penseel Noordwijk en Katwijk beleefden een bijzonder drukke Hemelvaartsdag WEERBERICHT De brede basis heeft voorlopig uitgediend Ook Bollenstreek enorm in trek Voor moeder DE GAULLE ZIET EIND VAN DE OORLOG IN ALGERIJE Kabinet kan spoedig gereed zijn het zekere voor het onzekere ASCOT Ascot-president- kostuums, lightweight-kostuums Ontmoeting van Adenauer en Debré toont goede verstandhouding Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 MEI 1959 No. 29738 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ,Als een ouderwetse zomerdag „Het was hier een gekkenhuis!" Met deze zeer kernachtige opmerking werd de drukte in Noordwijk gisteren gekenschetst. Het was een enorm drukke Hemelvaartsdag. Overstelpend en ongekend. Ook de hotels waren voor de tijd van het jaar overmatig vol. Veelal met buitenlanders, onder wie de Fransen sterk vertegenwoordigd waren. Maar de verrassend grote drukte droeg ditmaal toch een Nederlands karakter. Heerlijk zacht en zonnig lenteweer Het heerlijk zachte en zonnige lente weer had vele Nederlanders verleid om hun woningen en steden te verlaten. Met bussen, auto's, trams en fietsen zijn zij er op uitgetrokken om in de buiten lucht vertier te zoeken. De badplaatsen waren daarbij bijzonder in trek. In Noordwijk waren de terrasjes langs de boulevard reeds tegen het middaguur volledig bezet. En 's middags was er op diezelfde boulevard geen doorkomen meer aan door de auto's en de fietsen. Katwijk hetzelfde Katwijk leverde eenzelfde beeld op. Het leek een echt ouderwetse zomerdag. In de loop van de morgen kwamen tros sen fietsers het dorp binnen en streken neer op de terrasjes en het zich snel vullende strand, waar de verhuurders van tenten en strandstoelen goede za ken deden, 's Middags gleden de auto's bumper aan bumper over de boulevard en was het moeilijk vlak bij zee een plaatsje in het dorp te vinden, waar men zijn wagen kon parkeren. Voor een lentedag was het ook hier ongekend druk. Er waren eveneens veel vreemde lingen, maar de grote toevloed van men sen kwam ditmaal toch van Neder landse zijde. „Het was gisteren drukker dan op menig zomerse dag", was de mening van de Noord Zuid Hollandse Vervoer Maatschappij, die vanuit Leiden een ongekende stroom passagiers naar de badplaatsen en de bollenstreek heeft moeten vervoeren. In de ochtenduren ging het nog wel. Toen kon de normale dienst de drukte wel aan. Maar 's mid dags kon die het niet meer verwerken en werd al spoedig overgegaan tot een kwartierdienst op Katwijk aan Zee. Noordwijk, waarvoor slechts zelden extra diensten nodig zijn, volgde om streeks drie uur. Toen kon men ook om het kwartier naar deze badplaats. Als corsodag En wat de Bollenstreek betrof, het leek wel of daar weer een corso door heen moest. Lange rijen passagiers ston den geduldig te wachten tot een van de vele bussen, die waren ingeschakeld, hen kon meenemen naar het bloemen- paradijs „Keukenhof". Dat was weder om de grote trekpleister van de Bollen streek, waar men ook een enorm aantal bezoekers te verwerken heeft gekregen. Voornamelijk waren het Nederlanders, maar men trof toch nog heel wat Bel gen en Fransen aan. Tienduizenden fietsers, bromfietsers, scooter- en motor- berijders en automobilisten bevolkten er de wegen. Alleen „Keukenhof" al trok gisteren 47.500 bezoekers. Zy arriveer den er, behalve op de tweewielers en in extra bussen, met 300 touringcars en naar schatting tienduizend personen auto's. Het merkwaardige feit deed zich gis teren overigens voor, dat Scheveningen en Zandvoort, al hoewel zij grote aan tallen bezoekers trokken, minder in het brandpunt van de belangstelling hebben gestaan. In deze gemeenten deden zich dan ook veel minder verkeersopstoppin gen voor, zoals die in Katwijk en Noordwijk gemeld werden. In Kijkduin daarentegen had men gisteren de in druk, dat „iedereen naar deze badplaats wilde". Ook het strand in Hoek van Holland en bij Bloemendaal had be paald niet over belangstelling te klagen. Ook elders Maar het waren toch niet alleen de badplaatsen, die danig in trek waren. Overal in de recreatiecentra van ons land was het bijzonder druk en de eige naars van