Rotterdam geeft de toon aan! Internationaal Hof behandelt Belgisch-Nederlands geschil Kinderverlamming in toekomst zo zeldzaam als pokken thans? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 april 1959 Derde blad no. 29731 Uniek overslagbedrijf aan de Botlek (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse haven groeit zo snel, dat de ambtelijke molen het niet kan bijbenen. Miiller-Hanna's overslag- en opslagbedryf „Botlek" N.V., dat vrijdag door burgemeester Van Walsum in gebruik zal worden gesteld, kan ertsschepen van 60.000 ton behandelen. Maar de instanties, die daaraan hun fiat moeten geven, zijn door deze ontwikkeling zodanig verrast, dat de ambtelijke kant van de zaak nog niet in kannen en kruiken is. Wanneer dat het geval is, zal het nieuwe overslagbedrijf aan de Botlek de enige plek in heel West-Europa zijn waar ertsschepen met een dergelijke omvang kunnen worden gelost. Het werd tijd, dat de overslag van erts in Rotterdam grootscheeps werd aangepakt. In 1957 is het voorgekomen, dat ertsschepen twee weken hebben lig gen wachten, voordat zy gelost konden worden. Met de enorme bloei van de Europese staalindustrie in het vooruit zicht de heer E. van Veelen, direc teur van Müller en Co., verwacht dat de Duitse staalindustrie haar capaciteiten in vijf jaar met 25% zal uitbreiden kon men die situatie niet laten voortbe staan. Toen men dat eenmaal had in gezien, brachten de firma's Wm. H. Müller en Co. en Hanna uit eigen mid delen en door leningen f. 20 miljoen bij een, waarmee het nieuwe overslagbedrijf kon worden gesticht. De belangen van deze maatschappijen gingen hier voor een groot deel samen. De grote ertsvelden in Labrador kun nen slechts gedurende zeven maanden per jaar worden geëxploiteerd, maar een constante aanvoer naar de afnemers in Europa blyft nodig. Daaruit vloeide de behoefte aan een groot opslagterrein voort. Aan de Botlek is hierin nu voor zien. In totaal zal men hier althans in de fase waarin liet bedrijf nu ver keert, een uitbreiding is al in voorbe reiding vier miljoen ton erts kunnen opslaan. Een tweede factor, die het nieuwe be drijf noodzakelijk maakte, is het toe nemend gebruik van steeds grotere ertsschepen, die economisch rendabeler zijn. Dat brengt de noodzaak van grote loskranen mee. Het bedrijf heeft er voorlopig twee. Elke kraan weegt 420 ton, heeft een reikwijdte van 30 meter en kan in een uur tijd 1000 ton erts lossen. Ook deze kranen, die door Con rad Stork gebouw werden, zyn enig in Europa. Zij zyn gemaakt naar Ameri kaans model en zodanig ingericht dat zij het erts. dat uit het zeeschip komt, lossen op een transportband die naar een, door de Nederlandse Kraanbouw Maatschappij vervaardigde, laadmachine loopt. Elk ertstransport of het nu van het zeeschip naar het opslagterrein, dan wel naar een naastliggend Rijnschip gaat gebeurt via deze transportband, die langs de hele 700 meter lange kade loopt. Deze transportband, die een to tale lengte van bijna 1 kilometer heeft en die het erts met de snelheid van een flink doortrappende wielrijder ver plaatst van de torenhoge loskranen naar de laadmachine of de opslag, is spe ciaal aangebracht om de lostijd tot een minimum te beperken. De kosten, die voor een groot schip aan een verblijf van een dag in de haven verbonden zyn, kunnen wel f. 20.000 bedragen. Daarom heeft men ernaar gestreefd ook de sche pen van 60.000 ton binnen het etmaal te kunnen lossen. Als er dan geen Rijn- schepen aanwezig zijn om de lading in dat tempo over te nemen, kan het erts tenminste via de band worden afge voerd. In dit door de techniek beheerste be drijf zulen slechts een