VITELLA <elle woorden pro en contra de Nederlandse Hiltonhotelprojecten itellerie voelt zich brevet van bekwaamheid in handen gedrukt instant pudding gericht 1 maart 1860 Donderdag 14 mei 1959 Zesde blad no. 29743 VROOM DREESMANN (Van onze Haagse correspondent) Wanneer het kapitaal, dat overheid en bedrijfsleven nu beschik- willen stellen voor de bouw van twee Hilton-hotels, ter beschik- zou komen van de Nederlandse hotellerie, zou een veel grotere ige worden verleend aan de oplossing van het hotelprobleem dan ihet geval is". ^denken de hoteliers over de plannen om zowel in Amsterdam als Itterdam een Hilton-hotel neer te zetten, waarbij de staat dan zou !i door zich garant te stellen voor rente en aflossing van twee en, elk groot f 12 miljoen. Een desbetreffend wetsontwerp is |s ingediend. project. Bij het verlaten van Hotel Wit- tebrug werden zij namelijk opgevangen door een functionaris van de KLM, die hen verzocht even aan de overkant te komen luisteren naar het standpunt van onze nationale luchtvaartmaat schappij. Als adviseur van de directie der KLM gaf generaal b.d. mr. H. J. Kruis argu menten vóór het wetsontwerp, waar de hoteliers zo sterk tegen zijn. Hij betoog de dat Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam van groot belang zullen zyn voor de ontwikkeling van het toerisme. Er is dringend behoefte aan zulke hotels aldus generaal Kruis omdat zij te gemoet komen aan de specifieke wensen van de Amerikaanse toerist. In alle landen, waar Hilton-hotels zijn verre zen, is steun verleend door de overheid. Ierland wordt al aorbij gevlogen" Nederlands hoteliers komen nu m tegenvoorstel. Er zou een hotel- pmaatschappij moeten worden op- t voor de financiering van pro- welke bijdragen tot de oplossing Set hotelprobleem. Deze maat- fzou dezelfde garantie moeten die de regering heeft voorgesteld Inzien van de Hilton-hotels. Op is termiddag gehouden persconfe- is over deze kwestie gesproken le leiders van de Horeca! en Ho- esp. de algemeen en de katholieke fan hotelhouders. Zij maken er be tegen, dat regering en bedrijfs- een buitenlands hotelconcern D Hotels International Ine, New hier te lande faciliteiten willen effen, die de Nederlandse hotel- tooit heeft gehad. Aparte N.V.'s fens de plannen komt er in Am- in en in Rotterdam een Hilton- elk met ongeveer 540 bedden. Met iw en inrichting van elk der hotels beveer f. 20 miljoen zijn gemoeid, ■eieren uit een aandelen kapitaal 8.500.000,en een lening van f. 12 to. Voor elk hotel zal een aparte fendse N.V. worden opgericht, die Iihon Hotels International een en exploitatie-overeenkomst sluit. I aandelenkapitaal van elke maat. Pij zal Hilton Hotels International m miljoen en de American Express toy met een half miljoen deelne- Het Nederlandse bedrijfsleven en Deenten Amsterdam en Rotterdam I voor de overige 7 miljoen, terwijl Dtrale overheid de leningen van Ijoen voor elk hotel zou garande- Ook de H.A.L. De heer Kruis wees erop, dat het Ame. rikaanse project ook m het belang is van de Nederlandse hotellerie omdat alleen al de aanwezigheid van Hilton- hotels de toeristenstroom naar Neder land zal bevorderen Thans wordt Ne derland al in toenemende mate „voorbij gevlogen". In dezelfde geest heeft de heer W. H. de Monchy, direoteur van de Holland Amerika Lijn, zich uitgelaten op de jongste jaarvergadering van de Horecaf te Haarlem. Het is i« elk geval duidelijk, dat de hotelibedrijven en de grote vervoer maatschappijen lijnrecht tegenover el kaar staan in deze kwestie. Het eigen belang is aan beide kanten duidelijk. Het parlement zal tenslotte moeten uitmaken hoe het nationale belang in deze het best wordt gediend. Het zal overigens nog wel even duren voor het reeds zo fel omstreden wetsontwerp bij