Laatste nieuws Crematie prof. dr. T. H. v. d. Honert „Sleutelspelers'" brachten een vrolijk, pretentieloos blijspel Raad Wassenaar had weinig tijd nodig om de agenda af te werken DONDERDAG 14 MEI 1959 Honderden toonden op Westerveld hun medeleven Onder buitengewoon grole belang stelling er waren ruim 300 aanwe zigen vond hedenochtend op Wes terveld de crematie plaats van het/ stoffelijk overschot van prof. dr. T. II. van den Honert, sinds 1945 hoog leraar in de algemene plantkunde aan de Leidse Universiteit en oud-directeur van het Botanisch Laboratorium. Behalve zeer vele Leidse hoogleraren waren hier aanwezig prof. dr. H. J. Lam, rector-magnificus der Leidse Universi teit en prof. mr. J. E. Jonkers, secreta ris van de Acad. Senaat, mr. A. F. Vis ser van IJzendoorn, curator van de Leidse Universiteit en mr. N. F. Hofstee, secretaris van het College van Curato ren, mr. J. Dryber, als vertegenwoordi ger van het Leidse gemeentebestuur, prof. dr. F. J. Koningsberger uit Utrecht namens het bestuur van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen, prof. dr. D. J. Kuenen, mr. H. R. Goudsmit, de heer E. H. Moens en ir. A. Sitsen, bestuurs leden en de Leidse Schouwburgvereni ging ,van welke vereniging prof. dr. Van den Honert voorzitter was, prof. dr. E. H. Vogelzang en prof. dr. H. D. Kloos terman namens de faculteit der wis- en natuurkunde, prof. dr. W. K .H. Kar- sens, naaste medewerker en opvolger van prof. dr. Van den Honert als direc teur van het Botanisch Laboratorium, de heren G. J. v. d. Berg en dr. M. Schmidt namens de Wetenschappelijke Staf, de heer H. Veendorp, hortulanus, de heer W. Zwart namens het bestuur van de Aquarium- en 1>rrariumvereni- ging ,X>e Natuurvriend", het personeel van de Hortus en het Botanisch Labo ratorium en voorts een deputatie van het bestuur van de VVSL en het LSC, vele studenten en vrienden en bekenden van de familie Van den Honert. Prof. dr. F. J. Koningsberger, hoog leraar in de algemene plantkunde aan de Rijksuniversiteit -te Utrecht, die namens het bestuur van de Kon. Akade- mie van Wetenschappen, in de Aula als eerste spreker het woord voerde, merkte op, dat dit verscheiden in brede kring grote verslagenheid heeft ge bracht. Voorts schonk spreker aandacht aan de grote wetenschappelijke verdien sten van prof. Van den Honert als plan- tenfysioloog, eerst in het voormalig Ned. Oost-Indië en later aam de Leidse Universiteit. Zijn in 1928 geschreven proefschrift, dat handelde over „kool- zuurassimilatie en beperkende factoren" heeft ook heden ten dage nog grote betekenis voor de wetenschap. Voorts wees spreker erop, dat prof. Van den Honert in de kring van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen en op internationaal niveau in de English Society for experimental Biology zijn wetenschappelijke gaven en inzichten heeft kunnen uitleven Hij was een wetenschapsmens met een enorm ver antwoordelijkheidsgevoel, die een stem pel van vriendschap en aanhankelijk heid drukte op allen, die hem kenden en omringden. Voor zijn studenten was hij een onpartijdige en onbevooroordeel de raadgever, onder wiens leiding be langrijke proefschriften tot stand kwa men. Prof. dr. Lam, die niet alleen namens de Academische Senaat een woord van hulde en afscheid sprak, doch dit ook deed namens het College van Curatoren, de faculteit der wis- en natuurkunde en de biologische vakgroep, zeide, dat men in deze kringen algemeen oprechte be wondering had voor de begaafde geest van prof. Van den Honert, wiens weten schappelijke kwaliteiten zeer vele zijn. Hij was een fijn besnaard mens, met een LEIDERDORP Zendingsavond Nieuw-Guinea In het gebouw Irene werd gisteren een zendingsfilmavond gehouden. De heer Chr. Veldhuizen, oud-schoolhoofd van de Willem de Zwijgerschool alhier, werd enkele jaren geleden uitgezonden door de zendingsschool in Oegstgeest, naar Nieuw-Guinea. Als oud-Leiderdorper, kwam de heer Veldhuizen nu het één en ander vertellen over Nieuw-Guinea. Hij vertoonde later op de avond een tweetal fraaie kleurenfilms. Toen de heer Veldhuizen naar