vijftig man per soneel werkzaam zijn. De enorme kra nen worden door één man bediend. Ook de transportband en de laad- en losma- chines op het opslagterrein werken bij na volautomatisch. Advertentie Bankinstelling opgelicht voor f45.000 MANIPULATIES MET HUURKOOPCONTRACTEN (Speciale berichtgeving) Een 60-jarige Hilversummer, eigenaar van een afbetalingsmagazijn, heeft kans gezien een Amersfoortse bank instelling door allerlei manipulaties met huurkoopcontracten voor onge veer f. 45.000 te benadelen. Enkele jaren geleden was hy met deze bank in contact gekomen en kreeg ge daan, dat men hem kredieten verstrekte op huurkoopcontracten, die hij fictief invulde. De bank fungeerde voor deze particuliere relatie uit Hilversum tevens aLs financieringsinstituut en gaf de Hil- versumse zakenman ook de inning van de periodieke afbetalingen ter verzor ging in handen. Zo was het mogelijk; dat de Hilversummer zyn oplichtende praktijken lang kon volhouden. De han delingen bestonden grotendeels hieruit, dat de thans gearresteerde en voor de Amsterdamse officier van Justitie ge leide Hilversummer in vele gevallen zelf huurkoopcontracten invulde en die van gefingeerde namen voorzag, of daarvoor de namen van oude klanten gebruikte. Ook zag hij kans verscheidene mensen te bewegen hun handtekening te plaat sen onder blanco-contracten. Hij zou dan wel voor de afwerking zorg dragen. Op gezette tijden kwam de man met geld op de proppen, maar zorgde er voor, dat hij tegelijkertijd met nieuwe huurkoopcontracten bij de Amersfoortse bankinstelling verscheen. Op die manier kreeg hij steeds opnieuw krediet en ver trok met meer geld dan hij bij de bank had gedeponeerd. Het verschil stak hij dus in eigen zak. De zakenman leverde aan zijn klanten in hoofdzaak kleding, maar ook wel meubilair. Juridische strijd om enclave bij Baarle (Van onze Haagse redactie) Het Internationale Gerechtshof heeft gisteren in het Vredespaleis te Den Haag een aanvang gemaakt met de mondelinge behandeling van het geschil tussen België en Nederland over de souvereiniteit over een grensgebied van ongeveer 14 hectare bij Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Voor Nederland wordt gepleit door de Haagse advocaat en procureur mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, bijge staan door twee experts. Als officieel vertegenwoordigen van de Nederlandse regering treedt op de heer M. W. Riphagen, juridisch adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Namens België voert het woord mr. Marcel Grégoire, voormalig minister van Onderwijs. Mr. Grégoire lichtte als eerste het standpunt van zyn regering toe. Kunstverzameling in Kasteel „Het Nijenhuis" In het kasteel „Het Nyenhuis" bij Heino (Ov.) dat onlangs in- en uit wendig is gerestaureerd door de pro vincie Overijssel, de N.V. Ankersmit te Deventer en het Edwina van Heek fonds, is thans over 17 zalen en kamers verspreid, de kunstverzameling van de Stiehting „Hannemade Stuers fundatie" opgesteld. De restauratie had ten doel de moge lijkheden te scheppen om de kunstcol lectie van dr.. D. Hannema onder te brengen in het kasteel. De verzameling werd toevertrouwd aan een stichting, genoemd naar de ouders van de instel- ler: de Stichting Hannemade Stuers Fundatie. De kunstcollectie bevat meer dan 1100 werken meubels, schilderyen, beeld houwwerken. tekeningen, porselein en aardewerk, welke thans in 17 zalen en kamers van het kasteel zijn opgesteld. Het huis wordt bewoond door de ver zamelaar. Het volkslied tot besluit Toen de voorzitter van het Noorse parlement gisteren de uitslag van de stemming over de detachering van twee Westduitse