PROF. DR. DE QUAY KON AR EN CHU NIET TEVREDEN STELLEN De K.L.M. doet niet mee aan de „Europair" Dj WEERBERICHT NA VIER WEKEN TOCH NOG MISLUKT Prof. Zijlstra en prof. Beel nu genoemd als mogelijke formateur Mislukking had vele oorzaken Teleurstelling over mislukking Verrassing in Den Haag Besprekingen abrupt beëindigd Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 APRIL 1959 No. 29731 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wat nu? ELDERS in dit Blad beschrijft onze parlementaire redacteur uitvoerig de gang van zaken bij de kabinets formatie vanaf het ogenblik, dat in de avonduren van 12 maart de verkiezings uitslag bekend werd, tot het dramatische moment, waarop gistermiddag om kwart voor drie de beide anti-revolutionaire kandidaten, de heren Hazenbosch en Biewenga aan de kabinetsformateur, prof. De Quay mededeelden terug te ko men op hun aanvankelijke toezegging om een ministersportefeuille te aanvaar den en daarmede de mislukking van de formatiepoging tot een voldongen feit maakten. Wij noemden dat ogenblik dramatisch en wel in meer dan een opzicht. In de eerste plaats omdat het een einde maak te aan de in parlementaire en politieke kringen algemeen gekoesterde verwach ting, dat het slot van de. kabinetscrisis in zicht zou zijn en dat de formatie nog slechts een kwestie van uren zou zijn. Reeds zaterdagmorgen scheen de op losing zó nabij, dat onze parlementaire medewerker het - en naar achteraf bleek, volkomen terecht -, verantwoord achtte de namen van de vermoedelijke ministers mèt de zetelverdeling bekend te maken. Het zou stellig onjuist zün hem voor barigheid te verwijten, want wij vonden deze samenstelling terug in meerdere bladen, waarvan de vertegenwoordigers hun informaties betrokken uit geheel andere - en daarvan volmaakt onafhan kelijke - bronnen dan onze zegsman deed. Na een zondag van rustig beraad zou maandag de kroon worden gezet op het werk van prof. De Quay, die met grote bekwaamheid, intensieve toewijding en veel tact 'en geduld de veelvuldige be sprekingen met talloze figuren uit het po litieke leven heeft gevoerd. Helaas, de maandag bracht een bittere ontgooche ling, waardoor de oplossing verder ver wijderd schijnt dan zij ooit tevoren is geweest. DRAMATISCH ook, omdat in de af gelopen vier weken door alle be trokken partijen achter de scher men een grote bereidheid en medewer king is getoond om door een politiek ge ven en nemen op de kortst mogelijke termijn tot een oplossing te geraken. Ook al hebben diverse figuren, die door de formateur waren aangezocht om een ministerszetel te bekleden, „om per soonlijke redenen" gemeend daarvoor te moeten bedanken, het is niet aan twij fel onderhevig, dat van de zijde der par tijleiders de grootst mogelijke aandrang i.s uitgeoefend op hun partijgenoten om hun bereidheid om een oplossing te be reiken te demonstreren in een zeer gro te mate van soepelheid, zowel wat be treft de keuze der personen als ten aan zien van de bezetting der portefeuilles. Ook andere leidende politici, zoals prof. Beel en ir. Staf, hebben daarbij bemid delende en stimulerende medewerking verleend. Deze bereidheid komt tot uiting in het herhaaldelijk stuivertje-wisselen door de kandidaten van de KVP, VVD, CHU en AR Partij nadat eenmaal was komen vast te staan, dat door de houding van de PvdA en van de VVD geen sprake kon zijn van een herstel van de brede basis. Slechts op het allerlaatste nip pertje bleek die bereidheid van AR-zijde net niet groot genoeg om zich met het bijna bereikte resultaat te kunnen ver enigen, terwijl men ook in de christelijk historische kring uiteindelijk geen ge noegen wenste te nemen met slechts eén ministerszetel. V3AMATISCH tenslotte omdat thans onmiddellijk de vraag