BESPREKINGEN IN GENEVE NU EINDELIJK OP GANG GEKOMEN Wateryergiftiging zeker NIET van radioactieve aard WEERBERICHT Exclusieve mantels v. Egmond :fe. Gromyko legde zich spijtig neer bij afwijzing van onmiddellijke Pools-Tsjechische toelating Het Westen presenteert vandaag zij n „voorstellen - pakket" geroutineerde kracht Vermijdt zee en strand bij Katwijkse uitwateringzwem niet in Rijnlands boezem m» *7':: mx M Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 MEI 1959 No. 29743 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week V£itte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 14 mei De ministersconferentie van Genève is door haar aanvangsmoeilijkheden heen: de kwestie van Poolse en Tsjechische deelneming (en daarmee de kans op een Nederlandse delegatie) is voorlopig terzijde gelegd, de vier ministers hebben gistermiddag hun inleidingen gehouden en vandaag opent het Westen zijn „onderhande lingspakket", waarover zoveel en naar gisteren door een Franse woordvoerder werd gezegd zo vaak onjuist is gepraat en geschre ven. De Westelijke voorstellen, die een Duitse hereniging stap voor stap aan een beperking der bewapening in een zich geleidelijk uit breidende centraal-Europese zone en handhaving van de bestaande toestand in West-Berlijn (althans grotendeels) koppelen, zouden hedenmiddag door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, worden ontvouwd en vervolgens door de Britten en Fransen worden toegelicht. Daarna is het de beurt aan de Russen om hun voorstellen tot afzonderlijke vredesverdragen met Oost- en West- Duitsland en de liquidatie van het bezettingsstatuut in West-Berlijn ter tafel te brengen. Én daarmee is de conferentie dan werkelijk op gang gekomen. ministers zelf hebben voortdurend con tact. Herter, Lloyd en Gromyko zouden hedenochtend bijeenkomen om te spre ken over de conferentie tot stopzetting van kernproeven, die zich nu al maan den in Genève voortsleept. Verder heb ben de ministers „beperkte officiële zit tingen" in het uitzicht gesteld. Dat be tekent dat de voltallige zittingen onder broken kunnen worden om de ministers der Grote Vier in de gelegenheid te stel len buiten aanwezigheid hunner delega ties de koppen bij elkaar te steken. Nu Gromyko het spreekrecht der Duitsers er doorgedrukt heeft, waarvan deze ove rigens nog steeds geen gebruik hebben gemaakt, is er hem blijkbaar inderdaad veel aangelegen om tot enige resultaten te komen. Herter inschikkelijk Nadat Gromyko en de Westelijke mi nisters gisteren hun argumenten voor en tegen een onmiddellijke Poolse en Tsje chische deelneming aan de conferentie hadden herhaald, legde Gromyko zich tenslotte spijtig neer bij de onmogelijk heid zijn eis door de elastische Westelij ke afweer heen te drukken. Hij sprak de wens uit, dat het moment zo spoedig mogelijk, liefst binnen enkele dagen, mag komen, waarop de invitatie alsnog naar Praag en Warschau kan worden gezonden. Daarmee is de discussie over dit onderwerp weliswaar niet geheel van de baan, maar toch voorlopig gesloten. Mocht zij worden hervat, dan is inmid dels komen vast te staan, dat de Weste lijke mogendheden naast Italië zeker ook Nederland willen inviteren! Zal Grbmyko daarmee akkoord gaan? De Rus wilde de Westelijke slachtof fers der Nazi's niet op één lijn met Po len en Tsjecho-Slowakije stellen, omdat de eersten niet alleen het Westduitse militaristische gevaar weigeren te erken nen, maar er zich zelfs mee verbonden hebben! Gromyko zei dat, nadat Herter, die gisteren presideerde, hem onmiddel lijk na de opening der zitting in de ge legenheid had gesteld het woord over de Poolse en Tsjechische deelneming te j hernemen. Geen opzienbarend nieuws Na dit bewijs van