Sorong uitgezonden werd, werd hij hoofd van een M.V.V.S., een meisjesvervolgschool. De leerlingen van deze scholen hebben eerst 3 jaar onderwijs ontvangen in de kampong. Naast de gewone vakken wordt op deze scholen ook onderwijs gegeven in hygiëne, voedingsleer, baby verzorging en koken. Deze leerlingen zijn intern op de school en een klasse is samengesteld uit kinderen, die wel vijf of zes verschillende talen spreken. De verhouding tussen de Nederlanders en de Papoea's is heel goed, deze laatste verwachten hulp en leiding naar een betere toekomst, om geheel zelfstandig te worden. Volgens de heer Veldhuizen zijn de Papoea's intelligent genoeg om zelfstandig te kunnen zijn, bovendien zijn ze erg leergierig. Op het ogenblik is de toestand zo. dat de ontwikkeling en openlegging van Nieuw-Guinea achter blijft bij de opleiding der kinderen en daardoor ontstaan voor de jongelui, die van de scholen komen moeilijke situa ties. Er zijn immers geen betrekkingen genoeg. Tenslotte zei de heer Veldhuizen dat er grote behoefte is aan zendings- predikanten, onderwijzers en schoolbe- heerders. Ook voor sociale werkers is er volop werk. OPENING ZWEMBAD Het bestuur van de Zwemvereniging „De Does" deelt mede, dat zaterdag middag a.s. het zwembad opengesteld zal worden. Zoals bekend, zal men nu ook elke zondagmiddag van 2 tot 5.30 uur kunnen zwemmen, terwijl het fa miliebad is gesteld dagelijks van 2 uur tot zonsondergang, dit in tegenstelling met vorige jaren, toen alleen zij die lid waren 's avonds na zevenen konden zwemmen. VOORSCHOTEN De collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft in deze ge meente een bedrag van f627.14 opge bracht. JAARVERGADERING ORANJE-GROENE KRUIS De Prot. Chr. Wijkverpleging het Oranje-Groene Kruis hield haar jaar vergadering o.l.v. ds. H. P. Fortgens. Tot de aanwezigen behoorde eveneens de verpleegster in algemene dienst, zuster De Keizer. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental gesta dig groeit. De in het afgelopen jaar ge geven moedercursus was een succes. De wijkverpleegster, zuster Vergeer, heeft bijna drieduizend bezoeken afgelegd. De aftredende bestuursleden: mevr. De Priester-v. d. Lecq en de heren Th. Thies en Planje werden bij acclamatie herkozen. gezaghebbend oordeel en drager en stu wer van een tak van wetenschap, welke hij op tal van terreinen in nieuwe banen wist te leiden. Dr. F. E. Revers, zwager van de over ledene, die als laatste spreker het woord voerde, zeide dat een complex van dankbare gevoelens opwelt bij het her denken van het vele, dat prof. Van den Honert voor zo velen heeft betekend. Zijn grote eenvoud sproot voort uit zui vere gevoelens, waaraan hij een grote mate van waarheid paarde. Een typische karaktertrek was ook, dat de boosheid hem vreemd was. Hy kende de boosheid niet, omdat hij liefde bezat voor mensen en voor de natuur. Tenslotte richtte spreker zich in een zeer persoonlijk woord tot de eohtgenote en de kinde ren van zyn zwager. De oudste zoon en naamgenoot van de overledene dankte voor het grote mede leven in deze dagen uit zo brede kring ontvangen. Mej. Loomans kwart eeuw bij V. en D. Mej. Elisabeth A. G. Loomans vierde vanmorgen het feit, dat zij 25 jaar ver bonden is aan Vroom en Dreesmann Leiden NV. Zij bekleedt sinds jaren de functie van inkoopchef van de afde ling kleinvak-artikelen, wol en hand werken. Om halfnegen werd zij gehuldigd door haar bedrijfsgenoten, waarbij zij werd toegesproken door de bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau. die waarderende woorden sprak namens het personeel en het accent legde op het zonnige humeur en het prettige karakter van de jubi- laresse. ..Zij heeft alleen maar vrien den en kent geen vijanden". In dezelfde geest liet de heer G. van Spanje zich uit. die sprak namens de chefs en haar een salontafel aanbood, nadat de heer Gribnau haar als geschenk van het per soneel een gouden horloge had overhan digd. De eerste verkoopster van de afde ling, mej. A. Blonk, bood namens de af deling een vulpenset aan. De huldiging verplaatste zich vervol