h 1AANDAG BEGINT IN GENEVE IET OVERLEG DER MINISTERS BOUW MODERN BEJAARDENTEHUIS IN RIJNSBURG BEGINT ZEER SPOEDIG! ff eg daarheen ivas geplaveid met dreigementen nnge redevoeringen en onuitvoerbare plannen peine kans op topconferentie Igericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 mei 1959 Zevende blad no. 29738 Verschuiven van ide schaakstukken weg naar Genève was geplaveid Ireigementen, paaiende redevoerin- fe (Van onze correspondent in Bonn) het meest geroutineerde conferentieoord ter wereld, Genève, jint maandag a.s. de poging om de af en toe kokende Russisch" itelijke spanning van de afgelopen zes maanden in het kanaal der (spanning te leiden. De ministers van Buitenlandse Zaken van feland (Gromyko), de Verenigde Staten (Herter), Engeland (Sel" in Lloyd) en Frankrijk (Couve de Murville) fungeren hierbij als Jomatieke waterbouwkundigen, die het beste voor hebben. Maar al goede woorden van de laatste dagen wassen niet weg, dat van g optimisme over deze conferentie geen sprake is. Waar beide (tijen tegenover elkaar staan met maximale eisen, daar lijkt het kilijk bruggen naar elkaar toe te slaan. Wat men tenminste mag (wachten van deze ministersconferentie is, dat men er in slaagt flerzijds zoveel concessies te doen, dat de weg geëffend wordt >r een topconferentie tussen Kroesjtsjef, Debré (of De Gaulle?), lonillan en Eisenhower. Maar of zo'n topconferentie met een :euwende Kroesjtsjef veel zin heeft? In het Westen is men be- ld niet overal overtuigd van het nut van een dergelijke con" itie in deze zomer. ster begon te rijzen Een week later verkondigde de NAVO te Parijs, dat het Westen niet van plan was West-Berliln op te geven. Daarna trokken een reeks Westelijke tegenslagen de aandacht, die zo meent men pas de laatste weken konden worden geneutraliseerd. De Britse premier Macmillan ging naar Moskou, tot grote teleurstelling van Bonn, dat daarna te lijden kreeg van een anti-Duits offensief in de Britse pers. Macmillan sprak vervolgens met De Gaulle en Adenauer maar de ge ruchten over Westelijke tegenstellingen hielden aan. Alsof het nog niet genoeg was, verloor het Westen met één slag in feite twee staatslieden van wie bekend was, dat zR tot de standvostigste mannen behoor den wat betreft de houding tegenover de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minis ter Dulles, al maanden zwaar ziek, moest aftreden en werd vervangen door Her ter, en de Westduitse bondskanselier Adenauer kondigde zijn verdwijnen uit de actieve dagelijkse politiek aan. Hij werd CDU-kandidaat voor het West duitse Bondspresidentschap. Daartussen door speelden dan nog reeksen ongecon troleerde berichten over tegenstellingen betreffende verdunde zones in Europa, over al te grote Britse bereidheid tot consessies en al te grote Duitse starheid, over de slagzin „geen Westelijke conces sies zonder Russische tegenconcessies", over plannen om een herenigd Duits land te krijgen via (wat men aan de Amerikanen toeschreef) een confedera tie tussen Oost- en Westduitse deel staten. Kortom, in een sfeer van zes maan den durende geruchten over plannen en voorstellen, alle de toekomst van Berlijn en Duitsland betreffende, kwam het eindpunt Genève in zicht. Het eindpunt waar twee diametraal tegenover elkaar staande meningen op elkaar zullen stuitenI dreigementen, paaiende rede- plan na onuitvoerbaar pl: den als „disengagement" waar een iets anders onder verstaat. De ie-plaatsen van deze zes maanden weg kan men als volgt aangeven: )p 10 november van het vorige verklaarde de Russische minister den t Kroesjtsjef te Moskou: „De 5 kennelijk gekomen, dat de Weste machten, die de overeenkomst van lam ondertekenden, afzien van de iten van het bezéttingsregime in n en daarmede de mogelijkheid pen om een normale situatie in de stad van Oost-Duitsland te creëren. ovjet-Unie zal van haar kant die ies in Berlijn, die nog worden uit end door Sovjet-organen, over- aan het soevereine Oost-Duitsland t