Er is grote aanwas spaartegoed en creditgelden bij de banken Vakantie- nieuws Moeten spaarbanken belegging in aandelen gaan bevorderen? Hier is het aantrekkelijkste voor deze zomer! Vier voormalige super-spionnen zijn in een proces gewikkeld S2M Leidse Tuiniers81 o e - misten ver. viert van- i Laag 7°iarMeest. Opgericht maart I860 Zaterdag 2 mei 1959 Derde blad no. 29734 (Van onze financiële medewerker) Tal van gegevens, waarover allengs de beschikking wordt verkregen, duiden er onmiskenbaar op dat de effectenbeurzen, zowel wat betreft de obligatie- als de aandelenmarkt, nog altijd de wind mee hebben. Vooral sinds de bepalingen inzake de aankopen van effecten met vreemd geld in de V.S. en ook ten onzent (pro longatie) moeten de beurzen het voor een groter deel van spaargeld hebben. En in de loop van het vorig jaar is dit in steeds toenemende mate voor de beurzen beschikbaar gekomen. De recessie met haar verminderde industriële bedrijvig heid is daaraan uiteraard ten goede gekomen, zomede de nog steeds aanhou dende Amerikaanse aankopen op de Nederlandse en de Duitse beurzen, maar ook de nationale besparingen, welke het om zo te zeggen in 1957 lelyk hebben laten zitten, zyn in 1958 in sterke mate toegenomen en bewegen zich nog altijd langs een stijgende lijn. In het verslag van de Ned. Bank vindt men een opgaaf van het spaartegoed van alle spaarbanken, de Rijkspost spaarbank, de Algemene Spaarbanken en de Lanebouwbanken, waaruit bhjkt, dat dit tegoed in 1957 met niet meer dan f. 258 miljoen is gestegen, hetgeen dan nog in hoofdzaak op rekening komt van de landbouwbanken, maar dat 1958 een totaal accrès vertoond van f. 882 miljoen, waardoor het totale tegoed tot i. I12 miljard is toegenomen. Men heeft hier voor een deel te doen met een reactie op de omvangrijke terugbetalin gen gedurende 1957, toen de vrees voor een devaluatie van de gulden gerecht vaardigd scheen, maar ook de reëele besparingen zijn in het afgelopen jaar belangrijk gestegen en ook de cijfers over de eerste maanden van het nieuwe jaar gaan weer in opgaande richting. Dit is niet alleen bij de spaarbanken het geval, maar ook bij de handelsban ken, die nog steeds ruimer in het geld komen te zitten. Zo beschikten 34 han delsbanken eind 1957 over een totaal van f. 5.2 miljard aan deposito's en creditgelden, een bedrag, dat eind 1958 met een cijfer van f. 6.2 miljard een miljard hoger was. Gedurende de eerste twee maanden van het nieuwe jaar is dit tegoed bij de handelsbanken verder met f. 480 miljoen tot bijna f. 6.7 miljard toegenomen, terwijl de landbouwbanken in die periode hun tegoed met f. 200 miljoen hebben zien stijgen. Handelsbanken en landbouwbanken vertonen samen dus een accrès van niet minder dan f. 680 miljoen en dat de eerstgenoemde instellingen van hun renteloos tegoed bü de Nederlandsche Bank f. 200 miljoen hebben mogen besteden voor de overneming van een 31/4% lening van de Wereldbank, groot per saldo 54 miljoen, betekent voor die banken een ongetwijfeld zeer gewaardeerde vermeerdering van hun rentebaten.. Want de belegging in schatkistpapier, nagenoeg de enige mogelijkheid, die er tot dusver was om nog wat rente van de creditgelden te maken, was wegens het sterk verlaag de disconto, weinig remuneratief. Ook al vinden de bij de handelsban ken gedeponeerde gelden hun weg niet naar de effectenbeurs, ze duiden toch op een nog steeds ruim aanbod van kapi taal, dat o.m. in de geleidelijke koers stijging van obligaties tot uitdrukking komt en waardoor het rendement van sommige Nederlandse staatsobligaties reeds beneden 4% is gedaald. Deze week heeft de Friesch-Groningsche Hypo theekbank de koers van afgifte voor haar 4%% pandbrieven, aanvankelijk voor 99%% uitgegeven, reeds tot 101% verhoogd en de andere hypotheekban ken blijven op dat punt uiteraard niet echter. Als gezegd houdt deze ruime kapitaal