EERSTE KRACHTPROEF TUSSEN FRANSE REGERING EN KAMER Nationale Vergadering wil door stemming althans iets van haar opvattingen laten blijken Noodlijdende katoenindustrie in Engeland wordt drastisch beperkt Financiering koop aandelen van Ouderzorg - DeRidder verzekerd ZATERDAG 16 MEI 1959 (Van onze Parijse correspondent) De eerste ernstige krachtproef tussen de regering en de Nationale Vergadering (Franse Tweede Kamer) voltrekt zich sedert enige weken op de basis van de nieuwe grondwet der Vijfde Republiek. Op het eerste oog moge de inzet niet zo uitzonderlijk gewichtig lijken, maar achter de schermen wordt er een vinnige guerillastrijd gevoerd over de redactie en de interpretatie van het huishoudelijke reglement van het nieuwe parlement. De rechten van de Kamers, en speciaal van de Nationale Vergade ring, zijn door de nieuwe grondwet al zeer sterk beknot. En door zijn houding en zijn openlijke dreigementen van Kamerontbinding, heeft staatschef De Gaulle dan bovendien nog het enige wapen, dat het parlement in de vorm van het recht van censuur bezat om de regering ten val te kunnen brengen, nagenoeg onbruikbaar gemaakt. In feite heeft de regering dus al geen enkel levensgevaar van de Kamer meer te duchten. Het kabinet-Debré is door De Gaulle voor minstens vijf jaar stevig in het zadel gezet! het parlement voor zijn eigen verant woordelijkheden te stellen. Bevalt de regering u niet meer? Ge stemme haar via de motie van cen suur dan maar weg. Maar, zo heeft de generaal bü voorbaat óók al laten weten, dan gaat gy, parlement, eveneens de laan uit. En aangezien een parle mentszetel met ongeveer twee en een half duizend gulden per maand! te genwoordig royaal bezoldigd wordt, is de animo in de Kamer onder die om standigheden van het censuurrecht ge bruik te maken, zichtbaar geslonken. In ronde woorden gezegd, heeft de gene raal op hoog niveau de portefeuilles der heren parlementariërs „onder druk ge zet" en hij is allerminst van zins het hoofd nu in de schoot te leggen. Parlementscontrole een wassen neus Het voornaamste contact, dat regering en volksvertegenwoordiging onderhou den, voltrekt zich bij de wekelijkse vra genuurtjes, die nu naar Engels voor beeld zijn ingesteld en waarbij de ministers mondeling gelegenheid krij gen de parlementaire nieuwsgierigheid te bevredigen. De meerderheid van de Nationale Vergadering, waarin dus óók talrijke conservatieve en rooms-katho- lieke aanhangers van de regering zijn opgenomen, verlangt nu echter dat zij na zo'n vraag- en antwoordenspel even tueel door middel van een hoofdelijke stemming tenminste haar oordeel over het regeringsbeleid te kennen mag geven. Uit naam van de regering uiteraard op bevel van De Gaulle heeft premier Michel Debré met de grootst mogelijke onverzettelijkheid ge weigerd deze verlangens van het parle ment in te lossen. Debré wil onder geen beding dat zekere gebruiken der vorige Vierde Republiek opnieuw ingang zul len vinden. Géén stemmingen dus (die grondwettelijk al ongevaarlijk mogen zijn) doch waardoor het aanzien en het gezag van de regering niettemin zouden kunnen worden geschaad. Geringe animo... En De Gaulle wenst zich strikt aan de letter van de nieuwe grondwet te houden zo niet aan de geest door _D Het eerstvolgend nummer van ons Blad zal verschijnen op dinsdag 19 R mei. Onze bureaus zullen op beide pinksterdagen gesloten zijn. STADSNIEUWS TENTEN- EN KAMPEERSHOW VAN DELFT Vandaag en morgen houdt het Sport paleis van Delft in een showtent op het Schuttersveld een expositie van tenten en kampeeruitrustingen. In aantrekke lijke stands wordt een uitvoerig over zicht gegeven hoe men zich in een tent gerieflijk kan installeren en welke mid delen ten dienste staan om te kunnen spreken van een goed en voortreffelijk kampleven. Tweede pinksterdag wordt tot driemaal toe een sportkleding- en badpaJkkenshow gehouden. