CETAFLEX Watervergiftigiiig niet te vermijden als men zó eenvoudig zou denken Rijnland MOET voortdurend IJsselwater inlaten Bij Katwijk zal geen enkele dode vis op liet strand kunnen komen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 mei 1959 Derde blad no. 29745 Labiele situatie Er hebben zich in de afgelopen dagen geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan ten aanzien van de ernstige vergiftiging van het boezem water van Rijnland, waardoor een grote vissensterfte optrad en allerlei waarschuwingen moesten worden gelanceerd. Die waarschu wingen blijven van kracht, want de vergiftiging is nog steeds niet verdwenen en ook de aard en oorsprong konden nog steeds niet definitief worden vastgesteld. Wel kan worden aangenomen, dat het hoogtepunt voorbij is, en dat bij een verdere doorstroming van water door het centrum van Zuid-Holland de giftige stoffen zodanig worden verdund, dat het grootste gevaar geweken moet worden geacht. Uit deze alarmerende affaire kan echter wel als conclusie worden getrokken, dat in het dichtbevolkte en sterk geïndustrialiseerde water rijke West-Nederland maar heel weinig nodig is, om een labiel even wicht tussen velerlei factoren te verstoren en grote problemen op te werpen. Want het is niet zo dat men kan zeggen: iemand heeft door een grote nalatigheid een gewone menselijke fout laten uitgroeien tot een ramp. Er zit namelijk wel wat meer vast aan deze kwestie dan het verwijt, dat niet ogenblikkelijk met het inlaten van water in Gouda is gestopt, toen bleek dat er iets niet helemaal in orde was met het water van de Hollandse IJssel. Belangen van de kwekerij Op het eerste gezicht heeft zich in de gang van zaken een opmerkelijke tegen strijdigheid voorgedaan. Dit betrof de reacties na het eerste „alarm". Nog steeds is, als gezegd, de oorzaak van de vergiftiging niet definitief vast gesteld. Men neemt wel aan, dat storting van zeer giftige afvalstoffen, afkomstig van de produktie van insectendodende middelen door Shell-Pernis, als oor sprong moet worden aangemerkt. Het zou dan gaan om de storting van niet meer dan een kubieke meter van deze giftige stoffen, die nog dodelijk zijn ge bleken voor de vissen in meer dan 50.000.000 kubieke meter water. De merkwaardige strijdigheid in reac ties betreft het verbod van de Rykscon- troleur bij de vuilstorting tot lozing van een tweede bak met afval toen vissen sterfte optrad na lossing van de eerste, en het voortzetten van inlaten in het boezemwater door Rijnland van dit ver dachte en kennelijk sterk vergiftigde water. Deze strijdigheid is minder reëel dan men op het eerste gezicht zou denken. In de eerste plaats werd Rijnland niet gewaarschuwd door degene, die wel de lossing liet stoppen, in de tweede plaats kon de vissensterfte zoals die ook door Rijnland by de inlaat werd waargeno men aan natuurlijke oorzaken worden geweten (de omstandigheden bevorder den dit) en in de derde plaatszou het niet doenlijk zyn geweest, besmet ting van het boezemwater door stopzet ting van het inlaten te voorkomen zon der zeer grote schade aan te brengen Borden als deze verschenen de afgelopen week op vele plaatsen in het hart van het waterrijke Zuid- Holland. Enkele borden zijn alweer verdwenen, nu de giftige „prop" verder naar het norden is gestuwd en in Gouda weer visrijk vers water de boezem binnenstroomtZo zijn b.v. de Reeuwijkse Plassen weer voor zwemmen vrijgegeven. (Foto Leidsch Dagblad) aan de tuinderij, de bollenteelt en an dere belangen. Het gemaal Pijnacker Hordijk aan de Hollandse IJssel bij Gouda zorgt voor de toevoer van vers water in Rijnlands boezem tot een hoeveelheid van 