inschikkelijkheid be- gon Herter zelf aan zijn inleidende alge mene beschouwing. Die van de Frans man Couve de Murville, die met lichte i ongesteldheid te bed lag, werd voorge- lezen door zijn plaatsvervanger Lucet. Selwyn Lloyd liet eerst het woord aan Gromyko en hield toen als laatste een geïmproviseerde inleiding. Noch de Wes telijke noch de Russische openingsver- j klaringen bevatten nieuws: men hield j vast aan de al eerder gestelde uitgangs- punten. Het was eerder de toon, die het hem deed. De Amerikaanse inleiding was ernstig, hier en daar een tikje zalvend, De Franse hard en vastbesloten, de Rus sische lang en betrekkelijk rustig. De in- j teressantste was de Britse. Lloyd, die zich een soort bemiddelaarsrol in Ge nève heeft aangemeten, hield een ver zoenende improvisatie, die links en rechts probeerde te prijzen, ook begrip j voor het Russische standpunt zocht en naderhand enig licht smalend commen- j taar aan Franse delegatiekringen ont- lokte. De Franse kregen er op hun beurt I van een Russische woordvoerder van langs, omdat zij als enigen zo'n hoge toon hadden aangeslagen. Licht optinvsme Daar de Westelijke en Russische voor- i stellen, die heden ter tafel zouden ko men, diametraal tegenover elkaar staan, is men benieuwd hoe er, zo al niet een akkoord dan toch voldoende toenadering bereikt kan worden, om de weg naar de topconferentie te effenen. Men is daar niet helemaal pessimistisch over en wel vooral, omdat er buiten de officiële zittingen een intensief diploma- i tiek verkeer aan de gang is. Topleden der delegaties lopen bij elkaar de deur plat, om op allerlei punten het terrein 1 voor te bereiden (vooral de Russen Vi- nogradif en Malik zijn daarbij bijzonder actief), zodat de delegaties bij het begin van de officiële zitting al een aardig duidelijk beeld hebben van hetgeen er die middag zal gaan gebeuren. Ook de Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 mei Zon op: 4.48 uur; onder: 20.26 uur. I Maan op: 11.34 uur; onder: 1.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.00 en 20.34 uur. Laagwater te 3.29 en 15.52 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pag. Gromyko sprak met Duitsers Gromyko ontmoette gisterochtend ook de Westduitse minister Von Brentano op diens verzoek voor een onderhoud, dat anderhalf uur duurde. De Westduitsers beschreven het als een zakelijk gesprek, waarin de wedei'zijdse standpunten nog maals werden uiteengezet en dat nog voortgezet zal worden. De Russische woordvoerder deed er nogal ironisch over, zei dat er niet onderhandeld maar alleen geconverseerd was, omdat Von Brentano niet aan de conferentie deel neemt „om redenen die alleen hemzelf bekend zijn". Na Von Brentano ontving Gromyko de Oostduitser Lothar Bolz om hem over Von Brentano's bezoek in te lichten. Het staat, na de entree der Oostduit sers in de conferentiezaal, die in feite als het echec van Adenauers Duitse po litiek werd beschouwd, inmiddels wel vast, dat Von Brentano binnenkort toch persoonlijk de leiding van de Westduitse delegatie in de conferentiezaal van am bassadeur Grewe zal overnemen om niet in een totaal diplomatiek isolement te geraken. Hij zal, hoe pijnlijk dit voor hem is, een dezer dagen op een voor de Duitsers belangrijk politiek moment in de zaal zelf plaats nemen. De Westduit sers hebben trouwens inmiddels doen weten, dat er geen enkele reden voor hen is niet de normale beleefdheid je gens de Oostduitse vertegenwoordigers in acht te nemen. Zij zullen zich voorstel len en met hen praten, alleen. niet over politiek. Advertentie speciaal vervaardigd voor BREESTRAAT 173 Soekarno is ongesteld President Soekarno is tijdens zijn be zoek aan Italië ongesteld geworden. Een lunch, hem