Gromyko legt op conferentietafel armzalig „onderhandelingspakket" Kabinet werd het eens over regeringsprogram WEERBERICHT Oude voorstellendie reeds vier maanden geleden verworpen zijn TOESTAND VAN DULLES IN LICHTE MATE VERERGERD Vergadering van vijf uur George Adamski in Nederland Radioboodschap van Engeland naar Amerika via de maan Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 MEI 1959 No. 29745 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 16 mei Gisteren heeft Andrei Gromyko het Russische „onderhandelingspakket" op de ronde conferentietafel der Grote Vier in Genève gelegd: het was een klein pakje en het was een oud pakje. Om precies te zijn vier maanden oud. Want de droge Rus presenteerde als conferentie-document het Russische ontwerp voor een vredes verdrag met de twee Duitslanden, dat al in een nota van 10 januari openbaar was gemaakt!! Een vredesverdrag, dat de Duitse hereniging onmogelijk maakt, ten hoogste in een confederatie voorziet en boven dien de geallieerde troepen uit West-Berlijn zal drijven. Een voorstel dat reeds lang door het Westen is verworpen.Datzelfde Westen dat zoveel moeite had gedaan zijn voorstellen in een fraai in elkaar geknutseld surprise-pakket ter tafel te brengen, was pijnlijk getroffen door deze schamele, tweedehands bijdrage der Russen. Geen concessies aan het Westen In een verklaring der Amerikaanse delegatie heette het ,dat het Westen on telbare discussies en twee ministercon ferenties had gehouden om een plan te presenteren, dat aan de Sovjetrussische bezwaren tegemoet zo ukomen. Daaren tegen heeft de Sovjet-Unie geen enkele moeite genomen om Westelijke bezwaren weg te nemen. „Dezelfde oude voorstellen en Gromy ko's uiteenzetting ervan maakten ze geenszins smakelijker. Gromyko bewijst slechts lippendienst aan de hereniging van Duitsland. Het is onvoorstelbaar, dat de Sovjet-Unie werkelijk hereniging wenst, wanneer zij de ondertekening van een vredesverdrag door twee soevereine, onafhankelijke Duitse regeringen voor stelt". Zo min als Gromyko's voorstel nieuws bevatte, zo min deed zijn speech dat. Wachten met het tekenen van een ver drag tot er een regering van een her enigd Duitsland is, betekent uitstel voor onbepaalde tijd, dreigde hij. Er blijft de Sovjet-Unie geen andere oplossing over dan een vredesverdrag met de twee Duitslanden (lees: een afzonderlijk ver drag met Oost-Duitsland)die daarna een confederatie kunnen vormen. West- Duitsland wil nu nog niets met de DDR te maken hebben, dus zit er niets anders op. Misschien hebben de Westelijke mi nister de heer Bolz niet zien zitten in de conferentiezaal. Welnu, hij zit er toch en hij is de kampioen van de vrede. Sombere slotnoot Zelfs Gromyko gaf toe, dat er niets nieuws in zijn voorstel staat, maar wel een paar duidelijke dingen, o.a. een in terim-regering voor Berlijn. „Berlijn moet een integraal deel van de DDR worden", zei hij. „West-Berlijn moet daarom een gedemilitariseerde vrije stad Twee jongelui met scooter verongelukt Nabij Holten is gistermiddag een ver keersongeluk gebeurd, dat aan twee jongemannen het leven heeft gekost. De twee jongelui reden op een scooter van Deventer in de richting Holten en haalden een trekker met oplegger in. Vermoed wordt, dat de Chauffeur van deze kolos om de bocht naar rechts te nemen even naar links is gegaan. Hier door zou de bestuurder van de scooter in de veronderstelling zijn gekomen, dat de trekker linksaf zou slaan. In ieder geval wilde hij de wagen aan de rech terkant passeren. Tijdens deze manoeu vre echter sloeg deze rechtsaf, zodat de scooter onder de auto schoot. De berij ders van de scooter moeten op slag dood zijn geweest. Het zijn de twintigjarige dokterszoon W. Melchior uit Haarlem en de achttienjarige H. J. Tankink uit Haaksbergen. Beide jongens waren leerlingen van de Hogere Technische School te Apeldoorn. Zij waren nu op weg naar het ouderlijk huis van H. Tankink in Haaksbergen. Advertentie PHILIPS DRAAGBARE RADIO v.a. f 99.50 persoonlijke service Gematigde temperaturen De Bilt verwacht voor de pinkster dagen slechts gematigde temperaturen, die in het binnenland in het algemeen hoger zullen zijn dan aan de kust. Vooral is dit het geval, wanneer de wind uit zee waait. Dan komt lage be wolking binnendrijven, die overdag landinwaarts door de zon grotendeels kan worden opgeruimd. De regenkansen zijn beide pinksterdagen zeer klein. (Opgemaakt te 10 uur). 