Leicls 1 mei-comité van de P.v.d.A. moest lijvig programma afwerken CETA-BEVER BUITENBIJTS Dr. W. J. Bruins Slot aanvaardde buitengewone Leidse leerstoel FILMS Burgemeester H. Molendijk „hetsocialisme kan het niet hebben van de tijddie achter ons ligt Eervol ontslag verleend aan prof. mr. F. M. baron van Asbeck mï'm Voor Rotterdamse Stichting Klinisch Hoger Onderwijs Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 mei 1959 Tweede blad no. 29734 Gehele dag in Stadsgehoorzaal Het Leidse 1 mei-comité van de Partij van de Arbeid en de NVV- bestuurdersbond had voor gisteren een lijvig programma samengesteld. Voor de gehele dag was beslag gelegd op de Stadsgehoorzaal, 's Ochtends twee kindervoorstellingen in de grote zaal, 's middags een familiebijeenkomst in de foyer en na een dienst in de Doopsgezinde Kerk tenslotte 's avonds een bijeenkomst in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Twee voorstellingen voor 1100 kinderen De jeugd was dus het eerst aan bod. In die twee voorstellingen hebben on geveer 1100 kinderen genoten van de gekke grollen en grappen van Nick Ni chols. Het was maar goed. dat de muren van dit grote gebouw nog stevig staan. Het daverde van de jeugdige stemme tjes, die echter zwegen, toen het woord was aan mevrouw A. Spierenburg-Beek huizen, die het jonge volkje even toe sprak. NAAR NIEUWERE VORM Jong en oud was in de middaguren verzameld in de behoorlijke bezette foyer. De voorzitter van het 1-Meicomité vertelde in de aanvang, dat zo'n fami liebijeenkomst een gewoonte is geworden welke men niet gaarne zou willen mis sen. Maar omdat de viering van de eerste mei in de loop der jaren toch wel een flinke wijziging had ondergaan, was mevrouw B. Vermooten-de Ruiter uitgenodigd om daar eens het een en ander over te willen vertellen. De spreekster gaf te verstaan, dat zij alleen maar enkele gedachten over deze vie ring hangt nauw samen met vele an dere vraagstukken. Uit alles tezamen valt te concluderen, dat men de so cialisten van deze tijd nog teveel steunt op de opvattingen van een tijd. die achter ons ligt. En deze passen niet meer in onze moderne tijd. Het zal zaak zijn een nieuwe vorm te vinden. Volgens mevr. Vermooten ook wat be treft de viering van de eerste mei. De tijd van wapperende vaandels en grote suggestieve optochten behoort tot het verleden. Dat wil niet zeggen, dat de viering van de eerste mei maar geheel moet worden afgschaft. Ook in onze da gen, of wellicht juist in deze dagen van toenemende industrialisatie, is het goed zich te bezinnen. De chaos in de huidi ge wereld kan alleen in geordende ba nen worden teruggebracht met de stu wende kracht van het socialisme als lei draad, zo betoogde mevrouw Vermooten. Maar op zo'n feest van saamhorigheid als 1 mei moet de uiterste zorg worden besteed aan het gebodene. Maak de bij eenkomsten aantrekkelijk door bijv. ge legenheid te geven voor een dansje en laat de redevoeringen beperkt blijven tot een kort, maar krachtig woord. Als in die geest een oplossing gezocht wordt, kan de 1-meiviering een hoogte punt worden in het socialistische jaar. Na de pauze verzorgden de leden van „Jonge Strijd" een op zeer behoorlijk peil staand programma van muziek en schetsjes, dat door de aanwezigen bij zonder werd gewaardeerd. Waarlijk mens zijn Teneinde zich tjjdens dit meifeest ook te bezinnen op de beginselen, ge openbaard in Gods Woord, had de af deling Leiden van de Prot. Chr. Kerk gemeenschap in de Pv.d.A. gistermid dag in de Doopsgezinde kerk en bij eenkomst belegd, waarin dr. A. van Biemen directeur van de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers te Bentveld, het woord voerde. Spreker ging daarbü uit van Matth. 