markt voor een groot deel verband met de geringe kapitaalvraag van de onder nemingen, die hun investeringen in 1958 in sterke mate hebben beperkt. Een voorbeeld hiervan vindt men ook bij de Hoogovens, die in 1957 voor rond f. 100 miljoen investeerde, in 1958 echter niet meer dan f. 56.6 miljoen. Eerst gedu rende de eerste twee maanden van het nieuwe jaar valt bij handelsbanken een lichte stijging van de debiteurensaldi te constateren (ul't. februari f. 3028 miljoen tegen f. 2840 miljoen uit. december 1958) en uit vele van de thans gepubliceerde jaarverslagen over 1958 blykt, dat voor het lopende jaar grotere investerings uitgaven zijn uitgetrokken. De grote crediteurensaldi, bij de ban ken aanwezig, duiden erop, dat de kapi taalbehoeften op korte termijn, alge meen gesproken, bij de ondernemingen nog niet groot zijn. Bij tal van bedrij ven is in 1958 de liquiditeit groter ge worden, naarmate echter de investe- ringsdrang toeneemt en hierin niet uit de aanwezige middelen en de winsten van het lopende jaar kan worden voor zien. zal op de kapitaalmarkt een beroep moeten worden gedaan. Blijft de rente stand zich in een dalende richting be wegen, dan is de verleiding groot, die kapitaalbehoeften door de uitgifte van obligaties te dekken, omdat dit voor de ondernemingen als zodanig en voor de aandeelhouders het voordeligst is. In dustriële investeringen dienen echter, zoals de Amsterdamsche Droogdok Mij terecht in het prospectus van haar aan- delenuitgifte heeft opgemerkt, niet met z.g. risicomijdend, maar met risicodra gend kapitaal te geschieden en naar mate de investeringen in ons land toe nemen, zal dus de vraag naar risicodra gend kapitaal groter moeten worden.. Het tegoed bij de spaarbanken kan Landdag Rotary International De eerste landdag van het district 159 van de Rotary International is gisteren te Zeist geopend. Ten gemeentehuize vond een officiële ontvangst plaats, waai de Rotarianmeester de heer A. P. Kort hals Altes, burgemeester van Zeist, zijn gasten verwelkomde waarna de gouver neur van het. district, ir. F. E. D. En schede dankte voor de hartelijke ont vangst. De eerste plenaire zitting is gister middag in de Schouwburgzaal van Figi gehouden. Welkomstwoorden en goede wensen werden gewisseld door de gou verneur door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg, voor de persoonlijke vertegenwoor diger van de president van de Rotary International, oud-gouverneur Jacques Giraud uit Frankrijk, door de Duitse vertegenwoordiger M. Grotoweki en de Voorzitter van de club Zeist, J. D. Lebret. Als onderwerp voor de landdag was ge kozen „Het misdeelde kind". Prof. dr. B. C. J. Lievegoed hield een inleiding over het onderwerp „Heeft het misdeelde kind nog een plaats in onze tauldige maatschappij als zodanig niet gelden en aandelen belegging komt bij deze instellingen dan ook nauwelijks voor. Als blijkens het jongste verslag van de Ned. Spaarbank- bond thans de wenselijkheid wordt overwogen om aan kleine kapitaalbezit ters door middel van de spaarbanken de gelegenheid te geven in aandelen te beleggen, wordt dan ook terecht opge merkt, dat aan een dergelijke nieuwe spaarvorm alleen dient te worden deel genomen door spaarders, die over een voldoende liquiditeitsreserve beschikken en dus. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op langere termijn van de beschikking over de op deze wijze belegde gelden kunnen afzien. Men heeft zich afgevraagd of de gemeenschappelijke oprichting van een instituut hier te lande zoals in West-Dmtsland, waarbij de spaarban ken indirect niet ter beurze verhan delbare participatiebewijzen in omloop brengen, waarvan de tegenwaarde in aandelen wordt belegd, mogelijk en raadzaam zou zijn. De mogelijkheid wordt door de Spaarbankbond niet uitgesloten, maar aan de uitvoering staan enkele praktische bezwaren in de weg en men overweegt