betekende, dat de Russen wensten Amerika, Engeland en Frankrijk uit West-Berlijn zouden terugtrek- ZU dreigden met eenzijdige opzeg van het bezettingsstatuut en met vergeven van hun rechten aan het duitse bewind. )p27november zond de Sovjet nota's aan de Westelijke mogend- i, waarin geëist werd, dat West- "a een „vrije, gedemilitariseerde zou worden. Binnen zes maanden t het Westen ten deze toegeven, dit ultimatum liep dus tot 27 panstaande! e in die dagen in Berlijn was, «zich op een tijdbom wonen, waar- het mechanisme op 27 mei in wer- zou komen. In werkelijkheid bleek ltimatum niets anders te zijn dan van die talloze dreigementen, die ussen de laatste jaren zo kwistig en rondgestrooid om de tegenstan- n tijdnood te brengen. Vrijheid van West-Berlijn Dp 3 1 december antwoordde het en waardig en kalm op de Russi- nota, die werd verworpen. Onder gingen onder druk zijn. aldus het elijke antwoord, onaanvaardbaar, eenzijdig opzeggen door Rusland de overeenkomsten over Berlijn toteerde men evenmin. En van een t gedemilitariseerde stad West- Èn liggende midden in commu- |sch Oost-Duitsland met alle ellende flien, indien het Westen zijn troepen (it zou terugtrekken wilde men in [Westen evenmin iets weten. De rikanen stonden erop, dat hun troe- vry en ongehinderd naar West- ljn door Oostduitse zones mochten Zo nodig zouden zij voor die vrije tocht en voor de vrijheid van de miljoen Westberlijners vechten deze Westelijke nota's aan Moskou evenwel ook een verzoenüjker Washington vroeg bijvoorbeeld of tussen bereid waren te onderhande- over de kwestie-Berlijn, en wel In raam van onderhandelingen over de ssing van het Duitse probleem en kwestie van de Europese veilig- Op 10 januari deden de Russen hun neus bloedde. Zij verrasten de ild met een ontwerp-vredesverdrag Duitsland. In een vredesconferen- net 29 landen, te houden te War- u of Praag, zouden de 48 artikelen dit Sovjet-ontwerp besproken moe- worden. st ontwerp zelf was in alle onder- n voor het Westen onaanvaardbaar, tussen eisten namelijk een neutraal 5: halfcommunistisch) Duitsland, terugtrekken der vreemde troepen, 'orpiing van een vrije stad West- ijn, het verbod voor Duitsland om im. en raketwapens te bezitten, en lelijke. In feite kwam het ontwerp op de vorming van drie Duitslan- Oost- en West-Duitsland en West- Hjn. Op 16 februari wezen de Weste- mogendheden dit voorstel van de Eerst moest er, aldus de Weste landen, gepraat worden over alle jse problemen. Amerika, Engeland frankrijk stelden concreet voor een rsterconferentie te houden over tsland, waarbij Oost- en West- island als adviseurs mochten aan- n. .Op 2 maart draaiden de Russen »et meer om heen: zij grepen, bijna 'ig, de gelegenheid aan om met het ilea te kunnen praten. Maar ook oen zR erop, dat er een topconfe- lemet Kroesjtsjef, Eisenhower, Milan en Debré (of De Gaulle?) moeten plaatsvinden. Van Brandt tot Dulles !o verliep het spel In nota's, rede- Rngen en interviews, vol dreigemen- B Plannen en wat dies meer zij. Maar I hier ging het niet om het spel, maar I ae knikkers. Evenwel, tussen 10 PJwer en 11 mei gebeurden er nog een »s andere dingen in de wereld, die van belang waren voor 't „papieren »t van de afgelopen zes maanden. H december toonde de Westberlijnse Ffing in vrije verkiezingen, waar zij P«' Be communistische S.E.D. werd pwtlgencl verslagen. Willy Brandt's Het politieke spel Waar gaat het in Genève om, wat is het Westelijke wat het Russische stand punt? Het gaat om onderhandelingen tussen de vier ministers over zoals het officieel heet „vragen, die samen hangen met Duitsland inclusief een vredesverdrag met Duitsland en de kwestie-Berlijn". Over Duitsland ging het óók op de ministersconferentie van Genève in de herfst van 1955, nadat enkele maanden tevoren een topconfe rentie was gehouden. Tóen kwam men geen stap verderf Thans staan opnieuw tegenover elkaar: Het Westen, dat te Genève met een „onderhandelings pakket zal ver schijnen waaruit