VITELLA „Titoïstisclie" studenten stonden terecht in Oost-Duitsland (Dresden) OLIE HAA.nDEN L Maar behalve die dapperen zijn er ook jongeluidie uit enkel verveling tot misdaad komen De Nijverheidsorganisatie T.N.O. bestaat vijf en twintig jaar geprikkeld ie. instant pudding WOENSDAG 29 APRIL 1959 Driemaal: jeugd in Duitsland Rode propaganda gaf verdraaide lezing (Van onze correspondent te Bonn) In 'het kleine rechtszaaltje van de dis. irictsreohitbank Dresden in Oost-Duits land heeft een communistische rechter vijf studenten van de Technische Hoge school tot in totaal 37% jaar tuchthuis veroordeeld. Gemiddeld zijn deze „mis dadigers" twintig jaar oud. De blonde Gerhard Bauer, wiens „laatste woord" geen volledige bekentenis inhield, kreeg tien Jaar; Armin Schreiter, die eerst in plaats van Bauer de verzetsleider werd genoemd, wist een plaatsje op de rang lijst van de rechter te zaikiken door een reeks „bekentenissen": hij kreeg acht jaar. Hans Lutz DaUpke (7% jaar) zei: „Ik heb gepoogd door mijn volledige bekentenissen het ver loren vertrouwen terug te winnen Ik ben bereid te boeten". Christian Ramatschi zei sleohts zeven woorden: „Ik heb niets meer mee te delen" Tot zeven jaar tuchthuis werd hij veroor deelden Die ter Brendel. de enige die afkomstig is uit een arbeidersmilieu kreeg vijf Jaar. Hij zei als laatste woord: „Ik heb mijn afkomst verloochend. Ik heb mij de bürgeryke filosofie eigen ge maakt. Ik heb verraad begaan. Ik zal er voor moeten boeten. En wanneer ik weer in cte maatschappij zal terugkeren, zal ik weer tot de arbeidersklasse behoren Dat was het einde van het Dresdner etudentenprooes. Zes Oostduitse studen ten hadden in 1957 een programma van zestien punten opgesteld, waarin zij toe lating in communistisch Oost-Duitsland van de Westduitse partijen eisten, waar. in zij een vermindering van de macht va,n de communistische SED en het einde van de geheime politie eisten kortom, waarin zij Tito's derde-weg- plannen aan de man wilden brengen. Zij leerden in dat Jaar één pamflet in een toilet. Ze verstuwden één „brief van Oostduitse luisteraars" naar de BBC te Londen en spraken er met elkaar over of het geen zin zou hebben eens een brug in de luoht te laten springen. Alle zes waren opgevoed voügens de commu nistische onderwijsmethoden. Metter daad stonden zie bepaald niet op tegen het Oostduitse regime. Naïeve kinderen Eén van hen, Gemot Frey, kreeg in het begin van dit jaar angst. Hij behoor de met de andere vijf tot „de groep van veertien", die zich de Na.tionaal-com- munistisdhe studentenbond noemde. Gemot wilde uit die bond, maar de an deren verzochten hem daarop dan naar West-Duitsland te vluchten. De naïeve groite kinderen uit dit „misdadigerskom- plot" gingen tenslotte naar Gemots vader en verzochten hem toch zijn zoon te hel. pen vluchten. Vader Frey, een trouwe communist, belde evenwel de Oostduitse SD. de Staatssiaherheiitsddenst, op en via zoon Gemot werd de „bende" opgerold. Tien weken verhoor waren voldoende om een reeks bekentenissen los te krijgen, om Jongens van twintig over „contacten met de Amerikaanse geheime dienst" te laten spreken, om diezelfde jongens als eens de Hongaarse communistenlei- der Rajik, als al die Russische commu nisten uit de zuiveringsprocessen van StaMn, als Roebasjow uit Arthur Koest- Iers roman „nacht in den middag" om diezelfde jongens alles te laten be- bekennen wat men hen maar wilde laten bekennen. Gemot Frey ging vrij uit, de anderen kregen samen 37jaar omdat ze „ge vaarlijk voor de maatschappij" geacht werden. Radio- en televisieuitzendingen uit Oost-Duitsland zwegen bewust over het programma la Tito. Men legde al. leen maar nadruk op de gedachten van enkele der studenten, o.a. betreffende „vergiftigde