MODELWONING Pierre Monteux is onvermoeibaar Jij wilals men het zo voelt \pplaus tussen de concertdelen succes WESTDUITSE STAATSKAS IS NU, NA ZEVEN JAAR, LEEG Bezoek onze Minister Pinay hield in de Munt de nieuwe harde frank ten doop Kelners in Amerikaanse Senaat droegen jasjes met U.S.S.R. Rotterdamse gemeenteraad gaat besluiten over aanleg van metro gericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 mei 1959 Achtste blad no. 29738 ammofoonplaten zijn hem tot een gruwel (Van onze correspondent te Londen) Jet is altijd een belevenis om de hoogbejaarde Pierre Monteux hij is op het concertpodium in actie te zien. Men herinnert zich de inne- |e Fransman, zoals hij naast Mengelberg ons concertgebouworkest aan- ie, bedaard en beheerst en met edele waardigheid. Natuurlijk is Monteux tfijf en beperkt hij zijn bewegingen die toch nooit overdreven waren, tot jiterste minimum. Maar hij houdt het orkest nog even vast in zijn greep (tijd. Hij dirigeert met zijn ogen, zijn mimiek. Af en toe heeft een knikje |ewenste effect. Monteux is nog de stoere, gedrongen figuur van vroeger, (/are oogleden maken een vermoeide indruk, maar dat is slechts schijn, denkt men dat er een stramme pop staat, maar zodra de muziek vloeit, het tintelende leven en het innerlijke vuur erin terug. Monteux is kenne- »n van de grote figuren, die door werkt zolang hij kan. Hij reist door •ika en Europa, maar spaart zichzelf door tussen de concerten door itie te houden. Snorm Lonclens eerste Londense concert van dit D met het London Symphony Or- a was een enorm succes. Vooral ch als een bloem ontvouwende ver. P van Ravels ..Daphne en Chloë", erk dat hier altijd als een gebeur- wordt beschouwd, wekte grote rfit. De veteraan Monteux heeft iw bewezen dat er, zeker wat zijn rke prestaties betreft, geen reden op non-activiteit te gaan. Leider van 102 orkesten teux heeft in zrfjn lange loopbaan testen gedirigeerd, sommige slechits en enkel concert, maar andere ge Ie lange periodes. Over zijn erva- heeft hij gesproken met een Ie medewerker van de „Times". Hij de te generaliseren over de or- in de diverse landen, maar gaf er geweldige verschillen bestaan, land vond hij orkesten, waarmee 0 genoegen was te werken en an- Teike vele moeilijkheden oplever- -ommige orkesten bezitten een ■discipline, maar andere moet een ■ine worden opgelegd, hetgeen on- ■behoorde te zijn. Monteux zeide de laatste is, die een zeer strikte ■che discipline zou wensen, maar ■>oft, dat het muzikant-zijn werke- ■Iscipline oplegt. Bij sommige or- is men geneigd te geloven dat de Heden muziek haten en slechts on- HDteat spelen. „Misschien is het Twee repetities ■r. Amerikaanse orkesten bezitten ■)te reputatie wegens hun doelma- en technische volmaaktheid en mate is dit ook het geval, maar "■lelijkheid komt. het allemaal neer ntyd en moeite, aan repetities be ll Da,t hangt op zijn beurt weer af et beschikbare geld. De meeste Jlmerikaanse orkesten kunnen het JJroorloven net zolang te repeteren galles precies in orde ls! In Enge- |n er normaal twee repetities. Dan gemakkelijk op het concert iets Bn. Waarschijnlijk zullen de ran- It rafelig zijnhet geval wil dat Monteux in Engeland vier- por een concert kan repeteren, zo- 1 er redelijk zeker van kan zijn, geen ongelukken gebeuren. Hy is van mening, dat men te ver kan m het volmaakte te bereiken. „Ik veracht mijn platen" is iets" zei hy, wat ik steeds weer !t als ik grammofoonopnamen De opname-technici verlangen ireer dat alles onnatuurlijk vol eis. In de concertzaal mag er soms wden gehoest, of ritselt by het 1 d het muziekblad, soms ook zijn sluizend en een andere natuurlijke h, welke by het muziekmaken Mmaar op een plaat mag dat