HET TOPMERK halfzware Koninklij ke onderscheidingen Koninginnedag in Leiden W. Simons 50 jaar meubelmaker 4 mei: Dodenherdenking en Stille Tocht Openbare Leeszaal leende in 1958 bijna kwartiniljoen boeken uit Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 april 1959 Tweede blad no. 29732 In Leiden en omgeving Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zijn in Leiden en omgeving de navolgende Koninklijke onderscheidingen verleend Benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof. dr. H. Boschma, hoogleraar aan de Leidse Universiteit en oud-directeur van het Rijksmuseum van Nat. Historie te Lei den en C. Bouman te Oegstgeest, com modore bij de N.V. Nederlandsch Ame- rikaansche Stoomvaartmij Holland Amerika-Lijn. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaart. wonende te Wassenaar, lid van de Ontwikkelingsraad. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Th. Brouwers, secreta ris van de afd. Leiden van de R.-K. Reclasseringsvereniging, wonende te Leiden; mevrouw M. C. E. Kloosterman- Fortgens, presidente van de Jonge Vrou wen Federatie te Utrecht en wonende te Voorschoten; mr. P. E. M. E. van Velzen, hoofdkwartiercommissaris voor het buitenland van „De Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging" te 's-Graven- hage en wonende te Wassenaar; C. P. J. Paardekooper te Zoeterwoude, firmant van het Aannemersbedrijf „de Erven A. Paardekooper" aldaar en J. W. A. Lefe- ber te Lisse, voorzitter en bestuurslid van organisaties op het gebied van de bloembollenteelt en -handel. Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud: A. Schef- fer, commies A bij de Raad voor het Rechtsherstel, wonende te Leiden; J. J. Vos, secretaris der Oranjevereniging te Oegstgeest; N. van Beelen, oudheidkun dige, wonende te Katwijk aan Zee en J. G. Spee, wonende te Wassenaar, direc teur van de N.V. Alvana Cigar Manu facturing and Import Company te 's-Gravenhage; W. H. Jorissen, hoofd opzichter in vaste dienst bij het Marine Elektronisch Bedrijf te Oegstgeest. Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver: mej. C. A. M. Wösten, adjunct-commies bij het ministerie van Justitie, wonende te Lei den; S. Postma, penningmeester van de Zondagsschoolver. „Laat de Kinderkens tot mij komen" te Rijnsburg en wonen de te Oegstgeest; D. Wallaard, assistent aan de Leidse Universiteit; J. van Ber- kel te Roelofarenasveen, secretaris penningmeester van de Veender- en Lijkerpolder; mej. J. J. Wassenaar te Katwijk aan Zee. hoofdemployé der PTT; A. C. Goddijn, procuratiehouder bij de N.V. Ned. Rotogravuremij te Lei den; C. Huigsloot te Roelofarendsveen, oud-bestuurslid van organisaties op het gebied van de tuinbouw; Th. J. Was senaar te Lisse, cultuurchef bij de N.V. Gebrs. Driehuizen, bloembollenkwekerij en -exportbedrijf; L. van Egmond te Leiderdorp; J. van Egmond te Oegst geest, voorheen bedrijfsleider bij de Veilingver. „Flora" aldaar; J. Ph. van Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot speldt prof. dr. N. Bosch- maoud-directeur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie de versierselen op de borst be horende bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (Foto L.D./Van Vliet) den Bosch, expeditiechef bij de N.V. Ned. Rotogravuremij.; C. G. Smit, wo nende te Oegstgeest, voorheen chef van de afd. vellendrukkerij en G. v. Oosten, grafisch lay-outman bij de N.V. Ned. Rotogravuremij te Leiden; mej. A. Steenbeek, huishoudster bij J. v. d. Marei te Bodegraven. Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons: J. J. Jan sen, oud-portier A bij de gemeente waterleidingen van Amsterdam, wonen de te Hillegom; mej. E. Montagne, provisiejuffrouw bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden; W. Buizen, ama nuensis A bij de Leidse Universiteit; S. van der Reek, idem; A. Segaar, tuinman bij het Academisch Ziekenhuis te Lei den; P. M. Kokshoorn, lid van de R.