herdenking Oude schoolmeester Ploeger en de jeugd hadden gelijk! Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 2 MEI 1959 HET ligt voor de hand, dat de Ver enigde Staten nogal wat belang stelling hebben voor hetgeen er gebeurt in de landen van Midden- en Zuid-Amerika. D?ze gebieden liggen im_ fiers vlak voor de deur en de politieke Hitwikkeling aldaar is van veel invloed y? de economische en militaire sectoren. Of de voorlichting omtrent die dichterbij of verderaf gelegen, grotere en kleinere nabuurlanden wel altijd voldoende is, geeft soms wel eens aanleiding tot twij fel: een voorbeeld als Cuba stemt in dat opzicht niet tot optimisme. Ook in Washington geloofde men immers nog steeds, dat Batista het wel zou houden, op een ogenblik dat Fidel Castro de over winning in feite al in de zak had. Hoe dit zij, omtrent één staat in de Noord- en Zuidamerikaanse agglomeratie weten alle Amerikanen, van groot tot klein, dat die zeer belangrijk is: Panama, vanwege het gelijknamige kanaal als verbinding tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. MEN weet, dat dit kleine land (toch nog ruim tweemaal zo groot als Nederland, maar slechts bevolkt door nog niet eens één miljoen inwo ners) thans het toneel is van een van die vele operette-aohtige geschillen, zoals die zo vaak al in de bewogen ge schiedenis van de Midden, en Zuid amerikaanse staten zijn voorgekomen. In het kort samengevat komen de feiten hierop neer, dat de voormalige Pana mese ambassadeur in Londen, dr. Ro berto Arias, een poging heeft onderno men om de regering van president De la Guardia omver te werpen, een poging, welke totnutoe niet is geslaagd en ook wel niet zal slagen. Want de Verenigde Staten en enkele broeder-landen uit de OAS Organisatie van Amerikaanse Sta ten) hebben vliegtuigen en schepen ge stuurd om te voorkomen, dat de kleine groep rebellen, welke in de aanvang kans gezien heeft aan land te gaan, verster king krijgt. Het pikante van deze affaire is dat dr. Arias de echtgenoot is van de wereldvermaarde Engelse danseres Mar- got Fonteyn, al is hij overigens nog wel iets meer dan alleen maar de man van zijn vrouw: dr. Arias is namelijk de re presentant van een in Panama zeer machtige familie, die het niet heeft kun nen verkroppen, dat zij sinds twee en een half jaar politiek uitgeschakeld is. OOK een invloedrijk geslaoht als het huis Arias kan zich niet alles veroorloven. Toen een van zijn telgen, Arnulfo Arias, in 1941 als presi dent van Panama veel sympathie voor de ,as"-mogendheden Duitsland en Ita lië toonde, was het spoedig met zijn be wind gedaan: hij werd, natuurlijk na een staatsgreep, vervangen door een lid uit de familie De la Guardia, ondubbelzin nig Amerikaansgezind. Toen Arnulfo Arias na het beëindigen van de oorlog een poging deed zij,n oude macht te her stellen, werd die poging in de kiem ge smoord, maar in mei 1948 zag hij toch kans zich tot president te laten kiezen Hij had echter buiten het college van kiesmannen gerekend, dat de kiescijfers eens nader onder de loep nam. Er moet Iets niet geklopt hebben (bij de cijfers of bij de kiesmannen, dat is niet helemaal duidelijk), in elk geval verklaarden de kiesmannen Diaz Arosomena tot presi dent. Arnulfo Arias achtte het verstan dig een tijd lang naar elders te vertrek ken, doch keerde een half jaar later te. rug. Kort daarop werd hij gevangen ge nomen, omdat hij een poging zou hebben gedaan de macht aan zich te trekken. Maar zo spoedig liet hij zioh niet uit het veld slaan: in 1950 zag de wereld hem weer als president en het jaar daarop stelde hij de grondwet buiten werking. r~7 O ALS fnen ziet gaat alles in Pana- ma naar echt-Zuidamerikaanse zede. Om tgrug te keren tot Arnulfo Arias: nauwelijks had hij zichzelf tot dictator gemaakt, of er brak een op stand uit, onder leiding van overste Remon. Weer werd Arias gevangen ge nomen, waarop het herstelde parlement Arosomena opnieuw tot president uit riep In oktober werd deze opgevolgd door genoemde Remon, die het echter maar twee jaar volhield, want in januari 1955 werd hij vermoord. Opnieuw tracht te de familie Arias het gezag in handen te krijgen. Zij slaagde daarin