2.5 mil joen kubieke meter per dag. Deze maxi mum capaciteit is sinds enige tijd be reikbaar. Voordien was dit maximaal tegen de twee miljoen. De capaciteit-verhoging geschiedde uit bittere noodzaak. In droge perioden gaat er zoveel water uit Rijnlands boe zem verloren door verdamping en ver bruik, dat van tijd tot tyd het waterpeil zelfs daalde by een maximum inlaat zonder uitmaling in Katwijk! Een nauwkeurige afstemming van het waterpeil op momentele behoeften en waterstand in de polders is echter nood zakelijk om te voorkomen, dat onbere kenbare schade van miljoenen wordt aangericht aan gewassen en tuinderyen, bollenstreek en andere zeer gevoelige cultuurgebieden. Zelfs wanneer men van het eerste ogenblik af geweten had, dat inlaat van water in Gouda vergiftiging voor vissen van het boezemwater betekende, zou men die vergiftiging niet hebben kunnen voorkomen door stopzetten van de inlaat. Een korte periode zou dat mogelijk zijn geweest, maar er be staat geen enkele reden om aan te nemen, dat in die korte tijd het vergif uit de kritieke plaats in de Hollandse IJssel zou zijn verdwenen. Men had dan toch na verloop van tijd, wetend wat dit voor de visstand betekende,, Het moderne gemaal in Gouda, waardoor water van de Hollandse IJssel wordt ingelaten in de boezem van Rijnland. In droge tijden vrij wel een continu-bedrijf, waarvan stopzetting onberekenbare schade kan veroorzaken- (Foto Leidsch Dagbladi) door moeten gaan met waterinlaat om de miljoenenbelangen van tuinderij en dergelijke te beschermen. Géén aquaria In ons verslag van de persconfe rentie in Alphen inzake de water vergiftiging deelden wij donderdag j.l. mede, dat Rijnland was over gegaan tot regelmatige controle van het uit de Hollandse IJssel in gelaten water doormiddel van vis sen in aquaria waarin watermon sters werden gedaan. Dit werd ter persconferentite medegedeeld. Maar niet alles gaat snel in deze „dynamische wereld". Het bleek nog niet mogelijk een plaatje te maken van deze aquariumbatterij omdat deze nog NIET aanwezig is, en pas is besteld. Waarschijnlijk kan deze nevencontrole pas vol gende week starten. Dit blykt ook reeds uit het feit, dat men door een intensieve doorstroming de vergiftiging zo snel mogelijk heeft willen overwinnen, doch dat men wel steeds op volle kracht water heeft kunnen inlaten maar niet steeds kon spuien in Katwyk. Tijdens de door- stromings-operaties van de afgelopen week heeft men de uitmaling van tijd tot tijd moeten stoppen, omdat het peil van het boezemwater, ondanks de maximale inlaat, te laag dreigde te worden met alle onoverzienbare con sequenties daarvan. Een les, maar Het is uiteraard verheugend, dat uit het gebeurde een les getrokken is, en dat een nauwere coördinatie tot stand zal komen, maar of deze by een toe komstige soortgelyke gebeurtenis in staat is, het gevaar te keren dat thans wer kelijkheid is geworden, staat in hoge mate te bezien. Overigens is een herha ling niet byster waarschijnlijk. Vergroting van de doorstromingscapa citeit is niet doenlijk. Dit zou onvoor stelbare kapitalen kosten, niet alleen aan de bouw van nieuwe gemalen maar tevens aan de aanpassing van de boe zemwateren die niet een willekeurige verhoging van de doorstroomsnelheid kunnen verdragen. Afscheid D. Lambooy In hotel „De Wittebrug" te Den Haag heeft de algemeen directeur van het Al gemeen Nederlands Persbureau A.NP., de heer H. H. J. van de Pol, gistermid dag een ontvangst gehouden ter gele genheid van het aanstaande afscheid van de heer D. J. Lambooy als alge meen hoofdredacteur van het agent schap. Honderden gasten waren uit hét gehele land gekomen om te