zal blijken dat: 1. maatregelen nodig zijn om de Europese veiligheid, de algemene ontwapening en de hereniging van Duitsland in drie etappes tot stand te brengen; 2. in een grote Europees-Russische ruimte een inspectie op de bewa pening zal moeten plaatsvinden; 3. een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland via een intensie vere technisch contact tot stand kan komen; 4. aan het slot van een gehele ont wikkeling vrije verkiezingen in geheel Duitsland zullen staan en pas na de Duitse hereniging spra ke zal zijn van een vredesverdrag met Duitsland; 5. voor de nabije toekomst de vrij heid van West-Berlijn niet zal worden opgegeven. Advertentie. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3°/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! U kunt het geloven of niet, maar de aapjes in Artis en de olifanten, de beren en alle andere dieren, be gonnen hedenochtend met ten levensgrote kater- De Sovjet-Unie, die dezer dagen op een conferentie met haar satellieten te Warschau nog eens liet blijken, dat: 1. zij de Duitse hereniging niet wenst. Op 7 maart j.l. verklaarde Kroesjtsjef te Leipzig: „De volke ren van de wereld en de Duitsers zouden heel goed zonder hereni ging van belde Duitse staten kun nen leven"; 2. zij slechts van plan is te praten over een vredesverdrag (met Oost- Duitsland) en de kwestie-Berlijn (waar men het communistische re gime wil doen infiltreren en de Westelijke macht, die hier een waardevol pand bezit midden in de communistische wereld, wil uit schakelen). Geen reden tot optimisme In het licht van dit alles is ieder groot optimisme over Genève ietwat onwe zenlijk. Waar het Westen moet vasthou den aan wat het heeft en er daaren boven op uit moet zijn de communisti sche macht terug te dringen, daar is de Sovjet-Unie op consolidering van haar macht uit. vooral na de morele neder lagen in Hongarije, Polen en Oost- Duitsland. De gewapende toestand van beide opponenten is wel zo ver gevorderd, dat beiden weten wat de druk op de laatste knop zal inhoudenTer andere zijde: de huidige toestand in Europa zal steeds wéér onzekerheid met zich mee brengen, gevaar voor conflicten, gevaar voor erger. Waar van Westelijke zijde te Genève zal worden gezegd: „Eerst Duitse eenheid, pas daarna een vredes verdrag met Duitsland" en van Russi sche kant: „Eerst een vredesverdrag en daarna moeten Oost- en West-Duitsland maar verder zien", daar gaat het in feite dan ook om veel meer: om het heen-en-weer-schuiven van belangrijke politieke schaakstukken rond het drei- gendste gevaar, een groter conflict, dat men ten koste van veel moet vermijden. Alleen déérom zal men reeds blij zijn als „Genève" een opnieuw heen-en- weer-schuiven van oude stukken naar nauwelijks nieuwere posities zal beteke nen Het is op Hemelvaartsdag n.l. goedkope dag" geweest in de Amsterdamse dierentuin en dat feit, gepaard aan het prachtige weer, zorgde voor een enorme toe loop van publiek. Deze foto laat zien hoe druk het vroeg op de dag al was. Gevechten In Noord-lrak Volgens berichten van de Turks- Iraakse grens zijn driehonderd Koer dische krijgers uit Irak naar Turkije uitgeweken. Enkele van de Koerden zeiden dat zij als Soennitisch mohammedanen liever in het Soennitische Turkije wonen dan in Irak. waar de Sji'tische mohamme danen in de meerderheid zijn. De vijandigheid tussen de Koerden en de Barzani's, die heeft geleid tot ge vechten, heeft niets met politiek te ma ken. In de geschiedenis zijn er voort durend conflicten geweest tussen deze twee Iraakse bevolkingsgroepen, aldus is uit Ankera gemeld. Advertentie. kou. een hanige f lastac HUISAPOTHEEK (mfffipt Iskk^r zorWB"%>nj$vWhc§inï? *^»lyiRF(nogist. MEENK'S POEDERS helpcnl Er ojo Meenk's Poeder^^ji hoofdpijn, kies pijn. hoest, gridp, ^arrhec. influenza, rheumatiek, koortsfljicid bu gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Vetkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK ^C£DE££^eioc&.,aEr zijn