i BELEGERDE STAD In geuren en kleuren het land uit WOORD VAIN BEZINNING NAAR ONZE BESTE KLANT Groente voor W.-Duitsland magde dag niet zien Per telefoon verkocht, in de nacht naar markt in Roergebied Niet na tien uur ER zullen velen zijn, die schrik ken, als morgen van de meeste Nederlandse kerken een gezamenlijke oproep zal uit gaan tot inkeer en bezinning in verband met. de internationale poli tieke ontwikkelingen en de gevaren van atoomproeven en -bewapening en als er gebed gevraagd wordt voor de wereldvrede en de komende conferenties van politieke leiders. Deze boodschap immers komt met name voort uit een diepe veront rusting bij hen, die de ontwikke lingen van nabij meemaakten. Misschien had ook U gedacht, dat er morgen in de kerk gejubeld zou worden, omdat we Koninginne dag achter de rug en de Bevrij dingsdag voor ons hebben, maar nu komt er temidden van de blijd schap om de bevrijding en de dank baarheid voor deze Koningin een boodschap met ais achtergrond, dat we bedreigd worden door een an dere koning: machten die ons ge luk en onze vrede belagen, dat we als natie of als individu de kleine stad, die het met behoeft te wagen het op te nemen tegen de grote machten en gevaren van deze tijd? Op al die vragen zijn vele ant woorden gegeven en nagestreefd, maar de oproep van morgen vraagt U uw antwoorden thuis te laten, U zelf te „ontwapenen" en te komen tot inkeer en gebed. Want deze oproep wil niet in de eerste plaats schrikaanjagend zijn, maar ons terugvoeren naar God in wiens hand alle machten zijn We schreven over de machten als over een vreemde koning en be schreven onze situatie als die van een belegerde stad, omdat we dach ten aan enkele regels uit het bij- hen woonde, misschien omdat ze hem voor gek verklaarden; ze heb ben zijn wijsheid veracht, mogelijk omdat ze hem niet realistisch ge noeg vonden op dat spannende mo ment, of omdat ze de illusie had den, dat ze zich zelf wel konden redden zonder hem. Maar Prediker getuigt: „Wijsheid is beter dan kracht, woorden van een wijze, in rust aangehoord, zijn beter dan het geschreeuw van een heerser onder dwazen. Wijsheid is beter dan oorlogtuig, maar één zon daar bederft veel goeds". Bij deze wijsheid gaat het niet om een aanzienlijk, geleerd man, noch om een politicus van formaat, maar om een mens, die leeft uit God, zijn wegen weet te kiezen en te wijzen, die anders zijn dan onz« wégen. In de kerk wordt morgen op de zondag van inkeer en bezinning toch gejubeld, omdat het paastijd is, opnieuw een belegerde stad gewor den zijn, waarin belegeringstorens meer in het oog springen dan de bevrijdingsmonumenten. Eigenlijk is de situatie van de mens nooit anders dan leven in een belegerde stad .ondanks 3 oktober en 5 mei, zo zegt de bijbel. Alleen in een nieuwe tijd als dit atoom tijdperk en in dagen van politieke topconferenties worden we ons dat meer bewust. We horen vele heersers en poli tieke partijen zeggen hoe het is en hoe het moet; we zoeken naar ver dedigingsmiddelen om ons zelf te redden en ons te verzetten tegen die vreemde machten, die tot bin nen de grenzen van ons bestaan zijn opgerukt. Is het een illusie dat we deze ko ning met zijn troepen kunnen te genhouden? Kunnen we de toestand in de hand houden? Hoe moeten we vechten en waarmee? Zijn de getals- en machtsverhoudingen wel goed? Of voelen we ons als kerk. belboek Prediker: „Er was een kleine stad met weinig inwoners en een groot koning trok tegen haar een groot koning trok 'tegen haar op, omsingelde haar en richtte hoge belegeringstorens tegen haar op. En in die stad bevond zich een arme wijze man, die haar had kun nen redden door zijn wijsheid: doch geen mens dacht aan die arme man" In die paar regels voelen we wat er gebeurd is: de inwoners hebben zich verzet, ook al wisten ze zich nietig tegenover de macht die hen bedreigde. Maar de stad was klein en de koning groot en zonder dat het er uitdrukkelijk staat, weten we hoe het afgelopen is, ja af móést lopen. Maar bij prediker is dat niet zo'n vanzelfsprekende zaak. Met die tegenstelling kleingroot, met die getals- en machtsverhouding is de afloop