niet. ogenblik dat de opname eindelijk is, hebben de spelers hun animo D en is de uitvoering levenloos en lid. Maar dat is de versie, welke feproduceerd! „Om deze redenen l het maken van opnamen voor r immofoon kunstenaars zijn IhDals ze op de plaat komen en ik l al mün eigen platen"! rnx zou veel gelukkiger zijn, in- n n concert in normale omstandig. toals die in de concertzaal heer één ruk zou kunnen worden op- m. Dan pas krijgt men een wer- leeld van het werk. Twee soorten concert bezoekers le landen vindt men twee soorten gangers. Het merendeel houdt rogramma's, bestaande uit de ird-klassieken en de kleine groep die niets anders willen ho- 1 wat nieuw is en anders. Dit is Monteux bepaald niet ongun- ewel men er vaak over argument er zich bezorgd om maakt. Naar- p tijd vordert, worden de werken, a slechts de minderheid houdt en conservatieve meerderheid onbe k voorkomen, op hun beurt ird-klassieken, naar uit Monteux' fvaring bleek. Voorbeelden daar- a Daphen en Chloë, „Petroesjka" sacre du printemps". De laatste Bakte een van de bekendste mu- fellen uit de historie. Ie reacties van het tegenwoordige betreft, hangt veel af van het- fcaraan men gewend is. Monteux i Parijs altijd diat elk concert dat ir dirigeerde, een mislukking was, pet geen schandaal verwekte, fcgeland en Amerika is het publiek leef der mis'schien tè beleefd fft zijn afkeuring nooit erg luid- te kennen. ..Ik weet niet wat het Voor de dirigent maakt het wei- Idhil". Vreemde gewoonte eerste plicht, een héél zware, is pover de muziek. Hij kan zich k nog met het publiek bezig hou- fevrel hij natuurlijk hoopt dat het leten". Ik heb echter een grote >ver het gehoor in alle landen en zijn kunstmatige terughoudend [tussen de delen van een con- symphonie te applaudisseren. Ik et, waar die gewoonte begon, zeker niet overeen met gen van de componisten. Natuurlijk: applaus moet spontaan zyn, geen verplichting, maar dikwijls ls het zeer natuurlijk om tussen de delen te applaudisseren. Neem byv. Brahms' eerste pianoconcerto: aan het slot van het eerste deel is er een geweldige coda, dat eenvoudig om applaus vraagt, maar het publiek biyft in eerbiedige stilte zitten, alsof het in de kerk was inplaats van muziek te genieten in een concert zaal. De reden is zogenaamd, dat ap plaus de muzikale lijn tussen de delen zou verbreken, maar het schynt mü toe dat applaus, dat de uitdrukking vormt van een emotionele reactie op de mu ziek, minder hinderiyk is dan een kunst matige stilte, welke nog onderstreept wordt door ingehouden hoesten en ge schuifel". Terug naar oude liefde Monteux hield er vroeger van nieuwe muziek op concerten te introduceren, maar thans voelt h\j dat hij zijn plicht heeft gedaan ten opzichte van Jonge componisten en keert hij terug naar zijn eerste liefde romantische muziek, speciaal tot Brahms, die altyd zijn favo riet is geweest. Hij houdt ervan in al lerlei omstandigheden te dirigeren opera, ballet, concerten, verschillende orkesten verschillende solisten, 6teeds weer andere werken. Hij heeft geen bal let meer gedirigeerd sinds hij met Diaghilef werkte. Intussen moest hem de opmerking van het hart dat het enige begrip, dat de meeste dansers van mu ziek hebben, het tellen van de maat is. Monteux houdt van het dirigeren van opera's, maar hij haat de atmosfeer van de opera-instellingen, waar de muziek te vaak het minst van alles tolteerst komen de enscenering en de tempera menten van degenen, die de hoofdrollen vervullen. Monteux is onvermoeibaar, na de eer- ste van zijn twee Londense concerten, ging hu tien dagen rusten in de Ita liaanse zon en daarna neemt hu de di rigeerstok op in Wenen. „Ik hoop dat ze tussen de delen applaudisseren, maar