Levendigheid in fondsenhandel Waarom stijgen de aandelen? Tewaterlating van een nieuw type onderzeeboot De Dolfijn KRUIS DICKENS OP HET DAMRAK deze week zaten we in een lekken wanwt cArwWqebiedje Geen <jeid ev» toch geen zorgewuan wijs wet leven lijn... iW Zomerzon^ verga derde 5 October Ver. .uiteraard ronder zong.) er was een zomerse sport ew kawpeerskow in de Stadszaai leiderdorp keek in Irene naar Nieuw - Guinea film. KLASSIEK iMOPERN L, \J Lr donderdag was er de finale van de leidse „Oprechte Amateur k+0 maakte tot slot van deze weekritje door Nieuw Leideyj.I Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 mei 1959 Zesde blad no. 29745 >e dreigende staking: in de staalin- 'rie, waaraan voor een deel de grote mdigheid in deze bedrijfssector en de jende ptaalvoorraden bij de verbrui- moeten worden toegeschreven, mt in dit verband een wezenlijk ge- Het is ons gedurende de laatste van alle kanten duidelijk gemaakt ook de werknemersbonden betwisten immers niet dat nieuwe loonsver- ingen alleen zonder gevaar voor in- ie kunnen worden verkregen, als 2aj aard gaan met een dienovereenkom. o verhoging van de arbeidsproduk- teit. Dat deze, ook in de V.S., aan- ls, zal niet kunnen worden ont- maar ln hoeverre zü op dit mo lt een nieuwe loonsverhoging wet- ls een twistpunt tussen de presi- tvan de grote U.S. Steel Corp. en de lident van de grote staalwerkersbond, irover men het wel niet eens zal den. laar ook al zou de laatste gelijk heb- en de staalindustrie zich een nog (r loon dan ca 3 per uur kunnen Jorloven, zonder de noodzakelijke labiliteit van het bedrijf aan te tas- dan zal er toch rekening mee moe- worden gehouden dat een loonsver- ng in de staalindustrie zich naar ere bedrijven voortplant, waar zij *Hjk niet door een verhoogde pro- ttviteJit wordt gedekt en een nieuwe itie is dan onafwendbaar. 't is dan ook vermoedelijk de reden, fom de Newyorkse beurs zich niet een dreigende staking in de staal- ffheid laat afschrikken en men be- blijft voor de aandelen in het alge- o hogere koersen te betalen en zich obligaties blijft afwenden. Maar dit ontegenzeglijk een ongezond chijnsel, omdat het een voortgaande fdevermindering van het geld sig- «ft, welke, zoals de president van de Bank het heeft geformuleerd, aan Whoogde loon rijn inhoud ontneemt bevolkingsgroepen meteen vast in. van een deel daarvan berooft. o andere overweging, welke men «uivoeren als een verklaring van de budende kooplust voor aandelen, is tawaohting dat, als gevolg van de de laatste jaren groeiende irater- °nale samenwerking en de voortgang de economische wetenschap, econo me crises, zoals we die vroeger heb- fekend, zullen kunnen worden voor. *n. Het feit dat zowel in 1952 als in 58 de economische recessie niet i®tte, ma-ar vroegtijdig in haar loop worden gesbuit, wordt hier en daar ttn zekere waarborg beschouwd dat to de toekomst de wereldeconomie 'een ineenstorting zal kunnen wor- behoed. Hoezeer ook in onze tijd ingebouwde stabilisatoren kan worden gesproken, een dergelijk opti misme is zeker niet zonder gevaar, om dat de ontwikkeling van het economisch Belastingverlaging beter dan -verhoging (Van onze financiële medewerker) De president van het grote Amerikaanse textielconcern Dupont de Nemours Boet verband met de koersstijging op de Newyorkse beurs eens hebben gezegd j3t als men met de aankoop van aandelen Dupont meer kan verdienen dan de uaatschappU met haar bedryf, het signaal op onveilig staat. In hoeverre dit ten janzien van de aandelen Dupont het geval is, kan in het midden worden ge laten, maar wel kan worden geconstateerd dat er in deze tijd met aandelen veel tordt „verdiend". Zowel in de V.S., als in de meeste Europese landen hebben de aandelenmarkten nog altyd een neiging tot stygen en voor Amsterdam is deze feek het algemeen indexcijfer voor de aandelen tot zyn hoogste stand van dit bar gestegen, n.l. tot 290 tegen ca. 255 op het einde van 