-K. Muziekver. „St.-Matthias" te Warmond; P. Blom te Ter Aar en R. Baas te Bos koop. beiden brugwachter A bij de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland; J. Muller te Leiden, koetsier bij de N.V. Van Gend en Loos; H. de Wit te Koudekerk a. d. Rijn, besteller lste-klasse der PTT: J. Cederhout te Rijnsburg, eerste arbeider op de bollen-, bloemen- en groente kwekerij van'P. van den Eijkel; J.Kwin- kelenberg, chauffeur bij mevr. M. T. A. van Lede-De Kuijper te Wassenaar; J. P. van Eijk, tuinman, tevens huisknecht chauffeur bij ir. W. W. E. von Hemert te Wassenaar; G. Ruitenbeek, tuinbaas bij de Overvoorde-Gordonstichting „De Pauwhof" te Wassenaar en A. H. Stou ten en J. J. E. de Keuning, overdrager, resp. gezel-vellendrukker bij de Ned. Rotogravuremij. te Leiden; M. H. C. v. Aurich, wachtmeester der Rijkspolitie lste-klasse te Voorschoten. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf had op de Oude Vest bij de Janvossenbrug een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een bestelauto. De 38-jarige Leidse bromfietser ver leende nl. geen voorrang aan de auto. Hij liep een hoofdwond en een hersen schudding on. Overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis bleek noodza kelijk te zijn. De bromfiets werd ver nield. Het a.s. 125 jarig j ubileum ,T oonkunst' CONCERTEN EN RECEPTIE VAN HET BESTUUR. Ter gelegenheid van de viering van het 125-jarig bestaan van de Maat schappij voor Toonkunst zal een offi ciële herdenkingsavond gehouden wor den in het Stedelijk Museum ,De La kenhal" op dinsdag 12 mei. Op deze avond zal het ensemble .Sonata Da Ca mera", bestaande uit Willem Noske (viool), Piet Nijland (viool), Carel van Leeuwen Boomkamp (viola da gamba) en Hans Schouwman (cembalo) concer teren. Na een openingswoord van de voor zitter jhr. ir. A. C. von Weiier, zullen uitgevoerd worden Trio Sonate e moll, op. 12 no 10 van Willem de Fesch (1687 —1757), Trio-Sonate g moll, op. 2 no. 5 van Georg Friedrich Handel (1685 1759) en Divertimento G dur, Perger no. 103 van Michael mvdn (1737 1806). Tijdens de pauze zal het bestuur re cipiëren. Op woensdagavond 20 mei zal aan de leden van de Maatschappij en andere belangstellenden een concert worden aangeboden door enige docenten van de Muziekschool Toonkunst. Daaraan werken mede mevrouw Ste vens (zang), de heer Snoeren (deze speelt een cello-sonate van Boccherini) de heer Vlake (piano), waarna de heer Briër zijn in onze stad reeds eerder uitgevoerd pianoconcert met begeleiding van accordeonorkest ten gehore zal brengen. Voorts werken enige afdelingen van de Maatschappij mee: n.l. het Toon kunst-orkest onder leiding van Louis Stotijn, dat voor deze gelegenheid ver sterkt zal worden door leraren van de Muziekschool Toonkunst, het Accor deonorkest „Neerlandia" onder leiding van L. Boellaard en de Toonkunst-bal letschool onder leiding van mevrouw Ann ter HaarPasman. Afscheid bij de L.D.M. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer P. J. A. van As, na een bijna zesen dertigjarig dienstverband, afscheid ge nomen van zijn werkkring als machi nist bij de Leidsche Duinwater Maat schappij te Katwijk. Na met zijn echtgenote en dochter in tegenwoordigheid van de naaste collega's en afgevaardigden van het Leidse per soneel in het directieverblijf aan het pompstation te zijn ontvangen, werd de scheidende toegesproken door de be drijf singenieur, ir. C. de Jong. Deze deelde mede, dat van de in het buiten land verblijvende directeur, de heer dr. ir. P. C. Lindenbergh, een brief was ont vangen, waarin in zeer lovende bewoor dingen gewag wordt gemaakt van de grote vakbekwaamheid