Plastic huizen binnenkort als doe-het-zelf pakket voor ƒ7300 Dominee vocht vergeefs voor dorp CASPARI Er is al grote belangstelling Het Leidsch Dagblad De randgemeenten profiteren van de „export" van Amsterdammers Schiphol veegt Rijk van de kaart VOOR ALLE LEEFTIJDEN! Moderne interieur verzorging Dagbladreclame is niet te vervangen! VRIJDAG 8 MEI 1959 (Van onze Zeeuwse correspondent) De heer Wim Pijpers, een vijftigjarige Rotterdammer, heeft grote plannen. Hij wil een wereldreis maken met een plastic huis, waarvan hijzelf de uitvinder, ontwerper en bouwer is. Dit plastic huis wil hij binnenkort voor f 9.800.in de handel brengen en als doet-het-zelf-pakket voor f7.300.Hoewel er nog maar twee modelwoningen gereed zijn, stromen de aanvragen binnen. Vooral van Bel gische zijde is de belangstelling bijzonder groot. Met twaalf arbeiders is de heer Pij pers op het industrieterrein in Vlissin- gen de produktie van plasticwoningen begonnen. Binnen een jaar zal, naar hij hoopt, het bedrijf op volle toeren draaien en twee complete huizen van 45 m2 oppervlakte elk, per week produ ceren. Dan gaat de heer Pijpers een (uiteraard plastic) complex van 3000 m2 betrekken, waarin 80 a 90 man perso neel werkzaam zal zijn. „Dat wordt een plastic city", aldus de Rotterdammer, „een complete plastic stadswijk met alle soorten plastic huizen, kantoren, gara ges, enz. Je kunt het zo gek niet be denken, want met plastic kun je alles bouwen". Dan komen ook de doe-het- zelf-pakketten in de handel en als alles goed reil en zeilt, trekt de heer Pijpers de wereld door met zijn eerste plastic huis (op wielen), om reclame te maken voor zijn vinding: in Amerika. Afrika, India en als hij de kans krijgt ook in Rusland. Ruim drie jaar heeft de heer Pijpers, die eigenlijk geen aannemer maar ar chitect is, in België geëxperimenteerd, voordat hij in maart 1959 met zijn eers te plastic woning op de proppen kon komen: een huis van 120 kg kunsthars, met een totaal gewicht (inclusief de 1300 kg ijzerwerk) van nog geen 2000 kg. Wanden, vloeren, dak, deuren en behang zijn van plastic. Als standaard model met oliehaard, pergola en ter rasje is het thans te koop voor f. 12.000, maar „ik maak ze straks veel goedko per", aldus de heer Pijpers, „voor nog geen f. 10.000. Als bouwpakket breng ik ze in de handel voor rond f. 7300, maar dan zonder haard". De belangstelling voor zijn vinding is overweldigend. Toen de produktie in april werd begonnen, waren er al 23 woningen verkocht in Vlissingen en vooral in België, waar in Antwerpen het verkoopkantoor is gevestigd, en wel als zomerhuisje, als kantoorruimte, voor een slachterij, voor de Rivièra, voor sportclubs, enz. De uitvinder tapt zijn huizen uit een vaatje. In vaatjes komt de plastic na melijk uit Amerika zijn Vlissings bedrijf binnengerold en wordt dan over een weefsel van Franse glasvezel gestreken. Op lichtmetalen mallen (uit België) krijgen de panelen de gewenste vorm. De wanden bestaan uit een dubbele laag plastic: een onderlaag van polyryreen schuimplastic, met daarover een laag polyester. De woning bestaat uit een grote woonkamer met een geheel gla zen wand, twee slaapkamers, keuken en hal, een terras met pergola, en een ade mende wand die condensatiedruppels in de woning voorkomt. De binnendeuren zijn lichtdoorlatend. De wanden mogen dan slechts vier centimeter dik zijn, inbrekers krijgen toch echt geen kans, want de panelen zijn gewapend met een stalen vlecht werk. 1 Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. iniiilliili VAKER NAAR DE KAPPER! Degelijke Duitsers laten geld rollen, dankzij grote welvaart Gestegen omzet van schoonheidsmiddelen - Meer parapluus