daarom of een popularisering va.n de aandelen van een of meer bestaande beleggings depots voor het moment niet raad zamer is. Hoewel men bij de belegging van de gelden der kleine spaarders uitermate voorzichtig moet zijn, ook al behoeven zij daarover op korte termijn niet te be schikken, zo kan toch worden toegege ven, dat naarmate het gemiddeld inko men van de bevolking stijgt, een groter deel van de besparingen in de risico dragende sector zou kunnen worden belegd, omdat, zoals de Spaarbankbond opmerkt, voor onze groeiende beroeps bevolking een toeneming der investerin gen noodzakelijk is. Maar of hier een taak voor de spaarbanken ligt is een vraag, waarop wij niet aanstonds een bevestigend antwoord zouden willen geven. We hebben ln ons land een aantal goede beleggingsmijen, die de laatste tijd door de uitgifte van aandelen of participatiebewijzen van f. 50 en f. 100 ook de kleine spaarder in de gelegenheid stellen hun geld in de risicodragende sfeer te beleggen. Deze beleggingsmijen worden deskundig beheerd en bij de banken en de effectenkantoren kan ook de kleine belegger algemeen gesproken deskundige en betrouwbare voorlichting over zijn belegging krijgen. Het komt ons voor, dat de popularisering van de aandelenbelegging op deze wijze in vol doende mate wordt bevorderd en de spaarbanken zich beter tot het aantrek ken van risicomijdend kapitaal kunnen blijven bepalen. Want aandelenbelegging is de laatste tijd weliswaar zeer aantrekkelijk, maar zij kan ook tot teleurstelling leiden, waarvoor men dan, zij het ten onrech te, de spaarbanken verantwoordelijk zou stellen en waardoor dan hun goede reputatie zou worden geschaad. Poolse vrachtschepen voor Indonesië Er zijn plannen gemaakt voor de bouw van 24 moderne vrachtschepen, die in Polen voor Indonesië zullen worden gebouwd. De schepen zullen in totaal 65.000 deadweight ton wegen en in 1959 tot 1962 opgeleverd worden. Betaling ge schiedt in termijn volgens een verle den jaar tussen beide landen gesloten overeenkomst. Verwacht wordt, dat de eerste twee schepen dit jaar te water zullen worden gelaten. De schepen zullen gebouwd worden op de Gdynia scheepswerf en zijn speciaal ontworpen voor dienst in de tropen. Een scheepswerf in Stettin zal. naar verwacht, een deel van de grote order uitvoeren. Een nieuwe samenwer king van de KLM met de erkende Nederlandse reis bureaus brengt deze zomer een vliegvakantie binnen ieders bereik. In sommige gevallen is nu zelfs de vliegreis plus het volledige verblijf in het buitenland niet duurder dan normaal het vliegen alleen! Toch bent U bij deze „alles-inbegrepen" vlieg reizen niet gebonden aan een groep. U bent een individuele passagier op de normale lijndiensten van de KLM. met alle hoffelijke service die daarbij hoort. Ook in Uw hotel of pension bent U een individuele gast. ledereen kan van deze belangrijke besparing op een zorgeloze vliegvakantie profiteren. Elk erkend reisbureau zal U gaarne inlichten en Uw reis en verblijf voor U regelen. Vliegen verlengt Uw vakantie 4Ê& Weinig nieuws op touringcar-concours (Van onze correspondent) Tachtig keurig opgepoetste touring cars, glanzend van nieuwigheid, voorzien van veel comfort, afkomstig uit alle de len van het land, rolden woensdag de Gelderse hoofdstad binnen. De Federatie Nederlandse Organisatie Personenver voer had dit jaar het concours d'elegan- ce voor touringcars in Arnhem georga niseerd. De wagens waren in de och tenduren opgesteld op Onderlangs, bij de rechteroever van de Rijn, en draaiden 's middags, toen het concours begin, over de ruime Markt. Vergeleken bij vorig jaar was er op deze show weinig te zien, dat werkelijk nieuw kon worden ge noemd. De jury, die een kapitaal van ruim 4 miljoen gulden zag voorbijrijden, en die stond onder voorzitterschap van de heer M. J. Clarenbeek, lette op tal van de tails zoals het