Badplaatsen krijgen een betere tramverbinding met Leiden In Leiden 50.000ste prik tegen polio Koffiemolens, strijkijzers A. DE WIT'S HANDELSHUIS Kivartierdienst naar Den Haag voldeed niet aan verwachting Kerkelijk Leven i Ophouwen van de taal hoofddoel „Pulchri Studio" zette vrolijke „Sukkel" van Faher op de planken Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 mei 1959 Tweede blad no. 29738 Plm 90% van daarvoor in aanmerking komende jeugd wordt tlians ingeënt „De inenting tegen de kinderverlamming, waarmede in oktober 1957 werd legonnen, loopt in Leiden zeer naar wens. Aan de oproep om hun kind tegen ioüo te laten inenten hebben vrijwel alle ouders voldaan. Als straks in het oorjaar van 1960 de laatste inspuiting, voor kinderen geboren in 1945 t/m 949 en 1958, wordt gegeven, zal circa 90 van de daarvoor in aanmerking :omende jeugd tegen kinderverlamming zijn ingeënt. Een percentage, dat zeer unstig ligt t.a.v. het landelijk gemiddelde". Deze zeer bemoedigende en ook ge- iststellende uitspraak, deed de direc- fur van de G.G. en G.D., dokter J. G. azuin, toen hij woensdagmiddag in het »bouw van zijn dienst aanwezig was by ït geven van de 50.000ste prik in het ider van deze polio-inenting. En om it dit een mijlpaal betekende in deze {tie, ontving de 9-jarige Bea van den oogen, wonende Schelpenkade 28 en erlinge van de Duivenbodestraatschool, in wie deze inspuiting werd toegediend ai mooi leesboek ten geschenke. Zij as met haar 14-jarige zusje Ria naar »t inentingslokaal gekomen en was wat irbaasd, dat zij zo ineens in het mid- {lpunt van de belangstelling stond. Leiden heeft het rijksprogramma van (ze inenting gevolgd, dat samenhing et het beschikbaar komen van het iccin. De Geneeskundige Hoofdinspec- i bepaalde de volgorde, waarin de irschillende leeftijdsgroepen achtereen- tlgens aan de beurt kwamen. Dit ge- hiedde naar urgentie, wat betreft de ootste vatbaarheid voor kinderverlam- ing van bepaalde leeftijdsgroepen. Omdat de aantallen bijna steeds zeer oot waren (er werden per dag plm. Advertentie 700 kinderen opgeroepen), geschiedde de inentingen in het centraal gelegen St.- Antonius Clubhuis. Tussentijds was steeds op woensdag middag op de G.G. en G.D. gelegenheid om nakomers te laten inenten. Naast deze massale inenting, zijn ook enkele honderden kinderen particulier door de huisarts ingeënt. In vrijwel de meeste gevallen werd hieraan ook mede deling gedaan aan de G.G. en G.D., waar men thans over uitvoerig docu mentatiemateriaal beschikt. Houdt men verder rekening met het feit, dat een aantal ouders principiële bezwaren heeft Bea van den Hoogen ontvangt in het kader van de inenting tegen kinderverlamming de 50.000ste prik. Geheel links de directeur van de G.G. en G.D., dr. J. G. Bazuin. (Foto LD./Van Vliet) om zijn kinderen te laten inenten, dan kunnen de tot heden bereikte resultaten zeer goed genoemd worden. Voor de 3de inspuiting voor de kinde ren geboren in 1950 en 1951 zullen de kinderen nog worden opgeroepen tegen woensdag 20 mei, donderdag 21 mei en vrijdag 22 mei a.s. in het St.