aangeboden in het Quirinaal door de president van Italië, Giovanni Gronchi, heeft hierdoor geen doorgang kunnen vinden. heeft op de exportafdeling plaatsing voor Sollicitaties onder export: VESTESTRAAT IE. Prof. dr. Beel heeft Koningin gisteravond rapport uitgebracht Formatie-opdracht voor prof. De Quay Het kabinet van de Koningin heeft medegedeeld, dat de minister van Staat, prof. dr. L. J. M. Beel, gister avond door H.M. de Koningin ten pa- leize Soestdijk is ontvangen teneinde de landsvrouwe rapport uit te brengen over zijn bevindingen inzake de kabi netsformatie. Het schijnt, dat het kabinet-De Quay geheel compleet is en men rekent er in politiek Den Haag op, dat de ministers nog voor Pinksteren beëdigd zullen worden. De zetel ,die het langst onbezet is ge bleven, was die van Sociale Zaken. Onze parlementaire redacteur heeft van be voegde zijde thans vernomen, dat deze belangrijke portefeuille in handen zal gelegd worden van mr. dr. J. M. A. van Rooij, nu nog burgemeester van Eind hoven. Mr. dr. Van Rooij werd 23 januari 1912 te Rotterdam geboren. Hij is dus 47 jaar. Van 1945 tot 1952 was hij burge meester van Etten en Leur in Noord- Brabant, daarna tot 1958 burgemeester van Venlo. Hij is lid van de Radioraad en de Televisieraad. De zaken van Suriname en de Antillen komen in het nieuwe kabinet onder de hoede van de vice-minister-president, de heer H. A. Korthals (VVD) en de be hartiging van de interne zaken van Nieuw-Guinea wordt opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus (VVD). Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen ten paleize Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging. Prof. De Quay heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Abako-leiders in de Kongo De drie leiders van de Kongolese na tionale beweging Abako, die in januari na de onlusten in Leopoldstad werden gearresteerd en daarna naar Brussel overgebracht, zijn gisteren in Leopolds- stad teruggekeerd. Deze leiders, Joseph Kasavoeboe, Daniel Kanza en Simon Nzeza, waren aanvankelijk beschuldigd van het verwekken van onrust en aan stichten tot rassenhaat. Zij hebben twee maanden in Brussel vertoefd. Men ver wacht niet dat zij verder vervolgd zullen worden. De Abako is echter nog steeds verboden. K3 dè verf Vragen voorzitterschap comité chefs van staven De heer Wierde, lid van de Tweede Kamer, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan de minister van De fensie: 1. kan de minister meedelen welke overwegingen hebben geleid tot het besluit, het voorzitterschap van het „Comité verenigde chefs van staven" voortaan wederom door een speciaal daartoe benoemd vlag- of opperofficier te doen bekleden? Moet deze benoeming worden gezien als een eerste stap op de weg naar een algehele reorganisatie van de leiding der militaire departementen? 2. Kan de minister een omschrijving geven van de aan bedoelde functionaris op te dragen taak? 3. Welke klemmende redenen hebben een onmiddellijke voorziening in deze aangelegenheid noodzakelijk gemaakt? 4. Kan de minister tenslotte mededelen of de maatregelen 'ter ontlasting van de chef Luchtmachtstaf een gevolg zijn van gewijzigde inzichten omtrent het tempo, waarin geleide wapens bij de Kon. Luchtmacht zullen worden ingevoerd en de daaruit voortvloeiende reorganisatie hun beslag zullen krijgen? Gouverneur Speekenbrink naar Nederland De Gouverneur van de Ned. Antillen, de heer A. B. Speekenbrink, vliegt van daag naar ons land en komt zaterdag op Schiphol aan. Doel van het bezoek is de behande ling van routinezaken met de Neder landse autoriteiten. In de loop van het verblijf van de heer Speekenbrink in Ne derland zal hij, samen met minister Lampe, aan de Koningin een boek