de Tweede Kamer in openbare behandeling komt. Ui/uheecMjk 38 ct per pakje Brazilië verslaat in Rio Engeland Brazilië heeft in Rlo de Janeiro de voetbalwedstrijd tegen Engeland met 2—0 gewonnen. Brazilië behaalde zijn overwinning op Engeland in het stadion Maracana voor 220.000 toeschouwers. Een alleszins ver diende overwinning die in de eerste helft reeds een feit was door doelpunten van rechtsbuiten Julinho in de tweede mi nuut en van midvoor Henrique in de 28e minuut. Real en Reims in bekerfinale Real Madrid heeft zich gisteren door een 21 overwinning in de beslissings wedstrijd tegen Atletico, geplaatst voor de finale van het toernooi om de Euro pese beker voor clubs. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Het was de derde maal dat de beide clubs elkaar voor de beker ontmoetten. De eerste wedstrijd eindigde met een 2—1 zege voor Real, de tweede werd met 10 door Atletico gewonnen. Real Madrid zal in de finale, die op zondag 7 juni a.s. in Stuttgart zal wor den gespeeld uitkomen tegen de Franse kampioensploeg Stade de Reims, die gis teren in Parijs de tweede wedstrijd tegen Young Boys (Zwitserland) met 3Owon. De eerste ontmoeting was door de Zwit sers met 10 gewonnen. Schoolkorfbal 0111 LD-wisselbeker Zaterdag as. vinden weer de jaarlijkse schoolkorfbalwedstrijden plaats op het sportpark Roomburg aan de Kanaalweg, waaraan dit keer niet minder dan 66 12- tallen zullen deelnemen, t.w. 40 12-tallen van de lagere soholen, waaronder uit Oegstgeest, Voorschoten en Alphen aan den Rijn en 26 teams van middelbare scholen, o.m. uit Alphen Leiderdorp en Oegstgeest. De lagere scholen zijn dit maal in 2 groepen ingedeeld, t.w. een groep geoefenden (12 teams) en een groep minder geoefenden (28 teams). By de middelbare scholen is er een hoofd afdeling (8 ploegen)een reserve afde ling (12 ploegen) en een groep adspi- ran ten twaalftallen (6 teams). Het toernooi vangt aan om 9.30 uur precies en er zal op 10 velden tegelijk worden gespeeld. Het is te hopen, dat het mooie weer van de laatste week nog aanhoudt, zodat dit toernooi onder de mee9t gunstige omstandigheden gespeeld zal kunnen worden. AUTOMOBILISME Grote Prijs van Nederland De eerste contracten voor de op zon dag 31 mei te Zandvoort te houden Grote Prijs van Nederland zyn getekend, namelijk met Cooper en Ferrari. Voor Cooper zullen uitkomen de Australiër Jack Brabham, die zondag j.l. de Grote Prijs van Monaco won, en de Ameri kaan Masten Gregory. Ferrari zal wor den vertegenwoordigd door de Fransman Jean Behra, de Brit Tony Brooks, die het vorige jaar met Vanwall reed, en de Amerikaan Phil Hill, vorig jaar met de Belg Gendebien winnaar van de 24- uursrace van Le Mans. Alle belangrijke fabrieken hebben de Invitatie voor de Nederlandse Grand Prix geaccepteerd. Volleybaleompetitie Voor de over gangsklasse heren wordt hedenavond in bet Gymnasium de wedstrijd PW—WS gespeeld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Antonla Maria Josephlna. dr van E. J. Wolters en C. M. Vorst. Anita Elisabeth, dr van D. van Pijlen en S. C. E. van der Heyde. Anna Josephlna Hubertina Maria, dr van P. E. M, van Schaik en M. H. Delahaije, Elisabeth Henderika, dr van D. C. Zandstra en H. J. Bavelaar, Roger Hans, zn van H .R, Nord en M E. Bevan, Maria Catharina, dr van J. C. A. van den Bos en C. M. T. Devilee. Hendrika Maria, dr van D. Parlevliet en J. Lit, Monica Vic toria Henrlca, dr van H. L. M. Bierhulzen er. S. P. M. Stikkelman, Maria Petronella dr van A. C. Bestelink en E. M J. Arends. OVERLEDEN G. J. vand en Berg. 73 Jaar, echtgenote van P. Boers, N .G. Fraay, 75 Jaar, man, M. M. Blom, 94 Jaar, vrouw. J. M. de Lan ge, 7 dagen dochter, J. T. van Wlerlngen, 7 jaar, zoon. Zilveren Molentoernooi Gouda versloeg