Mao Tse-toeng nu als staatshoofd vervangen door Lioe Sjao-tsji FORMATIE DE QUAY TOCH NOG MISLUKT WEERBERICHT Als partij president blijft hij evenwel de machtigste figuur Franse „colons" verbolgen over gratieverlening van De Gaulle Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 APRIL 1959 No. 29730 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Chinese communistische partij theoreticus Lioe Sjao-tsji is van daag benoemd tot Chinees staatshoofd om Mao Tse-toeng op te vol gen. De benoeming geschiedde door het „nationale volkscongres" in Peking. In december van het vorig jaar besloot Mao Tse-toeng af te treden als voorzitter van de republiek (staatshoofd) om zich geheel te kunnen wijden aan partijpolitiek en -theorie. Hij bleef echter voorzitter van de communistische partij en is daarmee nog steeds de machtigste figuur in communistisch-China. Lioe Sjao-tsji was een der afgevaar digden op het volkscongres. Lioe streng opgevoed in de rode leer De afgevaardigden mevr. Soeng Tsjing- ling en Tang Pi-woe zijn aangesteld als Lioe's plaatsvervangers. Mevr. Soeng Tsjing-ling is de weduwe van Soen Jat- sen, de theoreticus van het Chinese communisme. t Lioe Sjao-tsji, de „grijze eminentie" van het regime, is 60 jaar. Hij is ge boortig uit een boerenfamilie in de pro vincie Hoenan en ontving in de Sovjet- Unie een strenge ideologische opvoeding. Lioe is vice-voorzitter geweest van de Chinese vakbondsunie en lid van het centrale partij comité. In Moskou vond hij een wijkplaats voor Tsjang Kai-sjek. In 1931 keerde Lioe naar China terug en maakte snel carrière. In 1934, een jaar na zijn leiderschap in de vakbonds unie, werd hij lid van het „Politbureau". In 1943 werd hij een der vijf leden van het partijsecretariaat. Sedert het begin van het communistische bewind was Lioe vice-president onder Mao en tege- Landing in Panama Er zouden Cubanen onder de infiltranten zijn In Panama zijn vrijdagavond vijftig tot zestig .gewapende bui tenlanders" aan land gegaan, aldus een mededeling van de Panamese minister van Justitie, Bazan, gis teravond op een persconferentie in de hoofdstad. De landing ge schiedde nabij Madinga aan de Atlantische kust, in een dicht on begaanbaar bergachtig oerwoud- gebied. Tot de infiltranten behoren Cubanen, die door premier Fidel Castro van Castro zijn gezonden, aldus Bazan, die uitlatingen aan haalde van bewoners van het des betreffende gebied, aan wie de buitenlanders hadden gezegd, dat zij gekomen waren om Panama te „bevrijden". De groep zou nu op weg zijn naar het binnenland. De minister was er evenwel van over tuigd, dat zij de toestand in de hand kan houden. Er waren drie invallers twee Cu banen en een Panamees te Nombre de Dios, een 40 km. van de landings plaats, gearresteerd. Bazan zei er zeker van te zijn dat de invasie verband houdt met die te Santa Clara, de plaats waar dr. Arias, de echtgenoot van de Britse balletdanseres Margot Fonteyn, een tiental dagen geleden zou zijn ge land. Dr. Arias bevindt zich thans in de Braziliaanse ambassade te Panama- stad. De landingsplaats is op het schier eiland San Bias, 110 km. ten oosten van het Caraïbische einde van het Pa nama-kanaal. De minister zei, dat er geen verzoek om hulp aan de Amerikaanse autoritei ten in de kanaalzone was gezonden. Hij legde er verscheidene malen de nadruk op dat alle berichten tot dusver nog niet konden worden geverifieerd, omdat het invasiegebied ver verwijderd is en de regeringsverbindingen daar niet goed zijn. De sfeer in de hoofdstad is rustig. De Amerikaanse autoriteiten hebben, naar aanleiding van de ontwikkeling in Pa nama, ter bescherming van de installa ties en om het vrije verkeer in het ka naal te waarborgen voorzorgsmaatrege len genomen. lijkertijd ondervoorzitter van het com munistische wereldvakverbond. In 1954 bewerkstelligde hij de val van de Mand- sjoerijse leider Kao Kang. In hetzelfde jaar werd hij voorzitter van de vaste commissie (bestuur) der Nationale Ver gadering. in welke functie maarschalk Tsjoe Teh hem dus opvolgt. In 1951 en 1954 verving hü Mao tijdens diens ziekteperioden. Tijdens de jaren van strijd tegen Tsjang Kai-sjek en Japan schreef Lioe verscheidene theoretische werken. Hij werd steeds als tweede man beschouwd in de partij-hierachie. De Russen weten nergens van Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Bevoorrading heeft gisieren meegedeeld, dat het Britse vrachtvlieg tuig dat sedert donderdag in het gebied van de Russische-Turkse grens vermist wordt, geheime bewapening van het Australische raketbasis in Woomera vervoerde. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich twee bemanningen, in totaal twaalf personen. Vliegtuigen van de RAF zetten het zoeken naar het ver miste toestel voort. De Russen hebben intussen de En gelse ambassade in Moskou meegedeeld, niets over het Britse toestel te weten. Zij willen 13 mei tot dag van rouw maken Debré probeerde olie op de golven te werpen (Van onze Parijse correspondent) Nieuwe en ernstige spanningen doen zich de laatste dagen weer voelen tussen de rechtse activisten in Algerije en de president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle. Het feit dat het staats hoofd vorige week dertig Alge rijnse fellagha's, die door de mili taire gerechtshoven ter dood wa ren veroordeeld gratie verleende, heeft de relaties tussen Parijs en Algiers nu opnieuw in hoge mate verscherpt. De dag, nadat De Gaulle de hand over het hart had gestreken, werd er in de buurt buurt van Oran in Algerije juist een Franse boerenfamilie op beest achtige wijze uitgemoord. Niet zonder enige reden veronderstel den de Franse colons, dat de FLN ook in deze misdaad de hand heeft gehad en die ultra's ontzien zich zelfs niet generaal De Gaulle nu bijna van morele medeplichtigheid te betichten. De leiders der Franse fascisten in Algerije hebben een manifest gepubli ceerd, waarin van provocatie van de zijde van De Gaulle gesproken wordt en waarin verder het voornemen tot uiting komt de 13de mei a.s. niet als een dag van feest, doch van rouw te zullen her denken. Minister-president Michel Debré. die de afgelopen dagen weer eens in Alge rije doorbracht, heeft voor zijn vertrek uit Algiers nog gepoogd enige olie op de golven van nationalistische hartstochten te gieten. Debré verklaarde, dat hij niet kon toestaan, dat individuele maatrege len van gratie door het staatshoofd met politieke bedoelingen werden geëxploi teerd. Niettemin merkte hij ook op, dat de oorlog tegen de Algerijnse natioalis- ten tot het bittere einde zal worden uit gevochten, indien onverhoopt mocht blijken dat de humanische gebaren van generaal De Gaulle bij de leiding van de FLN alleen maar op onbegrip zou den blijven stuiten. Tijdens het congres van de Euro pese beweging in Nederland, dat zaterdag in Amsterdam werd ge houden, is Prins Bernhard geïnstal leerd als ere-voorzitter. De Prins spreekt de vergadering toe na zijn installatie. Nasser doet aanval op de Sovjet-Unie President Nasser van de Ver. Arabische Republiek heeft zater dagavond de Sovjet-Unie ervan beschuldigd de communistische partijen te steunen, die het Mid den-Oosten in de communistische invloedssfeer willen brengen. De Sovjet-Unie kan de Ver. Arabische Republiek alleen onder haar in vloed krijgen door ..tegen ons te strijden", aldus Nasser. Nasser zei dit in de officiersclub in Cairo. Waarnemers achtten deze rede bijzonder belangrijk in verband met het feit, dat de president maandag j.l. een lange brief van de Russische minister-president Kroesjtsjef, had ontvangen, waarin de politiek van de Sovjet-Unie werd uiteengezet. Zuidelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Iets koudere nacht met op klaringen en een zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, hogere tempe raturen dan vandaag en een matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 APRIL Zon op: 5.18 uur; onder: 19.58 uur; Maan op: 0.52 uur: onder: 10.