niet verklaard. Hij noemt iets anders: Ze hebben niet geluis terd naar de wyze man, die onder omdat in Christus de Wijsheid Gods ook onder ons woont, omdat met Pasen de belegering van onze wereldstad door Hem overleefd is en Hij de vorsten der belegeringsto rens heeft overwonnen. Maar ook morgen inkeer en ge bed. Het is een keren tot Hem en een stil worden om Gods wijsheid te horen, opdat onze dwaasheid een einde neme. Het is een bidden, dat in ons leven en samen-leven Christus ge vonden en gehoord worde, in wie de keuze tussen leven en dood, tus sen bevrijd worden en overweldigd worden gelegen is. En die niet zoekt, niet hoort en anders kiest, „bederft veel goeds". Als we God goed verstaan, wordt dacht ik, ieder van ons met die éne bedoeld. A. J. Glazenmaker, oud-kathoHek pastoor te Leiden. grossiersmarkten zien er elke nacht even grauw uit, zij zitten altijd in de zelfde slecht verlichte hokjes soms hebben zij de lichten by de gebouwen al uitgedaan, dan moet de lading in het donker worden gelost, of 'bij het licht van de koplampen van een ander„ auto. Grossiersmarkten in Wuppertal, Dortmund, Essen, Witten, Duisburg, Bcchum. Hagen. Solingen, Keulen, Düsseldorf hier twee ton lossen, daar vier ton. De nacht is zo lang en toch nog haast te kort Weinig rust ER is nog meer! Naast, de spanning van het scherp werken, is er de spanning van de weg. Met zware vrachtauto's gebeuren weinig ongelukken, en in het algemeen vindt men dat vanzelfspre kend het zijn immers allemaal zulke goede chauffeurs nietwaar? Het zijn in derdaad goede chauffeurs, maar daar om is het nognietvanzelfsprekend.dat zij weinig ongelukken maken. Dat moet iedere nacht en ieder ogenblik opnieuw waar gemaakt worden, ook wanneer je uren achtereen hebt gere den door de nacht, en een zwaar ge voel in het hoofd krijgt. Zo'n wagen heeft twintig wielen. Wanneer in een ogenblik tijd een wiel verkeerd wil, gaan de andere negentien zo graag mee. En rustpauzes by de grossiers markten worden besteed met het uit laden van kisten, op stapels van tien of meer. Een minuut, nadat de handen de laatste zware kist op de stapel heb ben getild, pakken zij het stuur weer vast. Meer ontspanning dan de radio is er vaak niet. Een beetje praten met de bijrijder, die later ook graag chauf feur wil worden in de groente. Later. ..Moet je minstens drie en twintig jaar zijn", anders blijf je geen nacht wak ker in dit werk", heeft, de baas gezegd. Wakker de wielen draaien, de motor draait, er begint zo gauw ook in jezelf iets te draaien en te zoemen. Zet de wagen dan maar even stil. Anders doet hij het zelf. maar dan zit er een boom of een tegenligger tussen. Elkaar begrijpen HET zal geen toeval zyn, dat de werkers in dit groenten- en fruit- vak elkaar goed begrijpen, en wel van hoog tot laag en omgekeerd. De exporteur zelf kent de route en alle moeilijkheden daarvan vaak even goed als zijn chauffeurs, Wanneer een ofranffcu» «Mwlt fcpM» tna* o# In een Duitse zakagenda, gedrukt in een oplaag van tienduizenden exemplaren, vonden we een zes pagina's tellende opgave van maanden, tijdens welke bepaalde etenswaren zich het lekkerst laten smaken. Artisjokken, aldus de agenda, zijn het best te eten in de maanden mei en jutii, groene bo nen in mei, juni, juli en augustus, rode kool eerst even in januari en daarna in oktober, november en december. Berevlees in januari en december, kapoenen in de twee eerste en de twee laatste maanden van het jaar. Wij krijgen ieder jaar een groot aantal zakagenda's toegezonden, maar nog nooit is er een bij ge weest, waarin zulke nuttige ad viezen werden gegeven. De con clusie mag zijn. dat de Duitsers hun smaak haast als een weten schap moeten zien er zijn ove rigens veel waarnemers, die dit al lang wisten. En gedurende een ogenblik mogen we nu misschien de Nederlandse export van groen ten en fruit in het licht van deze wetenschap plaatsen. De enorme hal die op de bijgaan de foto is afgebeeld, stelt de zoon direct inspringen en op hetzelfde ogenblik zijn zij een met de hele inter nationale chauffeursclub, die hen bij naam en toenaam kent. De chauffeurs van hun kant