en uitstekende persoonlijke eigenschappen van de heer Van As. Ir. De Jong sloot zich gaarne bij die lof aan en bracht dank voor de gedurende zo vele jaren betoonde toe wijding en plichtsbetrachting. Vervolgens voerden het woord de he> ren C. Vermaas en D. Nasveld namens de collega's uit Katwijk en de heer J. W. Cornelisse namens die uit Leiden. Deze sprekers gaven uitdrukking aan de grote sympathie en waardering, die er allerwege bij de LDM voor de beschei den, maar zeer geziene figuur van de heer Van As bestaan. Een hartelijke belangstelling was er ook toen de scheidende de collega's de gelegenheid bood te zijnen huize af scheid te nemen. Hier werd nog ge sproken door de voorzitter van het Ju bileumfonds, de heer J. A. P. Moonen, die namens het gehele personeel een afscheidsgeschenk aanbood. Tragische afloop van voetbalwedstrijd Een voetbalwedstrijd tussen leraren en leerlingen van het R.-K. lyceum op een terrein in de Leidse Hout is wel op zeer tragische wijze geëindigd. Even voor het einde van de wedstrijd, welke gistermiddag plaats vond. verklaarde de 44-jarige heer A. J. C. Montanus, leraar Duits, zich niet goed te voelen. Hij ging op een bankje zitten en over leed kort daarna. De E.H.D. bracht het stoffelijk overschot over naar het St.- Elisabeth Ziekenhuis. De feestelijkheden van uur tot uur Het programma voor de viering van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana in de Sleutelstad ziet er als volgt uit: uur Reveille door 4 bands 7.00 8.15 9.00 9.00—10.00 9.30 10.00—12.00 10.30 10.00—11.00 10.00—11.00 10.00—12.00 1.30— 5.30 2.00 2.30 4.30 4.45 8.00 8.00 8.00 8.00 Aubade Stadhuisplein, 2100 kinderen m.m.v. het Leids g Politie Muziekgezelschap Kinderfeest in alle zalen van de Stadsgehoorzaal (uit- g sluitend voor kinderen van het zesde leerjaar) Militaire mars en défilé (9.30 uur voor Stadhuis) Kinderspelen sportterrein Zoeterwoudse Singel Poppenkast op het Stadhuisplein Kerkdienst Pieterskerk (voorganger dr. K. E. H. Oppen- |j heimer) Carillonbespeling Spuiten van fonteinen Prijsuitreiken aan oranjedragende kinderen Sportmiddag Leidse Hout (gymnastiek - atletiek - voet- m balwedstrijd Ned. Militair elftal - Leids elftal) Start Oranje-wandeltocht Den Burcht Kindervoorstelling Stadsgehoorzaal („De avonturen van g Pinocchio") Muzikale rondgang „Concordia", start Hoge Rijndijk g Wandelaarsdéfilé langs Stadhuis Breestraat Openluchtconcert Van der Werfpark „Nieuw Leven" Muzikale rondgang „Concordia" Openluchtdansen Stadhuisplein Schouwburg-voorstelling Toneelgroep „Het Masker". Bly- jg spel „Liefdesdilemma". lllllll!ll!lllll!lllllllll!lllllllll!l!ll!llll!llllllllllllll!lllllllllllllllllll!IIIIIIM BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOItEN Richard Walter Hendrik, zn van H. van Rossen en E. E. Loers, Abraham Onno, zn van J. van der Laan en M. J. P. D. Boe- kestljn, Robert, zrr van P. Kuisen en A. Wolswinkel, Neeltje, dr. van IJ. Plug en H. P. Ouwehand, Rudy, zn van H. J. de Jong en K. Versluis, Neeltje Marie, dr van P. Eijs en W. Teske, Leendert, zn v. J M. Achterberg en C. J. de Mooij, Anita, dr v. H. Eckhardt en J. Schrievers. Cornelis. zn van G. van Beelen en C. de Vreugd, Do- mingos Alexander, zn van T. A. Nova en J. P. G. van Ree, Anita, dr van J. M. van Donge en R. Weerwag. Martinus Theodo- rus Joannes Maria, zn van H. F. Schoone en J. A. Bon, Alida, dr van C. Jonker en A. Dijkhuizen, Pieter, zn van W. van der Gugten en K. Maat, Hermanus Johannes, zn van H. J. Mennens en J. G. Werk hoven. OVERLEDEN C. G. J. van Dam, 3 Jaar. zoon, C. van de Wijngaard, 86 jaar .echtgenote van H. Ie Noble. C. Ouwerkerk, 90 jaar, wed. van J Fakkel. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL In verband met Koninginnedag zal op donderdag 30 april a.s. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die perce len. welke gewoonlijk op donderdag wor den bediend, zal nu plaats vinden op vrijdag 1 mei e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die per celen, welke normaal op vrijdag worden bediend, geschiedt nu op zaterdag 2 mei e.k. ook in de middaguren. De ophaaldienst van zaterdag zal, met enige vertraging, normaal doorgang vin den. De directeur Gem. Retnigings- en Ontsmettlngsdienst. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 17 april 1959 de volgende verkeersmaatregelen hebben vastgesteld: 1. een wachtverbod voor de zijde der be bouwing: a. voor de Nieuwe Rijn, voorzover ge legen tussen de Hoogstraat en de Kar- nemelksbrug en tussen de Watersteeg en de Rijnbrug: b. voor de Stille Rijn; 2. een wachtverbod voor de De Genestet- straat. voorzover gelegen tussen de scheiding der percelen 1 en 3 en de Haagweg; 3. een stopverbod voor het Plantsoen voor de zijde der beplanting van het open bare plantsoen Een afschrift van deze besluiten ls ge zonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Genootschap NederlandIran opgericht NED. INSTITUUT VOOR HET NABIJE OOSTEN NAM INITIATIEF Op initiatief van het Nederlands in stituut voor het Nabije Oosten alhier is kortgeleden het Genootschap Nederland Iran opgerioht, zich ten doel stellen de de culturele en wetenschappelijke be_ trekkingen tussen Nederland en Iran te versterken. Maandagavoand vond in het gebouw van Shell-Nederland aan de Wassenaarseweg te 's-Gravenhage de tweede bijeenkomst plaats, waarbij het nieuwe genootschap ook in de residentie werd geïntroduceerd. De bijeenkomst werd geopend door mi-. L. A. Kesper, oud commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, en voorzitter van het nieuwe Ge nootschap. De tweede voorzitter van het Genootsohap, dr. A. A. Kampman hield een voordracht over de ruines van de oude Perzische hoofdstad Persepolis. Voor de pauze bood mr. Kesper de am bassadeur van Iran het erevoorzitter schap van het nieuwe genootschap aan, hetwelk deze aanvaardde in een rede, waarin hij namens zijn land dank bracht Advertentie. Leiden tone zich zijn plicht bewust! Het ware bepaald in strijd met de waarheid om de proclamatie door onze regering van de 5de mei tot een jaarlijkse nationale feestdag als een succesvol initiatief te bestempelen, waarmede de gehele Nederlandse bevolking van ganser harte medeleeft. Plaatselijk ook in onze stad worden lofwaardige pogingen aangewend om aan de herdenking van de Bevrijding een feestelijke tint te geven, doch met alle en grote waardering voor de moeite en inspanning der organisatoren, kan men toch bezwaarlijk spreken van een oprecht en spontaan beleefd volksfeest. De oorzaken daarvan zijn reeds herhaaldelijk uiteengezet: na de eerste feest roes bleek toch wel nergens blijvend de behoefte te bestaan aan een jaarlijkse feestviering: enerzijds omdat de datum van de 5de mei niet voor het gehele land als het bevrijdingsmoment kan worden aangemerkt, anderzijds uit de overweging, dat er na de ontzettende verwoestingen in de jaren 19401945 wel beter werk aan de winkel was dan feestvieren. De herdenking van Leidens ontzet in 1574 leidde per saldo ook pas in 1886 tot oprichting van de 3 October-Vereeniging! Met de jaarlijkse Dodenherdenking op de vooravond van de Bevrijdingsdag ligt de zaak geheel anders. Iedere Ne derlander heeft de plicht zich minstens éénmaal per jaar de offers voord e geest te stellen, welke duizenden landgenoten de bange oorlogsjaren in de strijd voor vrijheid en recht hebben gebracht. En het is dan ook met een beroep op dit plichtsbesef, dat wij van ganser harte opwekken tot persoonlijke en daadwerkelijke deelneming aan de Do denherdenking, welke de Stichting van die naam