comfort in het algemeen, het uitzicht, de ruimte, het interieur, de lijn, de kleurencombinaties, de breedte der zitting, de diepte, de armleuningen, knieruimte, rugleuning, het uitzicht in het algemeen. Er waren ongeveer 32 prijzen, die alle bestonden uit bekers. Bovendien hadden diverse firma's extra prijzen beschik baar gesteld. De prix concours werd ge wonnen door Delfland Reisbureau te Delft. In de klasse bouwjaar 1559, afde ling I viel de ereprijs bij Europa Ex press NV te Rotterdam. In de afdeling II werd de ereprijs toegekend aan de firma L. Beuk en Zn. te Noordwijk, die ook in de afdeling III de ereprijs in be slag nam. De ereprijzen in de klasse bouwjaar 1958 en ouder kwamen in af deling I terecht bij Delfland Reisbureau te Delft en bij afdeling n bij Jan van Dijk te Den Bosch. RECHTZAKEN Straf voor heibaas KINDERWAGEN VERPLETTERD „Een steen had het kind kunnen doden, het is een roekeloos en onvoor zichtig gedrag", zo zei de officier van Justitie in de zaak tegen een heibaas uit Kaag. Deze was indertijd naast een huis aan het heien. Buiten lag een baby in de wieg naast het huis. Plotse ling stortte met donderend geraas de schoorsteen van het dak en verpletterde de kinderwagen. De baby kwam er won der boven wonder goed af Een woedende en geschrokken vader rende naar buiten, de politie maakte proces-verbaal op. De heibaas zou namelijk de oorzaak van dit ongeluk op zijn geweten hebben. Hij zou de heistelling met een z.g. tui- draad over het dak heen hebben vastge maakt. Bij het verplaatsen van de hei stelling was de draad strak komen te staan en had de schoorsteen van het dak getrokken. Verdachte zelf betoogde dat hij aan het heien was geweest en dat door de tril ling van de grond de schoorsteen naar beneden was gekomen. Een getuige, vis ser van beroep, vertelde dat het een af schuwelijk gezicht was om de schoor steen bovenop de kinderwagen te zien vallen. Verdachte was toen niet aan het heien, betoogde hij. De vader, de heer Groenendijk, had van het ongeluk zelf niet veel gezien. De officier van Justitie meende uit de getuigenverklaringen te kunnen afleiden dat het ongeluk inderdaad te wijten was aan de onvoorzichtig gespannen draad. Hij vorderde honderd gulden boete en betaling van de kinderwagen, t.w. hon derdzestig gulden. Het vonnis luidde: vijftig gulden boete, met betaling van de kinderwagen. Strijd om een geruchtmakend boek Komen sijself niet tot een akkoord, dan sal rechtbank in Frankfort heslissen Mathilde Carré oorzaak van veel verwarring (Van onze correspondent in Bonn) Tot het midden van deze maand zal de rechtbank te Frankfort aan de Main waohten of vier vroegere zg. meester spionnen tot overeenstemming kunnen komen over een eis tot schadevergoe ding. Lukt dat het viertal niet dan zal het gerecht zelf een beslissing nemen. De Franse schrijver Michael graaf Soltikow heeft onlangs een boekje ge schreven, getiteld ..La chatte" (De kat), waarin hij een boekje opendoet over het lot van een befaamd spionne uit de tweede wereldoorlog. Het gaat hier om de thans 49-jarige Mathilde Carré, die op het ogenblik, bijna blind en ais hartpatiënte, in Parijs woont. Tijdens de oorlog zwermden om haar een reeks mannen, van wie de voornaamsten de zer dagen te Frankfort het een en an der hebben verteld over de spionnage- activiteiten tijdens de tweede wereld oorlog. Als eiser verscheen in het pro ces de blonde Pierre de Vomécourt. on derscheiden met de orde van het Franse Legioen van Eer. Vomécourt was eens majoor bij de Franse contraspionnage- dienst. Hij had als getuige mee naar Frankfort genomen de voormalige ma joor van de Britse spionagedienst Cowburn. En dit tweetal stak van wal tegen een tweetal Duitse voor malige spionag-experts, de voormalige onderofficier Bleicher en de voormalige majoor Eschig. Vomécourt beweerde, dat zijn eer als officier door het boek van