Chief Whip, Wielrijdster bracht verkeer op rijksweg in groot gevaar op ieders lip! Viering veertigjarig bestaan Chr. Lyceum Alphen begonnen ..Muiterij op de Dirkje RO 53 Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 april 1959 Tweede blad no. 29731 Voor de Leidse kantonrechter „U deed een ware poging tot zelfmoord!" "Naast een aantal zaken, waarbij de verdachten zich weinig van verkeersregels en wetsartikelen hadden aangetrokken, waarby de opgelegde boeten varieerden van f 5.tot f 10.kregen de kantonrechter mr. R. de Bruyn en de plv. kanton rechter mr. W. de Koning gisteren ook enkele overtredingen te berechten, welke konden worden gerekend tot de categorie: ernstig tot zeer ernstig. Zo was er o.m. de zaak, waarby een 63-jarige wielrydster uit Leiden terecht stond. Deze dame kon er, ondanks ernstige pogingen van de plv. kantonrechter en de officier, mr. E. v. d. Schans, niet van worden overtuigd, dat zy en met haar enige auto mobilisten, door haar toedoen, op 12 maart aan groot levensgevaar zyn ontsnapt. Op die datum toch stak zij in donker met haar rijwiel aan de hand de Rijks weg naby „De drie witte palen" te Oegstgeest over, met weinig of geen aandacht voor enig gevaar. Een Amster damse automonteur zag haar plotseling in de lichtbundels van zijn auto opdoe men. Met grote tegenwoordigheid van geest, ging de monteur op de rem staan en trok zijn stuur naar links. Deze manoeuvre redde het leven van de wiel rijdster; haar rijwiel werd haar door de auto volkomen uit handen gerukt en totaal vernield. Haar handtas werd later volkomen onbeschadigd midden op de weg teruggevonden. Door het links uit halen van de monteur kwam deze op de linkerweghelift terecht, terwijl een tegen ligger naderde. Correctie naar recht was niet meer mogelijk en daarom moest de monteur proberen om. vóór een tegen ligger langs, de linkenberm te bereiken. Dit gelukte helaas niet en zijn auto werd aan de rechterzijde volkomen opengereten, terwijl de tegenligger aan de voorzijde werd ingedrukt. Wonder boven wonder vielen er geen mensen levens te betreuren, doch de materiële schade loopt in de duizenden. Verdachte hield vol, dat zij bij het oversteken goed had uitgekeken en gaf tevens blijk, dat eij niet van de ernst der zaak was over tuigd. Zij vond het jammer, dat haar rijwiel was vernield, doch wel prettig, dat haar handtas onbeschadigd was teruggevonden. „U deed een ware poging tot zelfmoord, waarbij U ook nog de levens van anderen in gevaar bracht", aldus de plv. kantonrechter.. „Het schijnt ook niet tot U door te dringen, dat de schade, welke waarschijnlijk enige duizenden guldens bedraagt, op U eal worden verhaald". In een scherp gesteld requisitoir, hekelde de officier de handelswijze van verdachte, vooral omdat zy alles nogal nuchter opnam. Zijn eis was f. 50 boete subs. 20 dagen. De plv. kantonrechter was van mening, dat de eis te mild was en vonniste met f. 75 subs. 25 dagen. LEERPLICHTWET ONTDOKEN Een 56-jarige directeur van een net ten- en haringtoe drijf stond terecht, omdat 'hy een nog leerplichtig meisje van 13 jaar in dienst had genomen. Het meisje moest voor 35 cent per uur op de boetzolder katoenklossen en voor de koffie zorgen. Op het moment, dat de arbeidsinspectie kwam. dwong verdach te het meisje om achter een stapel net ten weg te kruipen, waar zij door de controlerende ambtenaar werd ontdekt. Verdachte voerde aan, dat hij geen personeel kon krijgen en daarom ge dwongen was de wet te overtreden. „Het is", aldus de officier, „niet de eerste keer, dat verdachte voor een der gelijk feit terecht staat. Waar blyft het nakomen van de leerplicht? In dit kan ton heeft de strijd tegen deze overtre dingen een grote omvang genomen. Voor ae opvoeding en vorming van kinderen zijn die boetzolders, alsmede de gedwon gen medewerking aan wetsontduikingen, zeer funest". Hij requireerde in deze zaak dan ook f. 150 boete en een voor