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.26 uur. Laagwater te 2.38 en 15.04 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Straaljagers in botsing en Reünie van oud-strijders neergestort Piloten redden zich Twee straaljagers van de Kon. Lucht macht zijn zaterdagmiddag om half drie boven Uden met elkaar in botsing geko men. De twee bestuurders, luitenant vlieger W. Vos (26) en vaandrig L. Ra makers (23), hebben zich met de schiet stoel weten te redden en zijn ongedeerd aan de grond gekomen. De twee toestel len, beide van het type „Thunderstreak", zijn ten zuidoosten van Nistelrode neer gestort. De toestellen hoorden thuis op de basis Eindhoven. Tal van oud-strijders uit de jaren 1940—'45 die bij de Kon. Marechaussee en de militaire politie in Engeland heb ben gediend, en na de oorlog in Indo nesië, waren zaterdag in Apeldoorn bij een om voor de eerste maal een reünie te houden. De ongeveer 100 reünisten werden in de Koning Willem III kazerne verwelkomd door brigade-generaal b.d. W. Kist, die zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst van oud-strijders. Er werden vervolgens enkele films ver toond, die betrekking hadden op de laat ste wereldoorlog. Besloten werd elke twee jaar een reünie te houden. Een telegram werd gezonden aan Prinses Beatrix, die schutsvrouwe is van het wapen der Kon. Marechaussee. (Van onze parlementaire redacteur) De formatie-De Quay is zaterdagmid dag toch nog niet definitief geslaagd. Nadat zaterdag alle kandidaat-ministers, met uitzondering van de nog ontbreken de kandidaat-minister uit de kring van de CHU, van 's morgens half elf tot 's middags drie uur in het Kurhaus te Scheveningen bijeen waren geweest ter bespreking van het regeringsprogram werd besloten zich over alles nog eens rustig een weekeinde te beraden, waar door prof. De Quay ook nog tijd zou krijgen een sterkere figuur uit de CHU aan te trekken. Daarin is hü zaterdag- De kandidaat-ministers van de AR hebben vanmiddag aan de kabinetsformateur meegedeeld, dat zij niet bereid zijn mee te werken aan een nieuwe verschuiving van de ministerszetels en dat zij geen genoegen nemen met twee ministersportefeuilles voor de AR, terwijl dan bovendien prof. Zijlstra geen zitting zou hebben in het kabinet. De CHU wilde twee zetels in het kabinet, resp. voor mr. Lich- tenauer en voor mr. Helders. Na deze verklaring van de AR-vertegenwoordigers is prof. De Quay tegen dne uur oer auto vertrokken in de richting Soestdijk De bijeenkomst van alle kandidaatministers in het Kurhaus te Sche veningen is dientengevolge niet doorgegaan. avond - naar men verwachtte - inder daad nog geslaagd in de persoon van mr. \V. F. Lichtenauer, 58 jaar, algemeen voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam en lid van de Eerste Kamer. Mr. Lichtenauer was eventueel bereid de portefeuille van Binnenlandse Zaken te beheren, maar hij zou het best tot zijn recht kunnen komen op de zetel van Verkeer en Waterstaat. Dit zou dan wederom aanleiding zijn tot een ver schuiving van zetels. De heer H. A. Korthals (VVD), voor wie de portefeuille van Verkeer en Waterstaat was bestemd, zou dan minister van Binnenlandse Za ken worden. Statistisch woningtekort Prof. dr. A. Polman overleden Het statistisch woningtekort in ons land bedroeg op 1 januari 1959 rond 126.000. Het tekortcijfer daalde in 1958 met ongeveer 2ó.000 of 15 Uitgedrukt in procenten van de totale woningbe hoefte was het statistisch tekort op 1 januari 1959 voor het gehele land ge middeld 4.4 tegen gemiddeld 5.3 op 1 ja nuari 1958. De woningbehoefte nam in 1958 ster ker toe dan in 1957, voornamelijk als ge volg van de gedwongen repatriëring van "".000 landgenoten uit Indonesië. Daar door werd de inloop van het tekort afge remd. Het tekort daalde in 1958 dan ook met 8000 minder dan in 1957, ondanks het feit, dat in 1958 ee^ groter aantal woningen gebouwd werd. Het aantal gemeenten, waar geen sta tistisch tekort aan woningen meer is, nam in 1958 toe van 208 tot 284. Teza men hadden deze gemeenten aan het begin van dit jaar een berekend over schot van ronu 6000 woningen. VOORZITTER T.N.O. (Speciale berichtgeving) In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is zaterdag op 56-jarige leeftijd overleden prof. dr. A. Polman, in leven voorzitter van de gezondheidsorganisatie Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek (TNO). Onder dr. Polmans leiding heeft deze organisatie een verdere uitbouw van gro te betekenis ondergaan. In augustus 1945 werd dr. Polman benoemd tot genees kundig in specteur van Volksgezondheid te Groningen, als opvolger van dr. P. Muntendam, de tegenwoordige directeur- generaal van de Volksgezondheid. Vijf jaar later, 1 mei 1950, volgde de benoe ming tot voorzitter var. de gezondheids organisatie TNO. Prijs van f25.000 In de 543e Staatsloterij is in de eerste- klasse een prijs van f. 25.000 gevallen op no. 11006. Een van de sierlijkste praalwagens van het corso, dat zaterdag door de bollenstreek trok en waarover wij elders in dit blad uitvoerig berich ten in woord en beeld) was de ..vlinderwagen'' van de Kon. Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur afdeling Hillegom. Deze wagen, die een eerste prijs verwierf, muntte uit door sierlijke gratie in lijn en kleur. Dit frontaanzicht van de wagen moet helaas de kleuren weelde missen. (Foto L.D./Van Vliet) V/eer tabakszending n Bremen aangekomen Gisteren is met het Britse vracht schip Aeneas de tweede zending tabak uit Indonesië in Bremen aangekomen. De partij bestaat uit 6.000 balen. Prof. Dr Quay is a bekend door tv a 31 (Van onze parlementaire redacteur y Prof. dr. J. E. de Quay, de kabi- B netsformateur. is door de televisie B 3 al een populaire figflur geworden. E BI Vorige week wilde hij ongezien een 3 bezoek brengen aan prof. Beel opE de Rijksweg in Wassenaar. Hij dook e •j in een taxi en zette zijn kraag op 3 om niet herkend te worden. Aan de y g taxichauffeur vroeg hü hem naar y gg de Rijksweg in Wassenaar te rijden, B De taxichauffeur antwoordde: y j_ „Uitstekend, meneer De Quay, naar B prof. Beel zeker". De taxichauffeur kende de kabi- netsformateur van de televisie. Gevangen neger in Mississippi ontvoerd De Amerikaanse staatsrecherche heeft zondag een onderzoek op grote schaal gelast naar de ontvoering van een negergevangene, Parker uit het plaat selijk cachot van Pearl River in Missis sippi. Een tiental gemaskerde mannen was vrydavnacht het onb°wnaV-- bouw binnendrongen en had de schreeuwende neger, die verdach; wordt van aanranding van een blanke vrouw en vandaag berecht zou worden, in een auto meegevoerd. Totnogtoe zijn evenwel alle pogingen van politie en recherche van Mississippi en bet aangrenzende Louisiana vergeefs geweest. Men vreest, dat Parker is ge lyncht. Andere gevangenen verklaarden, dat Parker reeds onder het meesleuren was afgerost en geslagen met revolvers. Soldaat stierf na explosie Inwendige kneuzingen Een onderzoek heeft nog geen licht gebracht in de doodsoorzaak van een soldaat van de tweede compagnie van het Garderegiment Grenadiers, eerste depot Infanterie. De 19-jarige soldaat H. T. A. van Emmerik uit Schalkwijk, werd vrijdag bewusteloos in zün bed aangetroffen en overleed zonder by bewustzijn te zijn geweest enkele uren later aan inwendige kneuzingen in het ziekenhuis St..-Joannes de Deo in Hertogenbosch. De dag tevoren waren twee soldaten, de overledene en de 20-jarige R. H. Werkman, betrok ken by oefeningen in de omgeving van de Frederik Hendrikkazerne te Vught. Zij bevonden zich juist in een ondiepe plas, die in het zandpad lag, toen de luitenant een oefenhandgra naat wilde werpen. By het lostrekken van de veiligheids- pin. bleef deze aan de ring haken. De granaat werd uit zün hand getrokken en rolde in het water. De twee recruten raakten, hetzij om zich te dekken, hetzü door de explosie een kort moment onder water. Zü schenen, echter geen andere gevolgen van de ontploffing te hebben dan enkele onbetekenende beenwonden. De soldaten marcheerden normaal met de ploeg mee terug naar de kazerne. De pelotonscommandant zond hen naar de arts, die de wonden verbond en de sol daten naar bed zond omdat zü enigszins van streek waren. Soldaat Werkman werd 's avonds om 10 uur op -ast van de arts naar het militair hospitaal ge bracht. De ochtend daarop bleek bü reveille, dat soldaat Van Emmerik hrt bewustzijn had verloren. Hü werd naar het ziekenhuis jebracht waar hij over leed In de toestand van soldaat Werk man, die afkomstig is uit Bedum (Gr.), Is enige verbetering ingetreden; er is echter nog gevaar.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1