a.s. maandag in overleg met het Gemeentebestuur in onze stad or ganiseert. OCHTENDHERDENKING DOOR SCHOOLJEUGD 's Morgens om half elf vindt nabij Ihet Bevrij'dinysmonument tegenover de mo len „de Valk" de herdenking door de schoolkinderen plaats, waaraan wordt deelgenomen door alle leerlingen van de zesde klasse der openbare en bijzondere scholen voor lager, voortgezet lager en bijzonder lager onderwijs. Het korte herdenkingswoord van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer C. Zandbergen, wordt omlijst door muziek van het Leids Politie Muziek gezelschap, dat een koraal en twee cou pletten van het Wilhelmus ten gehore zal brengen en afgesloten met de gele genheid tot het legzen van bloemen aan de voet van het monument. HERDENKINGSDIENST IN STADSGEHOORZAAL Aan de ingezetenen wordt verzocht 's avonds te 6 uur de vlag halfstok te hijsen en deze na beëindiging van de Stille Tocht, dus omstreeks 9 uur te strijken. Van kwart vóór zeven tot kwart over zeven zullen de kerkklokken en de Bourdon ran het. Stadhuis worden ge luid, waarna te klokke 7.15 uur de her denkingsdienst in de grote Stadszaal aanvangt. De herdenkingsrede zal wor den uitgesproken door pater C. Tijnagel OFM, pastoor der Hartebrug-parochie, terwijlv oorts muzikale en vocale mede. werking wordt verleend door Bram Martijn (orgel) en het Nederlands Ma drigaalkoor onder leiding van Herman Strategies De plechtigheid wordt besloten met voor de grote belangstelling die hier te kelen. lande voor de schiedenis en de bescha ving van Iran blijkt te bestaan. Hij wees erop, dat de economisohe betrekkingen tussen Nederland en Iran zioh in de laatste jaren steeds meer ontwikkeld hebben en sprak de hoop uit dat het nieuwe genootsohap zich voorspoedig en onder grote belangstelling van het Ne derlandse publiek zou kunnen ontwik- Kon. onderscheiding voor jubilaris Feestelijk en in een dankbaar gestem de toon werd vandaag bij de meubelfa briek A. C. Klinkenberg voorheen Scheer en Biegstraten aan de Hooi gracht het feit herdacht, dat de heer W. Simons vijftig jaar geleden als jong meubelmaker bij dit bedrijf in dienst kwam. De heer A. C. Klinkenberg, die als eerste het woord voerde, schetste de gouden jubilaris als een uitstekend vak man, die alleen werk wilde afleveren als dit goed was. Zijn weak was hem num mer 1. Hiij had een grote liefde voor zijn vak en wist steeds aan zijn jongere col lega's een goede vakkennis en een groot verantwoordelijkheidsbesef bij te bren gen. Een enveloppe met inhoud was de tastbare dank van de heer Klinkenberg. De oud-firmant, de heer L. H. Bieg straten, die bijna veertig jaar van de arbeidscapaciteiten van de heer Simons profiteerde, schonk aandacht aan de vakkennis van de jubilaris, die in de loop der jaren van klein op groot werk werd overgeschakeld. Zo had hij onder meer een belangrijk aandeel in de betim mering en inrichting van concertzalen, scholen en kerken. Wethouder J. C. v. Schaik, die met de chef van de gebouwendienst, de heer J. Voorbach, het gemeentebestuur repre senteerde, had eveneens veel waardering voor de vakkennis van de Jubilaris, die Wethouder J. C. van Schaik speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Van Vliet) reeds op „zeer jeugdige leeftijd" (13 jaar) het mooie va.k van meubelmaker koos. De wethouder ging ook de ontwik keling van het vak van meubelmaker na: van handwerk naar de machine. Ondanks veel machinale arbeid kan ook hier een knappe vakman niet worden gemist. En zulk een vakman was Si mons. Het is bij de gemeente, aldus de wethouder, bekend, dat al was Simons maakt af is. Het deed de heer Van Schaik een groot genoegen, te kunnen mededelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, aan de heer Simons de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Deze onder scheiding werd de heer Simons niet ver leend ter gelegenheid van de 30ste april (Lintjesregen), maar in velband met zijn langdurige dienst bij deze firma. De heer M. J. Rotteveel, districtsbe stuurder van de R.