kune. films: Leidse Rlieumatologische Kliniek jubileert met nieuw laboratorium Eerste universitaire centrum opende 25 jaar geleden DEZE WEEK: Officiële publikuties Opgericht I maart 1860 Zaterdag 16 mei 19S9 Tweede blad no. 29745 Volgende week saterdagt Volgende week zaterdag wordt tijdens een bijeenkomst in de Aula van het Leidse Academisch Ziekenhuis het vijfentwintigjarig bestaan gevierd van de „Stichting Leidse Rheumatologische Kliniek". Bij deze gelegenheid zal tevens het nieuwe laboratorium officieel worden geopend, hoewel daar reeds enige tijd wetenschappelijk onderzoek wordt verricht. Vooral sociale en economische overwegingen hebben er na de eerste wereldoorlog toe geleid, dat men van medische zijde grotere belang stelling aan de dag ging leggen voor reumatische aandoeningen. Dat dit eerst zo laat geschiedde (hoewel reuma als aandoening reeds in een zeer vroeg verleden bekend was), moet aan verschillende oorzaken te wijten zijn geweest. Toen echter ook in ons land deze belangstelling groeide, werd in Leiden het eerste universitaire centrum voor reuma- onderzoek in het leven geroepen. Op 7 februari 1934 werd de poli kliniek geopend. Zowel de viering van het jubileum als de officiële opening van het nieuwe laboratorium vinden dus enigszins aan de late kant plaats, maar men heeft beide feiten in één bijeenkomst willen combineren, en om technische redenen heeft men met dit uitstel qenoeqen moeten nemen. Bescheiden en late start De erkenning van het belang en de mogelijkheden van de reumabestrijding heeft lang op zich laten wachten. Eerst vijfentwintig jaar geleden kwam daar door het eerste Nederlandse universi taire reumacentrum tot stand, en wel als afdeling reumatologie in het gebouw van de interne kliniek van het Leids Academisch Ziekenhuis. Het was aan de samenwerking van prof. dr. W. A. Kuenen, hoogleraar in de inwendige geneeskunde te Leiden, en aan dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van het Phophylaxe Fonds (voorloper van het tegenwoordige Praeventiefonds) te dan ken. De nieuwe afdeling, die thans als „Stichting Leidse Rheumatologisohe Kliniek" het zilveren bestaansjubileum viert, startte met één arts, één analiste- masseuse, één verpleegster en één broe der. Hoofd werd dr. J. F. Touw. Omvang en uitrusting-van de nieuwe afdeling (waar op 7 februari 1934 de eerste patiënten werden behandeld) waren bescheiden en sober, terwijl voor de aanschaf van behandelingstoestellen en laboratoriumbenodigdheden voor het eerste jaar slechts f. 5000..— was uitge trokkenwaarvan zelfs een deel nog ongebruikt bleef. Ongeveer eenzelfde bedrag werd het eerste jaar ontvangen aan behandelings- en verpleeggelden. Het eerste jaar bezochten 536 patiënten de nieuwe polikliniek. De toeloop nam spoedig zodanige om vang aan, dat met de bestaande staf geen aandacht meer kon worden be steed aan zuiver wetenschappelijk onderzoek. Dit onderzoek werd na verloop van tijd ook belemmerd door dat verschillende oorzaken er toe leidden, dat vele patiënten niet meer voor controle terugkeerden. Dat verschijnsel deed zich vooral enige jaren na de oprichting voor, toen de patiënten ook van elders uit het land kwamen en bovendien de crisis de reis kosten tot een te zware last maakten. Crisis, een te geringe staf met te ge ringe middelen, de bezettingsjaren en de moeilijke omstandigheden in de eer ste tijd na de bevrijding hebben de ontwikkeling van de nieuwe afdeling sterk geremd. In de laatste bezettings jaren kwam het werk zelfs vrijwel ge heel tot stilstand. Overigens moesten b.v. in 1940 ook 67 Duitsers worden be handeld. Optimistisch vermeldt het jaarverslag over 1940: „Waar deze per sonen