Sunil wast stralend wit... Lans gebroken voor liet bouwen van een standaardtype ééngezinswoning Bakker schoot mimiaar van zij li vrouw dood WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Statistiek geeft scheve indruk van de iverkelijke woningnood Telefoneerde na daad de politie Tweejarige panter sluipt in de bossen van de Ardennen bij Spa Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 mei 1959 Derde blad no. 29743 Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Ito,** Een manier om bouwkosten te drukken Ir. H. van den Brock, die verbonden is aan de Dienst Volkshuis vesting te Rotterdam, heeft vandaag in Vlaardingen, tijdens de verga dering van de „Provinciale Contactcommissie Zuid-Holland inzake het woonruimtevraagstuk", een lans gebroken voor het bouwen van een standaardtype ééngezinswoningen. Hij betoogde in het algemeen, dat het bouwen van dit type woningen goedkoper zou zijn dan het bouwen van etagewoningen. Dit zou weer tot gevolg hebben, dat de woning nood, die op het ogenblik nog het grootst is voor dat type woningen, waarvoor een lage huurprijs geldt, sneller uit de wereld geholpen zou kunnen worden. Eentonigheid kan vermeden worden Ir. Van den Broek merkte op, dat de bouwkosten in ons land schrikbarend zijn gestegen. Bij normale verbruiksgoe- deren wordt het gehele produktoeproces wel in één hand gehouden, bij de wo ningbouw echter niét. Bij de woningpro- duktie wordt voorts veel te veel nadruk gelegd op de vormgeving en te weinig op de mogelijkheden van een economi sche produktie. In Rotterdam heeft men thans bestu deerd hoe een systematische produktie kan worden gewaarborgd. Alle partijen, die bij het produktieproces betrokken zijn, komen in gezamenlijk overleg tot een bepaald bouwplan. De aannemer krijgt de belofte, dat indien de prijs, welke hij voor het werk opgeeft, aan vaardbaar is, hij verzekerd kan zijn van de opdracht. Bevredigende resultaten Ir. Van den Broek noemde de resul taten die met deze bouwteams bereikt zijn zeer bevredigend. De voorbereidings tijden van teamplannen en niet-team- plannen waren gemiddeld 9 en 25 maan den. Ingewikkelde constructies werden voorkomen, tijdschema's werden niet meer overschreden, en berekeningen hebben uitgewezen, dat met hétzelfde arbeidspotentiéel ongeveer 15% meer woningen kunnen worden gebouwd. Bouwkosten konden in het algemeen gunstig worden beïnvloed, maar toch kwam men bij deze plannen ook vaak tot vrij hoge huren. Spreker trok daaruit de conclusie, dat noch bij de continucon'tracten, noch bij. de bouwteams, voldoende is gestandaar diseerd. Hij zeide te geloven, dat stan daardisatie in de eerste plaats betekent het vaststellen van standaardwoning typen, die in betrekkelijk grote aantallen kunnen worden gebouwd. Slechts bij het ontwerpen van standaardwoningen is het denkbaar dat een woning, welke uit honderden verschillende onderdelen is opgebouwd, tot in de kleinste details kan worden bestudeerd, alvorens te worden gebouwd. Niet eentonig Tegenover de tegenwerping, dat het ontwerpen van standaardwoningen een afschuwelijk eentonig aspect zal ople veren, stelde spreker, dat een van de nieuwe steden in Engeland geheel is vol gebouwd met slechts vijf typen wonin gen. Door het gebruik van verschillende steensoorten en verschillende kleuren Verf valt de eenvormigheid van de stad volkomen weg. Eerst als men hoort, dat slechts vijf typen zijn ontworpen en men daar nauwkeurig op let aldus ir. Van den Broek, kan men deze eenvormigheid ontdekken. Bovendien, zo zeide hij voorts, wordt het aspect van een wijk veel meer gevormd door de groenaanleg en de situering van de blokken, dan door de vormgeving van de woning zelf. Spreker vervolgde met te zeggen dat die voldoen aan de minima van de voor schriften, men er zeker van kan zijn, dat men maatschappelijk de grootst mo gelijke groep als potentiële huurders bij deze woning betrekt. Niet naar urgentie „De