Miljoeiienobject wordt verwezenlijkt Jaarvergadering afd. Leiden Ckr. Hist. Unie Y.G.L.O. biedt ook aan Leidse jongelui vele mogelijkheden heienmode-lip POLÏESTER^^ de wonderdas die de wereld verovert! Peek&Cloppenburg Gewestelijke dag huisvrouwen in liet zonovergoten Noordwijk 'N KEUR COLLECTIE SPORTHEMDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 mei 1959 Tweede blad no. 29743 D. van der Kwaak: „hebben meer dan ooit een krachtig kabinet nodig!" In het wijkgebouw Levendaal werd gisteravond de jaarvergadering gehou den van de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie. In zijn inleidend woord richtte de voorzitter, de heer P. S. Harmsen de schijnwerper op de gewen ste reorganisatie van de verenig ings- vorm der afdeling. Spreker deed de suggestie om in Leiden te komen tot drie afdelingen, met een overkoepelend bestuur. Hierdoor kunnen meer mensen in het verenigingswerk worden betrok ken. hetgeen zi. de te ontwikkelen activiteiten ten goede zal komen. De heer Harmsen was van oordeel, dat de C.H.U. nog goede kansen in het politieke leven heeft. Onze landgenoten, aldus spreker, hebben van nature de geaard heid om in C.H.-iüchitdmg te denken, al wordt er dikwijls van andere zijde aan getwijfeld. Ons werk moet in de toe komst worden uitgebreid in het belang van het gehele volk, aldus de heer Harmsen. Het jaarverslag, dat bij verhindering van de heer H. J. Mattheus werd uitge bracht door de tweede secretaris, de heer A. Kuiper, gaf een uitvoerig over zicht van het Unieleven in de Sleutel stad. Het ledental vertoonde in 1958 een kleine stijging. Grote uitgaven in ver band met de verkiezingen gaven een klein nadelig saldo te zien. Het bestuur heeft echter reeds maatregelen getrof fen om hiervoor dekking te vinden. De penningmeesteresse, mevr F. Singer- lingStokhuizen, werd voor haar beleid gedechargeerd. Tot leden van de kas- commissie-1959 werden de heren H. v. d. Werf en P. P. de Koning benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren mr. dr. K. de Vries. H. J. Mattheus en G. v. d. Vliet, werden herkozen. ROND DE KABINETSFORMATIE Het lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, de heer D. van der Kwaak, die na de pazue sprak over „Rond ae kabinetsformatie", zeide, dat er onder ons volk grote onkunde heerst over het formeren van een kabinet. Spreker, die de aanleiding van de kaïbinetsorisis in de herinnering terugriep, zette uiteen, dat er na de twee in 1958 gehouden verkiezingen, een groot onbehagen in de gelederen van de P. v. d. A. is ontstaan. Een onbehagen, dat zich culmineerde in uitspraken tijdens de Fakkeldragersdag. De heer Van der Kwaak was van me ning, dat noch dr. Drees noch minister Hofstra het aftreden van het kabinet hebben gewenst, mede gelet op de uit spraak van dr. Drees begin december in de Eerste Kamer „dat door hard werken en een goed teamverband de regering de moeilijkheden te boven kan komen". Vos en Burger ca. hebben, aldus spr., echter anders gewild. De P. v. d. A. wenste nu eenmaal in de oppositie! De kwestie van één of 2 jaar verlenging van de belastingvoorstellen was in feite te onbelangrijk. Had, zo vraagt spreker zich af. de begroting van Defensie niet een geliefkoosder object geweest? Lezers schrijven Denk om de garderobe! Naar aanleiding van het feit, dat een Russische gedelegeer de in Genève per abuis zijn hoed in de vergaderzaal mee bracht, waarna een collega op dit hoofddeksel ging zitten. Een Russisch heer betrad de zaal, vond 't zonder hoed 't beetje kaal. U vindt dit vreemdmaar ach waarom? meneer was kennelijk niet dom, want ook in 't grote Sovjetland komt men vermet de hoed in de hand. Nou moet men er niet op gaan zitten, 't gaat er niet om wat te vitten, maar wil men zoiets gaan bedekken kan dit de reputatie nekken Nu is er mij voor waar verteld (.hoewel de krant het niet vermeldt): een heer van de Westduitse zij' - „een leugen?", wijt dit niet aan my - verscheen daar met zijn paraplu! Men vroeg: .Meneer, hoe hebben we het nu? Doet U ook al mee met de grote mode? 