Eerste Kamer akkoord met onderwijsbegroting S.E.R. ADVISEERT TOT EEN HUURVERHOGING VAN25PCT. WEERBERICHT Massa gegevens voor sportnota ikml Bolletje/' LEIDRAAD VOOR DE REGERING Standpunten lopen sterk uiteen LONDEN GESCHROKKEN VAN WOORDEN VAN MONTGOMERY Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 APRIL 1959 No. 29732 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte sm*el l> Giro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nog meer rebellen naar Panama op weg? De raad van de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) heeft gisteren eenstemmig besloten Panama te helpen bij het tot staan brengen van de groep, die het afgelopen weekeinde is geland. Panama had om hulp verzocht op grond van het verdrag voor wederzijdse bij stand. Het besluit betekent dat de rege ringen van de Amerikaanse republieken overleg zullen plegen over de middelen om Panama hulp te verlenen. In Washington noemde de democra tische senator George Smathers de re volte „door de communisten geïnspi reerd." Hij heeft het Witte Huis ver zocht twee torpedobootjagers en mili taire vliegtuigen ter beschikking van de Organisatie van Amerikaanse Staten te stellen om Panama te helpen, president De la Guardia van Panama had hem telefonisch gezegd dat de opstand „bij zonder ernstig" was. Ruben Miro, die tezamen met dr. Arias de echtgenoot van de ballerina Margot Fonteyn aan het hoofd zou staan van de opstandige beweging in Pa nama, heeft in Havanna verklaard dat er op 3 mei in Panama een algemene staking zal worden gehouden. Volgens hem zijn de dagen van president Ernesto de Ia Quardia geteld. Volgens geruch ten, die te Havanna de ronde doen, is er een nieuwe groep van 300 tot 400 revolutionairen van Cuba op weg naar Panama. De Oubaanse vice-premier, Augusto Martinez Sanchez, verklaarde gisteren, dat zijn regering alles in het werk stelt om te zorgen, dat Cuba niet het uit gangspunt wordt van expedities naar andere landen. Als bewijs van de ernst van dit streven noemde de vice-premier de onderhandelin genwelke twee Cu baanse afgezanten voeren met de lan dingstroep, die in het afgelopen week einde in Panama aankwam. Intussen heeft de Organisatie van stu denten in Panama-stad de actie van deze groep toegejuicht. Zij noemde de be trokkenen „vrijheidssoldaten en geen huurlingen". In een resolutie drongen de studenten aan op ontwapening der Na tionale Garde, het aftreden van de mi nister van Onderwijs, een landhervor ming en nationalisatie van de openbare diensten. De secretaris van de organi satie werd kort na de putolikatie van de resolutie gearresteerd. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteravond de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangenomen. In ant woord op de kritiek van de heer Van Hulst (CHU) op de mammoetwet voor het voortgezet onderwijs, verklaarde mi nister Cals met enige verontwaardiging, dat het beslist onjuist is dat hij staats scholen wil en geen vrije scholen wenst. Er zijn wel moeilijkheden met de mam moetwet, gaf de minister toe, maar tij dens de kabinetsformatie is hij er in een gesprek met een aantal fractievoor zitters uitgekomen. Aan regels gebonden Tegenover de klacht van de heer De Roos (PvdA) dat de nieuwe scholen niet voldoende nevenruimten hebben, maakte de minister er op attent, dat met uitzondering van de industriebouw alle overige bouw aan regels is gebon den, omdat het bouwvolume nu een maal beperkt is. Hij was het ermee eens dat de scholenbouw gelijke tred moet houden met de woningbouw. Met de heer Gielen (KVP) was mi nister Cals van mening, dat het aantal studiebeurzen te gering is. Maar tot he den is het niet voorgekomen, dat aan een student een Rijksstudietoelage is geweigerd omdat er geen geld voor was. Elk jaar is het totale bedrag voor beur zen verhoogd. Er zijn geen financiële belemmeringen. Wetswijziging Op een bezorgde vraag van prof. Schermerhorn (PvdA) antwoordde de minister dat een subcommissie van de beide Rijkscommissies voor het tech nisch hoger onderwijs, de mogelijkheid onderzoekt aan de THS te Eindhoven doctoraal examen af te nemen in wis-, Duitse importeur krijgt een halfjaar Zes maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid was het vonnis, dat de rechtbank te Arnhem gisteren over een 