niet meer op de polikliniet zullen terugkomen, heeft het weinig zin hen onder ons patiëntenmateriaal te reke nen". Na de bevrijding kon kennis genomen worden van de belangrijke ontwikkelin gen in de reumatologie in Engeland en Amerika, waa-r de belangstelling voor de reumatische aandoeningen sterk was toegenomen en de reumatologie meer en meer werd erkend als een onder- SPecialisme van interne geneeskunde. Men ging daar 6teeds meer over tot de I vorming van teams, waarin deskundigen samenwerkten op het gebied van de klinische geneeskunde, van de medische basis-specialismen en van niet-medische takken van wetenschap. In overeenkomstige richting werden in Leiden plannen voor de toekomst opgesteld, doch vooreerst moesten de mogelijkheden worden geschapen om meer patiënten klinisch te behandelen. Klinische observatie en analyse waren noodzakelijk. Hiertoe werd gelegenheid gevonden door de plaatsing van vier Zweedse houten paviljoens bij de afde ling interne geneeskunde, welke in oktober 1949 in gebruik konden worden genomen. Een dezer barakken diende als polikliniek, in de tweede werd de afde ling fysische therapie gehuisvest, terwijl de beide andere als kliniek voer 20 man nelijke en evenveel vrouwelijke patiënten werden ingericht Deze opening kwam op een zeer gunstig tijdstip, doordat zich juist toen het verrassende effect had geopenbaard van bijnierschorshormonen op enkele vormen van reumatische ge wrichtsontsteking. Met deze opzien barende vondst van Hench werd een geheel nieuw terrein van onderzoek en therapie geopend Een overzicht van de barakken (op de voorgrond) waarin het reu- rnatologisch laboratorium is geves tigd. Het buitenaanzicht moge dan wet erg imponerenhet interieur voldoet thans aan hoge weten schappelijke eisen. Sole Mio Niettemin deed zich korte tijd nadien andermaal ruimtegebrek voor. Het werd nodig een van de barakken tot laboratorium in te richten. Dat werd mogelijk, doordat in Noordwijk aan Zee het voormalige hotel „Solo Mio", dat na 1945 dienst had gedaan als noodsanatorium, in 1952 ter beschik king kwam als reumakliniek. Drie wetenschappelijke medewerkers, een immunoloog, een histoloog en een biochemicus werden aangesteld en naar de Angelsaksische landen uitge zonden voor oriëntatie. Begin 1956 keerden zij terug en kon het werk in het toen ingerichte nieuwe laboratorium een aanvang nemen. Eind 1958 werd het tweede klinische paviljoen bij het laboratorium getrok ken. De patiënten konden tijdelijk worden gehuisvest in gebouw X. reumatologie vanwege het LeMsOh XkA* Versiteits Fonds. De klinische afdeling ln Leiden 1b voornamelijk ingesteld op meer ingewik kelde diagnostische analyse en onder- eoek van moeilijke of gecompliceerde •ziektebeelden, waarbij geregeld intensief Contact met de andere specialisten van het Academisch Ziekenhuis wenselijk is. De kliniek in Noordwijk dient hoofd zakelijk voor langdurige behandeling va-n gevallen, waarvan de noodzaak na diagnose in Leiden is gebleken. In Noordwijk waren de eerste 13 patiënten na ingrijpende, maar toch sober opgezette voorzieningen in „Sole Mio" op 2 januari 1953 uit Leiden aan gekomen. Op de dag van de officiële opening (28 februari 1953) waren dit er reeds 53. Aanvankelijk had men gedacht aan een bezetting van ongeveer 50 bed den, maar dit aantal moest al spoedig worden opgevoerd tot zeventig. Acht maanden na de opening had het aantal patiënten in ..Sole Mio" deze zeventig reeds overschreven. Dank zij de inrich ting van de villa „De Luwte" als zuster huis konden verschillende behande lingsruimten worden uitgebreid en een zaai voor arbeidstherapie worden inge richt. In „Sole Mio" zijn thans circa 60 per sonen