Mnfl CC Éli/ #1"- «▼ICC |1|,|V,fwza* rheumatiek, koortsigneiabij gevattekou, P DAC1\CD ^rkfjgbaar in eJis W.EcMoEeKiJbr«opk in Volgens in Ankara ontvangen berich ten wordt erin Noord-lrak gevochten tussen Koerden en Barzani's; laatstge noemden zijn inwoners van het gebied Barzan. Het Jraakse leger zou de Bar zani's steunen. Vooral in de langs de Turkse grens gelegen gebieden van Zakho en Amadija en in het dal van de rivier de Zab zou de toestand gespan nen zijn. Radio-Bagdad heeft in de afgelopen dagen opnieuw oproepen tot de Iraakse bevolking gericht om haar kalmte te bewaren en te letten op „buitenlandse agenten, die Irak binnendringen om er samenzweringen op touw te zetten en sabotagedaden te plegen". Mau-Mau-gevangenen doodgeslagen Britse pers eist onderzoek naar kampen in Kenia Een onderzoek naar de dood van elf Mau-Mau-gevangenen in een inter neringskamp in Kenia heeft aan het licht gebracht, dat deze mensen dood geslagen zijn en dat slaan van de ge vangenen in de Keniase kampen meer voorkomt. De lijkschouwer, Goudie, verklaarde woensdag te Mombasa, dat de bewakers niet alleen slaan om geweldpleging door de gevangenen te voorkomen, doch dat zR ook ook van hun gummiknuppels en stokken gebruik maken om de gevange nen aan het werk te houden. Dit laatste achtte hR ontoelaatbaar. De elf Mau-Mau-gevangenen zijn op 3 en 4 maart in het Holakamp om het leven gekomen. Aanvankelijk was offi cieel bekendgemaakt, dat zij waren ge storven na het drinken van onzuiver water. Namens de regering van Kenia i» in middels bekendgemaakt, dac een spe ciale studie zal worden gemaakt van de verdere toekomst van de vier resterende interneringskampen. De liberale „Manchester Guardian** schrijft, dat het „tijd is, dat het Britse bestuur in Kenia deskundige raad in wint omtrent een herziening van het gehele gevangenisstelsel ln zijn gebied". En de eveneens liberale „News Chro nicle" eist. dat een „volledig, openbaar en gerechtelijk onderzoek" zal worden ingesteld. Dit laatste blad schrijft o.m.: „Het moet niet voorkomen dat mannen, ook al zouden zij afschuwelijke misdaden hebben begaan, worden doodgeslagen. Indien er geen openbaar en gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld, zal er in Ke nia niet meer worden vertrouwd op de Britse gerechtigheid. Vele regeringen zouden hebben ge poogd het voorgevallene geheim te hou den en zij zouden het instellen van een onderzoek hebben verhinderd. Het pleit voor de Britse opvatting van gerechtig heid. dat dit niet is geschied. Doch dit alleen is niet voldoende. De minister van Koloniën Lennox Boyd moet een volledig, openbaar en gerechtelijk on derzoek gelasten en hij moet maatrege len treffen, opdat dergelijke schande lijke misdaden niet meer worden be dreven", aldus de „News Chronicle". Rijiiubun krijgt een modern bejaar dentehuis! De tekeningen zijn gereed en met de bouw zal binnenkort een aanvang worden genomen. Waarschijnlijk kan in juni reeds de openbare aanbe steding plaatsvinden. Het nieuwe ge bouw verrijst op een terrein tussen de Smidstraat en het gemeentehuls, in het centrum van het bloemendorp dus. De plannen, die dateren uit 1954 xrjn van de Stichting „Avondzon". Deze stichting is samengesteld lilt drie kerkelijke groeperingen: neder- lands hervormd, gereformeerd en christelijk gereformeerd. De gemeente is erin zoverre bij be trokken dat deze hulp heeft verleend bij de financiering. Zij heeft n.l. ten behoeve van de Stichting een lening van een miljoen gulden weten aan te trekken. De architectenbureaus Kraan en Van Nieuwkoop in Oegstgeest en Van Donkelaar, Bodegraven en Vroman te Woerden voeren het bouwplan ge zamenlijk uit. Zowel de beter gesitueer den als de financieel minder draag- krachtigen te Rijnsburg zullen in dit christelijk tehuis een goed onderkomen kunnen vinden. Dat ook de laatstge noemde groep er terecht kan blijkt wel uit het feit, dat de diacionieën zich ga rant hebben verklaard voor dertig pro cent van de