getuigen van hun waardering voor het werk, dat de heer Lambooy in zyn journalistieke functies en in tal van organisaties heeft verricht. Onder hen werden opgemerkt vrijwel alle in Den Haag gevestigde am bassadeurs en gezanten, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de vroegere minister-president dr. W. Drees, de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, de gevol machtigd minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe en vele andere hoge autoriteiten. Uit de wereld der pers waren o.m. aanwezig bestuursleden van de Vereni ging de Nederlandse Dagbladpers, leden en oud-leden van de Raad van Beheer van het A.N.P., bestuursleden der jour nalisten-organisaties, prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar te Amsterdam, vele hoofdredacteuren van dagbladen, ver tegenwoordigers van de buitenlandse pers, persattaché's der diplomatieke mis sies en leiders van voorlichtingsdiensten. Voorts gaven talrijke vertegenwoordigers van organisaties .waaraan de heer Lam booy zijn medewerking heeft gegeven, blijk van hun belangstelling. Rotterdam krijgt nu ook zijn taptoe (Van onze correspondent) Ook Rotterdam krijgt zijn taptoe. Op 13 juni zullen de Mannierskapel, de Kon. Militaire Kapel en de Kapel van de Kon. Luchtmacht, vier tamboerkorpsen van Landmacht, Luchtmacht en Marine en het befaamde exercitie-peloton van het garderegiment Fuseliers Prinses Irene in het Feijenoord-stadion een muzikale en militaire show weggeven als in de Maas- tad nog nooit eerder te zien is geweest. De byna 65.000 mensen, die in het Stadion kunnen, hebben daarby het voordeel, dat de verlichting door middel van de grote lichtmasten aan het geheel ongetwijfeld een zeer spectaculaire aan blik zal geven. De opbrengst van de taptoe zal geheel ten goede komen aan het koningin Wil- helmina Fonds. Dit fonds zal het geld gebruiken voor de bouw van een reuma centrum dat ook de afdeling voor de kankerbestrijding zal omvatten en waar voor eind juni de eerste paal zal worden geslagen. Landelijk heeft het Koningin Wilhelmina Fonds hiervoor al een be drag van twee miljoen gulden bijeen ge bracht. Er ontbreekt nog drie ton en daarvoor zal Rotterdam zelf moeten zorgen. Advertentie Lijm zelf alle hout met de sterkste koudlijm Zwemmen in uitwatering altijd verboden Er komt geen dode vis uit Rijnlands boezemwater in zee! De ge meente Katwijk heeft alle mogelijke maatregelen getroffen om de dode vissen, die het strand zouden kunnen verontreinigen tijdig op te vangen. Men wil tot elke prijs voorkomen dat de badgasten en dagjes mensen hinder ondervinden van de vergiftiging van het water in Rijnland. Het uitstromen van het water is natuurlijk niet tegen te gaan en men zou dat ook niet wensen, omdat men de volksgezondheid wil dienen boven het toeristisch belang, dat door deze gehele affaire wel iets geschaad zou kunnen worden. Overigens is men in Katwyk nog niet matig in het oog, en ook daar zal men al te ongerust, want regelmatig contro- lieert men het water en totnutoe is in het uitwateringskanaal geen enkele ver. ontreiniging geconstateerd. Dode vissen zijn nog evenmin aangetroffen, en als die zouden komen heeft men afdoende maatregelen getroffen om te voorkomen dat zij in zee en eventueel op het strand terecht zouden komen. Aan de landzijde van het gemaal van „Rijnland" nabij de uitwatering, heeft men een groot net opgehangen, dat door stenen verzwaard loodrecht gehouden wordt. Elke vis, die, hetzij levend, hetzij dood, naar zee zou willen ontsnappen wordt door het net tegengehouden en regelmatig wordt er „wacht" gehouden om de toestand in het oog te houden. Dode vissen die