Silvester overwon in het juichende Blokker Feest in een gemoedelijke sfeer De actie zomerpostzegels begint maandagochtend in Haringvliet Prins Bernhard opent een nieuw bedrijfscomplex van .Fijnhout"* VRIJDAG 8 MEI 1959 (Speciale berichtgeving) Met een oorverdovend applaus en een luid welkomstgejuich begroette gisteravond het mérendeels jeugdige publiek in de voor driekwart gevulde veilinghal (capaciteit 8000 zitplaatsen op kisten) te Blokker de Engelse bandleider Victor Silvester, toen deze van zijn hoge zit plaats in de Westfriese tilbury vriendelijk wuivend op de stenenvloer stapte. Daar werd hij welkom geheten door organisator Ben Essing en de heer Lou van Rees. Op dat moment nam het vierdaagse Blokker Festival een aanvang, festijn dat bijna getorpedeerd maar nu zijn hoogtepunt zal kunnen beleven in het optreden van Louis Armstrong en zijn „AU Stars" op zondagavond a.s. Voorafgegaan door de kapel van de Rijkspolitie en gevolgd door zijn orkest leden in negen rijtuigen was de - sinds de actie van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond - veelomstreden Britse di rigent om kwart voor acht precies de grote hal binnengereden. De televisie camera's snorden, de lampen van de fo tografen flitsten en de trompetten van de rijkspolitie leken de muren van het gebouw te willen omblazen. Dit was teveel voor de sierlijke paar den, die het dansorkest tot voor het po dium zouden brengen. Er bleek dan ook veel tact voor nodig om de dieren tot hun voorgenomen glorieuze entree als nog te bewegen. Overigens, de steeds weer oplaaiende ovaties wilden duidelijk meer zeggen dan alleen maar een groet. Ook Silvester zelf roerde deze sfeer van opluchting na weken van intense spanning even aan toen hij verklaarde: „Ik ben blij dat we ondanks de vele recente moeilijkheden nu toch hier kunnen zijn. We zullen er een echte dansavond van maken" En dat werd het dan ook. Van acht uur in de avond tot een uur vanmorgen was het op de veilingvloer een gewirwar, nu eens rumoerig en wild. wanneer het Zaanse Dixieland-orkest „The beale street seven" in de pauzes haar noten de ruimte inblies, dan weer beheerst en vloeiend bij de bekende mu- ziek-in-strikt-danstempo met twee vleu gels als begeleiding. De jongelui uit de Zaanstreek en hun al wat oudere colle ga's van de overzijde van de Noordzee hielden het publiek urenlang enthou siast in de ban van het dwingende ritme. Gekleed in rode jassen en donkere broeken bracht het V.S.-orkest een keur van melodieën als „April in Paris", „Sweet Georgia Brown", „Cubana cha- cha-cha" en nog vele andere. Ook zonder de hinderpalen, die hem in de weg zyn gelegd zou de komst van het beroemde Britse dansorkest naar ons land een grote prestatie van organisator Ben Essing zijn geweest. Zelden name lijk treden de mannen van Silvester in persoon buiten Engeland's grenzen op. Maar nu was het toch zover en de jeugd zowel van West-Friesland als ver daar buiten heeft in haar applaus voor de bandleider bovendien de burgemeesters zoon van Blokker hulde gebracht voor zijn doorzettingsvermogen. Als zondagavond de laatste toon van Armstrong's All Stars in de enorme vei- lingruimte heeft geklonken, is het dan het einde van het begrip Essing-Blok- ker? De 25-jarige organisator zegt: „Be paald niet!" Ik wil voorlopig ieder jaar zoiets: een festival, op poten gezet door de vrijwillige medewerking van vrijwel alle inwoners en ten bate van de plaat selijke - vroeger noodlijdende - vereni gingen. Maar daarnaast gaat de ex-stu dent in de rechten te Utrecht van het organiseren van evenementen zijn be roep maken. Op het programma staan al een vierdaags feest in Nijmegen en de stadsfeesten in Amersfoort, beiden met de Beierse kapel Mayer Hilas, alsmede de Twentse nijverheids ten toonstelling van 16 tot 21 juni in Wierden, waarbij Kurt Edelhagen en zijn orkest optreedt. Half juli trouwt Ben Essing, met Joep Overdrachtbevel Zeestrijdkrachten Zoals bekend zal de huidige chef van de Marinestaf en bevelhebber der Zee- strijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, met ingang van 12 inei a.s. be last worden met de functie van voor zitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven. In verband daarmee zal admiraal Pröpper zijn functie van chef van de Marinestaf en bevelhebber der Zee strijdkrachten op genoemde datum overdragen aan de huidige vlagofficier personeel van de Koninklijke Marine, schout-bij-nacht L. Brouwer, die op deze datum bevorderd zal worden tot vice-admiraal. De commando-overdracht zal piaats vinden aan boord van Hr. Mo. De Ruy- ter des morgens om 11 uur te Den Hel der. Met de waarneming van de functie van vlagofficier personeel zal belast worden de kapitein ter Zee A. van Strien, thans plaatsvervangend vlag officier personeel der Kon. Marine. „Nijverheid en handel" over enorme verkeersgroei De 176ste algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel, die op 10 juni a.s. in de Buitensociëteit te Zwolle gehouden wordt, zal tot onderwerp hebben „Ver keer en welvaart". In een door het hoofdbestuur aan de deelnemers aan de jaarvergadering te zenden boekjes heeft de commissie Het Verkeer in Nederland in enkele opmer kingen gemaakt, die een uitgangspunt voor de discussie op de algemene ver gadering kunnen vormen. Hierbij heeft zij, zoals men dat van een door de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel ingestel de commissie mag verwachten, het ac cent gelegd op het grote belang, dat in dustrie en handel bij een goed functio nerend verkeer gelegd hebben. Teneinde de urgentie van het vraag stuk duidelijk aan te tonen geeft de commissie een beeld van de enorme groei, die in vrijwel alle sectoren van het verkeer te verwachten is en be spreekt zü maatregelen op verkeerstech nisch, organisatorisch en financieel ge bied, die in verband met deze groei h.i. genomen moeten worden. Zy heeft hier bij haar onderzoek beperkt tot de pe riode van nu toe 1970. Smit. zijn huidige verloofde. Het zwaar tepunt (of misschien beter het rustpunt) van zijn activiteiten zal dan in Biltho- ven komen te liggen. Churchill vertrok naar New York Sir Winston heeft woensdagavond aan een diner in het Witte Huis een plei dooi gehouden voor „een nieuwe poging" om de Brits-Amerikaanse eenheid te versterken. Wij zullen evenals in de tweede wereldoorlog een oplossing voor de wereldproblemen kunnen vinden als wij blyven samenwerken, aldus Chur chill. Aan het diner zaten vertegenwoordi gers van de Amerikaanse regering, leden van het Congres en militaire leiders aan. Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn verblijf van drie dagen in het Witte Huis in Washington beëindigd. De gehele staf van het Witte Huis, cir ca 300 man, stond voor het gebouw en applaudisseerde, toen de Britse staats man op het bordes, tussen president en mevrouw Eisenhower in, poseerde voor de fotografen. Churchill reed van het Witte Huls naar de Britse ambassade. Vandaag vertrok hij uit Washington naar New York, waar hij tot zondag de gast van de Amerikaanse financier Bernard Ba- ruch zal zijn. Zondag vliegt de Britse oud-premier naar Londen terug. Maandagochtend a.s. zal de directeur- generaal van de PTT in een bouwput in het Haringvliet de eerste serie zomer postzegels 1959 te koop aanbieden. Deze symbolische handeling vormt de start van de actie zomerpostzegels, die tot 27 juni zal duren. Als eerste verkoopplaats is een bouwput gekozen, omdat de ze gels, die ontworpen zijn door Lex Horn, alle afbeeldingen vertonen van het Del taplan. Iedere serie zomerzegels bestaat uit een postzegel van 4, 6, 8, 12 en 30 cents, resp. met een toeslag van 4. 4, 4. 9 en 9 cent. De complete serie kost dus 90 cent en heeft een frankeerwaarde van 60 cent. De zegels zyn geldig tot en met 31 december 1960. Prentbriefkaarten Tijdens de actie zullen ook prentbrief kaarten worden aangeboden, die even eens door Lex Horn zijn ontworpen. Een serie van 5 stuks kost 75 cent. In 1950 was de netto-opbrengst van de zomerpostzegels ruim f. 107.178 -, in 1954 f 149,820.- en in 1958 f. 218.000.