17 MEI Zon op: 4.45 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 13.57 uur; onder: 2.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.18 en 22.55 uur. Laagwater te 5.27 en 18.18 uur. (18/5 hoogwater te 11.32 uur, laagwa ter te 6.44 en 19.40 uur; 19/5 hoogwater te 0.04 en 12.33 uur, laagwater te 8.00 en 20.46 uur). Dit blad bestaat nit 16 pagina's, en een Bijvoegsel worden". Gromyko kwam ook nog met een reactie op het Westelijke plan. „Het bindt kwesties van totaal verschillende aard aan elkaar. Het lijkt mij volkomen onmogelijk die weer te ontknopen. Het effect ervan is dat het de conferentie in het begin in een impasse drijft". Gromyko zal volledig commentaar op het Westelijke plan op latere datum la ten horen. Na deze sombere slotnoot vroeg voorzitter Lloyd, wie het woord wenste. De Amerikanen, neen. De Fran sen, evenmin. Daarom maakte hij zelf enige korte opmerkingen over de Rus sische bijdrage. Hij wilde geen volledig commentaar geven, dat komt nog wel. Maar stilzwijgen nu betekent geen aan vaarding van de Russische voorstellen. Op Gromyko's vaststelling ,dat Europa in twee militaire kampen is verdeeld, zei Lloyd, dat iedereen weet, wie daarvoor verantwoordelijk is. Gromyko's beschul diging over territoriale aanspraken en bepaalde bedoelingen met atoomwapens der Bondsrepubliek, wees Lloyd beslist van de hand. Wat nu Daarna somde Lloyd namens het Wes ten nog eens nadrukkelijk de tegemoet komingen aan het Sovjet-standpunt op, die het Westelijk vredesplan bevat: 2Vs jaar uitstel der vrije Duitse verkiezingen, gemengd Duitse commissie, de veilig heidsmaatregelen, die kwade eventuali teiten van Duitsland toekomstige bond genootschappen uitschakelen. Lloyd zei te hopen, dat de Sovjet-Unie het Wes- conferentie gaat nu een kort pinkster reces tegemoet. Maandagmiddag komt pas de volgende zitting. De delegaties krijgen twee dagen om zich te beraden over de vraag: wat nu? Mogelijk krij gen we een partij touwtrekken over de agenda. Welk plan krijgt voorrang in de besprekingen? Het Westelijke vredesplan of het oude, 48 artikelen tellende Sov jet-ontwerpverdrag, dat behalve de twee al genoemde hoofdlijnen nog de vol gende belangrijke punten bevat: Duits land zou uit de NAVO, de Westeuropese Unie en het Warschau-pact moeten tre den, niet deel mogen uitmaken van bondgenootschappen waarin de Grote Vier niet allen zitten, de Oder-Neisse- grens met Polen moeten erkennnen en geen atomische bacteriologische of che mische (ABC)wapens, raketten, bom menwerpers of onderzeeboten mogen be zitten. Alle buitenlandse troepen zullen Duitsland moeten verlaten. Noodlottige gevolgen In kringen, die nauw betrekkingen on derhouden met de Westduitse delegatie in Genève, verklaarde men gisteravond volgens Reuter, dat aanvaarding van het Russische plan voor een vredesverdrag met de beide Duitslanden „noodlottige gevolgen" voor het Westen zou hebben en zou neerkomen op „Sovjetisering" van Duitsland. Deze „noodlottige gevolgen" zouden de volgende zijn: 1. aanvaarding van het Russische voorstel om van West-Berlijn een „vrije stad" te maken zou Duitsland niet in twee, maar in drie delen verdelen; 2. het defensiesysteem van de NAVO zou ernstig worden aangetast, zo niet ontwricht; 3. de integratie van Europa zou onmo gelijk worden; 4. West-Duitsland zou zich niet meer kunnen verweren tegen de communis tische infiltratie en waarschijnlijk een „communistische satellietstaat" van de Sovjet-Unie worden: 5. het machtsverschil in de wereld zou verstoord worden ten nadele van het Westen, waardoor de veiligheid van West-Europa en de gehele vrije wereld in gevaar zou worden gebracht De toestand van de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles is verergerd, aldus is gisteren in Washington bekend gemaakt. Volgens de officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken is de 71-jarige patiënt, die wegens kanker in het Walter Reed-hospitaal wordt verpleegd, nog niet geheel genezen van de lichte longontsteking, waaraan hij sinds het vorige weekeinde lijdt. Zijn algemene toestand is enigszins achteruit gegaan. Kringen, die in contact staan met de behandelende geneesheren, geloven echter niet dat de toestand van de patiënt kritiek is geworden. Detailhandel