6 33 „Zoekt eerst Zijn Koninkrijk in de ge rechtigheid, die daarbij bekoort". Tijden lang, aldus dr. Van Biemen is aan de kerken verweten, dat zij zich in gedrag en spreker tot de gelovige en de maatschappij voortreffelijk hebben aan gepast aan de tijd, waarin men leefde. Kerk en maatschappij waren sterk in gesteld op de zaken; welke de wereld belangrijk vindt. Te veel paste men zich aan aan de maatschappelijke situatie. Een verschijnsel, waarvoor in de bijbel reeds werd gewaarschuwd en waarvan Jezus zegt: gy zyt de wereld gelijkvor mig geworden". In het verleden heeft de kerk, aldus spreker, wel eens te weinig het oordelende en veroordelende Woord van God laten horen. De rust, waarin de kerk leefde, was vaak geen goed, doch een slecht teken. Het moet, aldus dr. Van Biemen, in alle eerlijkheid worden gezegd, dat ook de socialistische beweging, welke de eerste mei als dag van vreugde en protest viert, in feite onder hetzelfde oordeel moet vallen als de kerken. Hoe wel, spreker moet toegeven, dat de za ken van maatschappelijke aard hoogst belangrijk zijn, is het fout indien heel ons denken uitsluitend op deze zaken is afgesteld. Het gaat in ons leven om het menszijn naar Gods beeld en pa troon. Gelukkig heeft zich in de kerk in de loop der jaren een kentering vol trokken en ls men daar meer gaan den ken aan de boodschap van het evangelie voor de maatschappij. Talrijke bood schappen en verklaringen van de We reldraad van Kerken zijn er, waarin een krachtig geluid doordringt. Scherp heeft die raad het communisme, doch ook het kapitalisme veroordeeld. Concreter vaak dan onze beweging, aldus spreker. Thans vieren wij feest. Wij leven ln een betrekkelijke welvaart, maar heerst er in ons wel ongerustheid over de vele miljoenen, die buiten Europa honger en gebrek leiden? Naar het waarlijk mens zijn, zoals Christus ons daarin is voor gegaan en het zoeken naar gerechtig heid voor allen, zullen wy moeten stre ven. Wij zullen de ogen niet mogen slui ten voor de vraag, wat God bedoelt met dit waarlijk menszijn, dat uit moet lo pen op een offerbereidheid. Wij zullen ons verantwoordelijk moeten weten voor de mede-mens! Indien wij luisteren naar Christus' Woord: „zoek eerst het Koninkrijk Gods", waarin mensen kunnen leven naar Zijn wil. dan komt het met de rest wel in orde. aldus dr. Van Biemen. Vanuit de verontrusting over onze ln noodverkerende medemens worden ini tiatieven geboren en komt er een visie op de wereld. Een wereld, zoals God die gaarne zag. Met het zingen van „Gordt U aan, gordt U aan" werd deze samenkomst van bezinning besloten. FEESTELIJK SAMENZIJN. Een vrij groot aantal socialisten de Stadsgehoorzaal was voor meer dan de helft gevuld kwam ook in de avonduren bijeen. Dit samenzijn had uiteraard een zeer feestelijk ka rakter: niet alleen de arbeiderszang vereniging „De Stem des Volks" en de muziekvereniging „Nieuw Leven", maar ook de bekende radio-artieste Hetty Blok waren bereid gevonden de avond te vullen. Een van de eregasten was burgemeester H. Molendijk van Amersfoort, die op deze 1-Mei-bijeen- komst een toespraak hield o.m. over de groei, het nut en de doelstellingen van de socialistische beweging. Hij constateeirde, dat er in deze be weging 'n zekere verzakelijking is inge treden. Men moet. zo meende de bur gemeester, vooral bij propaganda-acties onder de jongeren niet al te veel de nadruk leggen op het ontstaan van het socialisme in een ver verleden: veel beter doet men er aan de centrale idee zo sterk mogelijk te laten leven of. zo men wil. de algemene gedachtengang meer naar voren te brengen. De socia listische beweging kan het nu niet heb ben van de tijd. die achter ons ligt. Er dient zoveel mogelijk gestreefd te wor den naar nieuwe ideeën die de toekomst raken. Vervolgens wijdde spreker aan dacht aan het tijdvak van de evolutie, waarin vele veranderingen in de levens omstandigheden der arbeiders hebben I plaatsgevonden zowel hier als elders op de wereld. De voorziening van de be jaarden noemde de heer Molendijk een van de belangrijkste successen, welke het socialisme in ons land na afloop van de tweede wereldoorlog heeft weten te boeken. Spreker wees verder op en kele andere maatregelen, die het ar beidersleven wat stabieler dan vroeger het geval was maakten. Fel hekelde hij de uitlatingen van sommigen als zou den de arbeiders van thans zorgeloos zijn en geen verantwoordelijksgevoel meer hebben. Er viel, zo ging de Amers- foortse burgemeester verder, de laat ste tijd een soort hetze waar te nemen tegen alles wat in de richting van de socialistische beweging wees. In dit verband achtte spreker het