waardelijke hechtenis van 3 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. Met een zeer ernstig vermaan liet de plv. kan tonrechter het dit keer nog bij f. 50 boete subs. 25 dagen, doch waarschuwde verdachte voor herhalingen. Een zelfde requisitoir, eis en vonnis •werd uitgesproken tegen een 59-jarige reder uit Katwijk, die twee meisjes be neden de 15 jaar in dienst had en reeds eerder 3 maal voor soortgelijke over tredingen terecht had gestaan. Een jongeman van 21 jaar huurde een auto en ging met enige vrienden op stap. Onderweg dronken zij de man 6 glazen bier. Verdachte werd „overmoe dig" en zijn leven en dat van zijn vrien den riskerende, probeerde hij met een snelheid van 60 k/u. een scherpe en on overzichtelijke bocht in de weg te nemen. De auto vloog uit de bocht, kwam in de berm, vloog de weg weer op en sloeg uiteindelijk over de kop. De heren hadden geluk, want zij konden allen vrijwel ongedeerd uit de wrakstuk ken te voorschijn kruipen. Het vonnis conform de eis, luidde f. 100 boete en voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs voor 1 jaar met een proeftijd van twee jaar. DURE GRAP De grap, die een 46-jarige loswerkmajj met een goede kennis wilde uithalen, kwam hem duur te staan. Verdachte reed met een motorcarriër de Mirakel- steeg in en zag, dat zijn vriend zijn bromfiets stond op te petsen. Verdach te reed voor de grap recht op die kennis af, maar verloor, door een oneffenheid in het wegdek, de macht over het stuur en ramde de bromfiets: schade f. 97. Zowel verdachte als zijn vriend ver klaarden ter zitting, dat de schade onderling al was geregeld en dat zij nog steeds vrienden waren. Desondanks kreeg verdachte een ernstige vermaning en een vonnis va/n f. 10 subs. 4 dagen. Een 39-jarige koopman uit Leiden reed met een vrachtauto, waarvan de stuurinrichting niet minder dan 60 gr. speling vertoonde en de veren ook niet al te best waren. Bij een routine-con trole was dit geconstateerd. Verdachte ontkende ten stelligste en was nogal spraakzaam. Toen verbalisant op een vraag van de kantonrechter verklaarde, dat hij verdachte had aangehouden voor een controle van zijn papieren en op dat moment de afwijkingen had gecon stateerd, merkte verdachte op, dat deze controle niet goed was geweest, want, dat zijn rijbewijs slechts geldig was voor een vrachtauto met een minder laadver mogen. Na de mededeling van de kan tonrechter: „Een aanvraag bij de offi cier voor een vervolging inzake dat on geldige rijbewijs kan alsnog worden gedaan", zweeg verdachte in alle talen. Even kwam hij nog in verzet, toen de officier voor de stuurspeling f. 30 of 10 dagen en voor de kapotten veren f. 45 of 10 dagen eiste. Hij kon dit niet betalen, aangezien f. 75 een weekinkomen voor hem betekenden. Het vonnis werd echter niet milder, want hoewel de plv. kan tonrechter de boeten stelde op resp. f. 40 en f. 35 subs. 10 dagen, bleef het totaal f. 75. PARKEREN EN FIETSEN Zegevierend verlieten gisteren twee Leidse studenten het gerechtsgebouw. Zy moesten terecht staan omdat zij hun rijwielen in de Narmstraat had den „geparkeerd" en dat is daar nu eenmaal verboden. In hun dagvaar ding stond, dat zij ervan werden be schuldigd in de Narmstraat te hebben „gefietst" en dat mag tot heden nog steeds in die straat. Zij konden direct rechtsomkeerd maken, aangezien hier slechts „vryspraak" mogelijk was. Het bestuur van de Woningbouw vereniging „Eensgezindheid" heeft aan het schildersbedrijf van de Gebr. Ladan alhier opgedragen het schilderen van 94 woningen voor de prijs van f. 39.990. L. Zitman lid van Leidse raad Volgt mevr mr. J. E. Glasstra van Loon-Boon (V.V.D.) op De heer L. Zitman, die in de vacature van mevr. mr. J. E. Glastra van Loon Boon (WD) is benoemd tot lid van de Leidse raad, heeft deze benoeming aan genomen. L. ZITMAN De heer Zitman, die juist vandaag 58 jaar is geworden, is bye a 25 jaar als aannemer, makelaar en