-. De gelden worden ieder jaar uitgekeerd aan een groot aantal instellingen voor maat schappelijk werk, volksgezondheid en culturele zorg. Sinds 1952 wordt 25 pro cent van het beschikbare bedrag ver deeld over de provincies, terwijl het ove rige deel wordt bestemd voor landelijke instellingen. Kleine gevallen Het Comité voor de Zomerpostzegels helpt ook in „kleine individuele geval len". Met het geld van de zomerpostze gels is bijvoorbeeld een röntgenapparaat gekocht voor de reumapatiënten op Te xel, zodat deze nu niet meer in alle jaargetijden met de boot naar Den Hel der hoeven om bestraald te worden. Het dak van een buurthuis voor „asfaltjeugd" werd gerepareerd, met zomerpostzegel- geld werd een hobbykamer ingericht in een bejaardentehuis, de vleugel van een beroepsmusicus werd gereviseerd en voor vele gebrekkigen werd een prothese of een invalide: wagentje gekocht. Ook dit jaar zal een vierde deel van de opbrengst van de actie onder de provin cies worden verdeeld. Voorts zün byna dertig steunfondsen en nationale instel lingen op het gebied van de volksge zondheid, het maatschappelijke werk en de cultuur aangewezen voor een aan deel in de opbrengst van 1959. Japanse vliegtuigen voor Indonesië Twee Japanse handelsfirma's hebben in Tokio verklaard, dat zU onderhande lingen voeren met de Indonesische militaire autoriteiten over de aankoop van Japanse militaire vliegtuigen. Een van de maatschappyen verwacht, dat binnenkort twaalf Sesna-1-19 toe stellen voor de verbindingsdiensten zul len worden besteld door het Indonesi sche leger: elk toestel zou 50.000 Ameri kaanse dollars kosten. De andere maat- schappy verklaarde onderhandelingen te voeren met de Indonesische luchtmacht over de verkoop van meer dan 40 Men tor B-45 oefenvliegtuigen, elk ter waar de van 54.000 dollar. Beide typen vliegtuigen worden in licentie van de Verenigde Staten ver vaardigd door de Fuji fabrieken. Deze fabrieken bouwen de toestellen voor de verdediging van Japan. Volgens Japanse persberichten toont Indonesië stygende belangstelling voor de aankoop van vliegtuigen in Japan, als gevolg van de veranderde verhou dingen tussen Indonesië en de Sovjet- Unie en de landen van OoOst-Europa. Negen Noren gedood door een aardverschuiving Gistermiddag heeft zich in het Noorse district Nordreisa bü de dorpen Sokkel- vik en Soer-Kjosen een aardverschuiving voorgedaan, waarby vermoedelijk negen personen om het leven zijn gekomen. Zeven mensen werden gered uit een tweetal huizen, die tydens een zware sneeuwstorm door de aardverschuiving werden meegesleurd en in de Reisa- fjord terechtkwamen. De huizen dreven later op 450 meter uit de kust; de over levenden werden door een boot aan land gebracht. Dividend Ned. Handelsmij tien procent De winst over 1958 der Ned. Handel Maatschappij bedraagt f. 8.152.074 (vorig jaar f. 8.127.653). Vastgesteld wordt een divident uit te keren van 10% op de gewone aandelen. In de binnenkort te houden jaarlykse algemene vergadering van aandeelhou ders in de Nederlandsche Handel Maat schappij NV, zal worden voorzien in de vacatures ontstaan door het bedanken als commissaris van de heren S. van West en mr. W. A. J. Lucas. Als no. 1 zyn op de desbetreffende voordrachten geplaatst resp. de heren C. J. A. van Daalen, directeur van de NV Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Feyenoord, en de heer E. H. van der Beugel, benoemd directeur van de KLM. Kritiek op Radio-Moskou Het Russische partyblad „Prawda" heeft donderdag kritiek geleverd op Radio-Moskou. Het blad zegt in een hoofdartikel, dat de luisteraars en tele visiekijkers in de Sovjet-Unie soms „banale programma's" voorgezet krijgen die de zaak van de communistische op voeding slechts afbreuk kunnen doen. Sommige programma's worden „zwak" en „onvoldoende overwogen" genoemd. De televisie wordt vaker gebruikt voor het uitzenden van redevoeringen dan voor het uitzenden van toneelstukken, films, sportmanifestaties etc., aldus de „Prawda". Het blad zegt dan verder dat het Sovjetrussischevolk elk jaar het feit herdenkt, dat de radio werd uitgevonden Prins Bernhard heeft vanochtend het nieuwe bedrijfscomplex van de maat schappij de fijnhouthandel „Fijnhout" NV aan de Nieuwe Hemweg te Amster dam officieel geopend. Ook de hoge Commissaris van Ghana, de heer Asafu door „onze grote landgenoot Alexander