't Is hier toch waarlijk niet van node!" Maar deze heer gaf tot bescheid ,,Ik ben op alles voorbereid. Mijne heren, 'k heb 't zo bekeken Ook hier kan wel een bui losbreken" H. J. van Nimwegen sr. Breestraat 11, Leiden. Vergiftigd water Op 11 mei jl. stonden in de plaatse lijke dagbladen artikelen te lezen als „zwem niet in buitenwater". Dit advies Is het gevolg van een massale vissen- sterfte. Honderdduizenden vissen vielen na een vreselijke strijd ten offer aan het vergiftigde water. Dit alles geeft te den ken. Nederland moet industrialiseren, d.w.z. dat fabrieken uit de grond ge stampt worden. De chemische industrie speelt hierbij een grote rol. Deze fabrie ken hebben afval en juist dit afval is het grootste gevaar. Rapporten, opge steld door bevoegde instanties, tonen aan. dat de kanalen en rivieren steeds meer vervuilen; er is geen houden meer aan. I Opeens is er dan een massale vissen- sterfte: direct worden we dan weer met de gevolgen geconfronteerd: we mogen niet meer zwemmen in dit water, wat nu! Ieder huis is niet voorzien van een bad- of douchcel. Men wil zich toch wel even verfrissen na een warme dag in I een stoffige omgeving. Welnu, we gaan naar het zwembad. Ja. dat dacht u t maar. Het bad is de gehéle week na 7 I uur n.m. door verenigingen bezet, bo- vendien 's zondags gesloten. Wanneer u I lid is van een vereniging, kunt u li 2 maal per week zwemmen, maar die dui- I zenden niet-leden? De verenigingen kunnen deze mensen niet aannemen als lid. Men is alzo gedwongen een bad te nemen in moeders afwasteiltje. Men streeft nog steeds naar verbetering van de volksgezondheid. Laat de overheid hieraan dan meewerken door nieuwe zwembaden annex badhuizen met re- creatieruimte te bouwen. Toe heren, spreek wat minder lang over luttele zaken; het is de hoogste tijd dat juist nu wat gedaan wordt. Dit in het belang van de gehele gemeenschap. U. redactie, dankend voor de verleen de plaatsruimte, verblijf ik. hoogachtend. A. v. d. Berg. Vervolgens zette spreker uitvoerig uit een wat de gevolgen van deze kabinets crisis zijn geweest en hoe een procedure verloopt, eer een nieuwe regering is samengesteld. Hoewel prof. De Quay grote kwalitei ten heeft groot verstand, slagvaardig en goede spreker), is hij volgens spreker te populair te werk gegaan en de porte feuilles te vroeg willen verdelen. Te laat is hem gebleken, dat de C.H.U. als een gelijkwaardig en volmondig partner beschouwd wil worden. Op het laatste moment spreker had hier grote waar dering voor heeft mr. Beernink prof. De Quay dit duidelijk gemaakt. Gelet op het verleden en de politieke ervaring van prof. Beel, is spreker over tuigd. dat deze thans zal slagen. Resumerend stelde de heer Van der Kwaak vast, dat wij meer dan ooit een sterk kabinet nodig hebben. Als minis ters hebben wij krachtige persoonlijk heden nodig, die zich een christelijk- sociaalgericht beleid als doel stellen. Voor het eerst na de oorlog krijgen wij te maken met een zware oppositie, welke dikwijls onredelijke eisen zal stellen. Spr. hoopt, dat er noeste werkers gevon den zullen worden, die bereid zijn om in het belang van land en volk het roer van het schip van staat in vaste hand te nemen. Tenslotte gaf de heer Van der Kwaak een opsomming van de kandi daat-ministers, zoals wij die gisteren in ons Blad publiceerden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Ge schiedenis mej. M. A. Brouwer te Lei den Afscheid en hulde J. Filippo 1 55 /aar werkend lid Na een liefst 55-jarige en uitermate eervolle staat van dienst in de gelede ren van de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" heeft de heer G. Filippo zijn geliefd instrument, de bariton, neergelegd. Dit afscheid is evenwel al lerminst geruisloos verlopen, want de volledige kapel heeft haar trouw lid gisteravond te zijnen huize in de Van Spe.vckstraat een serenade gebracht, die klonk als een klok. De voorzitter, de heer J. van Weizen, sprak daarbij hartelijke woorden van hulde en dank en bood enige stoffelijke blijken van waardering aan. De beschermheer, de heer W. Schrandt, getuigde