VLAG OP UNIVERSITAIRE WOONWIJK Oud-strijders 4 R.I. herdachten in Valkenburg gevallen makkers Eerste woningen spoedig klaar K.L.M. onderhandelt over koop van nog vier straalvliegtuigen Op 28 meter hoogte Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 8 mei 1959 Derde blad no. 29738 I Advertentie Fusie bonden Geref. J.V. en M.V. De Nederlandsche Bond van Jonge lingsverenigingen op gereformeerde grondslag en de Bond van Meisjesver enigingen op gereformeerde grondslag hebben op hun in het Ahoy-gebouw te Rotterdam (nog gescheiden) gehouden huishoudelijke vergaderingen, besloten een fusie aan te gaan. Men zal met ingang van 1 september van dit jaar op treden als „Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen". BONDSDAG HERVORMDE MV EN JV GEREF. GRONDSLAG In de Beatrixhal van de Utrechtse Jaarbeurs is gisteren de jaarlijkse bondsdag van de Bonden van Ned. her vormde Meisjesverenigingen en Jonge lingenverenigingen op Gereformeerde Grondslag gehouden. Honderden jon gens en meisjes uit alle delen van het land luisterden naar een aantal refe raten, dat in het teken stond van de 450ste geboortedag van Calvijn, die op 10 juni wordt herdacht. DRIEHONDERD-VIJFTIG JAAR BAPTISTENGEMEENTEN In het RAI-gebouw te Amsterdam is donderdagochtend de grote bijeenkomst begonnen van baptisten uit vele westerse landen ter herdenking van het feit. dat 350 jaar geleden de Engelse ballingen John Smyth en Thomas Helwys te Am sterdam de eerste baptistengemeente stichtten. Uit deze gemeente zijn later via Engeland en Amerika de baptisten gemeenten over de gehele wereld ge groeid met thans een gezamenlijk leden tal van 23 miljoen. Ds. H. van der Werf uit Emmen, die de leiding van de ochtendbijeenkomst had, sprak een openingswoord met als titel „Kiezen vraagt vrijheid". Tijdens deze ochtendvergadering heeft als gast het woord gevoerd mr. H. Mul- derije namens de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. In de middagbijeenkomst, die onder leiding stond van ds. J. Broertjes uit Utrecht, voerde een groep jongeren uit Groningen onder leiding van de heer A. Veenhoff het spel „Marike 1959" op. een improvisatie op het thema van Marike van Nimwegen tegen een moderne ach tergrond: de strijd tussen God en satan om een mensenziel. Tijdens de slotbijeenkomst, die onder leiding stond van de nieuwe unie-voor zitter, burgemeester E. de Haan van hoeck. Ewine Fleur, daarbij geassisteerd door Jan Jaap en Ernest Groosman, zoonriec vrn arehPeft Pv-n '-Hot Er gaan de laatste tijd heel wat vlaggen in top voor grote bouwwer ken ten dienste van de Leidse Universitaire gemeenschap. Vanochtend was het hoogste van die gebouwen aan de beurt: de torenflat welke deel uitmaakt van het Universitaire wooncomplex tussen Boerhaave- laan en Mariënpoelstraat, welk complex bestemd is voor huisvesting van ruim 140 gezinnen, waarvan de eerste reeds over twee weken hier hun intrek zullen nemen. Terwijl het hoogste punt van deze torenflat thans bereikt werd, is het lagere blok flats langs de Van Swietenstraat vrijwel voltooid evenals de eengezinswoningen langs de Mariënpoel straat. Over een jaar hoopt men het gehele complex in gebruik te kun nen nemen. Anderhalf jaar geleden ging de eerste paal de grond in. Een klein groepje autoriteiten ver zamelde zich vanochtend op het onge veer 28 meter hoge dak van de toren flat, om aanwezig te zijn bij het hijsen van de vlag en de symbolische uitrei king van het pannebier. Onder hen be vonden zich de rector magnificus prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. P. J. Gaillard namens de medische faculteit (die zeer geïnteresseerd is in dit complex dat in de eerste plaats bedoeld is voor de huis vesting van de leden van de weten schappelijke staf van het