Groot financieel schandaal bij de defensie in Frankrijk ontmaskerd EXPOSETII WEERBERICHT <r~~J Ongekend grote invasie van toeristen op 1 mei Bedekt offensief van de hoge legerleiding tegen De Gaulle? PHILIPS AUTORADIO vanaf f 158.00 GEBR. VAN ULDEN INFILTRANTEN IN PANAMA HEBBEN ZICH OVERGEGEVEN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 MEI 1959 No. 29734 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) In Frankrijk heeft de voormalige journalist Joel le Tac, een van de vroegere reis-correspondenten van Paris-Match, een nieuw financieel schandaal aan het licht gebracht. Joel le Tac, die thans voor de neo- gaullistische partij van Soustelle (de UNR) een der Parijse kiesdistric ten in de Kamer vertegenwoordigt, heeft een rapport opgesteld en ter kennis van generaal De Gaulle gebracht, waaruit blijkt, dat er door een mysterieuze tussenpersoon, wiens naam afwisselend als Neuman en als Newman wordt gespeld, ettelijke miljoenen moeten zijn ver diend bij de levering van Duits oorlogsmateriaal aan het Franse leger. New- of Neuman zou met een fictief stamkapitaal van een miljoen francs door allerlei valse transacties en voorspiegelingen duizeling wekkende winsten hebben geboekt ten koste van de Franse leger leiding, of beter op de ruggen van de belastingbetalers. Hoe verdien ik een miljard met slechts een miljoen? Hoe met een miljoen een miljard te verdienen?, zo luidt het opschrift van het sensationeel gestelde artikel, waarin de journalist-député zijn bevindingen heeft samengevat. Het ministerie van Defensie heeft in tussen in een communiqué al erkend, dat er inderdaad van malversaties sprake is. Een onderzoek naar dit nieuwe legerschandaal, waarbij de Ne derlandse helmen-affaire totaal in het niet verzinkt, is door de minister gelast. Ofschoon de zaak op zichzelf dus zeker niet van belang is ontbloot, lijken de politieke achtergronden niettemin nóg interessanter. Men weet in Parijs te vertellen dat Le Tac zijn onthullingen heeft gedaan met de actieve medewer king en kennelijke instemming van enkele top-figuren uit het leger, waarbij zelfs de naam van stafchef Zeiler is ge noemd. De campagne, die in eerste in stantie tegen de minister van Defensie, GuiUaumat, is gericht, zou haar werke lijke voedingsbodem vinden in de onte vredenheid die onder de hoge militairen is ontstaan over de reorganisatie van het leger èn, nog sterker, de politiek, die door generaal De Gaulle in Algerije wordt gevoerd. Sinds hij aan de macht is, heeft gene raal De Gaulle op soepele wijze de meeste militaire gangmakers van het komplot van Algiers een voor een als pionnen op een schaakbord andere plaatsen en functies toebedeeld om al dus een tweeledig doel te bereiken. Ten eerste wilde hij de handen zo veel mo- „Oorlogsgevaar niet overdrijven De Amerikaanse plaatsvervan gende minister van Defensie, Do nald Quarles, heeft gisteren ge waarschuwd tegen overdrijving van het gevaar van een oorlog met de Sovjet-Unie. In een rede tot oudstrijders in Washington waarschuwde hij ook tegen ver klaringen, die wellicht de Sovjet- Unie zouden kunnen brengen tot onbezonnen acties. ,,Wij moeten zorgen dat wij geen aanleiding geven tot het soort onbezonnen heid dat wij juist trachten te voor komen", aldus de minister. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian Herter, heeft gisteren bij zijn vertrek uit Parijs ver klaard, dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken op hun conferentie in Parijs een positie hebben bereikt die kan leiden tot een „rechtvaardige en duurzame vrede" in Europa. Herter, die gisteren nog besprekingen voerde met de Franse premier, Michel Debré en diens minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, zei „ten zeerste verheugd" te zijn over het resultaat van het Parijse overleg. In zijn afscheidsverklaring zei Herter dat de snel bereikte overeenstemming in Parijs een goed voorteken is voor een doeltreffende presentatie van het Wes telijke standpunt in Genève. idvcrtentie persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Vrij koud De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Morgen zal met westenwind polaire lucht naar ons land stromen. Het koude weer, waarbij opklaringen plaatselijk af gewisseld kunnen worden door buien duurt voort. Het gevaar voor nachtvorst blijft de komende nachten aanwezig. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 MEI Zon op: 5.09 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 3.31 uur; onder: 15.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.17 en 12.46 u. Laagwater te 8.06 en 20.54 uur. (4/5 hoogwater te 1.13 en 13.37 uur, laagwater te 9.09 en 21.44 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pag. en een Bijvoegsel gelijk vrij hebben om in Algerije een eigen politiek te kunnen voeren en ten tweede wenste hij nu eindelijk een reor ganisatie van het leger tot stand te brengen volgens de beginselen, die hij sedert lange jaren heeft beleden en die er op zijn gericht Frankrijk militair op de moderne oorlog voor te bereiden. In dit verband moet ook worden herinnerd aan de consequente actie die door de Franse diplomatie onder leiding van De Gaulle wordt gevoerd om van Amerika en Engeland de „atoom-geheimen" los te krijgen. Bij dit streven heeft De Gaulle zich onder de conservatieve legerbureau- cratie ongetwijfeld vele vijanden ge maakt, terwijl gelijktijdig de „Algerijnse generaals en kolonels" hem er heimelijk van beschuldigen dat hij de „idealen van de 13de mei" inzake de integratie en de verbroedering van Fransen en Algerijnen zou hebben verraden. Deze twee machtige tegenstromingen in het Franse leger schijnen zich nu verenigd te hebben om de positie van de minister van Oorlog, Guillaumat, die een gehoorzaam uitvoerder is van de in structies van De Gaulle, te ondermijnen en te bedreigen. Doch het ziet er, gelijk gezegd, naar uit dat verschillende hoge Franse militairen het via de persoon van de minister vooral wel op de presi dent der republiek, Charles de Gaulle zélf hebben gemunt. Bij de OFFICIAL DEALER voor LEIDEN en omstreken Hoge Rijndijk 90 tel. 23041 Montgomery's verklaringen uit hun samenhang gerukt In antwoord op een vraag over zijn jongste televisie-interview over de Ame rikaanse radio, dat zeer is gekritiseerd, heeft Montgomery gisteren na zijn te rugkeer uit Moskou verklaard, dad hij met de commentator van het radiosta tion acht uur had gespreken en dat zij zeer veel plezier hadden gehad. Een groot deel ran het interview had een schertsend karakter gehad en het was mogelijk dat bepaalde verklaringen die waren uitgezonden los van hun samen hang waren geweest. Indien ik vrienden aan de andere kant van de Atlantische Oceaan heb bezeerd dan bied ik hun zonder enige reserve mijn oprechte ver ontschuldigingen aan, aldus Montgo mery. Mensenredder Van Seters gehuldigd Willem van Seters .schipper van de motorreddingboot President Jan Leis", heeft gistermorgen de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst ontvangen van de Kon. Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen. Van zijn bemanning kreeg de heer Van Seters, die in die kwart eeuw 320 levens heeft mogen redden, een gou den vulpen met inscriptie. Hij ontving het ereteken uit handen van de vice-voorzitter van genoemde maatschappij, mr. J. Th. van Munster van Heuven, die o.a. in herinnering bracht, dat van die 320 menens er 113 waren, die van een wrak moesten wor den gehaald of uit zee moesten worden opgevist in de 18 jaren, dat Van Seters nog in Stellendam op de reddingboot „Koningin Wilhelmina" voer. Mevr. Luce wordt geen ambassadrice Mevr. Clare Booth Luce, echtgenote van de eigenaar van .Time" en „Life" heeft bedankt voor de functie van Amerikaanse ambassadrice in Brazilië. President Eisenhower heeft „met leed wezen" hiervan kennis genomen. Zij schreef Eisenhower een brief, waarin zij verwees naar de herrie, die er rond haar persoon is ontstaan nadat de Senaat haar voor deze functie had voorgedragen bij Eisenhower. „Het ver trouwen in mij is vergiftigd