taxateur in de Sleutelstad gevestigd. In al deze func ties heeft hij zich in de loop der jaren doen kennen als een uiterst kundig en zeer correct zakenman. Naast zijn dage lijkse werkzaamheden heeft.de heer Zitman ook zitting in tal van besturen en commissies. Zo is hy o.a. plv. lid van de Raad van Arbeid, lid van de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ingestelde adviescommis_ sie voor de makelarij, vice-voorzitter van de Leidse Bond van Grond- en Huis eigenaren en penningmeester van de Leidse Aannemersvereniging, voor welke functie hij thans zal bedanken. Boven dien is hij een zeer actief wijkhoofd van de B.B., voor wel'ke organisatie hij nu reeds vele jaren grote belangstelling aan de dag legit. Alvorens de heer Zitman tot lid van de gemeenteraad benoemd werd ver klaard, heeft zijn voorganger op de WD- lijst, ir. J. J. G. van Hoek, om overwe gingen van zakelijke aard voor deze functie bedankt. Vermoedelijk zullen de geloofsbrieven van de heer Zitman in de raadsverga dering van 11 mei a.s. worden onder zocht, waarna zijn installatie en beëdi ging in de zitting van 1 juni zullen plaats vinden. Officiële publikaties SLUITINGSUUR VERGUNNJNGS- EN VERLOFSLOK ALITEITEN OP 30 APRIL 1959 De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 1.00 uur. Houders van muzlekvergunnlngen mo gen tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, alsmede het gemeentelijke badhuis, behoudens het hierna vermelde, op donderdag 30 april a.s. de gehele dag en op dinsdag 5 mei a.s. van 12.30 uur af, voor het publiek geslo ten zullen zijn. Het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" zal op beide dagen van 13.00 tot 17.00 uur geopend zyn. Twee diamanten Leidse bruidsparen Zondag 10 mei wordt voor twee Leidse echtparen een diamanten dag. Dan is het namelijk precies zestig jaar gele den, dat de bruidsparen II. Arnoldus Bekooy en D. FasseurVan den Akker naar het Leidse Stadhuis trokken om in de echt te worden verenigd. Beide paren zijn de Sleutelstad trouw ge bleven. Het echtpaar Arnoldus woont thans aan de Oostdwarsgracht 2A en het echtpaar Fasseur aan de Prinsen straat 17. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan. Wij troffen de heer en mevrouw Fasseur gistermiddag in hun gezellige huisje. Het was nog niet druk geweest. De grote drukte moest nog komen. Zij zagen er kennelijk niet tegen op, want de 82-jarige bruidegom en zijn 79-jarige bruid genieten nog een uitstekende ge- eondheid. De heer Fasseur, die meer dan veertig jaar als bankwerker werk zaam is geweest by de Kon. Ned. Grof smederij, trekt er zelfs nog dikwijls op de fiets op uit om in de polders bij Oud Ade te trachten een visje te verschal ken. Trouwens, ook mevrouw Fasseur kan nog best uit de voeten. De tuin achter hun woning met de rijke bloe- menschat en de kippenren toont aan, dat ook veel van hun royale vrije tijd aan deze liefhebberij wordt besteed. Uit hun huwelijk werden drie zoons, acht kleinkinderen en twee achterklein kinderen geboren. Leidse Amateurfotografen De leden van de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging kwamen gisteravond onder leiding van de heer J. G. Gompel- man bijeen om de uitslag te vernemen van de jaarlijkse wedstrijd zowel in kleuren als in zwart-wit. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit. dat er zo'n grote collectie was ingezonden. Ook het peil van de foto's was over het al gemeen goed. Vooral in de hogere klas sen viel de beoordeling door het geringe verschil tusssen de inzendingen niet mee. De uitslag is: zwart-wit - beginners: 1. mej. J. Schep, 2. G. v. d. Wijngaard, 3 J. Wondergem en H. T. Wijsssen, eer volle verm. J. M. Boonzaayer. Promotie klasse: 1. G. Kikkert, 2. G. L. v. d. Berg. Hoofdklasse: 1. J. Versteeg, 2. J. G. Gompelman. Kleuren: 1. J. G. Gompel- man en J. Versteeg; eerv. verm. J. Fi- lippo. Na afloop van de prijsuitreiking wer den de promoties