bekende vermaakcentra en van horecabedrijven hebben over het algemeen goede zaken gedaan. In Rot terdam bijvoorbeeld waren niet alleen het Kralingse Bos en de rondvaartdien- sten door de havens favoriet, maar de Diergaarde Blijdorp had het op geen enkele Hemelvaartsdag ooit drukker. Niet minder dan 22.000 bezoekers trok ken langs de rijke dierschare. De toegangswegen naar Giethoorn waren bezaaid met bussen en auto's. Voor het watersportcentrum rond Oud- Nieuw-Loosdrecht was het een recorddag. Duizenden waterminnenden brachten de dag van gisteren door op de Loosdrechtse Plassen. Een „attractie", Advertentie Soekarno in Moskou President Soekarno van Indonesië is gisteren uit Kopenhagen in Moskou aangekomen. Hij heeft vrijwel direct na aankomst besprekingen gevoerd met premier Kroesjtsjef en andere Sovjetleiders. Soekarno blijft maar een dag in Mos kou. Vandaag gaat hij naar Sotsji aan de Zwarte Zee. Voor hij op 12 mei uit de Sovjet-Unie vertrekt zal hij ook nog een bezoek aan Jalta brengen. Vrij warm De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of onweersbui. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. Zwakke tot ma tige wind overwegend tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 MEI Zon op: 4 58 uur; onder: 20.16 uur. Maan op 6.11 uur; onder: 21.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.36 uur. Laagwater te 0.06 en 12.26 uur. DH nummer bestaat uit 28 pag. Advertentie. Moederdag die zich steeds meer in de belangstel ling van de toeristen gaat verheugen, is voorts de uitvoering van de Deltawer ken en het Drie-eilanden-plan. Dat is gisteren wel gebleken, toen een enorme vloed van vooral dagjesmensen zich over Walcheren en overig Zeeland uitstortte. De plaatsen, waar op het ogenblik de uitvoering van de Deltawerken in volle gang is, zijn door heel wat „profiteurs van het stralend zonnige weer" bezocht. Zwaar verlies voor Britse socialisten Tweehonderd zetels in gemeenteraden achteruit Bü de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland in 415 districten hebben de socialisten (Labour) ongeveer 200 zetels verloren. Zelf geeft Labour een verlies van 186 zetels toe, terwijl hun conser vatieve tegenstanders menen, dat de so cialisten er 213 hebben verloren. De con servatieven zyn verheugd over hun overwinning, die echter niet zo groot is dat zij daarmee het verlies van 325 ze tels van drie jaar geleden hebben kun nen goedmaken. Men vraagt zich af welke nieuwe feiten presidentieel optimisme rechtvaardigen Resultaten van tie nieuwe strategie (Van onze Parijse correspondent) Op een nieuwe rondreis door Frankrijk heeft generaal Charles de Gaulle in Bourgès, ten over staan van ettelijke duizenden land genoten alsmede natuurlijk van de microfoons der Franse radio en de televisie-apparaten, gisteren nogal opmerkelijke verklaringen over Al gerije en het naderend eind van de oorlog afgelegd. De generaal zei in een lange zin, waarvan de hoofd bestanddelen gisteren en vandaag in vingerdikke koppen op de eerste pagina's der Franse kranten ston den, dat hij weliswaar geen defini tieve datum kon noemen, doch dat hij niettemin over de inlichtingen beschikte, die hem het recht gaven als zijn overtuiging uit te spreken, dat het einde van de pacificatie in Algerije nu in zicht is gekomen. Dat perspectief dankte men. vol gens het Franse staatshoofd, aan ,,het algemene begrip van alle mensen, die Algerije kennen". Men herinnert zich misschien, dat in dertijd de socialistische resident-minis ter van Algerije, Robert Lacoste, de moed er by de Fransen in poogde te houden, door op gezette tijden over het „laatste kwartier van de oorlog" te spre ken. Aangezien de woorden van De Gaulle zeker niet op één lyn geplaatst dienen te worden met die vermaarde, of beter beruchte, uitlatingen over het laatste kwartier van Lacoste, vraagt men zich in Parijs nu met byzondere nadruk af welke nieuwe feiten of ko mende gebeurtenissen het presidentiële optimisme rechtvaardigen. De huidige opperbevelhebber in Algerije, generaal Challe, heeft met zijn nieuwe strategie zeker opmerkelijke resultaten geboekt, terwijl hij bovendien de mening