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jong- sma te Leiden. Woonhuis en erf Buys Ballotstraat 64 in bod: f.6900 koper: P. Moerman te Leiden q.q. voor: f.7550. Woonhuis met afzonderlijke bovenwo ning Magdalena Moonsstraat 14/ 14a, in bod: f.7100 koper: J. Blijie te Leiden, q.q. voor f. 7500. Officiële publikaties vakantieregelingen Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente, kamer 125, zijn nedergelegd ter lezing voor een ieder ge durende drie maanden de volgende door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 11 mei 1959 vastgestelde verordenin gen; 1. Vakantieregeling slagerswinkels. 2. Vakantieregeling slijterijen 1959. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren. Maria, dr. van H. van Rtoij-n en C. Kla verwij den; Elizabeth Hubertha Jacoba, dr. van J. A. P. van der Poel en E. Geene; SyLvla, dr. van H. van Hagen en A. van Polanen; Catharina Maria Johanna, dr. van W. P. Slats en J. A. J. Wolters; Neel- tje Gijsbertaha. dr. van A. Ouwehand en H. Kraijenoord; Johannes Antoniius, zn. van H. B. Gordijn en F. G. Riem; Hen- driika, dr. van G. J. den Dubbelden en M. van Helden; Mark, an. van E. E. van der Sohaaf en H. A. Jalink; Arie, an. van A. van Duijvenvoörde en E. M. Remmel- zwaal; Jacoba. dr. van K. G. Schuitema ker en A. van der Bent. ondertrouwd. A. Regeer en J. P. P. Vonk; B. A. Koek en C. A. BroeTs; C. Janse en T. C. Brou wer; B. Jourtra en K. de Roode; H. Ot- gaar en J. H. M. de Boer; P. Kikkert en E. Souverein; L. F. van der Krogt en J. M. de Haas; G. van den Bogaard en S. H. W. Niehot; G. L. Berkhuiaen en J. H. Flaman; H. J. A. M. Wlnkeler en J. M. van Es; J. Pouw en H. Heus; D. Zirkzee en C. Gijsenij; A. J. van den Brink en A. J. Haazer; J. de Vogel en J. Pardon: A. Hans en S. C. de Leen; G. P. de Wilde en J. van der Leek; F. Koopmans en M. van Klaveren; J. van Duljvembode en W. Mulder; G. Reijohard en E. Wolters- J van 't Zelfde en A. B. F. van Nood; h'. w Guldemond en S. S. Stouten; P. S. Veer- man en M. J. Jansen A. F. C. Vervloet en M. van Aarem; J. G. van der Walle en E. Fakkel; W. P. L. Spruit en L. J. Miedema. getrouwd. H. J. Timaners en T. de Jong; J. Thie- wu-t en M. C. Reijsenbaoh de Haan. overleden. J. W. Pllippo, 41 jr., man; H. Schiokler, 68 Jr., man; C. Herngr-een, 54 Jr., man; bo Ballegheer, 2 jr., zoon; A. Brooonans, 08 Jr.. wediuwe van W. Kikkert. Uitspraak Hoge Raad Moeilijk valt natuurlijk intussen te ontkennen, dat de parlementaire con trole op de regeringspolitiek nu in feite een wassen neus is geworden. A qui la faute?, bij wie ligt de fout? zo werpen beide partijen elkaar de handschoen toe. vastgesteld! Na langdurige schermutselingen en be dreigingen heeft De Gaulle er tenslotte in toegestemd dat de (nieuwe) Hoge Raad) der constitutie, waarin naast staatsrechtsgeleerden en notabelen ook de beide presidenten der Vierde Repu bliek Auriol en Coty zitting heb ben, zich zal