Tuiiieii-paradijs onder de rook der hoogovens van het grauwe Dortmund Ruim tweehonderd meter boven de stad: roterend café-restaurant Volkswagen-directeur Nordhoff contra gemeenschappelijke markt PERÜTZ Oooh... wat een verschil! I Koningin Juliana Fonds De raad van beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft in zijn jongste ver gadering wederom aan een aantal in stellingen, welke zich op het terrein van het maatschappelijk werk bewegen, subsidies verleend tot een bedrag van in totaal f. 182.237.— Aan renteloze leningen en werkvoor- 6chotten werd een bedrag van f. 32.000.- ter beschikking gesteld. Voor het alge meen maatschappelijk werk werd een bedrag van f.38.750.toegewezen; ten behoeve van de kinderbescherming en jeugdzorg f. 44.700.voor buurt, en clubhuiswerk f. 27.270.voor de gees telijke volksgezondheid f. 18.200.ten behoeve van de zorg voor gehandicap ten f. 30.136.voor de opleddingen f. 17.500.en voor studieprojecten f. 5.000.—. (Van onze correspondent in Bonn) Zelfs voor het, wat bloemen betreft, verwende oog van de Nederlander biedt de doorgaan- grauwe Westduitse industriestad Dortmund in deze dagen de be zoeker een vorstelijke tuin. Terwijl rond en in de stad de hoogovens vol zün van kolen en staal, terwijl het rookt en riekt naar schoorstenen en roetlucht, ziet men links en rechts bloemen, met als hoogtepunt een waar bloemenparadüs temidden der hoogovens: de z.g. Bundesgartenschau (de Bondstuintentoonstel- ling) die tot 17 oktober in Dortmund zal zyn gevestigd. Dezer dagen is deze expositie in het hart van kolen en staal officieel geopend, het is de zevende na de oorlog en ditmaal heeft men er alleen al succes mee, omdat de omgeving zo sterk contrasteert. Tegen een achtergrond van onder meer de Dortmund-Hörder Hüttenunion, een van de grootste hoogovenbedrtfven van West-Europa, staan hier twee miljoen bloemen, struiken en bomen! Men kijkt hier van het prachtige tentoonstellingsterrein naar het zuiden tegen dit bedrijf op. dat als een rokerige, veel schoorstenen bevattende coulisse de gehele „Kohlen- pott" het staal- en kolenbedrijf in het Roergebied symboliseert. PAntfoctAii de bouw van een radio-en televisietoren, O lui IV t; EUllllaoiCii Daardoor kon men nogal eenvoudig het geld bijeenbrengen om uit 530 ton staal, Dortmund heeft daarmee een ander 1.250 ton cement e.d. deze toren te bou- gezicht getoond dan men gewend was. wen. De stad is opgepoetst voor dit bloemen festijn. Men heeft alom bloemen en vlag gen bevestigd. Men veegde de stad, let terlijk, een paar dagen voor de opening van de tentoonstelling, oompleet schoon. In enkele dagen slaagde men erin de laatste puinhopen, uit de oorlog om te toveren in kleine bloementuintjes. En de politie doet aan dit verfrissende bad mee door te beloven de komende maan den bijzonder vriendelijk en beleefd te zijn! Dit alles betekent wat voor Dort mund, waar men het gehele jaar door de mond letterhjk en figuurlijk vol heeft van kolengruis, rook en staaldeeltjes. De kenners spreken hier van de verbinding, die thans te Dortmund gelegd wordt tussen natuur en techniek, tussen de gewone tuin en de Hoogoven om de hoek. Zij wijzen op de rode gloed van de hoogovens èn op de 600.000 vierkante meter van de tuinexposiitie. Zij spreken over de geur der bloemen en die van de lucht, welke bij een verkeerde windrich ting vermengd wordt met zwaveldioxyde Een derde deel van de expositie bestaat daarbij nog uit grasveld, maar deson danks kijkt de gemiddelde Dortmunder. de gemiddelde Roergebiedbewoner, ver lekkerd naar de bloemen, een zee van kleuren en geuren die voor hem vol strekt ongewoon is. De tweede van Europa Zoals dat in de Bondsrepubliek waar niet? gebruikelijk