gens naar het overdekte dakterras waar de directeur van de NV, de heer C. A. A. Kerckhoff, met bijzondere waarde ring sprak over het werk van mej. Loo mans. Hij deelde mee, dat de jubilaresse was onderscheiden met de bronzen legpen ning en het zilveren draaginsigne met het daarby behorende vererende getuig schrift van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Ingevolge de sta tuten van deze maatschappij wordt deze onderscheiding slechts uitgereikt aan employé's. die uitmunten door be kwaamheid. vaardigheid, eerlijkheid, ijver en trouw. Al deze kwalificaties, al dus de heer Kerckhoff, zijn ten volle van toepassing op mej. Loomans. Hij over handigde haar namens de directie een geschenk onder couvert. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anthonla H., dr. van J. J. Stofberg en P. M. Blok; Norma G., dr. van J. Koster en G. de Groot; Anneke N. P., dr. van P. de Jorag en K. van den Heuvel; Adrian us J., zn. van A. J. van der Geest en A. M. C. van Rooy. Ondertrouwd; L. A. Diemel en I. van Akker; A. N. C. ten Broek en E. Groen; W. Pleter en P. A. Verstoep; G. Schellln- gerihout en J. E. Ravensbergen; E. van Dasselaar en F. M. de Graaff. Getrouwd: A. J. H. Biard. 41 J. en A. H. Hoeks, 35 j.; C. P. van der Werf, 41 J. en A. G. van Stein; F. J. Düppers, 31 J. en M. Th. Rebers, 27 J. Overleden: P. J. L. Steyn. 50 p., echt genoot van M. A. A. de Ruijt; C. P. van Wissen. 70 j.. echtgenoot van H. M. van der Valk; F. L. Pliuim. vrouw. 69 J.; Th. H. van der Klauw. 75 j., echtgenoot van J H. Veekman. Dinsdag beëdiging nieuwe ministers (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. dr. J. E. de Quay zal morgenmiddag 2 uur de eerste vergadering houden met alle kandidaat ministers. De beëdiging van de nieuwe minister zal waarschijnlijk volgende week dinsdag geschieden. In verband met het bezoek van de Sjah van Perzië kan het nieuwe kabinet volgende week nog niet voor de Kamer verschijnen. De regeringsverklaring en het daarop vol gende Kamerdebat zullen daarom ver moedelijk worden uitgesteld tot dinsdag 26 mei met voortzetting van de volgen de dag. „Veelbelovend" (Van onze Haagse redactie) Door de Rotterdamse politie is een 13-jarige Haagse jongen in een waren huis in de Maasstad ingerekend, nadat hü was betrapt op zakkenrollen. Deze jongen, die aanvankelijk geen cent op zak had, was op een zeer listige manier in Rotterdam terecht gekomen. Hij be gon met in Den Haag een fles melk te stelen en deze leeg te drinken. De lege fles leverde hij in en kreeg daar 20 cent voor. Een dubbeltje be steedde hij aan een perronkaartje. Hij reisde, zonder gecontroleerd te worden, naar Rotterdam en probeerde in een warenhuis aldaar zijn slag te slaan. Zijn jas had hij door het scheuren van de voering zodanig ingericht, dat hij ge makkelijk „binnendoor" in de zakken van anderen kon grasduinen De eerste dag had hij met het zakkenrollen geen succes. Met het overgebleven dubbeltje herhaalde hij dinsdag de manoeuvre, maar werd toen bij een poging om iemand iets afhandig te maken, gepakt. Toen hij naar Den Haag was overge bracht, bleek dat hij zich vroeger ook reeds tweemaal aan zakkenrollerij had schuldig gemaakt en ook daarbij was ge. pakt. Zijn techniek schijnt nog niet vol maakt te 2ijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 41103, andijvie 12-49, peulen 115-145, snijbonen 265-275, postelein 10- 39, prei 10-14, rababer 15-20, spinazie 12- 19. stoofsla 10-14, tomaten A 182-230, B 206, C 134-199. CC 120-178, uien 23-25, waspeen 62, witlof 16-46, per 100 stuks: bloemkool A 20-58. B 12-31, komkommers A 44-57, B 26-45, C 18-35, sla 8.70, per 100 bos: peterselie 190-380, raapstelen 250, ra dijs 5-17, selderie 370-8. AALSMEER, 13 mei. C.V. Centrale Aalsm. Velling G.A. Snijbloemen: Fre sia 60-150, Pyrethrum 90-165, Iris 40-115, Ixla 35-80, Lathyrus 10-50, Asp. plumosu6 100-200, Colvlllle 135-245, Papaver 80-135, Ornlthogalum 50-185, Gladiolen 150-330, Campanula 70-150, Clematis 25-65, Calla 15-36, Gerbera 10-47 Vlolieren 10-28, Pioe nen 10, Amaryllis 13-37, Perkplanten: Pel- tatum