luchtgeweerkogels"kon beter aangegeven worden om wat voor een proces het hier ging tegen grote Jongens die indiaantje speelden in een communistische staat? En toch! Als los zond De veroordeelde vijf behoren tot een grote groep Oostduitse studenten, die als los zand in hun verzet tegen het regime van Ulbricht aan elkaar hangen. Stu denten te Leipzig en Halle werden vóór hen veroordeeld. Hoogleraren als prof. Barich werden vóór hen slachtoffer van die angst der communistische functiona rissen voor het verzet van het huidiige en het komende intellect. Tegen dat verzet, hoezeer het soms moge lijken op in diaantje-spelen. geldt in een communis tische staat maar één remedie: vijf tot tien jaar tuchthuisstraf voor het leggen van één pamflet in een toilet en voor het versturen van één brief naar de BBC....! Eenheids-verslag. Geen Westerse journalist mocht het proces tegen de vijf studenten bijwonen. De Oostduitse pers schreef een eenheids- verslag,. de Oostduitse radio en televisie gaven datgene door wat geen aanlei ding zou kunnen geven tot bewondering voor het vijftal. Integendeel, de vijf werden voorgesteld als „laffe contra-re. volutionatren". Drie vertegenwoordigers van de Westbeïlijnse studentenvereni gingen waren de enige Westelijke waar nemers 'bij dit proces. Ze werden op be slissende momenten handig weggewerkt en kregen de laatste fase van het proces niet te zien, omdat men hun verblijfs vergunning toen Juist introk. Het drie tal zweeg tijdens het proces en erna. Het heeft zich waarschijnlijk afgevraagd waarom men hen afvaardigde van West. Berlijn uit naar Dresden, waar men hen misbruikte als onafhankelijke getuigen van een „eerlijk proces". De enige trots, die zij te Dresden ten toon konden sprei den, was dat zij, en zij alleen, in deze zaal met honderdtwintig mensen, van wie honderdtien eveneens studenten, vrije mensen waren. Ongedisciplineerde troep In Hagen (West-Duitsland) stonden 37 jongens tussen 16 en 20 jaar oud te recht voor een rechtbank, die geen raad wist met zoveel beklaagden en toen haar intrek nam in de Stedelijke Schouwburg. Op 25 oktober 1958 waren 15 jongens uit Iserlohn naar het nabu rige Schwerte gegaan. In „de nacht van de lange messen" bevocht de jeugd van Iserlohn die van Schwerte. De 17-jarige Klaus Tonat werd er bij vermoord. Nie mand weet wie de jongen doodsloeg, want allen vochten tegen allen met knuppels, zakmessen en fietspompen. Een van de 37 moet het evenwel gedaan hebben. Maar wieDe vraag acht men niet eens zo belangrijk. Belangrij ker is dat dit voorval kon plaatsvinden, deze nacht van messen en fietspompen. Velen va.n die jongens verdienen 500 mark per maand, die ze aan hun ouders gevenSlechts vijf van hen hebben een eigen motorfiets of bromfiets. Op vallend veel van hen doen aan boksen. Bijna allen zijn op de lagere sohool wel eens blijven zitten! Vijftien van hen hebben geen vader meer. Een derde van hen kent de jeugdrechter reeds In dit proces kwam een andere Duitse jeugd te voorschijn dan men op de collegebanken of de gymnasium- banken, in de fabrieken en op de avond scholen. netjes ijverig en gedisciplineerd kan zien zitten. Hier, in Hagen, kwam tot uiting, dat er in West-Duitsland een veertien jaar! kleine groep geschoolde en ongeschoolde jongelieden bestaat, die met hun vrije tijd geen raad weet. Die met een tientje zakgeld per week avond aan avond dron ken kan worden. En die iets wil doen, desnoods tegen elkaar vechten met mes sen en fietspompen. „Messer 'raus und •ran!,,, messen er uit en er op los, schreeuwden ze elkaar op 25 oktober j.l. toe, de „Zwartjakken" tegen de „Pan- terbende", zoals ze elkaar noemden. Tot Klaus Tonat tegen een vriend zei, terwijl hij op het asfalt lag te sterven: „Fred, jetzt ist's