mogen uitspreken over deze tegenstelling tussen wetgevende en uitvoerende macht. Naar verluidt zou dit hoge college, dat het staatshoofd met raadgevende bevoegdheden bijstaat, met een meerderheid van één het par lement in het gelijk willen stellen. Kort na Pinksteren wordt de officiële uitslag verwacht. Het is nog allerminst zeker, dat de constitutionele raad inderdaad een ad vies zal geven, dat afwijkt van de in zichten en verlangens van het staats hoofd. Eventueel zal De Gaulle die des kundige mening bovendien ook nog naast zich neer kunnen leggen, en die kans lijkt, gezien zijn karakter en zijn persoonlijke opvattingen van de demo cratie, aanzienlijk. Doch het prestige van het parlement èn zijn betrekkingen met het Elysée zouden van zo'n ontkno ping weinig te winnen hebben Verzet tegen marionetten Reeds nü heeft een aanzienlijk parle mentariër als Robert Schuman zich publiekelijk afgevraagd waartoe zijn functie onder de nieuwe republiek eigen lijk nog wel dient. Niet iedereen voelt nu eenmaal voor de rol van marionet, zelfs indien hij ruim betaald wordt. Een andere rooms-katholieke afgevaardigde, de professor in het staatsrecht Coste- Floret die de redactie van de grond wet van de Vierde Republiek goeddeels op zijn naam Jieeft staan is, bij voor baat, nóg een paar passen verder ge gaan dan zijn collega-partijgenoot Schu man. Hij heeft namelijk al voorgesteld dat eventueel het parlement, na een ministerieel vragenuurtje, buiten het Palais Bourbon zou vergaderen om dan, op „neutraal terrein", het regeringsbe leid toch aan een hoofdelijke stemming te onderwerpen. De uitslagen zouden dan middels een communiqué in plaats van door een motie, wereldkundig wor den gemaakt, opdat de volksvertegen woordigers te kennen zouden kunnen geven dat ze niet alleen maar ja en amen weten te zeggen Ook hier zal de soep wel niet zo heet gegeten worden als ze wordt opgediend. Maar dat de betrekkingen tussen rege ring en parlement ook onder de Vijfde Republiek nog altijd geen idylle zijn, mag zonder gevaar zeker wèl worden Spinnerij - capaciteit zal tot de helft tvorden verminderdtveven tot 70% Vrijwillige medewerking der belanghebbenden (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft nadere bij zonderheden bekend gemaakt over de plannen tot drastische reorganisatie en stroomlijning van de noodlijdende En gelse katoenindustrie om deze in staat te stellen op de wereldmarkten te con curreren. De regering zal 300 miljoen gulden bijdragen in de moderniserings- kosten. Voorwaarde voor regeringshulp is, dat de bedrijven overbodig geworden personeel zullen schadeloosstellen. Ook firma's, die kunstzijde en andere weef sels op dezelfde manier als katoen ver werken, zullen op gelijke wyze worden geholpen. Alle plannen tot afschaffing van overbodige fabrieksinstallaties zul len aan het parlement worden voorge legd, zodat er voldoende gelegenheid zal zün om de maatregelen aan kritiek te onderwerpen. In totaal zullen acht verschillende plannen voor diverse takken van het katoenbedrijf moeten worden goedge keurd. Er is geen sprake van dwang, want het geheel gaat uit van vrijwillige medewerking der betrokkenen. De re gering gelooft dat alleen op deze manier alle moeilijkheden zullen kunnen wor den overwonnen. De verwachting is dat de spinnerij-ca paciteit met vijftig procent zal worden verminderd. Vorige maand was reeds een derde van