niet, want een stroman van de familie Remon, de huidige president De la Guardia, werd met het hoogste ambt in het land belast. Er is dus een voortdurende strijd tussen de vooraanstaande families gaande om te bepalen, wie aan de touwtjes mag trekken, waarbij de grotere of geringere sympathie voor de Verenigde Staten blijkbaar geen kleine rol speelt. HOE dan ook, Washington houdt de toestand in dit kleine land scherp in het oog, zoals trouwens het ont staan zelve van dit republiekje een Ame. fikaanse aangelegenheid is geweest. Want toen Panama zioh in 1903 van Co lumbia losmaakte (het bestaat dus nog pas 56 jaar!), geschiedde dit in een re bellie, die in de Verenigde Staten was aangestookt. De betekenis van het Pa nama-kanaal voor de scheepvaart in het algemeen en die van Amerika in het bij zonder gaf dus het aanschijn aan een „protectoraat" Panama, of als men het ondeugend wil zeggen: aan een satel liet-staat"! Wel hebben de Amerikanen in de loop van de jaren enorme sommen aan deze vaarweg ten koste gelegd naar schatting driekwart miljard dol lars maar daar staat dan ook weer tegenover dat de voordelen letterlijk onschatbaar zijn geweest en nog zijn. Men stelle zich alleen reeds voor wat de besparingen zijn door deze snelle verbin. ding tussen twee oceanen. Bovendien maakt dit. kanaal het mogelijk, dat Ame rika 's vloten in de Stille en de Atlan tische Oceaan op gemakkelijke wijze in onderling verband gehanteerd kunnen worden, hetgeen militair van het groot ste belang is. OVERIGENS is Panama nog op an. dere wijze sterk aan de grote noordelijke buurman gebonden: een machtige maatschappij heeft de bananenplantages in handen en boven dien hebben vele reders in de Verenigde State het voordeel van de goedkope Pa. ïiamese vlag. Dat de bevolking in brede lagen van die bronnen van welvaart rij- kelijk profiteert kan echter niet gezegd worden. Slechts tien procent van de Pa. namezen krijgt onderwijs, al is dit naar Spaans-Amerikaanse maatstaf niet eens zo'n heel laag percentage. Trouwens, ook hierin komt langzamerhand verbetering, al gaat het wel heel traag Het zou be paald geen kwaad kunnen, indien Washington op een zo belangrijk punt als de ontwikkeling van Panama's inwo ners voorziohtige druk uitoefende. Voor lopig interesseert Amerika zich evenwel uit sluitend voor het kanaal. Als het waar ls. dat de familie Arias dit kanaal zou h!oifi^nAri^re?ïi 2011 later immers wel eens moeilijkheden f dl JÏ22kunnen geven. En moeilijkheden met 1 i r; kanalen - ol at) nu Suezkaaal dan wel h ft' Vi tS Panamakanaal heten is van bijkomstig ,Z2 MfflÜ belan«! - hebben de neiging po de Verenigde Staten daar zeer bijtijds ïifjgjr enorme afmetin^n aan te een stokje voor gestoken hebben. Zo iets nemen.aimetmgen aan te (Van onze t.v.-medewerker) Het hoofdpunt van het VARA-programma van gisteravond was anders dan anders, het befaamde „Anders dan anderen". We zaten erin voordat we het wisten, omdat Marie Hamel een (niet zeer alge meen bekend) lichtvoetig versje van Adema van Scheltema declameerde en toen ineens door Garthoff werd gestrikt voor de centrale rol. Nu, ze wilde dan wel, ze kón trouwens niet meer met goed fatsoen terug en de eerste, die dan weieens eventjes zou komen vertellen wat een prettige leerling hij aan haar had gehad, dat was dan meester Ploeger van de armenschool, waarop zij haar maatschappelijk leven was aangevangen. Ineens werden de rollen omgedraaid, want Marie Hamel is niet voor niets een befaamd actrice geworden en het bleek dan ook overtuigend, hoe fijntjes ze (mee) gespeeld had. Toen kon de oude schoolmeester ook niet meer terug, nu hg zich plotse'ing geplaatst zag op „de zetel der ere". Advertentie. Visserijdeskundige uit Leiderdorp gepromoveerd De visserijdeskundige C. J. Bottemanne uit Leiderdorp is gistemiddag onder veel belangstelling met name uit visse- rijkringen gepromoveerd tot doctor in de economie aan de Gemeente Universi teit van Amsterdam op een proefschrift over de grondslagen van de ontwikke ling der visserij en over visserijproble men in onderontwikkelde landen, geti teld .Principles of fasheries develop ment". Promotor was prof. dr. J. F. Haccoü. hoogleraar