1958. Het zou nog hoger jijn geweest als de Scheepvaart het niet had laten zitten, want hier ging het Indexcijfer van 151 tot 145 terug, onder de invloed van de nog altijd onbevre- Djende situatie op de vrachtenmarkt en de merendeels lagere dividenden, welke joor de scheepvaartmyen zyn aangekondigd of betaald. Overigens hebben de Nederlandse industriële en de bankaandelen de gangmakers, dat zyn de inter- jjtionale fondsen, gevolgd, hetgeen met een opmerkelijke uitbreiding van de jeursaffaires gepaard gaat. Zo heeft de omzet op de aandelen- aai-kt te Amsterdam in april f. 85 V2 iiljoen bedragen tegen f. 32 miljoen in je maand van 1958 en voor de eerste ier maanden van het jaar is een re- jrdcijfer van f- 333 miljoen bereikt, in frgelijking met die periode van 1958 tn stijging van meer dan f200 miljoen, de obligatiemarkt heeft trouwens zeer levendig verloop gehad, zoals ijkt uit een omzet van f- 91 miljoen in iil en van f. 346 miljoen in vier maan- m tegen resp. f. 51 miljoen en f. 219 tfjoen in die periode van het voor- lande jaar. Hoewel de dividenduitkeringen over it jaar 1958. algemeen gesproken, niet eenvallen en sommige ondernemingen it dividend zelfs nog hebben verhoogd, rtekent de voortgaande koersstijging (Wemin een geleidelijke daling van t rendement. In West-Duitsland, Bel- I, Frankrijk en de V.S. is dit aan delen- adement reeds enige tijd beneden dat q de obligaties gedaald, ten onzent ig het gemiddelde nog op ca. 5% wor- a aangenomen, terwijl het rendement n de z.g. goudgerande obligaties zich ieen niveau van 4 bevindt. In zoverre kan dus worden gezegd dat hier bedoelde verhouding in ons land I gunstig afsteekt tegen die in de an- re landen, want welke verklaring men l voor de sterk verhoogde aandelen- ersen moge geven, een aandelenren- roent. dat lager ligt dan dat van obligaties, zal toch als een abnormaal schijnsel moeten worden beschouwd, recht wordt dan ook in een Engels d de opmerking gemaakt dat vroeg laat het aandelenrendement weer zal neten stijgen, dan wel het oblige tie- dement zal moeten dalen, omdat het ndelenrendememt niet alleen een nor- Je rentevergoeding voor het gelnves- jde kapitaal, maar ook een premie (r het kapitaalrisico behoort te bevat - 1, welke bij obligaties normaliter kan rden uitgesloten. ïn laag aandelenrendement kan ver. rd en geheel of ten dele gemoti- d worden door de vrees voor inflatie, ie met name in de V.S. aan de voor. Ie van de belegger- en vooral van fro te Institutionele beleggers- voor de gdelenmarkt vermoedelijk niet vreemd Men heeft geconstateerd dat de V.S. 1958 voor ca 2 miljard aan goud >ben moeten afstaan en dat de Ame- ianse goudvoorraad ook sinds het be. van dit Jaar weer met enkele honder miljoenen dollars is verminderd, een voorraad van nog 8 20M miljard ikt men zich daarover in bevoegde n?en nog wel geen zorgen, omdat zij een verhoogde industriële activiteit lard gaat, maar de recente verho ren van het disconto wijzen er toch op dat de Federal Reserve Board de fer aan de pols houdt en een nieuwe atoire beweging zoveel mogelyk cht te voorkomen. leven van zoveel factoren afhangt, dat voorspellingen daaromtrent nauwelijks waarde hebben. Men zal zich moeten blyven realise ren dat geld eerst moet zyn verdiend, alvorens het mag worden uitgegeven en slechte bij voldoende kapitaalvorming en een gunstige gang van zaken in de on derneming een loonsverhoging econo misch en sociaal verantwoord is, zoals ir. Keus in zjjn jongste lezing („Her oriëntering") nog eens heeft geaccen tueerd. Ook voor ons land geldt uiteraard deze waarheid en nu men in het buitenland Duitsland, Engeland en zoals men deze week heeft kunnen lezen, ook in Frankrijk de kapitaalvorming by be drijven en particulieren stimuleert door een verlaging van de belastingen, zal men ook ten onzent tot de overtuiging moeten komen dat hieraan verre de voorkeur moet worden gegeven boven een verhoging van lonen en