„LEIDSCH DAGBLAD"-BASIS KLOK VOOR KATWIJKS CARILLON GISTEREN GEGOTEN hefarme 4 KIEKEN Er moeten nog 34 klokken volgen Koninginnedag:" geknipt om te Incident op eiland Knechtsand is een pijnlijke zaak voor Bonn Gloeiend brons van ruim 1000 graden stroomde in de vorm 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 april 1959 Derde blad no. 29732 Stemmen Over enige dagen zal de mantel wor den weggenomen en zal men de klok kunnen zien zoals zij in werkelijkheid is. Dan zal ook de kern worden verwijderd, zal de klok schoongemaakt worden en kan men beginnen met het stemmen van de klok, een zeer precies werkje, waarbij de hoogste eisen worden gesteld aan het vakmanschap van de stemmer. De klok wordt altijd iets dikker gegoten dan in werkelijkheid nodig is. omdat men enige stemreserve wil behouden: het is nu eenmaal wel mogelijk iets van de klok af te slijpen, maar het is onmogelijk er nog iets aan toe te voegen. En dan En als dan straks de Leidsch Dagblad"-basisklok gestemd is, dan maar dat is een verhaal apart en dat hopen wij over enige tijd, omstreeks Pinksteren, te schrijven. We kunnen echter al wel vertellen dat iedere Katwijker ooggetuige zal kunnen zijn van de gebeurtenissen, j die aan dat verhaal ten grondslag zullen liggen. En dat de Oude Kerk j daarbij een belangrijke rol zal spe- len is ook wel zeker. In de tussenlig- gende iveken echter gaat de actie j verder en spaart heel Kattoijk mee voor zij n carillon in zijn Oude j Kerk. Het Leidsch Dagblad legde de basis - Katwijk bouwt verder! Voorzichtig wordt het gloeiende brons in de vorm gegoten: Katwijks grootste klok wordt gemaakt. (Foto Leidsch Dagblad) Veertien miljoen minder deviezen De weekstaat, van de Ned. Bank per 27 april jl. toornt een vermindering der deviezen positie aan van f 14 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f4402 miljoen. De totale goud- en de viezenvoorraad bedraagt thans, volgens de berekening van de Nederlandsche Bank. f 5303 miljoen. ALGEMENE WEDUWEN- EN WEZENWET AFGEKONDIGD. In Staatsblad 139 is gisteren afge kondigd de wet inzake een algemene weduwen- en wezeniverzekering. De ar tikelen dezer wet treden in werking met ingang van een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat voor de onder scheidene artikelen of onderdelen daar van verschillend kan worden gesteld. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: (vooral in kleur) K3 dè verf Gevaar voor de Haagse Comedie? De directie van de Haagsche Come die heeft aan het bestuur van de Haag se Kunststichting meegedeeld, dat zjj, in afwachting van de verdere ontwikke ling op het gebied van toneel en tele visie, na beëindiging van het thans lo pende speelseizoen, zich slechts voor een seizoen kan verbinden om haar functie te biyven vervullen. Het bestuur ziet ernstige gevaren voor de toekomst van het gezelschap. Het heeft een dringend beroep op de Staatssecretaris van O. K. en W. ge daan om te bevorderen, dat er voor het seizoen 19601961 een zodanige re geling wordt getroffen, dat De Haagsche Comedie haar taak ten behoeve van het Nederlandse en in het bijzonder het Haagse toneelleven onverzwakt kan blij ven vervullen. O f er vielen een week geleden helemaal geen bommen, of Defensie schoot tekort Geheimzinnige affaire sint l» worden: óf erls eetn sprake van 3 dat vliegtuigen in de nabijheid van (Van onze correspondent in Bonn) Vorige week hebben vliegtuigen van onbekende nationaliteit negentien keer een aanval gedaan op het Noordduitse onbewoonde waddeneiland Knechtsand en daarbij 43 bommen laten vallen. Het Knechtsand is een van de beroemd ste broedplaatsen in geheel Europa voor bergeenden. Tussen 1945 en 1957 ge bruikte de Britse luchtmacht 't eilandje dat voor de Noordduitse kust ter hoogte van Cuxhaven ligt, voor proefbombar- dementen. Daartegen is van de zijde van natuurliefhebbers en wetenschap pelijke onderzoekers in geheel Europa steeds heftig geprotesteerd. In de herfst van 1957 werd het Knechtsand tenslotte onder natuurbescherming geplaatst en beloofden de Britten er geen bombarde menten meer op uit te voeren. Navraag bij de ambassades van be vriende landen leverde in de afgelopen dagen, na dit geheimzipnige bombarde ment. geen enkel resultaat op: Britten en Amerikanen ontkenden nadrukkelijk, dat hun vliegtuigen iets met dit voor val te maken hadden. Een pijnlijke zaak was. dat de