in de bedrijfshuis- houdkunde in het bijzonder de leer der externe organisatie aan de Gemeente Universiteit en directeur van de Stich ting voor Economisch Onderzoek dezer universiteit. De heer Bottemanne is voor de oorlog hoofd van het. Instituut voor Visserij- Onderzoek in Nederlands-Indië geweest. Na de oorlog was hij onder meer Neder lands gedelegeerde bij Indo-Aziatische conferenties, lid van een regeringscom missie voor visserijproblemen in Nieuw- Guinea. Als lid van de F.A.O., de Voed sel- en Landbouuworganisatie der Ver enigde Nateis, maakte hij deel uit van een missie naar Brazilië. Ook verrichtte hij onderzoekingen in India en Japan. In Nederland is de heer Bottemanne adviseur van een aantal visserijbedrij ven. Advertentie. De makers van dit programma hebben er weer eer mee ingelegd. Het werd eigenlijk een hulde van een in de grond leergierig en oppassend volk aan „de onderwijzer" of iets gemeen- zaam-ouderwets: de schoolmeester. Waarom nu deze 82 jaar „jonge" rot gekozen? kan de outsider vragen. Wel, omdat deze man op z'n dooie eentje eerst later met een over de hele stad Amster dam uitgebreide en daarin diep gewor telde organisatie, eerst een paar hon derd kinderen - paupers - op een dagje buiten onthaalde en later ver over de tienduizend kinders uit de grote duffe stad drie dagen lang in eigen tehuizen een kort vertier kon en kan bezorgen. Deze man deed dat niet om op te val len, vluchtte daarmee niet uit een sleur- werk, dat hij elke dag weer had op te knappen, maar deze toegewijde en uiterst waardevolle opvoeder deed dat allemaal uit sociale bewogenheid, die wars van alle sentimentaliteit tot grote daden in staat stelde. Hij werd even een Jan Ligthart de Tweede genoemd en het was niet overdreven, zij het dan dat zijn betekenis niet van nationale betekenis was geworden, maar zich tot intieme kring had beperkt. Deze schoolmeester was nog zeer bij de pinken, berispte met waarschuwende vinger, dat het een aard had en corri geerde waar het pas gaf. mild maar met autoriteit. Éénmaal moest hij zijn on gelijk erkennen en dat was toen de zoon van de boerenknecht van weleer tegen over zijn - nu 97-jarige! - kweekschool- De oude Ploeger schiet zijn kwinkslagen afl leraar stond, waartegen hij op het ge bied van jaartallen het onderspit delfde. Dit optreden onder Garthoffs bekwa me en gevoelige leiding was nergens wee, maar bleef mannelijk-bescheiden en ge zond, waarvan twee onzer aantekeningen mogen getuigen. Er werd hem door een oud-leerling een vraag voorgelegd, die hij op staande voet zou hebben te beant woorden. „Mag ik er voor zitten blij ven?" was de snedige reactie. Toen even later Garthoff een vraag stelde, waar van de meester meende, dat het ant woord misschien een beetje delicaat zou kunnen uitvallen, althans niet zo ge schikt was voor ruime publikatie, infor meerde de oude heer wat achterdochtig cf het wellicht werd „opgenomen". „O nee, zei de compère, maar 't wordt wel rechtstreeks uitgezonden". Zo lokte de éne kwinkslag de andere uit, lach en traan wisselden elkaar af, waardoor aan de basis-eis. die men aan échte humor pleegt te stellen, werd vol daan. Niet dat dit nu een humoristisch nummer mag worden genoemd, rnaar wel werd de ernst steeds weer doorbroken door een pittige, frisse geest, de geest, die blijkbaar het medicijn vormt om een man van 82 jaar jong te kunnen laten blijven, even jeugdig als zijn leerlingen, die het gelijk aan hun zijde hadden door deze oud-leermeester na vele jaren nog steeds op de handen te dragen! BINNENLAND Prof. dr. H .J. Backer, oud-hoog leraar in de organische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is op 77- jarige leeftijd te Glimmen overleden. Op Hemelvaartsdag, 7 mei a s., wordt in „Lommerijk" te Rotterdam de zesde zendingsdag van het Alliance Zendings centrum „Parousia" uit Wasenaar gehou den. De afdeling scheepvaart van de In donesische handlsmaatschappij Satya Ne gara heeft bekend gemaakt dat zij met ingang van die datum zal optreden als enige agente van de Kon Rotterd. Lloyd en de Holland-Amerikalijn in Indonesië. Het agentschap van deze twee Nederland se scheepvaartmaatschappijen was vroe ger in handen van de Internationale Cre- diet- en Handelsvereniging Rotterdam. De belangen van deze' maatschappij zijn per 1 Januari van dit Jaar overgenomen door de Satya Negara. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum. heeft gistermiddag op Rozenburg het nieuwe bedrijf in werking gesteld van Muller-Hanna's overslag- opslagplaatsbedrijf „Botlek N.V.", dat zich in de Botlek gevestigd heeft. Voor deze Ingebruikstelling waren ook vele gasten uit het buitenland overgekomen Bij K.b. is aan prof. dr. ir. G. Mln- derhoud op zijn verzoek met ingang van 15 september 1959 eervol ontslag ver leend als hoogleraar in vaste dienst aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. met dankbetuiging voor de veie door hem bewezen gewichtige diensten/ BUITENLAND Een felle brand te Roddinckton (New Foundland) heeft- vrijdagochtend het leven gekost aan een moeder en zes van haar tien kinderen. Te Sidcup bij Londen is vrijdag Sir William James Larke. een der grootste Britse ingenieurs en deskundige op het gebied van metalen, overleden Hij ls 84 Jaar geworden. Sir William die van 1922 tot 1946 directeur van de Britse ijzer- en staalfederatle is geweest, heeft in de bei de wereldoorlogen een grote rol gespeeld bij het mobiliseren van de staalindustrie Een voormalig onder-officier van de S S„ Gottlieb Muzikant, heeft uit gewe tenswroeging bekend dat hij vijftig gevan genen in een concentratiekamp had ge dood. zo heeft de openbare aanklager in Fulda meegedeeld. Hij had verklaard dat iij zijn slachtoffers onder bedreigingen van de Gestapo om het leven had ge bracht. De Jongeman die stenen gooide naar iet rijtuig van de Japanse Kroonprins en :m bruid, zal vermoedelijk onder medi- che behandeling worden gesteld. Een •sychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen at hij geestelijk gestoord is. In een Londense Juwelierswinkel stapte gisteren een man binnen, die de zoon van de eigenares toevoegde: „houd Je kalm, dit ls een overval". Hij beval de jongen allerlei kostbaarheden voor hem in te pakken. De Jongen, Barry Curtis, zei dat zijn moeder aan hartaanvallen leed „Ze kan elk ogenblik binnenkomen, weest u alstublieft voorzichtig" Toen mevr. Curtis verscheen, wandelde de rover rus tig de winkel uit, zonder iets mee te ne men, en verdween ln de menigte. MAANDAG 4 MEI Stadsgehoorzaal, 's avonds 7.15 uur. De 2 minuten stilte te 20.00 uur wordt aangegeven door het ont steken van de straatverlichting. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Viering 70- Jarig bestaan Leidse Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V. 8 uur nam. Schouwburg; Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Kwartet in mineur". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)Bonte avond. Personeelsver. „De Royalisten". 8 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr BW J. Robert. 2.30 uur nam Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Bevrijdingsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8 30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. pater C Tynagel. 7 15 uur nam DINSDAG Pieterskerk: Interkerkelijke herdenking van de bevrijding. Sprekers: dr. P. L Schoonheim, dr. H. J. Westerink en kap. R J. Schurink. 7.158.00 uur nam. Pieterskerkhof: Opening Vanity-fair t.b.v. Bouwfonds VVSL. 11 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. St. Antonlusclubhuls: Toneeluitvoering „Pulchrl Studio'„De sukkel" 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 40- Jarig bestaan De Jong's Machinefabriek te Hazerswoude. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. 11.30 uur voorm De Harmonie; Jaarverg. Ned. Ver. Expoge. 8 uur nam. DONDERDAG Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Rels- vereniglng naar Leersumse Plassen. Huize Doorn, Posbank en de bloeiende Betuwe. 7.30 uur voorm. VRIJDAG Rapenburg 6: Kontaktavond kinderbe scherming. Spr. mr. H. R. Goudsmit over 2J Jaar adoptie in Nederland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing over collectieve actie Israël 2 uur nam. Gulden Vlies: Filmavond „Dennenheu- j vel". 8.15 uur nam. Zomerzorg; Kynologenver. „Rijnland". Spr. mevr. M. Donath-Seeuwen. 