salarissen. Omdat een belastingverlaging voor de gehele bevolking een voordeel betekent, maar van een loonsverhoging slechts een deel profiteert. Met de grote kans dat dit profijt ten slotte niet meer dan schyn zal blyken te zijn. Minister-president Beel verlaat, na de laatste vergadering van het oude kabinet voor het laatst als minister-president de Trèveszaal, gevolgd dooi minister Cats die ook in het nieuwe kabinet zitting zal hebben. Deprimeur voor Nederland Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. zal woensdagmiddag a.s. de onderzeeboot „Dolfijn", bestemd voor de Koninklijke Marine, te water worden gelaten. De „Dolfijn" en de „Zeehond" worden bij de R.D.M. gebouwd naar het ont werp van ingenieur M. F. Gunning vol gens een principe, waarvan Nederland de primeur heeft. In afwijking van het conventionele 1 oilindertype bestaat de romp van deze nieuwe onderzeeboten uit 3 cilinders. De twee benedenste liggen naast elkaar, terwijl de derde in het midden daar boven rust. Drukvastheid Deze construotie is de oplossing van het probleem een middelgrote onderzee boot te ontwerpen, welke een grotere duikdiepte heeft, zonder dat zulks ten koste van het gewicht en derhalve van de bewapening gaat. Hierdoor kan een grotere drukvastheid van het bootli chaam en tevens een hogere onderwa- tersnelheid worden verkregen. Door de lage plaatsing van de zware batterij en voortstuwingsinstallatie in de beneden-cilinders is het namelijk mogelijk minder ballast in de kiel aan te brengen. Deze gewichtsbesparing kan worden benut voor een zwaardere con structie van de drukvaste cilinders, ten einde duiken tot grotere diepte moge lijk te maken. Aan de woonverblijven van de be manning ls bijzondere aandacht be steed. Tweede van die naam De „Dolfijn" is de tweede duikboot van die naam. De eerste, waarover de toenmalige luitenant ter zee der eerste klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede. M.W.O., destijds het bevel voerde, was een der succesvolste Neder landse onderzeeboten in de tweede we reldoorlog. welke in de Middellandse Zee ruim 20.900 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken bracht, waar onder de Italiaanse onderzeeboot Ma lachite". De tewaterlating van de nieuwe „Dol fijn" zal worden verricht door me vrouw M. C. DekkerNeisingh, echt genote van de hoofdintendant der Zeemacht, schout-bij-nacht van admi nistratie J. Dekker. Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets I Spanning in Argentinië Op vier plaatsen in het gebied van de Argentijnse Buenos Aires zijn gisteren springladingen ontploft. Een ontploffing op een spoorbaan heeft een oponthoud van drie uur veroorzaakt. De fabrieken in de voorsteden van de Argenntijnse hoofdstad waren vrijdag verlamd door dat de arbeiders deelnamen aan een tegen de regering gerichte staking. Sta kers belemmerden particuliere autobus maatschappijen diensten te onderhouden In de voorsteden van de Argentijnse den lek te maken. De stakingsoproep is uitgegaan van communistisch-gezinden en peronistische vakbondsleiders. ZILFA PLEET I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 l du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Bestelauto door een trein gegrepen (Van onze correspondent) Een bestelauto met vier inzittenden ls vanmorgen op de spoorwegovergang Kerkhoflaan te Emmen gegrepen door de trein EmmenCoevorden. die om 11.20 uur van het station was vertrok ken. De auto, die aan de voorkant werd geraakt, kwam na de botsing in een sloot terecht. De bestuurder uit Sohoonebeek, zijn echtgenote en een buurvrouw liepen verwondingen op. Een kind, dat veertig meter door de trein was meegesleurd, werd ernstig gewond. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Emmen overgebraoht. Hieruit is de bestuurder weer ontslagen. Van de twee lammeren, die met de bestelauto vervoerd werden, kwam er een om het leven. De auto werd totaal vernield. De ti'ein kreeg door het ongeval een vertraging van ongeveer een kwartier. Gisteren werd: op dezelfde overweg een motorcarrier door een trein gegrepen De bestuurder van de motorcarrier wist toen tijdig van zijn voertuig te springen. Godfried Bomans uit zijn doen „Felloivship" vergadert in Amsterdam De toptocht .The Dickens Fellowship", het typisch Britse Genootschap van Bewonderaars van Charles Dickens, heeft voor het eerst in zijn 57-jarige bestaan besloten een jaarvergadering op vreemde bodem te beleggen. Gisteravond arriveerden bijna 200 leden uit Engeland, de V.S., Canada en zelfs uit Australië met de boottrein uit Hoek van Holland op het Centraal Station te Amsterdam. Daar stond temidden van Nederlandse liefhebbers van Oliver Twist ietwat uit zijn normale doen de lange figuur van Godfried Bomans (46), het eerste niet- Britse lid van de Fellowship, die niet alleen ruim 100 Nederlanders in zijn woonplaats Haarlem en in Zwolle er toe wist te bewegen „Dickensiaan" te wor den, maar er bovendien het vorig jaar op de vorige jaarvergadering tot zijn eigen verbazing in slaagde bestuur en leden van de vereniging er toe over te halen het besluit te nemen de volgende jaarvergadering, de 53e, in Nederland te houden. De belangstelling van het publiek op het station was zo groot, dat aanvanke lijk van een gedisciplineerde aftocht van het gezelschap geen sprake kon zijn. Goed gered Terwijl Godfried Bomans wat verloren ronddwaalde en niemand precies scheen te weten wat er gebeuren moest, redde de in vol orriaat verschenen en keurig in gelid opgestelde harmonie van Tuin dorp Oostzaan de gehele ontvangst door het inzetten van de onsterfelijke en vooral uit de film „The Bridge on the river Kwal" bekend geworden „Colonel Bogey March", waarvan de tonen via de overkappingen tot op het vijfde per ron doorgalmden. In de tussentijd kwa men alle gedelegeerden de trein uit en toen op het veel te smalle eerste perron in die grootste verwarring, een humo ristische Engelse film waardig, iedereen zich afvroeg hoe men heelhuids het Stationsplein en het Damrak kon berei ken. weerklonk daar plotseling plechtig en waardig het Britse volkslied. Grotere uitvoer Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in april 1959 f. 1.325 miljoen (v.m. f. 1.163 miljoen), terwijl voor een waar de van f. 1.120 miljoen (v.m. f. 1.073 mil joen) werd uitgevoerd. De invoer in april 1959 is t.o.v. de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar toege nomen met f. 181 miljoen of 16 en de uitvoer met f. 208 miljoen of 23 Doordat de uitvoer sterker is gestegen dan de invoer, verbeterde het dekkings percentage ten opzichte van april 1958 met 5 punten. Ook bij het maandgemid- delde van januari-april is de stijging in 1959 t.o.v. 1958 bij de uitvoer groter dan bij de invoer nj. f. 91 miljoen of 10 tegen f. 75 miljoen of 7 en het dek kingspercentage 2 punten hoger. Het in- voersaldo nam in april 1959 toe met f. 205 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar f. 560 miljoen (ja nuari-april 1958 f. 625 miljoen). Actie van het Jeugd Rode Kruis De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft aan onder andere het Nederlandse Jeugd Rode Kruis verzocht het hoofd te helpen bieden aan de noodtoestand, welke in ontstaan onder Algerijnse vluchtelingenkinderen, het zijn voorna melijk kinderen beneden de acht jaar, in Tunesië en Marokko, die lijden aan ondervoeding en ziekten. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft een beroep op de jeugd gedaan om melk in blik in te zameien. Er wer den reeds 60.000 blikjes bijeengebracht, welke door de Tunesische zusterver enigingen onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis worden uit gereikt. De spontane actie van onze jeugd betekent een belangrijke bijdrage in de Rode Kruisshulpverlening aan de ruim 40.000 noodlijdende kinderen in Noord-Afrika. Tibetanen bieden in Loka fel verzet Volgens welingelichte kringen in Ka- limpong (India) bereiden ca. 50.000 Ti betaanse verzetsstrijders in het gebied van Loka (Zuid-Tibet) zich voor op een felle stryd met de naderende Chinese communistische troepen. Volgens de jongste berichten uit Tibet hebben Chinese vliegtuigen hier vele bombardementen uitgevoerd, maar wa ren de Chinezen nog niet in staat dit gebied te veroveren op de verzetsstrij ders, die slechts met het zwaard vech ten. Volgens deze berichten zijn in de af gelopen weken op strategische punten in het gebied ten zuiden van de Brahma- poetra vele luchtlandingstroepen neer gelaten en hebben parachutisten alle ontsnappingswegen naar India geblok keerd. Voorts werd gemeld dat de verzets strijders de hoofdwegen van Sikang en Tsjing Hai hebben afgesneden. Met neigende vaandels en uit volle borst werd „God save the Queen" ten gehoren gebracht op een wijze, waarop het Centraal Station zelden of misschien nog nimmer het Wilhelmus heeft weer kaatst, waarna alles plotseling op rol letjes scheen te lopen. De optocht naar hotel Krasnapolsky op de Dam kon beginnen. Zij verliep zonder ongelukken. Alle Britten bereikten hun bestemming. De meesten van hen waren min of meer bejaarde Britse dames, van wie velen terecht het trottoir prefereerden boven de morele plicht in gedisciplineerde paradepas voor Dickens het leven te wagen tussen het chaotische tram-, rywiel- en automobielverkeer van het onvolprezen Amsterdamse Damrak. De eerste dag van de jaarvergadering werd daarna in Krasnapolsky besloten met een informele bijeenkomst. Nu vol gen nog vier drukbezette dagen met officiële recepties en exoursies, o.a. naar Haarlem en drie plaatsen waar mej. Boes bekender is dan Charles Dickens: Monnikendam. Marken en Volendam. Advertentie. Wij geven U hiermede een beknopt overzicht van reizen, die in on* pro gramma voorkomen! 8 dagen Rijn 8 dagen Sauerland 8 dagen Westerwoud 10 dagen Oostenrijk/ Vorarlberg 10 dagen Centraal Zwitserland 10 dagen Gardameer/ RIVA 12 dagen Gardameer fl. 100.— tl. 92.— fl. 100.— fl. 163.50 fl. 198.— fl. 252.50 Hieruit krijgt U echter nog geen to tale indruk, wat Hotam U allemaal te bieden heeft. Vraag daarom ons reisprogramma aan. .Jiet bevat de reis die U zoekt"! Watertanks van mijn in Marcinelle bleken leeg te zijn Brandweerlieden hebben gisteren bij de voortzetting van het proces in Char leroi over de mijnramp van Marcinelle verklaard, dat de watertanks van de mijn leeg bleken te zijn toen de brand weer op de dag van de ramp ter plaatse arriveerde. Het hoofd van de brandweer van Charleroi, Morsaint, zei dat hij zijn slangen op de waterleiding had moeten aansluiten. Overigens moesten hij en twee van zijn officieren toegeven dat zij nooit tevoren een mijnbrand hadden ge blust, zodat zij ook niet konden zeggen wat voor uitwerking het bluswater had dat in de brandende schacht werd ge spoten. Daarna legde een adviseur van de KSG (Kolen- en Staalgemeenschap), de 73-Jarige Delarge, die namens de hoge autoriteit deel heeft uitgemaakt van een commissie van onderzoek, een verkla ring af. H(j meende dat, gezien de feiten die aan het begin van de reddingsope raties bekend waren, de toen genomen maatregelen redelijk waren. Gezien de omstandigheden moest men de lucht verversing in werking laten, om te voor komen dat er gevaarlijke veranderingen in de lucht zouden ontstaan. De ven tilator werd pas stilgezet toen men ging vrezen dat giftige gassen zouden worden verplaatst naar de galerij op een diepte van 1035 meter, waar zich nog overle venden konden bevinden. Later moest men echter de ventilator weer aanzetten om de rook uit de hijsschacht te ver drijven. Een advocaat van de nabestaanden der slachtoffers verklaarde toen, aan de hand van schetsen op een schoolbord, dat juist door de ventilator de giftige gassen naar de verdieping 1035 waren gedreven. Delarge bestreed dit evenwel. Ot -7>

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17