aus". Probleem der Halbstarken Wat moet West-Duitsland tegen deze „Halbstarken" deze wilde jongelieden van 16 tot 20 jaar doen? Er zijn er enige tienduizenden in hun leren vest. Uit zonderingen op het grote geheel van de Duitse jeugd. Maar dan tragische uit zonderingen, van wie men hoopt dat ze het gareel zullen vinden De jongens uit Dresden en die uit West-Berlijn, die te Dresden waren, zijn anders dan dit uit Iserlohn en Schwerte, Gemeen hebben ze allen, dat ze zijn ge boren tussen 1939 en 1944, dat ze oor logskinderen zijn. Het grootste deel van de Wesbduitse jeugd is anders! Anders dan de Oostduitse opstandigen, anders dan de onafhankelijke leiders der West- berlijnse studenten, zeker anders dan de .zwartjakken" en de „Panterbendele. den". Maar alle drie voorbeelden tonen nog eens aan in welk een allesbehalve begerenswaardige positie de West- de Oostduitse jeugd, de Duitse jeugd in het algemeen, thans verkeert. Thans? Al PROF. ZIJLSTRA: TIJD IS RIJP Naar een economische associatie Perspectieven vrijhandelszone gunstig (Speciale berichtgeving) Op een in Rotterdam gehouden congres van de Europese Beweging in Nederland, heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Commissie der Europese Econ. Gemeenschap, verklaard, dat naar zyn mening de politieke moeilijkheden groter zijn dan de economische by de verwezenlijking van de Europese economische associatie, een term die thans veelal wordt gebruikt inplaats van de tot voor kort gangbare uitdrukking „vrijhandelszone". Dr. Mansholt gelooft dat er economisch gezien op dit ogenblik een aantal gunstige perspectieven zijn voor het tot stand komen van de vryhandelszone. Maar politiek gezien tast men in het worden uitgebuit ter discriminatie van Advertentie PRISMA het goede anker-horloge (let op het rode^fTdriehoekje) duister welke richting de landen insti tutioneel en ideologisch willen inslaan. Wil de Europese economische associatie ook op lange termijn nut afwerpen, dan is het noodzakelijk dat de zes landen van klein Europa zich daarover uitspre ken en vervolgens de 17 landen van de associatie. Het zal duidelyk moeten wor den wat wij willen: óf een verregaande integratie, die leidt tot een grotere Europese economische unie, óf een soort los-vast verband waarin een groter aan tal landen naar een zoveel mogelijk ge liberaliseerde wereldhandel streeft, óf tenslotte een tussenvorm waarbij men zo dicht mogelijk een zuiver inter-gou- vemementele samenwerking nadert. Zo lang het antwoord op deze politieke vragen niet is gegeven, zal men alleen langs pragmatische weg of langs de weg van de praktische ervaring op econo misch gebied iets kunnen bereiken, al dus dr. Mansholt. Spreker bestreed de opvatting dat de Europese Economische Gemeenschap en de vrijhandelszone strijdig met elkaar zijn. Ook weerlegde hij de opvatting dat de EEG naar autarkie zou streven. Na tuurlijk geeft een economische aaneen sluiting een sterkere positie in de we reld, maar op zichzelf is dit geen reden tot verwyt. Een verwijt is pas gerecht vaardigd als deze sterkere positie zou anderen. Er zal ongetwijfeld een ver groting van de handel met andere lan den komen. De vraag is alleeen hoe dit moet gebeuren. Spr. besprak vervolgens het memorandum, dat de commissie van de EEG over dit onderwerp heeft opge steld en dat geleid heeft tot de vorming van een speciaal comité dat op 30 april haar beraadslagingen zal beginnen. De meest vergaande oplossing is de toetreding van de derde landen tot de EEG, maar de kans hierop achtte de heer Mansholt niet groot. Een andere mogelijkheid is de een of andere asso ciatie. die echter niet bilateraal mag zijn. Gestreefd moet worden naar een multilaterale oplossing, waarbij een gro te mate van soepelheid nodig zal zijn om