SHS: 3-2 (Van een onzer verslaggevers) SHS zag zich gisteravond de weg naar de finale van het Zilveren Mo- lentoernooi versperd door de ama teur eersteklasser Gouda. De bewo ners uit de Pijpenstad trokken n.l., na aanvankelijk zelfs met 30 te hebben voorgestaan, met een ver diende 32 zege aan het langste eind. De Gouwenaars komen nu in de finale uit tegen Feijenoord, ter wijl SHS zich tevreden moet stellen met de derde of vierde prijs. Dit naar gelang het resultaat van het duel tegen de organiserende vereni ging LFC. De op papier sterke Haagse combina tie - met o.a. Van Geen, Grootveld, De Lange, Boot - hield gedurende de gehele wedstrijd het spel veel te kort en de groenzwarte aanvallers liepen dan ook steeds vast op de hechte Goudse defen sie. De roodwitten daarentegen belaag den keer op keer de Haagse veste met fris aanvalsspel, veel effectiever van op zet en dat Gouda met 1—0 ging thee drinken was heel normaal. Deze treffer nam linksbuiten Hoogenboom voor zfjn rekening. Het tik-tak-spel van SHS kon in de tweede helft zich spiegelen aan het Goudse, op doelpuntenmaken gebaseerde voetbal. Na 15 minuten spelen ni. was de stand 30 dank zy treffers van Lin- schoten en Ravestein. Een toevalsgoal bracht de stand op 31. In het nauwgebracht scoorde de Goudse stopper De Gruil toen Molenaar hem op zfjn hielen zat in de 25e minuut in eigen doel. Dit doelpunt vormde de inleiding van een serie Haagse aanval len, doch aangezien Van Geen cs. te veel bleven volharden in peuterig com bineren, duurde het nog tot 7 minuten vóór het einde alvorens Molenaar SHS tot 32 terugbracht. De resterende tijd hield Gouda de zege in handen en kwam zelfs enkele malen nog dicht aan een vierde treffer toe. Koersen Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Lady Ruth B.-prijs: 1. Xanno Hanover (A. R. Nottelman) (1.30,-); 2. Wlndy Hanover; 3. Xenophon. Toto; wi. f 1.70, pl. f 1.30, f3.40, f 1.30, gek. f 14.10, cov. f 17.90. Lady Zoraprijs: 1. Wendy Hollandla (P. Heynen) (1.28.3); 2. Ullustre Hanover; 3. Truax. Toto: wi. f6.90, pl. f2.60. f3.80, f 5,—. gek. f 27.—, cov. f 10.30. Legalityprljs: 1. Taky Erebus (J. Hof); (1.26.2); 2. Vlta Klnly; 3. Sunshine. Toto: wl. f9.70. pl. f2.50. f2.10. f2.70, geku f7 80. cov. f6.30. Lionprijs: 1. Thea Cornelia (Th. L. Oudshoorn) (1.27.2); 2. Vanity Hanover; 3. Tector. Toto: wi. f 1.40, pl. f140, f2.10, gek. f2.80. cov. f3 80. Louis Axkltprijs: 1. Souveraine Malre (G. J. Onrust) (1 24.2); 2. Uranle; 3 San dra. Toto: wl. f3.70, pl. f2.10, f 1.30 gek. f6.10, cov. f5.10. De rennen; Alluvloprijs: 1. Bold Cavalier (A. Grou- wels); 2. Kindly Light; 3. Clemenceau, Toto: wl. f 6.80, pl, f 2.90, f 4.80, cov f 4.60 gek. f25.50. Alluvloprijs 2e afdeling: 1. East Wyn (A. J. Garrington); 2, Yellow Rose; 3. Wunderlampe. Toto; wl. f2.20, pl f 1.20, f 1.40, gek. f2.20, cov. f3.40. Totallsator-omzet f37.511. Sportsplinters De te Nijmegen gespeelde voetbal wedstrijd tussen het team van Oost- Nederland en een Westdultse selectie is In een 31 overwinning voor de Duit sers geëindigd. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Het aantal deelnemers voor de na tionale sportwagenraces, die op tweede pinksterdag door de Nederlandse Auto- rensport Vereniging op het circuit van Zandvoort gehouden zullen worden, is gestegen tot bijna zeventig. Onder hen bevinden zich de beste Nederlandse cou reurs. De N.A.V. heeft- voor het eerst een nieuwe klasse ingesteld: toerwagens be neden 650 cc. Hierin starten onder meer bekenden uit de motorsport: Henk Vink en Henk Steman. De heer M. Cornelissen uit Cuyck, is ruim zestig mille rijker geworden. Hij vulde als lid van de vereniging „Vianen Vooruit" zijn formulier van de KNVB- toto van zondag j.l. in en bleek 14 uit