Laatste nieuws Het LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 MEI 1959 Gemeente koopt landgoed „Nienweroord" Zoals w« reeds hebben gemeld, heeft de gemeente met de erven van wijlen Ir. A. G. Bosman onderhandelingen gevoerd inzake de aankoop van het land goed „Nieuweroord", met de daarbü behorende woonhuizen en gronden, staande en gelegen aan en nabij de Rijnsburgerweg en de Wassenaarseweg, tezamen groot 19.03.51 ha. Deze onderhandelingen hebben er thans toe geleid, dat de eigenaren bereid zyn een en ander aan de gemeente verkopen voor de prijs van f925.000. in totaal. Voor f. 925.000 De aankoop omvat: a. het park met de villa „Nieuwer oord", twee dienstwoningen, vier boxen garages, enkele kassen enz., staande en gelegen aan de Rijnsburgerweg: b. drie woningen met erven, eveneens staande en gelegen aan de Rijnsburger weg: c. het perceel weiland, gelegen achter het landgoed „Nieuweroord"; d. het sportterrein, gelegen aan het einde van de Wassenaarseweg, met uit zondering van de daaropstaande op stallen. Het perceel weiland, gelegen aan het einde van de Wassenaarseweg (het „UVS-terrein")is begrepen in hetvast- Expogé afd. Leiden hield jaarvergadering SITUATIE BIJ BEVRIJDINGS MONUMENT WORDT VERANDERD De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd kwam woensdagavond in Hotel Café-Restaurant „Central" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer L. Questroo, heette allen welkom. Spreker meende, dat de afdeling op een bloeiend ver enigingsleven kan terugzien, vooral ook omdat de interessante avonden, die in de afgelopen winter zijn gehouden steeds goed werden bezocht. Aan het jaarverslag van de secretaris de heer W. M. van den Burg. ontlenen wij, dat de afdeling thans 120 leden en 20 donateurs telt. Het jaarverslag van de penningmees ter. mevrouw C. H. Hendriksen-Snel. vermeldde een batig saldo van f 4 50. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. A. de Bruijn, Sj. Mazurel en Jan Th. Witte herkozen, evenals de voorzitter, de heer L. Questroo. De ballotagecommissie, bestaande uit de heren E. Beens. A. H. Hartman en A. Plekkringa, werd in dezelfde samen stelling herkozen. Als gedelegeerden van de Leidse af deling naar het congres Groningen 1959 werden benoemd mevrouw C. H. Hen driksen-Snel en de heer W. A. van den Burg. Bij de rondvraag vroeg mevr. Hen- driksen waarom bij de dodenherdenking het publiek zo op de achtei grond ge houden wordt. De voorzitter antwoord de, dat de grote afzetting wordt ge maakt voor het verkrijgen van een sfeer van stilte en devotie. De stoet is geen optocht om te bekijken. Bovendien, het publiek behoeft niet achter het hek te staan, want iedereen kan In de stoet medelopen. De voorzitter deelde mede. dat de si tuatie bij het monugient binnen af zienbare tijd zal veranderen. liet plantsoen wordt dan vergroot en het monument krijgt daarin een andere plaats. Voorts zal er een pad langs het water worden aangelegd. LEIDERDORP Bijeenkomst Geref. Kerk De leden der Gereformeerde Kerk kwamen woensdagavond in Irene in gemeentevergadering bijeen. Ds. Dijk sprak in zijn welkomstwoord zijn vreug de er over uit, dat er voor deze gemeen tevergadering zo'n goede belangstelling was. De verschillende jaarverslagen van kerk, diaconie, evangelisatie en zending werden besproken. De heer H. B. Moraal werd tot diaken gekozen. Namens de commissie van be heer bracht de heer C. Sweris een uit gebreid verslag uit. Na de nieuwe parkeerplaats voor auto's en de afschei ding voor de kerk, die in aanbouw is, blij ken er toch nog meer plannen te zijn: zo bijv. een betere fietsenbewaarplaats, nieuwe bekleding voor de trappen naar de gaanderij, algehele restauratie van het gebouw Irene en eventueel een nieuwe tweede pastorie. Vervolgens deed ds. Banga nog enkele mededelingen aangaande de bespreking, die er geweest is tussen de hervormde en gereformeerde kerkeraad. Er zal meer samenwerking komen o.a. bij de evangelisatie, filmavonden voor de jeugd en de toekomstige kerkbouw. Tenslotte sprak de heer A. Wissel over de geestelijke stand in onze gemeente in verhouding met die van elders. BURGERLIJKE STAND Robert W., zn. van W. Verhagen en C. Geboren: Robert W., zn. van W. Ver- haagen en C. Steeneveld; Sophia J., dr. van H. P. Doornbos