leider van de wetenschap pelijke onderzoekingagroep. die het Knechtsand onder zijn hoede heeft, een scherp protest heeft doen horen: hij ver klaarde, dat geregeld veertig mensen op het waddeneiland aanwezig zijn, om het reservaat de beschermen tegen de zee. Het betrof hier vrijwillige helpers tus sen tien en vijfenzestig jaar. die dus een kwade kans gelopen hadden door de bommen getroffen te worden. Uit de jongste informatie is gebleken, dat deze hele kwestie voor Bonn een uiterst onaangename geschiedenis be- Knechtsand bommen in zee hebben la ten vallen, óf de betreffende militaire instanties hebben totaal gefaald op het stuk van het waarnemen van aanvallen door vreemde vliegtuigen. In heide ge vallen verwijt men het ministerie van Defensie, dat het geen sluitende verkla ringen kan of wil afleggen. Maandag bleek, dat het ministerie nog altijd niet heeft kunnen vaststellen of er werkelijk vliegtuigen op 21 april jl. bij Knechtsand bommen in zee heb ben geworpen Het zou hier om 45 ont ploffingen zijn gegaan, maar ooggetui gen noch radarschermen hebben vlieg tuigen waargenomen en diverse militai re instanties, zowel van de NAVO-bond- genoten als van de Duitsers zelf, ont kennen hardnekkig, dat hun vliegtui gen iets te maken hebben gehad met deze affaire. Ter andere zijde werd vanwege het Westduitse ministerie van Defensie niet ontkend, dat laagvliegende vliegtuigen moeilijk door radarschermen kunnen worden gesignaleerd. Het pijnlijke karakter van deze aan gelegenheid voor Bonn ligt vooral in het feit dat hier sprake zou kunnen zijn van schending van het Westduitse luchtruim door vliegtuigen van bondge noten en dat het met de veiligheid te gen vijandelijke vliegtuiraanvallen wel eens niet al te best gesteld zou kunnen zijn! Het is hierom dat men te Bonn onenlijk hoort zeggen, dat de betreffen de militaire instanties ten deze gefaald hebben en dat het thans hun plicht is de bevolking volledige opheldering van zaken in de kwestie-Knechtsand te ge- 1 ven. klok" toe. De valse klok krijgt precies dezelfde vorm als de toekomstige klok, met versieringen en opschriften, doch het grote verschil is dat deze valse klok wordt gemaakt van vormzand, een zeer zacht materiaal dus. Met behulp van een schabloon wordt ook het vormzand op de juiste wijze ge vormd. waarbij men dan het werkelijke uiterlijk van de klok te zien krijgt. Deze valse klok moet als vorm gaan dienen voor de echte klok en daarom is het noodzakelijk dat het oppervlak zeer glad is. Dit weet men te bereiken door de zandvorm te bedekken met een laagje was, waarop de versieringen en de letters van het opschrift worden aangebracht. De mantel We zijn zodoende gekomen op het punt dat er een negatieve afdruk van de binnenzijde van de klok aanwezig is (de buitenkant van de kern» en een positieve afdruk van de buitenkant (de valse klok). Aan de positieve afdruk heeft men echter niets; men moet eveneens een negatief krijgen, waarin de werke lijke klok gegoten kan worden. Om dit te bereiken strijkt men de valse klok in met een zeer fijnkorrelige specie, die tot in alle hoekjes en gaatjes van de letters van het opschrift en van de versiering doordringt. Hieroverheen wordt een ijze ren vormkast geplaatst en deze wordt stevig opgevuld met materiaal, dat zeer hard wordt en eveneens vuurbestendig is. Er zitten nu dus drie lagen over el kaar, van binnen uit gezien, de kern, de valse klok en de mantel in de ijzeren vormkast. Op deze wijze kan echter geen klok gegoten worden. Wanneer mantel en kern volkomen hard geworden zijn, wordt de mantel van de valse klok afgetild en in de binnen kant hiervan zien we dan het negatief van de buitenzijde van de klok. De val se klok wordt verwijderd, hetgeen moge lijk is omdat deze van zand is gemaakt en de kern blijft dus weer over. Kleine beiaard Hoe gaat het maken van een carillon in zijn werk? Laten wij de geschiedenis van de „Leidsch Dagblad'-basisklok van het Katwijkse carillon volgen in haar gang door het bedrijf. Allereerst moet men natuurlijk bepalen welke klokken er in het carillon aangebracht zullen Een dikke straal brons met een temperatuur van ruim 1200 graden vloeit uit de oven in de gietpot (Foto Leidsch Dagblad) Opschrift (Van een onzer redacteuren) De basis is gelegd! Reeds enige maanden is in Katwijk de actie gaande voor het carillon, dat in de toren van de Oude Kerk aan de Boulevard opgehangen zal worden. Totnutoe heeft men plannen ge maakt en geld ingezameld en daarmee reeds een basis gelegd voor de Katwijkse beiaard, maar gisteren is de werkelijke basis gelegd: de grootste klok van het carillon, een ongeveer 250 kg. wegende cis, is gistermiddag in de klokkengieterij van de firma Eijsbouts te Asten (N.