stafofficieren bij het NAVO-hoofdkwartier in Kolsaas be kend maakte het parlement heeft hieraan zijn goedkeuring gehecht klonk plotseling het Noorse volkslied door de zaal. De parlementariërs zoch ten tevergeefs naar de herkomst van het lied. Later werd vernomen dat een man op de publieke tribune, die kans had gezien onopgemerkt te verdwij nen, een plaat met het volkslied had gedraaid op een koffergrammofoon. Acteur Johan Valk overleden Gistermiddag is in Amsterdam op 60- jarige leeftijd overleden de acteur Johan Valk. Deze is aan verscheidene toneel gezelschappen verbonden geweest. Zo speelde hij twee jaar bij het Nederlands Toneel, was vijf jaar verbonden aan de operette bij Nap de la Mar. Achtereen volgens trad hij daarna op bij het Cen traal Toneel van Louis de Bree, in de Bouwmeesterrevue en bij de Komedian ten van Johan Kaart.. Sinds het seizoen 1049 maakte hij deel uit van de Haagse Comedie, waarbij hij o.a. rollen speelde 'als Brankow in „Ninotchka", Boleyn in „Anna van de duizend dagen", de butler in Venus bespied", de gevangene in „De rechtvaardigen" en de directeur van de ziekenhuizen in „De Revisor". Johan Valk vervulde voorts in de Nederlandse speelfilm „Fanfare" de rol van burge meester Het stoffelijk overschot zal vrijdag 1 mei a.s. tussen 11 en 12 uur in de Kon. Schouwburg te Den Haag worden opge baard. Daarna gaat de begrafenisstoet van de Schouwburg uit naar Amster dam, waar om twee uur op de begraaf plaats „Zorgvliet" de teraardebestelling zal zijn. Mutaties bij Kon. Marine In de tweede helft van juni a.s. zal de schout-bij-nacht A. M. Valkenburg, thans commandant der zeemacht in Ned. Nieuw-Guinea, zyn functie als zo danig neerleggen. Hij zal worden opge volgd door de kapitein ter zee G. J. Platerink, tot voor kort commandant van opleidingssmaldeel I. Tevens zal in de tweede helft van augustus a.s. de commandeur H. A. W. Goossens, thans commandant der zee macht in de Ned. Antillen, dit com mando overdragen aan de kapitein ter zee A. van Strien, die thans de functie vervult van plaatsvervangend vlag officier personeel in het ministerie van Marine. Deze eerste zittingsdag werd o.a. bij gewoond door de Belgische veekoopman Sooy van den Eytide, uit Baarle Hertog, die er eigenlijk de directie oorzaak van is geweest dat het geschil zich zo heeft toe gespitst, dat de beide betrokken landen in onderling overleg, besluiten moesten het voor te leggen aan de hoogste rechtsinstantie: het Internationale Hof. De heer Van den Eynde kocht namelijk in 1952 de negen huisjes, die op de en clave staan, en verhoogde niet alleen de huren, door die te brengen van het Ne derlandse op het Belgische peil, maar verleende bovendien zijn medewerking aan het oprichten van verscheidene rou letteclubs op het betwiste gebied, terwijl hij voorts op alle mogelijke manieren eigen rechter speelde, de Nederlandse en de Belgische wet met voeten tredend. De twist tussen beide landen om dat stukje grensgebied die begonnen was in 1921 werd thans weer actueel. Zoals bekend sloten Nederland en België om aan de wanorde in het gebied een einde te ma ken, een overeenkomst, modus Vivendi, die echter de kern van het probleem, de soevereiniteitsvraag, ndet oploste. Het proces om het betwiste grensgebied wordt door België en Nederland al sinds februari van het vorige jaar schriftelijk gevoerd voor het. Internationaal Ge rechtshof. Gistermorgen kwam het Hof voor het eerst voor deze zaak bijeen, onder voorzitterschap van de Noorse jurist H. Klaestad, om de pleidooien aan te horen, welk in totaal waarschijn lijk een kleine week in beslag zullen nemen. Mr. Grégoire baseerde de