ik geloof niet dat ze het zullen doen. Advertentie. HET KLAVERBLAD De „Julius-toren", door Schaffer gevuld, door minister Etzel definitief geslecht (Van onze correspondent in Bonn) De „Juliustoren" is leeg, is geslecht, is definitief uit de Westduitse politiek verbannen, zo kan men in deze dagen in Bonn horen. Men wil daarmee zeggen, dat de staatskas van de minister van Financiën voor het eerst sedert juni 1952 leeg is en dat minister Etzel gedwongen zal worden nog deze zomer op de kapitaalmarkt te gaan lenen. Voor de Westduitse financiële politiek kan hier gesproken worden van een historisch feit. De vorige minister van Financiën, Schaffer, heeft jarenlang zuinig alles bij elkaar gegraaid om een „Juliustoren" vol te krijgen. En onder Juliustoren verstond men dan, gelijk in de oude Pruisische tijd, de schatten in de Juliustoren van Spandau bij Berlijn, de kasvoorraad waaruit grote onverwachte staatsuitgaven konden worden gedaan. „Op rand van een deficit" Schaffer verantwoordde zich voor deze grote kasvoorraad door te wijzen op de onvermijdelijke defensie-uitgaven, die eens zouden komen en even onver mijdelijk in de miljarden zouden gaan lopen. De staatskas werd door Schaffer dan ook tot de rand gevuld. Maar hij bracht daarmee het parlement in Bonn in de verleiding af en toe eens wat uit die goedgevulde staatskas te nemen voor andere dan defensie-doeleinden. Volgens het Hamburgse blad Die Welt besloten de regering-Adenauer en de Bondsdag, waarin de CDU de meerder lieid heeft, zelfs in 1956/57 tot uitgaven, die ten doel hadden de gemiddelde kie zer gunstig te stemmen voor de rege ringspartijen! In het verkiezingsjaar 1957 zou zó met volle hand geschonken zijn, dat de fi nanciële politiek voor jaren in het on gerede werd gebracht, althans Schaffer en zijn opvolger Etzel uit de hand moest lopen. Naar buitenland? Schaffer heeft zich fel verzet tegen deze cadeautjes-politiek en het kostte hem tenslotte zijn ambt als minister van financiën. Men verweet nem. dat hij belastingen inde, die niet werden uit gegeven. Zijn opvolger Etzel. evenwel, proclameerde het vorige jaar de stelling dat hij slechts zóveel belastingen zou heffen als noodzakelijk was om de uit gaven te dekken. Hij wilde daadwerke lijk tot de rand van het deficit gaan. Hetgeen dan ook thans het geval is! Etzels politiek vindt in het algemeen meer weerklank dan die van Schaffer: men zegt ten deze, dat het niet aangaat dat de belastingbetaler wordt uitgekne pen om de staat aan een reserve te hel pen. Deze politiek kon de particuliere kapitaalvorming en het sparen in het algemeen veel kwaad doen. Tenslotte vormden de staatskasreserves ook nog een inflatonistisch gevaar. Dat alles is thans voorbij. De vorige maand werd ten behoeve van de defen sie Bonn twee miljard mark uitgegeven, o.m. als voorschotten aan de Verenigde Staten en Engeland. De kasgelden tel- dens overigens begin maart nog drie miljard mark of meer! De vraag is thans in Bonn, waarom Etzel er zo vlug bij was om grote voor uitbetalingen voor toekomstige wapen leveringen te verstrekken. De socialisten zeggen." dat de Juliustoren in feite is verhuisd, en dus nog bestaat, zij het h: het buitenland. Bondsdag kan niet meer naar hartelust grijpen Etzel en de zijnen wijzen er evenwel op zij het zwijgend! Dat deze voorschotten aan het bui tenland verhinderen dat het parlement in Bonn over de kasgelden van de staat kan beschikken, dat deze dus niet in West-Duitslanoi kunnen worden uitge geven, en dus geen inflationistische werking kunnen hebben. Etzel heeft met dit alles de Bondsdag gebonden. Het parlement zal thans niet zo gemakkelijk overgaan tot het aan sporen voor nieuwe staatsuitgaven. Die uitgaven