-K. Houtbewerkers- bond. schonk in zijn woord van felicitatie aandacht aan de plaats, die de jubilaris tientallen jaren in het organisatieleven inneemt. Ook de heer J. J. Driegen bestuurslid van de plaatselijke afdeling van deze bond. bood gelukwensen aan. waarbij hij erop wees. dat de jubilaris reeds 40 jaar lid, waarvan 15 jaar penningmeester, van de afdeling is. De heer Simons sprak tenslotte een dankwoord. Het is maar goed, dat de belangstelling voor de Openbare Leeszaal en Biblio theek „Reuvens", zoals deze tot uiting komt in het bezoek aan de ledenvergade ringen, omgekeerd evenredig is aan het gebruik, dat in feite van deze instelling wordt gemaakt, want anders zag de toekomst er voor haar maar somber uit. Maar de geluiden, welke de secretaris, de heer II. N. van den Berg in zijn jaar verslag liet horen, waren allesbehalve somber: het aantal leden-lezers steeg in het afgelopen jaar met ongeveer vierhonderd (volwassenen en jeugd, terwijl het aantal uitleningen aan beide categorieën toenam van 204.186 in 1957 tot 220.545 in 1958, dit is ongeveer 40 meer dan in 1955. om in een hopelijk niet verre toekomst een tweetal filialen te vestigen, n.l. in de nieuwe woonwijk Zuidwest (5 Mei plein) en in de nieuwe Meisjes H.B.S. nabij de Kagerstraat. De jaarverslagen werden onveranderd goedgekeurd, waarbij lof werd gebracht aan de secretaris, de heer Van den Berg en aan de penningmeester, de heer M. Eek jr.. voor het vele door hen verrichte werk. Waar de personeelsbezetting sinds dien een stijging van slechts 20% te zien geeft, Ls het duidelijk, dat deze niet voldoende is om het meerdere werk te verzetten. In dit verband verdient ook vermelding, dat de totale lasten in 1955 per uitgeleend boek 44 cent bedroegen en in 1958 45 cent ondanks een stijging van het salarisniveau van ongeveer 14%. De totale kosten per uitgeleend boek bedroegen in 1958 45 cent. waartegen over een inkomsten stond aan contribu ties en leesgelden van slechts 8 cent. Het verschil, 37 cent per uitgeleend boek, wordt tot een bedrag van 19 cent gedra gen door de wettelijke subsidies van Rijk, provincie en gemeente, terwijl het daarna nog resterende tekort alleen wordt gedekt door een extra subsidie van de gemeente. Met erkentelijkheid werd mededeling gedaan van een besluit van de Oegst- geester gemeenteraad inhoudende een jaarlijkse subsidieverlening tot een be drag van ongeveer f. 750. Naar aanleiding van het jaarverslag deelde de voorzitter, mr. P. J. Teebaal nog mede, dat het in de bedoeling ligt Het dagelijks bestuur werd gemach tigd een regeling uit te werken voor een geringe contributieverhoging, welke door het Rijk is gedecreteerd. Tenslotte deed de voorzitter nog enige mededelingen aangaande het overleg met het Rijk inzake de noodzakelijke restauratie en uitbreiding van het gebouw. De vooruit zichten schijnen alleszins gunstig! By de rondvraag bracht het lid van het algemeen bestuur, de heer C. P. Versteegen hulde aan het dagelijks be stuur en de directie met haar mede werksters, voor de vele verbeteringen, welke vooral in de laatste jaren zijn aangebracht. het in&dhtnemen van twee minuten stilte van 8 uur tot 8.02 uur, voorafge gaan en gevolgd door het gemeenschap pelijk zingen van een couplet van het Wilhelmus. De openbare verkeersmiddelen zullen gedurende deze twee minuten tot stil stand worden gebracht, terwijl aan de bestuurders van particuliere auto's wordt verzocht hetzelfde te doen en gedurende die tijd naast hun voertuig te gaan staan. Begin en einde van deze korte periode