per stuk 80-110, Geranium 60-85. Tagetes 10-16, Petimla 15-28, Margriet 15- 28. Salvia 28-38, Ageratum 17-30, Lobelia 15-22, Bolbegonia 25-30, Gazanla 20-25, Dahlias 15-23. BARNEVELD, 14 mei. Coöp. Veluw6e Eiervelllng Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel traag. Prijzen eieren van 4450 gram f7.318.77, 50 59 gram f 9.0610.72, 59—63 gram f 10 62 —10.74 63—69 gram f 10.82—12.26, alles per 100 stuks. Eiervelllng S3.E. Aanvoer 965.039 stuks. Handel zeer traag. Prijzen eieren van 59—63 gram f 10.50—11.12, 63—67 gram f 10.0810.56. Eendeneieren van 56 68 gram 1 7.539.47, 6874 gram f 9.30 9.75. Alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.650.000 stuks. - Handel kalm met flauwe afloop. Prijzen eieren van 5865 gram f 1011.25. alge mene prfjs f 10.60 per 100 stuks. Kiloprijs f 1.72, basis 61,5 gram. Plulimiveemarkt. Aanvoer plm. 52.000 stuks. Prijzen slachtklppen f 1.801.85 per kg., slachtkuikens f2f2.25 per kg. Han del ln kippen kalm, ln kuikens redelijk. Notering GeldersOverijsselse Vereni ging van Elerhandelaren. Grote eieren van 6268 gram f 10.5011.25. kleine eieren van 56—61 gram f9.50—10.25, henne- eieren 4248 gram f 67. Gisteren is een felle uitslaande brand uitgebroken in een van de hou ten loodsen van de Coöperatieve Aan koop- en Handelsvereniging Voorthui zen en Omstreken. Doordat men het Mussingswerk met kracht ter hand nam, eef de brand beperkt. Een gedeelte van de houten loods brandde uit. Er is schade aangericht van naar schatting f. 25.000. Het toneelspel „Gieren op het Veilige Nest" is favoriet by de toneelclubs in Leiden en omgeving. Het staat op het re pertoire van verschillende verenigingen en nog niet zolang geleden zagen wry een opvoering ervan door de Leidse Gast- spelers. Gisteravond die van „De Sleutel spelers" de toneelgroep van de Stede lijke Lichtfabrieken. Beide opvoeringen hadden him charmes. De kracht van de opvoering gisteravond lag in de luchtig heid van het spel, waardoor de kluchtige zijden in dit grappige toneelspel extra beldoht werden. Het is een Amerikaans spel, in een vertaling van mr. H. M. Planten, dat op het eerste gezicht de amateur niet al ie veel moeilijkheden lijkt op te leveren. Het is slechts schijn. Want b.v. de dub belrol van Jack Gable—iDick Killinger vraagt een tonelist van enige allure. De heer A. van Egmond stond voor de moeilijke taak het ene ogenblik een eerzame hotelgast te zijn en even later een „zware jongen", die de revolver krachtige taal laat spreken. Belde typen lijken in dit spel sprekend op elkaar. De heer Van Egmond sloeg er zich vry goed doorheen, maar het is te begrijpen, dat hij zich nog wel eens in het type vergiste. Jhr. B. Tli. S. A. Storm van 's Gravesande werd tijdens de vergadering herdacht De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond niet veel tyd nodig gehad voor het behandelen van de maande lijkse agenda. Enkele punten slechts gaven aanleiding tot korte opmerkin gen. De beantwoording van de vragen, die het raadslid, de lieer S. J. van den Bergh (VVD) gesteld had over de olie boringen en de gevolgen voor het na tuurschoon, werd door burgemeester en wethouders uitgesteld tot de vol gende raadsvergadering. Er zullen dan, zo zei de burgemeester, meer bijzon derheden bekend zijn en het gesprek over deze aangelegenheid zal dan meer inhoud kunnen hebben dan op dit mo ment. Mr. dr. W. F. van Gunsteren (Prot. Chr.) merkte laconiek op, dat er maar een kleine kans is, dat de heer Sydney van den Bergh, die niet aanwezig was, de volgende maand nog lid van de raad zal kunnen zijn! De behandeling van de vragen zal echter worden over genomen door mr. A. van Vuure. By de aanvang van de raadsvergade ring hield de burgemeester, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, een toe spraak ter herdenking van jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's Gravesande, oud burgemeester van Wassenaar, die on langs is overleden. De burgemeester sprak over de waardering, die men deze oud-burgemeester toedroeg om de waar digheid, waarmee hij het burgemeesters ambt bekleedde, om