en E. van Walraven. Ondertrouwd: A. Jansen, 26 jr. en N. Hoogstraten, 23 jr. OEGSTGEEST Ongelukken op de weg MEISJES GEWOND Woensdagavond omstreeks kwart over zes reed de berijdster van een bromfiets, een 17-jarig meisje uit Oegstgeest, op de Laan van Oud Poelgeest tegen een personenauto. Het meisje werd op de motorkap van de auto geslingerd, sloeg daarna tegen de voorruit en kwam ver volgens op straat terecht. Overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis bleek noodzakelijk te zijn. Er ontstond ook materiële schade. Gistermiddag om een uur of halfeen reden op het fietspad langs de Rijks weg twee bromfietsen recht op elkaar in. Een 17-jarig meisje uit Amsterdam, dat bij een van de bromfietsers achter op zat, liep bij dit ongeluk een gebro ken been op. Het meisje moest naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd wor den. De bromfietsen werden zwaar be schadigd. Gistermiddag om drie uur sprong de achterband van een op de Rijksweg rij dende scooter. De twee berijders werden van het voertuig geslingerd. Zij moes ten naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd, maar konden na be handeling aldaar weer naar hun woon plaats, De Bilt, terugkeren Een motor rijder, die de op de weg liggende scoo ter moest ontwijken, kwam eveneens te vallen. UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD De etalages van ruim 50 deelnemers aan de wedstrijd zijn in de afgelopen feestweek door het publiek beoordeeld. De vier hoogst geklasseerden zijn: 1. Ijzerhandel Dullaert; 2. Technisch Bu reau Koelman; 3. Sigarenmagazijn Lu- bach; 4. Slijterij Elshof. De prijswinnaars zijn: O. W. J. Leget F. de Rooy, A. J. Kloots jr, mej. N. de Wit, J. Andela en mevr. W. A. Smits van Hartevelt. gestelde en goedgekeurde onteigenings plan „Lelden-Endegeesterwetering". Voorts delen B. en W. de raad mede, dat met het Rijk overleg is gepleegd, in zake de doorverkoop waartegen bij het College geen bezwaar bestaat van een gedeelte, groot 5 ha. In principe is dienaangaande overeenstemming ver kregen: omtrent het juiste bedrag van de koopsom van dit gedeelte is het over leg nog gaande. Het onder d genoemde sportterrein en een deel van het perceel weiland zijn bestemd voor uitbreiding van de Uni versiteit, waarbij B. en W. opmerken, dat de door de gemeente thans te be talen verwervingskosten van deze gron den en het daarop door de gemeente nog te lijden renteverlies, c.a. te zijner tijd in de prijs van de aan het Rijk af te stane bouwterrein zullen worden op genomen, terwijl de overige gronden eigendom van de gemeente blijven, in afwachting van de hieraan nader te geven bestemming. Het College acht de prijs van f 925.000 in totaal aannemelijk. In de zitting van a.s. maandagmiddag zal dit voorstel in behandeling komen. De op deze aan koop vallende kosten van overdracht zijn begroot op f2.200. BRANDENDE KAPOKBALEN Een klein brandje is woensdagmor gen uitgebroken in de kapokopslag plaats van een matrassenfabriek aan de Hansenstraat. Het ontstond na in schakelen van één der ventilatoren, waaruit een kleine steekvlam kwam. Personeelsleden hebben getracht het gevaar met schuimblussers te bedwin gen. Het lukte niet. Met de nevelspuit was de brandweer echter het vuur spoe dig meester. De schade bleef beperkt tot enige balen kapok. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand april zijn de volgende voonverpen gevonden: Zak, inh. kalk; padvinderspetje: portemonnee: autostep boodschappenmandje; kaplaarsje; siga- rettendover; kinder jasje; leesboek; man chesterbroek; wieldop; muntbiljetten; bankbiljetten; kinderbroekje; kinderbril; sigarettenaansteker handschoenen; fles- senkrat; jasschort; regenjas; pantoffels; aktentas; sleutels; armband: vulpen: schortje: hoofddoek; jongensjasje: schooltas inh. boeken; schermkap brom fiets; rijwieltas; bril; damespolshorloge; kentekenplaat; rijwielhandpomp je; gym schoenen; kettinkje met hangertje; damestasje; garantiebewijzen; ballpoint; rok; jumper; rozenkrans; alpinomuts; herenhoedautoruitenwisser. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. BROMFIETSER GEVALLEN Gistermiddag omstreeks één uur is op de Voorschoterweg een 48-jarige Leidse bromfietser komen te vallen, toen hü twee voor hem rijdende wiel rijders wilde passeren en daarbij van het fietspad geraakte. De man brak zijn linker enkel, liep een hersenschudding op, een hoofdwond en schaafwonden aan het gelaat en de handen. Zijn elf jarig dochtertje, dat achterop zat, kreeg schaafwonden aan het gezicht. Beide slachtoffers zijn naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. BRAVO, „SPERWERS"! Het accordeonorkestje van „de Sper wers" onder leiding van de heer P. Stutterheim, behaalde gisteren een aar dig succes door op een muziekconcours te Maarsen beslag te leggen op een eerste prijs. Nadat reeds woensdag in de kraam- afdelingen van de diverse ziekenhuizen moederdagtaarten waren bezorgd, ver raste de afd. Leiden en Omstr. van de Ned. Banketbakkersvereniging vandaag de echtgenote van de burgemeester, mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees, met een dergelijk gebak. Vluchtelingenwerk Men schrijft ons: Er zijn heel wat problemen in de we reld' van vandaag, waarvoor geen oplos singen zijn. Maar er zijn ook problemen, die on oplosbaar lijken, doch die. wanneer vele mensen de handen in elkaar slaan en aan 't werk gaan. tot een oplossing kunnen worden gebracht. Bedoeld wordt hiermee het vluchte lingen-probleem. Voor ons. die in Nederland de bezet tingstijd hebben meegemaakt is 't ont zettend moeilijk ons in te denken, hoe uitzichtloos het leven in een vluchte lingenkamp is. Wij hadden steeds de hoop op be vrijding. maar voor de vluchtelingen die nu nog in een kamp zitten, is wei nig of geen hoop. Énige tijd geleden vertelde mevrouw Franken-Duparc voor een groep dames in Oegstgeest enige bijzonderheden over een kamp Haid bij Linz in Oosten rijk. Allen, die dit verhaal van naar bezoek aan dat kamp hoorden, waren over tuigd: Dit mogen we niet naast ons neerleggen, hier moet geholpen worden. Aan u. die dit stukje leest willen we de vraag voorleggen: Wat doet u als Christen, als Humanist, of tot welke groep u ook behoort voor ae oplossing van dit probleem? U geeft al zoveel aan collecten en contributies. Natuurlijk moeten die blij ven doorgaan. Maar u wordt gevraagd nóg een uitgave op uw budget te no teren naast al die andere, n.l. de con tributie voor dit werk. Geld is nodig, maar ook uw belang stelling, ideeën, initiatieven, tijd en vooral liefde. Dit werk kan alleen slagen, als velen zich ervoor inzetten. We praten en den ken veel over kwesties van oorlog en vrede, het vervaardigen en net gebruik van atoomwapens, maar hier kan direct nood gelenigd worden. Wegdachten b.v. aan de mogelijKheid enige naaimachines te zenden, opdat zij. die nu thuis werkloos zitten, produktief kunnen zijn. Mevrouw Franken, die deze zomer weer dit kamp gaat bezoeken kan voor verdere uitvoerine van dit plan ter plaatse zorg dragen. Ook overwegen we. of het mogelijk is enige volwassenen en/of kinderen hier heen te laten komen voor een vakantie. Laat ieder, die overtuigd is. dat er iets gedaan moet worden aa:i deze nood, die zijn of haar medewerking, in welke vorm dan ook. wil verlenen, zijn naam en adres opgeven aan mevrouw Arps. Mari.ikelaan 4. Oegstgeest. t°' 32071. en zo mogelijk komen op de bijeenkomst op 11 mei. 8 uur. ten huize van mevr. Blok. W. de Zwijgerlaan IR waar over verdere uitvoering van de plannen ge sproken kan worden en waar we dan kunnen komen tot oprichting van een Algemeen Vluchtelingen Comité. BURGERLIJKE STAND Geboren: Francien Th. J., dr. van J. M. A. M. Verbaken en C. M A. G. Verheugen; Marie L.. dr. van A. Ingelse en J. de Kleijn; Robertus J.. zn. van G. Th. Hoo- gervorst en M. E. van der Geest; Bernar- dina C M.. dr. van C. L. van Haasteren en B. C. Th van der Voort; Liesbeth N., dr. van G. J. v .Scholten en A. W. Rood- been. Ondertrouwd: J. C. Zwetsloot. 32 Jr en M. J. Vink, 29 J. N. Bouwman, 24 j en N. J. van Klaveren, 22 jr.; A. W. Rietdijk. 24 Ir. en H. ten Have, 22 jr J. G. Boudewijs, 28 jr. en M. H. Rijsdam, 27 jr. Getrouwd: C. Helfensteijn, 24 jr. en C. van Ees, 20 jr. Overleden: M. J. P. Vreeburg, 74 jr.; M C. Bluggel. 74 jr.; P. G. M. Gouverneur. 