door zijn aanwezigheid van zijn hartelijk medeleven. Als een pleister op de wonde mag de toezegging van de heer Filippo be schouwd worden om zijn vrijwillige arbeid als kopiist voorlopig nog te wil len voortzetten! Belangrijke voorlichting In samenwerking met de afdeling Jeugdbemiddeling van het Geweste lijk Arbeidsbureau belegden de open bare en christelijke scholen voor voortgezet lager onderwijs te Leiden gisteravond een contactavond in de kleine zaal van „Den Burcht". Het doel van deze avond was, de ouders van de leerlingen en de leerlin gen zelf voor te lichten over de vele mogelijkheden, welke er zijn voor de V.G.L.Ö.-scholieren tot verdere studie en in het bedrijfsleven. De grote opkomst was verheugend en hieruit bleek dat de ouders het belang van een goede toekomst voor hun kin deren inzien. De directeur van het Arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff, heette de belang stellenden welkom, in het bijzonder de Rijksinspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Leiden, de heer Alb. Boogaard, de gemeentelijke in specteur, de heer B. Sw-anenburg, de directrice van de Huishoud- en In dustrieschool voor meisjes mej. C. Hen derson. de directeur van de Lagere Technische School, de heer D. Hartog en de directeur van de Gemeentelijke Bedrijfsteohnisohe School, de heer Mabesone. De heer J. Neeleman, consulent van het leerlingenstelsel Stichting Hout. sprak vervolgens over het leerlingen- stelsel. waarbij de jongens in de bedrij ven zowel praktisch als theoretisch ge schoold worden. Voor leerlingen die de VG.L.O.-school doorlopen hebben is de duur van de opleiding 3 of 4-jarig. af hankelijk v?# de aard van de opleiding en van het gekozen beroep. Daarna be haalt men het rijksnijverheidsdiploma. Mej. H. v. d. Mey behandelde de be roepskeuze voor het meisje dat de V.G.L.O. verlaat. Naast verdere studie, bijv. op een U.L.O.-sehool, kunnen de meisjes, die één of twee jaar (dit afhankelijk van de opleiding) een V.G.L.O. bezocht hebben, ook toegelaten worden tot de tweede klas van de primaire opleiding aan de huishoudschool. Daarna kan het meisje verdere cursussen aan deze school vol gen o.m. voor kinderverzorgsier, cou peuse en lerares nijverheidsonderwijs. Indien het meisje op haar vijftiende jaar wel gaat werken, dan blijkt de opleiding op een V.G.L O. voor haar een stevig fundament en liggen aantrekke lijke beroepen te wachten zoals gezins- verzorgster, naaister, verkoopster en kapster. Door geregeld contact met de ver schillende bedrijven kan het Arbeids bureau in samenwerking met de leer krachten van het V.G.L.O. een ge schikte werkkring vinden, aangepast aan de aard en het karakter van het meisje. De heer H. de Bree van de afdeling jeugdbemiddeling van het Arbeidsbu reau sprak over de keuze voor de jon gens. De mogelijkheden zijn talrijk, maar de keuze van het beroep is af hankelijk van aanleg, karakter en op leiding. De V.G.L.O.-school kan allereerst die nen als basis voor verdere studie op een school voor U.L.O. of school voor voortgezet onderwijs. Bovendien is in het jaar 1950 de s.vnbiose van VG.L.O. met de Lagere Technisohe School ingesteld, waarbij de leerlingen gedurende 2 x 3»/2 uur per week. de grondbeginselen worden bijgebracht in schilderen, boetseren, houtbewerking, metaalbewerking, ma- terialenkennis en gereedschapsleer. De leerlingen die deze symbiose gevolgd hebben, kunnen direct in de tweedeklas van de L.T.S. geplaatst worden. De V.G.L.O.