werkzaam. Bijzondere aandacht wordt in deze kliniek besteed aan de sociale aanpas singsmogelijkheden, waarover de gehan dicapte reumalijder beschikt. Contacten met het Gewestelijk Arbeidsbureau ble ken in dit verband zeer nuttig te zijn. Een nog onvervulde wens is een aparte jeugdafdeling met voldoende onderwijsmogelijkheden. Voorlopig zal men het echter nog moeten doen met de zeer gewaardeerde hulp, welke plaatse lijke leerkrachten met grote bereidwil ligheid verlenen. Nieuw laboratorium Het laboratoriumonderzoek te Leiden heeft door de jaren heen een belangrijke functie gehad.. De systematisch weten schappelijk aanpak begon echter eerst in 1956 een aanvang te nemen. De staf omvatte toen drie academici, drie analis ten, een secretaresse, een bediende en twee student-assistenten. Uiteraard wa ren er vele kinderzoekten te overwinnen, doch geleidelijk aan werden de hinder palen uit de weg geruimd en na een nieuwe verbouwing en uitbreiding, die eind 1958 gereed kwam, heeft het weten schappelijk laboratorium thans een op zet en uitrusting, die in overeenstem ming is met het doel van het instituut. (Dat het technisch kunnen mede dank zij de goede apparatuur ook op ander terrein ontplooid kan worden blijkt overigens uit bijbaande foto's, welke door de eigen fotografische afdeling van het instituut zijn vervaardigd!). De huidige staf bestaat uit 25 personen en men beschikt over de modernste instru menten en hulpapparatuur. Met kracht wordt reeds gewerkt in dit nieuwe labo ratorium, dat eerst thans „officieel" zal worden geopend. Advertentie Sterke groei Zo groeide in een kwart eeuw deze j afdeling uit van een staf van vier per sonen tot een vaste bezetting in Leiden van 32 personen, ongerekend de labora torium staf en het verplegend en huis houdelijk personeel. Eerst- waren slechts vijf bedden ter beschikking, na de laat ste verbouwingen is er in Leiden plaats voor 14 en in Noordwijk voor 75 patiën ten. In de polikliniek worden tegenwoor dig gemiddeld duizend nieuwe patiënten per jaar ingeschreven, terwijl oude patiënten ongeveer 10.000 controlebezoe ken per jaar aan de polikliniek brengen. Per jaar worden 25.000 poliklinische en 5000 klinische behandelingen gegeven, waaibij niet zijn inbegrepen de onge veer 25.000 fysicotherapeutische behan delingen in de kliniek in Noordwijk. Naast onderzoek en behandeling van patiënten en researchwerk heeft de afdeling sinds de oprichting ook een steeds groeiende onderwijstaak gehad ten behoeve van aanstaande artsen en specialisten.. Deze band met het Univer. sitaire milieu werd nog geaccentueerd door de benoeming in 1953 van de genees heer-directeur van de kliniek dr. J. Goslings tot bijzonder h boeier aar in de WIN 50 ROLLEN KLENE S DROP MAAK EEN LEUKE TEKENING me» het Klene-monne»|e (of geef een aardig idee voor onze tekenoors) en zend deze met één Fruietta wikkel aon Kiene N V. Amsterdom Vermeld naom, odres en leeftijd Elke week 20 prijswinnaars 1 Yvs*-" PRODUCT Sole Mio in Noordwijk aan Zee. waar ruim zeventig reumapatienten worden verpleegddie daarmee te vens bijdragen tot vergroting van het wetenschappelijk inzicht op het terrein der reumatologie. Liebelei Romy Schneider in een tragische liefde LUXOR Toen de opnamen voor deze film gemaakt werden, zag men Romy Schneider ook buiten de werkuren vaak met haar mannelijke partner, de jonge Franse acteur Alain Delon. On- middelijk deden allerlei geruchten de ronde, als zouden hun betrekkingen ver- dex gaan dan louter vriendschap. Bewe ringen, welke door de jongelui echter ca tegorisch werden tegengesproken. Later bleek, dat er wel degelijk grond was ge weest voor deze veronderstelling. Zij ver loofden