zouden dan immera gefinan cierd moeten worden uit een lege kas, dus vla staatsleningen op de kapitaal markt of via belastingverhoging! En geen parlementslid, zal van dit laat ste thans iets moeten hebben uit po litieke motieven! Etzel zal dan ook voorlopig wel overgaan tot een staats lening. Nog deze zomer, zo beweert men in Borrn. zal hij op de kapitaalmarkt vragen om drie miljard mark. Men acht dat niet verontrustend en men zegt dat er voldoende kapitaal overblijft voor de particuliere leningen. Ter ene zijde vindt men dus ongetwijfeld bewondering voor Etzels politiek om tot de rand van het deficit te gaan en de extra-uitgaven door leningen te dekken. Aan de andere kant zij" er evenwel critici, die zeggen dat er juist thans on bekenden zijn. die het geheel kunnen doen instorten: West-Berlijn zou wel eens om meer kunnen vragen. De defen sie draait nog niet eens op volte toeren. De oorlogsslachtoffers vragen miljoenen meer steun! Desondanks is hier sprake van een belangrqke stap in de West duitse financiële politiek. Waaraan Et zel thans definitief een geheel ander accent dan Schaffer heeft gegeven. De toekomst bluft evenwel onzeker, omdat op belastingverhoging onder de huidige politieke verhoudingen altijd terugge grepen kan worden. En waar de kiezer zo'n belaneryke figuur is als in de West duitse politiek, ligeen hier moeiiyke punten, zelfs voor Etzel Eind 1961 het gehele telefoonnet automatisch Einde 1961 zal, indien alles volgens program verloopt, de totale automati sering van het landelijke telefoonnet een feit zijn. Inmiddels wordt begon nen aan een driejarenplan om althans voor de grootste steden van ons land automatisering van telefoonverbindin gen in België en Duitsland mogelijk te maken. Van enkele grote Belgische ge meenten uit kan men reeds automa tisch met diverse delen van ons land telefoneren. De internationale automatisering zal een provisorisch karakter dragen. Het zal nog vrij wat jaren duren voordat Ne derland. België en Duitsland geheel geautomatiseerd telefoonverkeer zullen hebben. De Japanse walvisindustrie is bereid het risico te nemen van een onbeperkte concurrentie bij de vangst in de zuidelijke wateren, aldus heeft een woordvoerder van een Japans walvisbedrijf meegedeeld. De drie Japanse ondernemingen hopen evenwel nog steeds op overeenstemming met de walvisindustrieën van Noorwegen, England en Nederland over de verdeling va ntachtig percent van de 15.000 walvis sen die volgens de internationale conven tie mogen worden gevangen. Twintig per cent ls al aan de Sovjet-unie gegeven. Instituut voor Middenstand sloot een periode af (Van onze correspondent) Sinds 1952 houdt het Economisch In stituut voor de Middenstand zich naast het traditionele bedrijfseconomisch on derzoek ook bezig met enquêtes op so ciaal-economisch terrein, daarmee ge volg gevend aan de na de laatste we reldoorlog optredende nieuwe tendens ln het maatschappelijk bestel. In de opening van het nieuwe gebouw aan de Neuhuyskade te Den Haag. waarin na een vijfjarige zwerfperiode het gehele personeel onderdak vond. ziet de leiding van het instituut dan ook een afsluiting van een periode van reorganisatie en uitbreiding, zo blijkt uit het Jaarverslag over 1958. Met steun van het bedrijfsleven kan het Instituut ieder iaar de kostenstruc tuur en rentabiliteit van een groter aantal branches nagaan. Zo bedroeg het aantal in het afgelopen Jaar ter plaatse geënquêteerde bedrijven 1317 tegen 120 ln 1957. Keukenhof nog kleurrijk Ztfn de late tulpen op de bollenvelden thans vrijwel uitgebloeid, op de Keuken hof valt nog veel te genieten van een kleurrilke en fleurige bloemenpracht in het prachtige voorjaarsbos. Advertentie. PROF. ASSERLAAN 