Academisch Ziekenhuis en hun gezinnen), wethou der A. J. Jongeleen namens de ge meente en prof. dr. H. A. E. van Dis- hoeck. die de stichting voor bouw en beheer van het complex vertegenwoor digde. waarvan hij tevens de bijzonder energieke motor is. Prof. Van Dishoeck heette hen allen op zo grote hoogte welkom en wees er op, dat dit voor vele belanghebbenden een belangrijke dag is, al kan dan ook het complex als geheel nog niet ten doop worden gehouden. Hij dankte alle medewerkers als architect Groosman. aannemer Korswagen, uitvoerder Ton. wethouder Jongeleen, de stichtingsleden en alle uitvoerders voor him arbeid. De vlag werd gehesen door het bijna vierjarig dochtertje van prof. Van Dis- de vlag in top was, werden vanuit de vuurwerkfabriek vreugdeschoten in de blauwe lucht afgestoken. De uitreiking van het pannebier werd hier symbolisch begonnen met het aanbieden van een pul bier aan de uitvoerder, de heer J. Ton. Deze pul zal mettertijd een p'.aats vinden in het complex. De kinderen, die Qe vlag hesen, kregen een klem aanden ken. Voorts werd het woor gevoerd door de rector magnificus, die namens de se naat een gelukwens sprak en zijn be wondering uitte voor het doortastende werk van prof. Van Dishoeck. Wet houder Jongeleen voegde hiei een ge lukwens namens de gemeente aan toe, en prof. dr. P. J. Gaillard oeed dit na mens de medische faculteit. Nadat het gezelschap met goed ge volg de Alpinistische afdaling naar de begane grond had voltooid, werden in de directiekeet nog enige verversingen aan- ct>bod nn Een onlangs genomen luchtfoto van het imposante complex. Op de achtergrond midden de torenflat, waarop vanochtend de vlag in top ging. Rechts de Boerhaavelaan. waarlangs het hoogste van de la gere gebouwen in aanbouw is. Op de voorgrond het vrijwel voltooide gebouw langs de Van Swietenlaan. dat binnenkort betrokken kan wor den. en links de eengezinswonin gen langs de Marienpoelstraat di eveneens in enkele weken hun be woners zullen ontvangen. Aerofoto Nederland Laten we veel vergeven, doch niet vergeten Ieder jaar komen de oud-strijders van het voormalige 4 R.I. bijeen ter herdenking van de gebeurtenissen in de mei-dagen van 1940, toen zovele strijdmakkers hun leven gegeven hebben in de strijd tegen de Duitsers. „Laten we trachten veel te vergeven, maar daarnaast ook niet vergeten", merkte de voorzitter van de Vereniging van Oud- Strijders voorm. 4 R.I., de reserve kapitein M. Vlug op, daarmede duidelijk de bedoeling van de jaarlijkse samenkomst weergevend. De belangstelling voor deze bijeenkomst, die gisteren werd gehouden, was zeer groot. Nadat te Rijswyk en te Katwijk een krans was gelegd op de kleine ere-be- graafplaatsen, begonnen om kwart voor tien de herdenkingsdiensten in de her vormde kerk te Valkenburg en in de kapel van het Marine Vliegkamp. In de kerk te Valkenburg sprak de oud-leger- predikant ds. P. van der Staay naar aanleiding van 1 Cor. 15 28. Onze mannen streden in de jaren 19401945 voor de natie, die God in deze lage landen heeft gevormd. ZU streden tegen de godsdienst van het nationaal-socialisme. Het was een strijd van het geloof tegen het ongeloof. Hun offers waren niet zinloos of doelloos, als we ze zien in het licht van Christus Koningschap. Waar leven wij thans voor, zo vroeg ds. Van der Staay: voor geld. luxe. materialisme, humaniteit? We zeggen op te komen voor de rechten van de mens. doch de rechten van God worden miskend. Zonder God is er ech ter voor een volk geen dageraad. De vrijheid is ons weer gegeven om God te dienen. Eenmaal zal Christus Koning- Acht miljoen verlies in eerste kwartaal Beerta. hield ds. F. E. Huizinga uit Hengelo, vice-president van de Europese Baptistenfederatie, een toespraak over het onderwerp „Geen