Roland Petit KOKEN ZATERDAG 2 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 SIEMENS STANDARD iedereen ziet u met andere 1 ogen! DIE VROUW, DIE de godin van de Rede werd „vertaalde" Rostand's Cyrano tot ballet Nieuw waagstuk van beroemde kunstenaar ten dele geslaagd V MET UÊL JOKE maïzena D U RYEA SLEDE-STOFZUIGER licht gewicht aaq grote zuigkracht l« IHO," 3. Op 10 november 1793 werd de Notre Dame als tempel van de nieuwe godin ingewijd. In het midden van de kathe draal had men een podium gebouwd, ivaarop een Griekse tempel met het op schrift ..Aan de wijsbegeerte"De tem pel iverd bekroond met de borstbeelden van Voltaire, Rousseau, Franklin en Montesquieu. Het maakte een diepe in druk op de aanwezigen toen Mile Mail- lard uit deze tempel trad om de hulde der Republikeinen in ontvangst te ne men. 4. Een dergelijke plechtigheid vond ge lijktijdig plaats in drie andere kerken. Maar geen van de actrices, die hier de rol van de godin der Rede vervulden, werd zo bekend als Mile Maillard en een van hen, Mile Aubry, viel kort daarna van een balkon in de Opera en brak ar men en benen. Mile Maillard daarente gen is als godin van de Rede de geschie denis ingegaan. Zij trok zich in 1813 uit de Opera terug, beroemd geworden door haar zang en haar schoonheid en stierf op 16 oktober 1818. (Van onze Parijse correspondent) Roland Petit verstaat de kunst en hij heeft de moed via het ene avontuur naar het volgende waagstuk voortdurend hoog spel te spelen. Een hoog spel, dat hij winnen of verliezen kan, maar waar mee hij in elk geval voldoet aan die hoogste en heilige wet der levende kunst: de wegen der routine en van het gemakkelijke succes te vermijden. Als solodanser van de Parijse Opera (waar hij nu door minister André Malraux als directeur van het ballet weer is binnengehaald) legde hij, terstond na de laatste oorlog, die hoge en wereldwijd be geerde functie neer om, nauwelijks meerderjarig, een eigen troep te kunnen stichten, die sedertdien al wel drie, vier keer ontbonden werd, omdat Petit op een verkeerd paard had gewed. Maar hoeveel rasdieren heeft hij in die tijd niet eveneens voor laten draven: Le Loup, Carmen, Croqueuse de diamant, Les blanchisseuses. Roland Petit en zijn vrouw Zizi Jeanmaire hebben, tussen die Parijse voor stellingen door, ook in Hollywood en op Broadway gewerkt, en nog altijd zweeft hem als ideaal voor ogen een originele Franse musical te monteren, een doelwit waarnaar hij in september aanstaande met een operette van Marcel Aymé en Marius Constant, een nieuwe worp zal wagen. Experiment, dat alle aandacht verdient Maar lopen we niet op de gebeurte nissen vooruit: dit keer had Roland Petit de spanning al weer torenhoog weten op te voeren vanwege zyn nieu we ballet Cyra/no de Bergerac, waar voor 'hij het meest gespeelde en gelijk namige drama uit het romantische repertoire van Edmond Rostand als inspiratiebron, of, zo men wil, tot aan leiding gekozen had. Is het experiment geslaagd? Mislukt? Laat ik van remise mogen spreken. Het waagstuk was inderdaad weer niet miniem. Bij zijn herdichting van opera tot ballet van Carmen, hebben vooral de muzikale kringen van heilig schennis geschreeuwd, en het was zeker wèl waar dat Bizet toen nog al wat veren laten moest. Met Cyrano, waarvan de artistieke eeuwigheids waarde ook wel even verschillend mag worden getaxeerd, lagen de stukken echter weer heel anders. In tegenstel ling met de Carmen waarvan de (mis handelde) muziek indertijd gehand haafd werd, had Petit nu bij de Cyrano het oorspronkelijke medium, de