aanpassing te vinden voor de ver schillende behoeften van de diverse lan den. Deze vorm laat het geassocieerde gebied in politiek opzicht geheel' vrij, een eis die bijv. Groot-Brittannië zal blijven stellen. De associatie kan het beste in het kader van de OEES ge schieden zodat geen nieuwe organen nodig zijn. Na dr. Mansholt betoogde prof. Zijl stra dat een grotere economische een heid grotere economische vrijheid zal betekenen. En reeds om die reden is hy Bekend Indonesisch leider overleden Te Djocjakarta is in de leeftyd van 70 jaar overleden dr. Ki Hadjar Dewantoro, een der stichters van de nationale beweging in Indonesië en befaamd specialist op onderwijsgebied. De Indonesische regering heeft de be volking van Indonesië verzocht, als teken van rouw de vlag halfstok te hijsen. Vandaag is Dewantoro ter aarde besteld met een staatsbegra fenis. Ki Hadjar Dewantoro was een lid van het Pakoe Alamse vorstenhui» in Djokja en heette eigenlijk Soewardi Soerjaninggrat. Samen met Douw es Dek ker en de Javaanse arts Tjipto Man- goenkioesoemo vormde hij bijna 50 jaar geleden een bekend nationalistisch drie manschap. dat de vereniging „Boedi Oetomo" heeft opgericht. Zy worden vooral in Javaanse kringen beschouwd als de grondleggers van de Indonesische onafhankelijkheidsbeweging. Hy behoor de ook tot de oprichters van de „Partai Indonesia". Soewardi kon aan een in ternering door het vroegere Nederlands- Indische gouvernement ontkomen door te beloven, zich van politieke actie te onthouden. Maar hij stichtte toen een nationaal opvoedings- en onderwyssysteem, dat sterk geïnspireerd was door de bekende Santi-Nïketanschool van de dichter en paedagoog Rabindranath Tagore in het vroegere Brits-Indië. Soewardi nam toen de naam Ki Hadjar Dewantoro aan. RECHTZAKEN Ontwerper Citeria-sportwagen 12 mei voor de rechter (Van onze Haagse redactie) Op 12 mei zal een 31-jarige autohan delaar, ontwerper van de Citeria-sport wagen. zich voor de Haagse Rechtbank moeten verantwoorden wegens oplich ting. Hij werd in november 1958 gearres teerd wegens manipulaties, met valse wisselbrieven ter waarde van meer dan een half miljoen gulden. Om het sport wagenproject te verwerkelijken had hij bij de Zuid-Hollandse Bank te Den Haag een krediet van vele tonnen op genomen. Nadat de wagen was geïn troduceerd, kwam de oplichting aan het licht. Toch hoopt zyn raadsman mr. D. A. van den Oever, nog een gegadigde voor de „Citeria"-fabricage te kunnen vin den. Er bestaat kans, dat alles binnen enkele maanden in kannen en kruiken zal zijn. Zaak van dr. O. weer voor de rechtbank? (Speciale berichtgeving). Wanneer de instructie tegen de levenslang veroordeelde dr. O., die ervan verdacht wordt ziin medege vangene Lodder in de gevangenis te Leeuwarden met cyaankali om het leven te hebben gebracht, zal zijn gesloten, overweegt de Officier van Justitie, mr. >1. H. Gelinck. de zaak aan de rechtbank voor te leggen. Een eventuele rechtzaak zal dan pas te gen het eind van het jaar kunnen worden tegemoet gezien. Het vooronderzoek door de rechter commissaris. mr. M. Burl age, heeft wel zoveel feiten aan het licht gebracht, dat de Officier van Justitie een vervol ging kan vragen. Het vooronderzoek is echter nog lang niet gesloten. Dit zal nog wel enkele maanden duren. advertentie KACHELS. Koop nu Uw OLIEHAARD. STEEDS EEN KEURCOLLECTIE in onze showroom. Prijzen vanaf f 165. voor VERWARMING TEL. 21387 NOORDEINDE 54 Toen kort na de capitulatie van de Japanse strijdkrachten in Indonesië de Republiek Indonesia werd gesticht, werd Ki Hadjar de eerste Indonesische minis ter van Onderwijs en de grondlegger van het eigen Indonesische onderwijs systeem. Hij wees destijds, om principiële redenen, elke vorm van samenwerking met de