door advertentiecampagne „Mit Schirm ein Herr!" (Van onze correspondent in Bonn) De bijna spreekwoordelijke welvaart, waarvan de gemiddelde Westduitser thans geniet, heeft deze over het alge meen zo spaarzame burger verleid tot het doen van heel bijzondere uitgaven. Meer dan ooit besteden deze gemiddelde Duitser en zijn vrouw zoals men hier zegt „Herr und Frau Normalverbrau- cher" zorg aan hun uiterlijk en hun kleding. Ze laten daarvoor het geld fiks rollen, tot voordeel van de gigantische maatschappijen, die in geheel West- Europa en Amerika de burger willen laten glimmen. Zo probeert in de Bondsrepubliek thans Jan-en-alleman er een werkster op na te houden. Of die werksters dan ook weer een werkster hebben, is onbe kend. En even onbekend is het of, ge lijk in de Verenigde Staten, de werk sters met de eigen wagen, in dit geval de Volkswagen, voor het huis van me vrouw verschijnen. Bij ons thuis is het nog niet geschied, tenzij de werkster haar wagen om het hoekje heeft laten staan om haar uurloon niet te drukken. Een werkster dus. Maar ook de was: die gaat hier de deur uit, vooral als man en vrouw samen een volledige dag taak hebben. En de kapper: man en vrouw gaan meer dan ooit naar de kap per en laten zich daar beiden goed, uit voerig en dus duur behandelen. Dat alles leidt tot de conclusie, dat de ge middelde „Herr und Frau Normalver- braucher" meer aandacht aan het ge mak in hun leven, aan hun prettige leven, aan him er-netjes-uitzien, beste den. En daarvoor hebben hij en zij heel wat over. Daarvan profiteren niet slechts de kappers en de wasserijen, maar ook de spoorwegen, de taxibezit- ters, de autoverhuurders en -verkopers, de caféhouders, de fotografen, de werk sters, de behangers, de kleermakers, de belastingadviseurs, de strijdinrichtingen de reisbureaus. Zij allen hebben iets te maken met, wat men noemt, het leve ren van diensten en daarvan wil de ge middelde Westduitser graag profiteren. Opvallend is daarbij, dat de aankoop van allerlei schoonheidsmiddelen even eens zeer veel hoger is dan enkele jaren geleden. De produktie van parfums en dergelijke voor het uiterlijk bestemde zaken steeg daarbij bijzonder, maar de produktie van tandpasta nam af, met enige miljoenen markenHoe de tandartsen er thans voorstaan, is niet bekend, maar het lijkt toch logisch, dat ook zij het thans drukker zullen heb ben dan voorheen! Reclame schept mode En dan de paraplu! De paraplu is er weer echt ingekomen in West-Duirs- land. „Mit Schirm ein Herr!", juichen de advertenties in de dagbladen U ge biedend toe: „Met een paraplu bent U een heer". In Hamburg ziet men knaap jes van 15 jaar bij het fraaiste weer met een pikzwarte paraplu-in-hoes langs de Alster wandelen, want „mit Schirm ein Herr!" En in Bonn deinzen de jonge en oude heren er niet voor terug een gekleurde paraplu te dragen, maar alleen als het regent. „En waar om zou een man er geen paraplu op na houden?", hoort men van Duitse zijde, als men enigszins bedenke! uk naar het paraplu-dragen der heren kijkt. „Waarom moeten wij onze jassen nat laten regenen en de dames niet..?" Maar niet vreemd is aan deze mode toch de enorm krachtige reclame van de Westduitse paraplufabrikanten. Zij zijn nu overgegaan tot de verkoop van parasols voor iedereen: ze zijn iets klei ner dan de parapluus, hebben fraaie kleuren en kunnen ook als wandelstok voor de dames fungeren En waarom zou dat ding er in Duitsland, zon af geen zon. niet ingaan als „iedereen" het doel? Na „met Schrim ein Herr" wordt het deze zomer „mit Sonnen- 1 schirm eine Dame!". Voor wie het ge- I looft.1 Een hoekje van het woonkamer-interieur. Generaal Foulkes en Wageningen