maakt zich zorgen over stijging melkprijs Het bestuur van het bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zui- velprodukten heeft gistermiddag op een vergadering in Utrecht besloten, de overheid mee te delen, dat het veront rust is over de stijging van de prijs van consumptiemelk. Bij de bespreking van het SER-advies, waarin voorgesteld wordt de consumen tensubsidie op melk (3 cent per liter) in drie termijnen op te heffen, wezen ver scheidene bestuursleden erop, dat een verhoging van de melkprijs een daling van de omzet tengevolge zal hebben. Men was het er unaniem over eens, dat .een eventuele vermindering van de af- telijk'plan niet zonder meer weg zal zet gecompenseerd zal moeten worden werpen en besloot toen de zitting. De in de marges voor de melkdetailhandel. Nog geen staatssecretarissen (Van onze parlementaire redacteur) Het (nog niet officiële) nieuwe ka binet heeft gisteren onder leiding van prof. dr. J. E. de Quay voor het eerst vergaderd. De vergadering duurde van 2 tot 7 uur. Het voornaamste punt van bespreking was het regeringsprogram, waarover nog enig meningsverschil be stond, maar tenslotte is men het eens geworden, zodat prof. De Quay vandaag aan de Koningin heeft kunnen mee delen dat hij de opdracht tot formatie van een kabinet aanvaard. Dinsdag worden de nieuwe ministers beëdigd. Naar behoefte In de vergadering van gisteren is ook nog gesproken over de aanstelling van enige staatssecretarissen. Daaromtrent zijn echter nog geen beslissingen geno men. Staatssecretarissen kunnen alsnog worden benoemd, wanneer een minister behoefte heeft aan assistentie en daar voor iemand kan vinden wiens inzich ten harmoniëren met de zijne. Er is sprake van geweest, dat de afde ling Volksgezondheid van het departe ment van Sociale Zaken zou overgaan Op Schiphol is gistermiddag de uit Polen afkomstige Amerikaan George Adamski gearriveerd, die in zijn land veel opzien heeft gebaard met zijn boe ken over vliegende schotels. Dadelijk na aankomst vertelde Adamski, die de af gelopen dagen Engeland heeft bezocht van „zijn persoonlijke contacten" die hij naar hij verklaarde met de bewo ners van andere planeten heeft gehad. Hij vertelde, eens vanuit Californië een reis met een ruimtevaartuig van Venus- bewoners om de maan te hebben ge maakt, waarbij hij dit hemellichaam op een afstand van 30.000 mijl zou hebben gadegeslagen. Die reis duurde ongeveer zeven uur. De heer Adamski zal de komende dagen lezingen houden in Amsterdam en in Den Haag. De heer P. G. W. Lok kers, die de Amerikaanse gast namens diens Nederlandse „volgelingen" op Schiphol verwelkomde, zei, dat de heer Adamski maandag door de Koningin in paleis Soestdijk zal worden ontvangen. naar het departement van Maatschap pelijk Werk, zodat de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid beide on der de hoede zouden komen van minis ter mej. Klompé. Gisteren is echter besloten dat volksgezondheid „voorals nog" by Sociale Zaken blijft. In Staatscourant Waarschijnlijk zal vandaag een bui tengewone Staatscourant verschijnen, waarin de benoeming van de nieuwe ministers (en het ontslag van de minis ters, die niet terugkeren) wordt afge kondigd. De overdracht van de porte feuilles geschiedt dan na de beëdiging dinsdagmiddag na Pinksteren. Voorbereidingen voor vlaggetjesdag in de vissershaven van IJmuiden Triomf der techniek 760.000 i.p.v. 4.800 km. heeft grote voordeel ontbreken atmos ferische storingen (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft een nieuwe technisch-wetenschappelijke triomf ge vierd. De beroemde reusachtige radio-telescoop van Jodrell Bank bij Liverpool heeft gisteren voor het eerst een radio-verbinding met de Verenigde Staten tot stand gebracht, waarbij de maan als reflector werd gebruikt. De grote man achter dit experiment is de directeur van Jodrell Bank, de 47-jarige prof. Lovell, die vorig jaar reeds gezinspeeld had op de mogelijkheid om de maan als „tussenpersoon" in het radio verkeer te gebruiken. Zowel morseseinen als radio-telefonische ge sprekken werden door de maan opgevangen en naar Amerika teruggekaatst. ProfDe Quay heeft gistermiddag en -avond vergaderd met de leden van het toekomstige kabinet. Van links naar rechts: mr. E. H. Toxo~ peusmej. mr. M. A. MKlompé, mr. J. van Aartsen. M. L. Th. Calsprof. dr. j. Zijlstra. prof. f