ONS MENU De kras op het speelgoedvarken KOKEN Twee jurkjes ineens STANDARD ZATERDAG 16 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 SIEMENS Verhaal voor de kleintjes i 4gjr p- MAÏZENA DURYEA MET JOKE DE MAN, DIE op de top van de Cheops-piramide viool speelde Spiegeltje, spiegeltje aan de uand oftewel vier toiletjes VA N DE De hoogst modieuze bedrukte Japon (figruur 4) heeft een matig wijde rok, bolle rok, die aan de zijkanten in de taille ineengerimpetdl is. De blouse heeft driekwart overhemdmouwen en is gegarneerd met witte manchetten en een witte kraag, die ver uitgesneden is over een wit befje. Voor dit witte gar- nituurtje kan, afhankelijk van het dessin en de kwaliteit van de katoenen imprimé, paqué, organdi of zelfs organ za worden gebruikt. Het witte befje kan eventueel vervangen worden door een van de imprimé stof. De effen japon is simpel en klas siek: een rechte rok, een getailleerd lijfje met boothals en heel korte, inge zette mouwtjes. Een leren ceintuur of een van dezelfde stof. Allerhande ac cessoires passen bij dit model, dat, af hankelijk van die toetoehoren, net zo goed op zijn plaats zal zijn by de och_ temdkoffie als bij de cocktail. Een ste vige, kreukherstellende (of geheel niet kreukende) stof is voor deze japon ge boden De blouse van de imprimé ja pon kan worden gecombineerd met de effen, rechte rok (figuur 2) en een leren cein tuur zal er de accessoire bij zijn. Deze moderne chemisierblouse kan verder bij de rechte jurk als jakje dienen (figuur 4); de wiitte bef wordt in dat geval achterwege gelaten en in de hals opening komt dan het decolleté van de effen japon te zien. De rok van de ohemisierjunk kan op zijn beurt worden aangevuld met het effen lijfje van het tweede model (fi guur 3), en dit jeugdige geheel voor dans of gewone zomerdag wordt met een contrasterende ceintuur of met de bedrukte ceintuur van model 1 aange vuld. U ziet, met een beetje overleg by de aankoop van de stof, kunt U van twee japonnetjes minstens vier toiletjes van geheel verschillende allure en dus voor verschillende gelegenheden, bezitten. J. V. Advertentie. SLEDE-STOFZUIGER licht gewicht AAQ grote zuigkracht I. I^O,' Er was eens een varkentje van roze hout. Het was dus een speelgoedvar ken, en daarom woonde het ook in speelgoedland. Het varkentje was glad rose geverfd, de verf glom in de zon. Het houten varkentje was dan ook heel tevreden met zijn huidje. Als hy kuierde door de smalle straatjes van speelgoed- land, zag hy hoe andere speelgoeddie. ren en speelgoedpoppen soms naar hem keken en dan was hij heel trots. Nu moet je niet denken dat dit rose varkentje verwaand was o nee, hy was een heel vriendeiyk varkentje. Met zijn houten kopje knikte hy links en rechts naar alle dieren die hy kende en hy maakte gTaag een praatje. Maar op een dag, toen dat rose var kentje weer liep te wandelen gebeurde er iets: een yzeren mannetje dat reuze hard liep, botste tegen het varken aan. „Pardon" zei het mannetje beleefd, en hij krabbelde overeind want hy was omgevallen toen hy tegen het ste vige varkensiyfje botste. was het weg, dat eerste grijze haartje! Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het nw drogist of parfu merie. (1.95> geen schrik en geen moeite! Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zónder verven hijgetint in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! A Tube 1.95 (Keus uit 20 tinten) tintgevende haarwassing: ,t hoort bij uw make-up! O LAHNEMANN LarenN.H. Postbus 18. Imp. van POLYCOLOR K2r Placentubex Mouson Marjret Astor Blendax. „Het hindert helemaal niet", zei het varken hoffelijk, en hij wandelde onverstoord verder. Want als je van hout bent, kun je je niet bezeren en dat is heel prettig. Het varken groette links, het groette rechts en hy meende wel, dat een paar tinnen Indiaantjes hem aan dachtig bekeken, maar hij schonk daar verder geen aandacht aan. Het varken woonde in een houten doosje, daarin rustte hij uit als hy moe van het wandelen was. Natuurlijk hing er in dat houten doosje geen spiegel, net zo min als in een gewoon "varkens, hok een spiegel hangt. Zo kon dat var ken dus niet zien of hy er netjes uit zag en dat hinderde ook niets. Toch denk ik, dat dit varken graag een spiegel had willen hebben. Toen het varken de volgende dag weer ging wandelen, viel het hem