Generaal Charles Foulkes, opperbe velhebber van het Canadese leger, heeft woensdagmiddag plotseling, na een be zoek aan de Canadese troepen in Duits land, op doorreis van Brussel naar Lon den een bezoek gebracht aan Wagenin gen, de plaats waarvan hij in 1955 ere burger is geworden. Generaal Foulkes leidde in 1945 de onderhandelingen met de bevelhebber van de Duitse troepen in Nederland, ge neraal Blaskowitz, die de onvoorwaar delijke overgave van de Duitsers tot re sultaat hadden. De Canadese generaal was in gezelschap van zijn vrouw en zfjn zoon Philip, die juist is afgestudeerd als ingenieur. Generaal Foulkes wilde zijn zoon plaatsen laten zien, die van belang zijn geweest in de laatste fase van de oorlog. Invasiepoging in Nicaragua werd op Cuba verhinderd Volgens het Cubaanse blad „Revo lution" zijn op het strand van Cajio in de provincie Havanna 20 mannen en 2 vrouwen gearresteerd. Zij bereidden een invasie in Nicaragua voor. De groep werd toevallig ontdekt, aldus het blad, doordat de mannen geschoten hadden op een visser, die daarop de politie waar schuwde. De leider der rebellen, Pedro Cruz Arce, die verklaarde luitenant in het leger van Fidel Castro te zijn, zei dat de expeditie was georganiseerd door een Nicaraguaan, die Cuba inmiddels heeft verlaten. De 22 arrestanten zijn in het militaire hoofdkwartier in Havanna gevangen ge zet. Zes rebellen, die de Panamese rimboe waren ingevlucht, inplaats van zich over te geven, hebben woensdag avond een vuurgevecht geleverd met le den van de nationale garde, zo heeft een woordvoerder van de Panamese re gering meegedeeld. Later werd gemeld, dat vyf van de zes gevangen zijn ge nomen. De zesde, die zich nog verbogen houdt, zou gewond zijn. Expansie van de hoofdstad Binnen afzienbare tijd miljoen inwoners (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam groeit uit zijn jas. Enige jaren geleden heeft men moeten beslui ten Industrieterreinen aan te leggen op grondgebied van de gemeente Ouder- Amstel, en zonder dat er veel rucht baarheid aan wordt gegeven is men thans bezig met de aankopen van 33 boerderijen in de 600 ha. grote Bijlmer meerpolder welke behoort tot de ge meente Weesperkarspel. De bedoeling van dit laatste is duidelijk: Amsterdam zoekt expansie voor zijn woongebied. Volgebouwd Amsterdam raakt volgebouwd. In het westen zijn de tuinsteden Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp op gedrongen tot aan de grenzen van de gemeente Haarlemmermeer. In het zuid westen zal de in aanbouw zijnde tuin stad Buitenveldert straks slechts door een kleine groenstrook van het tot Nieu- wer-Amstel behorende Amstelveen ge scheiden zijn en in het zuidoosten roe pen Ouder-Amstel en Diemen de uit breidingen een halt toe. In Noord aan de overzijde van het IJ, is het uitbrei dingsplan van beperkte omvang, omdat het landelijke gebied van waterland als recreatiegebied is bedoeld. Miljoenenstad Amsterdam zal binnen afzienbare tijd een miljoen inwoners tellen. Zoals de grenzen thans liggen, zal het onmogelijk zijn dat miljoen ,,ln eigen huis" onder te brengen. Mogelijk zal bij een even tuele opheffing van de gemeente Wees perkarspel de Bijlmermeerpolder aan Amsterdam worden toegevoegd, de be sprekingen hierover zijn nog gaande. Daarnaast echter zal het nodig blijven, dat vele hoofdstedelingen in naburige gemeenten worden ondergebracht. Vrywel ongemerkt heeft de „export" van Amsterdammers de laatste jaren grote vormen aangenomen. Tienduizen den Amsterdammers hebben huizen be trokken in Amstelveen. Diemen. Zaan dam, Landsmeer, Purmerend en zelfs Hoorn. Het vroeger zo landelijke dorpje Landsmeer heeft in korte tijd zijn -in wonertal