begrijpen iets van de zorgen, die de baas heeft. Zo komt het. dat zij. zelfs wanneer zij een excuus voor schade zouden kunnen vinden, alles doen om die schade te voor komen. In deze handen rust of beter gezegd, beweegt onze export van groenten en fruit naar Duitsland: in de handen van meesters en mede werkers in een nationaal team. die elkaar vonder veel omhaal begrijpen! Groszmarkt voor groenten en fruit in Keulen voor. Het lijkt, alsof deze hal in de loop van de nacht maar volgesmeten is met kisten groen en anderkleurig etenmaar zo is het niet helemaal. Alle groenten die de grens naar Duits land passeert, krijgt een grondige controle te verduren en wat over blijft is in staat, de opgaven in de Duitse zakagenda's alle eer aan te doen. In hoge mate geldt hier het spreekwoord van de ene rotte appel in de mand. die al het gave fruit tot schand maakt. De Nederlandse exporteurs zijn bepaald bang voor deze schande en in de loop van de jaren hebben zij er dan ook voor gezorgd, dat alleen het beste de deur uitgaat. Het is werkelijk zo. dat een kist appels die bij het laden van de wagen rolt een probleem gaat vor men. dat de baas ongezouten uit drukkingen ontlokt. Want wij heb ben een naam op te houden en de roem van die naam stijgt nog steeds. We willen het wel hebben maar het moet ..geschmackthaft" zijn. zeggen de Duitsers. En zo gebeurt het. Grote uien, gave ronde kolen jonge groente zonder beestjes er in, appels zonder rimpeltjes. Van 787 Nederlandse exporteurs en van 146 Nederlandse veilingen Vorig jaar meer dan 300.000 ton! Eerst kijken naar de kwaliteit, dan naar de prijs die erin zit. dan naar de kwantiteit. Waarmee ge zegd wil zijn: wij exporteren niet bij de gratie van de buren, maar bij de gratie van ons vakmanschap en ons secure werken! (Speciale berichtgeving) Wanneer je het beest op de staart trapt, komt het brullend over eind. Het zeult zijn twintig ton vracht een paar meter vooruit en staat dan weer stil. Acht en dertig andere beesten in de rij doen hetzelfde zoveel vrachtauto's met Nederlandse groenten staan iedere avond te wachten voor de grensovergang Beek-Wyler. Tel kens, na vijf of tien minuten, wordt het eerste gevaarte uit de rij losgelaten bij de grenscontrole en mag het Duitsland indraven. De andere schuiven dan weer een paar meter op. Maar de rij wordt niet korter: er gaan avond aan avond heel wat vrachtwagens met voor jaarsgroenten over de grens. Wagens uit het Westland, uit het noorden, uit alle streken waar de Nederlandse telers hun dagelijkse oogst hebben binnengehaald. Zo is het vanavond, zo was het gister avond, en zo zal het morgenavond zijn. De laatkomers worden allengs een beetje nerveus. Na tien uur komt er namelijk geen wagen met groente meer door, dat is voorschrift. Wie dan niet over de grens is, kan zijn wagen aan de kant van de weg zetten en gaan slapen. Dat slapen zal geld kosten. In die nacht van wachten immers zal de lading groente, die gemiddeld een waarde van f. 20.000 heeft, enorm in prys kelderen. Duitsland wenst groente waarop de dauw nog maar net is op gedroogd en geen belegen spul. Daarom trappen de chauffeurs, zodra er weer een paar meter ruimte komt achter de voorganger, het beest fel op de staart, voordat een ander in het vrygekomen gaatje kruipt. Daarom rollen de wagens met grote snelheid het Duitse land in, zodra de grens- controleurs de papieren terug hebben gegeven. Daarom zullen er verschei dene chauffeurs zijn die 's nachts niet aan een rustpauze voor een kopje koffie toekomen. Een stukje brood eten zij dan wel, terwijl zij achter het stuur zitten. Voorjaar is goed begonnen HET is met. onze export van groen ten en fruit al lang geen kwestie mesr van veel kleintjes die één grote maken, maar van vee! groten die samen een héél grote maken: een exportcijfer met veel nullen erachter. Het begint, en dan vooral in de voor- jaarstijd, al bij tonnen tegelijk, die aan de veiling komen, het gaat verder met tonnen tegelijk, die dagelijks over de grens worden gebracht. Alleen al bij Beek-Wyler de belangrijkste grens overgang voor groenten passeren per jaar zeker 14.000 autoladingen, die op 10 a 15 ton per stuk mogen werden gerekend. Daar kemt nog het een en ander over rails bij en zo is West- Duitsland onze beste klant voor groen te en fruit. Het neemt 53% van onze gehele export in deze artikelen af. Vorig jaar 306.724 ton. Een belangrijk aandeel in deze handel hebben de exporteurs, die vrij wel alles per telefoon verkopen zo snel moet het gaan. 