Soltikow was aangetast. Hij eiste het weglaten uit het boek van de be treffende zinsneden en daarnevens een schadevergoeding van 50.000 mark. Tweemaal „omgedraaid" De achtergrond van het proces kan als volgt geschetst worden: Vomécourt behoorde tot de eerste Franse spionnen, die na 1940 per parachute in Frankrijk werden neergelaten om daar een splo- nigenet en een verzetsorganisatie op te bouwen. Als contactpunt moest hij het hebben van Mavhilde Carré, die van de eerste dag na de val van Frankrijk, voor de Fransen in Londen als spionne tegen de Duitsers werkte. Maar de D' se contra-spionage-expert Bleicher had ,.de kaf' gevangen vóór Vomécourt Op Koninginnedag is in Boxtel een drieling geboren, drie meisjet van elk ruim drie pond. De derde naam nart ieder meisje Juliana* in Frankrijk was gekomen en kans ge zien Mathilde Carré „om te draaien", zoals het in het spionnenjargon schijnt te heten: Mathilde ging namelijk voor de Duitsers werken, nadat zij de geliefde van Bleicher was gewordenZij zond valse berichten naar Londen. Vomé court evenwel slaagde er na verloop van tijd in contact met „de kat"' op te nemen enhaar weer aan Franse kant te krijgen, waarop zij zo gaat i het fantastisch maar vermoedelijk ware verhaal verder weer voor de Geal lieerden en tegen de Duitsers ging wer ken! De Duitser Bleicher kreeg dat al spoe dig door, snapte Vomécourt en Mathilae enstelde hen in de gelegenheid naar Engeland te vluchten! Daar werd. in juli 1942. Mathilde Carré, gearres teerd. Zij werd in 1945 aan Frankrijk uitgeleverd, in 1949 ter dood veroordeeld, maar in 1955 op vrije voeten gesteld. Nog tijdens de oorlog keerde Vomécourt naar Frankrijk terug om, aldus Bleicher, laatstgenoemde te doden, hetgeen de Franse officier ontkent Waarop Blei cher weer zei, dat Vomécourt zijn eigen leven had gered door hem, Bleicher. in 1942 de namen te noemen van een reeks Franse spionnen, die dan ook door de Duitsers gearresteerd konden wor denBleicher had ervoor gezorgd. zo beweert hij, dat deze spionnen na de oorlog weer naar hun land konden terugkeren, zoals de afspraak Bleicher- Vomécourt ook had geluid. Nee, zei Vomécourt, ik heb slechts de namen opgegeven van diegenen, die door Ma thilde Carré aan Bleicher waren ver raden. Aanklachten over en weer Over en weer beschuldigde men elkaar op dpze wijze in het proces te Frank fort. De rechters wisten geen uitweg in de doolhof, zoals die in de roman „La chatte" tot uiting komt Daarin komt de versie-Bleicher meer aan haar trek ken dan die van Vomécourt, die dan ook om schadevergoeding vraagt. Graaf Soltikow heeft zich nu bereid verklaard uit zijn boek de desbetreffende, voor Vomécourt mogelijk beledigend zijnde, zinsneden (waarin gezegd wordt, dat Vomécourt het verraad van Mathilde Carré *niet aan Londen heeft gemeld omdat zij ook zijn geliefde was gewor dente schrappen, maar hij wei gert om ook maar één mark aan Vomé court te betalen Medio mei zal het ge recht ingrijpen, ter.zii de ex-spionnen onder elkaar tot een vergelijk zijn ge komen! Per vliegtuig naar de bollenvelden Uit Frankrijk en een enkele maal uit Engeland komen sinds veertien dagen chartervliegtuigen naar het Rotterdamse vliegveld met passagiers, die op deze wijze naar ons land komen om de bloeien de bollenvelden te zien. Van Rotterdam uit gaan zij dan per bus om van de bloemenpracht te genieten. Gistermorgen arriveerde de duizenste gegadigde uit Parijs en ter gelegenheid hiervan kreeg zij een bos tulpen aange boden bij aankomst op de luchthaven „Rotterdam". Neü.tomedie Vwawn met. De twaaU gezwore nen" naaf Leiden eninVassevtaav voer- de Suurtver. Kerke hout VI arte vi op Wop. K.v 0. waakte woensdag excursie naar de Keuken hoven Aalsmeer» donderdag waren we een (nationaal) dag je vrij. Leiden heeVt morgen 2 diamanten bruids paren (hulde

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5