49-jarige Duitse importeur uit Kranenburg uit sprak. De man wordt ervan beschuldigd op 8 februari dronken achter het stuur zittend (hij had Carnaval gevierd) in Groesbeek een autobotsing te hebben veroorzaakt, waarbij een meisje uit Nijmegen werd gedood en haar verloof de ernstig gewond. De eis luidde 12 maanden gevangenisstraf en 3 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. natuur- en scheikunde. Daarvoor zal echter wetswijziging nodig zijn. zodat van de Kamer t.z.t. eventueel goedkeu- ring wordt verlangd. Staatssecretaris Höppener verklaarde j de teleurstelling van de heer Van Hulst te begrijpen, dat de sportnota nog niet is ingediend. Aan de samenstelling wordt echter hard gewerkt. De moeilijk heden zijn groter dan in ruime kring wordt gemeend. Zij hangen samen met de verzameling van gegevens, die van derden (gemeenten en sportorganisaties) moeten worden verkregen. Die gegevens stromen thans echter binnen. Tot een vast toneelgezelschap voor de televisie (Ensemble) is men gekomen als de beste oplossing in de huidige om standigheden. Het ls een proef voor een jaar. Wellicht leidt de ervaring tot het vinden van een beter systeem. Besprekingen der „zes" in Brussel De speciale adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, zal morgen in Brus sel de Nederlandse delegatie leiden naar de besprekingen in het speciale comité, ingesteld door de raad van ministers van de E.E.G.. teneinde een gemeen schappelijk standpunt der zes leden- landen voor te bereiden inzake de Euro pese economische associatie. Herter in Parijs Contact met collega's zal niet gemakkelijk zijn (Van onze Parijse correspondent). De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, is gisteren in Parijs gearriveerd voor overleg met zijn ambtgenoten van Frankrijk. Engeland en West-Duits- land, met het oog op hun gezamenlijke ontmoeting op 11 mei a.s. in Genève met hun Russische collega Gromyko. Voor Herter was de aankomst eigen lijk een terugkeer naar zijn stad van oorsprong, want Dulles' opvolger werd geboren in Parijs, waar hij tot zijn tiende jaar ook woonde. Zijn eerste be zoek gold het Elyssée, waar de nieuwe chef van de Amerikaanse diplomatie gedurende drie kwartier met generaal Charles de Gaulle, die ook Frankrijks buitenlandse politiek beheerst en be paalt. heeft mogen kennis maken en van gedachten wisselen. Hedenoohtend zouden op de Quai KONINGIN JULIANA die morgen haar vijftigste verjaardag viert (Foto M. C. Meyboom) Interessant nieuws over BOLLETJE EIERBESCHUIT in de damesbladen van 2 en 16 mei. Dr. Drees bij de Koningin deelt Het kabinet der Koningin mede: H.M. de Koningin heeft hedenoch tend ten paleize Soestdijk de minis ter van staat, dr. W. Drees, ontvan gen. d'Orsay (waar het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is gevestigd) de voornaamste internationale proble men, zoals de kwestie-Berlijn, de Duit se eenheid en de toekomst van Europa, de revue passeren in aanwezigheid van de ministers Herter. Couve de Murville, Selwyn Lloyd en Von Brentano. De algemene indruk is, dat de ministers in de paar dagen, die hun tot zaterdag zijn toegemeten, niet geringe moeilijk heden zullen ontmoeten om hun inzich ten tot een sluitende diplomatieke leg kaart ineen te passen. Uit een rede van Couve de Murville in het Palais Bourbon is gisteren duidelijk gebleken, dat Frankrijk in Genève en later even tueel bij een topconferentie, het 'oeen bijzonder stijf wil houden met betrek king tot Berlij en een gedemilitari seerde zone in Midden-Europa. De eis van vrije verkiezingen in de beide Duitse helften staat ook bij West- Duitsland en Amerika nog altijd voor op en aangezien nauwelijks verwacht mag worden dat de Russen die pil zul len slikken, zijn de kansen voor een vruchtbare transactie tussen Oost en West voor het moment nog altijd bij zonder mager. Het lang verbeide en reeds veelbesproken advies van de Sociaal- Economische Raad is verschenen. Het is door de regering gevraagd om als leidraad te kunnen dienen voor het te voeren sociaal-economische beleid. Erg gemakkelijk is het de regering niet gemaakt. Op nagenoeg geen enkel punt werd in de boezem van de Raad eenstemmigheid bereikt. Er waren drie groeperingen te onderscheiden, die elk een complex van onderling onverbrekelijke