Nederlanders af, in navolging van Ghandi's houding tegen de Engel sen. Maar toch had Ki Hadjar bij vele Nederlanders grote achting we gens zyn beschaving en de zuiverheid van zyn standpunt. J oor overheid, industrie en wetenschap (Van onze Haagse redactie) Onder de vleugels van de Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek, in de wande ling TNO genaamd, bevindt zich een jubilaris. Vrijdag 1 mei zal het 25 jaar geleden zyn. dat een van de vier bij zondere organisaties, welke onder het Centraal Orgaan ressorteren, namelijk de nijverheidsorganisatie, in het leven werd geroepen. Advertentie Geen wonder als U steeds maar pijn hebt. Elke minuut pijn is één-minuut-te-lang pijn. Direct een "Akkertje" nemen en niet wachten. Schitterend werkt zo'n "Akkertje". Snelle, zekere, veilige hulp op lastige pijndagen. voor een vrijhandelszone. Spreker vroeg zich af of de Invoering van de EEG hier en daar geen protectionistische tenden- zen heeft opgeroepen. Na ingegaan te zyn op het vraagstuk van de dispariteiten in het binnen- en buitentarief, op de conjunctuurpolitiek en op de harmonisatie van de economi sche en sociale politiek, concludeerde prof. Zijlstra, dat de stemming in En geland zodanig is, dat de tijd rijp schijnt te zijn voor een gedurfd economisch en politiek initiatief: aansluiting in de een of andere vorm van de elf landen bij de EEG. Blijkt dit onverhoopt niet mo gelijk te zijn, dan moeten wij geduldig verder gaan op de ingeslagen weg en met name trachten te voorkomen, dat er te grote verschillen tussen het bin nen- en buitentarief ontstaan. „Waar een politieke wil is. is een economische weg", aldus prof. Zijlstra. De nijverheidsorganisatie TNO is zeer veelzijdig. Zy heeft in het algemeen tot doel het verrichten van speurwerk met meer fundamenteel karakter, als regel in aansluiting op speurwerk van andere TNO-instituten, en het ontwikkelen van speciale methodieken, die ten goede kunnen komen aan de technologie van verschillende Industrieën of indus trietakken. Een indruk van de vele ge bieden, welke dit speurwerk omvat, krijgt men bij lezing van de lange lijst van onderzoekingsinstituten, welke tot de nijverheidsorganisatie TNO behoren, zoals het brandveiligheidsinstituut, de hout-, verf-, keramische, leder- en rub berinstituten. het Ned. Scheepsbouw kundig proefstation, het wasserij-insti tuut en de proefstations voor aardap pel- en stroverwerking, om maar een willekeurige greep te doen. Onder leiding van een bestuur en een dagelijks bestuur met prof. ir. D. Dres den als voorzitter, zijn in de instituten rond 1600 mensen, onder wie 250 acade mici werkzaam voor ieder, hetzij over heid, bedrijfsleven of wetenschap, die 't verzoek tot het verrichten van een be paald onderzoek indient. De instituten beijveren zich de industrieën met de uitkomsten van onderzoekingen terzijde te staan in de steeds feller wordende concurrentiestrijd. Maar ook wordt in de complexen aan de Lange Kleiweg te Rijswijk (Z.-H.) bijvoorbeeld de nood zakelijke sterkte van de Schipholstart- baan, die straks de grote straalvliegtui gen moet kunnen dragen, door middel i van een schaalmodel berekend. Elders I zoekt men naar een methode voor sta bilisatie van zand ten behoeve van de beteugelingsdammen in de Deltawerken, Advertentie 38 ct per pakje De Indonesische president Soe~ I kije in gezelschap van de Turkse karno tijdens zijn bezoek aan Tur- president Belal Bay ar Verdere standaardisatie in de woningbouw Met ingang van 1 juli a.s. worden de „voorschriften en wenken voor het ont werpen van woningen (1951)", die voor de gesubsidieerde woningbouw gelden, gewijzigd. De wijziging heeft betrekking op de bruto hoogten van de woon- en slaapverdiepingen en op het aantal treden van een gemeenschappelijke