voor het schepnet opgevangen en zullen daarna verbrand worden. Amerika bouwt atoom - vliegtuig Luitenant-generaal Roscoe Wilson, plaatsvervangend stafchef voor ontwik keling, heeft gisteren te Washington verklaard, dat de luchtmacht thans bezig is aan de bouw van een door kern energie voortbewogen vliegtuig dat een „prototype is van een toekomstig wapen- stelsel", en dat de laatste grote moei lijkheid de doeltreffende bescherming tegen straling is overwonnen. Het toestel behoeft niet noodzakelijk groter te zijn dan een zware straalbom- menwerper van het type B-52. Een atoomvliegtuig zou overal in de wereld kunnen opereren en zowel ballistische lange-afstandsprojectielen als bommen en korte-afstandsprojectiele kunnen lan ceren, aldus Wilson. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Nog geen vis Totnutoe is er geen enkele vis waarge nomen en ook in Valkenburg bij de pont heeft men er geen gezien. De pont houder bij Valkenburg is de eerste „waarsohuwieigspost". Zo dia hij dode vissen signaleert waarschuwt hij Kat wijk, dat dan zorgt voor een permanente wacht bij het gemaal. Ook bij de werk zaamheden bij de brug te Katwijk eon den Rijn houdt men het waiter regel- direct waarschuwen wanneer dode vissen waargenomen zijn. De badgasten be hoeven dus niet bang te zyn dat het strand verontreinigd wordt door dode vis en ook de onaangename lucht van rottende vis zal bij het gemaal niet voor kunnen komen omdat de vissen direct weggeschopt en vernietigd zullen wor den. Verscherpt toezicht Byzondere maatregelen heeft men in Katwijk niet genomen met betrekking tot het zwemmen. By politieverordening is het zwemmen in de uitwatering ver boden en de burgemeester heeft de po litie opdracht gegeven nauwlettend toe te zien op het naleven van deze bepaling. Voor het strandibezoek en het zwem men in zee acht men het nemen van maatregelen thans niet nodig, doch men houdt de toestand goed in het cog, zodat men als het nodig is doch dat gelooft men niet, aangezien men aanneemt dat de verdunning dan zo groot zal zy dat er geen gevaar meer bestaat ingrij pender maatregelen kan treffen. Op dit ogenblik is dus alleen een verbod voor het zwemmen in de uitwatering van kracht, doch dat is altijd het geval. Ver. der kan men dus vrij op het strand ver blijven en vrij in zee gaan zwemmen. Zeldzame verdunning Uit dit alles blijkt, dat de waterhuis houding in het dichtbevolkte Westen een zeer labiele aangelegenheid is. Daardoor ook een zaak die vele gevaren inhoudt Ongetwijfeld zonder kwaadwillige bedoelingen, dus door een vergissing is waarschijnlijk een hoeveelheid van een kubieke meter giftige stof oorzaak van de vissen-ramp geworden. Hieruit blykt, hoe uitermate gevaarlijk de sterke industrialisatie kan zijn. De stoffen waar het hier om ging waren zo gevaarlijk, dat zy met een verdun ning tot een vyftigmiljoenste van de oorspronkelijke sterkte in staat waren vele honderdduizenden vissen te do den en de visstand in een gebied van 5000 hectare watergebied met onder gang te bedreigen. Dat deze hier genoemde vermoede lijke oorzaak nog steeds niet definitief is vastgesteld is mede te wijten aan deze fantastische verdunning, waardoor een chemisch onderzoek van het vergif tigde water geen positieve resultaten kon opleveren. Bovendien zit men by het onderzoek met de bijzondere moei lijkheid, dat men niet goed weet naar welke minieme spoortjes gifstof men moet zoeken. Vanzelfsprekend is het produktiebedrijf van de verdachte in secticiden niet bereid, de samenstelling van deze stof (welke men als fabrieks geheim zou kunnen bestempelen) prys te geven. Het zoeken naar de oorzaak wordt