is toe gedaan, dat aan het Algerijnse probleem een zuiver militaire oplossing kan wor den gegeven. Die opinie hangt De Gaulle zeker niet aan en de Franse president heeft dan ook altyd rekening gehouden met een strijd op lange termyn zy het misschien op bescheidener voet om intussen het Algerijnse volk door een vooruitstrevende sociale en econo mische politiek, het nodige vertrouwen te geven, waardoor een nauwe en bly- vende samenwerking met Frankryk ge garandeerd zou kunnen worden. P.v.d.t. WEIGERT UITSPRAAK (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid heeft zich niet willen uitspreken over het regeringsprogram. De brief van prof. Beel, waarin de uitspraak werd gevraagd, maakte niet de indruk van een uitgestoken hand tot samenwerking. Omdat er volgens de socialisten toch geen sprake was van een ernstige po ging tot herstel van de brede basis, heb ben zij zich niet uit hun tent laten lokken. De P. v. d. A. heeft haar eisen niet willen matigen om tot samenwer king te komen, omdat van de andere kant geen toenadering was gebleken. Evenals prof. De Quay zal prof. Beel de conclusie moeten trekken, dat in een nieuw kabinet alleen leden van de KVP, AR, CHU en WD zitting kunnen heb ben en niet van de P. v. d. A. Schuldvraag Wanneer een dergelijk kabinet tot stand komt, zal er veel worden gerede kaveld over de vraag wie de 6chuld draagt voor het niet herstellen van de brede basis. De P.v. d. A. zal de schuld werpen op de KVP en omgekeerd. Men zal hierover uiteraard van mening ver schillen, maar in ieder geval staat vast, dat reeds lang de juiste sfeer niet meer aanwezig was voor de samenwerking tussen P. v. d. A. en KVP. Prof. Romme (KVP) is een groot voorstander van sa menwerking met de P. v. d. A. „Maar niet tot elke prys", heeft hy in decem ber j.l. verklaard. Welnu, mr. Burger (P. v. d. A.) heeft in zyn brief aan prof. Beel niets van zyn prijs willen afdoen, omdat hy niet de indruk had gekregen dat de KVP van haar kant er iets by wilde doen! Afgedaan Zo is men niet tot zaken kunnen ko men. De brede basis heeft voorlopig uitgediend. Gisteren heeft prof. Beel de antwoor den van de vyf fractieleiders op zyn vragen over enkele belangrijke punten van het regeringsprogram bestudeerd. Hy kan nu (voor een ander als minis ter-president) met grote stappen een nieuw kabinet voorbereiden. Vanmiddag heeft prof. Beel de heer H. A. Korthals (VVD) ontvangen en vervolgens prof. dr. J. Zylstra (AR). Vanavond zal hy een onderhoud heb ben mek minister Oals (KVP) do« alleen bebi u de-zékeit»eid. da« W pedekt gekleed gaal toonaongeveod doo» moctewifl j*roVke vormgeving von 99." Haorlemmersirooi 175 Advertentie. de verf voor het schilderfeesi SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Atlantisch Congres 9 juni te Londen Prins Bernhard leidt massa-bijeenkomst (Van onze Londense correspondent) Het is zo goed als zeker dat Prins Bernhard de leiding op zich zal nemen van de massale open bare bijeenkomst welke op 9 juni a.s. in de Royal Festival Hall in Londen zal worden gehouden in verband met het Atlantische con gres dat in de Britse hoofdstad van 3 tot 10 juni plaats vindt. Hieraan zullen ongeveer 800 ge delegeerden, grotendeels parle mentariërs uit alle NAVO-landen deelnemen. Victor Silvester werd met zijn Engels orkest, over welks optreden een rechtsgeding werd gevoerd feestelijk ingehaald in Blokker waar hij gisteren het muziekfestival opluisterde. Staande in een open landauer reed hij, gevolgd door zijn band. door de straten van het plaatsje. Advertentie Het congres dat uniek in karakter is. wordt belegd ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de NAVO. Ko ningin Elizabeth zal het congres openen tijdens een plechtige ceremonie welke in de grote zittingszaal van Church House zal worden gehouden. Op de openbare by eenkomst in de Festival Hall zal behalve door Prins Bernhard, het woord worden gevoerd door Paul Henri Spaak, de secretaris generaal van de NAVO, de Britse pre mier Macmillan en de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Lange. Tijd van „dromen" voorbij (Speciale berichtgeving). Talryke autoriteiten, industriëlen