58 jr.; J. van der Kwak, 76 Jr. VOORSCHOTEN Nieuwe vleugel van chr. ulo Woensdagavond is de nieuwe vleugel van de Chr. Ulo officieel in gebruik ge nomen. Daarbij waren slechts het be stuur der stichting, het personeel en enkele genodigden aanwezig. Dr. H. P. Fortgens, voorzitter, gaf een overzicht van de voorspoedige geschie denis van de school. Het onderwijs heeft van de bouw geen schade ondervonden, wat een compliment betekent voor de aannemer, de fa. Hennepman uit Lei derdorp. Spr. was ook zeer erkentelijk voor het werk van de architect, ir. B. Uijterlinde, die het werk van de architect Lauren- tius stijlvol heeft voortgezet. Ir Uijterlinde bood het schoolbestuur een aquarium aan, de tafel daarvoor was geschonken door de heer Hennep man. De leerkrachten van de school zorgden voor de levende have. Een oer leerkrachten, de heer Heij- mans, vertoonde enkele zeer geslaagde films van de tijdelijke onderkomens van een aantal klassen. Ook de film van het schoolreisje van het laatste jaar was bijzonder aardig. Nadat de heer Oerlemans, hoofd dei- school, dankwoorden had gesproken, sprak de vice-voorzitter, de heer G. Los, zijn bewondering uit voor de vitaliteit en de activiteit van de voorzitter. Spr. was verheugd over de prettige en loyale samenwerking tussen de Hervormden en de Gereformeerden in het bestuur. Door de laatste uitbreiding met 3 lo kalen beschikt de Chr. Ulo nu over 6 leslokalen, een natuurkundelokaal en een tekenlokaal, waarin tevens handen arbeid gegeven kan worden. Sportdag werd een zeer groot succes Voor de eerste maal heeft de Voor- schotense Sportraad een volledige sport dag georganiseerd, die een groot succes genoemd mag worden. Er was vrij veel publiek, dat mede dank zij het schitte rende weer, van goede demonstraties genieten kon. Om half twee 's middags vertrok de Laurentius-harmonie vanaf de speel weide naar de gemeentelijke sportvel den, waar de voorzitter van de Sport raad, de heer M. Dirksen, een wel komstwoord sprak. De opening werd verricht door wethouder G. Schrama, die na een korte toespraak de Voor- schotense vlag hees. Toen de harmonie nog een pittige mars gegeven had werden enkele hon derden duiven losgeloten. Op 4 velden werden daarna wedstrij den gespeeld en demonstraties gegeven Een Voorschotense korfbalcombinatie speelde een wedstrijd tegen Leiden- Oegstgeest, die onbeslist eindigde: 2—2. Het was een goede propaganda voor de pasopgerichte Voorschotense Korfbal club. Op veld twee gaf de heer J. Teske een deskundige toelichting op het gebied van hengelen. Allerlei vistuig werd ver toond, uitgelegd en gedemonstreerd. De handbalwedstrijden werden ge speeld tussen SVLV en Wilhelmus. De dames van Wilhelmus wisten met 74 te winnen, de heren van dezelfde ver eniging gaven de Voorschotenaren een lesje met 75. Het Voorschotense jeugdelftal, samen gesteld uit spelers van Rouwkoop en SVLV was tegen het jeugdelftal van ADO uit Den Haag niet opgewassen. De einduitslag was, mede dank zij de goede Voorschotense doelman 07 in het voor deel van ADO. In de rust gaven gymnasten van SVLV demonstraties met springplank en brug en voerden de kleineren ritmische gymnastiek uit. Deze sportdag, waarvoor ook burge meester C. J. v. d. Hoeven zijn interesse toonde, is zeker voor herhaling vatbaar. ERNSTIG ONGELUK Gisteravond omstreeks 7 uur fietste een 16-jarige Amsterdammer op de Veurseweg. Hij gebruikte, uit de richting Leidschendam komend, niet het ver plichte rijwielpad. Vermoedelijk door onoplettendheid reed hij tegen de ge parkeerde auto van een dierenarts. De fietser kwam te vallen en kreeg egn schedelbasisfractuur. Dokter v. Schaick verleende eerste hulp en liet de patiënt naar een Leids ziekenhuis vervoeren. LEIDSFWEG-NOORD De buurtvereniging Leidscweg Noord belegde in de Grote Vink een gezellige avond, die geopend werd door de heer Van den Burg. De toneelvereniging „Lcidseweg Noord" speelde „Uw wil ge schiede" onder regie van de heer J. Mugge. Men had het zich door deze keus niet gemakkelijk gemaakt-, doch door hard studeren bracht men een goede uitvoering. Na het toneelstuk bleef men nog geruime tijd gezellig bij een voor een dansje. WASSENAAR Snel en Lenig organiseerde regionale atletiekwedstrijden Op de sportvelden aan de Prinsenweg bij het Sportfondsenbad heeft de R.