-Antonius Clubhuis, Nieuwe Mare 43. De oproepin gen zullen in de loop van de volgende week worden verzonden. Behalve op deze dagen zal er tot en met 24 juni a.s. steeds op iedere woens dag van 23 uur op de G.G. en G.D. gelegenheid zijn om kinderen te laten inenten, die op het tijdstip van oproe ping verhinderd waren. Tenslotte volgt dan nog in het voorjaar 1960 de laatste groep kinderen. „Met het LD dwars door Gelderland"! Dat was deze keer de leuze, waaronder de talrijke leden van de personeels vereniging van het „Leidsch Dagblad", zich, gelijk dat op Hemelvaartsdag tra ditie is, gistermorgen om acht uur voor ons bureau verzamelden voor de jaar lijkse uitgaansdag. Als steeds stonden twee bussen klaar om hen onder stralend zomerweer te voeren door de Nederlandse landouwen. Allereerst het groene polderland met de grazende koeien langs de meren en plas sen over Aalsmeer en Loosdrecht naar Baarn. waar een heerlijk kopje koffie wachtte. Daar reeds profiteerde het grote ge zelschap van de zonneschijn, waarin men zich koesterde. Vandaar ging het over Nijkerk, Putten (droevige herinne ring aan de oorlogsdagen), naar Har derwijk, de typische Zuiderzeeplaats met zijn Vispoort en haven. Het was er een druk gewemel van mensen en scheepjes: een genoegen om er naar te kijken! Epe was het volgend doel. Een overvloedig gesorteerde lunchtafel stond daar gereed, om de hongerige magen te vullen. Hoe heeft men zich daar tegoed gedaan! Het was van de leiding juist gezien, de deelnemers niet de hele dag in de bussen te laten zitten. Enige uren kon men in de omgeving wandelen en ge nieten van de prachtige natuur in door zonovergoten bossen. Meerdere deelne mers namen ook de gelegenheid te baat een tukje te doen als welkome ontspan ning! De dag was nog lang niet ten einde, want een schitterende tocht over Ernst, Gortel, Vierhouten, Elspeet, Staverden, Speulde, Garderen, Voorthuizen, Hoeve laken en Amersfoort naar Utrecht lag nog in het vizier. Die tocht was voorbij voordat men het wist! In Utrecht wachtte het diner, even als in vorige jaren weer voortreffelijk verzorgd. Daar sprak de directeur van ons blad, de heer J. W. Henny, allen hartelijk toe, in het bijzonder ook de ge pensioneerden, wier trouw aan de per- soneelsgemeenschap ook op deze dag weer zo duidelijk gebleken was. Tegen tien uur arriveerden de bussen met de vrolijk en dankbaar gestemde „inhoud", dank zij de goede zorgen der chauffeurs, veilig voor ons bureau: on danks de enorme drukte, precies op tijd! Deze tocht behoorde stellig tot een der best geslaagde van de lange reeks, die Advertentie. OUDE VEST 111 - TEL. 25328 Veertig jaar De Jong's machinefabriek VROLIJK FEEST IN STADSGEHOORZAAL Deze week is het veertig jaar geleden, lt de N.V. De Jongs Machinefabriek te aaerswoude werd opgericht. Nadat Commissaris der Koningin in Zuid- olland, mr. J. Klaasesz, reeds 's och- nds een bezoek aan dit jubilerende tdrijf had gebracht, waarbij hij zich ■or de directie uitvoerig liet voorlich- n. over de grote groei en produktie- ethoden van deze fabriek, vond woens- igavond in de vrijwel geheel gevulde ladsgehoorzaal een feestelijke bijeen- >mst plaats. Het traditionele openings. huldigingswoord bleef deze avond Jhterwege, zodat men zich direct aan i vrolijkheid kon overgeven. En daar- or zorgde de populaire humorist Cees Lange, die met zijn gezelschap, aarin o.a. de Selvera's en de Wico's aren opgenomen, een vrolijk en geva derd programma over het voetlicht acht. Het was alles vlot amusant, aaraan o.m. ook Dave Parker, een ko- Isch jongleur, het Spaanse danspaar armen en Rafaël de Lara en het Kal- ar-trio akrobatiek van klasse in bijdragen leverden. Tonny Schif- rstijn zorgde voor een aantrekkelijke uzikale omlijsting. Na deze vrolijke itspanning volgde een geanimeerd bal l.v. de heer