zich. Het is te hopen voor Romy, dat haar liefde een gelukiger verloop zal hebben dan die van Christine, de rol, welke zij in de film vertolkt. Haar moeder, de ac trice Magda Schneider heeft in haar jongere jaren ook al eens de rol van Christine gespeeld in deze liefdesgeschie denis van Arthur Schnitzler. Dat was op het toneel. Als wij ons niet vergissen, had haar liefde een nog tragischer einde. Kennelijk hebben de filmmakers het zo ver niet durven laten komen. Een ster vende Romy zou teveel zijn geweest. Het is trouwens toch al een heel andere Romy dan die, zoals wij die kennen uit haar vroegere films. Slechts sporadisch herkennen wij dat levenslustige wezen tje. Voor het overige is zij hevig verliefd en heeft de mond vol van zwaar klin kende liefdesverklaringen. Christine is een eerlijk, lief meisje, dat zich volledig heeft gegeven aan een jonge officier. Maar we leven in deze film in het lucht hartige, vrolijke, lichtzinnige Wenen uit het begin van deze eeuw. In deze van levensvreugde bruisende stad vol diplo maten en van op avontuurtjes beluste diplomatenvrouwen werd de liefde dooi de jonge officier vaak als een spelletje, als een gezellig tijdverdrijf, gezien. En al zijn de twee luitenants, die wij in dit verhaal tegenkomen, kennelijk niet zo erg frivool, de jongeman, waar Christine haar hart aan schenkt, blijkt relaties te hebben onderhouden met een gehuwde barones, die zich met alle mid delen aan hem blijft vastklampen. Net wanneer hij de breuk met haar definitief maakt, worden zij ontdekt door de ver bolgen en koelbloedige echtgenoot. Een duel werd in die dagen als de enige oplossing van deze erekwestie beschouwd. De beledigde heeft het eerste schot en zijn hand is vast. De diep bedroefde en intens gewonde Christine blijft trooste loos achter. Ondanks de nog altfj' hevig populaire Romy Schneider en de ongetwijfeld goed bedoelde pogingen van haar verloofde, Alain Delon, is het een weinig impone rende film geworden. Het luisterrijke Wenen van die tijd is meer uit de dialoog dan uit de beelden op te maken en de geschiedenis van die tragisch ein digende liefde ontwikkelt zich nogal traag en moeizaam. Les Tricheurs" Nog een week LIDO „Les Tricheurs" is geprolon geerd. Hetgeen wel in de lijn der ver wachtingen lag. Ook in andere steden heeft deze film van de knappe regisseur Marcel Carné veel succes gehad. Hij schildert een uitzonderlijk boeiend en in zijn realiteit vaak adembenemend beeld van een jeugd, die alle normale waarden van het leven verloochent en voor zich- zelfs slechts een code van louter „vrij heid" wil erkennen. Tot zelfs in de lief de willen zij geen gebondenheid en mis kennen zij hun eigen gevoelens en die van een ander, hetgeen tot een catastro fe leidt. Voor alles echter houdt deze film een waarschuwing in tot de ouders, die geen tijd hebben voor de opgroeiende jeugd of geen eerlijke poging willen doen de jon geren te begrijpen. Tarzan vecht voor zijn leven Oud liedje in moderne vorm Trianon Tarzan is weer terug. In een wat moderne vorm. In de eerste plaats heeft hij nu een groot doek ter beschikking voor zijn enorme biceps en zijn brede schouders en bovendien kun nen wij nu zien, dat zijn spaarzame len dendoek van een ondefinieerbare kleur is. Het ene moment lijkt hij blauw dan weer bruin. Maar voor het overige is er niets veranderd in die ten onrechte „donker" genoemde. kleurrijke jungle van Afrika. Weer zijn er een aantal goedwillende blanken, die volop moei lijkheden hebben met een fel bekladde medicijnman. Dr. Sturdy geeft al zijn iiiuiiiiitiuiiiuuiiiiiiiiiiiiiiii.i.1 1 wmê energie en tijd aan de ontwikkeling van een nieuw serum tegen oerwoudkoorts, maar