-K. Sportvereniging „Snel en Lenig" giste ren voor de tweede keer regionale atle tiekwedstrijden georganiseerd. Dankzij het goede weer en dank zij de vlotte or ganisatie werden deze wedstrijden, waaraan 140 atleten deelnamen, een succes. Het programma bevatte 24 nummers. Bijzonder spannend was de strijd op de 600 meter voor jongens B. De 13 deelnemers gaven elkaar weinig of niets toe en pas op de allerlaatste meters viel de beslissing: G. Hoope, van Holland (Leiden) werd eerste in 1 min 36.3 sec., voor v. d. Kooy, van AAA en E. Jansen, van ALO. Ook de 3000 me ter-loop voor heren D was een aantrek kelijk schouwspel. Skliba, van LDA, nam al spoedig de leiding en stond die niet meer af. Hij finishte in 9 min. 43.4 sec Tweede werd zijn clubgenoot P. Klos in 9.55.4, derde Aalst, van Minerva, in 9.59.1. De voornaamste verdere uitsla gen waren: Kleine viel in put en brak nekje (Speciale berichtgeving) Te IJsselstein kwam het 3-jarig zoontje Bennie van de familie Van Vliet om hot leven. De kleine was met enige vriendjs bloemen gaan plukken, maar toen hij op het vastgestelde uur niet terugkwam, werd zijn moeder ongerust. De hele buurt werd ingeschakeld bij het zoeken, terwijl de Rijkspolitie werd ge waarschuwd. Na tw-ee uur zoeken vond een oom van de kleine, de heer A. Compier, het Slachtoffer in een overstortput nabij de ouderlijke woning. De redding uit deze put kwam echter telaat. In eerste in stantie werd aan verdrinking gedacht, doch medisch onderzoek wees uit, dat het slachtoffertje bij de val het nekje had gebroken. De overstortput was af gedekt met een houten deksel, dat door de kleine was verwijderd. De heer A. Compier kreeg een lichte shock en moest zich onder medische behandeling stellen. De heer Twijnstra herdacht in de S.E.R. In de openbare vergadering van de S.E.R. te Den Haag, heeft de voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Sruart. het heengaan van de ondervoorzitter van de raad. de heer T. J. Twijnstra herdacht. Prof. Verrijn Stuart zeide o.m: ..Er is alle reden voor ons. bij een zo belang rijke persoonlijkheid stil te staan. Hij was een grote figuur in het organisatie leven, en een grote figuur in onze raad". Prof. Verrijn Stuart besloot met woorden van dankbaarheid voor het geen de heer Twijnstra door zijn in spanning voor de algemene zaak heeft verricht en met woorden van deel neming aan de nabestaanden. Chr. Jongerenverbond koos nieuw bestuur Woensdag en donderdag heeft het Chr. Jongerenverbond in „Het grote bos", het centrum van „Kerk en We reld" te Driebergen, zijn eerste congres na de fusie gehouden. Voor de eerste maal waren de meisjes van het voorma lige Meisjesverbond Chr. Jonge Vrou wenfederatie en de leden van het Chr. Jonge Mannenverbond tezamen als CJV bijeen. Tydens de huishoudelijke bijeen komst is een nieuw bestuur gekozen. De samenstelling luidt als volgt: Ds. H. J. i)an Heerden, Scheveningen, voorzitter; mevr. L. J. E. Struben-Valeton, Zwolle, tweede voorzitster: mevr. S. J. Klejjn- van Wijk, Haarlem, eerste secretaresse; mevr. A. M. v. d. Graaff-Lammerink, Heilo, 2de secretaresse: R. van der Torn. Bilthoven, penningmeester; D. Broer, Rotterdam, tweede penningmeester; le den: mej. mr. M. T. Ritmeester, Am sterdam; ds. S. Kranenburg, Amstel veen; mevr. A. A. E. Bodisco Massink- Eggink. Hoogland (Utr.); C. P. Klap, Maarssen en ir. G. Gerritse, Dordrecht. Het CJV benoemde, voor de eerste maal, een aantal bestuursleden tot ere lid: t.w. de heer G. J. Kriste uit Am sterdam; mevr. A. C. Quispel-Tonsbeek, mevr. C. Vermeulen-Kalis uit Herwij nen (Betuwe) en K. Kuijper uit Eind hoven. Het congres heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan het reorgani satieplan. Sir Samuel Heare overleden Burggraaf Templewood (Sir Samuel Hoare), die voor de oorlog o.a. Brits minister van Buitenlandse Zaken was, is vandaag op 79-jarige leeftijd in Lon den overleden. Donderdag woonde hü nog een vergadering van het Hogerhuis b;j Hij is vier keer minister van Lucht vaart en van Buitenlandse Zaken ge weest; voorts heeft hü de functies be kleed van minister voor India, minister van Marine en minister van Binnen landse Zaken. In de tweede wereldoorlog was hü gedurende vier jaar ambassadeur in Spanje. KINDJE VIEL UIT RAAM Vanmorgen vroeg is de 3-jarige Ronald R. Maas van ongeveer 8meter hoogte uit een raam op de derde verdie ping van de ouderlüke woning aan de Boergoensevliet te Rotterdam gevallen. Het kind kwam op straat