's Morgens bellen met de klant in Duitsland, dan kopen op de veilingen en dezelfde avond gaan de vrachten het land uit. Na het in- Voor één auto met groente die wordt doorgelaten aan de grens, duiken aan het einde van de rij dadelijk weer twee andere op. Tientallen wagens passeren elke avond, op weg naar de dichtbe volkte centra van West-Duits- land. Het blijft uren lang druk bij de grensposten. pakken mogen zij het daglicht niet meer zien. En dit voorjaar is het bij zonder druk. Het gunstige weer heeft de groente de grond uitgejaagd, zeggen de exporteurs. „Dat is het vak" hè?" HEt is een handel, die zijn bedrij vers tot een speciale kaste heeft gevormd buitenstaanders zul len immers nooit begrijpen, hoe het mogelijk is om op zo'n manier iets te verdienen. Iets verkepen dat je nog niet in handen hebt. dat gaat. Maar welke prijs kun je vragen voor iets, waai-van de prijzen nog niet vast staan? De exporteur, die tijdens het telefoongesprek met de klant te veel vraagt, verliest die klant. Blijkt op de veiling de prijs echter hoger te zijn dan hij zich had voorgesteld, dan ver liest hij zelf. en niet weinig. Het is dan ook een vak, dat nauwelijks te leren valt. je moet het kunnen en daarom is het wellicht ook niet toeval lig, dat het exporteurschap in groen ten en fruit vaak overgaat van vader op zoon. Is de zoon met de eigenschap gebo ren, dan mag hij beginnen met. kisten sjouwen en later klanten leren kennen. Totdat hij de markt ook door krijgt en dan hebben we weer een allround ex porteur, die het vak verstaat. Hij zal dan ook een man worden, die een zeer onrustig leven krijgt maar die op zijn beurt evenmin tegen zijn zoon zal zeggen: „Och jongen, kies jij nu maar een ander vak". Ook deze zal later worden aangesproken door een minder gelukkige collega, die zegt: „Ik heb nog goedkoper ingekocht op de veiling dan jij, maar ik heb er niets aan kunnen verdienen." Ook hij zal dan, zoals zijn vader dat kon doen, zeggen: „Ja ja, dat is 't vak. hè?" Scherp rijden EN vormen de bazen een speciale kaste in de handel, de chauffeurs doen dat op de weg. In de groen te moet je héél scherp kunnen rijden. Een vracht kaas, die een uur te laat aankomt, levert een kwaad gezicht op, maar er is meestal wel een excuus te vinden. Een vracht groente, die te laat komt voor de vroege markt, gaat ech ter geld kosten en achter het bedrag van de schade staan altijd wel drie nullen. Wanneer de groentechauffeur 's avonds Duitsland in gaat. vraagt hij zich met zorg af hoeveel wegomleggin- gen het la.nd is daar berucht om er ditmaal wel weer zullen zijn. Iedere wegomlegging kan twintig kilometer omrijden betekenen, moei zaam kruipen door onmogelijke dorpjes waarin een tegenligger van enig for maat je vast kan rijden. De inrit naar een marktterrein waar geleverd moet worden, kan versperd zijn door een andere vrachtwagen, waarvan de chauffeur nergens is te vinden. Ver loren tijd moet worden ingehaald, met een wagen die compleet met aan hanger tegen de 20 meter lang is. De verleiding, je pet op de snelheids meter te leggen, is groot- De volgende avond zal het weer nèt zo zijn. 's Avonds bij de grens, 's nachts de grossiersmarkten in het Roergebied langs, 's morgens vroeg terug met de bolderende lege wagen. Thuis slapen achter dikke gordynen die de zon bui ten moeten houden, en de kinderen allemaal stil zijn, want pappa moet straks weer werken. Opstaan, eten, rijden. De nachtwakers op de Duitse Wie dag en nacht rijdt, moet de kunst van het improviseren ver staan. In deze vrachtwagencabine is een keukentje geinstalleerd, met een komfoor dat van gas wordt voorzien vanuit een gasfles achter in de auto. Hf., ft, [it PifttWAw vto

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17