-schocl biedt echter nog meer. Voor toekomstige industriearbei ders, kantoorbedienden, grafici en wer kers in de industriebranche kan de op leiding aan de V.G.L.O-school een hechtebasis zijn, waarop men kan voort- Inaugurele oratie prof. dr. E. C. Keoyman Op vrijdag 22 mei as. om 4 uur hoopt prof. dr. E. O. Kooyman benoemd tot ge woon hoogleraar voor organische schei kunde in de faculteit der wis. en na tuurkunde zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. KERKDIENSTEN VOOR GEREPATRIEERDEN De protestantse commissie voor gere- patrieerden heeft weer twee kerkdien sten voorbereid. De eerste wordt gehou den op eerste pinksterdag, des morgens om 10 uur in de Dr. van Voorthuysen- school, Mamixstraat 104. In deze dienst hoopt ds. M. Ottevanger, herv. predi kant alhier, voor te gaan. De tweede dienst is vastgesteld op 24 mei in de aula van de Prinses Margriet- school, Boshuizerkade, eveneens om 10 uur 's morgens. Ds. Bouter eveneens herv. predikant zal deze dienst leiden. Na afloop van beide diensten bestaat er voor de gerepatrieerden gelegenheid met de predikanten en commissieleden van gedachten te wisselen. PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Differentiatie van virussen op grond van het cytopa thogene effect in celcultures", de heer J. Versteeg, geboren ite Schiedam en thans wonende te Leiden. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Hoofdzaken der vervoerdersaan. sprafcelijkheid in het zeerecht", de heer Sj. Royer, geboren te Amsterdam en thans wonende te Rotrtertdam. Deze pro motie geschiedde cum laude Advertentie. .-.VV'Z wasbaor, kleurecht, kreukvrij. TERLENKA trevira terylene terital ij Noordwjjk ontving gisteren op een stralende voorjaarsmorgen enkele honderden dames, die de gewestelijke dag van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen kwamen bijwonen. De presidente van de afdeling Noordwijk. mevrouw A. van Gilse-Van Geldermalsen, sprak een begroetingswoord in de fraaie rotonde van Huis ter Duin, waar de aanwezigen genoten van het prachtige uitzicht op zee en het zon overgoten strand. Het huisvrouwenkoor slechts drie maanden oud, doch het grootste cadeau, dat de leden onze afdeling konden aanbieden, aldus mevrouw Van Gilse zong onder leiding van de heer Joh. Admiraal de gasten een vrolijk welkom toe. Hartelijke ontvangst Daarna was het woord aan de vice-presidente van het gewest, me vrouw N. van der Hamm-Van den Dool, die de gastvrouwe dankte voor deze hartelijke ontvangst. Op deze Huisvrouwendag verwel komde zij in het bijzonder mevrouw Klaasesz, de echtgenote van de Com missaris der Koningin, burgemeester mr. G. F. W. van Berckel en me- bouwen door middel van studie en prak tijk tot men een goed vakman is ge worden. In samenwerking met het hoofd van de V.G.L.O.-school kan het Arbeidsbu reau een verantwoord advies geven bij de keuze van het beroep. Na de pauze beantwoordde een forum van deskundigen, onder leiding van de heer Hazelhoff, vragen, die de ouders over beroepskeuze en verdere opleiding stelden. Vervolgens werden de films „Zelfbe dieningszaken" en „Vakman paraat" vertoond, waarbij de aanwezigen een goed inzicht kregen over het belang van en de toekomstmogelijkheden bij een verantwoorde beroepskeuze. De heer J. G. Wilterdink. hoofd van de openbare school voor V.G.L.O. be sloot deze leerzame avond mede na mens zijn collega J. van Leeuwen van de chr. school voor V.G.L.O. met dank te brengen aan de directeur van het G A B. en zijn staf voor het organise ren wn de bijeenkomst. DuK'elijk is weer gebleken, hoeveel mogelijklieden er zijn voor die leerlin gen. die de V.G.L.O.-scholen bezocht hebben. Het Leidse College van B. en W., waarbij zich de gemeente-secretaris, mr. J. Bool en de chef van de afdeling Openbare Werken, de heer XV. H. den Hartigh. hadden aangesloten, had zich gisteren enkele uren vrij kunnen maken voor een bezoek aan de NV Royal McBee. Een bezoek, dat niet zozeer hetb edrijf aan de Oosterkerk straat betrof hoewel ook hier een rondgang werd gemaakt dan wel de kolossale nieuwbouw aan de Roo- seveltstraat. een werk van enkele mil joenen, dat men in het voorjaar van 19S0 in gebruik denkt te nemen en we -kgelegcnheid zal bieden aan circa 1300 personen. Een bezoek, dat samenviel met het storten van de eerste kruiwagen cement In de fundering van de nieuwe bedryfs- Mauritsstraat 38, Leiden ruimten. Ontvangen door de directeur van het Nederlandse bedrijf, de heer J. F. Ballard en de heer F. j. Berrendorf, hoofd van de technische ontwikkeling Royal McBee International, stelde het gezelschap zich allereerst op de hoogte van de enorme ontwikkeling in Lei den in zes