ongedekte verpleegkosten. De pensionprijzen zijn als volgt: f50,— per week voor één persoon en f 85, per week voor twee personen. Er is plaats voor 62 betalende gasten. Het ge bouw zal 5 tweepersoons en 52 éénper soonskamers bevatten. Ook aan logeer- gelegenheid en bedden voor zieken en inwonend personeel is dus gedacht. Het totaal aantal bedden zal zeventig be dragen. Iedere kamer heeft zijn eigen comfort: w.c„ wasgelegenheid warm en koud water. Er komt een gemeenschap pelijk eetzaal, maar de mogelijkheid bestaat om de maaltijden op de kamer te gebruiken. Dp toekomstige bewoner van dit tehuis mogen desgewenst hun eigen meubilair meebrengen Elke ver dieping krijgt een recreatiezaal, terwijl een grote ontspanningsruinve beneden ingericht zal worden. Een lift zal het trappenlopen overbodig maken. Uit een en ander blijkt wel, dat aan alles dacht is om het de oudjes zo gemal lijk mogelijk te maken. Het hoofdge- ;s ge- akke- bouw zal uit drie lagen bestaan, één vleugel uit vier en één vleugel uit twee lagen. In de ziekenafdeling is plaats voor zeven patiënten. Het ligt in de be doeling van het stichtingsbestuur, waar van ds. H. van Gosliga en ds. H. Post voorzitters zijn, een aantal verpleegsters in dienst te nemen. Aan het hoofd komt een directrice. Ds. Post vertelde ons dezer dagen, dat het rusthuis van de hervormde kerk „Avondrust" in de naaste toekomst opgeheven zal worden; vanzelfspre kend na de voltooiing van het nieuwe bejaardentehuis. Men hoopt tegen de herfst van het volgende jaar met de bouw van dit tehuis gereed te komen. Via de weg van sanering wil men in Rijnsburg aan de noordzijde van het binnenkort in aanbouw zijnde bel aar- centrum huisjes voor ouden van «lagen neer laten zetten, een plan, dat ol, zo spoedig mogelijk gerealiseerd moet wor den. Het voortvarende gemeentebestuur heeft echter in dit verband nog veel meer plannen o.m. wordt later de Hof straat doorgetrokken, welke dan weer aansluiting geeft op een noordzuid- De maquette van het nieuwe be jaardentehuis. welke in een etalage in het centrum van Rijnsburg ten toongesteld zal worden. Leerlingen van de Leidse Am bachtsschool hebben deze maquette (belangeloos) vervaardigd. (Foto L.D.'Van Vliet) straat. Voordat met de bouw van het bejaardentehuis een aanvang wordt ge maakt zal eerst een bodemonderzoek plaats moeten hebben. De Rijksdienst voor Bodem Onderzoek te Amersfoort zal zich hiermede belasten. Vermelden wij tot slot nog de namen van hen, die in het stichtingsbestuur zitting hebben genomen. Behalve de reeds genoemde voorzitters maken van dit actieve bestuur deel uit de heer C. Kralt. secretaris. K. Breed ijk. penning meester. C. Ravensbergen, R. Blar.kert, A. van Egmond. G. van Zuijlen. T. Kralt, M, van Delft, J. Tramper en W. Blanken. Duizenden woonden A.V.R.O.-landdog bij De AVRO-Ianddag die gisteren in het natuurpark „Berg en Bos" te Apel doorn is gehouden, heeft een record aantal bezoekers getrokken. Naar schatting zRn er namelijk tussen de 35.000 en 40.000 betalende bezoekers de controle gepasseerd. De landdag werd geopend door de Apeldoornse burgemeester, mr. A. L. des Tombe, die werd ingeleid door chef omroeper Jan Boots. Burgemeester des Tombe heette de duizenden mensen in Apeldoorn welkom en sprak de hoop uit dat de Avro-ianddag in Apeldoorn een traditie zal worden. Hij zegde van de zijde van het gemeentebestuur ook voor de toekomst alle mogelijke medewerking toe. Het optreden van de talrijke Avro- artiesten en de orkesten begon om half twee. doch reeds om half twaalf 's- morgens. waren de vier grote tenten, waarin programma's werden geboden, geheel vol. Ook in de openlucht en op verschillende andere plaatsen werden attracties gebracht. Er werd o.m. ge danst in de openlucht op muziek van de ..Skymasters" en het kindertoneel van Anneke Elro hield de jeugd in het openluchttheater bezig. Het feest werd besloten met een taptoe en vuurwerk

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7