bekend gemaakt. Naai de klasse gevorderden promoveerden: J. Veylbrief, G. Leupen, J. M. Boonzaayer en J. Raai; naar de hoofdklasse: G. L. V. C. Berg en G. Kikkert. Tot slot volgde aan de hand van het juryrapport een bespreking. Vorstelijke huwelijken schijnen in Japan opgeld te doen. Nauwelijks is Kroonprins Akihito gehuwd, of de camera's richten zich op zijn jongste zuster, Prinses Soega, die trouw plannen koestert met Hisanaga Sjimazoe, met wie zij hier is gefo tografeerd. Aquarium voor Prinses Marqrietschool OOK EEN GELUIDSINSTALLATIE AANGEBODEN Gisteravond werd in de aula van de hervormde Prinses Margriet-school aan de Boshuizerkade een ouderbijeenkomst gehouden. Ds. J. de Wit, hervormd pre- ditkant, verzorgde de opening. Hij zei, dat er geen direct verband bestaat tus sen de hervormde kerkeraad en de school, vandaar dat hij hier liever was als lid van het schoolbestuur. Voorts merkte hij op, dat de school met Christus heeft te maken. Haar christelijke karakter wil zij in lied. ver telling en onderwys uitdragen. De Va der van het Kind Jezus (zie Lucas 2) is ook de Vader van onze kinderen. Punt twee van de agenda luidde- „Ouders vragen het woord". Dit ge schiedde by monde van mevr. De Vos. die aan het hoofd van de school, de heer Van Dalsen. een aquarium aan- oooa, aat in ae auia een piaais neeic gekregen. De heer Sieval had gezorgd voor de inhoud, namelijk vissen en be planting. Ook werd deze avond een ge luidinstallatie in werking gesteld, waar bij alle klassen zijn aangesloten. De oudercommissie zag kans. in een jaar tijd duizend gulden bijeen te brengen. Nadat de heer Van Dalsen zijn dank hiervoor had uitgesproken, zong een der leerlingen, aan het orgel door zijn vadier. de heer Aksö, begefleidi, twee paasliederen: „Daar juicht een toon. daar klinkt een stem" en „Ik zeg het allen, dat Hij leeft, dat Hij verrezen is!" De installatie leidde de zang naar alle lokalen. Ook de plaatjes met vaderland se liederen kwamen goed door. De ouders hadden zich over de verschillen de lokalen verspreid. Toen men zijn plaats in de aula weer had ingenomen, voerden leerlingen uit de zesde klas, onder leiding van mej. Hofman, het toneelstukje in drie be drijven „Het kwartje" op. Tot leden van de contactcommissie werden mevr. mr. Kersten en de heer Leeuwenburg be noemd. Na de pauze werden films en dia's vertoond. De heer van Dalsen deelde nog mee, dat de heer van Ingen volgend jaar met pensioen hoopt te gaan. Ds. de Wit sloot de avond, waarby hy opmerkte, dat de school zich deze avond op voorbeeldige wijze had gepresen teerd. Lioe Sjao-tsji zou minder soepel zijn dan Mao Westelijke diplomaten in Hongkong hebben de verkiezing van Lioe als pre sident van Rood-China met verbazing ontvangen. Deze zou een overwinning betekenen van het dogmatisme dat Lioe voorstaat, over de meer soepele poli tiek van Mao. De nieuwe president ba seert zijn politiek op een fel nationa lisme en het vestigen van een sterk China. Volgens deze diplomaten zouden de sympathieën van Lioe voor Moskou betrekkelijk zijn want hij heeft ver scheidene keren kritiek geoefend op de Sovjet-Unie: ook heeft hij een zeker wantrouwen kenbaar gemaakt jegens de partijmedewerkers, die de Russische lei ders te gunstig gezind waren. De be langrijkste vraag is voor hen hoe groot de bevoegdheden van de nieuwe presi dent zullen zijn. In Parijs beschouwt men China's nieuwe president. Lioe Sjao—tsji. als een bijzonder goed organisator en prak tisch man. Zijn opvolging van Mao Tse- Toeng is volgens Parijse waarnemers van groot belang voor de politieke ont wikkeling van China. Al blijft Mao nummer een in de republiek, toch luidt deze benoeming een nieuwe episode in ook gezien het feit van zijn grote ge hechtheid aan de Sovjet-Unie (deze opvatting wijkt op dit punt sterk af van die in Hongkong. Red. L.D.L Boven dien is het presidentschap voor China niet louter decoratief maar van grote