-Br.) gegoten. Wij zijn bij dit feestelijke moment tegenwoordig geweest, niet alleen omdat dit ogenblik op zichzelf reeds belangrijk was, maar ook omdat deze klok een geschenk is van het Leidsch Dag blad, dat daarmede de actie voor het verkrijgen van een beiaard in Katwijk een krachtige stimulans wil geven. De basis voor het carillon is gelegd; hopelijk zullen velen er op voortbouwen door het storten van hun bijdrage op gironummer 230287 van het comité. Asten is een kleine gemeente, een elf kilometer ten zuid-oosten van Helmond in Noord-Brabant. Het is een landelijk plaatsje met een modern dorpspleintje, waaraan het raadhuis ligt. Vlak daarbij ligt een grote r.-k. kerk en daar weer vlak bij ligt het bedrijf van de firma Eijsbouts. Het bedrijf is nog niet zo oud, in vergelijking met andere klokkengiete rijen, die vaak kunnen bogen op een ge schiedenis van enkele eeuwen, hoewel de oorsprong van het bedrijf dan vaak in het duister ligt. Dit neemt echter niet weg, dat de firma Eijsbouts een van de grootste zaken op dit gebied in de we reld is. Er zijn er in Nederland maar drie: één in Heiligerlee, één in Aarle- Rixtel en één in Asten. Samen met één bedrijf in Engeland, één in België en één in Frankrijk voorzien de Nederland se zaken de gehele wereldmarkt van ca rillons. Er zijn wel meer zaken die klok ken gieten, maar dat zijn dan uitsluitend luidklokken en die vragen niet die zorg, welke een carillonklok vergt. Geen carillons tussen 1716 en 1923 Vroeger werden er in de „lage lan den bij de zee", voornamelijk in Vlaan deren, talloze carillons gemaakt. De na men van de gebroeders Francois en Pie- ter Hemony, die tussen 1642 en 1680 niet minder dan 81 carillons maakten, waar van er vele de tand des tijds uitstekend hebben doorstaan, zijn onlosmakelijk aan de geschiedenis van de carillongieterij verbonden. Na hen heeft hun leerling Klaas Noorden nog enige tijd doorge werkt, maar na zijn dood in 1716 was het definitief afgelopen met dit ambacht en werden er geen beiaards meer ge maakt, die die naam werkelijk verdie nen. Eerst in 1923 werd er in Nederland weer een carillon gemaakt, terwijl ge lijktijdig Tailor en Johnston in Enge land het werk ter hand namen. In de oorlog heeft deze firma belangrijk aan betekenis ingeboet en zo zijn het voorna melijk de Nederlandse bedrijven, die ca rillons leveren over de gehele wereld. Direct na de oorlog legde men zich toe op het maken van luidklokken, tot her stel van de in de oorlog geleden schade. worden. Voor Katwijk was men het er direct over eens dat het, gezien de om vang van de toren van de Oude Kerk, een kleine beiaard moest worden met maximaal 35 klokken. Moest men er op bezuinigen - doch dat laten de Katwij- kers toch niet op zich zitten! - dan zou men kunnen volstaan met 25 klokken, waarbij dan alleen de mogelijkheid voor automatische bespeling mogelijk zou zijn. Bij 35 klokken kan men ook de appara tuur voor handbespeling aanbrengen, zo dat er bijv. zomer-avondconcerten gege ven kunnen worden door bekende bei aardiers. Een attractie voor de badgas ten! Uitgaande dus van 35 klokken kwam men tot de slotsom, dat de groot ste klok een cis moest zijn, die dan als basis voor de gehele beiaard dienst zou doen. Deze grootste klok weegt ongeveer 250 kg. bij een doorsnede aan de onder kant van 73 cm. Voortbouv/end op deze klok krijgt men dan een carillon van 35 klokken, waarvan de kleinste klok on geveer 14 kg weegt. De in de toren aan gebrachte luidklok kan als onderkwart dienst doen. Alles bij elkaar gerekend kost dit klok kenspel f. 33.844. Schaft men slechts 25 klokken aan met uitsluitend automa tisch spel, dan komt men op een bedrag van f. 26.000, maar over deze mogelijk heid praten we verder maar niet meer, omdat we er niet in geloven. De kern Voor het Katwijkse carillon werd dus bepaald, dat de zwaarste klok 250 kg. zou wegen en zo kon men in de werk plaats aan de arbeid gaan die klok te De laatste voorbereidingen voor het gieten van de Leidsch Dagblad" - basis-klok: voorzichtig