daardoor niet zoeken naar een naald in een hooiberg, maar iets veel kleiners, zonder dat men weet of het van hout, ijzer, plastic of klei is. in alle hooibergen die er in West-Nederland te vinden zijn. Omdijking De enige afdoende les, welke men uit deze gebeurtenissen zou kunnen trekken, is een veel scherpere controle op de afvalstorting in water binnenlands (de zee is groot genoeg om een heleboel te verdragen) en een betere afscherming van deze stortplaatsen. Reeds lang werd de wenselijkheid geopperd, de stortplaats in de Hol landse IJssel met een kleidam af te schermen. Het is niet onwaarschijn lijk, dat men naar aanleiding van het nu gebeurde thans tot deze (kostbare) maatregel zal overgaan. Sudetenduitse reünie in Oostenrijk Protest van Praag (Van onze Weense correspondent) Elk jaar organiseren de verdreven Sudeten-Duitsers een grote bijeenkomst om de oude vriendschapsbanden te her nieuwen, optoohten te organiseren en lezingen te houden over de rol, die hun voorvaderen hebben gespeeld in hun vroegere vaderland, het huidige Tsje- cho-Slowakije. Dit jaar werd Wenen uitgekozen en daarom wemelt het hier nu reeds van Sudeten-Duitsers, die in de pinksterdagen hier him jaarlijkse bijeenkomst houden. Weken geleden hebben volksdemocratisohe staten en vooral Tsjecfho-Slowakije tegen deze vreedzame demonstratie geprotesteerd, maar de Oostenrijkse regering ant woordde hierop, dat deze ontmoeting geen gevaarlijk politiek karakter heeft en dat de Oostenrijkse regering daar toe haar toestemming had gegeven, evenals voor het nog komende commu nistische jeugd-festival Een paar mil joen Sudeten-Duitsers werden na de laatste oorlog met geweld door de Tsje chen uit het land verdreven, waar zij eeuwenlang hadden meegewerkt aan de maatschappelijke en culturele opbouw. In 1945 vonden zij gedeeltelijk een on derkomen in Oostenrijk, waar zij veel familieleden en vrienden hadden, voor het grootste gedeelte echter vluchtten zij naar de Duitse Bondsrepubliek, waar zij dadelijk weer opvielen door him be kende vlijt en door hun saamhorig heidsgevoel Totnutoe heeft geen van deze bijeen komsten in het- teken gestaan van wraak: maar toch blijven de Tsjecho- Slowaken bevreesd dat deze vroegere bewoners zullen terugkeren. De Sude ten-Duitsers zelf zijn echter realistisch genoeg om te weten, dat er in de hui dige politieke constellatie geen sprake kan zijn van terugkeer. Zij denken evenwel nog altijd aan hun oude va derland terug. Nu zyn zij dan in Wenen: 250.000 Sudeten-Duitsers die met veertig spe ciale treinen uit de Bondsrepubliek zijn gekomen. Het merendeel woont bti fa milie en kennissen terwijl 30.000 in ho tels zijn ondergebracht. Er worden le zingen gehouden over het vroegere cul turele werk van deze bevolkingsgroep, ook hebben er godsdienstige plechtig heden plaats, zowel voor rooms-katho- lieken als protestanten, kanselier Raab houdt op het Heldenplein te Wenen een redevoering en als afsluiting volgt een optocht in de verschillende kleder drachten. De Tsjechen kunnen gerust zijn. De Sudeten-Duitsers, die zich nu in Wenen bevinden' denken niet aan wraak of aan terugkeer, maar zij bewonderen Wenen als een herinnering aan de oude tijden-. Arbeidsconferentie in Genève Op 3 Juni zal te Geneve de inter nationale aiheidsconferen tie in 43e zit ting bijeenkomen. De agenda van deze zitting bevat o.m. de volgende onder werpen: de organisatie van de bedrijfs geneeskundige diensten in de onderne ming, arbeidsvoorwaarden van vissers, bescherming van arbeiders tegen stra lingen; problemen van hoofdarbeiders, waaronder technici en kaderpersoneel en samenwerking tussen overheid en werk