Belgische aanspraken op de betwiste enclave op het proces-verbaal van grensbesohrij. ving, dat door een gemengde Neder lands-Belgische commissie bij verdrag van 1843 is opgemaakt. Dit proces-ver baal wijkt, juist wat betreft de soeve- reinitiet van de bewuste enclave, af van het gemeentelijk proces-verbaal, waarin per 1 oktober 1832 na uitvoerige on derhandelingen met de aangrenzende Belgische gemeenten de grenzen vastgesteld werden van de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau. Het thans be twiste gebied werd toen als Nederlands beschouwd en ingeschreven in het ge meentelijk kadaster. Na te zijn ingegaan op de historische hebben, stelde de Belgische pleitbezorger hebben, stelde de Belgische pleibezor.ger dat de afwijkende tekst van aan het verdrag van 1843 gehechte proces-ver baal van grensbeschrijving niet kan be rusten op een vergissing, dat in tegen deel de gemengd Nederlands-Belgische commissie, die de grens tussen de beide landen moest beschrijven, willens en wetens de bewuste enclave heeft be schouwd als te zijn Belgisch gebied. Schrikbarend schoolverzuim te Amsterdam Politie ingeschakeld (Van onze correspondent) Het schoolverzuim in Amsterdam is de laatste tyd dusdanig gestegen, dat is besloten de officier van Justitie, mr. H. W. Wetzels, speciaal te belasten met het vervolgen van ouders van scholieren, die opzettelyk uit school thuis worden gehouden. Bij de commissies tot wering van schoolverzuim waren over 1958 meer dan 3000 gevallen van ongeoorloofd schoolverzuim bekend. Uiteraard zjjn er meer gevallen geweest, maar deze zyn niet ontdekt, omdat de kinderen byv. als ziek waren opgegeven. Uiteraard kunnen alleen maatregelen worden genomen, waar het leerplichtige jeugd betreft. In bepaalde buurten is het spijbelen-met-medeweten-van-de- ouders in '58 met byna de helft toege nomen. Tot dusver werden ouders, die hun kinderen thuishielden om hen o.a. huis houdelijk werk te laten verrichten, alleen bij veelvuldige herhaling naar de kan tonrechter doorgestuurd. De straf be stond dan uit een kleine boete. In het vervolg zal de inspectie van het onderwys de via de commissies tot wering van schoolverzuim bekendge maakte gevallen terstond doorgeven aan de politie, die de ouders zal ver horen en proces-verbaal zal opmaken. Het is te verwachten, dat de straffen, die zullen volgen, aanmerkelijk zwaar der zullen zijn dan voorheen. Landdag van de N.A.T.U. Op Hemelvaartsdag 7 mei wordt in Breda de landdag van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) ge houden. De voorafgaande dag vergadert de centrale raad van de Unie eveneens in Breda om de toekomstige beleidslijn uit te stippelen. Op de landdag zelf zal de landelijk voorzitter mr. P. Cleveringa, de resultaten toelichten van een enquête ingesteld naar de financiële en artistieke positie van 700 Nederlandse amateur- toneelverenigingen. Het algemene beeld van deze enquête is, dat men vooral in Noord- en Zuid- Holland en in Utrecht veel concurrentie van de televisie ondervindt. De meeste verenigingen staan er financieel niet al te best voor. Het hoogtepunt van de landdag zal de opvoering van Thyl Uylenspiegel zijn, een spel van de Hilva- renbeekse toneelschrijver Jan Naaykens. Het stuk wordt opgevoerd door Bredase verenigingen onder regie van de pro vinciaal toneeladviseur voor Brabant Ad van der Ven. Het N.A.T.U.