J. Alphenaar. ROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge- eskunde op proefschrift getiteld „En- Ie sociaal-geneeskundige aspecten van wegverkeersongevallen", de heer J. J. afelbakker, geboren te Dordrecht en ans wonende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en ituurkunde op proefschrift getiteld Iet effect van weekmakers op polyvi- 'lchloride", de heer E. J. Mouton, ge ren te Nijmegen en thans wonende Rijswijk. De heren Th. A. J. de Wit en W. lerks, beiden alhier, zijn benoemd tot l. resp. plaatsvervangend lid van de amencommissie Frans MO-A. Prof. dr. Kukenheim en de heer E. van der arre. eveneens alhier woonachtig zijn ïioemd tot lid resp. plaatsvervangend l van de examencommissie Frans O-B. De heer De Wit heeft bovendien s lid zitting in de commissies handels- lefwisseling en tolkvertaler. Twintig minuten dienst: De zomerdienst van de NZH, die 31 mei a.s. ingaat, brengt voor de diensten in de omgeving van Leiden enkele belangrijke wijzigingen mee. De voor de afge lopen winter ingestelde kwartierdienst op de tramlijn Leiden—Den Haag heeft in genen dele aan de verwachtingen beantwoord. Van 31 mei af zal dan ook de frequentie op die lijn tot driemaal per uur (in plaats van vier) worden terug gebracht. Dit brengt mee, dat het een half jaar ingevoerde systeem van beurte lings koppelen van deze lijn aan de lijnen naar Katwijk en Noordwijk niet kon worden gehandhaafd. De dienst Den Haag—Leiden wordt nu uitsluitend gekoppeld aan de tramdienst Leiden—Noordwijk, zodat Noordwijk een twintig minutendienst krygt in plaats van een halfuurdienst. De lijn Leiden—Katwijk zal apart worden verzorgd, ook in een twintigminutendienst in plaats van een halfuurdienst. De badplaatsen gaan er dus aanzienlijk op vooruit, de tramdienst naar Den Haag zal een veer (tje) moeten laten. Tijdens de ochtend- en middag-spitsuren zal de dienst Leiden—Den Haag met een frequentie van tien minuten worden gereden. Op weg van tram bus naar Tijdens een te Haarlem gehouden persconferentie, waarbij deze wijzigin gen werden bekend gemaakt, werd door de directie tevens meegedeeld, dat erop gerekend wordt, dat de tram zeker eind 1961 uit Leiden verdwenen zal zijn. Dit houdt niet in, dat zulks niet eerder het geval zou kunnen zijn. Enige tijd gele den berichtten wij, dat eind 1960 de meest waarschijnlijke datum was. Door ervaringen wijs geworden, heeft de di rectie thans blijkbaar het zekere voor het onzekere genomen! De NZH is voorts bezig, in Leiden een geschikt terrein in de directe om geving van het station te krijgen (of behouden) voor de bouw van (of ver bouw cot) een bussengarage ten dien ste van de lijnen, waar de trams door bussen zullen worden vervangen. In Noordwijk is een verkeerscommissie aan de gang, om de meest gewenste routes voor busdiensten inplaats van de tramlijn uit te stippelen. Dit ge schiedt in overleg met de NZH. In Katwijk is men thans intern met deze problemen bezig, waarna een min of NED. KATH. AANNEMERS- EN PATROONSBOND BESTAAT 40 JAAR De afdeling Leiden er. omstreken van de Nederlandse Kath. Aannemers- en Patroonsbond viert dinsdag haar veer tig-jarig bestaan. De feestdag vangt des morgens om 10 uur aan met een kerkelijke viering in de St..