trap. Deze worden gestandaardiseerd om de produktiviteit in de woningbouw door pre-fabricage en over meer effi ciënte bouwwijze te bevorderen. Binnenkort zal hierover een beschik king van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in de Staats courant verschijnen. Daar wordt tevens in bepaald, dat de totale oppervlakte van de kamers in te subsidiëren wo ningen twee vierkante meter groter dient te zijn dan thans als vereiste wordt aangegeven. De bedoelde wijzi gingen zullen niet gelden voor aanvra gen voor subsidie op voet van de wo ningwet en de premieregeling die vóór 1 juli bij de gemeenten zijn ingediend. De gemeentelijke bouwverordeningen mogen voor een algemene toepassing van de beoogde standaardisatie geen beletsel vormen. Daarom worden even eens met ingang van 1 juli a.s. de lan delijke uniforme bouwvoorschriften, die op alle woningbouw van toepassing zijn, aangevuld met enige nieuwe bepalin gen. Deze betreffen de nettohoogten van woon- en slaapverdiepingen, de oppervlakte van de ramen in vertrek ken en de breedte van een gemeen schappelijke trap. In het Staatsblad is een algemene maatregel van bestuur opgenomen, waarin de nieuwe bepalin gen zijn vervat. In Hongarije bloeit de zwarte handel Ambtenaren gearresteerd die speculanten steunden (Van onze Weense correspondent) Het is bijna niet te geloven, maar uit een proces in Boedapest is geble ken, dat de vroegere zakenman G. Pataki in vrij korte tijd zijn klein textiel fabriek je zozeer heeft weten uit te breident dat hij de Hongaar se markt voor driekwart verzorgde met sjaals, meubelstoffen en tafel lakens! Hij stond in nauwe relatie met vier genationaliseerde weverijen en textielfabrieken, die hem de half fabrikaten leverden. De leiders van deze staatsbedrijven kregen daarvoor steekpenning en ter hoogte van 3.000 tot 50.000 forint. Toen „de heer" Pa taki - ivant zo wordt hij smalend genoemd - zich met zijn compag nons voor de rechter moest verant woorden, bleek dat zij bijna ander half miljoen forint winst hadden ge maakt. Bovendien ontdekte men dat zijn sjaals en andere textielgoederen vrijwel de enige artikelen waren, waaraan men in Hongarije geen ge brek heeft!! Pataki is veroordeeld, niet alleen om dat hy de kracht van het particuliere initiatief heeft bewezen, maar ook om dat hij heeft aangetoond dat de com-. Nog steeds „Heintje" Van onze correspondent. Het zal niet dikwijls voorkomen dat een grammofoonplatenmaatschappij een plaatje gaat „snijden" van een artiest, die de zeven kruisjes reeds ge passeerd is. Maar toch zal morgen ochtend van de vitale 71-jarige Hein tje Davids een grammofoonplaat worden gemaakt. Heintje Davids, die vooral onder de oudere garde een reputatie heeft, zingt enkele liedjes uit de oude doos. waarbij Cor Steyn hammond-organist, voor de begelei ding zal zorgen. Neem maar liever ontslag De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 79 tegen 11 stemmen de benoe ming van mevr. Clare Booth Luce tot ambassadeur in Brazilië bekrachtigd Haar echtgenoot Henry Luce, hoofd redacteur van „Time-Life", heeft zyn vrouw aangeraden ontslag te nemen wegens de kritiek die bij monde van Wayne Morse in de Senaat tegen haar is geuit. Na de stemming in de Senaat zei mevr. Luce, dat zij dankbaar was voor de vele stemmen. „Wij moeten nu wach ten tot het vuil bezinkt. Mijn moeilijk heden zijn al enkele jaren geleden ont staan. Zij begonnen toen Senator Wavne Morse een trap van een paard tegen zijn hoofd kreeg". Verscheidene Senators toonden zich geschokt door deze verklaring en zeiden, dat als zij nog eens zouden kunnen stemmen, zij zich tegen haar benoeming zouden uitspreken. Senator Morse verklaarde zelf: „Hier uit blijkt weer haar geestelijke onvast heid. Ik zal elke