8 u. nam Pieterskerk; Avondgebed. 7.157.50 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Hier bin ich hier blelb' ich." A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „De herberg van het zesde geluk' A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Mon oncle". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De blauwe tirana". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park i Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.10 Fanfare-ork. en mannen koor. 14.45 Gram. 14.50 V. d. jeugd. 15.20 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 15.50 Voetbalrep. 17.10 Engelse les. 17.30 Gram. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekeverz. 18.10 De springplank. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Radio Filh ork. 20.20 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Amus, muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Gram. 14.50 Fries progr. 15.15 Mannenkoor 15.30 Is de maat vol?, caus. 15.45 Concertge- bouwork. 16.25 Boekenwijsheid. 16.45 Or gelspel. 17.00 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operaconc. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie a zegt moet b zeggen, caus. 19.40 In Bijbel land. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best? sketch. 20.13 Ge- var. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Strijk- sextet. 22.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 22.40 Gram. 23.15 Nws. 23.30— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 14.45—16.50 Eurovisie: Voetbal- wedstr. Lu ton TownNottingham Forest. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Filmrep. 20.30 Met „Een beetje" Europa rond 20.55 Film. 21.20 Je neemt er wat van mee. VOOR ZONDAG 3 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.3o Nws en waterst. 9 45 Gram. IKOR: 10.00 Kerkelijke aspecten van Botlek en Europoort, caus. 10.15 Muz. caus. 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vra genbeantw. 11.45 De Kerk in de spiegel van de pers, caus. NCRV: 12 00 Kamer koor. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders. hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbe spreking. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Radio Philh ork. en soliste. 15.30 Muz. caus. 16.00 Sport. 16 30 Vespers. Convent van Kerken: 17.0Q Geref. Kerkdienst. NCRV: 18.30 Gram. 18.35 Orgelconc. IS.00 Kerke lijk nws. 19.05 Koorzang. 19.30 Het Evan gelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het naadje van de kous. 20.45 Omr ork., koren en sol. 21.25 bent toch ook van de party?, caus. 21.35 Wie gaat er mee naar Engeland varen hoorsp. 22.20 Amus. muz. 22 40 Gram. 22.45 Avondge bed en liturg, kal 23.00 Nws. 23.15 Radio Philh. ork. 23.40—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA; 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr, 9 45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.35 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Omr. ork. AVRO: 12.00 Theaterork. en solist. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Alles op één kaart. 13.30 Even bijdraaien. 14 00 Boekbespr. 14.20 Klavecimbelrecital. 14.50 Het Jodendom in de laatste twee eeuwen, lezing. 15 05 Dansmuz 15.30 Ka- merork. en sol. 16.30 Sportrevue. VARA: 17 00 Theaterork. en sol. 17 30 V. d. Jeugd 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Liberaal joodse dienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd 19.30 De open deur, causerieën. AVRO; 20.00 Nws 20.05 Ge var. progr. 20.50 De maansteen, hoorsp 21.30 Lichte muz. 21.45 Sevilla op zondag, caus. 22 00 Accordeonmuz. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.b0 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst d.d. 26 april 1959 om 2 uur nam.); 11.15 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden d.d. 26-4-1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Kinderdlenst v. kinderen van 511 jaar; 3.45 uur ds. H. Schut te Bussum (rechtstreekse uitzen ding). TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Tele-Dubbel. 21.00 Amster dams Kunstmaandork. en solist. In de pauze: Foto's met tekst. 