taal, immers geheel uitgeschakeld. Alleen het verhaal, de intrige, en een aantal situaties nam hij over van Rostand, om die door de middelen van het ballet, de dans, de mime en de acrobatiek dus in een ander toneel vocabularium te vertalen. Zélf had hij, voor de première, nog verklaard dat hij zijn nieuwe vertoning het liefst geheel los van Rostand's Cyrano be schouwd en gewaardeerd zou willen zien. Maar die wens is natuurlijk nogal academisch, nademaal de Fransen hun klassieken (bijna) op hun duimpje kennen, zodat vergelijkingen erg moei lijk te ontlopen waren. Veel te bewonderen Er is in deze voorstelling, die een hele avond duurt en uit zeven breed- opgezette en uitgewerkte bedrijven be staat intussen veel te zien, te beleven en ook wel te bewonderen. Ten eerste de verbluffend-knappe en soms ont roerende hoofdrol van Petit-zelve. Cyrano, die met zijn esprit, zijn bra- vour en zijn dapperheid zo hartstoch telijk de schone Roxane bemint en begeert, van wie hij niettemin wéét, dat ze, vanwege zijn eigen lange en ontsierende neus (een bezwaar dat, dank zij de esthetische chirurgie, van daag gemakkelijk te verhelpen zou zijn!) tóch nooit voor hem zal zijn weggelegd. Na Le Loup is deze Cyrano zeker wel de hoogste prestatie die de danser-acteur Roland Petit in zijn rijkgevarieerde carrière tot dusver ooit geleverd heeft. Als metteur-en-scène- choreograaf vuurt hij zo mogelijk even meesterlijke pijlen af in de tafrelen over de belegering van Atrecht, waarin sabelgevechten geleverd worden van een furie, die zelfs de Opera van Peking hem nauwelijks verbeterd zou hebben. Advertentie 1. Tijdens de Franse Revolutie, ivaarin zoveel oud voor het nieuwe moest wijken, kwamen de fanatieke patriotten op het denkbeeld om ook een nieuwe godsdienst in te voeren, waarin de Rede als een godheid zou worden vereerd. Velen waren tegen deze radicale breuk op de beroemde opera-ster Maria The- rèse Daveux, Mile Maillard genaamd. Zij was op dat tijdstip 27 jaar oud. Zij zag er uitermate bekoorlijk uit en haar intel ligentie lag ver boven het middelmatige. Zij scheen werkelijk geschapen om de godin van de Rede te vertegenwoordigen. 't Is soep geblazen Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: In de keuken is het vooral de groente, die ons laat merken dat het voorjaar is. Maar ook bij het brouwen van soepen zult U wel met de seizoe nen meegaan: een wintergroentesoep ziet er toch wat anders uit dan een zomersoepje. U kunt er nu al op het laatst zeer fijn gesneden peterselie, kervel of spinazie door roeren, over een paar weken verse worteltjes, peul tjes, stukjes asperge of tomaat. Ook een vermicelli-, rijst- of dunne witte- bonensoep wordt door verse groente of tuinkruiden opgefleurd. Maak bijvoorbeeld eens een Kervelsoep van 1 liter bouillon van vlees, vis of (bouillon)blokjes, 50 gr. (5 eetlepels) rijst, een stukje foelie, ui, aardappel of maizena, kervel, desgewenst stuk jes hardgekookt ei of balletjes ge hakt. De bouillon aan de kook brengen met wat foelie en een stukje ui. De rijst wassen en toevoegen en in bouil lon gaar koken in ongeveer 20 minu ten. Een weinig aardappelmeel of mai zena aanmengen met water en de soep ermee binden. De ui en foelie uit de soep nemen. 