jaar van 180 tot 1050 werk nemers van het bedrijf en de con cretisering van de nieuwbouwplannen aan de Rooseveltstraat. Nadat de eerste kruiwagens cement waren gestort stelde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de automatische trilnaald in wer king. Had de directie waardering voor de vlotte medewerking, welke steeds van de zijde van het gemeentebestuur werd ontvangen, het College van B. en W. op haar beurt was zeer getroffen door de geweldige omvang, welke dit Ameri kaans/Nederlandse bedrijf in enkele ja- jen had genomen. Bestonden de werk zaamheden oorspronkelijk uit de assam- Genodigden en directie zien toe bij het storten van de eerste kruiwagen cement. (Foto L.D./Van Vliet) blage van Royal-produkten uit Ameri kaanse onderdelen, naarmate het be drijf in Leiden tot ontwikkeling kwam zijn steeds meer Amerikaanse onderde len vervangen door produkten uit het eigen bedrijf. Nadat de burgemeester de officiële handeling had verricht, vertrok het ge zelschap naar ..De Beukenhof" te Oegst- geest. waar tijdens een lunch nogmaals de ontwikkeling van dit bedrijf ter sprake kwam. Van de zyde der directie vernamen wy nog. dat binnenkort ook uitbreiding zal worden gegeven aan het bedrijf te Cuyck. vrouw Van Berckel- Von Bönning- hausen tot Heerinckhave, ere-presi- dente van de afdeling Noordwijk, de leden van het hoofdbestuur en ver schillende ere-gasten. In een korte toespraak wees mevrouw Van der Hamm op de betekenis der huisvrouwenvereniging, die voor velen een vraagbaak is geworden. De bedoe ling van deze dag is het leggen van on derling contact. Onverschillig of wij uit de stad of van het platteland komen, hier in Noordwijk vinden wij elkaar, zo besloot de vice-presidente. Namens het gemeentebestuur verwel komde burgemeester mr. G. F. W. van Berckel de dames in de badplaats. In een toespraak schetste de burge meester de ontwikkeling van Noordwijk tot bloemenbadplaats en recreatiecen trum. Reeds in de 18e en 19e eeuw hield men zich hier bezig met de kruidenteelt, la ter grotendeels omgezet in bloembollen cultuur met heel speciale soorten als freesia's, gerbera's en gladiolen. Deze cultures hebben aan de badplaats een bijzonder cachet gegeven. De aanleg van een stoomtram naar Noordwijk en de opening van het hotel Huis ter Duin door de heer Tappen- beck sr. leidden tot het ontstaan van de badplaats. Spreker noemde ook de villa wijk, die grote bekendheid geniet. Omstreeks 1910 legde de badplaats haar greep op het oude zeedorp. De visserij verdween gaandeweg en langs de zee ontwikkelde zich een gevarieerde ho telarchitectuur. Behoudzucht Een brede beschouwing wijdde de bur gemeester aan het toerisme. Zonder Noordwijk te willen sluiten voor het massale toerisme, moeten wij als ge meentebestuur zorgen, dat het ook een oase ter verkwikking blijft, aldus mr. Van Berckel. Wij maken nieuwe tracé's naar zee, leggen bij de Vuurtoren een groot service-plein aan, maar niettemin is het noodzakelijk, dat hier een zekere rust blijft heersen. Naast vooruitstre vendheid, past dus een zekere behoud zucht. Het is ons volledig ernst om de so ciale vorm van toerisme tot bloei te brengen en anderzijds op een verant woorde manier de natuurlijke schoon heid van onze gemeente te behouden. In dit verband wees de burgemeester op de zestien kampeerterreinen tussen de vuurtoren en de nieuwe slag naar zee. Toerisme is altijd sociaal, zo merkte spreker op en dit trachten wij gewetens vol tot ontwikkeling te brengen. Mevrouw W. J. Escabache-Grinwis, lid van het hoofdbestuur, nam verschillen de bondszaken onder de loep. Er wordt naar de huisvrouwen geluis- Actie filmtrip voor gebrekkige kinderen In verband met het feit, dat velen gisteravond opnieuw de verpleging van spastische kinderen van nabij konden aanschouwen door een televisie-uitzen ding onder leiding van dokter A. C. van Swol, bericht de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind dat in sa menwerking met een aantal Nederland se bedrijven een nationale actie wordt voorbereid om gelden te verkrijgen voor de bouw