woningnood wordt in zijn geheel gezien niét opgelost naar urgentie, maar naar financiële draagkracht. Voor hen, die een woning kunnen kopen of op grond van hun maatschappelijke positie een hogere huur kunnen betalen is de woningnood geheel of ten dele opgelost. Aan een groot aantal in woningnood verkerende gezinnen daarentegen die niet over deze middelen beschikken, moet dikwijls worden medegedeeld, dat zij maar moeten wachten". Dit zei het hoofd van het Bureau voor Huisvesting van de gemeente Apeldoorn, de heer A. B. Leeneman, in de jongste vergadering van de „Vereniging van lei dinggevende ambtenaren, belast met de uitvoering van de woonruimtewet 1947", waarin leidinggevende ambtenaren op het gebied van de huisvesting in diverse gemeenten verenigd zijn. In deze te Ede gehouden vergadering gaf de heer Lee neman uiting aan de ongerustheid over de optimistische wijze, waarop tegen woordig over de opheffing van het wo ningtekort wordt gesproken. Schokkende tegenstelling Deze ambtenaren, veelal directeuren van gemeentelijke huisvestingsbureaus die dagelijks met de harde praktijk van de reële woningnood te maken krijgen, zijn van mening, dat er een schokkende tegenstelling bestaat tussen de door hen ervaren nood en het optimistische geluid dat zij uit de statistieken vernemen. De heer Leeneman oefende in z'n rede daar om ernstige kritiek op de statistische voorstelling van zaken. Hoewel in 1958 het aanzienlijke aantal van 89.000 woningen werd bereikt, con stateerde hij, dat een belangrijk deel van deze nieuwbouw niet beantwoordt aan de behoefte. De huurprijs is volledig afhan kelijk van de ontwikkeling der kosten. Een groot aantal nieuw gebouwde pre miewoningen staat leeg of is onderbezet. Ook de huren van bepaalde groepen wo ningwetwoningen gaan de draagkracht van vele, in grote nood verkerende jonge gezinnen, behorende tot de kleine mid denstand en die van de gewone man, te boven. Niet de kwaliteit Bedenkelijk achtte de heer Leeneman hét verder, dat bij de becenfering van de woningvoorraad geen rekening wordt ge houden met de kwaliteit van de wonin gen. Dit wil zeggen, dat alles is mee geteld: elke barak, elk bewoond kippen hok ,elk zomerhuisje en elke verbouwde schuur, elk pakhuis en elke bewoonde zolder. De statistische cijfers camoufleren der halve de werkelijke woningnood, die bijv. schrijnend tot uitdrukking komt in de uitgestelde huwelijken van duizenden jongeren. Spreker uitte de vrees, dat het P. C. Hooftprijs voor Pierre Kemp Op advies van een jury, bestaande uit de heren prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter, Adr. Morrien, Max Nord, Adr. Roland Holst en Jan Wit, leden, en II. J. Michael, secretaris, heeft de staatssecretaris van O. K. en W. de staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooftprijs)-1958 toegekend aan Pierre Kemp te Maastricht, voor diens gehele dichterlijke oeuvre. De traditionele uitreiking van de prijs in het Muiderslot zal ditmaal niet kun nen gebeuren, omdat de gezondheids toestand van de bekroonde dichter niet toelaat dat hij naar Muiden reist. Huwelijksdrama te Vaesrade (Van onze Limburgse correspondent) Een huwelijksdrama heeft de rust in het anders zo vreedzame kerk dorp Vaesrade, behorende tot de nabij Heerlen gelegen Limburgse gemeente Nuth, ruw verstoord. Daar heeft naar eerst woensdagmid dag bekend geworden is, een 48-jarige bakker zijn mede-minnaar chauffeur-monteur met zes kogels uit een automatisch pistool, kaliber 7.65, in koelen bloede doodgeschoten. Na zijn daad belde hij de post- commandant van de Rijkspolitie in Nuth op en zei: „Kom me maar halen. Ik heb hem neergeschoten". De postcommandant begreep meteen waar hij aan toe was, want herhaaldelijk had hij met zijn man nen tussenbeide moeten komen, wanneer de bakker met de chauffeur aan het vechten was. En dan was strijk en zet de bakkersvrouw de inzet geweest. Toen de postcommandant met zijn