-Leonarduskerk aan de Haag- weg. Om 12.30 uur wordt in „Het Gulden Vlies" een jubileumvergadering gehou den. Het bestuur zal van 3.00 tot 4.30 uur recipiëren. In de avond zal een diner met gezellig samenzijn het feest besluiten. Onze stadgenoot, de heer J. W. van Ulden, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kandidaats examen rechten. meer uitgewerkt plan aan de NZH zal worden voorgelegd. (xÜASlfY\. frw. dl. OL\ PRIMEUR 20 ct PROMINENT 22 ct PREFERENT 27 ct wij in de loop der jaren mochten mee maken. De organisatoren komt een hartgrondig gemeend woord van erken telijkheid toe voor het uitstekende ver loop. Dat het weer zo uitzonderlijk tot het welslagen meewerkte, verleende aan deze prettig gestemde dag extra glans! FACULTEIT DER RECHTSGELEERDHEID In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Nederlandse Universiteiten, die mede toegankelijk zijn voor notarissen, kan didaat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 20 mei om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. F. M. baron van Asbeck over het onderwerp: „De volkenrechtelijke bescherming van de mens, schijn en wezen". LEIDSCHE SPAARBANK NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als iredikant voor buitengewone werkzaam- Advertentle In de maand april werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.444.553.36 gulden en terugbetaald 1.264.078.79 gulden. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 374 en het aantal afbetaalde boekjes 243. Op 6.600 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 177.749 bijge schreven. Er werden 866 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 21.756.92. Het tegoed der 43.268 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 32.277.370.! Dit waren de belangrijkste mededelin gen van de directie tijdens genoemde persconferentie. Verder werd over de dienstregeling nog meegedeeld, dat de Leidse stads tram een zeven- a acht-minutendienst onderhoudt tot 20 uur, daarna een tien- minutendienst. De halfuurdienst tussen Haarlem en Den Haag via Hillegom Lisse - Sas- seniheim wordt hersteld. De diensten Haarlem - Noordwijk - Den Haag gaan weer via de Zwarte Weg rijden in ge lijke frequentie. De busdienst Leiderdorp - Leiden - Katwijk krijgt in de badplaats het eind punt nabij het tentenkamp inplaats van op het Vuurbaakplein. Voorts zijn er enkele ondergeschikte wijzigingen, waaronder niet zonder belang is dat ten dienste van Sikkens-personeel de Rijks weg over een kort traject wordt verla ten. Het aantal ritten van en naar Sancta Maria in de dienst Leiden - Voorhout - Noordwijkerhout wordt ver- O 1 1 ni 1 1 1 ci^e^diensten^op3 bezoèkersdagerf bHj- Uil'. ScllOOl VOOl' SleClltllOreildeil ven gehandhaafd. NIEUWE DIENSTREGELING N.S. GEEN BETERE AANSLUITING TE UTRECHT In verband met het inwerkingtreden van de zomerdienstregeling der N.S. op 31 mei a.s. menen wij ter voorkoming van teleurstelling er goed aan te doen om de aandacht van onze lezers te ves tigen op de omstandigheid, dat de ver trektijden van alle halfuurtreinen in de richting naar Den Haag twee minuten zijn vervroegd, dus van 20 minuten over het heel en halfuur naar 18 minuten over dat tijdstip. De treinen in de richting Amsterdam vertrekken uit Leiden twee minuten later wat betreft de treinen, die tot dusverre om 22 minuten over het heel uur vertrokken (voortaan dus om x uur 24). terwijl de tweede halfuurdienst op hetzelfde vertrektijdstip blijft gehand haafd. De vertrektijden naar en van Utrecht hebben geen wijziging ondergaan. Even min als helaas de wachttijden te Utrecht op de aansluitingen van en naar de overige delen van 't land, wel ke dus voor de Leidse reizigers even on gunstig zijn gebleven als zij al Jaren zijn. P. de Jong te Kootwijk; voor Oosterwolde (Geld.) i. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN Beroepen te Klazlenaveen (2de pr.pl.) Joh. Dijkstra te Schermerhorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke K. de Gier te 's-Gravenhage. GEREF. KERK (VrUgemaakt) Beroepen te Stadskanaal D. Berghuis te Grootegast. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor '6-Gravendeel J. H. ear lier te Zutphen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam (vac. prof. dr. G. J. Hoenderdaal) F. H. van Leeuwen te Rotterdam, die dit beroep ook aannam. Tijdens de landdag van de Nederland se Amateur Toneel Unie heeft de alge meen voorzitter, mr. P. Cleveringa, de noodklok geluid voor vele amateurtoneel groepen, die doorlopend met financiële moeilijkheden te kampen hebben. Eén daarvan is de Leidse toneelgroep „Pul chri Studio". Dat bleek wel duidelijk uit de sombere woorden van de voorzitter, de heer J. van Noord, ter inleiding van de uitvoering, die woensdagavond in het St.-Antonius Clubhuis werd gegeven. Deze r.-k. toneelvereniging is ontstaan uit een zangvereniging, welke inmiddels wegens gebrek aan animo de strijd heeft gestaakt. En wanneer er niet snel een stevig aantal donateurs wordt bijgewon- nen, zal de toneelgroep dit voorbeeld moeten volgen. Zó hoog is de nood ge stegen. Maar ook artistiek gezien kennen de amateurgezelschappen by zond ere proble men. Een beroepsacteur ziet meestal wel kans door zijn talenten in de eerste plaats, maar ook door zijn routine in de huid van de uit te beelden persoon te kruipen en zo deze figuur te wórden. Persoonlijke geaardheid spreekt hier niet zo duidelijk als bij de amateurs, die veel al deze natuurlijke begaafdheid node missen en derhalve de figuur moeten zijn! Dit stelt vele regisseurs van ama teurgezelschappen voor schier onneem bare hindernissen. Immers, hij moet vaak uit zo weinigen zo veel kiezen. Hij moet dikwijls roeien met de niet toerei kende riemen, die hij ter beschikking heeft. Dit alles heeft „Pulchri Studio" kenne lijk ook parten gespeeld. Men moet dus bewondering hebben voor het resultaat, dat desondanks bereikt werd. Men is er in geslaagd de - overigens niet zo tal rijke - aanwezigen een genoeglijke avond te bezorgen met de opvoering van het blijspel „De sukkel" van Dick Faber. De auteur heeft in dit stuk een aantal bij zondere typen ten tonele gevoerd. In de eerste plaats Tante Amalia, een nogal romantisch aangelegde dame, die niet alleen een zeer warme genegenheid voelt voor haar buurman, overste Brasser, maar bovendien alles in het werk wil stellen om een uitzonderlijk levendig nichtje te koppelen aan haar neefje, die in zijn jonge leven nog nooit iets anders gedaan heeft dan zijn neus in de boeken steken. De overste, het nichtje en haar vriend stellen dan al hun krachten in het werk om van deze „sukkel" een normaal mens te maken. Men begrijpt het na dit relaas wel, dat er talrijke dwaze momenten in voor kwamen, die door „Pulchri Studio" dankbaar uitgebuit werden. Mevrouw A. Pieters-Pont was de koppelende tante, mej. J. M. Kwartel het ondeugende nichtje, mej. Oda van Diest de onont beerlijke dienstbode, L. Klink een bijzon der onhandige neef, G. Meyers een uiterst stoere buurman en J. van Noord de stille geliefde, die als huisknecht moet fungeren. Zij hebben het dankbare publiek enkele vrolijke uurtjes bezorgd. HOE DE RIJKSMUSEA WERDEN BEZOCHT