-bestuur verwacht in 1961 in Brabant te kunnen beginnen met een driejarige basisoplei ding voor amateurregisseurs. „Margaret en het Monster" zou I welke onder meer gesierd wordt men deze foto kunnen noemen. door een verzameling granieten Prinses Margaret van Engeland monsters van formidabele afmetin bezocht dezer dagen de wondertuin gen. De Prinses poseerde in de muil te Bomavzo In da buurt van Rome, van een enorme waterspuwer. W elwillendheid van dr. Adenauer De vrees, dat West-Duitsland een onbuigzame houding zal aan nemen op de Geneefse conferentie van de volgende maand en zich zal verzetten tegen geallieerde tegenvoorstellen is geheel verdwe nen. Volgens waarnemers in Bonn gaat kanselier Adenauer akkoord met het voorstel van de Westelijke werkgroep tot een Europese be veiliging in etappen, gekoppeld aan voortgang naar een hereni ging van Duitsland. Naar vernomen wordt, voorziet de eerste fase van het Westelijke plan in de vorming van een geheel uit Duitsers bestaand orgaan, dat de vraag zal onderzoeken op welke wijze het contact tussen de beide delen van Duitsland kan worden verbeterd. Volgens de „Kölnische Rundschau' (christen-democratisch) beschikken wel ingelichte politieke kringen in Berlijn over inlichtingen, dat Moskou van plan is de grenzen van de Russische zone zeer binnenkort (voor het begin van de conferentie in Genève) in oostelijke richting te wijzigen. Daarmee wil Mos kou de belangrijkheid van de Russische zone door gebiedsuitbreiding vergroten. Zo zou Stettin bij Oost-Duitsland ko men. Voorts zou de Sovjet-Unie van plan zijn in Oost-Duitsland een „harde Oostduitse mark" in omloop te brengen die met de Deutsche mark zou kunnen concurreren. Volgens het bericht van het Keulse blad zou ongeveer een derde van door Polen bestuurd vroeger Duits gebied aan Oost-Duitsland worden teruggegeven. De strook loopt van Koeslin in Pomme- ren naar Hirschberg in Silezië. De Poolse vice-premier Nowak ver klaarde in een vraaggesprek met het Oostberlijnse blad B.Z. am Abend, dat speculaties over Geneefs overleg inzake veranderingen van de Oder-Neissegrens illusoir zijn. Geen Poolse regering zal ooit een Duits vredesverdrag tekenen waarin deze grens niet internationaal wordt gewaarborgd, aldus Nowak. Compostcongres te Scheveningen In het Kurhaus te Scheveningen is vanmorgen een internationaal congres over de verwijdering en de verwerking van stadsvuil (compost-bereiding) be gonnen. Het zal tot 1 mei duren. Het congres is georganiseerd door het inter nationaal landbouwkundig centrum te Wageningen. Voorzitter is prof. dr. O. Jaag uit Zürich. De directeur-generaal van de Land bouw, ir. A. W. van de Plassche, gaf een overzicht van de geschiedenis der compostbereiding in Nederland en van de opzet en werkwijze van de N.V. V.A. M. (Vuilafvoermaatschappij). Hij zeide o.a., dat van de plm. 1.300.000 ton stedelijke afvalstoffen, die Neder land produceert, nu. plm. 350.000 ton of byna 25% tot compost wordt verwerkt, die alle hun bestemming in de land- en tuinbouw vinden. Hoewel dit een gunstig resultaat is, dat in betrekkelijk korte tijd werd be reikt, betekent het voor onze 2V% mil joen ha cultuurgrond, toch nog slechts weinig. Lezing dr. Jonas E. Salk Kinderverlamming kan in de toe komst een net zo zeldzame ziekte wor den als tegenwoordig difterie en pok ken. Dit is de mening van dr. Jonas E. Salk. de beroemde 44-jarige Ame rikaanse viroloog, die het vaccin ge vonden heeft, waarmede thans over de gehele wereld reeds bijna 200 mil joen kinderen tegen poliomyelitis zyn ingeënt. Op uitnodiging van de Helene de Motigny Stichting en de Stichting Ex- cerpta Medica. waarvan prof. W M. Woerdeman uit Amsterdam voorzitter is, is dr. Salk per vliegtuig naar ons land gekomen en gisteravond hield hij in de aula van de Amsterdamse Univer siteit een lezing over de mogelijkheden van een doelmatige bestrijding van de kinderverlamming