andere naam". Tenslotte wekte de heer De Haan tot hernieuwde toewijding op. GOUDEN AMBTSJUBILEUM DS. H. SNIJDER Ds. H. Snijder te Amsterdam, emeri tus-predikant van de Evangelisch Lu therse Kerk viert morgen zijn gouden ambtsjubileum. NIEUWE VOORZITTER VAN BAPTISTEN-UNIE Tijdens de te Amsterdam gehouden algemene vergadering der Unie van Baptistengemeenten, is tot opvolger van ds. H. van der Werf uit Emmen als unie-voorzitter gekozen de heer E. de Haan, burgemeester van Beerta. Als unie-predikant werden erkend: ds W. Harkema uit Den Haag: ds. Ph. Lindeman uit Staveren, ds. J. Ketelaar uit Hoogezand en ds. G. van 't Woud uit Coevorden. Er zal voorlopig geen jeugdpredikant in volle dienst worden aangesteld. De zoontjes van architect Groos man en Ewine Fleur van Dishoeck (achter de jongetjes schuil gaan de) hijsen de vlag. Geheel rechts de rector magnificus prof. dr. H. Lam. (Foto Leidsch Dagblad) Amerikaanse raketten voor Noorwegen en Denemarken De opperbevelhebber van de Noor se luchtmacht, luitenant-generaal Bir- ger Motzveldt, heeft te Fort Bliss in Te xas officieel de gehele uitrusting voor het eerste Noorse raketbataljon overge nomen. Ruim 200 manschappen zijn een halfjaar lang in Texas in het ge bruik van het nieuwe wapen geoefend. Het bataljon krijgt zowel Nike-Ajax als Nike-Hercules raketten. Atoomkoppen hiervoor blijven onder Amerikaans toe zicht buiten Noors gebied. Raketten en lanceerinrichtingen worden naar Noor wegen verscheept en krijgen een plaats op vier punten rond Oslo. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft op de woens dag op Schiphol gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. o.a. mdegedeeld, dat de K.L.M. op het ogenblik niet de Dou glas fabrieken in onderhandeling is over de aankoop van een viertal straalvliegtuigen van het type DU-8 boven de door de K.L.M. reeds eerder bestelde serie van acht. Deze vier toestellen zullen worden uitgerust met de modernste, zogenaam de „Turbofan" motoren. De bestelling van de KLM betekent een investering van circa honderd miljoen gulden. De motoren van deze vier toestellen hebben een extra laag brandstofverbruik. Zij zijn gebouwd door de Pratt en Whitney- vliegtuigmotorenfabriek. Ook op de grond Voorts heeft de heer Aler medege deeld, dat het luchtvaartbedrijf niet alleen in vliegtuigen, maar ook op de grond grote bedragen zal moeten in vesteren. Dit met betrekking op de kwa liteit van het produkt. dat de KLM aanbiedt: „want Nederland is een on misbaar steunpunt in het net van onze maatschappij", aldus de heer Aler. De KLM acht het van groot belang, dat voor het produkt Nederland op behoor lijke schaal reclame wordt gemaakt, dat er een goede, gerichte en waardige publiciteit wordt gegeven. „Op dit punt is thans constructief overleg gaande en dat juicht de directie der KLM van harte toe". Op deze jaarvergadering zijn ook de cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar ter sprake gebracht. Het voor de KLM steeds verliesgevende kwartaal vertoont ditmaal een nadelig saldo van f. 8.2 miljoen, tegenover f. 7.3 miljoen in dezelfde periode van 1958. Bij een vergelijking van beide cijfers dient in aanmerking te worden genomen dat in de eerste twee maanden van 1958 het verlies van de landingsrechten te Djakarta nog ten dele werd gecompen seerd door het omvangrijke evacuatie- vervoer uit Indonesië en dat in maart 1958 het bedrijf enige dagen werd ge stagneerd door een staking van de vliegers Raad van commissarissen De raad van commissarissen, die tot dusver uit achttien leden bestond, is nu teruggebracht tot vijftien leden. Drie leden waren wegens het bereiken van de daartoe gestelde leeftijd niet herkies baar. Het waren dr. A. A. L. Rutgers, voorzitter van de raad, de heer H. Ch. In Fort Bliss is woensdag ook de uit rusting voor hete erste Deense Nike- bataljon overgedragen. De aanvaarding geschiedde door de stafchef van het Deense leger generaal-majoor Walde- mar Jacobsen. Ook leden van het 149 man tellende Deense bataljon hebben, van begin 1958 af, in Texas geoefend. E. van Ede van der Pais, oud-directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst en dr. L. Neher. oud-directeur van PTT. Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-presi dent van de Ned. Spoorwegen zal thans als voorzitter van de raad fungeren. Mr. H. Albarda werd plaatsvervangend voor zitter. De vergadering nam bij acclamatie het voorstel van de raad van commis sarissen aan om het aantal directeuren met één uit te breiden tot vijf en tot nieuwe directeur met ingang van 1 januari 1960 benoemd te verklaren de heer E. H. van der Beugel, oud-staats secretaris van Buitenlandse Zaken. schap ten volle doorbreken en zo gezien is ons leven niet zinloos of doelloos In de kapel van het vliegkamp droeg de hoofd-legeraalmoezenier, mgr. H. J. M. van Straelen een H. Mis op. Hij hield een predikatie over de waarde van ons herdenken. Het Evangelie van deze dag was uit het slot van Mattheus 28. Niet in het leven van onverdraagzaamheid maar in het medeleven met onze naaste zal moeten blijken of we de verkregen vrijheid waardig gebruiken. MAALTIJD In het cafetaria van het vliegkamp werd een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden, waar de res. kapitein M. Vlug welkomstwoorden sprak tot de oud- strijdmakkers en de genodigden, onder wie vertegenwoordigers van de territo riaal bevelhebber west en de garnizoens commandant van Den Haag. Hij merkte daarbij op, dat men het moeilijk kan verdragen dat Leiden geen garnizoens plaats meer is. Voorts merkte de heer Vlug o.m. op „De tijd heelt niet alles; de tijd loutert. Onze haat moeten we kwijt en in de wereld zullen we moeten samenwerken. We hebben geen haat tegen mensen, maar wel tegen de syste men, die we niet kunnen dulden. DÉFILÉ In de Marinus Poststraat in Valken burg stelden de deelnemers zich vervol gens op voor het défilé naar het Kerk plein. Daar sprak de burgemeester van Valkenburg, de heer M. A. van der Have. Negentien jaar geleden hebben wij gestreden en zijn onze makkers gevallen opdat wij in vrijheid zouden mogen leven. Leven de herdenkingsbijeenkom sten nog wel genoeg bij ons volk? Moe ten we niet iedere dag in ons binnenste herdenken? Dit kan alleen als wij luisteren naar de Goddelijke grondwet: God liefhebben boven alles en onze naaste als onszelf. Geassisteerd door de heer Vlug legde kolonel b.d. H. D. Buur man een grote krans bij de militaire graven, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. De kapel van het Marine Vliegkamp verleende aan deze plechtigheid muzikale medewerking. Wereldvrijgezellendag „De maatschappij lieeft (le vrijgezel hitter hard nodig" Helaas nog vele onrechtvaardigheden „Ik verkies het woord vrijgezel boven dat van ongehuwde", zei gistermiddag de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. G. M. Klompé in haar toespraak tot de nagenoeg geheel bezette grote Kurzaal in Scheveningen, waar de Neder landse Vrügezellenbond zijn wereldvrijgezellendag hield, waarbij tevens het eerste lustrum van de Haagse afdeling van deze vereniging werd gevierd. „Want", zo zei mej. dr. Klompé, „het woord ongehuwde heeft iets negatiefs, en het woord vrijgezel heeft twee positieve elementen, namelijk vrij en gezel". In haar, soms zeer geestige, overpein zing zei mej. dr. Klompé dat het aan de vrijgezel zelf is om inhoud aan het woord „vrijgezel" te geven. De maat schappij heeft de vrijgezel, zowel man als vrouw, bitter hard nodig. Zy noem de een aantal functies die voor