de spinnerijen gesloten. Ruim dertig procent van de weefcapaciteit zal verdwijnen, terwijl tussen 25 en 40 pro cent van het apparaat van de finishing- industrie ten dode is opgeschreven en zestig procent van de technische uit rusting van de voeringmakerijen. Er zal 400 miljoen gulden nodig zijn voor de modernisering van de spinnerijen, ter wijl de kosten van invoering van auto matische weefgetouwen op 300 tot 450 miljoen gulden worden geschat. De af zet van geweven goederen is tussen 1912 en 1958 met 75 procent geslonken. Na de oorlog moesten 450 fabrieken worden ge_ sloten, doch massale werkloosheid kon voorkomen worden. De oorzaak van de achteruitgang van de katoenindustrie is Voor het eerst in de geschiedenis van The Dickens Fellowship wordt de jaarvergadering van dit genoot schap buiten Engeland gehouden en wel in ons land onder auspiciën van de Haarlemse Dickens Fellow ship. Medische Dienst Leiderdorp (Beide dagen): dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, telef. 30070. Zuster Hoogvliet, Kom v. Aaiweg no. 7, tel. 24909. Voorschoten (Eerste Pinksterdag): dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telef. 2356. Voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. (Tweede pinksterdag)dokter H. Olthuis, Leidse- weg 179, tel. 2527voor wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Oegstgeest (Eerste pinksterdag): dokter Held, tel. 24649 en dokter Lanen- Baron, tel. 21610. (Tweede pinkster dag) doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Warmond (Eerste Pinksterdag): dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 - 7363. Wassenaar (Eerste pinksterdag): dokter E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14a, tel 3056; dokter B. A. Geerlings, Storm van 's-Gravesande- weg 64, tel. 2137. (Tweede pinksterdag): dokter J. A. Römer, Backershagenlaan no. 28, tel. 4641; dokter H. D. Boer, Wit- tenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekers dienst Van zaterdag avond tot de volgende week zaterdag: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Prins Albert van België en zijn verloofde Prinses Paola di Calabria gefotografeerd in Romewaar bin nenkort hun huwelijk zal worden gesloten. de groei van deze industrie in de over zeese gebieden. Gezien de voorkeursta rieven voor artikelen uit het Britse Ge menebest kon Engeland de eigen ka toenindustrie niet beschermen tegen vrij ingevoerde katoenprodukten. Indien dat toch was gebeurd zou het gehele systeem van voorkeursrechten in elkaar zijn ge stori, waarbij alle voordelen voor de ex_ port naar de overzeese gebiedsdelen ver loren zou zijn gegaan. De katoenindus trie van Hongkong heeft zich echter ver. bonden om de export naar Engeland te verminderen. Gehoopt wordt dat bin nenkort ook India en Pakistan een der gelijke export-beperking zullen toepas sen. De afschaffing van verouderd en overtollig materiaal betekent echter geen daling van de totale produktie, aange zien de meeste machines toch al lang stil stonden. Maar modernisering van de de overblijvende capaciteit zal tot goed kopere produktiviteit kunnen leiden, in. dien voldoende afzet zal worden gevon den. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 16 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 59-103, andijvie 17-47, peulen 105-230, snijbonen 155-305, stambonen 410 kroten 16-22, postelein 7-20, prei 10-11. rabarber 7-25, spinazie 11-23, stoof sla 10- 13, tomaten A 169-206, C 150-182, CC 105- 135, uien 9-14, witlof 33-60; per 100 stuks: bloemkool A 18-56, B 11-40, C 10-25, kom kommers A 31-56, B 20-51, C 15-35, sla A 4-10.30; per 100 bos: bospeen 31-70, peter selie 370-720, radüs 5-11, selderie 450-830. AALSMEER. 15 mei. C V. Centrale Aalsm. Velling G.A. Snijbloemen: Fre sia per bos 25-77. Pyrethrum 55-130, Iris 70-120, Lathyrus 4-100, Asp. plumosus 70- 155, Colvillie 90-180, Papavers 100-165, Or- nithogalum 08-150, Gladiolen 110-340, Campanula 90-215. Clematis per stuk 60- 100, Calla 30-51, Gerbera 10-49, Violieren 10-20, Pioenen 10, Bouvardia 15-44, Ama ryllis per kelk 15-38, PerkplantenFelta- tum per stuk 75-110, Geranium 60-75, Ta- get.es 10-14, Petumia 12-22, Margriet 12-24, Salcia 20-25, Ageratum 17-27, Lobelia 15- 15-20, Bolbegonia 25-30, Gazanlca 15-29. ALKMAAR, 15 mei. Kaasmarkt. Aan voer 19 stapels 36.000 kg. Commissienote ring fabrieks Edammer f 1.80. Handel goed. BOSKOOP. 15 mei. „De Boskoopsche Velling" Gr.bl. rozen: Duisberg 200-220 BetteT Times 170-200-240. Butterfly 280- 200, Vierlanden 340-240, Hadiey 260-170, Offmann 240-180, Bouche 260-120, Pech- told 240-170, Rosalandia 180-90, Gemengd 100-130, Babyrozen: Sweetheart 140-160, Nymph 190-310, Else Poulsen 140-95, Ellen Poulsen 160-110, White Sweetheart 150-90 Pyrethrum 85-100, Eng. Iris 35. Lathyrus lila 60, roze 60, wit 55, gemengd 70. Bal rozen per tak 11-9, Margrieten 27-14, Rho- do lila 10-8-14 per knop, Duizendscnoon 44-25, Rhodo gemengd 95 per bos. Mei doorn 65 pe rbos, Aluin 40, Clematis Le Coultre 32-17 per bloem, In pot: Asple- nium 24, Franse Geranium 65-60, Kalmla 170-160, Hortensia 120-110, Begonia roze 43. Begonia rood 46, Glegoma 34, Coleus 27, Calanglum 17. RIJNSBURG, 15 mei. Groenteveiling: prei 10-12, rabarber 10-12, waspeen A 10- 45, B 8-32, uien 14-15 per kilo, selderie 10-12, peterselie 8-10, bonenkruid 14-15, bosuitjes 3-4, radijs 10-12 per bos, sla 6-8 per krop. OEGSTGEEST Liquidatie O.C.J.K. In ons eerste bericht inzake de liqui datie van de Oegstgeester Christelijke Jeugdkampen (OCJK) was een uiteen zetting gegeven afkomstig van de ker- keraad van de Herv. Kerk. Thans is een verklaring over deze zaak gepubliceerd van de hand van de voorzitter der OCJK, de heer M. Wie- linga. Zonder op de geschilpunten uit voerig in 'te gaan blijkt uit laatstge noemde uiteenzetting dat het OCJK- bestuur niet zo onhandelbaar bleek te zijn geweest, als oorspronkelijk zou kun nen worden verondersteld. Er is nooit een conflict geweest tussen de Centrale Kerkeraad en de OCJK. Wel was er een controverse tussen OCJK en de Herv. Jeugdraad. De heer Wielinga merkt op, dat de OCJK genoodzaakt was om te verdwijnen, omdat zij haar werk buiten de kerk zou moeten voortzetten. De jeugdraad had vóór de pogingen om tot samenwerking te komen zelf reeds kampen georganiseerd. De OCJK wenste geen concurrentie in de hervormde ge meente. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anne Chr., dr van Fr. W. Frets en J. J. van Buuren, Cornells P R. M., zn van J. A. de Rooij en M. G. M. van de Ven, Llduina L. M., dr van C. J. van der Lubbe en A. M. van Winden, Carla A. dr van M. J. Menno Boas en A. G. C. van der Ploeg, Wilhelmus Th. P. M., zn van M C. M. Vink en J. G. Turk, Neeltje J., dr van D. Schoneveld en N. van Vliet, Alfred C. zn van G. Renzenbrlnk en I E. Thijssen, Adrianus W., zn van A. W. van Elk en A, J. Franck Getrouwd: T. de Ruiter. 