van internaten voor gebrekkige kinderen. Met financiële steun van deze bedrijven werden voor de Stichting nl. de alleenverkooprechten verworven voor een volkomen nieuw soort projectie plaatjes. Door het bedrijfsleven zijn reeds meer dan vier miljoen van deze projectiestro ken aangekocht. Op 25 mei wordt in Amsterdam een aanvang gemaakt met de verspreiding van deze strips, waarvoor ontwerpen werden geleverd door het Centraal Ver bond voor Veilig Verkeer alsmede door Marten Toonder Studio's. In het kader van de „actie filmstrip" worden de pro jectiestroken gratis bij een aantal ver brui ks artikelen verstrekt. Met deze actie en de inmiddels tradi tioneel geworden zomerlotery, hoopt de Stichting de bedragen die voor haar om vangrijk werk nodig zyn byeen te bren gen. Advertentie in aparte ruiten en effen, „niet strijken" vanaf f 15.90, wacht u b» GANGETJE 6. terd. Jonge moeders worden thans dik wijls opgesloten op de elfde etage van haar flat. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat deze hoogbouw lang niet altijd nodig is. Hieromtrent is een rap port samengesteld, waarom door het Mi nisterie van Volkshuisvesting is ge vraagd. Daarom deed zij een beroep op de da mes haar mening te laten horen by de studieonderwerpen. Mevrouw Escabache wekte op tot het deelnemen aan de liefhebberijtentoon stelling en attendeerde op het grote Vrouwencongres dat in Schotland zal worden gehouden. Bezichtiging kerk Daarna gingen de bezoeksters de fraaie oude Ned. Herv. Kerk te Noord- wyk-Binnen bezichtigen. Joh. Admiraal bespeelde het fraaie or gel in deze Gothische kathedraal, waar bij hy o.m. de Cantilene van Jos. Rhein- berger liet horen. Besloten werd met het gezameniyk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Voor de middagbijeenkomst stond een lezing met dia's over Schotland op het programma. herdenking 13 mei Geen incidenten bij (Van onze correspondent in Parijs) De herdenking van het komplot, of zo men wil de revolutie, van 13 mei 1958 heeft zich gisteren zowel in Algiers als in Parijs zonder noemenswaardige incidenten voltrokken. De leden van de 22 organisa ties van Franse colons in Algerije, die zich teleurgesteld voelen door de politiek van generaal De Gaulle, hebben zich wijselijk toch maar in de schaduw van de officiële plechtigheden gehouden. Voor beide partijen leek dat inderdaad de verstandigste oplossing: de nogal ker misachtige plechtigheden werden dus niet door politieke wanklanken verstoord, terwijl de extremisten zelf langs deze weg zo nog enige illusie over hun ware aanhang zullen kunnen bewaren. krans op het graf van de Onbekende soldaat te gaan deponeren. Tot een zelfde gebaar had van zyn kant ook de fascistische advocaat, het- Kamerlid Biacci, besloten door een kleine misre kening in het tijdschema, stonden gister avond beiden tegelijkertijd klaar om uit naam van het nieuwe bewind de ano nieme soldaat onder zijn eeuwige vlam eerbetoon ie brengen! Een klein incident was van dit treffen even het gevolg, om dat de wederzijdse aanhangers tegen strijdige leuzen aanhieven. Langs een zoet lijntje wist de Paryse politie de fascistische bokken echter weer van de gaullistische schapen te scheiden, zodat ook in de Franse hoofdstad de eerste verjaardag van de geboor'e van de Vyfde Republiek zonder al te luide wanklanken herdacht kon worden. Dubbele kranslegging op graf van Onbekende soldaat De Algerijnse bevolking, die. volgens de officiële schatting, ten getale van vijftigduizend koppen aanwezig was, zag de Gaulle's vertegenwoordiger, Paul De - louvrier, staande naast de parachutisten, generaal Massu in een jeep naar het fo rum rijden, waar de officiële wachtwoor. den van de regeringspolitiek door luid sprekers werden uitgebazuind en door de massa overgenomen In Frankrijk werd de herdenkingsdag niet officieel gevierd en de werkzaamheden werden evenmin onderbroken. Alleen de voor zitter van de Pa rij se gemeenteraad die men in ons land burgemeester zou noemen had het wenselijk geacht een

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3