invloed op militair gebied. Directeuren Alcu-metaal kregen drie maanden Twee van de drie directeuren van de Alcu-metaal N.V. te Utrecht, die 14 dagen geleden voor de Utrechtse rechtbank terecht stonden, verdacht van verduistering ten nadele van de Staat der Nederlanden, zijn vanmor gen elk tot drie maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld. Hun was ten laste gelegd, dat zij by het omsmelten van messing-hulzen tot blokken het verschil tussen het werke lijk smeltverlies van ongeveer 2 en de 3 smeltverlies, waarboven het bedrijf schadevergoeding aan de Staat der Ne derlanden moest betalen, behielden. Becijferd werd, dat het hier ging om een totaal bedrag van ruim f 100.000.— Voor dit zich wederrechtelijk toeëigenen van hulzen en blokken eiste -de officier tegen elke verdachte een boete van f 10.000.subs. 6 maanden hechtenis, en een gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdachten zullen tegen de uit spraak van de Utrechtse rechtbank in hoger beroep gaan by het Hof te Am sterdam. TÉ*- Deze „piekfijne" signet, in de prettige prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde meiken. Verdronken kind gevonden OP AANWIJZING VAN TELEPAAT. Het 4V2 jarig zoontje Menno van de familie Bergsma uit Makkum, dat se dert zaterdagmiddag werd vermist, en waarnaar heel het dorp twee dagen lang heeft gezocht, is gistermiddag dood op gehaald uit het water bij de sluis van Makkum. Het kind is vermoedelijk op een daar aan de kade gelegen schip geklommen ,in het water gevallen en verdronken. Men heeft op deze plaats gedregd op aanwijzing van de telepaat Croiset aan wie de kaart van Makkum werd getoond. Zondag had men reeds op deze plaats gedregd maar toen werd bet kind niet gevonden. Jubileumnummer „Lucifer" verschenen Sport en spel Het driedaagse feest ter herdenking van het veertigjarig bestaan van het Chr. Lyceum is gisteren met een aan tal sportwedstrijden begonnen. Voor het grootste deel zal dit feest in de intieme sfeer gehouden worden. De redactie van het maandblad „Lu cifer" van de schoolvereniging VEVO is voor deze gelegenheid met een ju bileumnummer uitgekomen, dat er goed verzorgd uitziet. In dit nummer is o.m. een artikel van de redactie opgenomen, waarin gewezen wordt op de groei van de school van 21 tot 445 leerlingen. Bernard Schipper, voorzitter van de VEVO. schreef er een stukje in onaer de titel „Even pleisteren" en de pen ningmeester van de school, de heer L. de Graaf, die reeds veertig jaar de fi nanciën beheert, geeft een antwoord op de vraag „Waarom christelijk middel baar onderwijs"? De huidige rector, M. A. Taal, schreef ook een artikeltje, evenals de heer A. J. Scherpbier, die een aantal herinneringen uit het ver leden ophaalde. In een interview met burgemeester Bruins Slot spreekt deze er zijn vreugde over uit, dat het Lyceum al veertig jaar lang zijn taak in Alphen en ln de Rijn streek vervuld heeft. Enkele oud-leerlingen hebben voorts pennevruchten geleverd voor dit boekje, waarin een aantal foto's is afgedrukt. K.M.K. komt naar Leiden De Kon. Militaire Kapel komt op de bevrijdingsdag naar Leiden, 's Middags omstreeks 5 uur zal de kapel een mars door Leiden maken via onderstaande route: Doelenkazeme, Noordeinde, Ra penburg. Doezastraat, Witte Singel, Lammenschansweg, Korevaarstr., Bree- straat. Kort Rapenburg. Prinsessekade, Blauwpoortsbrug, Morschpoortkazerne. Het ligt in de bedoeling om in het vervolg enige malen per jaar een derge lijke mars te houden. NEDERLANDS DANSTHEATER Aan het „Nederlands Danstheater", waarvan de oprichting onlangs bekend werd gemaakt, is ook verbonden onze stadgenote Willy de la Beye. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René, zn van E. Zevenbergen en D. Stember. Maria Joanna, dr \an A. de Graaf en C. van Egmond. Hendrik, zn van H. de Nobel en J. J. Spies. Martinus Wil helmus Antonius, zn van M. C. van Well en W. P. A. de Koning. Petronella Meche- llna Maria. dr. van F. J. Hop en M, A. Mulder. Jan Louk. zn van L. Vrijenhoek en A. de Vries, Willem, zn van W. Schmidt en W. C. Moerkerken. Leonarda Catharlna dr, C. A. Meiman en C. F. Lemmerman, Cornells, zn van C. Ruls en C. van der Zwart, Hugo, zn van N. W. van Beelen en K. Kraljenoord. Maria Petronella. dr van A Flippo en M. T Roodakker. Jacobus, zn van M. Plug en W. van der Loo. Margrie- tha Johanna, dr van W. C. L. Hulsman en C. de Knegt. Bernardus Johannes, zn van J. Schiphorst en L. L. J. L. van de Vel de. Robert Maarten, zn van C. J. Oort en M. S. Lissy. Hendrlkus Engelenus. zn van P. H. van Til en H. G. Hakkers. Johanna Maria Theresla. dr van J. J. van den Bos en M. W. F. Bonnet. GETROUWD H. B. van der Lans en H. Verkuyien. W. de Bruin en G. S M Kulvenboven. A M van der Lee en M. C. Rozemeijer, N. H. Breedeveld en L. P. J. Pelgrim. OVERLEDEN A A. J. Kroon. 4 maanden, dochter. J. H. Biegelaar. 83 Jaar, man, C. van der Weyden, 73 jaar, man, A. J. van Zfjp 79 Jaar, man. Gistermorgen is de schoolweek op de gebruikelijke wijze in de aula van het Lyceum begonnen, waar vervolgens een film gedraaid werd over de viering van het dertigjarig bestaan, waarbij de heer A. J. Dekker voor een passende toelich ting op de „band" zorgde. WEDSTRIJDEN Daarna zijn er wedstrijden gehouden tussen de leerlingen van de verschillende klassen, waarbij de volgende resultaten werden bereikt: Tafeltennis: klasse a. 1. Bernard Schipper; 2. Piet Feijt. Klasse b: 1. Vic tor Schipper: 2. Hans Rademakers; klasse c: 1. Henny Bergshoeff; 2. Dick Buikema. Hoogspringen meisjes, 14 jaar: 1. Anke van Elk; 2. Janny Oudhor: idem ouder dan 14 jaar: 1. Anne Irene van den Boom; 2. Truus Kantebeen. Hardlopen meisjes: 1. Letty Stehou- wer; 2. Ria Mijs; 3. Gerda Mijs. Raadhuisloop: jongens: 1. Jack van der Meent; 2. Jan van Dam (oud-leerl.) 3 Jaap Hofland. Idem, meisjes; 1. Truus Kantebeen; 2. Ria Mijs; 3. Letty Stehouwer. Des avonds is in de kantine een si- multaanwedstrijd gehouden tussen de damkampioen van Alphen, de heer C. Zijlstra en 26 leerlingen van de school. Zijlstra wist 25 partijen te winnen en speelde er een remise, nl. tegen de 2de- klasser Dirk Ravensbergen. Ook werd er gisteravond een volley balwedstrijd gespeeld tussen het team van de schooi en dat van de Alphense politie. De lyceïsten wonnen met 32. Jeugdige vandalen spoedig bij de kraag gevat (Speciale berichtgeving) Toen een werkster de openbare school ln de Bonifaeiusstraat te Soest binnen ging, schrok zij toen zy twee jongens het gebouw zag uitvluchten. Binnen trof zU een grote ravage aan: kasten waren opengebroken en schoolbanken door zocht. De politie verzocht de assistentie van de Rijksspeurhondgeleider W. den Breejen uit. Soesterberg. Toen deze met zijn motorfiets en hond in Soest arri veerde, had hijgemakshalve de twee jongens maar vast meegebracht. Onder weg was hij namelijk bij het natuurbad Soest twee knapen tegengekomen, die hij als de vermoedelijke daders van de inbraak arresteerde. De buit bestond uit enige honderden guldens, die door de schooljeugd waren opgespaard met het verkopen van oud papier voor een schoolreisje. De jongens hadden het geld nog bij zich. Drie weken geleden waren zij ook al eens ontvlucht uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, waar zij verpleegd werden. Toen stalen zij in Soestdijk een bromfiets, waarmee zij in Den Haag werden aangehouden. Thans zitten zij opnieuw in de cel van het politiebureau van Soest. VIJF JAAR VOOR RUSSISCHE ZEEMAN. De rechtbank te Amsterdam heeft de 61-jarige in Rusland geboren stoker olieman Th. Stupin overeenkomstig de eis terzake van doodslag op de 57-jarige stoker-olieman Klaas Glas veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Bijdragen verjaarsgeschenk Koningin nog welkom Aangezien gebleken is, dat men in sommige gevallen niet in staat is ge weest om vóór 25 april de bijdrage aan