35 jaar en M. van der Horst, 35 jaar, N. Bouwman, 24 Jaar en N. J. van Klaveren, 22 jaar, H, O. Prade, 29 Jaar en K. L. Lie, 21 jaar. Overleden: H. M. J. Maassen, 77 jaar, wed. van W. Satter. De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting organiseert op 21 mei a.s. een les en demonstratie jn het verkeerslokaal van de politie te Lei den. Er zal tevens een filmpje .Veilig Verkeer" worden vertoond. In het kooklokaal van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting worden voor de Oegstgeester dames twee kook- en bakdemonstrabies gegeven o.l.v. mevrouw H. J. van den HeuvelFlohil en wel op 27 mei en 3 juni a.s. WARMOND VERKEERSEXAMEN Aan het in deze gemeente gehouden verkeersexamen werd door 89 school kinderen deelgenomen. Van de r.-k. jongensschool werden negen, van de r.-k. meisjesschool 4 en van de School met de Bijbel 2 kinderen afgewezen, zo dat aan 74 kinderen een diploma kon worden uitgereikt. De navolgende kinde ren behaalden het diploma met de min ste fouten: R.-K. Meisjesschool: M. BeugeLsdijk, M. Terhaar, L. Heemskerk, S. Kok, L. v. Rijn, M. Sikking, P. Weyers', M. Zand bergen. School met de Bijbel: Aad van Es, Carla Lodel, Amieke Olden, Ekie Schoonbeeg, Annelies Boogaards. Dick Groeneweg, Madelie Roest, Gerda Roest, Joyce Schram. R.-K. Jongensschool: Bert Beugels- dijk, Frans Hoek. Wim van Velzen, An ton van Putten. Wim van Winsen. Hugo Kortekaas, George Rijsbergen, Gerard Willems, Hans v. d. Horst. De diploma's werden uitgereikt in 't Trefpunt door de burgemeester in te genwoordigheid van de post commandant en het onderwijzend personeel. De Warmondse Fanfare zal op t.weede pinksterdag deelnemen aan de door de Muziekvereniging Patiënte Vin dt Omnia uitgeschreven concours. Dit concours, dat gehouden wordt te Soest is uitgeschreven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Soestse Muziek vereniging. De Warmondse Fanfare is ingedeeld in de ere-afdeling. WASSENAAR DUITSE ZWEMCLUB OP BEZOEK Van 22 tot en met 24 mei a.s. zal een zwemploeg uit Solingen (Duitsland) een bezoek aan Wassenaar brengen op uit nodiging van de Sportvereniging WIK, die het vorig jaar met een groep zwem sters en zwemmers enkele dagen in So lingen heeft doorgebracht. Het Duitse gezelschap, dat uit 35 jon gelui zal bestamx, wordt vrijdagavond 22 mei in Wassenaar verwacht. Voor zaterdagmiddag staat een zwemwed strijd op het programma, waaraan be halve Solingen en WIK nog twee an dere verenigingen zullen deelnemen. Zaterdagavond zal er een gezellige bijeenkomst worden georganiseerd voor gastvrouwen en gastheren met de Duitse gasten. Zondag zal een gemeenschappe lijk uitstapje worden gemaakt. INSTRUCTIEMIDDAG „SNEL EN LENIG" Vanmiddag om halfdrie organiseert de R.-K. Sportvereniging .Snel en Le nig" op de schoolsportvelden aan de Prinsenweg een atletiek-instructiemid- dag. Meisjes en Jongens vanaf 12 jaar, die een r.