door bij zonder kwaadaardige beschuldigingen tegen mijn persoon", aldus mevr. Luce. De voornaamste tegenstander van mevr. Luce was de Democratische Sena tor Wayne Morse, die getracht heeft haar benoeming tegen te houden op grond van de overweging, dat zij geen maat had weten te houden bij haar aanvallen op wijlen president Roosevelt en ex-president Truman. Drama op IJsselmeer Twee schepen vergaan en twee doden (Speciale berichtgeving) In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij een zware storm op het IJssel meer twee schepen vergaan. Aange nomen moet worden dat een schipper en zijn knecht zijn verdronken. Van het tweede schip konden de 27-jarige schip per Bouman en zyn vrouw op het nip pertje worden gered, nadat zij ongeveer tien uur lang met weinig meer dan het hoofd boven water zich staande hadden gehouden aan de mast van hun gezon ken scheepje. In uitgeputte toestand werden zij gistermiddag door de Rijks politie te water aan wal gezet in de ha ven van Huizen. Het jonge schipperspaar Bouman dankt zijn redding aan de ondergang van het andere schip, de „Centina Wilhelmina". Van de opvarenden van de „Centina Wilhelmina" was gisteravond nog niets gevonden. Aangenomen moet dan ook worden dat de 31-jarige schipper P. C. de Jonge en zijn 19-jarige knecht J. van Ekelenburg, beiden woonachtig te Rot terdam, zijn verdronken. Nederland in voorjaarstooi De grensposten konden het nauwelijks aan Het kon niet anders. De bloesems en bolbloemen op hun hoogtepunt en dan 1 meivie ring. Dus vrij in Duitsland, België en verschillende andere Europese landen. Een invasie van toeristen kon niet uitblijven. Temeer, daar er achter deze vrije eerste mei nog een lang weekeinde volgt. De stroom naar ons land was enorm. Uit allerlei landen. Vele soorten num merborden waren te ontdekken op de auto's, die vaak bumper aan bumper langs de grensposten schoven. „Wij heb ben het nog nooit zo druk gehad", zo gaf de grenspost Nieuwe Schans al in de vroege morgenuren te kennen. In Elten heeft men het op een gegeven moment maar opgegeven. De bomen gingen en bleven open. De douaniers fungeerden alleen nog als verkeersagen ten. En hadden zo handen vol werk. In de grote steden waren hotels en pen sions tjokvol. Amsterdam registreerde soms niet eens meer, maar zond de aan vragers meteen maar door naar de bad plaatsen Zandvoort, Katwijk en Noord- wijk. Vele nationaliteiten Ook de V.V.V. in Arnhem wist nauwe lijks raad. Voor het eerst in dit seizoen werd met een versterkte dag- en avond dienst gewerkt. Amerikanen, Engelsen, Fransen, Belgen, Scandinaviërs, Duit sers en nog andere buitenlanders waren gekomen om Nederland in zijn aantrek kelijke voorjaarstooi te zien. In Arnhem echter voerden de Duitsers veruit de boventoon. Zeker zeven van de tien bui tenlandse auto's droegen Duitse num merborden. In Maastricht vormden de toeristen uit het land van Marianne een meerder heid. Een schatting is bijzonder moei lijk. Maar enkele tienduizenden zijn zeker de zes grenskantoren in de enclave Maastricht en het grenskantoor Eysden per auto, bus, scooter of bromfiets ge passeerd. Aanvankelijk leek het er wat op, dat de drukte wat minder zou wor den dan vorige jaren, maar in de mid daguren beheersten het Vlaams en Waals het beeld met een overrompelende druk te in de winkelstraten. Alles bezet Alle beschikbare verkeerspleinen van Maastricht waren bezet en de extra ver sterkte verkeerspolitie heeft op talrijke verkeersknooppunten de lange files van voertuigen in goede banen geleid. De middenstandszaken, waarbij inbegrepen café's, restaurants, lunchrooms en an dere eetgelegenheden hebben ongetwij feld goed zaken gedaan. Het verkeer is zonder echte ongelukken, behoudens een paar botsingen met wat materiële scha de, zonder moeilijkheden door de stad geleid. Tegen tien uur was Maastricht weer als van ouds en passeerden nog slechts sporadisch Belgische auto's de grenzen rond de stad Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Rotterdam se Droogdok