zien verdubbelen. Purmerend. dat thans 7000 inwor.ers telt. zal na de totstandkoming van het uitbreidings plan ruim 20 000 inwoners krijgen. De Zaandamse Kalverpoldier biedt straks plaats aan 15.000 mensen. Drukke conferenties Binnenskamers wordt druk geconfe reerd over de vraag in hoeverre annexa tie van buurgemeenten de hoofdstad in het groeiproces tegemoet kan komen. Tevens wordt de mogelijkheid onder zocht van een overkoepelend bestuurs orgaan, een „Groot-Amsterdam', waar in de randgemeenten toch nog baas op eigen terrein kunnen blijven. Wil Amsterdam alle huisvestingsmoei lijkheden onder de knie krijgen dan zal het nodig zyn binnen twintig jaar meer dan 100.000 woningen te bouwen. Im mers. op het programma staan een aan tal saneringen in de oude wijken van de stad. En wanneer die saneringen zijn doorgevoerd, zal blijken, dat er slechts een vierde deel van de huidige bewoners in die nieuwgebouwde, ruime wijken zal kunnen worden ondergebracht. Onder de rook van Schiphol Volgens autoriteiten de beste oplossing (Van onze Amsterdamse redacteur) Meester J. Nieuwenburg van de Openbare Lagere School te Rijk in de Haarlemmermeer moet zijn stem verheffen om zich verstaanbaar te maken, telkens wanneer er een vliegtuig over komt. En dat gebeurt vele tientallen malen per schooldag, want Rijk ligt als het ware midden op Schiphol. Dominee H. P. Swets staat met de handen op de rug voor de tuin deuren in de pastorie. Zijn blik dwaalt over de bulldozers en draglines vlak bij zijn kerkje, die in lawaai wedijveren met het vliegtuiggebrom. Aan de voorzijde van zijn huis denderen lange kolonnes vrachtauto's met zand en grint voorbij. In de verte steekt een reusachtige beton molen uit het land op: deze spuwt de specie onafgebroken uit zolang de dag licht geeft. ,,'t Is gebeurd met ons dorp", zegt de dominee. ,,In de dorpskern staan nu nog 90 huizen. Op 15 september zullen zij alle zijn ontruimd. Moeten zij ontruimd zijn. Dan dringen de bulldozers verder op en een paar maanden later zal Rijk van de aarde zijn weggevaagd". Het mocht niet zijn Dominee Swets en meester Nieuwen burg zijn jarenlang in de weer geweest om Rijk te redden. „O, zeker, zij zullen de laatsten zijn, die beweren, dat de uit breiding van Schiphol niet noodzakelijk zou zijn Zij streefden echter naar een verplaatsing van de dorpskern naar de plaats, waar nu de Ger. Kerk en de Chr. School staan, enkele kilometers verder, een plekje, dat niet door het „plan Schiphol'' zal worden aangetast Op die wijze zou worden voorkomen, dat het hart uit het dorp wordt gesneden. Het heeft, niet zo mogen zijn. Ja, een paar jaar geleden, zag het er beter uit. Op 8 november 1950 keurde de gemeente raad van Haarlemmermeer, waaronder Rijk ressorteert, he t uitbreidingsplan „Rozenburg" goed. een nieuwe dorps kern, waarmee volgens de uitslag van een enquête 90% van de Rijkers zich kon verenigen. Drie redenen Ge zoudt zeggen: de gemeenteraad •heeft het- besloten en dus wordt zijn wil uitgevoerd. Maar ofschoon de bouw vrij wel onmiddellijk een begin had kunnen nemen het Rijk stelde namelijk prompt een bouwvolume voor 90 wonin gen beschikbaar gebeurde er niets. Want de meerderheid van B. en W. en de provinciale planologische dienst hadden bezwaren. Het plan „Rozenburg" werd door Gedep. Staten verworpen Waarom? Ziehier de drie redenen: 1) de voortzetting van de lintbebou wing is ontoelaatbaar: 2) het is niet wenselijk een nieuwe dorpskern te stidh. ten tussen Aalsmeer en Badhoevedorp; 3) de geluidshinder van de s tra alver- keersvliegtuigen maakt het bouwen van woningen zo dicht bij de startbanen on toelaatbaar. Terwijl de gemeenteraad bij de Kroon in