Het Rijksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede trok gedurende het eerste kwartaal van 1959 niet minder dan 17.092 bezoekers: voor het Rijksmuseum voor Oudheden en het Prentenkabinet der Leidse Universiteit waren dat er respectievelijk 4.029 en 429, terwijl het Rijksmuseum van Nat. Historie in deze periode gesloten was. Zoals we zaterdag uitvoerig hebben bericht, wordit op 1 september de Leidse Christelijke School voor Slechthorenden en Spraakgebrekkigen geopend. Men be gint dan in twee lokalen van de Her vormde School aan de Hoge Morsweg. De nieuwe school gaat uit van de stich ting „Christelijk orthopedagogisch in stituut voor Leiden en omstreken", die woensdagavond in Het Gulden Vlies een voorlichtingsbijeenkomst hield onder leiding van de voorzitter, de heer A. Huigens. hoofd van de Ds. De Wolff- school te Noordwijk. Deze kon o.a. ver scheidene schoolartsen, onderwijskrach ten en maatschappelijke werksters wel kom heten. UITEENZETTING De heer F. W. v. d. Haspel (Drieplas- senweg 26, Katwijk aan Zee), die tot hoofd van de nieuwe school is benoemd, gaf een uiteenzetting over het slecht horende kind en zijn vele problemen. Het slecht horen is een zeer grote han dicap voor de ontwikkeling en ont plooiing van het kind. Voor het kind, dat in slechts zeer geringe mate slecht horend is, moet de gewone lagere school als het meest gewenste school type worden gezien. Het kind moet dan een plaats krijgen op de tweede of der de bank van voren, zodat het een zo nauw mogelijk contact heeft met de leerkracht, terwijl het tevens de reacties en bezigheden van zijn medeleerlingen kan zien. MODERNE METHODIEK Is het kind in grotere mate tot zwaar slechthorend, dan brengt de nieuwe school uitkomst, die gebruik maakt van de enorme vooruitgang op technisch en wetenschappelijk gebied, die zich vooral na de tweede wereldoorlog heeft vol trokken. Door zijn taalarmoede is het slechthorende kind in alle opzichten, dus ook in zijn gevoelsleven en in zijn sociale ontwikkeling tot en met geremd. Hoofddoel van de nieuwe school is daar om het opbouwen van de taal teneinde daardoor de menselijke functies van het slechthorende kind tot ontplooiing te brengen. Het taalonderwijs, inclusief het spreken, neemt dus een belangrijke plaats in het lesprogramma in. Er wordt dan gebruik gemaakt van moder ne apparatuur, liplezen en visuele mid delen. Het onderwijs volgt de methodiek van de doofstommenschool en is gericht op de lagere school. Het is de bedoe ling een aparte klas voor kleuters van 3 tot 6 Jaar te formeren. Advertentie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Johanna Maria, dr. van J. B. N. Beurze en A .M. J. de Romijn; Johanna Maria, dr. van J .M. Bavelaar en E. M. Beurze; Robert, zn. van A. A. Janssen en A. J. de Wolff; Elsje, .zn. van E. Groen en M. Fakkel; Johannes, zn. van S. van der Kaay en A. van Heusden; Pieter Bf- tholomeus .zn .van A. G. Fakkel en E. Keijzer; Jozef Adrlanus Hermanus Maria, zn. van J. J. Schakenbos en C. A. H. T. M. van Remmen; Willem, zn. van W. Pet en A. A. Brouwer; Johanna Maria, dr. van J. de Lange en T. W. J. de Boer; Juli&nna Margaretha. dr. van M. Rótkal en J. M. Kessels; Richard Jan. zn. van J. W. Ver woerd en D. van Eijk. GETROUWD H. C. Römer en G. A. M. Jansen. OVERLEDEN N. H. Bervoetse 9 maanden, zoon; K J. Segaar, 86 Jr„ man. Met het L.D. op Hemelvaartsdag uit Glansrijke dag!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3