terecht en moest in bewusteloze toestand naar het Westerziekenhuius vervoerd worden. BENOEMINGEN IN S.E.R. De S.E.R. heeft in het dagelyks be stuur benoemd tot lid in de vacature, die ontstaan was door het overlyden van de heer Chr. van den Heuvel, de heer P. C. Elfferich uit Delft. Voorts is besloten in de vacature ont staan door het bedanken van mr. H. T. Asser als lid van het dagelyks bestuur te benoemen mr. F. H. A. de Graaff en wel voor zolang in de vacature in het dagelyks bestuur die is ontstaan door het overlijden van de heer T. J. Twyn- stra nog niet is voorzien. Met ingang van 1 juli is benoemd tot. ambassadeur van Finland in Den Haag de heer Helge von Knorring. Hü volgt de heer Aarne Wuorimaa op. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 8 mei Veemarkt: Aanvoer 6 stieren. 105 melkkoeien, 260 vette koelen 31 varekoeien, 10 pinken, 81 vette kalve ren. 282 nuchtere kalveren. 130 vette scha pen. 140 weldeschapen, 667 vette lamme ren. 410 zuig- en weidelammeren. 38 var kens (zeugen), 287 schrammen. 805 big gen. 7 gelten Totaal 3.259 stuks. Note ring: melkkoeien 1850—12.50; vette koelen per kilogram schoon gewicht 1 33.65; varekoelen f 6001.000; vette kalveren per kilogram levend gewicht 22.80; nuch tere kalveren per kilogram levend gewicht f 1.301.65; nuchtere kalveren per stuk f 4275; vette schapen 85105; weide- schap enmet 1 lam f 100135; weldescha pen met 2 lammeren f 145180; vette lammeren i 85105; drachtige zeugen £300425; schrammen f85115; biggen £58—62—66. Handel: melkkoeien rustig; vette koelen matig; varekoelen lui. duur. vette kalveren vlot, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren goed, weldeschapen matig zeugen, schram men en biggen kalm. LEIDEN, 8 mei Kaasmarkt: Aanvoer: 9 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse eerste kwaliteit f2.11—2.21; Idem tweede kwaliteit £2—2.10. Handel matig. Met in gang van 15 mei wordt de kaasmarkt ln E laats van ln het Waaggebouw weer ge- ouden op de Kaasmarkt. AALSMEER. 6 mei C.V. Centr. Aals- meerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Serin gen: Stepman 1553; Legray 2565; Blauw 15—53 pe rtak. Diversen: Fresia 100 200; Pyrethrum 140190; Iris 80135; Ixla 70120; Lathyrus 80—190; Asp. plu- mosus 50—130; Colvillei 180285; Ane monen 1545; Ornithogalum 80155; Gladiolen 180—280 per bos. Clematis 40— 120; Calla 2050; Gerbera 3062; Violie ren 1530 per stuk. Amaryllis 2051 per kelk. Perkplanten Aubretia 100200; Ver geet mij niet 100125; gem. planten 100 120; Heris 300-350; Campanula 100-150; Saxifraga 80—125; Muurbloem 100—250; per tak. Salvia 20—25; Zonale crampel 50 65; Struikrozen 1215; Afrikanen 8 15; Margriet 20—25 per stuk. Een miljard aan nieuwe levensverzekeringen IN EERSTE KWARTAAL 1959 Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens over de ontwikkeling van de levensver zekering blijkt, dat in de eerste drie maanden van dit jaar voor meer dan een miljard gulden aan nieuwe verzeke ringen in ons land is tot stand gekomen. Dat in de eerste kwartaal-periode van een jaar de produktie tot boven het mil jard uitkomt, is nog nimmer eerder het geval geweest. De toevoer aan nieuwe kapitaal-, rente- en volksverzekeringen bedroeg in totaal f. 1.048 miljoen, waarmede het in 1958 in dezelfde tyd bereikte resu.-aat van f. 931,4 miljoen met f. 116,6 miljoen werd overtroffen. BOSKOOP. mei „De Boskoopsche Velling": Balrozen pe rtak 75; Lathyrus roze 9080; idem lila 11095; Idem wit 150—140; Idem oranje 120—110; Idem ge mengd 125; Rhod lila 135—300; Forsythia I 45—41; idem II 26—22; idem III 12—9; Genista 15—11—8. In pot: Phylodendron 95; Bladbegonia 34; Peperomia 35; Alsple- nium 4643; Begonia 21; Sansevlera 150 —120; Jap. Azalea wit 10080; Sarlonlum 85; Sedum 3032; Ampelopsls 110175; Ficus 140; Jap. Azalea rood 9565; Ge nista ln pot 45—80. Babyrozen: Else Poul- sen 300200: idem 1 kop 8048; Sweet heart 27031090; Ellen Poulsen 170 140, kort 5060. Grootbl. rozen: Duisburg 340300; Rosnlandia 160110; idem kort 80: Botterfly 340300420; gemengd 170 —130: Pech told 440240; Idem kort 180— 140; Offman I 520—380, idem II 190—160 Bettertimes I 380—320440; idem II 240 180; Vlerlanden 440—360240; Hadley 360—160; Briarcliff 260180; Newyorker 820—540. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 mei Groenteveiling: Waspeen A export (per kist) 9.8012.80, idem B export 9.80— 12.80, idem I binnenland 4.208.50. idem I binnenland 2.20—3.70; rabarber 81—16; spinazie 724; prei 812; bloemkool I (per 100 st.) 59—65; bloemkool II (per 10 Ost.) 3244; andijvie 64; selderie (per 100 bos) 11; radijs tper 100 bos) 6.80 8.60; wit lof 3148; peterselie (per 100 bos) 4.607.80; sla-uien (per 100 bo6) 2.20—2.30; sla (per 100 st.) 5—13. Aan voer waspeen 50.000 kg., waarvan 37.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE, 6 mei Groene bloembollen veiling: Onder directie van de Coöpera tieve Bloembollenveiling H.B.G. Llsse werd te Noordwük een groene velling ge houden. Voor deze velling bestond een buitengewoon grote belangstelling. De ge wassen stonden van goed tot best en de verkoop verliep zeer vlot. Besteed werd voor bedden van 3 R.R.: Hyacinten: L'In- nocence 2 Jarig f 105; Idem 1-Jarlg 130; City of Haarlem 1-jarig f 120; Idem 3-j. f125; idem 2-j. f120; Queen of the Blues 2-j. f82; Arentlne Arendse 2-J. f90; idem 1-j. f 105; Queen of the Pinks_2-J. £72; Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken 1500 m. jongens A: 1. A. van Leeuwen (Holland) 4.31.2 100 meter dames D; 1. I. te Riele (Snel en Lenig) 14.6 sec 100 meter heren D: 1. L. Kleinjans (V. en L.) 12.1 sec. 100 meter meisjes A: 1. L. Schroder (Snel en Lenig) 13.6 sec. 80 meter meisjes B: 1. T. Cruiming (WIK) 10.8 sec. Id jongens B: 1. Hoek (LDA) 9.8 sec. 60 meter jongens C: 1. R, Peeters (LDA) 8.- sec. Id. jongens D: T. Oly (Celebes) 9.1 sec. Speerwerpen meisjes A: 1. L. Hooft (SIOMO) 30.54 m. Verspringen dames D: 1. Jansen (Sparta) 4.82 m. Id. heren D: 1. .Van Grondelle (Celebes) 5.66 m. Id. meisjes B.: 1 T Cruiming (WIK) 4 84 m. Id. jongens A; 1. Reijerkerke (DOS) 6.14 m. Id. jongens D: 1. T. Olü (Cel.) 3.92 m. Hoogspringen meisjes A: 1. R. West geest (Snel en Lenig) 1.29 m. Id. jon gens B: 1. Ruijsenaars (LDA) 1.59 m. Id. jongens C: 1. Lieshout (ALO) 1 38 m Discuswerpen dames D: 1. L. Zoet (MSV> 27.53 m ld. heren D: 1 Hen driks 'Zwaluwen) 30.78 m. Id. jongens B: 1. M. Kleinen (ALO) 37.76 m. Kogelstoten meisjes B: 1. B. Tyben (WIK) 8.06 m. King of the Blues 2-j. £75; Pink Pearl 2-j. £95; Idem 1-j. f96; Lady Derby 2-J. f85; Marconi 2-J. f90; idem 1-J. f90; Carnegie 2-J. £120; idem 1-j. f 110; Dr. Stresemann 2-J. f80; Bismarck 2-1. £80; Ostara 2-J. f 100; Grand Maltre 2-J. f82; Tubergen's Scarlet pluis f 165; La Vlctolre 1-J. f95 Jan Bos 1-J. f 110; Delight 2-J, £95; Delft's Blauw 2-J. f95. Tulpen: White Virgin £40; Mon Tresor f 125; Mr. v d. Hoeff f 65; Queen of the Plnks f 56; L*a Tulipe Nolre f 40: Dante f 75; Vuurbaak f 70; Grand Due f 68; Pink Beauty f 60; Pride of Zwanenburg f 40; Cume Laude f30; Gen. de Wet f62; Flery Star f84; Orange Triumph f50; Orange Triumph f50. Narcissen: King Alfred f42; Unsurpassable f 72. UTRECHT. 8 mei Kaasmarkt: Op de Utrechtse kaasmarkt is vandaag aange voerd: 1 partij kaas. Aantal kazen 42. Aantal kg. 348. Er was geen notering. De handel was vlug. BEURSOVERZICHT Aandelen Philips wederom gevraagd AMSTERDAM. 8 mei. De handel droeg vanmiddag een kalm karakter. De flauwe tendentie van Wall Street had op de internationale waar den op het Damrak vanmiddag totaal geen invloed. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de Nederlandse aandelen ln Wall Street zeker niet aan de ge voelige koerscorrecties aldaar van gis teren hebben meegeholpen Behoudens KLM. bijna een dollar lager, noteerden Philips en Unilevers in New York eer der aan de vaste kant. De Philipsaan- delen openden voor de laatsie beursdag van deze week. in Amsterdam op 636% en liepen op tot 638. De vorige slotkoers was 626. De stukken werden voor bui tenlandse rekening uit de markt ge nomen, terwijl ook het publiek belang stelling voor de aandelen had. Ook de converteerbare obligaties noteerden enige punten hoger. Er was zelfs een open hoek in preferente aandelen Phi lips. De prijs voor deze stukken bedroeg circa 271, tegen een vorige slotprüs van 270. Unilvers konden niet alleen de forse koersstüging van woensdag j.l. geheel handhaven, doch voegden hieraan nog een paar punten toe. Aku's openden ruim een punt beneden de vorise slotprljs doch trokken gedu