wordt de mantel om de kern geplaatst. (Foto Leidsch Dagblad) maken. Voor men aan het maken van de eigenlijke klok toe is, het gieten, moet er echter heel wat gebeuren. Men be gint met het maken van de kern, dat is een bouwsel dat precies de vorm van de binnenzijde van de klok aangeeft. Wan neer de klok klaar is, zou deze precies passen over deze kern. De kern wordt vervaardigd op een draaitafel, ongeveer op dezelfde manier als waarop de pot tenbakker zijn voorwerpen maakt. Een belangrijk verschil is echter dat een pot tenbakker gewoonlijk met de hand vorm aan de klei geeft, terwijl de klokkengie ter met een mal of schlaboon werkt, die de juiste vorm en afmeting voor de bin nenzijde van de klok heeft. Het mate riaal is eveneens geheel anders, daar de klokkengieter een bouwstof met cement- basis gebruikt, die dus zeer hard wordt. Vroeger gebruikte men hiervoor gewoon lijk leem. dat echter het nadeel had, dat het gedroogd en gebakken moest wor den, hetgeen nogal veel tijd in beslag nam. „Valse klok" Is de kern eenmaal gereed, dan komt men aan het vervaardigen van de „valse V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijkal beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen in Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. Toen wij gistermiddag in het bedrijf van de firma Eijsbouts kwamen, was men genaderd tot het punt dat wij net beschreven. Op de grond stond de kern en ernaast lag de mantel in de ijzeren vormkast. Aan de binnenkant daarvan was duidelijk in spiegelschrift het op schrift van de klok te lezen: ALS BASIS VAN HET KATWIJKSE KLOKKENSPEL WERD IK IN HET JAAR ONZES HEREN 1959 GESCHONKEN DOOR HET LEIDSCH DAGBLAD Aan de onderzijde van de klok staat ,.B. Eijsbouts C.V. Asten-Holland, me fe cit". Deze regel komt op alle klokken voor en de Latijnse woorden „me fecit" zijn reeds eeuwen gebruikt en betekenen „maakten mij". Elders in de klok vindt men nog het vignet (het handelsmerk) van de firma en het nummer van de kick, in ons geval „opus 3200". Aan de boven- en onderrand is enige versiering aangebracht. Rood gloeiend brons Alles is gereed voor het gieten van de klok. De oven staat reeds enige uren fel te branden en zorgt er voor dat het me taal, bestaande uit 80 koper en 20 tin, een temperatuur bereikt van onge veer 1250 graden Celsius. Intussen wordt de mantel in de vormkast over de kern geplaatst, waarbij dus een ruimte open blijft, die opgevuld was door de valse klok en die straks volgegoten zal wor den met het echte materiaal. De schroe ven worden stevig aangedraaid en daar staat midden in de werkplaats een wat vreemd voorwerp, in het binnenste waar van zich straks de klok moet vormen. De temperatuur in de oven is intus sen gecontroleerd en op de juiste hoogte bevonden en met een ijzeren staaf wordt de lemen prop, die in de uitlaat is aan gebracht, weggestoten. En dan ineens vtoeit daar een stroom rood-gloeiend p brons uit de oven de gietpan in. j Vroeger liet men het brons onmiddel- J lijk in de vorm lopen, maar daaraan wa re enkele nadelen en enkele gevaren ver- benden, zodat men thans de gietpan ge bruikt, van waaruit het brons in de ge- I wenste snelheid en hoeveelheid in de vorm gedaan wordt. De gietpan wordt door middel van een hijsinstallatie opgetild en naar de vorm gebracht waarna het gloeiende metaal, dat inmiddels reeds is afgekoeld tot de juiste giettemperatuur (1050 graden) via een opening in het deksel van de mantel in de vorm wordt gegoten. Een paar mi- I nutën en dan is alles voorbij en begint in het binnenste van de vorm het af- koelings- en verhardingsproces. Het be langrijkste ogenblik in het leven van de klok is voorbij: de basis voor het Kat- I wijkse carillon is gelegd! Na 1947 echter begonnen de opdrach ten voor carillons weer te komen en sindsdien zijn er over de gehele wereld ongeveer 150 gemaakt, waarvan er 120 uit Nederland kwamen. Ook in tech nisch opzicht staat Nederland aan de spits. De firma Eijsbouts is in 1871 begon nen als een fabriek van torenuurwerken, zoals 'zoveel dergelijke bedryven begon nen zijn. Langzaamaan is men overge schakeld op de vervaardiging van caril lons. Na de oorlog heeft het maken van beiaards de grote stoot gekregen, omdat er toen geen deviezen waren om Engel se beiaards in te voeren zoals voor de oorlog het geval was.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9