22.00 Gezamen lijk progr. v. AVRO. KRO, VARA en VPRO: Sportact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 in. 11.20 Verz. progr. 12.10 Kritieken 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 V. d. tuinb 14.30 Symf. conc. (14.59—15.14 Caus). 16 15 Voórdr. 16.30 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.50 Caus 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus muz. 19.30 Caus. 19.45 Hoorsp. 20.25 Liefdadigheidsopr 20 30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Vragenbeantw. 22.00 Gram. 22.50 Epiloog. 23 00 Nws. 23.06 23 36 Strijkkwartet. Engeland, BBC. Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr 13.15 Ge var. program. 13.45 Hoorspel, met muz. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Down Your Way. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Twin tig vragen. 19 00 Hoorspel. 19.30 Nws. 19.35 Gram. 20 30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Pianospel. 23.50 Meditatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Oude muz. 15.00 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Klass muz. 19 00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Ritm. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0 05 Symf. ork. en solist. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 285 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.35 Hoor spel. 15.45 Die lustige Witwe. operette. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.15 Franse muz. 21.15 Hoorsp. 22.45 Nws 23.0524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13 15 V d. sold. 14.00 Opera- en Eeicantoconc. 15.30 Gram. 15 45 Sport. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Kamer- muz. 18.30 Godsd halfuur. 19.00 Nws 19.30 Gram 20.00 Gevar. muz. 21 30 Piano recital. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.3024.00 Gram 484 m. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 Verz. progr en sportbe.-. 14.30 Ork conc. 15.15 Verz. progr. en sportber. 16.45 Verz. progr en sportber. 17.00 Nws 17.05 Verz. progr en sportber. 17.45 Gram. 19 00 Godsd. halfuur. 19 30 Nws. 20.00 Weense muz. 21.00 Gram. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 4 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport uitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Gevar progr. 12.00 Instr. trio. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb .meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bybellezlng. 16.30 Strijkork. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Ma- nokwari, 60 Jaar stad, door W. G. F. Wl- nla. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Nederl. volksliederen. 18.50 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Radiokrant. NATIONAAL PROGR.: 19.30 Gewijde muz. 19.55 Rep. 20.00 Stilte. 20 02 Volkslied. 20.04 Gewijde muz. NCRV; 20.30 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Strijk- kwart. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie in Esperanto. Hilversum n, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.18 De matrijspoort. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA- 10 20 Gram. 11.00 Zigeunerork. 11.30 Planorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Lichte muz. 13.45 De weg naar vol wassenheid. caus. 14.00 Strijkkwart. 34.20 Gram. 14.30 Arbeiderszangver., kinderkoor, Gelders ork. en sol. 15.45 Zestig minuten, voor boven de zestig. 16.45 Volksmuz. 17.00 Pianoduo. 17.20 Lichte muz. 17.50 De sociale kant van het militaire leven. caus. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Instr. octet. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Clavichord recital. NATIONAAL PROGR.: Zie Hil versum I. VARA: 20.30 Nws. 20.35 Kamer- ork. en soliste. 21.10 Viool en piano. 21.40 De laatste, hoorsp. 22 40 Strykork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NATIONAAL PROGR. 19.5020.30 Dodenherdenking. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over <le 4e lyn van 1820 uur) 1. Edvard Grieg. Sigurd Jorsalfar, suite voor orkest op. 56. In de hal van de ko ning (Prelude). De droom van Borghild (Intermezzo). Huldigingsmars. The Cin cinnati Symphony .Orchestra olv. Thor Johnson. 