opmerkelijk, dat degenen die in de verkiezingsstrijd zo bijzonder luidruchtig waren nu niets van zich laten horen. De heer Molen dijk vestigde er in het vervolg van zijn redevoering de aandacht op. dat een geheel nieuwe aanpak binnen de eren- zen van ons eigen land hard nodig is en een nieuwe aanpak voor de grote internationale problemen zeer wense lijk. Van groot belang achtte spreker het. dat iedereen in de gelegenheid ge steld wordt een universitaire opleiding te voltooien. Het is immers in ons aller belang, dat zoveel mogelijk intellect uit gezonden kan worden naar alle delen van de aardbol. Spreker betreurde het, dat de Europese gedachte in ons zelf nog niet leeft. Dat we komen tot een supra nationaal orgaan is nu eenmaal in het belang van ons allen. Na deze mei-rede werd het feestpro gramma in vlot tempo afgewerkt. De aanwezigen, o.w. zich de wethouders van Schaik en Jongeleen bevonden, amuseerden zich best en togen eerst laat in de avond huiswaarts. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Het gemeente-elftal heeft gisteravond op het LFC-terrein met 32 gewonnen van een combinatie van Kanaries. Prof. dr. C. C. de Bi^iin en prof. dr. P. Minderaa, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van de staatscommissie voor het afnemen van examens Nederlands M.O.B. Voor bungalows, hekken, schuren Per 21 sept. a.s. Twintig jaar Leids juridisch hoogleraar Bij K.b. is met ingang van 21 september a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in het volkenrecht en de internationale politieke geschiedenis aan prof. mr. F. M. baron van Asbeck met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Prof. Van Asbeck is sinds 1939 Leids hoogleraar, aanvankelijk voor het vergelijkend koloniaal staats recht. Hij bereikte op 27 februari j.l. de zeventigjarige pensioen- verplichte leeftijd. Frederik Mari baron van Asbeck werd in koloniaal bewind". Direct na de be- op 27 februari 1889 te Nieuwediep gebo. ren. Hij doorliep het gymnasium te Den Haag en studeerde daarna aan de Leid se Universiteit rechts- en staatsweten schappen. In 1916 bekroonde hij deze studie me een promotie tot doctor op een proefschrift getiteld „Onderzoek naar den juridischen wereldbouw". Na drie jaar als gemobiliseerd officier werkzaam te zijn geweest aan het toen malige Ministerie van Oorlog, in welk tijdvak hij toegevoegd werd aan de Ne derlandse delegatie naar de zogenaamde neutralenconferentie der Parijse vredes besprekingen van 1919, diende hij twee termijnen bij de Algemene Secretarie van het gouvernement van Ned. Indië, laatstelijk als secretaris van het gouver nement. Bij de oprichting der rechtshogeschool te Batavia in 1925 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het volken recht en het buitenlands koloniaal recht. Op 23 februari 1939 benoemde het Leidseh Universiteits Fonds hem tot bijzonder hoogleraar in het vergelijkend koloniaal staatsrecht, welke functie hij op 26 mei van dat jaar aanvaardde met een oratie over „Internationale invloed Officiële publikaties MUZIEK De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur verboden ls ln het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of ln voor het publiek toeganke lijke vergunnlngs- en verlofs'.okalltelten gelegenheid tot dansen te geven. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het Rapenburg, oost- en noordzijde., voorzover gelegen tussen de Kloksteeg en de Nieuw- steeg, met ingang van 4 mei 1959 voor de duur der bestratlngswerkzaamheden al daar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. ln beide richtingen. De Franse minister van Staat Houp- houet-Boigny. de leider van de Afrikaan se democratische beweging, ls tot premier van Ivoorkust benoemd. Naar verwacht wordt zal hij als lid van het Franse ka binet aftreden. vrüding, op 25 juni 1945, werd prof. Van Asbeck benoemd tot gewoon Leids hoog leraar in het volkenrecht en de interna tionale politieke geschiedenis. Prof. Van Asbeck is lid geweest van de Permanente Mandaten Commissie van de Volkenbond, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, en vele andere orga nisaties, die zich bewogen op het gebied van internationale rechtsverhoudingen. Hij is voorts lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen en drager van vele onderscheidingen. Van zijn hand verscheen een stroom publikaties, deels als zelfstandige uitgaven, deels in de vorm van artikelen in binnen- en buitenlandse tijdschriften. QEMMENIE f1 w1 B3M] MAANDAG 4 MEI is onze afd. Kantoorboekhandel de gehele dag wegens inventarisatie GESLOTEN. Spoedbestellingen per telefoon 21400 Haarlemmerstr. 