29 VOORSCHOTEN Van 10 t/m 27 Mei Alle werkdagen behalve Zaterdag 's avonds van 7 tot 10 uur. Woensdag, Vrijdag en Zondag ook 's middags van 2 tot 5 uur. N.B. 1e Pinksterdag gesloten, 2e Pinksterdag van 2 tot 5 uur geopend. Bij sanering van Franse economie komt nog wat meer kijken dan alleen inwisseling Vele jaren nodig (Van onze Parljse correspondent) De Franse minister van Financiën Atoine Pinay, heeft dezer dagen in Pa rijs persoonlijk de hefboom overge haald, waardoor de eerste nieuwe of harde frank werd geperst. Voor deze plechtigheid, de geboorte van Frank- rijks nieuwe munt, bestond een aanzien lijke belangstelling uit de kringen van de bank en de geldwereld en beroeps halve natuurlijk ook uit de journalis tiek. Zoals men weet heeft de regering van generaal De Gaulle besloten ook grote schoonmaak te houden in Marianne's portemonnee door alle oude bankbiljet ten en muntstukken waarvan er nu nog vele de kentekenen en het devies dragen van het regime van maarsohalk Pétain uit de Duitse bezettingstijd! door nieuw papier, nikkel en zelfs zilver geld te vervangen. Bij die geldzuivering zal bovendien de officiële waarde van de frank met honderd worden verme nigvuldigd, waardoor de huidige frank met de vroegere centime zal zijn gelijk geschakeld. Van alle Franse bankbil jetten zullen echter alleen twee nullen van de waardecijfers behoeven te wor den afgekapt. Een duizend-frank-büjet blijft in de toekomst dezelfde beeltenis van Richelieu vertonen, maar inplaats van duizend zal het dan nog maar tien franken waard zijn. De 500-biljetten worden door 5 frank muntstukken ver vangen, waarvan minister Pinay het eerste exemplaar heeft vervaardigd. Het nieuwe Franse geldstuk van 5 frank zal dertien gram zilver bevatten en dat is juist evenveel als de overeenkomstige Zwitserse munt! Gezamenlijke circulatie Er zal een jaar nodig zijn om de hon derdmiljoen bankbiljetten, die ter waar de van 500 franken, thans in omloop zijn door de nodige geldstukken van 5 fran ken te kunnen vervangen. De honderd- frank-stukken circuleren thans ten ge tale van zeshonderd miljoen stuks en voor him inwisseling wordt twee drie jaar uitgetrokken. Daarna komt pas het kleine geld aan de beurt, dat in het Groots vliegfeest met Pinksteren te Eelde Het Pinkstervliegfeest Eelde op tweede pinksterdag (maandag 18 mei), georga niseerd door de Nederlandse Aero Club Avia Eelde, zal het grootste vliegfeest zün, dat dit jaar in Nederland wordt gehouden. De show, die een internatio naal karakter zal dragen, zal grootser van opzet zjjn dan ooit tevoren. In het programma komen naast de Canberra- straalbommenwerpers van de Royal Air Force de sky-blazers van de United States Airforce voor. De snelheid van de te demonstreren vliegtuigen zal variëren van 60 tot 1600 km per uur. vervolg dus weer ln centimes zal wor den uitgedrukt. In totaal moet er voor \l/t miljard franken aan nieuwe geldstuk ken ln omloop worden gebraoht, een operatie, waarmee dus vele Jaren heen zullen gaan. Van het einde van dit Jaar af zullen nieuwe en oude franken in de vorm van bankbiljetten echter al ge lijktijdig in gebruik zijn en begin vol gend jaar zullen alle prijzen en reke ningen alleen nog maar in de nieuwe munteenheid van de harde Crank wor den uitgedrukt. Minister Pinay heeft op de symboli sche betekenis van deze monetaire ope ratie nogmaals de nadruk gelegd. Frankrijk wil nu te kennen geven, zo drukte de Franse schatkistbewaarder met in Iedere hand een paar nieuwe geldstukken, zich ongeveer uit, dat het definitief gebroken heeft met het ver leden en met de periode van onophou delijke prijsstijgingen, inflatie en deva luaties, om zijn financiële toekomst nu te bouwen