zijn volkomen on partijdigheid, om zijn goedheid voor anderen, zyn ryk gevoel voor humor en zyn ijver voor de belangen van de ge meente. Gedurende de ambtsperiode van bur gemeester Storm van 's-Gravesande. van 1911 tot 1929. begon Wassenaar zich te ontwikkelen tot het uiterlijk waarin het zich thans vertoont. De villaparken Kie viet, Nieuw Wassenaar en Rijksdorp werden gevormd, een uitgebreid wegen net werd aangelegd, de gemeente nam „De Paauw" in gebruik als raadhuis, hét politiebureau werd gebouwd, de gemeen tebedrijven werden gesticht. Er kwam een tramverbinding tot stand en Wasse naar kreeg een bouwverordening. Wassenaar behoort deze magistraat in waardige herinnering te houden, aldus de burgemeester, ook al zijn er nu nog slechts weinigen in de gemeente, die hem goed gekend hebben. Na deze woorden herdachten de leden van de raad staande de overledene. De agenda van deze raadsvergadering leverde weinig stof tot spreken op. Stil zwijgend werd medewerking verleend aan het tot stand komen van een stich ting ter bevordering van de schooltand- verzorging, stilzwijgend werd f 54.000 be schikbaar gesteld voor enkele voorzie ningen aan hét hoog- en laagspannings net van het elektriciteitsbedrijf. Er wa ren geen bezwaren tegen het restaureren van de koepel op de buitenplaats „De Wiltzanck", die aan een padvindersgroep verhuurd zal worden. Eervol ontslag werd verleend aan de heer H. Hornstra, onderwijzer aan de openbare lagere school in de Bloem- camplaan en tot vakonderwijzer voor muziek en zingen aan de openbare scho len werd benoemd de heer C. H. van Kooten te Voorburg. Bij het vaststellen van de werkelijke uitgaven van het openbaar lager onderwijs over de jaren 1956 en 1957 merkte de heer H. L. J. van Dillen (KVP) op, dat hij de zgn. administratievergoeding van f 1.per leerling per jaar laag vond. De wethou der van Onderwijs, mevrouw mr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie, antwoordde, dat inderdaad dit bedrag te laag gebleken is; op de begroting voor 1958 is de admini stratievergoeding dan ook inmiddels ver hoogd. SUBSIDIE O.V. Het voorstel om de Wassenaarse Oran jevereniging „Koningin Wilhelmina" voor een keer een subsidie van f 600 toe te kennen, ongeveer het bedrag dat de vereniging over 1959 verschuldigd zal zijn aan vermakelykheidsbelasting, werd na enkele opmerkingen aanvaard. Me vrouw I .H. Eernstman-Steghgers (VVD) zou graag zien, dat de oranjevereniging ter gelegenheid van de Koninginnedag de schooljeugd niet op snoep, maar op een voorwerp van meer blijvende waarde zou trakteren. Mr. R. T. M. van der Lugt (VVD) noemde de argumenten van B. en W. voor dit voorstel zwak. In 1957 heeft de raad een aantal subsidies moe ten schrappen in verband met de finan ciële positie van de gemeente, ook een subsidie voor de 'traktatie van de school jeugd op Koninginnedag. Nu stellen B. en W. voor, terwijl er in de financiële omstandigheden van de gemeente niets veranderd is, toch weer wel een subsidie te geven. De burgemeester verdedigde het voor stel door te wijzen op de grote verdien sten van de Oranjevereniging voor de plaatselijke gemeenschap en op het feit dat het hier gaat om een eenmalige bijdrage. De raad ging daarna met het voorstel akkoord. Het gegeven van het stuk is aardig. Een als rustig bekend staand persoon blijkt enige misdadigers te herbergen en van de rust en veiligheid blijft weinig over. Maar met een eenvoud, kenmer kend voor dit soort pretentieloze blijspe len, worden alle moeilijkheden opgelost We zagen ruim voldoende spel. We noe men: mej. A. N. Visser, aardig als een geëxalteerde schilderes, mevr. M. E. Staats-Janzen als de eigenares van ,,'t Veilige Nest", mevr. S. CramaLeppers, als de „dame" van de vlakte, en D. J. Fasseur, als een goed getypeerde kil on. verstoorbare gangster. We menen echter wel, dait men voortaan wat zuiniger met grime en pruiken kan zijn. Dat is dan een opmerking aan het adres van de regisseur, de heer A. Crama, die overigens goed inzicht demonstreert in toneelzaken. Er waren bloemen voor de dames en natuurlijk een