Stepanowitsj Popof". De kritiek van „Prawda" werd uitgezonden door Radio- Moskou Adjaye was met zyn echtgenote bü deze plechtigheid aanwezig. Nadat de Prins in de vergaderzaal van het rijkelyk met tropische houtwerk ingerichte kantoor gebouw was ontvangen begaf hij zich naar het 23 meter hoge houten monu ment bij de ingang van het terrein. Prins Juan Carlos van Spanje rechtsmaakte deel uit van een erewacht ter gelegenheid van de verjaardag van de overwinning van generaal Franco. De Spaanse troonpretendent amuseerde zich blijkbaar best met zijn kameraden. voordat de plechtigheid een aan vang nam. De president-commissaris van „Fyn- hout", oud-burgemeester Feike de Boer, verwelkomde hier in aanwezigheid van talrijke genodigden de Prins en de Hoge Commissaris van Ghana, wiens aan wezigheid zoals de heer De Boer zei de betekenis van de ecomonische re laties tussen Ghana en Nederland dui delijk reliëf geeft. Prins Bernhard onthulde daarop het houten monument, een schepping van prof. Carasso, dat de „groei" symboli seert. De Prins verrichtte deze hande ling, geheel in overeenstemming met de aard van dit houtbedrüf, door middel van een bijlslag, waardoor het doek voor de voet van het monument wegviel. Zagen Het bleef overigens niet bij deze ene symbolische handeling. Nadat de Prins en de heer Asafu Adjaye over het terrein waren ^rondgeleid* begaven zij zich naar de zagerij, waar zy metter daad aan het bedrüfsproces deelnamen door het zagen van een plank van een stam sipo-mahonie afkomstig uit Gha na. Uit het hout, waarin de heer Asafu Adjaye de zaag een snede deed maken zal een tafel voor Prins Bernhard wor den gemaakt, bestemd voor de jacht- kamer in Het Loo, terwyl het hout, waarop de Prins zün werkzaamheden concentreerde een tafel voor de minis ter-president van Ghana zal opleveren. Weer regens in Venezuela Nadat er gedurende 24 uur een weers- verbetering was ingetreden, is er weder om een stortvloed van regen gevallen op het. plaatsje Cabimas, in het petroleum- district van Maracaibo in Venezuela. De helft van het stadje, dat reeds zwaar was getroffen door de regens van zondag staat thans onder water. Ongeveer 900 houten woningen, bewoond door 1630 gezinnen, zyn door het water wegge vaagd. De schade wordt geschat op anderhalf miljoen dollar. Volgens berichten uit de Argentünse staat Rio Grande do Sul is ook de rivier de Uruguay opnieuw buiten zyn oevers getreden. Verscheidene plaatsen staan weer onder water. Schoolbestand in België De Belgische Tweede Kamer heeft woensdag het wetsontwerp over een schoolpact, gesloten tussen de katholie ken. socialisten en liberalen, goedge keurd. Het pact behelst het geven Van gelyke rechten aan büzondere en open bare scholen. De stemverhouding over het schoolpact. dat tien jaar zal gelden, was 196 tegen twee. Het betekent het begin van een lang bestand in de Bel gische schoolkwestie, die vüf jaar gele den tot een hoogtepunt kwam toen de socialistisch-liberale regering de steun aan rooms-katholieke scholen beknotte en zich overal ongeregeldheden voor deden. Amersfoort is woensdagnacht en donderdagochtend enigszins in op- hudding geweest, doordat uit het Amersfoorts dierenpark een wolf was ontsnapt. De vluchteling werd gesignaleerd toen hij zich in de tuin van mr. Plever te Amersfoort te goed deed aan een stevig ontbijt, bestaande uit enige malse eenden. Zes agenten van politie en enige drijvers zetten onmiddellijk een achtervolging in met het resultaat, dat jachtopziener S. J. v. d. Lee van het landgoed Den Treek" het dier op de Vlasakkersmet een welgemikt, schot kon doden. De vrijheid werd hier wel bijzonder duur betaald. Prachtige blouson» voor jport en weekend. Kreukherstellerid, kleur echt en krlmpvrij (SANFOR). Rovaal sportlef model met elastisch georeid tricot opzij in de taille. Normale prijs 16.50. Met bijl Maar ntf betaalt U voor deze le kwaliteit prachtige BL0US0NS in 7 ver-| schillende dessins een prijs, die U versteld doet stoon. 