is, is aan een der gelijke expositie nogal wat geld besteed. Er zijn bijna twintig kilometer nieuwe weg voor aangelegd en men heeft op een uitzichttoren een draaiend café-restau_ rant gebouwd. Die toren is alleen al een bezienswaardigheid voor Dortmund! Bij een hoogte van 217 meter is hij namelijk de grootste in geheel West-Duitsland. Na de Eiffeltoren (320 meter) is deze „gigant van Dortmund" zelfs de hoogste toren van geheel Europa! De toren blijft, ook als in oktober de bloemententoon stelling zal worden afgebroken. Dort mund dankt deze toren aan de omstan digheid, dat men meende dat het wel aardig zou zijn „zo iets" voor de tuin- expositie te bouwen en dat toen tege lijkertijd de PTT een pleidooi hield voor Vernuftig systeem Op 135 meter hoogte van de voet van de toren bevindt zich het roterende café-restaurant, dat twee tot zesmaal per uur om zijn eigen as draait. Er kun. nen 200 bezoekers in plaats nemen. Dat voor de regulering van de draaisnelheid van dit café een heel bijzonder en in gewikkeld mechanisme nodig is, is dui delijk: het gaat hier, zo zegt men, om een speciale draaikrans, die in een olie reservoir rustmaar het ding, zo zeg. gen de constructeurs, moest draaien, omdat het er anders in de zomer gloei end heet zou zjjn en in de winter niet om uit de houden vanwege de koude. Heel vernuftig is het systeem om het café hoog boven de aarde te laten draaien. Een elektrische cel registreert de aankomst van een cafébezoeker, het café stopt even met draaien en gaat vervolgens, na de binnenkomst der be zoekers, weer verderEn zoals men dat in een industriestad kan verwach ten: men heeft een speciaal netwerk aangebracht tegen zelf moordenaars Ook vanwege deze gigantische toren is het grauwe Dortmund thans een stad vol verrassingen geworden, die meer is dan a-lleen maar kolen en staal, hoog ovens en fabrieken! Franse en Italiaanse restricties maken een geregelde export vrijivel onmogelijk „Onder valse vlag".. (Van onze correspondent in Bonn) De Europese gemeenschappelijke markt vaart onder valse vlag omdat zij absoluut onvrij is, zo verklaarde giste ren te Dusseldorf de directeur-generaal van de Volkswagenfabrieken, Nordhof f. Nordhof f had hierbij vooral het oog op het feit, dat het nagenoeg onmogelijk is om volkswagens naar Frankrijk en Italië te exporteren. In Frankrijk zijn de in voerrechten gestegen tot een hoogte van 65 pet. en in Italië tot 62 pet., waar door daar de import van buitenlandse auto's zo goed als onmogelijk wordt. Op den duur, zo klaagde Nordhoff, gaan daardoor voor de Westduitse automobiel industrie grote markten voorgoed ver loren. Hetzij er een gemeenschappelijke markt komt of niet. Hij hekelde in het bijzonder de Franse restrictiemaatre gelen. waardoor invoercontingenten van volkswagens steeds veel te laat worden bekend gemaakt. Op die manier kan van regelmatige export geen sprake zijn. Zo heeft Frankrijk tot dusverre nog altijd niet het contingent voor in te voeren Volkswagens van het eerste half jaar '59 bekend gemaakt! Het zal waar schijnlijk pas in juni worden bekend ge maakt, en dan blijven er slechts twee weken over om de gehele zaak af te handelen Nordhoff sprak in dit verband niet slechts van discriminatie, maar zelfs van een totale sluiting van bepaalde gren zen voor zyn produkt. Wat Italië aangaat, zo deelde hij mede, dat zijn fabriek het lopende jaar 1600 auto's naar dit land mag expor teren, maar dat Italië zelf naar de Bondsrepubliek niet minder dan 100.000 Fiat auto's mag verkopen! Naar Frankrijk mag de Volkswagen fabriek dit jaar slechts 400 a 500 auto's exporteren, waartegenover alleen al een verkoop van de Franse Renaultfabrieken van 30.000 tot 40.000 wagens in de Bonds