hartelijk ap plaus van een publiek, dat zich goed ge amuseerd heeft in de Schouwburg. On der hen was de directeur, ir. Y. Ykema. ZOETERWOUDE Raadsstukken Woensdag a.s. komt de raad dezr ge meente in vergadering bijeen. B. en "w. stellen o.a. voor het ambtenarenregle ment te wijzigen in die zin, dat in de toekomst de gratificaties bij ambtsjubi lea niet alleen worden berekend van het salaris, doch ook van de kindertoelage en kindertoeslag. Voorts wordt voorge steld ook voor het jaar 19S9 een duurte- toeslag aan het daarvoor in aanmerking komend personeel toe te kennen. Nu de nieuwe verbindingsstraat tus sen de Zuidbuurtseweg en de Jan van Banningstraat klaar is, moet hieraan een naam worden gegeven. Aangezien deze straat praktisch in het verlengde van de Korte Miening ligt, stellen B. en W. voor ook dit nieuwe gedeelte „Korte Miening" te noemen. Dit gedeelte straat is vrij smal en niet geschikt voor het verkeer met motorrijtuigen. In verband hiermee stellen B. en W. dan ook voor dit gedeelte straat in beide richtingen af te sluiten voor motorrijtuigen. De R.-K. Sportvereniging SJZ ver zoekt materialen en drainage beschik baar te stellen om het terrein op te ho gen en te draineren. De gemeente - architect heeft een onderzoek op dit terrein ingesteld en stelt voor in het terrein 800 m' drains te leggen, de slo ten uit te baggeren en een onderbema ling mogelijk te maken. De kosten hier van worden geraamd op f. 5.900.— De commissie openbare werken meent, dat in eerste instantie kan worden vol staan met het leggen van drains en het uitbaggeren van de sloten. Indien mocht blijken, dat deze voorziening niet voldoende is, kan de onderbemaling nog altijd aan de orde worden gesteld!" B. en W. zijn het met de commissie eens en stellen voor alleen de drains te leggen en de sloten uit te baggeren en vragen hiervoor een krediet van f. 1500.-. In verband hiermee wordt tevens voorgesteld de Jaarlijkse huur van het sportveld met f.150.te verhogen. RAADSAGENDA De raad komt op woensdag 20 mei te 21 uur ten gemeentehuize bijeen, ter be handeling van om. de volgende punten: Wijziging van de destructieverorde ning; wijziging van het Ambtenaren reglement; toekennen van een duurte- toeslag aan het daarvoor jn aanmerking komende gemeente-personeel; beslis sing op het verzoek van het bestuur van de R.-K. Meisjesschool om medewerking ingevolge art. 72 van de Lager Onder wijswet: toekenning van een subsidie aan de Stichting Maatschappelijk Werk voor 1959; geven van een naam aan de verbindingsstraat tussen de Zuidbuurt seweg en de Jan van Banningstraat; verbetering van het voetbalveld van SJZ; afsluiten van de bovenbedoelde verbindingsstraat voor motorrijtuigen. Haringteelt 1958 financieel succes (Van onze Haagse correspondent) Op het dek van de logger „Zeemeeuw" en in het zicht van Scheveningens drukbevolkte zonovergoten strand, heeft de heer D. A. den Duik, voorzitter van de Scheveningse Redersvereniging en het vlaggetjesdag-comité gistermiddag de balans opgemaakt van de haringteelt 1958. „Een redelijk goed jaar dankzij de ongekende hoogte van de prijzen voor het zilte produkt". De aanvoer van haring daalde in Scheveningen echter met 44.000 kantjes: 377.000 kantjes in 1957 tegen 333.000 ln 1958. De totale Nederlandse aanvoer van gezouten haring daalde van 753.000 kantjes ln 1957 tot 657.000 in het afge lopen seizoen als gevolg van het opnieuw mislukken van de Engelse wal visserij. De aanvoer van verse haring door de logger- en treilervloot steeg daarnaast, van 8.600.000 kilo in 1957 tot 13.130.000 kilo, hetgeen eveneens bijdroeg tot het succesvol maken van de teelt 1958. Met goede verwachtingen voor het begin, maar niet zonder zorgen voor het einde van het ha/ringseizoen, opent de vloot dinsdag 19 mei as. de jacht op het zilte produkt. In de samenstelling van de loggervloot komt weinig verandering. In de voor gaande jaren zyn veel oude loggers afgevoerd. Dit jaar komt daar niets van. „De oudjes doen het nog best," aldus de heer Den Duik. Overigens was hij van mening, dat de vernieuwing van de vloot in een snel tempo zal moeten worden voortgezet. Het Leidseh Dagblad De krant voor iedereen GOUDA. 