mannen aan de woning van de bakker kwamen, dachten zij eerst dat er loos alarm was gemaakt. In de woonkamer vonden zij de bakker rustig in een stoel. „Ik heb hem doodgeschoten en hij ligt bij het muur^e in de wei". De bakker werd meteen onder arrest gesteld. De po litie vond de chauffeur, badend in zijn bloed en met verbrijzeld hoofd op de aangegeven plaats. Hij bleek te zijn overleden. „Nu of nooit" Tijdens het eerste verhoor in zijn wo ning vertelde de bakker, dat hij de chauffeur weer langs zjjn woning had zien komen. „Die gaat naar mijn vrouw", had hij gedacht, „nu of nooit". Al jaren had de chauffeur zijn avondlijke wande lingen naar de vrouw in de bakkerswo ning gemaakt. Daartoe moest hij eerst enige belendende woningen passeren om achter deze woningen om de huiswei van de bakker te bereiken en via deze wei de keuken, waar de vrouw 's avonds vertoefde. Met zijn pistool is de bakker naar de huiswei gegaan om zich verdekt op te stellen in een kippenhok, terzijde van de wei, welke door een muurtje is afge scheiden van de achterzijde van de bak kerswoning. Na enkele minuten kwam de chauffeur inderdaad de huiswei op. •De bakker liet hem rustig passeren. Toen de monteur, die zich van geen onheil be wust was, de poort in het muurtje ge passeerd was, sloop de bakker naar het muurtje. Hij wachtte met schieten het moment af. waarop de chauffeur bij het verlichte keukenraam zou komen. Even bukte de chauffeur zich om naar bin nen te kijken en toen schoot de bakker: een, twee, zes maal. De schoten knalden door de nacht, maar de vrouw kwam niet naar buiten. Achteraf is gebleken, dat de hele historie haar zo weinig ge deerd heeft, dat zij rustig naar bed is gegaan. De bakker heeft zich om zjjn slacht offer, dat niet al te gunstig bekend stond en op slag gedood moet zjjn, niet bekommerd en is naar de buren gegaan, waar hij de politie van zijn daad op de hoogte stelde. De buren hebben van het telefoongesprek niets gehoord en nie mand in de buurt vermoedde wat er was gebeurd. Het werd eerst in de loop van gisteren bekend. Zowel de bakker als zijn slachtoffer hebben kinderen. Een dochter van de bakker is verleden week nog getrouwd. De bakker werd bjj de Rijkspolitie ln Nuth ingesloten en zal ter beschikking gesteld worden van de officier van Jus titie te Maastricht. Vertrouwelijk gesprek van dr. Adenauer met Erhard (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad vond gis teren een zeer intiem, bijna geheimzin nig gesprek tussen Bondskanselier Adenauer en vice-kanselier, tevens minister van Economische Zaken Erhard plaats over de opvolging van eerstge noemde, wanneer hij gekozen zal worden, tot Bondspresident. Gedurende ander half uur hebben beide politici over dit probleem gesproken. Daarbij is vast komen te staan, dat Adenauer heeft vastgehouden aan een kandidatuur van de minister van Finanoiën Etzel en dat Erhard aan zijn eigen kandidatuur vasthoudt, gesteund als hij zich weet door de C.D.U.-Bondsdagfractie. Overigens zal er geen sprake zijn van een overijlde beslissing, zoals inderdaad genomen is met de kandidatuur-Erhard voor het Bondspresidentschap, die Adenauer tevergeefs en tegen de wil van de fractie van zijn partij trachtte door te zetten. Binnenkort zal een gesprek Adenauer- Etzel over deze problematiek plaats vin den. beeld van het statistische woningtekort ook bij degenen, die geroepen zijn be slissingen te nemen, misleidend werkt. De kans bestaat, dat over een aantal jaren het statistische woningtekort is opgeheven, terwijl de woningnood niet is opgelost. Voor vaststelling van die nood zal men andere middelen moeten ge bruiken. In Den Haag werd gisteren de gemeenteraad van het miniatuur- stadje Madurodam qeinstalleerd. veivuiguo mco te zrcggcu uau r» /-« a D r- *j indien men standaardwoningen ontwerpt tr. L. A. r. van Lissa Jyessel, wethouder van Den Haag, hangt loco-burgemeester Rob Trietsch de ambtsketen