. Op de kade wapperden tientallen Deense en Nederlandse vlaggen. Voorbereidingen Voor de overtocht van Denemarken naar Nederland zijn aan boord van „De Ruyter" gedurende de laatste maanden vele voorbereidingen getroffen. Sinds oktober 1900, toen de president van de Zuidafrikaanse republiek, Paul Kruger. aan boord van de „Gelderland" een reis naar Europa maakte, is het niet meer voorgekomen dat een staatshoofd van vreemde mogendheid aan boord van een Nederlandse oorlogsbodem ons vader land bezocht. Vandaar dat men zich bij de Koninklijke Marine weer geheel op- nieuw moest instellen op een dergelijke opdracht. Aan de Sjah en zyn gevolg z(jn de verblijven van de smaldeelstaf en scheepsleiding ter beschikking ge steld. Sfeer aangepast De zakelijke sfeer van deze verblijven is zoveel mogelijk aan de huisvesting van de hoge gast aangepast. De maal tijden, die zijne keizerlijke hoogheid en diens gevolg worden geserveerd, zyn in overleg met de hofmaarschalk van H.M. de Koningin samengesteld. Een hof- lakei bedient de keizer. Gisteravond bracht een hofauto van het Deense Koninklijke Huis de Sjah naar Aarhus. Namens Koningin Juliana werd de Sjah op de kade begroet door luitenant-generaal C. F. Pahud de Mor- tanges, waarna hy door de comman dant van het smaldeel, kapitein ter zee A. B. Ferwerda, aan boord van de krui ser werd welkom geheten. Tenslotte werden aan de Sjah de commandanten van de verschillende schepen voorgesteld. rensluis, het stoffelijk overschot van een vrouw was aangetroffen. De politie vond er het gedeeltelijk ontklede lichaam van de 45-jarige vrouw liggend op de vloer van de door haar gehuurde kamer op de benedenverdieping van het huis. Dr. J. Zeldenrust, die later sectie ver richtte, constateerde dat de vrouw met grote kracht door wurging (vermoedelijk met de handen) om het leven is ge bracht. De moord zou kort voor mid dernacht zijn gebeurd. Een naast de ka mer van de thans om het leven gebrach te vrouw wonende vrouw heeft het slachtoffer ontdekt, nadat het haar was opgevallen dat zij in de kamer niets hoorde en het licht - tegen de gewoonte in - bleef branden. De recherche heeft direct het onder zoek ter hand genomen, maar tot dus verre zonder positief resultaat. Teruggekeerd Het is gebleken dat de vermoorde vrouw geruime tijd „uit het leven" is geweest, doch dat zij sedert kort, waar schijnlijk sinds een week, daarin was te ruggekeerd. De politie helt over naar de mening, dat hier sprake is van een lustmoord, te meer daar in de kamer niets wordt ver mist voor zover kon worden nagegaan. Zowel de officier van Justitie als enkele politieautoriteiten hebben zich ter plaat se op de hoogte gesteld. Er is niets gebleken van enige ver wantschap tussen dit misdrijf en de moorden op drie andere vrouwen van lichte zeden in de binnenstad van Am sterdam, waarvan er twee nog niet zyn opgelost, n.l. die op „Chinese Annie" op oudejaarsdag 1956 en die op „magere Josje" in augustus 1957. 't Westen bereid tot tijdelijke regeling inzake Berlijn Amerikaanse loslippigheid werd later tegengesproken (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 19 mei Het is giste ren na een bewogen pinksterweek einde zonneklaar geworden wat op zijn allerbest het resultaat van de Geneefse ministersconferentie der Grote Vier kan zijn: een tijdelijke regeling voor de Berlijnse crisis en een agenda met wat aanbevelin gen over enkele onderwerpen voor de topconferentie, die er op zal moeten volgen. Wat is er gebeurd? Gromyko heeft een streng requi sitoir tegen het Westelijke vredes- pakket-plan en terloops een plei dooi voor zijn eigen voorstellen gehouden en Christian Herter gaf namens het Westen te verstaan dat de heer Gromyko zijn voorstel len net zo goed weer in kan pak ken. Dat was conform de ver wachtingen. Maar de algemene consternatie werd gewekt door de loslippigheid van de Amerikaanse woordvoerder, de onder-staats secretaris van Voorlichting. An drew Berding, die eerst half ver trouwelijk, maar daarna heel eventjes openlijk te verstaan gaf, dat als de Russen het Westelijke pakket zouden verwerpen, het Westen wel geneigd zou zijn in tussen met een tijdelijke regeling voor de Berlijnse crisis genoegen te nemen. Nu was dat allang duidelijk, maar het werd vreemd gevonden dat de Ameri kaanse woordvoerder dat Westelijke vredespakket, waar zo lang en ijverig aan geknutseld was, eigenlijk al terzijde legde voordat de Russen het openlijk goed en wel verworpen hadden! Misschien was het niet helemaal zijn schuld. De mannen van de internatio nale persbureaus, gewikkeld in een ver woede veldslag om de primeur, trokken hem de vermaledijde woorden uit de