slagen goed te hebben. HU krUgt de eer ste prUs van 61.360 gulden. Christen-Vrouwenbond vergaderde te Utrecht (Speciale berichtgeving) Dames van verschillende kerkgenoot schappen uit alle provincies van Neder land, verenigd in de Ned. Christen- Vrouwenbond, hielden gisteren een alge mene vergadering in „Tivoli" te Utrecht, die door de bondspresidente, mevrouw dr. M. H. Albrondavan der Nagel, uit Rotterdam, geopend werd. Na bijbel lezing hield de presidente een meditatie over eendracht, waarin zij naar voren bracht, dat de suggesties van het hoofd bestuur in grotere mate door de afde lingen moeten worden opgevolgd, omdat men niet alleen een gezelligheidsvereni ging wil zUn, maar vooral een organisa tie, die vrouwen voorlicht over haar taak in de maatschappij. De Ned. Christen-Vrouwenbond telt 83.000 leden, verspreid over 643 afdelin gen. Aan het einde van de morgenbijeen komst waarin het huishoudelUk gedeelte werd afgehandeld, en de leden stemden met behulp van oranje en witte vlag getjes, sprak mevrouw G. Janssen Gillebaard uit Den Haag over „Zelf bescherming". De dag werd gesloten door mevrouw P. Haspelsvan der Ploeg uit Bussum. Besprekingen over walvisconferenrie Tokio (Van onze Amsterdamse redacteur) Tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart zyn besprekingen gaande over het standpunt, dat Nederland op de walvis-conferentie te Tokio zal in nemen. Van regeringszijde is de heer G. J. Lienesch, directeur Visserijen, als afgevaardigden aangewezen. In Tokio zullen allen by de walvis vaart betrokken maatschappijen onder handelen over de verdeling van de vangstlimiet, die voor het volgende sei zoen op 15.000 walvissen is gesteld- De Nederlandse My voor Walvisvaart ziet deze walvisconferentie als een strikt zakelijke afspraak, die alleen de maat schappijen en niet de regeringen aan gaat. De directeur ir. L. de Waal, ver zekerde ons, dat de besprekingen met de regering zeer prettig verlopen. Ook de regeling meent, dat de maatschappy te Tokio vertegenwoordigd dient te zijn. Men hoopt tegen het einde va-n de week overeenstemming te hebben bereikt over de samenstelling van de delegatie. Rundvlees blijft duur Het rundvlees blyft aan de dure kant. Ook het varkensvlees, vooral het magere vlees als hammen en streng- karbonade, is de laatste weken in prijs flink gestegen. Dit alles geeft weinig reden tot juichen in het slagersbedrijf. Dit verklaarde gistermiddag de heer C. Bur ger op een te Utrecht gehouden vergadering van het Bedrijfschap voor het Slagersbedryf. Deze spectaculaire stijging becyferde de heer Burger ook uit het oplopen van de grossierspryzen. In januari was de groothandelsprijs f. 2.96 per kilo, begin mei noteerde men reeds f. 3.27. Vragen over onteigening Nederlandse bedrijven Aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken zijn door het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer de volgende schriftelyke vragen gesteld: 1. Heeft de regering kennis genomen van de berichten, volgens welke een der rechtsgeleerde raadslieden van het department of state der V.S. van Amerika tijdens een recente bijeenkomst van Amerikaanse volkenrechtbeoefe- naars de onteigening der Nederlandse ondernemingen in Indonesië heeft ge diskwalificeerd wegens hun volkenrech telijke onrechtmatigheid, zulks met name op grond van hun discriminatoir karakter en het feit, dat tot dusverre iedere onverwijlde daadwerkelyke en adequate schadeloosstelling van de eige naren dezer ondernemingen is uitgeble ven?: 2. heeft de regering kennis genomen van de berichten, volgens welke het .staatshoofd van Indonesië tydens een I ontmoeting met buitenlandse verslagge vers te Kopenhagen gezegd, dat van Antwerpen wegens de gunstige ligging van de Soheldehaven, de