avond bidden, dat zij in haar werk beter by haar positieven zal zijn dan toen zy die verklaring aflegde". „Automatische loods" voor de scheepvaart bij mist By Limhamn, ln de buurt Tan Malmö In Zuid-Zweden, worden proeven geno men met een nieuwe vinding die van groot belang voor de scheepvaart zou kunnen blyken te zijn. Het gaat om het navigeren van schepen met behulp van een apparaat, dat reageert op een elek trische kabel, welke over de bodem van de zee is uitgelegd. Dit nieuwe systeem is zo gevoelig, aldus wordt gemeld, dat zelfs een kleine afwyking van een meter van de door de kabel aangegeven koers door middel van een lichtstraal duidelijk op een scherm wordt aangegeven. By de proeven kon een stuurman zijn schip, met afgedekte stuurhut, correct over een afstand van drie kilometer doen varen. De nieuwe vinding zou van groot nut kunnen zyn in nauwe vaarwaters en haveningangen alsmede in mist en duisternis. In sommige gevallen zou dit systeem ook de voorkeur verdienen boven radar, byvoorbeeld op waterwegen dicht by de kust. Het gehele apparaat, dat aan boord van het schip nodig is kan plaats vinden in een handkoffer van gewoon formaat, zodat het door een loods gemakkeiyk kan worden meege nomen. Broedplaats voer sabotage „De Britse raketbasis, die ik kortge leden heb bezocht is letterlyk een broedplaats voor sabotage", aldus de Amerikaanse Senator Stuart Symington, een van de leiders van de democratische party. In een rede tot de Nationale Persclub in Washington, verklaarde hij. dat hy in Engeland geen operationele raket basis had aangetroffen ofschoon gene raal Twining aan het Congres had mee gedeeld dat de bases voor raketten voor middelgrote afstand daar geheel voor gebruik gereed zyn. Op de basis waarvan de bouw het verst gevorderd is. is niets gereed voor gebruik. Er is niets dat voldoet aan ope rationele maatstaven. Er is niet vol doende spreiding. De hele installatie is letterlyk een broedplaats voor sabotage. Voorts verklaarde hij dat driekwart van de huidige bommenwerpers van het strategische luchtcommando verouderd is. „Volgens het huidige vernieuwings plan zal over drie jaar slechts vyf pro cent van de bommenwerpers vervangen zijn". „Wy kunnen miljarden dollars uit sparen en gelyktydig een betere defen sie opbouwen als wy ophouden ons te verdedigen tegen de wijze waarop de vijand tien jaar geleden een aanval zou hebben gedaan en als wy beginnen ons voor te bereiden op de manier waarop hij thans eventueel een aanval zal doen". „Een werkeiyk leiderschap waarby ge regeerd wordt met ruime blik en zake lijk inzicht zou over de communistische uitdaging kunnen zegevieren", aldus de Senator. FORENSENTREINEN RIJDEN MORGEN NIET. Op Koninginnedag zullen ln de och tend en namiddag meer dan 90 foren sentreinen uit de dienst worden geno men. munistisch opgezette economie top zwaar is en zij de mensen veel te lang op de zo nodige consumptiegoederen laat wachten. In alle landen achter het yzeren gor- dyn maakt men nu een klopjacht op speculanten, die ryk zyn geworden door de zwarte handel. In Bulgarije werden 400 vooraanstaande ambtenaren veroor deeld, omdat zy de zwarte markt heb ben gesteund! In Polen komen dagelijks 50 gevallen van prijswoeker en diefstal van staatseigendom voor de rechter. Al het mogelyke wordt er verhandeld, van af Hollandse cacao tot Zwitserse horlo ges, vanaf nylon-ondergoed tot vulpen houders en scheermesjes. Deze artikelen worden door matrozen, toeristen en sportbeoefenaars over de grens gesmok keld. waarna ze langs allerlei geheime kanalen altyd en overal kopers vinden, omdat de communistische staat nog al tijd geen kans heeft gezien om bepaal de behoeften van de bevolking te bevre digen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5