aan bieden, waarin de felicitatiebladen zijn samengebonden, waarop de schoolkinde ren in de Ned. Antillen hun handteke ning hebben gezet ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Indonesische landing op Westkust Sumatra Eenheden van de Indonesische landstrijdkrachten, marine en lucht macht hebben volgens een van daag in Djakarta uitgegeven com muniqué met succes een landing uitgevoerd in Airbangi aan de westkust van Sumatra. De opera tie werd dinsdagochtend uitge voerd, aldus deelt de Indonesische marine mede. Het doel was het regentschap Pasaman, het enige gebied in West-Sumatra dat nog in handen van de opstandelingen was, te heroveren. Volgens het communiqué was dit de eerste landingsoperatie van commando troepen van de Marine. Andere eenr heden gingen later aan wal onder dek» king van oorlogsschepen. Er waren geen verliezen bij deze landing, die vlot vet- liep. Inmiddels wordt in een bericht uit Padang Pandjang in West-Sumatra gezegd, dat de burgemeester van deze plaats, Datoek Malano, en het dis trictshoofd van Pajakoemboeh, Soeton Saridano, dinsdagmiddag om het leven zijn gekomen toen zfj in een hinder laag van de opstandelingen in de Anai- vallei liepen. Zij bevonden zich in een militair convooi, dat door de opstan delingen werd overvallen. Oorsprong nog steeds een vraag (Van een onzer redacteuren) Nog steeds zijn de aard en oorsprong van de vergiftiging van grote delen van Rijnlands boezem nog niet definitief vastgesteld, maar wel is met zekerheid komen vast te staan, dat het hier niet gaat om een ver giftiging van radioactieve aard. Vrij zeker moet de oorzaak gezocht worden in de storting van chemisch vergiftigd afval in de Hollandse IJssel bij Gouda waar op dat moment en geruime tijd nadien veel water werd ingelaten in de Rijnlandse boezem. Het onderzoek naar de oorzaak duurt voort. Voorlopig blijft het dringende advies van kracht, niet te zwemmen in buitenwater en con tact met dit water te vermijden. Verschillende gemeenten hebben reeds verboden in deze geest uitgevaardigd. De krachtige doorstroming van water door Rijnland en het uitmalen van water uit Rijnlands boezem rechtvaardigen het ongetwijfeld voor velen zakelijk gezien zeer diep ingrijpende advies, ook niet te zwem men in de directe omgeving van het Uitwateringskanaal te Katwijk aan Zee en ook het strand in de directe omgeving van deze uitwate ring te vermijden. Dit werd hedenmiddag verklaard tijdens een persconferentie, welke in Alphen werd gehouden na een intensieve bespreking tussen ver tegenwoordigers van zeer vele bij deze vergiftigingsaffaire betrokken instanties. Tevens werd medegedeeld dat niet bekend is hoelang deze ver giftigingsverschijnselen nog zullen aanhouden en deze adviezen dus van kracht zullen blijven. Storten gestaakt Voorlopig is de storting van alle afval in de Hollandse IJssel gestaakt, totdat definitief de oorzaak en herkomst van het vergif zijn vastgesteld. In het aanvankelijk besmette water van de Hollandse IJssel is thans weer levende vis aangetroffen, zodat gehoopt Alarm ging niet naar Rijnland De voornaamste woordvoerder tijdens deze persconferentie was de heer M. J. N. Schuursma, farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid te Den Haag. Deze herinnerde in het kort aan de gang van zaken, het eerste alarm en de maatregelen welke daarna werden ge nomen. Door verschillende omstandigheden heeft de vergiftiging zich sterk ver spreid alvorens afdoende maatregelen konden worden genomen. Bij de stor ting van vuil in de Hollandse IJssel heeft inderdaad een Rijkscontroleur vergiftigingsverschijnselen waargeno men. Hij heeft de storting van een twee de bak verboden, doch heeft verzuimd het hoogheemraadschap