6-16 JAAR ALLE MATEN Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudeieslngel Katendr. Lagedljk tik. Dorpsweg West-Kruiskade 35. De Griekse premier Karamanlta, ver gezeld door zbn echtgenote, door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Averoff en hoge ambtenaren, la gisteren per vliegtuig ln de Turkse hoofdstad Ankara aange komen. waar hy besprekingen zal voeren met zyn Turkse ambtgenoot Mende:es en diens minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe. Alphia gemakkelijke prooi voor VIOS (Van onze correspondent) Een mat spelend Alphia heeft op eigen veld van het bezoekende VIOS een ste vig lesje ontvangen (26). Vooral de Al- phense achterhoede heeft heel wat ste ken laten vallen. Het begin was voor Alphia, dat in de tiende minuut zelfs nog de leiding nam. doordat de Haagse linkshalf in eigen doel plaatste <10». Maar toen was het gebeurd met het Alphense overwicht en al spoedig maakte de linksbinnen gelijk. Wel kwam S. Bouthoorn nog tot een keihard schot, dat de staander trof, maar nadat de Haagse midvoor aan de andere kant eerst bewezen had tot een dergelijke prestatie ook in staat te zijn, was zijn volgende schot beter gericht: 1—2. De tweede helft speelden de Oranje hemden zo mogelijk nog lustelozer. In de 15e minuut werd het 13 door een schot van de linksbinnen. Snel drukten de groenwitten nu door en voerden de stand op tot een 16 voorsprong, me rendeels door fouten in de Alphia-ach- terhoede. Het mooiste doelpunt van de wedstrijd bracht S. Bouthoorn daarna op zjjn naam door een afgemeten voor zet van Koenekoop onberispelijk in te koppen: 26. Verder liet VIOS het evenwel niet komen. Britse suprematie in motorcross In stralende zonneschijn hebben gis teren 25.000 toeschouwers in de prach tige bossen van Markelo een spannende motorcross gezien, waaraan rijders van tien nationaliteiten hebben deelgeno men. Opnieuw is het een Britse aange legenheid geworden. In de 500 cc-klasse eindigde Leslie Archer op de eerste plaats voor zijn landgenoot David Cur tis en in de 250 cc-klasse triomfeerde de 21-jarige Britse monteur David Bickers, een vrijwel onbekende naam op motor- crossgebied. Hij zegevierde onbedreigd in alle drie manches Tweede in deze klasse werd de Zweed Torsten, terwyl onze landgenoot Schram op de derde plaats beslag legde. TENNIS Tenniscompetitie. Voor de hoofdklas se A van de KNLTB-competitie werd gisteren de wedstrijd Leimonias—DDV gespeeld. DDV won met 4—7. Sportsplinters De Engelse tweede divisie club Derby County heeft woensdagavond in het Olympisch Stadion de slecht spe lende eredivisie club Blauw Wit met 4 1 verslagen. De ruststand was 2—0. Het Schotse voetbalelftal op 27 mei tegenstander van het Nederlandse elftal heeft woensdagavond in Glas gow met 32 gewonnen van het West- duitse team. Alle doelpunten werden in de eerste helft gescoord. De Fransman Roger Rivière is op Hemelvaartsdag winnaar geworden van de 62 km lange tydrit EibarVitoria, de 14e etappe van de Ronde van Spanje. De algemene rangschikking Ls na de 14e etapp?: 1. Suarez <Sp.) 65 19.23; 2. Segu iSp op 36 sec.; 3. Van Looy (Belg op 6.49. De wedstrijd tussen de Jeugdteams (onder 23 jaar) van Italië en Engeland, die donderdag te Milaan werd gespeeld. ls geëindigd met een 3—0 zege voor de Britten.. Het duel werd bygewoond door j 80.000 toeschouwers. Spel. Enschede speelde op Hemel vaartsdag ln Schuettdorf een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Duitse Oberliga-club Preussen Muuenster. De Twentenaren verloren met, 32, na een 30 achterstand bij de rust. Gisteren is de befaamde „Vierdaag se van Duinkerken" vier wedstrijden met start en finish in de Franse kust plaats begonnen. Winnaar van de eerste rit over 200 km werd de Frans man Jean Anastixl, die in de sprint de Belgen De Mulder. Frans Schoubben, Noel Fore en Frans Aerenhouts, alsmede Jacques Anquetil en Meneghinl ver sloeg Ook verschillende Nederlanders behoorden tot de kopgroep: Jo de Roo werd achtste De Haan 10e, Piet de Jongh 12e, terwül Damen en Daan de Groot o.a. ex aequo als 16e werden geklasseerd Pr- Duit rerste-ri 1 vLsie club Ein- tracht (Brunswijki heeft gisteravond te Eindhoven met 20 gewonnen van PSV. Deze stand was reeds bü de rust bereikt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9