-k. school voor lager onder wijs bezoeken, zijn uitgenodigd op deze instructiemiddag kennis te komen ma ken met de atletiek. De trainer van „Snel en Lenig", de heer W. G. H. van der Plas, zal een trainingsles geven en de heer Warmenhoven lid van de Ned. Atletiekploeg hoogspringen en enkele le den van „Snel en Lenig" zullen demon straties geven. In de week na Pinksteren zullen via de scholen de Floraliaplan'tjes wor den uitgereikt, die door de schooljeugd werden besteld. Volwassenen, die planten bestelden, kunnen deze, eveneens in deze week (van 19 t/m 23 mei) afhalen bij kwekerij Van Spronssen op Duinrell. burgerlijke stand Geboren; Martha A. M., dr van G. P. Meskers en M. Freeke. Pieter F. zn van C. P. Q. Voorham en J. de Roode, Joanna M. C.. dr van G. C. van Eeden en J. J. Lub be; Huberta G., dr van B. Conradi en H. P. O. van dier Burg. Ondertrouwd: A. Badaracco en M. H, L. Beeren; T. H. Oosterveer en M. P. t. van der Klugt, E. van Hall en M. L. Blom, W. J. van Egmond en P. de Groot. Getrouwd: J. C H. Vermeulen en C. P. H. Ruijgrok, J. E. Melling en H. A. Veld- huisen, W. Honing en M. H. de Zeeuw. Overleden: C. N UitholKaiser. 64 Jaar H J. G. Pragt, 57 jaar, J. P. M Brokx. 79 jaar. E. van Es-Stuivenberg. 64 Jaar. M. SmithuisBatelaan, 46 Jaar, C. Noorder- meer, 76 Jaar. Raad Leiderdorp aanvaardde twee leningen Onder voorzitterschap van burgemeester Van Diepeningen kwam de raad gisteravond in spoedvergadering bijeen. Reden van deze ver gadering was het aangaan van geldleningen ter financiering van de overname van het aandelenkapitaal van de N.V. Steen- en Kleiwaren- fabrieken Ouderzorg-De Ridder" en de daaruit voortvloeiende kosten. In de vergadering van 24 april j.l. was tot deze overname besloten. Het college van Gedeputeerde Staten heeft, zoals wij gisteren reeds meldden, zich bereid verklaard aan genoemd be sluit goedkeuring te hechten, mits de vaste financiering van de overnemings som en de verder uit de transactie voortvloeiehde uitgaven verzekerd is. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten heeft het volgende voorstel gedaan: in de eerste plaats een 5-jarige geldlening tot een bedrag van f500.000 3% op nemingsdatum 16 juni en in de tweede plaats een kasgeldlening voor 3 maan den groot f500.000 a 1% ingaande 25 mei Unaniem werd dit voorstel door dp raad aanvaard. Burgemeester Van Diepeningen deel de nog mede, dat het gemeentebestuur nu geen steenfabrikant gaat worden, zoals men wel zegt. De zaak zal op de juiste wyze worden geliquideerd. Ook zei de burgemeester, dat het van uitermate groot belang is geweest, dat de gemeente deze fabriek heeft kunnen kopen. Volgend jaar hoopt men al aan het uitbreidingsplan Ter Mey te kunnen beginnen met de doortrekking van de Acacialaan. Leiderdorp maakt niet al leen plannen op papier, maar voert ze ook uit! Ook over de nieuwe brug over de Rijn zijn al besprekingen geweest. Deze bouw zal niet te lang op zich laten waehten, aldus de burgemeester. AFSCHEID WETHOUDER Hoewel niet op de agenda vermeld, wilde de burgemeester nog een ingeko men stuk voorlezen n.l. de brief van wethouder Broxterman, die wegens zyn benoeming tot directeur van de Twent- sche Bank te Lisse, zich genoodzaakt ziet te bedanken als raadslid. De heer Broxterman sprak een enkel woord ten afscheid en zei met gemeng de gevoelens de gemeente te gaan ver laten. Dankbaar was hij voor de promo tie, maar de gemeente is hem lief ge worden. Na 10 jaar samenwerking, de laat9te maanden als wethouder, dankte de heer Broxterman speciaal burge meester Van Diepeningen voor de zeer prettige samenwerking. De burgemeester feliciteerde de wet houder met zijn promotie. Na wethouder Meerburg, richtte nog verschillende raadsleden een enkel woord tot do scheidende wethouder.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9