14 mei Kaasmarkt. Aan voer 66 partijen kaas. Eerste kw. per kg. f2.08—2,17. tweede kw. f 1.95—2.07. extra kw. f2.182,23. Handel redelijk LISSE, 13 mei. Groene Bloemboilen- veiling Onder directie van N.V. Holland's Bloembollen Huls Llsse werd te Warmond een velling gehouden van groen te velde staande narcissen en tulpen. De gewassen stonden over het algemeen goed. Er was voor deze liquldatle-velling veel belangstellng, de handel liep vlot en alles werd tegen onderstaande prijzen ver kocht. TULPENBEDDEN VAN 3 R.R.: Darwin Tulp Aristocrat f 44.Darwin Tulp Man tel's Favorite 25,Demeter 40,La Tu- lipe Noire 25.Triumph Tulp Sulphur Glory 60,Idem Mad. Pompadour 46. Bandoeng 30.—, Parkiet Tulp Blue Parrot 30.idem Orange Favourite 25,Fan tasy 26—, Enk. late Tulp Red Advance 35,idem Golden Harvest 26,Mendel Tulp Scarlet Wonder 22,—. Idem Frldjof Nansen 38,Krelage's Triumph 20, Dubbele vroege Tulp W. Kordes 40,ld. Jan van Hoof 58.Schoonoord 50,Mr. van der Hoof 40,—. Enk. vroege Tulp Jónköping 40, NARCISSEN: Klein Kronig Mary Boo gaard f 60.Blaire House 40Aflame 70.—. Fortuna 50—, Louki 25.—. Groot Kronig Spectator 75.-. Narides Prayer 50.- Lord Tedder 30,Scarlet Leader 95. Treslong 25—, Philaletus 60.—. Edlth Wilkle 30,Phitaton 30,Arja 40. Lemon Cup 55,Leviathan 25,Tunis 33.Mrs Backhouse 25.Clamour 25. Trompet Pink Glory 60,Robinhood 25,- Beersheba 30, RIJNSBURG, 13 mei. Bloemenveiling FLORA. Tulpen: Kleurenpracht 30-47, Ba- ronne 35-60, Alaska 28-46, Smiling Queen 30-54, Lathyrus 20-32 per bos, Troleum 160-200, Korenbloemen 170-220, Margrie ten 50-120, Papavers grote 1300-1700, Klei ne 700-900, Red King 500-720, Robinson 470-690 Pioenen 1000-1200, Allum 250-700 Ranonkel 270-340. Mimi 100-140, Bruids anjers 140-200, Gloryosa 600-720, Anemo nen 60-120, per 100, Am. Anjers: Sim rood 13-17. roze 15-19. wit 16-20, Shok Pink 18- 22 Luckv Stricke 15-17. Harvest Moon 14- 16 per stuk .Regale 20-21 per kelk. ROELOFARENDSVEEN. 13 mei. Groenteveiling: aardbeien 1| ons doos 65- 81, aardbeien 2 ons doos 97-1.22, aard beien afw. 50-83. per doos. kropsla 4.00- 7.50, spinazie 17.00-18.00, andijvie 27.00- 28.00, rabarber 11.00-15.00, peulen 1 470,00 -490.00, peulen 2 270.00—340 00 Kaakverbod en walzoutverbod eindigen op 1 augustus De IJnuiidense visafslag werd woens_ dag voorzien van een totale aanvoer van 5500 kisten verse vis. Er waren 500 kis ten sohelvi,3s 85 wyting, 250 gul en ka beljauw, 80 koolvis, 500 haring, 150 klei ne kistjes haring, 3600 kisten makreel, 100 schol, 100 diversen, 2000 kilo tongen en 900 stijve kabeljauwen. Aan de markt kwamen ondermeer de VL 131, KW 4 Golfstroom, Job Gouda UM 99, Postboy IJM 35, KW 34 en de HD 108 Machiel. Voor de donderdagmarkt rekent de handel op de komst van de Brittenburg KW 121 en de Albatros KW 87. De vangst van deze schepen was woensdag nog niet bekend. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 14 mei. De handel was vandaag vry actief en na de technische koerscorrecties van gisteren, werd de vaste tendentie van de vorige dagen opnieuw voortgezet voor de internationale waarden. De koersverliezen van de vorige dag werden niet alleen ingehaald ,doch de noterin gen kwamen hier boven uit. De arbi trage gaf blijk van haar activiteit. De stimulans voor deze hernieuwde vaste stemming was mede dank zy de vaste slotkoersen uit Wallstreet. Dat vraag uit het buitenland wederom hogere koersen op het Damrak in de hand werkte, is zo langzamerhand vanzelfsprekend ge worden. Aandelen Philips waren op 654 bijna 9 punten boven gisteren, toen een verlies van 5 punten werd geleden. De converteerbare obligaties op 3054, ca. 5 punten hoger. Ook de preferente aan delen Philips noteerden enige punten boven het vorige slot. Unilevers ca. 10 punten hoger op 584. Aku's 322, plus ruim 4 pet. Kon. Olies op f 168.70 een gulden hoger. De pariteit New York was f 168.80. Aan de aanhoudende koersda ling van de laatste dagen van de KLM- papieren kwam vandaag een einde. Deze waarden