op, dat de speelgoeddieren anders naar hem keken als gewoonlijk ja, ze le ken verbaasd te zyn en het varken dacht: „Is er iets bijzonders met my aan de hand?" en het speet hem, dat hy geen spiegel had. Tenslotte kwam er een speelgoed- kangeroe op hem af en die zei: „Var ken, weet je wel, dat je een geweldig- grote kras op de verf van je rug hebt?" Nee, het varken wist dat niet en hij schrok ontzettend. Daarom keken dus alle dieren en alle poppen naar hem! Een kras op zijn rug! „O, o jammerde dat varken, „hoe moet dat nou, een kras op mijn rug! Op mijn mooie rose verf! Dat heeft natuurlijk het mannetje van yzer gedaan dat gisteren tegen my aanviel, o, o". En zo jammerde dat varkentje ont hutst en de speelgoed-kangeroe wist niet wat te zeggen. „Kom, kom, zo erg is het niet", troostte hy. Maar het varkentje vond het wel erg, het varkentje vond het vreselyk. Hij liep gauw naar zijn houten doos je terug en hy Sloot zich op. „Ik laat me nooit meer aan iemand zien", dacht dat ij dele varkentje en hij bleef net zo lang in dat houten doosje tot hij er kriebelig en vervelend van werd. „O, o, hoe moet dat nu! Ik heb een kras op myn rug, ik heb een kras op mijn rug", dadht het varkentje bij elke stap die hij zette en het is erg ver velend om steeds hetzelfde te denken, vooral als zo'n gedachte niet prettig is. Maar nu woonde er in speelgoedland een houten schilder die schilderde met houten bakjes verf en zodra die houten schilder hoorde van de kras van het varken, bood hy aan, om de rug van het varken weer helemaal rose te schil. deren. Odh, wat was dat varken bly. Hy glom nu meer en mooier dan ooit tevoren ja, het was werkelyk jam mer, dat hij geen spiegel had! M. F. B. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. a. Zeg zuilen we eens iets lekkers voor op de boterham maken? Jan, geef jy die appel en die halve citroen eeng aan! Kokkie, kom eens met de suikerpot en Annemieke breng jy eens Mammie's busje kaneel mee! 1. In 1831 kwam Ole Buil naar Parijs om daar goud en roem te verwerven. Hij had totdusverre geen schitterende car rière gemaakt en ook in Frankrijk ging het hem aanvankelijk niet voor de wind. Vaak leed hij honger en in een zwaar moedige bui wierp hij zich in de Seine. Hij zou zeker verdronken zijn, wanneer een medelijdende aapjeskoetsier niet zijn leven gered had. 2. Dit dramatische voorval vestigde evenwel de aandacht op hem en kort daarna gelukte het hem te mogen op treden in een concert, waarbij hij door niemand minder dan Chopin op de piano begeleid werd. Dit concert leverde hem zoveel geld op, dat het hem mogelijk was naar Italië te reizen. Maar eerst in Ame rika boekte hij zijn grootste successen. Daar legde hij de grondslag voor zijn la tere beroemdheid en in San Francisco ontving hij uit handen van de burge meester een gouden palmtak. 3. Een zijner opmerkelijkste daden ver richtte hij voor Koning Oscar II van Zweden. Tijdens een ontbijt in het ko ninklijk slot in Stockholm had de koning hem gekscherend voorgesteld een be paald muziekstuk op de top van een pi ramide te spelen. Toen hij later in Cairo kioam, herinnerde hij zich dit gesprek. Hij besteeg de Piramide van Cheops, greep zijn viool en speelde de bewuste compositie. Daarna stuurde hij een tele gram aan Koning Oscar, waarin hij hem van deze daad in kennis stelde en vond dezelfde avond de concertzaal stampvol. 4. Nadat hij in de gehele wereld was opgetreden, sleet hij zijn laatste levens jaren in Bergen. Hij was geliefd in heel Noorwegen wegens zijn grote verdiensten voor dit land. O.a. stichtte hij een Noorse kolonie in Amerika en was een van de stuwende krachten bij de oprichting van het Noorse Nationale Theater. Toen hij in 1880 stierf, volgden duizenden zijn baar. Björnstjerne Björnson sprak aan zijn graf en Edvard Grieg bespeelde het orgel. Doifje knypt nu in de citroen tot de druppels op de geraspte appel vallen. Jan strooit er daarna wat suiker op en een tikje kanaal en roert alles goed door elkaar. d. Lepelen jullie daarvan nu eens wat op je boterham! Lekker dat het smaakt! En al kunnen jullie ieder geen hele appel krijgen, dan heb ben jullie toch fruit aan de koffie tafel gehad. Parijs, mei 1959. We beginnen met een simpel chemisierjurkje en garneren het rijkelijk met wit, zodat het niet zo heel erg simpel is. We doen dit op aanwijzing van de mode, omdat chemisierjurkjes en witte gamituurtjes dit seizoen zo bijster in tel zijn, maar ook omdat de chemisierjurk zo handig is. Hij past in elke garderobe, elke vrouw, elk meisje heeft er wat aan. .AWVs o AoAoQ' -4. 