maatregelen voorstelden. Drie combinaties van maatregelen In die drie adviezen, waaruit de re gering moet trachten een beleid te dis tilleren, valt zeer globaal en schema tisch de volgende kern samen te stel len. 1. Huurverhoging met ingang van 1 april 1960 van 25 procent voor de woningen gebouwd in de periode 19181945 en voor de woningwet woningen, gebouwd in de jaren 1945 tot en met 1956. De vóór 1918 gebouwde woningen dienen in eerste instantie te worden uitgeschakeld van verdere huurver hoging, indien zij volgens bepaalde normen niet als volwaardig be schouwd kunnen worden, of indien zij beneden een bepaald huurniveau liggen. 2. Verlaging van de subsidies te be hoeve van nieuw te bouwen wo ningen. 3. Verhoging van de melkprijs met 3 cent per liter. (Een deel van de Vermist vliegtuig in Turkije gevonden Een R.A.F.-toestel heeft het wrak van het sedert donderdag jl. vermiste Britse vrachtvliegtuig van het type Tudor. dat geheime uitrusting voor een Australische raketbasis aan boord had, op een 4200 meter hoge bergpiek noor delijk van het Wanmeer in Turkije ont dekt. Dit grote Turkse meer ligt op de route van het toestel naar Teheran. Het toestel had 12 man aan boord. Enkele dagen geleden had Engeland nog inlichtingen gevraagd aan Rusland maar de Russen antwoordden van niets te weten. De route liep op 160 km. van de Russische grens. Er is nu dus geen enkele aanleiding meer de Russen er van te verdenken, dat zij door mislei dende seinen van radiobakens het Brit se toestel over de grens hadden gelokt. raad wenst echter handhaving van de consumentensubsidie en derhalve ook het huidige prijspeil). 4. Loonsverhoging. Al naar gelang de opvatting van de verschillende groe peringen: bedrijfstaks- of onderne mingsgewijs, of algemeen en uni form (4%). 5. Compensatie van hogere huren en duurdere melk. 6. Verhoging van de toeslagen op de invaliditeitsrenten van de personen beneden de 65 jaar. 7. Overheidsinvesteringen tot een be drag van ongeveer vijftig miljoen gulden per jaar in de ontwikke lingsgebieden. Elders in dit nummer gaan wij uit voerig in op dit merkwaardig driede lige werkstuk van bijna 300 pagina's. Weinig tactvolle opmerkingen jegens de Amerikanen aan vooravond Russische reis (Van onze Londense correspondent) In Londen is men ontdaan over kritiek op Amerika, welke de Britse veldmaarschalk Montgomery voor de Amerikaanse televisie ten beste heeft gegeven en dat nog wel juist op het ogenblik, dat hij zijn delicate bezoek aan Moskou brengt, waar hij gisteravond is aangekomen. De algemene opvatting in Londen was, dat Montgomery's bezoek aan de Sovjet-Unie onschuldig was. Zijn tactloze optreden tegenover Amerika koren op de molen van de Russen! heeft deze mening echter doen veranderen. Hoewel hij er tegen is, dat militairen zich met de politiek bemoeien, doet de veldmaarschalk dat zelf wel. Een dag, nadat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zich tegen de terugtrekking van troepen in Centraal-Europa uitsprak, propa geerde Montgomery dit denkbeeld. Ook in Amerika zijn reeds scherpe persstemmen tegen Montgomery vernomen: de New York Daily News vraagt zich af of Monty in zijn kritiek op de V.S. optreedt als de pop, die door een buiksprekende Macmillan wordt gebruikt om „Eisen hower en Herter uit te schelden, opdat deze mannen onderdanig wor den tegenover Macmillan en Kroesjtsjef". Tot zover onze Londense correspondent. De heer Guépin treedt af als directeur Kon. Olie In verband met het bereiken van de 60-jarige leeftijd heeft de heer F. A. C. Guépin, sinds 1950 directeur van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij, de wens te kennen gegeven, per 30 juni 1959 af te treden. Voorgesteld zal worden de heer Guépin een plaats in de Raad van Commissarissen aan te bieden. Voor de benoeming van een nieuwe directeur der Koninklijke wordt de heer A. Hofland voorgedragen. Slecht bewapende Khamba's neergemaaid door Chinezen Opstandige Tibetaanse stammen zui delijk van de Tsangpo (Brahmapoetra) hebben tegen de communistisch-Chinese strijdkrachten een zware nederlaag ge leden, aldus berichten, die uit Tibet India binnendruppelen. Chinese automatische wapenen en vliegtuigen zouden de slechts met mus ketten en pül en boog gewapende Khamba's bij grote