worden aangegeven door het in- respectievelijk uitschakelen van de open bare straatverlichting, hetgeen dus in de plaats komt van het luidruchtige en daarom hinderlijke loeien der sirenes van de luchtbeschermingsdienst. De opstelling van de deelnemers aan de Stille Tocht langs het Bevrijdings monument vindt vanaf 8 uur plaats op de Oude Singel nabij de Lakenhal. De deelnemers wordt namens de Commis saris van Politie verzocht zich der waarts zoveel mogelijk te begeven via de Mare en niet via de Turfmarkt. Ver trek van de stoet te 8.30 uur via de Scheistraat, Beestenmarkt, Veelading, langs het Monument (met gelegenheid tot het legden van bloemstukken of bloemen) en 2de Binnenvestgracht. Wij besluiten met het uitspreken van de wens, dat deze veertiende herdenking van de slachtoffers van de tweede we reldoorlog. moge worden tot een mas sale en indrukwekkende manifestatie van dankbaarheid en piëteit jegens hun na gedachtenis. De Leidse burgerij moge zich die plicht bewust tonen! ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. L. wis- en natuurkunde: de heer R. P. Labadie (Leiden); kand.ex. I wis- en natuur kunde de heer de Burger (Leiden); kand.ex. F' wis- en natuurkunde mej. W. M. Casparie (Leiden); kand.ex. F wis- en natuurkunde de heer C. J. G. Beek (Leiden); doet. ex. geologie de heer J. R. Wolf (Den Haag); doet. ex. wiskunde de heer J. C. Smit (Leiden) (cum laude); doet. ex. scheikunde de heren R. N. W. Mooyman (Leiden) en W. v. d. Hoek (Leiden)doet. ex. wis kunde de heer J JR. Strooker (Leiden). Directeurswisseling Leidse Courant Tijdens een buitengewone aandeelhou dersvergadering van de N.V. „Leidse Courant" is aan de heer C. M. van Ha- mersveld, in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd, op de meest eervolle wijze met ingang van 1 juni a.s. ontslag als directeur verleend. In zijn plaats werd tot directeur be noemd de heer J. F. J. M. Koens, assis tent van de directie van de Zuid-Neder landse Drukkerij te 's Hertogenbosch. 1 Mei-viering in Leiden De 1 Mei-viering van de PvdA en de NVV-bestuurdersbond zet 's ochtends in de Stadsgehoorzaal in met een voorstel ling voor de jeugd. De belangstelling voor deze door Nick Nicholls te verzor gen voorstellingen is zo groot, dat er tot tweemaal toe een bijeenkomst wordt ge houden. Op de 's middags te houden familiebij eenkomst in de foyer spreekt mevr. B. Vermooten-De Ruiter over „Het 1 Mei feest in deze tijd". Na de pauze zal „Jon ge Strijd" een gevarieerd programma over het voetlicht brengen. Om vijf uur volgt dan een bezinnings bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk. Dr. A. van Biemen. directeur van de Arbei dersgemeenschap der Woodbrookers, zal in deze dienst voorgaan. Avonds vindt men elkander in de Stadsgehoorzaal terug, waar de burge meester van Amersfoort, de heer H. Mo lendijk, de Mei-rede uitspreekt. Mede werking aan deze meivergadering verle nen Hetty Blok, de „Stem des Volks" en de muziekvereniging „Nieuw Leven". Gisteravond omstreeks zes uur reed een 34-jarige wielrijder uit Leiden bij de spoorwegovergang op de Morsweg te gen een dalende afsluitboom. Hij liep een d^epe hoofdwond op en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. DOOPSGEZINDE ZENDINGSRAAD De Doopsgezinde Zendingsraad zal op 6 en 7 juni in het Broederschapshuis te Eispeet een zendingsconferentie houden onder presidium van ds. J. Nooter van 's-Gravenhage. Als referenten zullen op treden dr. J. van Baal. oud-gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea. met het on derwerp: „Opvoeding tot zelfstandig heid in Nieuw-Guinea" en ds. H. A. C. Hildering, herv. zendingspredikant, die zal spreken over: „Diverse aspecten van het zendingswerk in Nieuw-Guinea".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3