169 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. W. J. Bruins Slot te Rotterdam in het Groot Auditorium van de Leidse Academie het ambt van buiten gewoon hoogleraar te Leiden in de inwendige geneeskunde met het uitspreken van een oratie onder de titel „Van lever naar vitamine B-12Prof. Bruins Slot, die tot na de bevrijding een artsenpraktijk in de Sleutelstad uitoefende, is een van de drie buitengewone hoog leraren uit Leiden en Utrecht, die benoemd zijn ten behoeve van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam. De Stichting Klinisch Hoger Onder wijs heeft het mogelijk gemaakt, dat grote aantallen medische studenten van de Universiteiten te Leiden en Utrecht het praktische gedeelte van hun laatste opleiding in Rotterdamse ziekenhuizen konden volgen, waardoor onverant woorde wachttijden (in verband met de beperkte beschikbare plaatsen in de plaatselijke ziekenhuizen voor co-assis- tentschappen) zoveel mogelijk konden worden ondervangen. De leerstoel van prof. Bruins Slot werd aan de Leidse Universiteit verbonden. Prof. Bruins Slot behandelde in zfjn inaugurele oratie een enkel detail van de ontwikkeling der inwendige genees kunde, namelijk de bestrijding van anaemia perniciosa, een aanvankelijk dodelijke vorm van bloedarmoede, sinds deze ziekte in het midden van de vorige eeuw werd gesignaleerd. Een eerste be langrijke stap was de ontwikkeling van de levertherapie, waarvoor Whipple, Minot en Murphy in 1934 de Nobelprijs voor geneeskunde kregen toegekend. Later ging de ontwikkeling in de rich ting van het toedienen van bepaalde leverextracten, waarna op basis van de onderzoekingen op dat gebied synthe tische bestrijdingsmiddelen werden be reid die van beslissende betekenis wer den bij de ontwikkeling van wat sinds dien als het vitamine B-12 bekend staat. Uitvoerig sprak prof. Bruins Slot over verschillende aspecten van de the rapeutische en ook preventieve werking van deze vitaminesoort en daarmee nauw verwante problemen. Hij concludeerde uit deze summiere historische beschouwing over een enkel detail van de inwendige geneeskunde, dat op dit brede terrein van zijn werk zaamheid slechts resultaten kunnen worden geboekt door een nauwe samen werking tussen gespecialiseerde weten schappen op biologisch, biochemisch en medisch terrein. Na afloop van de oratie, waarvoor een grote belangstelling bestond zowel uit Leiden als Rotterdam, vond in de ontvangstzaal van de academie een zeer druk bezichte receptie plaats. H. VAN WESTERING OVERLEDEN In Brazilië, waarhij werkzaam was bij het onderwijs, is overleden onze oud stadgenoot, de heer H. van Westering. In zijn Leidse tijd was de heer Van Weste ring vele jaren als onderwijzer verbon den aan de c-hristeÜjlke school aan de Oosterstraat 16. In deze schoolgemeen schap was hij een zeer gewaardeerde fi guur, toegerust met uitstekende onder wijscapaciteiten en een groot pedago gisch inzicht. Pro/, dr. A. M. Holmev (links) die een belangrijk aandeel heeft ge had in de ontwikkeling van de Stichting Klinisch Hoger Onder wijs naar haar huidige vorm. wenst prof. drW. J. Bruins Slot en diens echtgenote geluk na afloop van de oratie(Foto L.D./Van Viiet) „Veri* 'had feestavond „Veri", de personeelsvereniging van de verificatiedienst van de Rijks zee- en luchtvaartinstrumenten te Wassenaar, hield woensdag in het Antoniusclubhuis haar jaarlijkse feestavond. Na een kort begroetingswoord van de voorzitter, de heer J. F. Badts, was het verdere woord en de daad aan de personeelsvereniging van het ministerie van Justitie, die een cabaretprogramma over het voetlicht bracht. Zang en schetsjes wisselden elkaar af. Het geheel was niet uitgesproken spran kelend, maar toch wel onderhoudend, zoals uit het steeds weerkerende har telijke applaus bleek. Joop Jonker ver zorgde de conferences en Joop Knies be geleidde een en ander aan de vleugel. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ,.A monograph of the genus canarium (Burseraceae)de heer P. W. Leen- houts, geboren te Voorburg en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Enige psychogenetische aspecten van het ont- wikkelingsstotteren", de heer W. J. Kap- pelle, geboren te Amsterdam en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „As pects and problems of industrial medi cine in un(der)developed tropical areas" de heer A. Jonk, geboren te Alkmaar en thans wonende te Soes'tduinen. „DE KAT" (La cliatte) Beklemmend Trianon Talloze heldhaftige ver zetsverhalen uit de oorlog zijn ons be kend. Nu ziet ge een fascinerende en onheil spellend uitgebeeld in de film „De Kat" („La Chatte"), waarin Francoise Arnoul met haar katachtige ogen, de hoofdrol vervult. Met de roman van deze naam. waar over thans in Frankfurt een proces aan hangig is gemaakt men zie elders in dit blad heeft dit verhaal, naar het ons voorkomt, echter niets te maken. Hier betreft het de geschiedenis van een jeugdige, buitengewoon aantrekke lijke jeugdige spionne voor de Franse goede zaak, welke haar werkzaamheid voor deze goede zaak tot het einde toe getrouw blijft.. Zij moet, deze grootse houding helaas met een tragische dood bekopen Haar man, die berichten over een geleide projectiel, uitvinding der Duit sers. door middel van een kleine zender aan de Engelsen doorgeeft, is haar in de dood voorafgegaan. Alleen achtergebleven, komt zij al spoedig in contact met een alleszins aannemelijke, sympathieke zogenaamde „neutrale" Zwitser. Deze blijkt echter een Duits officier te zijn.. En van dat ogenblik af aan, begint het noodlot toe te slaan. De tragiek is namelijk, dat La Chatte inderdaad gelooft met een Zwit ser te doen te hebben en dat beiden werkelijk van elkaar gaan houden. Bovendien wordt de man door zijn superieuren gedwongen de geheimen en de namen van de Franse verzetgroep, waartoe de vrouw behoort en met wie zij opereert, te ontfutselen. Hoe dit zich ontwikkelt en de vrouw, die alles op het spel zet om haar land genoten te sparen, tenslotte door de Franse verzetsleider wordt doodgescho ten. omdat hij meent, dat zij al haar vrienden verraden heeft, kunt U zien in deze ademloos spannende film. De regisseur Henri Decoin verstaat bij uitstek de kunst deze spanning tot het uiterste op te voeren en realiseert een sfeer van niet aflatende beklemming. Naar het heet is hier sprake van een authentiek gegeven. Dit gegeven is zo realistisch behandeld, dat ge het gevoel krijgt, er zélf bij betrokken te zijn. Te sterker wordt dit gesuggereerd door de muzikale illustratie, die telkens weer op angstwekkende momenten dezelfde sug gestieve geluidseffecten doet horen, ge lijk het „Leitmotiv" in een opera. De tegenspelers van Francoise Arnoul o.a. Bernard Blier en Bernard Wicki zijn al even biologerend in hun met groot begrip voor de harde werkelijkheid gespeelde rollen. Indien „La Chatte" werkelijk de vrouw was, gelijk hier uitgebeeld, is zij een heldin van groot formaat geweest. Het wonderlijke is evenwel, dat „La Chatte". waar het in het proces te Frankfurt om gaat. nog leeft zij het bijna blind en als hartpatiënte en die uit deze film, het offer van haar leven bracht. Wie was nu de „ware"? Mon oncle (Mijn oom) Gelukkige reprise Casino Toen deze film van de be roemde Franse regisseur Jacques Tati enige tijd geleden in een ander theater in onze stad werd vertoond, hebben wij er een uitvoerige bespreking aan gewijd en wel in zeer prijzende zin.. Tati ver staat immers de kunst om een probleem als in deze film is aangesneden de technische perfectie van onze tijd op kostelijke wijze te behandelen. De kleine Gérard geeft verre de voorkeur aan de echt-menselijke figuur van zijn oom Hulot (Tati zelf) boven de koude sfeer in zijn mechanisch volmaakt ouderlijk huis. Deze film ritselt van geestige vondsten. Tati is een fijne spotter en tegelijk een gevoelig man. die de ziel van het kind oneindig beter begrijpt