2 3 lepels kervelgroen zeer fijn snijden en op het laatst door de soep roeren. Desgewenst stukjes el of balletjes gehakt (en 's zomers blok jes tomaat) als vulsel in de soep ge bruiken. Omdat kooknat van groente voe dingsstoffen bevat (mineralen en vi tamines) kunt U het beter benutten in een soepof saus, dan het in de gootsteen te laten verdwijnen. Gaat b.v. een bloemkoolsoep zonder meer vervelen, maak dan van het bloemkoolnat eens een groente-, torna, ten of kerriesoep. Spinaziesoep wordt het lekkerst wanneer U er slechts ten dele het groentenat voor gebruikt en verder melk toevoegt. De soep wordt dan zachter van smaak en kleur. Ter voor koming van zand in de soep kunt U het spinazienat voorzichtig in een schone pan óverschenken op een bo dempje nat na. Niet aan seizoenen gebonden is een pittige Niersoep Een varkensnier of een kwart run dernier, 50 gr. boter of margarine, een stukje ui, laurierblad (tijm). 50 gr. (5 eetlepels) bloem, 1 liter water of bouillon, zout, nootmuskaat of peper (pikante saus). De nier afspoelen en desgewenst even aan de kook brengen in ruim water. Het vlees in blokjes snijden pn zouten. Het niervet zachtjes uitsmel ten, de boter of margarine toevoegen en de blokjes nier in het hete vet aan alle kanten bruin bakken. De ui snip peren en eveneens lichtbruin bakken. Nier en ui uit het vet nemen. De bloem bij het vet voegen en onder steeds roeren lichtbruin laten worden. Bij scheutjes tegelijk het water of de bouillon toevoegen, de massa steeds even aan de kook laten komen alvo rens er opnieuw vloeistof bij te schen ken. Nier, ui, zout, laurierblad (en tijm) in de soep doen en deze een kwartiertje laten trekken. De soep op smaak afmaker, met nootmuskaat of peper (en pikante saus) en desgewenst zeven of het laurierblad eruit nemen. Wie de smaak vande ze soep wat sterk vindt, kan er een scheut melk door roeren. Roland Petit en zijn vrouw Zizi Jeanmaire in het ballet Cyrano de Bergerac. 4. Dan roeren we even door het koud geworden mengseltje en vormen er met 2 theelepels balletjes van. die niet eens mooi rond behoeven te zijn, hoor! Probeer het maar eens Jan. opnemenovernemen, af laten glijden. Laat ze bij enige tegelijk in een kommetje met een mengsel van cacao en poedersuiker of in een kommetje met chocolade- hagel en draai dat in het rond tot de balletjes helemaal bedekt zijn. Die klaar zijn leggen we netjes op een schaaltje. Kijk maar! met het verleden, maar tenslotte kwam men toch overeen, dat men een symbool voor de toekomstige godheid zou zoeken. 2. Dat dit symbool een vrouw moest zijn, daarover bestond algemene over eenstemming. Maar wie? De keuze viel Voortreffelijke medewerkers Als decorateur toont de jonge Basarte zich een begaafd discipel van Carzou, en de kostuums van het won derkind Yves Saint Laurent bewijzen, dat van deze 23-jarige opvolger van couturier Dior ook voor het theater nog veel verwacht mag worden. In de rangorde der positieve indrukken volgt dan een partituur van Marius Con stant, die men, over de ganse lyn, mis schien oorspronkelijker en vooral ge- inspireerder had willen wensen, maar die anderzijds volledig beantwoordt aan haar doel: een muziek, die haar fantasie meer in ritmische en orkestrale details en effecten dan in een melodische lyriek onthult, doch die een zeer hechte basis leverde voor de verwezenlijking van Petit's choregra- fische intenties. En tenslotte is er dan nog een goede rol van Georges Reich als de knappe Christian, die zijn amoureuze successen niettemin vooral aan Cyrano's regie te danken heeft. En hun balkonscène, tezamen met Zizi-Roxane, is don ook werkelijk een her-schepping geworden, waarbij Rosland's literair-romantische fanta sie door Petit in visuele bewegings- beelden ten minste gelijkwaardig werd omgedicht. Gelukkige keus Als debetpost moet daarentegen wel de keuze worden genoteerd van