gevers- en werknemersorganisaties in het kader van de bedrijfstak en op nationaal niveau. De Nederlandse delegatie voor deze zitting staat onder voorzitterschap van dr. J. G. Stokman O.F.M. lid van de Tweede Kamer, die ook in het verleden enkele malen aan het hoofd van een dergelijke delegatie heeft gestaan. Franse steun voor Israël President De Gaulle heeft Israël la ten weten, dat het op de actieve steun van Frankrijk kan rekenen als zijn be staan weer wordt bedreigd. Dit is gis teren op een massabijeenkomst te Tel Aviv meegedeeld door de Franse socia listische oud-premier Guy Mollet, die zei dat De Gaulle hem had verzocht dit aan het Israëlische volk te zeggen. Mallet die ten tijde van de Suezcrisds premier was. zei dat De Gaulle het besluit om destijds Israël te hulp te komen, volledig had onderschreven. Wijziging van de wet lijkbezorging De ministers van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en PBO, van Justitie a.i. en van Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de lijkbezorging een nota van wijzigingen toegevoegd, waarin tegge- moetgekomen wordt aan in het voor lopig verslag gemaakte opmerkingen. Blijkens de nota van wijzigingen is in de doelstelling van het wetsontwerp thans opgenomen „dat het wenselijk is in de wet op de lijkbezorging de bepalin gen betreffende de verbranding van lijken te wijzigen ter voorziening in enige in de praktijk gebleken leemten". WILSBESCHIKKING Verder is het artikel betreffende de geschreven wilsbeschikking als volgt op gesteld: „het lijk van een persoon, die het zij by notariële, hetzij by een eigenhandig geschreven" gedagtekende en onder tekende verklaring de wens daartoe te kennen heeft gegeven, kan worden ver brand. Zodanige wens kan te kennen worden gegeven door een persoon, die meerderjarig is of de leeftijd van acht tien jaar heeft bereikt, ongeacht of hij bekwaam is een uiterste wil te maken. Een in algemene bewoordingen gestelde herroeping van uiterste wilsbeschikkin gen wordt geacht geen herroeping in te houden van een vroeger te kennen ge geven wens tot lijkverbranding". NIET AANGETAST De ministers wijzen er in de memorie van antwoord nogmaals nadrukkelijk op, dat een aantasting van de uitgangs punten, die aan de crematiebepalingen ten grondslag liggen, in het wetsont werp zorgvuldig is vermeden. De om standigheid dat de voorbereidende commissie, waarin onder meer de voor naamste kerkgenootschappen zijn ver tegenwoordigd, zich unaniem achter de door haar ingediende voorstellen heeft gesteld, heeft de ministers de overtui ging gegeven, dat de in 1955 aanvaarde hoofdbeginselen niet zijn doorbroken. De twijfel, die in het voorlopig verslag hierover door verscheidene leden der vaste commissie wordt uitgesproken, delen zy dan ook niet. In Amerika kiel gelegd van eerste atoomtorpedojager Gisteren is in Quincy, in de Ameri kaanse staat Massachusetts de kiel ge legd van de eerste Amerikaanse atoom- torpedojager die uitgerust is met geleide projectielen, de „Bainbridge". Deze zal luchtdoelraJfcetten van het type „Terrier" bevatten en de modern ste apparatuur voor de bestrijding van duikboten die een praktisch onbeperkte actie-radius zal hebben en grotere snel heden zal kunnen bereiken dan gewone 'torpedojagers. Senator Saltonstall zei by de plech tigheid dat de Marine volgend jaar een vliegdekschip, drie atoomonderzeeërs, twee torpedojagers, uitgerust met ge leide projectielen, en twee geleidesche- pen wil bouwen. Advertentie Prinses Margriet zag Spaans danstheater in Amsterdam Prinses Margriet bevond zich gister avond onder de vele toeschouwers in Carré te Amsterdam, die met zuidelijk