rijst: wat nu? Het antwoord daarop is moei lijk te geven. In dit prille stadium van de nieuwe crisis worden als toekomstige formateurs reeds de namen genoemd van prof. Zijlstra, prof. Beel en ir. Staf, doch in tegenstelling met de verwachtingen van onze parlementaire redacteur, die de kans aanwezig acht, dat een nieuwe for mateur vrij spoedig in zijn opdracht zal slagen, zijn wij te dien aanzien pessimis tisch gestemd. Ongetwijfeld zal de nieu we formateur bij zijn keuze voor een niet onbelangrijk deel terugvallen op dezelf de personen, die reeds in eerste instan tie zijn aangezocht en het lijkt ons uitermate moeilijk om na het falen van zijn bekwame voorganger op enigszins redelijke termijn te komen tot nieuwe combinaties, welke wèl de algemene in steming zouden kunnen verwerven. Wij kunnen slechts hopen, dat ons pesssimisme door de komende ontwikke ling zal worden gelogenstraft, doch voor alsnog voorzien wij voor de nieuwe for mateur slechts een moeizame gang door een met zuilen doorkruist terrein, dat als bezaaid ligt met voetangels en klemmen. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Iets kcudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 APRIL Zon op: 5.16 uur, onder 19.59 uur. Maan op: 1.35 uur, onder 11.11 uur. Hoogwater te Katwijk a. Zee 7.51 uur en 20.30 uur. Laagwater 3.31 uur en 15.57 uur. (Van onze parlementaire redacteur) Na vier weken van geduldig volharden, passen en meten, schuiven en herschuiven, is de formatiepoging van prof. dr. J. E. de Quay zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplaag konden melden tenslotte toch mislukt. Zaterdagmiddag kondigde hij nog optimis tisch aan dat het voltallige kabinet maandag in het Kurhaus bijeen zou komen voor de definitieve vaststelling van het regeringsprogram, maar die bijeenkomst is niet doorgegaan. In het zicht van de haven is de formateur gestrand. De AR weigerde gistermiddag verdere medewer king. Volgens de regels van het spel zou men dan kunnen verwachten dat prof. Zijlstra (AR) de nieuwe formateur wordt. Het is echter ook niet onmogelijk dat prof. dr. L. J. M. Beel (KVP) een formatie opdracht krijgt. prof. Zijlstra en de heer Hazenbosch. Daardoor werd het zeer moeilijk alle andere partijen nog tevreden te stellen, vooral omdat de KVP de portefeuille van Economische Zaken eiste. Het ge volg was, dat er tenslotte voor de CHU zetels overbleven, die deze partij het ge voel moesten geven slechts als sluitpost van de formatie te dienen. Dit gevoel was te pijnlijker omdat de CHU (over wegend bestaande uit hei-vormden) moest constateren dat de AR (overwe gend gereformeerden) veel beter was bedacht. De AR zou Financiën en So ciale Zaken krijgen en de CHU Land bouw (verlaging van subsidies) en Volkshuisvesting (huurvehoging). Daar voor bedankte de CHU. De slotfase van de formatie-De Quay is een politiek spel geweest tussen AR en CHU. Gisteravond werd de minister-presi dent reeds door de Koningin in Soest- dijk ontvangen. Vandaag ontvangt de Koningin de gebruikelijke rij van ad viseurs alvorens een formateur te be noemen. Er is nog een kans dat de nieu we formateur vrij spoedig slaagt. Een drie-partijenkabinet (KVP, VVD, AR) behoort thans tot de mogelijkheden. Van herstel van de brede basis is voor alsnog geen sprake. Voor enig begrip van de moeilijkhe den bij een kabinetsformatie moet men weten dat voor het algemene regerings beleid de portefeuilles van Financiën, Economische Zaken en Sociale Zaken, als de voornaamste worden beschouwd. Grondfout De grondfout in de opzet van de for matiepoging-De Quay wordt daarom ge noemd, dat hij is begonnen de porte feuilles van Financiën en Sociale Za ken (twee stuks dus) toe te zeggen aan één partij, de AR, respectievelijk