republiek zal staan. Dat Nordhoffs bedrijf zich zo bijzon der concentreert op overzeese gebieden geschiedt om de eenvoudige reden dat twee van de voornaamste Westeuropese markten voor hem gesloten zijn. Op het ogenblik exporteert -Volkswagen 57% van zijn produkt ie, een percentage, dat iets zal afnemen omdat men dit jaar van plan is 100.000 auto's meer te maken dan in 1958 en van deze 100.000 zal het merendeel in Duitsland blijven. In 1960 en volgende jaren wil Nordhoff de pro- duktie telkens met 120.000 tot 130.000 wagens verhogen. Met nadruk verklaarde hij dat de Volkswagenfabriek nog altijd niet van plan is met een nieuw model op de markt te komen, wel zal het stuur wat lager komen en zal de scherpe rand on der de voorruit van een zachte stof voor. zien worden ter beveiliging van de in zittenden. Tibetanen worden geboeid door Lhasa's straten gevoerd Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Kalimpong (India) verluidt, dat vrijwel alle rijke Tibetanen in Lhasa door de communisten zijn gevangen gezet. De bevolking zou worden aangemoedigd be schuldigingen tegen hen in te brengen. Geboeid worden zij soms in optocht door de straten gevoerd. Berichten over exe cuties zijn in Kalimpong niet ontvangen. Wel zijn er lijken in de Lhasa-rivier ge zien. De watervoorziening van de stad is daardoor in gevaar gekomen. De com munisten zijn bezig waterputten te graven. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat er zich in Lhasa geen mannen meer be vinden die voor zwaar werk geschikt zijn. Enkele dagen geleden hebben de Chinezen meegedeeld dat degenen die weggevoerd zijn, in China te werk zijn gesteld. JAARVERGADERING DENNENHEUVEL De vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en santoria, .Dennenheuvel" houdt op 23 mei a.s. te Utrecht de jaarlijkse alge mene vergadering in „De poort van Kleef". De agenda vermeldt 16 huishoudelijke punten en een voorstel van het hoofd bestuur om een landelijke loterij van 100.000 loten te organiseren. De prijzen zouden moeten bestaan uit vakantierei zen. Uit het verslag van de landelijke pers- en proga^dacommissie blijkt, dat het gestelde doel, het ledental in 1958 op te voeren tot 15.000 niet werd bereikt. Er werden 1368 nieuwe leden ingeschreven, doch 882 leden lieten zich afschrijven. De commissie constateert met voldoening, dat een kleurenfilm over „Dennenheuvel" vervaardigd door vijf leden van de Haagse amateurfilm club, reeds diverse malen met succes werd vertoond. Eis van K.P.M. van 185 miljoen roepiah? De Indonesische Opslagmaatschappij heeft de Indonesische regering verzocht 185 miljoen roepiah van de KPM te eisen, zo meldt het persbureau Antara. De maatschappij baseert haar aan spraak op het feit dat zij goederen van de KPM heeft beheerd nadat deze in 1957 uit Indonesië was verdreven. De Opslagmaatschappij wenst geen geld, maar een deel van de vroegere eigendommen van de KPM, zoals pak huizen en reparatiewerkplaatsen. Prins Bernhard opende gisteren door de onthulling van een schilde- rij de Portugees-Braziliaanse sectie van het Spaans. Portugees en Ibe- rio-Amerikaans Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Rechts de Braziliaanse ambassadeur dr. J. de Souza Leao. Een van de honderdduizenden slachtoffers van de vergiftiging van het water in Zuid-Holland. Een forse zeelt tijdens zijn martelende doodsstrijd. Dagenlang heeft men dergelijke tonelen nu langs talloze kilometers oever kunnen gadeslaan. Bijna een week lang voeren de vis sen thans een hopeloze strijd tegen het venijnige vergifdat de visstand in centraal Zuid Holland tot de on dergang brengt Juist in de paartijd kan dit zeer grote gevolgen hebben voor de waterhuishouding tn dit ge