Rijnland te waarschuwen. In de toekomst zal dit niet meer kunnen voorkomen. Er is thans een waarschuwingsdienst in het leven geroepen, die dergelijke ongeluk ken kan voorbomen. Dat bij het inlaten van water door Rijnland dode vissen werden waargeno men was geen reden tot voorzichtigheid. Vooral bij warm weer komt dit regel matig voor, maar dan is zuurstofgebrek de oorzaak. Men heeft dat ook ditmaal vermoed. Thans is ook in dit opzicht een maatregel getroffen, die herhaling kan voorkomen. Bij de inlaat worden voortaan regelmatig watermonsters ge nomen en beproefd in aquaria. Duizend hectare De vergiftigingsverschijnselen hebben zich thans zover uitgestrekt, dat onge veer duizend hectare boezemwater aangetast is. Het ergste schijnt thans echter, naarmate het vergif verder wordt verdund door de doorstroming, voorbij te zjjn. Er zijn nog geen gevallen bekend van kinderen, die ziek zijn geworden of andere dieren dan vissen, die met zeker heid ten gevolge van de onderhavige vergiftiging om het leven zijn gekomen. Voorzichtigheid wordt, aanbevolen bij het gebruik van buitenwater b.v. voor besproeiing etc. Vandaag wordt in Amsterdam een verga dering gehouden van he t college van keurmeesters van d.e keuringsdien sten voor waren, tijdens welke vergade ring uitgemaakt zal worden hoe moet worden voorkomen dat eventueel be smette vis op de markt terecht komt. mag worden, dat het thans alleen nog gaat om wegwerken van het besmette water, enige tientallen miljoenen ku bieke meters, die eerst door vrijwel het gehele hoogheemraadschap Rijnland gestuwd moeten worden. De hoop be staat dat de uitdunning daarbij zo sterk zal worden, dat de uitwerking op de visstand in het thans nog niet vergiftig de gebied aanzienlijk minder zal zijn. De bespreking in Alphen werd onder meer bijgewoond door dr. A. in 't Veld, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de heer Schuurman als farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid, ir. F. J. Ribbius als hoofdingenieur van het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater, ir. A. K. W. Unger, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, dr. M. F. Polak, epide mioloog van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, ir. H. de Groot van het Hoogheemraadschap Rijnland en vertegenwoordigers van de Alg. Ned. Hen géi aarsbon d, benevens de burge meesters van de gemeenten in het be trokken gebied. Kunstmaan-manie De Russische sterrenkundige I. Chlofsky, die onlangs verklaard heeft dat de twee satellieten van Mars kunstmanen zijn die waar schijnlijk miljarden jaren geleden door bewoners van Mars werden ge construeerd, heeft zijn theorie her haald. Deze theorie is volgens hem baseerd op „zuiver wetenschap pelijke onderzoekingsmethoden". In een vraaggesprek met het Chi nese persagentschap „Nieuw China" heeft hij gezegd: „Ik ben er abso luut zeker van dat er twee of drie miljard jaar geleden een vorm van leven op Marsbestond. Beide satel lieten zijn kunstmanen en te oor delen naar hun afmetingen is geen van beide ineens gelanceerd: eerst kan de kern van de maan gelan ceerd zijn en daarna de andere de- 1 len, waardoor tenslotte een geheel i gevormd werd". Hij was van mening dat de mens over twee of driehon derd jaar dergelijke satellieten zal kunnen lanceren. 1 - V ,r *7--. «Ni: ':*x - Een enkel hoekje slechts van het buitenwater in Alphen: ontelbare dode vissen bijeengedreven door stroming en wind. Op vele plaatsen kan men dergelijke beelden vinden langs de Rijn, de Gouwe, de Aar en andere grote wateren in het hart van Zuid-Holland. Het ziet er naar uit, dat de gehele visstand in slechts enkele dagen ten onder gaat

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1