Zizi Jeanmaire als Roxane. Ze is nog altijd aanbiddelijk, en haar spitzen zijn even volmaakt als haar benen, maar deze incarnatie van de Parijse Titi met het tintelen van spotzucht over de grote wereld in haar zwarte ogen, is toch óók wel de antipode van de romanti sche minnares, wier karakter tenslotte de sleutel biedt van de complete dra matisch handeling. Er zyn. over het geheel, ook enkele lengten die zonder bezwaar gecoupeerd zouden kunnen worden, en die het evenwicht voor en na de pauze en de zeventien jaar tussenruimte van het stuk versto ren. En dan zal het de zuivere ballet- 3. Kokkie breek jij het ei en scheid de dooier van het wit. Dat is een moeilijk werkje! Kijk Kokkie de kunst maar af, jongens! Nu de dooier en de poedersuiker er door geroerd, Kok en dan jongens een hele tijd wachten tot de massa koud en stijf is. Advertentie tomanen natuurlijk wel verdrieten, dat er maar weinig pure danskunst te ge nieten wordt geboden. Maar dezulken hebben zich, dunkt me, dan maar tot de Marquis de Cuevas te wenden. Kostbaar geschenk Roland Petit had het zich dus nog maals niet gemakkelijk gemaakt. In een interview vergeleek hij onlangs het publiek met zijn zesjarig dochter tje Valentine. Soms denkt hij haar te kunnen verblijden met een nieuwe pop, en daar kijkt ze dan niet eens naar om. Hoe zal Parijs nu op het cadeau reageren, dat Petit hier met deze Cyrano heeft aangeboden? Het was althans een bijzonder kostbaar geschenk, en Petit heeft ook nog ont huld, dat hij zyn carrière weer van de grond af aan zal moeten opbouwen wanneer de Paryzenaars voor deze balletopvoering ongelukkigerwijs de fijne neuzen mochten ophalen. De op merking (of bedreiging) van de choreo graaf doet wèl even denken aan een stok achter de deur, en bovendien heeft Roland Petit inmiddels onder dak in de opera gevonden. Doch hoe dan ook: trots aanmer kingen en kritiek op enkele hoofd zaken en verscheidene onderdelen, verdient, als experiment, zijn Cjrano zeker de volle en hartelijke belang stelling van een ieder die de ontwik keling en de toekomst van het ballet en van het toneel ter h^rte gaat. FRANK ONNEN. 1. Zeg, zullen we eens chocoladetruf fels gaan maken? We kregen van Mammie elk een reep dat is dus vier repen (plm. 125 gr.). Mammie wist wel, dat we ook plantenvet nodig hadden en sneed van haar pak een dikke reep van 50 gr. af. Dolf leg jij je eitje eens in dat kopje, anders valt het. Kokkie, jij strijkt straks 3 lepels poedersuiker glad af. Zo dadelijk hebben we ook een lepel melk nodig en later wat chocoladehagel of een mengseltje van cacao en poedersuiker. CHOCOLADETRUFFELS Het blüft uw eigen geheimpje: 't Is verbazingwekkend, wat mooi, glan zend, fleurig haar verbetert aan uw ver schijning. 't Is wonderlijk hoe eenvoudig u dat kunt bereiken met POLYCOLOR- Kleurshampoo. Gewoon, thuis zelf uw haar wassen: De kleur wordt véél mooier, een grijs haartje verdwijnt! kleurshampoo 't hoort bij uw make-up! 2. Nu aan do slag, jongens! Jan, breek jij de repen in stukjes en zet ze met een lepel melk op de verwar ming of op de stoom van de ketel tot. ze allemaal gesmolten zijn. Dolfje breekt de reep vet in stukjes en doet die bij de chocolade en dan maar roeren. Dolf tot al de witte klontjes (vet) verdwenen zijn! LAHNEMANN - Uren N.H. - Postbus 18. Imp. van Polyeolor K2r Placentubex Mouson Margrec Astor Blendax Tube 1.9" Keus uit 20 tin Doe 't zelf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfumerie. (1.95) maakt Uw groenten zo lekker.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19