bied. Het zal vermoedelijk jaren ciuren, voordat de aangerichte schade geheel zal zijn hersteld. XVat hier niet door de natuur maar door een onvoorzichtigheid van de mens gebeurtis in omvang zeker te vergelijken met de vogelpest die enige jaren geleden de pluimvee stapel en de myxomatose. die na dien de konijnenwereld teisterde Het is te hopen, dat alsnog maat- icgelen kunnen worden genomen, waardoor het gebied waarover deze ramp zich uitstrekt, niet groter wordt dan thans reeds het geval is. (Foto L.D./Van Vliet); Ernstige ontploffing te Hilversum Drie zwaargewonden (Speciale berichtgeving) Bij een vrij omvangrijke explosie in de reukstoffenafdeling van Polak en Schwarz essencefabrieken te Hilversum die vanochtend tegen half tien zuid oost Hilversum deed opschrikken, zijn drie zwaar gewonden gevallen. De ontploffing, waarbij een verschrik kelijke ravage werd aangericht, ont stond in de muskusafdeling, waar, vermoedelijk door opeenhoping van gassen de ketel is geëxplodeerd. In een straal van bijna een halve kilo meter zijn muren en daken ontzet en i alle ruiten stuk geslagen. Er is een hele straat bij het fabrieks terrein, waar gebouwen en daken zijn ontzet en welke wordt versperd door een barrière van gebroken glas. Van het fabrieksgebouw is ongeveer tweederde van de voorgevel en het gehele dak j weggeslagen. Er waren weinig mensen in de afdeling op het ogenblik van de explosie. Na de ontploffing schoot een steekvlam uit de afdeling hoog de lucht in. Men was bevreesd voor een tank salpeter, vlak voor het gebouw. Schuimblussers echter smoorden de beginnende brand. Erger werd aldus voorkomen. Van een der drie zwaargewonden is de gehele hoofdhuid weggebrand. Hij is er erg aan toe. Prijsverlaging voor olieprodukten Ingaande morgen Als gevolg van prijsdalingen op de we reldmarkt. zullen met ingang van mor gen de verkoopprijzen voor enkele aard- olieproduktcn in Nederland worden ver laagd. De prijs van petroleum voor huishou delijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager, tractorpetroleum wordt f. 0.50 per 100 liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gasolie en autogasolie met f. 0.90 per 100 liter en die voor dun ne stookolie met f. 0.70 per 100 liter ver- De prijsverlaging voor huisbrandolie 1 en 2 voor niet-particulier verbruik be draagt resp. f. 0.90 en f. 0.70 per 100 li ter, terwijl de prijzen van laatstgenoem de produkten voor particulier gebruik een verlaging ondergaan van respectie velijk f. 1- en f. 0.75 per 100 liter. Het verschil in de verlaging voor genoemde categorieën hangt samen met de omzet belasting. In enkele sectoren hebben de verla gingen ten dele reeds eerder plaatsge vonden. Vluchten de leiders der opstandelingen Een hoge Indonesische functionaris heeft gisteren op een persconferentie te Djakarta gezegd, dat opstandelingenlei ders voorbereidingen treffen het land te verlaten om in het buitenland hun hoofdkwartier op te slaan. Dit werd medegedeeld door brigade generaal Djatikoesoemo, consul-generaal in Singapore, die gisteren terugkeerde van een inspectietocht door Noord-Cele bes in gezelschap van de chefstaf van het leger, generaal-majoor Nasoetion. Volgens Djatikoesoemo werd het be sluit om Indonesië 'te verlaten genomen op een bijeenkomst van de hoogste op standelingenleiders in Amoerang, Noord- Celebes, die verleden week werd gehou den .Generaal Nasoetion ging er per soonlijk op uit om dit bericht te onder zoeken en nam motorboten waar, die opstandelingenleiders vervoerden, aldus Djatikoesoemo. Nasoetion zelf bevond zich aan boord van een oorlogsschip. Djatikoesoemo, die b\j het begin van de opstand de operaties tegen de opstan delingen op Sumatra leidde, bevestigde