rende het verdere beursverloop aan tot 314%, onveranderd by woensdag. Kon. Olies, die in de morgenuren op circa f 165,— waren verhandeld, openden op f 165.90. In deze koers kwam niet ve»l verandering meer. Pariteit Amerika was circa f 166.De vorige slotkoers be droeg f 165.30. Aandelen KLM werden, ingevolge Wall Street, een paar gulden lager geadviseerd. Ook de dollarobliga ties kregen een lagere adviesprijs. Aan delen KLM werden ex 4 gulden slot- dividend genoteerd. De Scheepvaartwaarden moesten we derom over vrijwel de gehele linie een klein koersverlies incasseren. De handel had ook in deze sector niet veel te be tekenen. Cultures ongeanimeerd en op prijzen van het vorig slotniveau. Staats fondsen onveranderd tot eerder iets la ger. In dit verband werden de 4% obligaties Nederlandse Antillen op 101 (101 1/4) getaxeerd. De in Amsterdam plaatsgehad heb bende besprekingen tussen de Noren en de directie van de Nederlandse Maat- schappy voor de Walvisvaart waren niet van invloed op de koersvorming van de aandelen Walvisvaart. Deze werden vrijwel onveranderd geadviseerd. WISSELMARKT Amsterdam, 8 mei. Londen 10.62%—10.63%; New York 3T7ft3.77ft; Montreal 3.91fg—3.92ft Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort 90.21%—90.26%: Stock holm 72.95—73.00; Zürich 87.25%— 87.30%; Milaan 60.80%—60.85%Ko penhagen 54.79—54.84: Oslo 53.92%— 53.07%; Wenen 14.57%—14.58%; An kara 3.76H—3.77ft; Praag 52.84—52.94j Lissabon 13.2513.26%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 8 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101% 101% Ned '53 3% 96% 96% Grootboek obl. 3% 83 82 L Ned '47 3% (3) 92ft 92 Ned '51 3% 96% 96%L Ned '53 (3%) 94% 94% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 90% 90 Ned '54 3% 90-% 90% Ned '55 13% 90% 90% Ned '55 II 3% 9% 91 %B Ned. '37 3 91 90% Dollarlng '47 3 94 ii 94% Investeringscert. 3 98 97f3 Ned 62-64 3 98 ft 98' Indie *37 A 3 93 94 Grootboek '46 3 88% 90 Ned WB 6% Ill 111% Philips 5 290% 296% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38 37% Nat. Handelsbank 153 153% Ned. Handelmy220 225 Amst. Rubber 90% 90% H.V.A138% 138% Senembah157% 176 A.K.U314% 313% Berkel's Patent (v.) 254 258 Calve Delft cert 575 574 Deli Mij en (Ver.) 157.6O 157.60 Kon Pap. v Gelder 220 221 Hoogovens eet490B 500 Müller en Co. N.B. 310 312 Ned. Kabelfabr369% 370% Philips 626 636% Philips pref270 271% SS?*" 567% 569% Wilton Feyenoord 214% 0131/, Biliton 2de r 244% 245'7 Dordtse Petr. gew. 712712 Kon. Olie (f. 20.—166.30 166.60 i?6,? L.!'20'-' 16530 165-75 Holl Amer lijn 153 H9V4 Java China Paket 137 137 Kon"Ned Stmv Mij «f*- Kon Paket Mü 134 4333 Stoomvaart Mü Ned 141 140 Nievelt Goudr eert 127 125% v. Ommeren eert 238% 240 Kon Rott Lloyd tjpi/, 136 Ned Scheepv Unie Jgg J^V4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dair 47 (3%) 3.. 94 95 idem '48 (3%) 94 R dam '52-1 (4%) 100% 100% idem '37 I-III (3%) 95y4 idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W B. *52 (4%) 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 97% 97% A'dam '51 2% 86% 86 A'dam '56 I 2% 80 80 A'dam'56 II 2% 94 93% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 82B 82% Den Haag '52 I 2% 88 88 89 R'dam '52 I 2% 89% 90 Idem II 2% 89 88% 100ft 1007's Utrecht '52 2% 88 88 Z.-Holl 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 197 197 290 293 H.B.U eert 237% 239 266% 270 Twentsche Bank 239 236 Industrie Ondernemingen 350B 352 Borneo Sum. H. Mü. 56% 57% Ned. G. en Sp. fabr. 262% 256B e d. Kon. Ned. Grofsm. 145% 135 ex d. Internatio 125 121 Int. Kunststoffenind. 53 54 Leidse Wolspinnerü 335 335 Rott. Droogdok Mü. 627 629% Sikkens Lakfabr. '53 520 528 Tieleman en Dros 7 Ned. Mü Walv.vrt. 123% 119% Spoorwegen Deli Spoorweg Mü. 10 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern. Nickel 91% 90% 667# 65% Bethlehem Steel..». 50% 49% 57% 58 General Motors 49H 48 f| 109 109% Republic Steel 68 66% 83% 81% 33ft 33% Un States Steel 91% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 63 Edelmet. Kon. AA 72GB 71 Pref w.a idem 80GB 80 318L Holl Constructie 372 370 Ing bur v Bouwnüv 217 217 Ver Touwfabrieken 238 240 Wernlnk's Betonm 136GB 134GB Van Wük Tetiel 69 69% 109 108

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11