aan Een aantal politieke leiders heeft des gevraagd hun mening gegeven over het teruggeven va* de opdracht tot kabi netsformatie door prof. De Quay. Dr. H. W. Tilanus, fractieleider van de CH-fractie in de Tweede Kamer zei: „Het is in hoge mate teleurstellend. Ik heb alle moeite gedaan hem bij zqn pogingen te helpen". De heer Tilanus zei voorts zich uiteraard nog niet te kunnen uitlaten over de verdere ontwik kelingen. Prof. Oud. voorzitter en fractieleider van de VVD: „Ook ik acht het in hoge mate teleurstellend, dat prof. De Quay niet is geslaagd. Van onze zijde is hem alle medewerking verleend. Grote waar dering heb ik voor de volharding, waar mee prof. De Quay zijn taak heeft ver richt. Over hetgeen thans staat te ge beuren, moet ik eerst even rustig na denken." Mr. Burger, fractieleider van de PvdA: „Ik geef er de voorkeur aan geen com mentaar op de jongste ontwikkelingen te geven. De PvdA is overal buiten ge houden". Mr. van Doorn, voorzitter van de KVP: „Het is inderdaad bijzonder te leurstellend, maar ook merkwaardig, dat het de zeer volhardende en bekwame prof. De Quay niet is gelukt om uit vol doende kringen steun te krijgen in die zin, dat men met mensen van vereiste kwaliteit is kunnen komen". Verkeerde keus Ongeveer tien dagen geleden, nadat het eindelijk was gelukt een KVP-mi- nister voor Economische Zaken te vin den (mr. Ph. C. M. van Campen), was de formatie vastgelopen, doordat de CHU de overgebleven zetels van Volks huisvesting en Landbouw weigerde. Te gemoetkoming werd verwacht van de KVP, omdat de VVD reeds de ondank bare portefeuille van Defensie had aan vaard en de KVP geen enkele ondank bare portefeuille had. Om uit het slop te geraken en voor de CHU de mogelijk heid te openen de gewenste zetel van Binnenlandse Zaken te krijgen, was prof. Zijlstra op eigen initiatief bereid zich terug te trekken. De kandidaat minister van de KVP waren daarna be reid in beginsel af te zien van Econ. Za ken. De VVD wilde de zetel van Binnen landse Zaken vrijmaken omdat prof. Witteveen (WD) dan op Economische Zaken of Financiën zou komen. Uit de twee mogelijkheden (het uitsohakelen van prof. Zijlstra of mr. van Campen) koos de kabinetsformateur het verdwij nen van prof. Zijlstra. Hij heeft achter af misschien onder druk van KVP-zijde geen vrije keus gehad, maar in ieder ge val was de keus verkeerd, want de AR- wilde prof. Zijlstra, die „vooruitstre vend" wordt genoemd, niet werkelijk laten vallen. Het is waarschijnlijk dat de AR prof. Zijlstra alleen heeft willen terugtrekken om te bereiken, dat ook de KVP bereid zou zijn een offer te bren gen. waardoor de formateur nieuwe mogelijkheden zou krijgen als hij mr. van Campen zou uitschakelen. Slot pag. 2 (Van onze Haagse redactie) De KLM zal niet meedoen aan Europair. Dat was de verrassende uitslag van de gistermiddag in het SER- gebouw te Den Haag heropende besprekingen tussen de vijf lucht vaartmaatschappijen Air France. Alitalia. Deutsche Lufthansa. KLM en Sabena. Na enkele uren vergaderen liepen de besprekingen abrupt vast op het ene punt, dat ook in de afgelopen maanden tijdens de bijeenkomsten in Brussel, Parijs en Rome het voornaamste was ge bleken: de vaststelling van het aandeel van elke maatschappij in de produktie van een toekomstige combinatie. Omstuwd door vele belangstel lenden, die nog wat formatie- nieuws-heet-van-de-naald willen horen, stapt prof. De Quay in de auto, die hem naar Soestdijk zou brengen, waar hij zijn opdracht aan de Koningin teruggaf. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Nadat in de vooravond nog te ken nen was gegeven, dat de besprekingen in Den Haag zeker nog vandaag dinsdag ip beslag zouden nemen, verscheen kort na negen uur een com muniqué, waarin werd gezegd dat de presidenten en directeuren-generaal van de Air France, Alitalia, Lufthansa, KLM en Sabena, onder voorzitterschap van dr. ir. F. Q. den Hollander, voor zitter van de Raad van Commissarissen van de KLM bijeentot hun grote spijt hebben moeten vaststellen, dat de KLM thans niet in staat is een defini tieve beslissing inzake dit belangrijke punt (het vraagstuk van het aandeel van elk der deelnemende maatschap pijen) te nemen". „De andere maat schappijen zijn van mening, dat dit probleem een punt is dat vóór alles moet worden beslist. Van haar kant meent de KLM, dat aan de studie van andere problemen voorrang zou dienen te worden verleend. Air France, Alita lia, DultscJhe Lufthansa en Sabena spreken hun waardering uit voor de door de KLM verleende medewerking bij het ontwerpen van de voorlopige plannen en zullen hun werkzaamheden om te trachten tot onderlinge overeen stemming te komen, voortzetten". Dit houdt dus in dat „Europair" niet definitief van de baan is. Mogelijk gaan de vier overgebleven, maatschappijen, zo als uit het communiqué blijkt, zonder de KLM toch nog onder deze gemeen schappelijke noemer samenwerken. Van de zijde van de KLM vernemen wij nader dat de „andere problemen", waaraan zy voorrang zou willen zien verleend de inhoud en de vorm van de gemeenschappelijke exploitatie betref fen. Als de luchtvaartmaatschappijen van de vijf Westeuropese landen willen besluiten tot de een of andere vorm \an samenwerking, waardoor het mate rieel en de mogelijkheden beter worden benut, dan zou de KLM eerst een dui delijk inzicht in de kosten- en inkom stenverrekening willen hebben. Verder zijn de Nederlanders van mening, dat er eerst op het stuk van de luchtvaart- politiek tussen de vijf betrokken lan den het nodige zal moeten verbeteren. Het is bijvoorbeeld nog steeds niet zo, dat de KLM zo maar een luchtlijn naar Leopoldstad in de Belgische Kon go zou kunnen openen, gesteld dat zij dat zou wensen .Een derde belangrijk probleem acht de KLM het vraagstuk van de zeggenschap van elk der maatschap pijen in het bestuur van de „Europair" en ten vierde zou zij de overgangsre geling tussen de huidige status en de toekomstige willen bespreken. Ook de cabotageregeling, de vraag dus of het binnenlands vervoer van elke maat schappij (voor de KLM bijv. dat van Amsterdam naar Curasao) binnen of buiten de ,.Euix>pair" zou moeten blij ven, wil de KLM besproken zien alvo rens er spijkers met koppen kunnen worden geslagen. V.S. steunen Panama met lichte wapens Premier Fidel Castro naar Cuba teruggekeerd De Verenigde Staten hebben een spoedleverantie van lichte wa penen en munitie gedaan aan Panama om dit land te helpen de invallers te verdrijven. Intussen heeft Panama ook de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) verzocht een onderzoek in te stel len naar wat het noemt de invasie door buitenlanders. De kleine groep opstandelingen heeft giste ren het dorp Nombre de Dios ver overd. Leden van de Panamese Nationale Garde voerden met lichte wapen een vuurgevecht met de invallers, van wie e'r verschei dene zouden zijn getroffen. Nom bre de Dios ligt ongeveer 40 km. van de plaats, waar de groep aan land is gegaan. De Panamese auto riteiten hebben per vliegtuig vlug schriften uitgeworpen boven de opstandelingen, waarin hun wordt verzocht te Nombre de Dios te blijven om tot onderhandeling te komen. De tekst was opgesteld door de Cubaanse zaakgelastigde in Panama, die heeft verklaard, dat zijn regering de invasie-groep niet steunt. Uit het voorgaande zou blijken, dat Cuba zich niet bemoeit met de invasie op Panama. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roberto Agra- Advertentle verwarming en koeling. Noordeinde 54, tel. 21387 K. Rapenburg 10, tel. 20025 De andere maatschappijen echter oordeelden de kwestie van de verdeling van de „porties" het belangrijkste. Nie mand voelt er iets voor dit „ponds pondsgewijs" te doen. Elk der ge sprekspartners had een ander uitgangs punt voor zijn redeneringen gekozen, maar globaal genomen kwam de bui tenlandse visie er toch wel op neer, dat de KLM zou worden gekortwiekt. Het standpunt van de KLM was be grijpelijkerwijs, dat de aandelen zouden moeten worden vastgesteld op basis van de huidige omvang van het bedrijf, de ervaring en de financiële resultaten ervan. Maar een „halskwestie" had men hiervan nog niet gemaakt. De KLM was bereid eerst verder te praten om de mogelijkheden van een naar elkaar toe groeien der maatschappijen te bestude ren. „Maar wij wensten de koek niet te verdelen, alvorens zjj gebakken was", zo drukte de KLM -woordvoerder het gis teravond uit. Wielrijders, die de laatste tijd op de Rijksstraatweg door Heiloo reden, werden ernstig bedreigd door de uitwerpselen van een rei gerkolonie, welke zich daar had ge vestigd. De gemeente Heiloo heeft nu voor defensieve maatregelen ge zorgd, waardoor de wielrijders weer veilig hun weg kunnen vervolgen. Op de meest bedreigde gedeelten zijn rietmatten aangebracht. Prinses Beatrix met de „Rotterdam" naar New York Prinses Beatrix is voornemens de reis naar New York in september a.s., ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van de 350ste gedenk dag van Henry Hudson's Tocht met „De haelve maen", te maken met het nieuwe vlaggeschip „Rotterdam" van de HollandAmerika-Ljjn. De „Rotterdam" zal op 11 september in New York aankomen. Foster Dulles lijdt nog steeds veel pijn De bestraling van John Foster Dulles wegens een gezwel in de nek is geëin digd, maar de oud-minister blijft vee! pijn houden, heeft het departement van Buitenlandse Zaken meegedeeld, de patiënt krijgt pijnstillende middelen. HU blUft voorlopig in het ziekenhuis. monte. heeft in Havanna verklaard, dat de actie tegen Panama tegen de bevelen van premier Castro indruist. Cuba wenst niet bij dergelijke acties betrok ken te worden. De Cubaanse militaire autoriteiten zouden opgetreden zijn tegen voorgenomen invasies op Haiti en in Nicaragua. Blijkbaar wenst de Cu baanse premier Fidel Castro de zaak terdege in de hand te houden. Gister avond heeft hij besloten zijn reis door Noord-Amerika te onderbreken en naar zün eiland terug te keren. De premier maakte dit bekend in Houston, in de Amerikaanse staat Texas, na een onder houd met zün broer Raul, stafchef van de Cubaanse strijdkrachten, die onver wachts naar Texas was gevlogen. Fidel Castro was, na zijn bezoek aan de VB en Canada op weg naar de Argentünse hoofdstad Buenos Aires, voor een bij eenkomst van het Comité der 21 Ame rikaanse staten. De Panamese Nationale Garde is gis teren overgegaan tot de arrestatie van politieke leiders van de oppositie. Er zal worden nagegaan of zü betrokken waren bü de landing van de groep „gewapen de buitenlanders", die het land van het huidige regime willen „bevrüden". Een gevangen genomen Panamese op standeling heeft aan journalisten ver teld, dat de geldschieter van de invasie dr. Arias was. Hü getuigde, dat Arias hem in de stad Panama 4000 dollar had overhandigd om in Havanna af te geven. Volgens de gevangene was Fidel Castro tégen de expeditie geweest, al had men verder geen moeilijkheden met de Cu baanse regering gehad. Op dit punt werd het gesprek door de Panamese autoriteiten onderbroken. Twee gevan gen Cubanen verklaarden dat de expe ditie uit 86 man bestaat, van wie er in tussen zes zijn uitgevallen. Zij verkeer den in de veronderstelling een dictatuur te gaan bestryden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1