mond. Nauwelijks stonden ze op de telex, of de andere Westelijke delegaties kwamen los. Boze Fransen en Westduit sers riepen moord en brand en zeiden dat het Westen geenszins zijn brei werkje uit zou halen. Zelfs Lloyd, die van verzoenende neigingen wordt ver dacht, zei (in zyn vuistje lachend): „Het is niet waar". Slot pag. 2 Lancering Aflas mislukt Een poging van de Amerikaanse Luchtmacht om een Atlasraket te lan ceren is zondagavond mislukt. De raket ontplofte kort na de start in de lucht. Landhervorming op Cuba dupeert de buitenlanders Het Cubaanse kabinet heeft zondag een besluit uitgevaardigd tot landher vorming. De president, Urrutia, en de minister hebben het besluit te La Plata, een dorp in de provincie Oriente, on dertekend. De nieuwe wet op de landhervorming wordt in Havanna als een bom op het gebied van de Cubaanse buitenlandse politiek beschouwd. Alle buitenlandse suikerondernemingen zullen namelijk alle aandelen aan Cubanen moeten overdragen. Bovendien zullen alleen Cubanen in het vervolg het recht hebben bouwgrond te kopen of te erven. De buitenlandse maatschappij die het meest getroffen wordt is de Amerikaanse „United Fruit". Men is verrast in Amerikaanse kringen te Havanna waar men met voldoening kennis had genomen van de vriend schappelijke houding van premier Fidel Castro jegens de V.S. sedert zijn bezoek aan dat land. Landhervorming stond reeds op het program van de nieuwe revolutionaire regering sedert zij na de val van het re gime-Batista aan de macht kwam. Krachtens de nieuwe wet krijgen de niet-Cubaanse ondernemingen in het land negentig dagen om orde op zaken te stellen. Na die periode zyn zij ont eigend indien niet alle aandelen aan Cubanen zyn overgedragen. Niemand mag meer dan ongeveer 500 ha grond in eigendom hebben. Dit geldt niet voor suikerrietplantages, rijstvelden of weidegronden die aan Cubanen beho- rein. De huidige eigenaars zullen scha devergoeding krijgen. Ieder gezin dat geen bouwgrond heeft krijgt van de staat ongeveer 30 ha. Morgen sluit inzendiiigsterinijn prijsvraag: „Welke Katwijker liet eerst in IJmuiden?" Vanmorgen is de loggervloot ter haringvangst uitgevaren: om 6 uur vertrokken de Vlaardingers en de Scheveningers en twee uur later verliet de Katwijkse en IJmuidense vloot de haven van IJmuiden. De jacht om de Hollandse Nieuwe is begonnen! Morgenmiddag gaat de vloot aan schot en in de nacht van woensdag op donderdag zal er voor het eerst gehaald worden. Vrijdag kunnen dan de eerste loggers terug zijn. Wie zal het eerste zijn van de gehele vloot en welk Kat- wijks schip zal het eerste zijn? Thans is er nog maar erg weinig over te zeggen, maar toch hebben wy deze vraag aan onze leaers voorgelegd: „Welke Katwijkse jager (of welk schip, dat als Katwyks schip moet worden be schouwd) voert de eerste Hollandse Nieuwe aan en hoe laat zal dit schip meren aan de Tegeltjesmarkt te IJmui den «uitgedrukt in datum, uur en minu ten)? Iedere abonnee en ieder die op dit ogenblik een proefabonnement ont vangt kan aan deze prijsvraag mee doen. Inzendingen dienen uiterlyk woensdag 20 mei, des middags om 12 uur in het bezit van de redactie te zijn. Inzendingen moeten zyn voorzien van het opschrift „haringrace" en van de naam en het adres van de inzender. Voor hen. die het werkelijke tijdstip raden of het dichtst benaderen stelt de directie van ons blad de volgende prij zen beschikbaar; een eerste prijs van Vanmorgen is de haringvloot uit gevarenom 6 uur uit Vlaardingen en Scheveningen en om 8 uur uit IJmuiden. De foto toont het uit varen van de eerste Katwijkse log ger. de KW 86 ..Sumatra"die om 8 uur 9 minuten de haven van IJmuiden verliet, nagewuifd door vele honderden belangstellenden. (Foto LX) Van Vliet) t. 50.een tweede prijs van f. 25.—, een derde prijs van f. 20.vijf prijzen van f. 10.en tien prijzen van f. 5. Zoals bekend wacht de rederij van het winnende Katwijkse schip een wissel plaquette, terwijl de schipper een ver kleind model van deze plaquette krijgt als blijvend aandenken, benevens f. 200, door de schipper naar diens inzicht te verdelen onder de bemanning. Volledigheidshalve laten wij hieron der nog eenmaal de schepen volgen, die tot de Katwijkse vloot gerekend kunnen worden en waaruit men dus een keuze zal moeten doen: KW 25. 138, 147. 2. 9, 5, 7, 18. 86. 67, 38, 48. 130. 151. 163. 45. 127. 43, 44. 97. 110, 20. 40, 41. 78. 16. 47. 54. 140, 168, 170, 70, IJm. 75 en IJm. 283. Over het uitvaren van de haringvloot te IJmuiden en over de vlaggetjes dagen in IJmuiden, Vlaardingen en Scheveningen schrijven wy elders in dit blad uitvoerig.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1