op de stevige basis van de nieuwe harde frank. Men mag met de minister slechts hopen, dat met deze in wisseling van biljetten en munten in derdaad een grondige sanering van de Franse economie gepaard zal kunnen gaan, ai komt er bij dat laatste dan ook nog wel wat meer dan enkel die Inwis seling kijken!! Militaire herdenking morgen op de Dam Minister ir. C. Staf zal morgenmid dag om circa vier uur te Amsterdam aanwezig zijn bij een nationale her denking gehouden ter nagedachtenis van alle militairen van het v.m. KNIL, de Kon. Marine, de Kon. Landmacht, en de Kon. Luchtmacht, die sinds 1 mei 1940 ln Nederland. Indonesië. Korea of waar elders ter wereld zijn gevallen. In het comité Nationale Herdenking Mi litaire Gevallenen hebben vele oudcom mandanten uit de betrokken periode's naast een aantal Kamerleden zitting genomen. Met deze herdenking is het doel. dat velen zich hebben gesteld: „een officiële nationale herdenking van alle gevallenen der Nederlandse strijd krachten" bereikt, aldus deelt dit co mité mede. Bij het Nationaal Monument op de Dam zal een plechtigheid worden ge houden, waarbij kransen zullen worden gelegd door de minister van Oorlog, de chefs van staven, alsmede namens tal rijke organisaties. Ook vertegenwoordi gers van diverse binnen- en buitenland se veteranen-organisaties zullen hierby aanwezig zijn. Naast het Monument zullen erepelo- tons van Zee. Land- en Luchtmacht staan opgesteld. De Johan Willem Friso kapel zal het muzikale gedeelte der plechtigheid verzorgen. Hieraan voorafgaande zal om 3 uur in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui een herdenkingsdienst worden gehou den. waarbij toespraken worden gehou den door de hoofd vlootpredikant. de kapitein ter zee ds. J. H. Sillevis Smitt, en door de hoofd legeraalmoezenier de kolonel mgr. H. J. J. M. van Strae- len. Malle gevallen in de Verenigde Staten konden voorstellen van Unie van So cialistische Sovjet-Republieken! Werkelijk, dit zou een te mal ef fect maken in Amerika's Senaat en misschien zouden sommige Senato ren geen brok door de keel kunnen krijgen, wanneer zij bediend werden door USSR-kelners. De jasjes wer den teruggestuurd. De pelikaan en de zinkende Marine- portemonnaie (Van onze correspondent in Washington) Het is voorjaar in de Amerikaanse hoofdstad, de magnolia's en de Ja panse kersebloesems trekken duizen den bezoekers. Niet alleen de natuur, ook de kelners in het restaurant van de Senaat hadden een nieuw jasje nodig en als extra-versiering had men bedacht, dat zij de begin letters van United States Senate Restaurant op hun mouw zouden dragen. Toen de nieuwe jasjes arri veerden, kreeg men een schok van schrik: men had niet tevoren be dacht, dat die beginletters USSR luidden en evengoed een afkorting 9 tot en met 16 meii WEEK vo„ FOTOGRAFIE waarin uw fotohandelaar H voor tal van gg verrassingen zorgt I 1 U HOORT ER MEER VAN Het college van B. en W. van Rotter dam heeft de gemeenteraad thans voor gesteld om tot de aanleg van een me troverbinding tussen het Centraal Sta tion en het Zuldplein te besluiten en reeds over te gaan tot de uitvoering van de tunnel onder de Nieuwe Maas door. Een eerste krediet van f. 31.300.000 wordt daarvoor gevraagd. B. en W. menen duidelijk voordelen ln het metrosysteem te zien Bü exploitatie met trammateriaal is volgens hen de vervoerscapaciteit niet hoger te stellen dan op 10.000 personen per uur. welk cijfer reeds vrij spoedig na het gereed komen van de tunnel tijdens de spits uren zal "worden bereikt en daarna on getwijfeld spoedig zal worden over schreden. De rijtijd van de metro van begin- tot eindpunt zal slechts 10 tot 12 minu ten bedragen. Doelmatig ingericht ma terieel