aantallen neerge maaid hebben. Stuk voor stuk moeten de Khamba's de forten prijsgeven die ze in de winter moeizaam op de Chine zen veroverd hadden. Ook de ontsnap pingswegen naar Bhoetan zijn groten deels afgesneden. r'TT/;'1r";!;:r",P! Morgen, Koninginnedag, zal het Leidsch Dagblad niet verschijnen. Onze bureaus zullen de gehele dag gesloten zijn. Iets kouder overdag De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk zwaai' bewolikit met tij delijk regen, enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tijde lijk krachtige wind, eerst uit oostelijke, daarna uit westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 april Zon op: 5.14 urn-; onder: 20.01 uiur. Maan op: 2.11 uur; onder: 12.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.00 en 21.41 uur. Laagwater te 4.22 en 16.59 uur. (1/5 hoogwater te 10.18 en 23.04 uur; laagwater te 5.29 en 18.23 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's. „Duitse hereniging onder op de agenda" Montgomery verklaarde in zijn tele visie-uitlatingen van gisteravond „dat het Amerikaanse leiderschap van de laatste jaren nogal verdacht is geweest en waarom dat zo is, zult u beter weten dan ik". Hij kritiseerde het feit, dat de Amerikaanse leiders (Eisenhower, Dul les, Herter) niet gezond zijn, waaraan hij toeschreef, dat er te weinig besluit vaardigheid aan de top is geweest, Hij was het niet eens met Eisenhowers op vatting om geen topconferentie bij te wonen tenzij er zekerheid is over het be halen van enig resultaat. Voorts ver klaarde hij: „Ik geloof niet, dat Rusland een atoomoorlog op grote schaal tegen het Westen zal ontketenen om dan, ver slagen en verwoest, aan zijn lot te wor den overgelaten met een miljard Chi nezen aan zijn oostgrens". De veld maarschalk meende voorts, dat de West- duitse Bondsrepubliek tactische atoom wapens moet krijgen. „Die kun je niet blijven opbergen in een gesloten kast, waarvan de Amerikanen de sleutel heb ben" En als het tot een vechtpartij in Europa mocht komen, dan moet er de eerste dag de beste Amerikaans bloed vloeien, aldus Montgomery. Over de Duitse hereniging merkte hij op: „Ik ben van mening dat het Westen moet leren begrijpen dat de Russen vreselijk Veldm aar schalk Montgomery van Alamein wuift bij zijn vertrek van een Londens vliegtuig naar Moskou de velen toe, die hem uitgeleide deden. Hij verklaarde in Moskou enige gesprekken te zullen voeren over het conflict tussen Oost en W est. bang zf]n voor de Duitsers. Zij weten wat 70 miljoen Duitsers kunnen doen als zij verenigd rond een leider zijn". Montgomery meende ook dat de kwes tie van de Duitse hereniging „onmiddel lijk onder op de agenda geplaatst zal moeten worden". „En verder", aldus Montgomery, „is het onlogisch van het Westen om te zeggen dat de Oostduitse regering niet bestaat. Zij bestaat wel degelijk en zij zal waarschijnlijk nog wel een tijdje blijven bestaan". Vandaag een gesprek met premier Kroesjtsjef Montgomery zou vandaag in Moskou een onderhoud hebben met premier Kroesjtsjef. Toen hij gisteravond in de Russische hoofdstad aankwam, werd hij begroet door maarschalk Sokolofski, stafchef van het Sovjet-leger, en kolo nel-generaal Sokolof, hoofd van de af deling Buitenlandse Zaken van het ministerie van Defensie. Niet te somber over tie kabinetsformatie (Van onze parlementaire rédacteur) In politieke kringen in Den Haag worden de vooruitzichten voor de vor ming van een kabinet nog niet al te somber beschouwd. Men maakt er op attent, dat er volgens prof. De Quay geen moeilijkheden waren bij de uit werking van het regeringsprogram. Er zijn ook geen onoverkomenlijke poli tieke tegenstellingen tussen de vier partijen (KVP, VVD. AR en CHU) die in het kabinet vertegenwoordigd zou den zijn. De voornaamste moeilijkheid is geweest de verdeling en de bezet ting van de ministerszetels. Men heeft de indruk dat een nieuwe formateur, die niet gebonden is aan toezeggingen van prof. De Quay, gemakkelijker met de zetels kan schuiven om een oplos sing te bereiken door het aantrekken van slechts enkele nieuwe figuren. Als dat snel gebeurt, zonder teveel gerucht er omheen, zou de kabinetsformatie geen lange lijdensgeschiedenis behoeven te worden als in 1956.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1