het nationale geschenk te stor ten. deelt het comité „Verjaarsge schenk H.M. de Koningin" mede. dat vanzelfsprekend ook na deze datum bijdragen welkom zyn. Deze kunnen alsnog gestort worden op postgiro 640000 Amsterdam, of in de vorm van extra postzegels op een briefkaart aan postbus 5000 Utrecht. In de loop van mei zullen deze gelden dan gevoegd worden bij het op 30 april aan Hare" Majesteit te overhandigen bedrag. Scheveningse matroos veroordeeld; Katwijker echter vrijgesproken (Van onze Haagse redactie) De geruchtmakende muiterij aan boord van de motortreiler „Dirkje" RO 53 in hel Engelse Kanaal op de avond van zes december 1958 is maandagmid dag voor de Haarlemse politierechter, mr. J. I'. Petersen, uit de doeken gedaan. Toen bleek het tenslotte toch meer een vechtpartij op de brug tussen een 48- jarige schipper uit IJmuiden en een 25- jarige matroos uit Scheveningen te zijn dan een complete opstand van de be manning tegen het gezag van de schip per op de Rotterdamse treiler. Een gezag, dat overigens al danig on dermijnd was door een vreemde gebeur tenis op de visgronden. De schipper koerste tot verbazing en schrik van de bemanning recht op de Duitse treiler „Warburg" af. Een 32-jarige Katwijker. die zich ook moest verantwoorden voor de „muiterij", voorkwam een aanvaring door de schipper het roer uit handen te nemen. De raadsman van de Katwijker, mr. J. van der Plas, vertelde de politie rechter. dat de bemanning van de „Dirkje" over het vreemde gedrag van ae schipper een klacht had ingediend bij de directeur-generaal voor de scheep vaart De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was overigens toch van mening, dat vechten op de brug met de schipper als muiterij moest worden beschouwd. Hij eiste vier maan den tegen de Scheveninger, die al vyftig dagen in voorarrest had doorgebracht. De politierechter nam het vreemde ge drag van de schipper echter in aanmer king en veroordeelde de Scheveninger tot een gevangenisstraf van twaalf we- k. r, waarvan vyf weken voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Zodat de ma troos acht dagen te lang in het cachot heeft vertoefd De rol van de Katwyker, die tijdens de vechtpartij op de brug was versche nen en de schipper zou hebben toege voegd „ik maak je kas", hetgeen „koud- maken" moest betekenen, vond de offi cier niet duidelijk. „Hy staat terecht voor muiterij en niet voor bedreiging". Dc officier concludeerde dan ook tot vryspraak van de Katwyker. De politie rechter ging daarmee akkoord. Het was een vreemde geschiedenis, die aan de politierechter werd verteld. De bemanning koesterde wrok tegen de schipper, die volgens verklaring van ge tuigen herhaaldelijk met halve vracht" - staat van halve dronkenschap - op de brug verscheen en de spiritualiën rantsoeneerde. „Wij kregen geen drup pel meer. Hij dronk alles op met een ze ventienjarige matroos". De schipper daarentegen voerde aan, dat de Scheveninger anderhalf uur te laat voor het aflossen van de wacht op de brug was verschenen met een „halve vracht". „Dat is niet waar", zei de Sche veninger. „hij had een halve vracht, ik had alleen maar een bakkie gedaan". Er speelden nog meer factoren een rol, o.a. een telegram van de rederij Pisca- tor, eigenaar van het schip, dat de vis serij, die mislukt was in het Kanaal, in de Ierse Zee moest worden voortgezet. Daar voelde de schipper niets voor. Maar de Katwyker, die volgens hem de „kwade genius" aan boord was. had hem vermanend toegesproken. Hij poogde de leiding aan boord in handen te nemen. Het was tussen de schipper en de Scheveninger tot een vechtpartij geko men, waarby het zeventienjarige „zeun tje" het schip op de juiste koers hield. De Katwyker kwam op de brug en scheidde de partijen, althans volgens zyn eigen verklaringen. De schipper was ech ter van mening dat de Katwijker aan het gevecht wilde deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3