enthousiasme keer op keer ovaties brachten aan de leden van het Spaans danstheater, dat de eerste voorstelling in de hoofdstad gaf. Urenlang werd de zaal geboeid door het virtuoze hakgetik. het castagnetten- spel, het stacoabo handgeklap en de weemoedige flamenoo-gezangen der An- dalusische zigeuners. Tot en met dins dag 19 mei zullen de Spaanse dans- en zanggroepen „Coros y Danzas" en „Zambra" in Theater Carré optreden. Nationaal museum Noordzee visserij in Vlaardingen De burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, heeft gisteravond in het stadhuis ter gelegenheid van de komen de vlaggetjesdag een tentoonstelling ge opend over Vlaardingen en de vissery. Na afloop van deze tentoonstelling is er een voorlopig comité gevormd ter voor bereiding van de stichting van een nationaal museum, dat geheel zal zyn afgestemd op de Noordzeevisserij. Hier in hebben spontaan zitting genomen mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaar dingen, de heren C. H. Buschmann en P. Hoogerwerf, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Be neden Maas, P. de Goede, voorzitter van het Comité Vlaggetjesdag, D. Kwakkel- stein, voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Redersvereniging, J. Kor- naat, voorzitter van de Vereniging ter Bevordering van Visserij, Handel Nijverheid, G. Lapstra, voorzitter van het departement Vlaardingen en Maas sluis van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, W. J. van der Wint, hoofdcontroleur van de Nederlandse ha ringcontrole, J. Verboon Azn., reder, en C. Postma, gemeentearchivaris. Kerkelijk Leven Kerkbouw subsidie in regeringsprogram In 10 jaar 160 hervormde kerken bouwen „Er is gegronde hoop, dat de subsi diëring van de kerkbouw is opgenomen in het regeringsprogram van prof. Beel", aldus dr. A. A. Koolhaas, praeses van da generale synode van de Ned. Herv. Kerk, op een bijeenkomst van de classis De venter in het vormingscentrum „Den Al- derdinck". Dr. Koolhaas besprak op deze vergadering de actie kerkbouw, die de hei-vormde kerk in september a.s. gaat voeren. Dan zal, zoals bekend, iedere hervormde worden gevraagd tenminste een half procent van zyn belastbaar in komen voor deze eenmalige actie af te staan. Aan deze actie voor de bouw van 160 kerken gaat een grootscheepse reclame campagne vooraf. De actie begint met een grote bijeen komst in de Prinses Margriethal in Utrecht, waarheen alle hervormde ge meenten drie personen kunnen afvaar digen. Men verwacht er zesduizend. Wat betreft de mogelijke overheids subsidie vertelde dr. Koolhaas, dat deze circa 20 van de bouwkosten zal be dragen. De subsidie wordt echter alleen de komende tien jaar uitgekeerd. In die tien jaar denkt de hervormde kerk 160 gebouwen te plaatsen. Daarvoor heeft men 80 miljoen gulden nodig. Dr. Kool haas vertelde verder, dat na de oorlog 370 kerken zyn gebouwd of gerestau reerd. Hij merkte voorts op, dat het aan tal hervormden in 1950 3.200.000 bedroeg tegen 2.200.000 in 1890, een styging van 40 To. Dat is niet het geval geweest met het aantal kerkgebouwen. Het gezamen lijke bedrag dat de hervormde gemeen ten na de oorlog jaarlijks bijeenbrengen is gestegen van 13 miljoer. (1946) tot 40 miljoen (thans). Spreker deelde dit mee om te bewij zen, dat de hervormde gemeenteleden heus wel bereid zijn geld voor hun kerk te geven. Wat de nieuwe te bouwen ker ken betreft vertelde dr. Koolhaas, dat deze. gebouwd zullen worden in snel groeiende gemeenten. De gemeenten die aan de actie deelnemen mogen desge wenst zelf de helft van de plaatselijke opbrengst houden voor hun kerkbouw.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11