Maatschappij, waar hij onder meer een voor de Marine in aanbouw zijnde onderzeeër be zichtigde. Naar de bollen Ook in de andere zuidelijke toegangs poort van Nederland, Breda, is het druk geweest, speciaal met Belgen en Fran sen. Hier zijn naar verhouding zeer wei nig Duitsers binnengekomen, die veelal zijn doorgereden naar het westen om de bollen te bekijken. Aan de grens kwamen 's middags ongeveer duizend wagens per uur door, maar dat zakte later af tot ongeveer 300 wagens per uur. Na de middag waren het voornamelijk Fran sen en Amerikanen, die overkwamen, terwijl de Belgen al in de vroege morgen naar Breda toekwamen. Het uitgaande verkeer ging in onge veer hetzelfde tempo. Het doorlaten van de wagens ging uitermate vlot. Het op onthoud aan de grens duurde niet lan ger dan 5 a 6 seconden. In Breda waren alle parkeerplaatsen al heel vroeg in de morgen helemaal bezet. De verkeers politie in de stad had extra versterking evenals de Kon. Marechaussee aan de grens om de invasie van Beneluxgasten zo snel mogelijk weg te werken. Volle steden In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kon in de hotels en pensions er gisteravond niemand meer bij. Zelfs werden nu reeds particuliere adressen ingeschakeld. Of de gasten werden naar kleinere plaatsjes in de naaste omgeving doorgestuurd. Zo was er b.v. in de ge hele provincie Utrecht bijna nergens meer een plaatsje te vinden. Op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam hebben zich onder Rotterdam tijdens de middaguren en ook gister avond tussen vijf en acht uur nogal wat stagnaties voorgedaan. Er was druk ver keer naar de bollen, vooral vanuit het zuiden. Ook op de tunneltraverse, de weg door Rotterdam van noord naar zuid. moesten vele auto's meermalen in files rijden. Het ziet er naar uit, dat de invasie in Panama ten einde is: de infil- tranten, die zich in het dorp Nombre de Dios hadden verschanst, gaven zich gisteren onvoorwaardelijk over, aldus deelde Lobo, een lid van de commissie van onderzoek van de OAS (Organisatie Ameri kaanse Staten) mede. De invallers zullen nu met twee landingsvaar tuigen naar Panama-stad worden gebracht. De voornaamste reden voor de overgave, aldus verklaarde Lobo verder, was gelegen in het feit, dat de premier van Cuba, Fidel Castro, zich van hun activiteit had gedistantieerd en hun verzocht had de actie te staken. Uit Pana mese regeringskringen werd intussen vernomen, dat aan de invallers een eis tot onvoorwaardelijke overgave was overhandigd en dat dit ultimatum gisteravond om 7 uur Ned. tijd afliep. Zouden zij zich dan niet hebben overgegeven, dan zouden de regeringstroepen tot de aanval overgaan. De bevolking van Nombre de Dios en van de naburige dorpen was van dit regeringsbesluit op de hoogte gesteld, teneinde haar in de gelegenheid te stellen tijdig te evacueren. Dit is dus niet meer nodig geweest. Mevrouw G. W. Franssen-van I i00.000ste bezoeker van Keuken- I haar, behalve een boeket voorjaars- Dijk uit Hilversum was gisteren de hof. De heer A. H. Beelen bood bloemen, ook een zilveren tulp aan. Miro gearresteerd Een van de leiders-op-de-achtergrond van de inval in Panama, Ruben Miro, een neef van dr. Roberto Arias, echtge- genoot van de danseres Margot Fon- teyn, is gisteren in de Cubaanse hoofd stad Havanna gearresteerd, nadat hij donderdagavond was ontboden op het bureau van majoor Raul Castro, opper bevelhebber van de Cubaanse strijd krachten en broer van premier Fidel Castro. Miro werd in 1955 vrijgesproken van moord op de Panamese president Jose Remon. Tijdens de recente jacht op dr. Arias die intussen nog in de Bra ziliaanse ambassade in Panama zou vertoeven verklaarde Miro in New York: „Roberto is buiten het bereik van de Panamese autoriteiten. Ik sta in contact met hem. Roberto wacht af, klaar om te handelen bij aankomst van 350 man in Panama". Al deze plannen zijn nu in duigen gevallen. President De la Guardia van Panama zit steviger in het zadel dan ooit.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1