met behulp van zijn vaccin. Tevoren was hij aanwezig geweest op een receptie in het gebouw van de Helene de Motigny Stichting te Am sterdam, die hem het vorig jaar voor zijn ontdekking een prijs toekende. Daar dr. Salk toen geen gelegenheid had naar ons land te komen, werd hem deze prijs via de Amerikaanse ambas sade in de Verenigde Staten overhan digd. Zijn lezing in de aula was voor ieder een toegankelijk en het resultaat was dan ook. dat deze tot de laatste plaats toe bezet was. Les voor Soekarno De „New York Mirror" schrijft, dat de V.S. wapens naar Indonesië verschepen tot handhaving van de neutraliteit, die president Soekarno tussen Oost en West wil bewaren. Het blad wijst er in dit verband op, dat verscheidene neutrale landen in Azië een flinke schok hebben gekregen door de gebeurtenissen in Ti bet. Als voorbeeld noemt het blad India, dat nu asiel heeft verleend aan de Dalai Lama. Soekarno, zo meent de „New York Mirror", kan hieruit een les trekken, n.l. dat de geschiedenis ook hen, die als bij zonder handig worden beschouwd, par ten kan spelen, zoals dat met Nehroe het geval is geweest. Groot optimisme inzake groei Amsterdamse haven (Van onze Amsterdamse redacteur) Burgemeester Van Hall, die gisteren de grootse plannen van de hoofdstad tot uitbreiding van de haven heeft toegelicht, zei nog niets van de kosten, die met dit enorme project samen hangen. te kunnen voorspellen. Hij is echter zeer optimistisch over de groei van de Amsterdamse haven. Dit opti misme is gegrond op de vaste overtui ging, dat binnen zeer korte tijd een begin zal zijn gemaakt met de uit voering van de havenwerken in de mond van het Noordzeekanaal, dus in IJmuiden. Zeer belangrijk voor het verwezen lijken vair de plannen zal de vestiging zijn van raffinaderijen, waarvan Am sterdam er in 1975 twee, zo mogelijk zelfs drie, gebopwd wil zien. De burge meester zei hierover, dat er nog geen onderhandelingen met maatschappijen over de vestiging van deze raffinade rijen hebben plaatsgehad. De ha.venuitbreiding zal vrijwel geheel plaatsvinden in de grote IJ-polder be zuiden het Noordzeekanaal. Burgemees ter Van Hall verwachtte weinig animo voor industrievestiging ten noorden van het kanaal in verband met de zeer slappe bodem aldaar, die kostbare fun deringen noodzakelijk maakt. Te lang in de stalling (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een 18-jarige monteur en een even oude machine bankwerker aangehouden. Zy hebben in de afgelopen maanden negen bromfiet sen gestolen, waarvan een in Haarlem. Zij hadden de bromfietsen nog niet ver kocht. maar ze in diverse stallingen ondergebracht. Enkele stallinghouders waarschuwden de politie, toen de brom mers erg lang bleven staan. De Haar lemse bromfiets werd al „gevonden voor werp" naar die gemeente opgestuurd. Later bleek, dat deze en de andere brom fietsen van diefstal afkomstig waren. ONTDEKKER II VERBRAND Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren verklaard dat de satelliet „Ontdekker-II" die op 13 april werd afgeschoten, in de dampkring van de aarde is teruggekeerd en ver brand. Zuidafrikanen zagen zaterdag een brandend voorwerp boven de provincies Transvaal en Natal. Met nadruk wees hij nog eens op het belang van een juiste produktie-me- thode. Bij de vervaardiging moeten de producenten niets nalaten om aan alle eisen, nodig voor een zo krachtig moge lijk vaccin, te voldoen. Immers, het succes van de vaccinatie hangt geheel af van de kracht, die het vaccin heeft en dus van de hoeveel heid virus in het materiaal, waaruit dit vervaardigd wordt. De ervaring heeft reeds geleerd.