zal de tyd. nodig voor het in- en uitstappen aan de stations, kunnen be perken van 10 tot 20 seconden. De fre quentie van de treinen kan zonder be zwaar tot 2% minuut en zo nodig hoger worden opgevoerd. Aldus biedt de metro volgens B. en W. alle mogelijkheden om het steeds toe nemende verkeer tussen rechter- en lin ker Maasoever door openbare vervoers middelen snel en soepel te verzorgen. De investeringen voor het gehele pro ject worden geschat op f. 134.300.000. Het voor rollend materieel uitgetrokken be drag ad f. 13.500.000 heeft betrekking op 32 rijtuigstellen, waarmee in het drukste kwartier 3500 passagiers kunnen worden vervoerd. Het totale bedrag zal over een tydvak van vyf tot zeven jaren kunnen worden opgenomen. Omtt-ent de tarieven staat nog niets vast. B. en W. wijzen er voorts met na druk op. dat tal van vraagstukken, die met het hoofdprobleem annex zijn, nog om nadere bestudering vragen. De re sultaten daarvan zullen in 'n tweede deel van het metrorapport worden neerge legd. Een ander ongeluk heeft men nog juist bijtijds voorkomen. Rond het Ka- pitool zijn in de loop der jaren ver scheiden grote gebouwen verrezen, waar Senatoren en leden van het Huis hun bureaus hebben. Moet er in een van de twee Kamers gestemd worden, dan rin kelen er overal bellen en begeven de wetgevers zich ijlings naar het hoofd gebouw. het Kapitool. Om het hun ge makkelijk te maken heeft men onder grondse treintjes aangelegd van de di verse gebouwen naar het centrum. By de eindpunten der treintjes heeft men natuurlijk liften. De Senatoren hebben er onlangs ech ter weer een prachtig, marmeren kan toorgebouw bijgekregen en dat gebouw ligt nogal ver van het Kapitool. Een „métro" was dus zeker nodig. Dit on dergrondse ïyntje is enige dagen gele den klaar gekomen en met voldoening kon men de pas uitgegraven onder wereld weer van de bovenwereld gaan afsluiten. Pas was men evenwel met dit karwei begonnen, toen een der slimsten onder de arbeiders bedacht, dat de wa gens van het treintje nog niet naar be neden waren gebracht. Het was dus nog wat te vroeg om het gat te dichten! Een der Marine-officieren, werkzaam op de Nederlandse ambassade in Wash ington, kan het water nog niet ver geten. Nu hy geen zeedienst heeft, be vaart hy in zijn vakantie de moeras- meren in Florida. Of hy daar. rond dobberend in een klein bootje, zijn geld zat te tellen, vermeldt de historie niet, maar een feit is, dat op een ge geven moment zijn portemonnaie over boord viel. Terstond wendde onze bes- tevaer de steven, doch aan boord be vond zich geen schepnet of iets derge lijks om de zinkende geldbuidel op te vissen. .Dan maar liever het water in", riep de nazaat van Van Speyk en met een begon hy zich te ontkleden. Toen bedacht hy echter, dat er wel eens kro kodillen in de buurt konden zyn en dit gevaar deed hem aarzelen. Het gevaar lag echter niet onder, doch boven water. Een pelikaan had met grote belangstelling het geval van boven aangezien en met een forse plons stortte dit dier zich op dat bruine schommelende ding onder water. Fier rees de vogel daarop de lucht in. de de portemonnaie verdween in een onge wone zak: de kwab onder de sneb! Veel soldy was er in de portemonnaie niet meer over: dertien dollar. Maar waardevol was de kaart, die aangaf, dat de bezitter niet de belasting behoefde te betalen, die op vele artikelen in de Ver enigde Staten wordt geheven. Wat moet een pelikaan daar nu mee beginnen? Het is voor een diplomaat niet ge- makkeiyk een nieuw bewijs van belas- ting-vrydom te krygen. Wat moet een ambtenaar in Washington er wel van denken, wanneer men zegt, dat die kaart „gevlogen" is?

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21