2. Henri Wieniawski. Concert voor viool en orkest nr. 1 in fis kl. t. op. 14. Alle gro moderato. Preghiera. Larghetto. Ron do. Allegro gloloso. Michael Rabin, viool. Philharmonia Orkest olv Sir Adrian Boult. 3. Peter Tsjaikowsky. 1. Slavische Mars op. 31. Concertgebouw Orkest olv. Paul v. Kempen. 2. Concert voor piano en orkest nr. 2 in g gr. t- op. 44. Allegro brillante e molto vivace. Andante non troppo. Finale. Allegro con fuöco. Shura Cherkassky, pia no. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv Richard Kraus. 3. Serenade voor strijkork. ir> c gr. t. op. 48. Andante non troppo. Al legro moderato. Wals. Elégie. Larghetto elegiaco. Finale. (Tema russo). Rlas Sym- phonle Orkest, Berlijn olv. Ferenc Fricsay. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. i5 00 Hoorsp. 16.25 Gram. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber 18 00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Orkestconc. 20.00 Caus. 20.15 With a Smile and a Song. '21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari, overz. 23.00 Nws. 23.06- 23.36 Gram. Engeland, BBC. Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Componistenkalender. 12,30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Amus. muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Sportber. en amus. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 3 8 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Idem. 21.30 Nws. en ge var. progr. 22.30 Nws. 22.4o Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope ramuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 3 7.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Operetteconc. 23.00 Lich te muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 285 en 235 m. 12,00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Idem. 16.00 Conc. 18.05 Kamermuz. 20 00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.25 Franse muz. 23 53 —24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb. kron. 1240 Planorecital. (Om 12.55 Koersen). 13 00 Nws. 13 11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15 45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Vioolrecjtal. 17.45 Boekbespr. 18 00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisbelevenissen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22 00 Nws. 22.15 Zang en pia no. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12 00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Kamerork. 15.30 Zang. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Zang. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Va* hedenmorgen 7 uur) Grote collectie moderne cassettes z ■e a n B £S ÉS 5 ■as 4, U br BZ Den Helder zwaar bew. w 1017 9 7 Ypenburg half bew. wnw 1018 9 8 Vlissingen vryw. onb. wnw 1019 8 8 Eelde geh. bew. wzw 1016 8 1 Twente motregen zw 1017 7 4 De Bilt zwaar bew. w 1018 8 5 Eindhoven geh. bew. w 1018 8 5 Z. Limburg motregen zw 1019 8 5 mandersloot donkersteeg 14 AVONDDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552 Bovendien zijn geopend to tzaterdagmlddag 6 uur de Haven-apotheek. Haven 18, tel 20085. en de Doeza-apotheek. Doezastraat 31. telef 21313. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274 ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN De dienst der huisartsen te Leiden v/ordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's-Gravensande, Wijdicks. Mas tenbroek. Veldhuyzen en Van Wingerden By geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München G arm is oh P. Zürich Genéve Locarno Wenen Rome Ajacclo Madrid Mallorca Algiers ■O ei c 5 S a? S half bew. zzo 4 6 0 half bew. zzo 5. 12 0 zwaar bew. windstil 8 0 zwaar bew. n 6 9 0.1 licht bew. w 5 4 5 onbewolkt w 3 4 1 motregen w 3 8 0.1 zwaar bew. wnw 4 8 0.3 .geh. bew. w 3 6 0 regen w 3 9 1 zwaar bew. w 1 8 0 zwaar bew. windstil 8 3 half bew. rmw 4 10 0 regen n 5 12 0.3 zwaar bew. w 4 8 0 regen w 8 5 40 regen windstil 4 56 geh. bew. w 3 18 zwaar bew. windstil 5 4 half bew. nw 2 11 0 regen w 7 9 6 onbewolkt windstil 11 3 half bew. ono 2 8 0 zwaar bew. windstil 5 0 licht bew. n 4 7 0 onbewolkt windstil 8 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2