de ge huwde niet of bijna niet mogelijk zijn, zoals ervaren verpleegsters, maatschap pelijke werkers, waarbij vooral op het platteland deze werksters levenservaring en wijsheid moet bezitten, het werk in onderontwikkelde gebieden, en pioniers werk op allerlei terrein, waarbij soms risico's moeten worden genomen die men wel voor zich persoonlijk kan lo pen, maar niet met een gezin. „De wereld is verzakelijkt en ver schraald, we leven in een groeicrisis", zo vervolgde spreekster, „de mensen zyn angstig en onzeker. Ze hebben behoefte aan menselijk begrip, mense lijke liefde en woorden. De vrijgezel is vrijer in tijd en keus. Daarom heeft de maatschappij de vrijgezel ook no dig om vriendschap en genegenheid te geven en daardoor te verwerven". Ze dacht hierbij aan reclasserings- en voogdijwerk, waarin de vrijgezel zijn of haar taak kan vinden. De vrijgezel heeft er recht op als volwaardig bur ger te worden beschouwd. De maat schappij heeft hem nodig, aldus mej. dr. Klompé. Mr. J. de Wilde, lid van de Eerste Kamer sprak over de afschaffing van de vrijgezellenbelasting. Hij zei o.m. dat de taak van de bond niet verder kan en mag gaan dan de regering te wijzen op de redelijkheid van zijn eisen. Het Nederlandse volk moet zich als gemeenschap gedragen door gezamenlijk offers te brengen voor diegenen die in bijzondere omstandigheden verkeren. Maar de vrijgezel moet wel offers bren gen voor anderen, maar zal mogelijk nooit in de gelegenheid komen van de offers van anderen te profiteren. Spre ker had hierbij ook de algemene wedu wen- en wezen verzekering en de kinder bijslag genoemd. De overheid zo meende mr. De Wilde mag niet met twee maten meten. Als de vrijgezel de lasten moet meedragen, dan moet hy er omgekeerd ook voordeel van kunnen hebben. Mr. De Wilde sprak voorts over de gedachte van draagkracht achter het rechtsbeginsel van de belastingheffing. Het draagkrachtbeginsel is in hoge mate rechtvaardig, maar het bestaan de verschil is te groot. De overheid laat de vrijgezel meebetalen voor typische gezinslasten. De vrijgezel, zo zeide spreker tenslotte, wordt fiscaal onrechtvaardig behandeld en dit blijkt steeds meer in de ontwikkeling van de sociale wetgeving. Wethouder D. W. Dettmeijer had de aanwezigen namens de burgemeester van 'sGravenhage verwelkomd. De voorzitter van de Haagse afdeling, de heer C. van As, las voorts een bood schap van de Noorse Vnjgezellenbond voor, waarin deze succes wenst. De stichter van het Wereldvrijgcz-1- lencongres in Grevenbicht, de heer G Grein, had aan de wereldvrijgezellen dag in Scheveningen een telegram ge zonden waarin hij de beste wensen uitte. Turbo-gen arator Utrecht gebroken Miljoenen schade (Speciale berichtgeving). Een schade van vele miljoenen gul dens werd gisteravond om 9 uur aan gericht in de oude centrale van het provincieel en gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbedrijf aan de Keulse Kade te Utrecht, toen de as van één van de zes turbo-generatoren brak en de vijf grote, met 3000 omwentelingen per uur draaiende vliegwielen van deze as afliepen. In de enorme hal. waarin voor de be diening drie personen aanwezig waren, is een grote ravage aangericht. Een machinist-werktuigkundige was dicht bij de turbo-generator toen de as brak. Hij hoorde een verdacht geluid en ver wijderde zich hierop vlug. Even later viel een kant van de generator in puin. Door de grote kracht van de draaiende vliegwielen vlogen de brokstukken me ters ver in het rond. Zelfs is er een stuk buiten het gebouw terecht geko men. De omvang van de schade aan instal latie en gebouw laat zich nog niet pre- oies vaststellen. Waarschijnlijk zal men wel tot ongeveer vier miljoen gulden komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5