grote transito haven gemaakt kan worden voor alle Indonesische produkten, waaronder dus de produkten van de onreohtmatiglijk genationaliseerde Nederlandse bedryven, alsmede dat de internationale markten van een aantal goederen, welke nog plaatsvinden te Amsterdam en Rotter dam. zouden dienen te worden over geplaatst naar Antwerpen?: 3. acht de regering het niet gewenst om, indien de in vraag 2 gestelde mede delingen inderdaad zouden blyken te zijn gedaan, zich tot de Belgische rege ring te wenden, ten einde deze mede te delen. dat. zolang schadeloosstelling, als bedoeld in sub vraag 1, uitblyft, de Nederlandse regering zich niet kan voor stellen. dat van Belgische zijde wordt meegewerkt om het verhandelen in Europa van goederen, afkomstig van de onrechtmatiglyk genationaliseerde Ne derlandse bedryven, te bevorderen, er daarbij de nadruk op leggende, dat de Nederlandse regering het niet aanneme lijk acht, dat men van Belgische zUde een en ander ln overeenstemming zou achten met de nauwe, uit verscheidene traotaten voortvloeiende, bondgenoot- schappelyke verhouding en de uit an deren hoofde bestaande eensgezindheid tussen Nederland en België? Deze snoek is nu niet zo bijzonder groot, dat hij op grond van zijn omvang een plaatje in de krant waard is. Toch is het wel een zeer bijzondere snoekDeze jongen heeft namelijk niet de snoek, maar de snoek heeft ditmaal eens de jon gen gevangen. De negenjarige Jan van Brandwijk uit Krimpen-aan- de-Lek mocht niet met de schouw van boer Van der Laan varen. Dat was hem al herhaaldelijk gezegd. Hij deed het tóch. Hij verloor daar bij de vaarboom, wilde die pakken en werd door een snoek ge grepen. Het dier hield een vinger van de jongen zo stevig vast. dat het dier eerst doodgeslagen moest worden voordat de vinger weer was bevrijd. LEIDEN et gebouw van de visafslag te meningen wordt met het oog |e uitvaart van de haringvloot een tentoonstelling gehouden van Scheveningse visserij en folklore. Enige oude vissers bewonderen het model van een oude bomschuit en vroeger op de schepen gebruikte koperen keukenuitrusting. Horecaf-nota aan de Tweede Kamer In verzet in die overheidshulp, welke door Iten Generaal moet worden goed- p, is de Nederlandse hotellerie in gekomen. De heer J. G. Meijer, ter der Horeca!, betoogde giste- it het niet de schuld is van de riders als er in Amsterdam en dam te weinig logiesruimte is. •lannen tot nieuwbouw zijn ge- doordat het onmogelijk was een it bouwterrein te krijgen of door een bouwvergunning werd ver- Daarnaast kan de financiering lijk moeilijkheden opleveren, deze zouden kunnen worden opge. dien de regering de Nederlandse tomers deaelfde faciliteiten zou ton die zU nu aan de Amerikanen ren. Nederlandse hoteliers zien niet in een buitenlandse ondernemer veel beter zou kunnen dan zij. ïügt het gevoel een brevet van fóamheid te hebben gekregen, ezen zij verstoring der concur ren- toudingen door de overheidssteun Hilton-hotels. *1 Jrrief aan de leden der Tweede hebben zy hun bezwaren tegen teontwerp tot garantie van de gingen voor de Hiliton-hotels uit. toegelicht. KLM achter Hilton Journalisten, die de door de ho- helegde persconferentie bijwoon, rogen na afloop daarvan prompt ®*uk van de belangentegenstelling Achtergrond van het Hilton- Speciaal voor Pinksteren per 3 flessenveel goedkoper Statiegeld is met inbegrepen! Riesling x Sylvaner Riesling Pétillant Rankenberg Zeiler Schwarze Kotz Vermouth Ricordo rood en wit Vin Rosé Bordeaux supérieur rood en wit 3 Hessen norm. pr. 8.25 10.05 7.50 13.05 11.25 12.75 12.75 6.30 7.20 3 flessen spec, pr 7.45 9.05 11.75 10.35 11.50 11.50 6.50 Sherry Xander pale dry Sherry Xander Amontillado Fino

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17