4 AA.» A o A .A..v -c 7.B. A.oA-'V A» "Ao/V» A 4 A e^.<' 'A A- A A- <7 -A-öo - - - ->4<»AoA«( We kiezen voor dat jurkje een mooie, bedrukte katoenen stof, popeline, ka toenen faille, kaitoenen satyn of der- gelyke met een dessin dat niet bepaald voor huis-, tuin- en keukengebruik werd ontworpen (figuur 1). Inplaats van de japon in één stuk te maken, maken we er een tweedelig geheel van. Wantvoor het tweede jurkje, diait in de zomergarderobe nog nodig is, kiezen we een effen stofje linnen, een stevig, katoenen linnen, canvas- of ripsweefsel dat wat kleur betreft prachtig by de inprimé van het eerste japonnetje past. En van dat tweede jurkje (figuur 5) maken we eveneens een afzonderlijke blouse en rok, opdat de bedrukte blouse van hst eerste mo del met de rok van het tweede, en het ly'fje van de effen japon met de im primé rok kunnen worden gecombi neerd (figuren 2, 3 en 4). Op die ma nier zyn twee nieuwe zomerjurkjes vier handige zomentoiletjes. b. Zal ik de appel maar schillen? Anders snijden jullie je nog in je vingers! Kokkie, rasp jy de appel op de grove tanden van de rauw- kostrasp boven dit schaaltje. Juist zo!! Tot je op het klokhuis komt. Het is dit jaar wel een erg vroege Pinksteren en de groente, die we juist op de le pinksterdag graag geven, is nu nog wel erg prijzig. Maar misschien is het mogelyk om toch bij wijze van uitzondering en als feestelijke verras sing de asperge, die toch altijd uit munt door z'n fijne aparte smaak, de hoofdschotel van het pinkstermenu te laten vormen. Het beste is om de as perges in bosjes van 810 stuks samen te binden en deze in kokend water met wat zout gaar te koken. De asper ges moeten daarby helemaal onder water liggen. Na 20 minuten zyn de middengedeelten zacht. De asperges worden nu met een schuimspaan uit het water geschept en na verwijdering van de draadjes met de punten in de zelfde richting op een verwarmde schotel geschikt. een mengsel van in stukjes gesneden vijgen en gesnipperde amandelen. Er wat kaneel aan toevoegen. De appelen in een beboterde vuurvaste schotel overbrengen. Ze overgieten met een stroopje, gemaakt van wat water, een klontje boter en een paar lepels ho ning. Het schoteltje in een matig ver warmde oven zetten en de appelen af en toe met het vocht bedruipen. Het gerecht warm opdienen. Wanneer een gedeelte van de asper ges in de keuken wordt achtergehou den kan hiermee een heerlyk voorge recht voor de 2e pinksterdag worden bereid! Zondag: kalfsvleescroquetten, sleep-asperges, hard gekookte eieren, gesmolten roomboter, nieuwe aardappelen fruitsla. Maandag: aspergetaart; spinazie, biefstuk, aard appelen; ananaspudding. Dinsdag: kop spinaziesoep; gebakken aard appelen met kaas, andyvie, wentel teefjes. Woensdag: bloemkool met verse worst, rauw gebakken aardappelen; yoghurt. Donderdag: rijst met champignonragoüt, kom kommersla; rabarberpudding. Vrijdag: gebakken paling, Hollandse saus, sla, pommes frites of gebakken ham- plakken, Hollandse saus, sla, pom mes frites; Spaanse appelen. Zaterdag: stoofschotel witte bonen, tomaten saus, aardappelen en kaas; fruit. Recept: Aspergetaart. Van 100 g. bloem, 60 g. roomboter, Vs dl. water en iets zout een deeg kneden en hiermee een beboterde springvorm bekleden. (De wanden niet hoger maken dan 3—4 cm.). De bodem inprikken, met vetvrij papier bedekken en opvullen met een hulpvulsel (rauwe erwten, bonen of ryst). De taart in de oven in 20 min. gaarbakken, het vulsel en het papier eruit halen en de bodem beleggen met gaar gekookte asperges die in stukken van 5 cm. lengte zyn gesneden. Van 75 g. room boter, 75 g. bloem, 6 dl. aspergenat en 1 dl. room een gladgebonden saus be reiden. Deze op smaak afmaken met 100 g. geraspte oude kaas en zo nodig met zout en peper. De asperges ermee bedekken en de taart nog 15 min. in een vry warme oven bakken. Recept: Spaanse appelen. 4 Goudreinetten, een paar vijgen, enige amandelen, een klontje roomboter, 3 eetlepels honing, kaneel. De appelen schillen en het klokhuis eruit boren. Deze holten vullen met

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15