ook de mededeling van Nasoetion (dins dagavond gedaan) dat de opstandelingen trachten vrede met de regering te slui ten. „Er zal geen compromis zijn", zo ver klaarde hij, maar dit betekent niet dat de deur gesloten zal zijn voor diegenen, die bereid zenn „in de schoot van de Republiek Indonesië" terug te keren. Zij die bereid zijn „in de schoot van de kom en hun zaak zal met soepelheid worden behandeld". Djatikoesoemo voorspelde dat de po gingen om het gehele gebied op Noord- Celebes te zuiveren .tegen het eind van het jaar ondernomen zullen kunnen worden. Rondom Menado zijn reeds ope raties in uitvoering, aldus de Indonesi sche generaal. HET RECREATIECENTRUM KRIJGT DOORN TOT MIDDELPUNT Besprekingen worden gevoerd en zijn voor een belangrijk deel al in verge vorderd stadium, om te komen tot een net van recreatiecentra in ons land, die op dezelfde leest geschoeid zullen worden als „Het grote bos" te Doorn, dat in goed drie jaar tijds uitgroeide tot het grootste een trom in zijn soort in Nederland. De leiding van al deze centra het zullen er in de twintig zijn— zal berusten bij de Stichting Re creatiecentra der Ned. Herv. Kerk. Als hoofdadministratiegetoouw wordt inge richt de voormalige oranjerie van het landgoed „Hydepark" te Driebergen- Rijsenburg, dat volgende week reeds ge deeltelijk betrokken zal woi J en. Ds. M. D. Gijsman met emeritaat Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is emeritaat ver leend aan ds. M. D. Gijsman uit 's-Gra- venhage. predikant in Algemene Dienst en wel speciaal hoofd van de geestelijke en culturele verzorging van in kampen en woonoorden gehuisveste personen en gezinnen. Ds. Gijsman werd op 31 oktober 1893 te Leiden geboren. Hij bezocht het gym nasium in zijn geboortestad en studeer de daar verder ook nog aan de Univer siteit. Nadat ds. Gijsman in 1922 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 19 november van dat zelfde jaar door prof. dr. H. M. van Nes uit Leiden te Zunderdorp in de classis Edam in het ambt bevestigd. In 1927 verwisselde ds. Gijsman deze ge meente met die van Nieuwe Pekela, waar hem in verband met zijn benoe ming als predikant-voorganger van de (rechtzinnig) hervormde evangeliastie- vereniging „Uw Koninkrijk Kome" te Drachten met ingang van 25 november 1933 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Bijna twee jaar later keerde ds. Gysman weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed hij op 13 oktober 1935 intrede als predikant van de her vormde gemeente van Kampen, waar hij werkzaam is geweest tot 1 augustus 1945, toen hij werd beroepen als predi kant in Algemene Dienst. Ds. Gijsman heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. In 1952 erkende de regering de ver diensten van ds. Gijsman met hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. VARIA BEWAARAPPELS In een Australisch laboratorium tracht men op kunstmatige wijze stuk jes weefsels van appels tot verdere uit groei te laten komen. De bedoeling ls door studie van de celdeling en het vinden van de stoffen, die dit zouden kunnen bevorderen, een betere be- waarkwaliteit te verkrijgen. Zoals be kend zijn appels van kleinere afmeting beter bewaarbaar dan grotere vruch ten. Bij de grote vruchten zijn de cel len veel meer uitgegroeid en hierdoor gevoeliger geworden voor bewaar- invloeden. Zou men kunnen bereiken om het aantal cellen in de vrucht op kunstmatige wijze bijvoorbeeld door be spuiting te vergroten (en daarmee de cellen zelf te verkleinen), dan zouden vooral de grotere sorteringen veel beter bewaarbaar zijn. DONDERDAG 14 MEI 1959 Advertentie Elke foto 'n meesterschot Scherp, helder, vol nuance!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5