om. Vragen van de heer Koersen over wapendiefstallen Het Eerste Kamerlid de heer Koersen heeft aan de minister voor Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat vijf jongemannen, gearresteerd na een roofoverval te Am sterdam, hebben bekend: a. dat zij op 13 april de wapenkamer van de technische dienst van de Kon. Landmacht aan de Papaverweg te Amsterdam zijn binnen gedrongen en daar zes stenguns hebben weggehaald: b. dat zij op 30 april d.a.v. hebben ingebroken in een wapendepot van de Oranje-Nassaukazerne te Am sterdam en daar vier pistolen, vier re volvers en 2000 patronen hebben meege nomen; c. dat laatstgenoemd depot zou zijn bewaakt door een 70-jarige ziekelijke man? 2. Is het juist, dat munitie en wapens in het depot van de Oranje-Nassauka zerne in eenzelfde ruimte liggen opgesla gen. waardoor met de wapens tegelijk munitie kon worden meegenomen? 3. Wil de minister meedelen, of na de eerste inbraak op 13 april onmiddellijk maatregelen zijn getroffen om - ook voor andere wapen- en munitiedepots - de beveilingng daarvan beter te waar borgen? 4. Indien deze maatregelen niet on middellijk zijn getroffen, hetgeen de in braak op 30 april doet veronderstellen, waarom zijn deze dan achterwege ge bleven? 5. Welke maatregelen zijn thans geno men om de beveiliging van wapen- en munitiedepots zo goed mogelijk te ga randeren? Koning Boudewijn van België, die i sident Eisenhower tijdens een rij- een bezoek van drie weken aan de toer. V.S. brengt, in gezelschap van pre-1 Gevaarlijk dier ontsnapte uit dierentuin Boeren op hun hoede met jachtgeweren (Van onze correspondent in Brussel) De rustige badplaats Spa in de Belgische Ar dennen is in grote beroe ring. In het domein La Havette ligt een dieren tuin waar wilde dieren opgesloten zitten totdat zij aan andere dierentuinen of een circus worden ver kocht .Twee jaar geleden werd in deze dierentuin een vrouwelijke panter ge boren, die enkele weken geleden werd verkocht aan een Frans circus. Gisteren verspreidde zich als 'n lopend vuurtje, dat de panter ontsnapt was en de vrijheid had gekozen, waarschijnlijk in de nabij gelegen uitgestrekte bos sen van de Ardennen, niet ver van de grens van het groothertogdom Luxem burg. Het beest, dat de laat ste dagen zeer nerveus was, heeft op nog niet verklaarbare wijze de ste vige houten bodem van haar kooi verbrijzeld, zo dat zij kon ontsnappen. Zij vormt thans een groot gevaar voor de bevolking. De gendarmen en al de genen, die een jachtge weer bezitten, werden meteen gemobiliseerd. Grootscheepse klopjach ten werden gisteren ge houden, doch zonder re sultaat. Men vreest dat het lenige dier van een boom uit op een mens zal springen en hem ver scheuren. Het is onbe gonnen werk al de bossen uit te kammen en de pan ter op te jagen, zodat hij gedood kan worden. De jagers rekenen er echter op dat het beest zal wor den gekweld door honger en het vee op afgelegen boerderijen zal aanvallen. De boeren zijn gewapend en zouden dus met de viervoeter kunnen afreke nen. Vorig jaar is een leeuw ontsnapt, doch die liet klopjacht als een lam metje vangen! De panter is echter een veel gevaar lijker beest. De gendarmen zijn 's avonds vrij ontmoedigd naar de kazernes terugge keerd, en wel omdat de bewoners van deze berg streek zulke tegenstrijdige en dikwijls waardeloze in formaties hebben ver strekt. Er was er een, die een wilde kat bleek te hebben gezien en een an der was bang gemaakt door de ogen van een vreedzame uil! Volgens de heer Menque directeur van de dieren tuin, is het dier waar schijnlijk rechttoe-recht- aan weggerend en moet zich in de bossen van het groothertogdom Luxem burg ophouden. Die bos sen zijn bijzonder uitge strekt. Koningin Juliana, Prins Bernhard, Koning Boudewijn, Koning Leo pold en Prinses Liliane hebben vorig seizoen in zich na een luidruchtige deze streek een jachtpar-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11