- dat bij een werkelijk krachtig vaccin de uitwerking zich be gint te manifesteren na twee doses. Het grootste effect wordt dan bereikt na de derde inenting, die ettelijke maanden later wordt gegeven. De resultaten, die totdusverre bereikt zijn met vaccin, dat niet de optimale kracht bezit, zijn veel minder uniform. Op die rekening kunnen de gevallen geschreven worden, waarbij ondanks de inenting geen be scherming tegen kinderverlamming be reikt bleek te zijn. Als een tijdelijke uitweg gaf dr. Salk een vierde dosis aan, maar veel wenselyker achtte hfj het dat zo spoe dig mogelijk alleen vaccin vervaar digd wordt van zulk een kracht, dat met drie inentingen de gewenste im muniteit verkregen wordt. Pas als het eenmaal zo ver is, kan de kin/derverlamming werkelijk overwonnen worden. Men dient da^ alle baby's in de wereld gedurende de eerste" paar maanden na de geboorte 3 doses toe te dienen, juist zoals zij ook in deze eerste levensperiode worden ingeënt tegen dif terie .tetanus, kinkhoest en pokken. Dan zal tenslotte polio net zo zeldzaam wor den als thans difterie en pokken. Vragen over de zaak Meulenbelt Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijckevorsel, heeft aan de minister van Justitie en Sociale Zaken en Volksge zondheid de vraag gesteld: Is de regering bereid om een uiteen zetting te geven van de gebeurtenissen en gedragingen, die hebben geleid tot de plaatsing van de heer J. Meulenbelt en zijn echtgenote, mevrouw W. J. Meulen beltGroenendaal, in de psychiatrische inrichting „Het Groot Graffel" te Warns- veld, opdat de Kamer kan beoordelen of de toepassing van de krankzinnigen wet juist is geweest en tevens of en in hoeverre deze in 1884 tot stand gekomen wet wijziging behoeft? Kerkelijk Leven BIDSTOND VOOR DE WERELDVREDE De protestantse kerken en de rooms- katholieke kerk in Nederland hebben in verband met de binnenkort te Genève te houden conferenties van de regering» leiders een oproep doen uitgaan tot bij zondere voorbede in de kerkdiensten van zondag 3 mei. Het gebed wordt verzocht voor de wereldvrede en voor hen op wie in deze dagen de zware verantwoorde lijkheid rust een uitweg te zoeken uit de problemen van wantrouwen, rassen haat en wapengeweld. DS. J. C. FISCHER OVERLEDEN In de ouderdom van 58 jaar ls tenge volge van een hartverlamming plotse ling overleden ds. J. C. Fischer, voor ganger van de afdeling Hilversum van de Nederlandse Protestantenbond. NED. IIERV. KERK Beroepen te Lekkerkerk J. R. Meijer te Olst te Klundert (toez.) G. van Estrik te Nieuwland. Aangenomen naar Ber ger H. E. K. Vegter te Uitwierda naar MensingeweerTlnalllnga G. J Droppert legerpredikant te Schoonhoven Be noemd tot ziekenhuispredikant te Gronin gen ds. C. M. Luteyn. em. pred. aldaar Aangenomen de bén. tot bijstand in het pastoraat te Arnhem dr. H. J. Hak, em. pred. aldaar GEREF. KERKEN Beroepen te Borne A. E. van der Woude. kand. te Amsterdam te Oude Pekela F. J van der Wal te Erica (Dr.), (verbeterd bericht). Bedankt voor Andijk (vac. J. Vegh) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Beroepen te Hoek (Z.) A. J. Verbeek, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Velp A. Trapman te Stad aan 't-Ha- rlngvliet. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk A. H. Schippers te Hlllegom. Tweetal te Haamstede-Kerkwerve D. Slagboom te 's-Gravenzande en C. van der Weele te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (U S A.) K. de Gier te 's-Gravenhage. Beroepen te Rhenen C. Hegeman te Genemulden. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Glessendam B. Toes te Klnderdyk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9