en zakenmensen hebben in Hengelo in het Concertgebouw tqdens een by- eenkomst van het economisch Tech nologisch Instituut Overijssel geluis terd naar de heer E. EL van der Beugel, oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, die een boeiend be toog hield over „De plaats van Ne derland in Europa" De heer Van der Beugel was, de hui dige situatie overziende, van mening dat de tijd van gelukzalig dromen over de Europese eenheid voorbij is. Nederland zal met klem zijn eigen belangen moe ten gaan verdedigen. Er mag natuur lijk nog wel een beetje „dromen" zijn. maar dan minder dan de laatste jaren. Ons land zal met energie moeten pro beren de kleur te handhaven, aldus spreker. Kritiek op te nau we Frans-Duitse relaties (Van onze correspondent in Bonn) Het gesprek, dat de Franse minister-president Debré woensdag j.l. te Bonn met Bondskanselier Adenauer heeft gehad, heeft tot volledige overeenstemming geleid bij de beoordeling van alle internationale vraagstukken, die thans actueel zyn. Zorgvuldig is echter, zo kon men opmaken uit een woensdagavond gehouden persconferentie in de Westduitse hoofdstad, een discussie over de Oder-Neisse- linie vermeden. Het is om dit alles dat men thans in Bonn de vraag kan horen of Adenauer zich niet al te hardnekkig bezig houdt met de intensivering van de Frans-Duitse betrekkingen Zelfs de General Anzeiger is wat huiverig Adenauer en Debré voerden hun be sprekingen al wandelende in de tuin van de bondskanselary te Bonn en tij dens deze, wat men heeft genoemd „working promenade", werd ook de aanstaande ministersconferentie te Ge- nève besproken. Zowel bij de ontvangst op het vliegveld als tijdens de perscon ferentie is alle nadruk gelegd op de goede Frans- Duitse verstandhouding van het ogenblik. Adenauer sprak over Frankrijk als „een vriend, die begrip toonde en betrouwbaar was". Beide re geringsleiders hebben elkaar voorts ge feliciteerd met het resultaat van de voorbereidende ministersbesprekingen te Parijs .Overeenstemming bereikte men ook over de politieke en economische samenwerking in West-Europa. Morgen komt de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Herter. te Bonn voor een enkele uren durend ge sprek met Adenauer en de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Met nadruk is hier verklaard, dat de aanleiding tot dit onverwachte bezoek niet ligt in mogelijke moeilijkheden tus sen Bonn en Washington. Herter wil met Adenauer alleen persoonlijk con tact opnemen. Voorts wil hy horen hoe de Bondskanselier denkt over het tijd stip waarop te Genèvc het ..pakket" met Westelijke voorstellen moet worden overhandigd aan de Russen; of een topconferentie met Eisenhower en Kroesjtsjof ook moet plaatsvinden in dien Genève op niets uitloopt; en wat het Westen moet doen wanneer de Russen willen proberen de Gene efse conferentie te beperken tot een gesprek over Berlijn en een vredesverdrag. Ongerustheid Dit alles doet niets af aan de zekere ongerustheid in bepaalde Bonner krin gen over de bijzonder nadrukkelijke ma nier waarop de Frans-Duitse banden in deze dagen worden aangehaald. De over het alt* meen regeringsgetrouwe Bonner „General Anzeiger" schreef gisteren: „Vandaag de dag gelooft Bondskanse lier Adenauer dat hy eigenlijk alleen president De Gaulle als zijn door en door betrouwbare bondgenoot voor zyn waakzame en stoere politiek kan be schouwen". Maar De Gaulle is alleen tegen de door Adenauer verfoeide mili taire verdunningsplannen in Europa, omdat de strijd in Algerije Frankrijk geen mogelijkheid tot ontwapening geeft. Frankrijk voelt zich op dit mo ment slechts dan veilig wanneer een krachtig Duits leger ten oosten van de Rijn de wacht houdt Met nauwelijks verborgen kritiek op Adenauers huidige buitenlandse politiek sohrijft de General Anzeiger: „De Gaulle mag nog zo trouwhartig zijn ver bondenheid met Berlru betuigen, zon der de Amerikaanse macht zijn zulke woorden van geringe waarden. De as BonnParijs is mooi. maar zij is gro tesk wanneer men van Duitse kant daarover op een goede dag zou struike len, midden in het isolement

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1