beroep ging tegen de beslissing van Ged. Staten verzamelden de Rijkers on der leiding van dis. Swets argumenten be gen de bezwaren, die tegen het plan „Rozenburg" waren geopperd. De eerste twee punten meende men gemakkelijk te kunnen weerleggen. Lint bebouwing wordt in de Haarlemmermeer algemeen toegepart. Het ontwerp van „Rozenburg" is bovendien geen feite lijke lintbebouwing. En wat die nieuwe dorps kern betreft: dit was immers geen extra dorpskern, maar eenvoudig een verplaatsing, waarbij men zelfs kon spreken van een samenvoeging met een ter plaatse reeds bestaande bebouwing. „Geluidshinder" Voor een kwestie van de geluidshin der vervoegde men zich zelfs bij de Douglasfabrieken in Amerika. Aan de hand van de plattegrond meldde Dou glas: ..De geluidshinder in Rozenburg zal vier decibels minder zijn dan Rijk thans ondervindt van de DC 6 en de DC 7". Voor alle zekerheid vroeg men ook de KLM om een beoordeling. Deze luidde: „Het geluid in Rozenburg zal nog juist acceptabel zijn en zeker niet hinderlijker dan in het huidige Rijk". Ds. Swets bladert in zijn dossier. „En dan denk je natuurlijk dat je er bent. Maar dan vergis je je. Terwijl de kwestie-Rozenburg nog voor de Raad van State moest worden behan deld, maakte de gemeente al aanstalten om de 90 voor Rozenburg bestemde hui zen elders in de Haarlemmermeer te bouwen, tegen de grens van Aalsmeer aan. Zeker, de Rijkers mogen daar straks een huis betrekken, maar zij zullen op een geheel andere omgeving moeten overschakelen en daar hebben zij geen lust in. Enfin, wij dachten destijds sterk te staan met onze verklaringen van het geluid. Maar wy hadden buiten de waard in dit geval bulten de plano logen gerekend. zy hebben de KLM onder druk gezet en wat ik van die maatschappy had durven denken is ge beurd. Hier lees zelf maar. De brief kwam een dag voordat de behandeling voor de Raad van State plaats had". Brief van de K.L.M. De brief zegt, dat de KLM moet terug komen op de vroeger afgegeven ver klaring, omdat men „nieuwe ontdek kingen" had gedaan. De merkwaar digste zin uit dit epistel: „Hoewel kan worden aangenomen, dat de vliegtui gen, die in de toekomst de DC 8 en de Boeing 707 zullen vervangen, minder lawaai zullen produceren, is het zeer wel mogelijk, dat het tegendeel het geval zal blijkenOp 23 maart 1959 werd de beslissing van de Kroon be kend gemaakt. Men had géén bezwaar tegen de lintbebouwing, men had géén bezwaar tegen de vorming van een nieuwe dorpskern, maar men had wél bezwaren tegen de geluidshinder en daarmee is het plan-Rozenburg voor goed van de baan. Rijk zal nim mer een nieuwe dorpskern krijgen. Tegen de muur „Het is alsof je tegen een muur staat te boksen", aldus ds. Swets. „Tussen het tydstip, dat de gemeenteraad in beroep ging en de beslissing van de Kroon, is maar liefst anderhalf jaar verstreken. Dat is ergerlyk. Kyk eens naar buiten met welk een energie Schiphol de start baan 07-25, die dwars door onze dorps kern zal lopen, aanlegt. En dan moet je daarbij het getreuzel met onze dorpsbe langen zien. Die startbaan, 3300 meter lang, kost miljoenen. Maar by de ont eigening van onze huizen beknibbelt men op iedere cent. Men durft het zelfs bestaan om huizen op foto's te taxeren. Er wordt bitter laag getaxeerd. In twee gevallen heeft de rechtbank de pryzen al met een derde verhoogd. Let maar eens op: volgende week begint een reeks procedures, want de Rykers laten zich niet nemen Driftig spreidt de dominee een grote kaart op de tafel uit. „Kijk eens. Hier zou onze nieuwe dorpskern Rozenburg moeten komen. Op een kilometer af stand van de startbaan. En kijk hier eens: hier verrijzen nieuwe boerderijen op honderd