de toverman Foeta voelt daarin een niet te rechtvaardigen* concurrentie voor zijn nogal vreemde tovenarijtjes. Die donkere goochelaar maakt het leven van de arts danig zuur, maar gelukkig is er een aan lianen zwevende en langs alle natuurlijke barricaden vliegende Tarzan, die alle problemen op een nog al simpele, maar toch afdoende wijze oplost. Hij heeft ditmaal de wind wel erg tegen, want zijn vrouw Jane krijgt op het hoogtepunt van de schermutse lingen last van haar blindedarm en hij moet haar langs allerlei stroomversnel lingen in een ranke kano met zijn aan genomen zoontje en de onafscheidelijke aap Chita naar de dokter brengen. Om haar onbeschadigd daar te kunnen af leveren moet hij een enorme slang on schadelijk maken, maar voor zoiets draait deze welgeschapen krachtpatser (Gardon Scott) zijn stevige hand niet om. Het is een dubbeltje op zijn kant, maar op de laatste meters celluloid kan hij nog net de jonge zwarte prins van een wisse dood redden en dan zijn alle onvriendelijkheden tussen blanken en inboorlingen van de baan. Dan kan de dochter van dr. Sturdy een gelukkige toekomst tussen de fascinerende flora en fauna van dit continent tegemoet gaan. Voor de liefhebbers van dit genre avonturefilm is weer heel wat te ge nieten. Kasim, de bandiet van Zhobe Avonturenfilm vol spannende situaties Rex Voor liefhebbers van het soort is dit een „lekker hapje": een film in technicolor op het brede doek, met Vic tor Mature in de hoofdrol. Een film ook, waarin aan het avontuur een ruime plaats wordt gegeven, terwijl het vrou welijk schoon allerminst wordt vergeten. Het scenario vertelt van een overval op een fort in India door rebellerende stammen. Alleen een korporaal ontkomt aan de slachting. Met inspanning van alle krachten slaagt hij erin een ander fort te bereiken, waar de commandant een zekere Prins Kasim van de aanval verdenkt. De Britten doen een aanval op Kasims dorp Zhobe, doch de vorst ontsnapt. Later komen zijn vrouw en zoon om bij een aanval op Zhobe. welke uitgevoerd wordt door de werkelijke lei der van de opstandige stammen. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke laffe daad niet ongewroken blijft. Van het ene spannende moment naar het andere spoedt de film zich dan ook naar haar hoogtepunt. In het avonturen-genrc een werk, waarin het aan gewenste spanning niet ontbreekt, vol verrassende en ge vaarlijke situaties! Wonderman Danny Kaye zorgt voor humor Casino Danny Kaye, wiens naam verbonden is met humór, is deze week de gast van het Hogewoerdtheater. Dit maal ontpopt hij zich als de wonder man, een film, welke het midden houdt tussen een detective er komt een moord in voor en een gezellig „blijspel". Doch Danny is in deze film niet alleen een wonderman, daarin prachtig bijgestaan door Ellen Shanley, het meisje van de bibliotheek, dat zich tot hem aangetrokken voelt. Gezamen lijk zorgen zij voor een kostelijk spel. waarbij het humoristische element niet ontbreekt. Een gezellige film. welke ons Dannv Kaye weer eens van een andere kant doet zien. Een in technicolor op genomen film, welke vele verrassende wendingen oplevert en waarin ook de spanning niet ontbreekt. Bovenal Danny zorgt voor de humor! INZAMELING HUISVUIL Op tweede pinksterdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op dins dag 19 mei e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op dinsdag wor den bediend, geschiedt nu op woensdug 20 mei e.k. De ophaaldienst van woensdag zal, met enige vertraging, normaal doorgang' vin den. De directe ujr Gemeentelijke Reinl- gings- en Otttemertingsdlenst. Bloedonderzoek in het laboratorium

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3