dan het verlangen van vele volwassenen om elkaar de ogen uit te steken, de chef te vleien enz. Wie dit werk nog niet gezien heeft, verzuime de gelegenheid niet om te genieten van de ironie, waarmee Hulot-Tati allerlei belachelijk gedoe in het zonnetje zet. Hij houdt een pleidooi VAN DEZE WEEK: IIIIIII1III1IIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIUI1IIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII1I1IIIIIIÜIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11I voor echte kinderlijkheid, die in deze wereld van steeds toenemende mecha nisering hoe langer hoe meer in het gedrang komt. De blauwe Tirana Achtervolgingsrace Rex Die Blauwe Tirana is een zeer kostbare diamant, welke een zekere mijnheer Carter meer waard is dan zijn eerlijkheid. Die offert hij grif op. als liij de kans schoon ziet het begeerde kleinood in zijn bezit te krijgen en ook voor het leven van een liftbediende toont hij daarbij geen respect. Maar het is de dief niet gegeven rustig van zijn buit te genieten. Meteen zit hem al een bende boeven achterna, die ook niet op een leventje meer of minder kijken, in de jacht op de blauwe steen. Dan is er door een verzekeringsmaatschappij een detective op het spoor van Carter gezet en deze man moet bijna heel Europa door om zijn prooi te kunnen volgen. Tenslotte is er nog een zeer welgescha pen jongedame (Anita Ekberg) van wie aanvankelijk niet zo erg duidelijk is tot welke partij zij behoort, maar als Amor zich met dit aohtervolgingsspelletje-op- leven-en-dood bemoeit en detectieve March en de blonde Trudi elkaar de hand rijken, is het lot van Carter snel beslist. Een levendige, spannende avonturen film. Hier bin ich hier bleib ich Aantrekkelijke showfilm rond Catherina Valente LIDO De maker van deze muzikale film laat de toeschouwer niet lang in het ongewisse. Terwijl hij zijn noodzakelijke rijtje namen van medewerkers aan het publiek voorzet, danst Catherina Valente al tussen die letters door. Zij is de spil, waarom deze aankondiging draait, zoals ze ook verder de spil blijkt, waarom het hele verhaal draait. Catharina danst, Catherina zingt. Catherina lacht. Cathe rina huilt, Catherina kookt, Catherina vist, het is alles Catherina Valente, wat dc klok slaat. Maar wat doet het er toe? Ze danst aardig, ze zingt aardig, ze lacht aardig enz. Ze is een vlotte, veelzijdige, levendige actrice, waar men met genoe gen naar kijkt. Het verhaal is niet min der maar ook niets meer dan het gemid delde van deze showfilm. Nogmaals: wat doet het er toe. Het is een gezellig, ge noeglijk, luchtig niemendalletje. Catherina wil in een door champagne overmoedige bui gaan trouwen met een oude jeugdvriend. Ze kent toch niemand anders! Maar dan blijkt ze al getrouwd te zijn. Nog wel met een baron. Een avon turierster had eens haar papieren ge stolen, was getrouwd en was er toen met de familiejuwelen van haar man van door gegaan. Een verbolgen Catherina reist naar haar onbekende echtgenoot en eist een snelle scheiding. Maar dat kan weer niet, want een rijke suikeroom, die van de es capades van zijn neef niets weet, wil niets van scheiding weten. Enfin, het ligt voor de hand. Talrijke dolle verwikkelingen, die Catherina dan send, zingend, lachend en huilend op lost, tenslotte zelfs begeleid door de Co- mets van de Britse rock 'n roll-koning Bill Haley. Voor een minder luidruchtige en wat muzikaler begeleiding zorgt in het overige deel van de film Kurt Edel- hagen en zijn bekend orkest. Al met al een aantrekkelijke showfilm, die w(j de liefhebbers van een uurtje genoeglijke ontspanning van harte kunnen aanbeve len. „De herberg van het zesde geluk Film van formaat LUXOR Ingrid Bergman blyft deze week in „De herberg van het zesde ge luk" te zien. Wie onze prijzenswaardige woorden over deze grote film verleden week gelezen heeft, moge niet verzuimen deze alsnog te gaan zien Ingrid Berg man, als zendelinge in China, betoont er zich de voorname actrice in. die haar al eerder een grootse reputatie schonk. Doch ook de film zelve is er een van for maat: zowel door de waardevolle in houd alsde lengte I

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3