kregen een hogere adviesprys. In de Scheepvaartafdeling was de stemming bepaald flauw. Over de ge hele linie bedroeg het koersverlies 1 tot 4 punten. De omzetten in de scheep vaartsector waren gering. Van de lei dende cultures bestond een behoorlijke activiteit in de HVA-hoek. Het fonds steeg van 1384 tot 140 tegen gisteren 138. Deli een fractie boven het vorige slot, Amsterdam Rubbers en Senembah's practisch onveranderd. Op de Staats- fondsenmarkt was de stemming by zeer kalme handel merendeels prijshoudend. Cultuurbanken en Nationale Handels banken werden in een open hoek ver handeld. De stemming was vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 mei 1959 Londen 10.62%10.62%: New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.91%—3.91%; Parys 76.92%—'77.02Brussel 7.56%— 7.57V4; Frankfort 90.2390.28; Stock holm 72.93%72.98%Zürieh 87.27%— 87.32%; Milaan 60.794—60.84%; Kopen hagen 54.77%54.82%Oslo 53.00%— 53.05%; Wenen 14.57%—14.58%; An kara 3.76%— 3.77Praag 52.84—52.94; Lissabon 185513.26%. Beurs van Amsterdam Donderdag 14 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101A Ned. '59 4%101A 101% Ned '53 3% 96% 96% Grootboek obi 3% 80 Ned '47 3% (3) 92% 927k Ned '51 3% 96 i 95% Ned '53 (3%) 94% 94% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 88% 89% Ned '54 3% 90 90 Ned '55 I 34 90 89% Ned '55 II 34 92% 92% Ned. *37 3 91 90ft Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 97% 97H Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90 ,-. 90fJ Ned W B 6% 111% 111% Philips 5 300% 306 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 42 Nat. Handelsbank 154 155% Ned. Handelmy. 230 232 Amst. Rubber 87 H.V.A138 141% Senembah176 175 A.KU 317% 322% Berkel's Patent (v.) 260 Calve Delft cert 590 599 Deli My.en (Ver.) 158.55 158.75 Kon Pap v Gelder 221 225 Hoogovens eet 500exd. 508 Müller en Co. N. B. 309 310 Ned. Kabelfabr372 353 Philips 644 655% Philips pref.260 267 Unilever 5737,4 584% Wilton Feyenoord 204 205 Biliton 2de r 250 250 Dordtse Petr. gew. 728% 734% Kon Olie (f 20.—) 169.170. idem (50 a t 20 167 70 168.85 Holl Amer lyr 149% 149 Java China Paket 139 136% KL.M 123.— 123. Kon Ned. Stmv My i47s.{, 1453.4 Kon Paket My Jgg 13174 Stoomvaart My Ned i383A Nievelt Goudr eert 121% 125% v Ommeren eert 239 238 Kon Rott Lloyd iqtV. Ned Scheepv Unie J^V4 132^ NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 95% idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (44) 100% idem '37 I-III (3%) 94% 94% Idem *38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. *58 (54) 105A 105% id. N W. B. '52 (44) 97 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 'öl 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 97% 98 A'dam '51 2% 87 89% A'dam '56 I 2% 81 81% A'dam'56 II 2% 95% 96% Eindhoven '54 2% 81% 82% Enschede '54 2% 83%B 83%B Den Haag '52 I 2% 89 89 %B Idem n 2% 90 90B R'dam '52 I 2% 92% Idem n 2% 90% 91% Idem '57 2% 100A Utrecht -52 2% 88 89%B Z.-Holl 1957 2% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 199 .50 200 Amst Bank 290 289 HBU eert. 237 237 Rott Bank 265% 266 Twentsche Bank 240 242 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 360 360 Borneo Sum. H. My 62% 65 Ned G en Sp fabr 260 262% Kon Ned Grofsm 134 137 Internatio 129% 127 Int. Kunststoffenind 52 52 Leidse Wolspinnery 334 340 Rott Droogdok Mij 590Lexd. 592 Sikkens Lakfabr '53 545B 550B Deleman en Dros 7% Ned My Walvvrt 117 118 Spoorwegen Dell Spoorweg My 10% 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29 A 29A Intern Nickel 90% 92 Anaconda 64 A 66 Bethlehem Steel 49A 51% Cities Service 58% 58 General Motors 50 50% Kennecott108% 110% Republic Steel 6770 Shell OlJ 81 82% Union Pacific 33% 33% Un States Steel 89 92% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen vk 13 5 Edelmet Kon AA 73% 70' ■- Prei wa idem 80 79 Electrolas B 304 304 Holl Constructie 380 GB 385 Ing our v Bouwnyv 224'; exr Ver Touwfabneken 255GB 255 Wernmk's Betonm 124GB 125GB Van Wyk Tetlel 69%L 67L Zaalberg 108 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15