meter van de startbaan. Er is niet gerept over geluidshinder. En daar, vlak by diezelfde baan, mogen ook enkele huizen worden gebouwd. U ziet, dat de startbaan 01-19 precies in de lijn AalsmeerBadhoevedorp loopit. Niemand, die heeft geprotesteerd. En ik. ik mag nu myn nieuwe kerk en pas torie bouwen op de plaats, waar Rozen burg zou komen. Daar komt ook de openbare school. Dat kon opeens wel. Ach, weet U, men heeft Rozenburg een voudig niet. gewild en de geluidskwestie gewoon aangegrepen om het de nek om te draaien. Het gevolg is, dat de dorps gemeenschap van Rijk uit elkaar wordt geslagen. De Rijkers willen by elkaar blijven en zij voelen niets voor het wo nen in die uithoek bij Aalsmeer. Maar er is niet meer aan te doen. Wij hebben verloren. Op 15 september gaat ons dorp tegen de grond, 't Is jammer. Het had allemaal zo mooi kunnen zijn Het is spijtig, maar Ten gemeentehuize van Haarlemmer meer gaf men ons een gans ander oor deel. „De woningen, die aan de kant van Aalsmeer worden gebouwd", zo zei men ons, zullen een jnddreote-vervanging"' zijn van de dorpskern van Rijk. die voor de drie kilometer lange startbaan van Schiphol moet wijken. De praktijk zal wel zo zijn# dat de bevolking van Rijk zich over de Haarlemmermeer zal moe ten verspreiden. „Het is spijtig dat Ryk moet verdwij nen, maar wat er gaat gebeuren is toch de beste oplossing onder de huidige om standigheden" Waarom het plan Rozen burg niet mag worden uitgevoerd, ter wijl er daarentegen pal tegen de start baan aan boerderijen verrijzen? Wel, men acht de geluidshinder op de plaats, waar Rozenburg zou moeten komen, te groot. Uiteraard zal het lawaai bij de boerderijen ook groot zijn, maar bij de bouw worden maatregelen getroffen die de geluiden voor de bewoners zoveel moglijk zullen afzwakken. Het gebruik van dergelijke isolerende materialen wordt voor een woonwijk echter een kostbaar en kan alleen worden aange wend bij huizen, die aan een bepaalde plaats zijn gebonden, zoals bijv. die boerderijen. Commentaar van ds. Swets: „Ja, dat is zo. Die boerderyen worden ondermeer voorzien van dubbele ramen om het ge. luid buiten te sluiten. Maar zy liggen dan ook -vlakbij de startbaan, terwijl Ro zenburg een kilometer verder zou ko men te liggen. Trouwens, myn kerk en de pastorie en de openbare school, die wel op de plaats van Rozenburg zullen worden herbouw, krygen géén dubbele ramen of andere speciale voorzieningen. Er is ook niemand, die dat nodig vindt Iedereen is dol op de Luxaflex aluminium jaloe zieën! Het licht wordt heerlijk zacht getemperd of in de slaapkamer geheel buitengesloten. Kamers worden met één simpel handgebaar „gesplitst" en de kinderen kunnen het solide materiaal niet stukspelen! Zelfs het schoonhouden is een genoegen... zo eenvoudig is het. ALUMINIUM JALOEZIEËN Vraag ons de gratis brochure of een demonstratie. DE KEMPENAERSTRAAT 27 - OEGSTGEEST TELEFOON 25470 ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. vraagt voor haar Postkamer JONGSTE BEDIENDE (Mnl.) die in hoofdzaak zal worden belast met het verzorgen van post binnen de onder neming. Leeftyd ongeveer 17 jaar Enige jaren mulo-opleiding strekt tot aanbeveling. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties met vermelding van opleiding en ervaring en onder verwijzing naar nr. 5/JB te richten aan de afdeling Personeelszaken van Royal McBee Nederland N.V., Oosterkerkstraat 11, LEIDEN. Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geel ons dan even een berichtje ot telefoontje (no. 25041). Onze vertegenwoordiger komt U gaarne zonder enige verplichting volledig inlichten

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 23