E. de Quay. mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, H. A. Korthals, mi. V. G. M' Marijnen en J. W. de PousDe heren mr. A. C. WBeetman mr. J. M. A. H. Luns en S. J van den Berghdie ook deel zullen uitmaken van het kabinet, staan niet op deze foto. Het enorme voordeel hierbij is, dat de atmosferische storingen, welke het internationale radioverkeer totdusver zo ernstig belemmeren, bleken te zijn over. wonnen. Er openen ziöh thans enorme mogelijkheden om de maanverbinding alom in de wereld commercieel te ge bruiken, eventueel ook voor universele televisie. Jodrell Bank zal dit jaar waarschijn lijk in september een poging doen om seinen door Venus te laten terugkaat sen. Radio-telefonisch werd het volgen de aan het Amerikaanse Technologische Instituut in Cambridge, Massachussets, gevraagd: „Hallo Cambridge, kunt U ons goed verstaan. Deze boodschap komt tot U via de oudste satelliet van de wereld, de maan zelf". De Amerikaanse basis heeft geen zender om op dezelfde ma nier te antwoorden, maar telefoneerde terug, dat de boodschap was gehoord. De afstand van de maan naar de aarde be. draagt ruim 380.000 kilometer, de afstand van Liverpool naar New York ruim 4800 kliometer. Wanneer Venus het dichts bij de aarde staat in september, is deze pla neet ruim 38 miljoen kilometer van ons verwijderd. Gigantische sleep nadert Waterweg Het gigantische dok, dat de Rotter - damsche Droogdok Maatschappij van de Britse Marine heeft gekocht en thans door drie sleepboten van L. Smit's In ternationale Sleepboten over de Noord zee naar de Maasstad wordt gesleept zal - als de weersomstandigheden zo gunstig blijven - reeds vanavond voor de Nieu we Waterweg aankomen. Men is aan boord van de slepers dik tevreden. De gemiddelde snelheid, die kon worden aangehouden, lag beduidend hoger dan men had durven hopen. Gistermorgen om negen uur passeerde men op een wat stroom en getij betrof bijzonder gunstig tijdstip Dover. En ook daarna is het vlot blijven gaan. Als er nu ook maar in de laatste uren niet te veel wind opsteekt. Want reeds een windkracht vijf betekent ver traging met zo'n sleep. Het dok heeft immers een grootte van ongeveer ander half voetbalveld..! Iedereen aan boord van de slepers is een beetje gespannen, al zal niemand het laten merken. Nog enkele uren en een kranig stukje werk is volbracht. Maar die laatste loodjes..^. Montgomery prijst Churchills inzicht Westen had in oorlog meer oostwaarts moeten oprukken Sir Winston Churchill heeft als pre mier tijdens de oorlog vergeefs gepoogd de Verenigde Staten te doen begrijpen „dat Sovjet-Rusland een dodelijk gevaar voor de vrije wereld was geworden", al dus veldmaarschalk Montgomery in een lezing voor de universiteit van Oxford. De Westelijke geallieerden hadden er zeker voor moeten zorgen dat hun troe pen bezit namen van de grote politieke centra van centraal-Europa voordat de Russen dit deden, met name Berlijn, Praag en Wenen. Wanneer dit door Roosevelt en Churchill in januari 1943 als doel was gesteld, zouden wij, naar mijn soldateninzicht, alle drie deze plaatsen in 1944 hebben kunnen in nemen voordat de Russen er waren, al dus Montgomery. „Ik ben altijd van mening geweest", aldus Montgomery, die zich kortgeleden nog verontschuldigd heeft voor in een televisiegesprek gemaakte opmerking over het leiderschap van de V.S., „dat de Westelyke landen, al zou het uiteen vallen van het bondgenootschap tot een tegenstelling tussen Oost en West nau welijks voorkomen hebben kunnen wor den, op het einde van de oorlog met hun troepen verder naar het oosten hadden kunnen staan dan thans het ge val was. Zij zouden dan beter in staat geweest zijn om een politiek evenwicht in Europa tot stand te brengen, gun stiger voor henzelf dan wat er thans is gekomen. Wat heeft Sir Winston dit altijd goed ingezien!, aldus Montgomery. De maarschalk zei dat Eisenhower en de Amerikaanse generale staf voorbe reidingen hadden getroffen voor een geallieerde landing op de Kanaalkust in 1942 en dit, indien men het had gepro beerd, op een ramp zou zijn uitgelopen. Hy kritiseerde ook heftig het beginsel van onvoorwaardelijke overgave zoals dit door Eisenhower was omschreven. Dat juist heeft, zo zei hy, de Duitsers er toe aangezet zich tot het einde toe te verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1